HMRLEM'S GlU MAAK. TWEEDE BLAD Wosnsdag 24 September 1913 Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan Koning Ferdinand van Bu 1 gar ije. De „Neu© Frei© Presse" houdt zich (naar we in de „Tel." lezen) bezig met den persoon van koning Ferdi nand van Bulgarije, wiens handelin gen In 3en laatsten tijd in een on doordringbaar duister gehuld schij nen. Na nog eens in het kort do ge schiedenis van den Koburger en den machtigen opgang vau zijn rijk in Kcrïnnering te hebben gebracht, schrijft het Weencr bladt „Plotseling is hij als in duisternis ondergedompeld. Berichten uit Sofia hebben medegedeeld, dat zijn omgang met de diplomaten (koning Ferdinand Was tot nu toe misschien de beate diplomaat in zijn eigen land) minder levendig is gewordende koning leg de een opvallende terughouding aan den dag, en het was althans naar Lui ten niet zichtbaar, dat hij in de lots wisseling van zijn land met dezelfde kracht en dezelfde beslistheid had in gegrepen als vroeger. Bulgarije bad, voor het nog het grootste gedeelte van Macedonië en van Thraciö had Verloren, zijn besten, schrandersteu 'en werkzaamsten diplomaat verloren, *n niemand kan zich tot dusverre Vorklaren, waarom een zoo groot ta lent zich in de zwaarste crisis j.lct deed ol zich niet kon doen gelden. De bewering, dat koning Ferdinand geen begrip had van de gevaren, die zijn land bedreigden, en de dwalingen van zyn premier deelde, is onhoud baar. Zijn helder inzicht en politiek „instincthebben hem zeker niet ver laten. En daarom is deze reserve, die de koning zichzelf heeft opgelegd, een der zeldzaamste gelieimen in de oor zaken van den droeven achteruitgang van het Bulgaarsche volk, na een zoo Wonderbaarlijke vlucht." Dit aoht de „Neue F re ie Presse' al evenzeer geheimzinnig als de be weegredenen van den premier Danef, het verzuim van de gunstigste gele genheid in den strijd met Servië, oe invloeden, die de militaire leiding- in verwarring brachten en verlamden. Het blad besluit dan „Als de koning tjeh slechts wilde spreken I De vrede is gesloten, en thans nehooii lo worden blootgelegd, wie ue verantwoordelijkheid draagt, opaat een vrijmoedig oordeel moge lijk zij. Koning Ferdinand heeft, vol- geiis de vuste overtuiging zijner vrienden te W'eeaen, geen aandeel aan ueze schuid. Maar de vraag moet beantwoord worden, wie hem belet heeft, te verhoeden hetgeen er ge schied is. Hij zou slechts een plicht tegenover zichzelf en ook jegens zijn land vervullen, wanneer datgene, wat toch reeds meening van Europa is, buiten allen twijfel verheven en nauwkeurig vastgesteld werd. Hij weet, dat men hem daar, waar hij weleer zooveel levensgeluk gesmaakt heeft, sympathie toedraagt. In zijn ouue vuueuuria doet zien, op uen Jog waarop uit Konstantinopel gemeld wordt, dat bet vredesverdrag betref lende de nieuwe grenzen reeds ondir- teekend is, de behoefte gevoelen, hem en zijn volk eenige woorden van deel neming te wijden." jl <chen Bulgarije en T u r k ij a. Lp- 1 urkscn iJuigaarsche conferen tie meld zich Dinsdag hoofczakeSijk bozig met de quaestie der w akoefs (vromé stichtingen), welker regeling, naai' men zegt, nog moeilijkheden brengt. De rest van het verdrag zal waai ïjnlijk in de volgende zitting word v: ofgKdaan. Do unrust in Albanië. Dit Janina wordt geseind De toestand in Albanië wordt ern stiger. Men meldt uit Berat, dat Es- sart-pasja te Durazzo en Bektas boy te Malakasta de autonomie van Albanië hebben geproclameerd onder souvo- remiteit van den Sultan. Aan Ismail bey werd to kennen gegeven, dat hij Valoua moest verlaten, indien hij niet met geweld verdreven wil wor den. De nieuwe partij voert een vlag met «en adelaar en de Turksche Halve Maan. Ismail Khetnal 'heeft de inwoners van Malakasta te wapen geroepen to gen de nieuwe partij. Hij beloofde ieder een maandgeld van 200 pias ters. CK Belgrade- Volgