NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. O© Elfduizend voorbij. 31e Jaargang No. 0282 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag 23 septemeer i9i3 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T1 6 N: per drie maanden: fe-=C, Van 5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem •-•••• Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der E&-f:W\STBij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) It9 j Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-j» (WK ^1) >S) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. 6' /.wonderlijke nummers0.0th iJsUV m. t ii„- n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 5-^ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. UHgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. In de vorige week schreef onze Administratie de elfduizendste betalende Abonné in. Dat hooge cijfer zijn wij doordat telkens nieuwe abonné's zich aanmelden, alweer voorbijthans wordt naar de 12000 koers gezet. Bij de 11027 betalende Abonné's komen nog de exemplaren voor verkoop per los nummer, de be- wijsexemplaren voor geplaatste advertentiên en de exemplaren, noodig voor onze geregelde verspreiding; onze oplage is dus nog veel grooter dan 11027. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 24 SEPTEMBER. Gemeenteraadsvergadering, half hvee. Muziek in den Hout. Schouwburg: Arsèrie Lupin. De Kroon: Opvoering van „De Auto bandieten in Holland."- Biosc. Theateir, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Soc. Verecniging: Biosc. voorstelling Kleine Verceniging: Bioscope voor stelling. VelsenGemeenteraadsvergadering. Stadsnieuws O in Ons Heen In het Tweede Blad van dit num mer vinden onzo lezers een artikel „Reisherinneringen" (VIII) in de ru briek Om Ons Heen. ORGELBESPELING fn de Groote of SL Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Sept. 1913, des nam. van 2—3 uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludium b kl. t., I S. Bach; 2. Fuga a kL t., G. F. Han del; 3. Variations on an original the me, Ad. Hcsso; 4. Fanlaisie A maj., Cés. Franck; 5. Pastorale, Alex. Ganl- mant; G. March© triomphale, Th. Du bois. DE LAATSTE DAGEN' VAN POMPEJ. Maandagavond woonden we een voorstelling bij van de Bioscojp Ex ploitatie Herman Smits eu Co., die in de Vereenig-ng een serie voorstel lingen geeft van „De laatste duren van Pompei". Deze film is vervaardigd door de Turijnsche fabriek Ambrosio. 't Is in derdaad een buitengewoon kunst werk, dat een uitstekende voorstel ling geeft van den ontzettenden on dergang van Pompei en de spannen- do geschiedenis van den Atihener Glaucus zijr. geliefde lone en 't blin de bloemenmeisje Nydia. Vooral tie ondergang van de stad de uitbarsting van de Vesuvius en de paniek onder de bewoners is na tuurlijk voorgesteld. De mooie uatuurtafereelen in dit stuk brengen een aangename afwis seling. De vele toeschouwers hebben geno ten en gaven 11a elke afdeeling luide hun bewondering te kennén. De voorstelling duurde van 8 1/4— 10 3,4 uur. met slechts weinig pauze tussclien de 5 afdeelingeu. Een muziekkorps van 1U man voer de muziek uit passend bij de op 't doek gebrachte beelden. De voorstellingen duren tot Vrij dagavond. Zeker zullen vellen nog van de gelegenheid gebruik maken om „De laatste dagen van Pompei" te gaan zien. GEWIJZIGDE STATUTEN. Do Staatscourant bevat de gewij zigde statuten van de Haarletnsche j.'nu-d verzekering Maatschappij, te Haarlem, en De Eerste Haarlenischo H'üpbank met Winstuitkeering Ie Huariera. Zwemschool., Dc temperatuur van het water in de Zwemschool was hedenmorgen 6 uur 57 graden hedenmiddag 12 uur 58 graden. DE ONAFHANKELIJKHEIDS FEESTEN. HET KLEVERPARK GAAT FEESTVIEREN. Men schrijft ons i11 een drukbezochte vergadering van bewoners van het Kleverpark eu omliggende straten, werd gisteren avond met, algemeenc instemming liet plan ontvangen, om ook in het Kle verpark aan de Onafhankelijkheids- feesten werkdadig deel te nemen. Verschillende plannen en vormen van versiering en feestviering weiden besproken en ten slotte werd na aan gename discussie besloten, vanuit het rondpoint in het Midden-Klevernaru, waar het centrum der feestviering zijn zal, een versiering en verlichting te ontwerpen die naar gelang van de inkomende gelden tot in de aangroii- zonde straten zal worden uitgebreid. Het plan is, om door hooge witte pylonen, bloemkorven dragende cn onderling door eleclrische lichtlijnen verbonden, een centrum der versie ring te maken, terwijl ballons in de boomen en vetpotjes rondom de ga zons het geheel zullen voltooien. Bo vendien bestaat het voornemen, ook de toegang lot het Kleverpark in de van Ostadestraat, in aansluiting met wat, op dén Kleverparkweg plaais heeft, door masten en festoenen op te sieren. Het R. K. „Propagandakoor voor Volkszang" heeft reeds zijn medewer king toegezegd, om den avond van Woensdag I October (als wanneer het Kleverpark zijn feest viert) met volks liederen op te luisteren. Aan het rend-point in het park zal daartoe een podium worden opgeslageu, ter- wij' <io heer E. II. Rap, die ook tot lid der Buurtcommissie is benoemd, niet instrumentale muziek zal medewer ken. Voorts bestaan er nog plannen om prijzen uit te loven voor verlichte gondels in den Schotersingel enz ter wijl de omstandigheid dat des Woens dagsavonds voor de stad géén specia le feestviering op het programma staat, natuurlijk ten zeerste mede werkt om den „trek" der Haarlem mers naar het dan feestvierende Kle verpark zeer te bevorderen I Dc Buurtcommissie die de leiding heeft der feestviering, werd aldus sa mengesteld voorzitter de heer F. X. M. Schiphorst, secretaris de heer W. C. Kornmann Jr., Brederodestraat 116, penningmeester de heer A. P. J. M. Smitz, Kleverparkweg 69, A. Seven- huijzen, W. A. IJzerdraat, M. Joustra, J. Verdel, A. J. Schalekamp, H. Kerk- hoff cn E. H. Rap. De commissie heeft zich onderverdeeld in sub-com missies voor de financiën, voor dc versiering en voor de muziek. Reeds werd staande de vergadering voor een belangrijk bedrag <n de kos ten der feestviering geteekend- een aantal jonge dames uit het Klever- parkkwartier zijn aangezocht, om met inteekenlijslen de bewoners te bezoeken, teneinde aldus het Lenoo- digde bedrag bijeen te zamelen. Versieringen. Op enkele plaatsen 0. a. in de Ziilstraat en Oude Groenmarkt men reeds heden begonnen mot het aanbrengen van versieringen. Hedenmiddag vergaderen de be woners van de Ged. Oude Gracht om o-ver de versiering van die straat te spreken. 11 ziek ln den Hout op Woensdag 24 September, Programma: 1. Marche des Gamins de Paris, Ber ger. 2. Ouverture Lulège, Wesly. 3. Tans Musik aus der O per Die Ver- kaufte Braut, Smetana. 4. Grande font-aisie de l'opéra Car men. BizetMann. 5. Ouvertu re Di Ballo, Sullivan. 6. Am Neck'arstrand, Walzer Mil- locker. 7. Glüwunnchen Idyll, Lineke. 9. Retraite aus flambeaux, Laroux. AANBESTEDING SPOORWEGVER BINDING. Heden is door B. en W. dezer ge meente ten Raadhuïze in het 01 Kin haar aanbesteed: Het maken van een aardebaan tus sclien het terrein van het Gemeente- go sbed-i ijtf, gelegen in den Voerpot- der te Haarlem en de spoorbaan der Ilolknulsche IJzeren Spoorwegmaat schappij aldaar, benevens het leggen van sporen en wissels op die baan en opgenoemd fabriekstenein en het uit voeren van bijkomende werken. 14 biljetten zijn ingeleverd. Ingeschreven is door: J. Saras, te Aikemade voor f 198G0. C. Benard té Haarlem voor f 26400. D. 11. de Jong, te Haarlem f 22000. M. de Vries. Lemmer t 25634. P. Haring, te Schipluiden, f 23400 L. Gort, te Haarlem f 19816. C. de Vries te Purmerend f 24160. K. Otes, te Amsterdam f 24162. 'Tli. Manuis, te Amsterdam i 24269. G. J. M. Steur, te Delft f 242G9 Th. Bodée eu J. Kraaijenyeid, te Sliedreeht, f 19-44S. A. Zonneveld, te Haarlem f 23980. I. de Vries te Purmerend f 23880. D. Stuijn en A. v. d. Leur, te Utrecht, f 25700. J. P. A. Nelissen, te Haarlem f 26540 Militaire zaken. De bataljons van iliet 10e Regiment Infanterie alhier rukten hedenmor gen uit om schietoefeningen to liou- den aan het strand bij Zandvoort, on der bevel van den kapitein Nardten. De muziek vergezelde den troep ge durende een gedeelte van de heen- marsch en haalde deze in d-en namid dag weder af. Faillissementen. Bij vonnissen der Arr. Rechtbank alhier d.d. 23 September 1913 zijn in staat van faillissement verklaard J. Spijker, bloembollenkweekcr, wo nende te Heemstede. II. G. Scholten, aannemer, wonen de te Haarlem. Rechter-comrnissaris in beide Mr. W, H. van Nes van Meerkerk. Is opgeheven het faillissement van J. van Viegen, rietbewerker en win kelier, wonende te Haarlem, Koning straat, hetwelk was uitgesproken den Oden September 1913. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken IIILLEGO-U. De inschrijving voor de harddra verij op Woensdag a.s. is gesloten; 26 eigenaars van paarden meldden zich aan om aaan do internationale handi cap deel te nemen. In geen jaar te voren was de inschrijving zoo groot. Woensdag wordt door de harddra- verij-verecttïgmg ook een rlngrijderij gehouden, waarvoor zich eveneens ve le paren lieten inschrijven. Het totaalcijfer hiervan is nog niet bekend, omdat de gelegenheid tot in- stmijving nog epen gesteld is. Des avonds wordt er op verschillende plaat sen muziek en specialiteitenvoorstel- iing gegeven; den gelieelen dag heeft men dus vermakelijkheden, en daar om verwacht men, ook van buiten de gemeente, veel bezoek. De voornaamste wijken van onze gemeente leggen zich met ijver op de struatversiering toe. Hoewel het ou- afhankelljkheidsfeest op Donderdag a.s. is gesteld, hoopt men vóór den harddraverij-dag, d. i. Woensdag, ge reed te zijn, en dan heeft men nog zijn handen vol, want de plannen der di vers© straatcommissies zijn werkelijk grootsch. De Hoofdstraat, Leidschestraat, Ha ven, Meerstraat, Weerestein en Sta tionsweg gaven gisteren al een goed idóe hoe de versiering daar zal wor den. Ons geheele dorp wordt in feest dos gezet. HEEMSTEDE. De begrooting van de gem. duinwa terleiding sluit met een bedrag van f 29481. De winst is geschat ou f 2'00 HAARLEMMERLTEDE c.a. Inbraak eu diefstal. Vannacht om 2 uur ruim is Inge broken in de woning van den inclk- handelaar G. v. d. Ileyde aan den Oudenweg. De inbreker werd gestoord in z'n werk door het ontwaken der be woners, vluchtte.en had niets buit gemaakt dan écu zilveren horloge met ketting. We hebben vanmorgen v. d. Heyde's woning bezocht, en van z'n vrouw het omstandige verhaal van de inbraak gehoord. Het huis, betrekkelijk nieuw van bouw nog, is van den weg gescheiden door een voortuintje en door een sloot waarover een vlonder ligt 1'et heeft aan de voorzijde aan iedcren kant van de deur twee ramen, die met pinnen zijn gesloten. Dc nachtelijke bezoeker is aan de voorzijde bij het huis gekomen, en heeft eerst ge tracht, door een breekijzer tussclien kozijn en raamlijst te steken, de ra men aan de rechterzijde le openen. Dat lukte hem niet; alleen werden de pinnen verbogen. Hij beproefde het toen met de beide andere ven sters, cn wist werkelijk een daarvan lus te werken en door hei open raam in de voorkamer te stappen. Door den gang moet hij naar dn tweede voor kamer gegaan zijn. heeft daar cenige kasten geopend zonder iets van z'n gading te vinden en heeft loen de portc brisée die toegang gaf tot de slaapkamer geopend. In die kamer sliepen het echtpaar v. d. Beyde, en daar stond ook 't bedje van hun doch tertje. De bezoeker (die, zou mcr. zoo zeggen, de plaatselijke omstandighe den gekend moet hebben) zocht onder de hoofdkussens der vrouw naar ten daar geborgen trommeltje, waarin zij een vrij aanzienlijke som gelds en ee- nige sieraden bewaarde, en vond dot ook. Op dat moment ontwaakte oiej. v, d. Heyde. De bezoeker zette het geldtrommeltjc neer, toen hij dat merkte, liep achteruit en verschool zich achter de tusschendeur. Even la ter keek hij om den hoek, mcj. v. tl. I-I. zag duidelijk het hoofd von een forschen man, die een groote pet droeg, en wekte haar man door te roepen: „Er is volk in huis." Van der II. ontwaakte en sprong uit bed, waarop de inbreker vluchtte. ln dtn gang botste hij nog tegen den kinder wagen op, die daar stond. Bij onderzoek bleek, dat uit de klee- ren van v. d. H., die in de slaapkamer op een stoel lagen, een zilveren hor- loec met ketting was ontvreemd. De lade uit de in ae slaapkamer staan de kast, die niets van waarde bevatte, was ook verdwenen. Maar die werd in het voortuintje teruggevonden. Van der H. had intusschen haastig een paar kleedingstukken aangescho ten en ging den inbreker evlitcrr.a, dien hij evenwel noch in de richting- Haarlem, noch in de richling-SSpaarn- dam meer kon vinden. De politie van Haarletumerliede stelde een onderzoek in, maar tot dusver is de inbreker nog niet gevon den. Mej. v. d. 11. heeft hem niet goed genoeg kunnen zien ora zijn signale ment te kunnen opgeven. Het geval inag zéker gelden als kras stualtje van inbrekers-brutaliteit 1 binnenland De lieusche conducteurs keerden met den eerst volgenden stoptrein naar Den Haag terug. MOORD. De Tel. meldt: Door een Nederlander, den ai-bei der Hendrik van Cuijk, werd te Es sen, naar men beweert zonder eenige aanleiding, een andere Hollander, Gerard Bleemers genaamd, zood mig iuet een mes Ln den hals gesloken, <lat hij spoedig daarna, tengevolge van iiet vele bloedverlies, overleed. De dader nam de vlucht, waarin hij door een anderen landgenoot werd geholpen. Naderhand werd Inj even- we! door de politie gevonden en ge arresteerd. ONGELUKKEN. De „N. R. CL" meldt Zondagnamiddag is te Amsterdam, in de Spaarndammerstraat, een acht jarige jongen, hij het afspringen van een wagen onder een der achterwie len geraakt, met het gevolg dut hij ernstig aan het hoofd verwond werd en spoedig daarna overleed. Nabij de halte Wassenaar is Zon dag een staker van den extra trein, die de deelnemers aan het interna- uoiiaie pharmaceuüsehe congres van Sdlievoningen naar Amsterdam bracht met het hoofd tegen een langs de lijn staanden paal geslagen, toen hij buiten de machine keek. Hij viel van de locomotief en werd, nadat de trein lot staan was gebracht, voorluopig dour enkele congressisten verbonden. in Den Haag werd hersenschudding geconstateerd. De congressisten, onder wio het on- goval groote deelneming wekte, hiel den op oen boottocht naar hel Muider- slot cn naar Marken een collecte voor den verwonden stoker, welke ruim itf) opbracht. Up üezclfue lijn kwam verleden jaar ecu loiziger, dio uit liet raampje had gekeken, oveneens met het hoofd te gen een paai. Hij was op slag dood. Zaterdagnacht hij het sluiten van de kennis te Ter Neuzen is bij de Axelsohe brug de 38-jarige werkman M. II. in het kanaal geloopen. Zon dagmorgen is zijn lijk opgevischt. Hij laat een weduwe met 2 kinderen na. De N. R. Cl. meldt. Gistei middag is vau een door den Rijn varende schuit onder Barwouta- vvaarder, de vrcuw van den schip per, die aan het roer stond, te water geraakt en verdronken. De schuit be hoorde onder Rotterdam te huis. dit wel wat te denken. Wil de II. C. evenals het voorgaande jaar, een goed figuur slaan in den Ned. Korf- balbond, dan zal er nog geducht ge oefend moeten worden. Gemengd Nieuws EEN GRCOTE BRAND. Te Ninguta, een stad m Muntsjoe- rije, zijn (naar de N'. R. Ct. me.dt) WK) particuliere huizen en een aan tal magazijnen door brand vernield. KoloniJn DOOR T VUURWERK. Zondag werd ter gelegenheid van een volksfeest te Wiennger. op onge veer 80 meter van een boerderij ver wijderd. een vuurwerk afgestoken. Na 'i derde nummer zag men op de boerderij eensklaps de vlammen uit een strocschelf slaan, die door een verdwaalde vuurpijl was getroffen, en in een paar seconden was de schelf in een vuurzee veranderd. Het feestprogramma werd hierme de .aldus de politie, als geëindigd be schouwd. Door beleidvol optreden bleven de overige schelven on de gebouwen be houden. Iets meer wind en de ramp ware niet te overzien geweest, zoo meldt de TeL EEN' GRAPPIGE VERGISSING. De N. R. Ct. vertelt: Toen gisteren de train S. S. van 1.35 uit Den Haag naar Gouda, nis naar gewoonte aan het station Noot- dorp-Leidschendam stopte, was het den reizigers, door den stand der waggons op de spoorbrug, onmogelijk om uil te stappen. De conducteurs, die den trein reeds voriaten badden, beduidden den ma chinist door teekens, dat hij wat op moest trekken. En de trein werd op getrokken en wel tot het volgend station ZoeiermeerZegwaard too, waar hij aankwam zonder conduc teurs en roet de reizigers, bestemd voor Nootdorp. Eerst in Zoetenneer—Zegwaart werd het gemerkt. Daar werd een werkman aangesteld om tot Gouda als tijdelijk conducteur dienst te doen. TWEE ASSISTENTEN AANGEVALLEN. Men seint aan de „Deli Ct." Tandjong Balei: Zondag is op de onderneming Pon dok Pandjang van de Hollandsch- Amerikaanselie Plantage Maatschap pij een assistent door een Cfcince- scuen Koelie zwaar verwond. Een assistent van de onderneming Goeruch Batoe, van dezelfde maat schappij, is licht verwond door een Javaanschen koelie. Sport en Wedstrijden OM 100 POND. aZterdag bield de Engelsche avia- tour Sa lm et vliegvertooningen in Ro ker, Durham. Een dame en een heer, man en vrouw, kijken met belangstelling, „zij" is enthousiast. „Ik wil ook viie gen", zei zij, half en half voor de grap. „Ik wed om 100 pond sterling dal Je 't niet doet", repliceert haar echt genoot. ,,Is dat als een weddenschap dodd?" „Zoo is het". Zonder verder talmen zet de lady haar hoed af, neemt een voiie en een stofbril en eenigo oogenblikken later vliegt zij inderdaad, 1000 voet hoog boven haar echtgenoot, hem ln triomf toewuivend met de handl KORFBAL. O. D. I. S. COMB.—H. O C.- COMB., 3—2. IIOC opende Zondag ihet seizoen met bovengenoemde vriendschappelij ke ontmoeting. O. D. 1. S. won met 3—2. Eerlijk gezegd, de 'Haarlemmers zijn tegen gevallen. Waar H. O. C. met 8 eerste-twaalftalspelers(sters) verscheen en toch nog verloor, geeft Pers-Ovoracfii DE MINISTER VAN KOLONIeN'. Aan het slot eener beschouw ing, ge- titeld„Minister van Koloniën", schrijft de Nieuwe it o 11. Co u- r ant: our het voeren van onze Indische politiek heeft men een minister cn een gouvorueur-generaai nooii-g. Eén van beiden moet waar zulk werk te doen valteen groot man zijn. 1-Iel is niet noodzakelijk, dat dit juist de minister zou wezen. Is het de gou verneur-generaal, heeft deze de lei ding, dan moet de minister toch zoo groot zijn, dat hij in staat is diens concepties te begrijpen en zijn werk te steunen. Hem, den minister, valt in ieder geval de eer te beun, die poli tiek tegenover het land te vertegen woordigen, en daarvoor de verant woordelijkheid op zicli te nemen. Op cïit oogenbiik heeft de nieuwe minister van Koloniën met een, met in overleg met hem benoemden, gou verneur-generaal te regeeren. Aannemende, dat de beer Pleytc genoegzameu waarborg heeft weten tó erlangen, dat de heer Idenburg wiens verdiensten wij bij alle verschil an iüoening gaarne biijven orkeu- len gedurende den hem nog over- blïjvenden ambleiijkeri termijn niet in strijd met de door de verkiezingen verkregen volksuitspraak, het bew ind zal voeren, zoo valt toch niet te ver wachten, (lat hij hem zal uitnoodige» zich geclurende een tweede tijdvak met de landvoogdij te laten belasten. En nu zal het cle zeer moeilijke, maar ook zeer voorname taak zijn, welke op hem, minister, rust, om den man te zoeken, die met hem 't zij hij de leiding neme dan wel de leiding vuig* den grooten arbeid zal verrichten. Kerk en School GER. KERKEN. Aangenomen naar 's-Hertogenboscli s. T Gerber te Winsum (Gr.;. Naar Bunschoten en Spakenburg (A.;, 1'. H. de Jonge, te Sleeuwijk. Naai K a l- windeweer 2de maai), C. W. de Yriea te Oideboorn. Bedankt voor Klundert W Veder te Zwolle. Voor Nunspeet W. II. Oosten te Scheveningen. Voor Doesburg, C, J. Wielenga, te Rnhrort. CHRIST. GER. KERK. Bedankt voor het beroep naar Zaandam L. de Bruyne, te Bunscho ten. Telegrammen De onderstaande telegrammen z[jn ontleend aan bet Algemeen Handelsblad. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. Uit Albanië. ROME, 22 Sept. (Reuter). L':t Yalo- na wordt aan de bladen bericht, dat de Yoorloopige legeering zich bezorgd betoont over den indruk, dien de hui dige gebeurtenissen in Europa ral len maken en dat zij vreest, dat de-.e Albanië in miscrediet zullen bien- gen. Essad onderteekent de separatisti sche manifesten als minister van bmnenlandsche zaken. BELGRADO. 22 Sopt. (Reuter). Het aantal Arnauten. dat eergisteren een aanval deed op Dibra, wordt op 10.000 geschat. De „Politika" zojt, dat de Arnauten een aantal chiisu-n- dorpen op Servisch gebied in brand staken. De strijd duurt voort. Giste ren verzocht do Servische bevc-Iheb ber versterkingen Bulgarije en Turk ij e. KONSTANTLNOPEL, 22 Sept. (Reu ter). In een officieel communiqué over de vredesonderhandeling en wordt verklaard: In de heden gehou den zitting werden de volgende .,n- derwerpen behandeld en afgedaan: het tracé van de grenzen, de ontrui ming van verschillende streken, dé amnestie, do nationaliteiten, de rech ten der Mohan medar.en en hunne ge meenten, het verblijf van particulie ren, do diplomatieke betrekkingen, posterijen, telegrafie, spoorwegen en de rechten, door een examen verkre gen. De behandeling van de overige punten van het verdrag zal vernve- dehk Woensdag ten einde worden gebracht. Turkije en de mogend heden. KQNSTANT1NOPEL. 22 Sopt. (Reu ter). De Du'tsche ambassadeur l-o klaagde zich bij den grootvizier over

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1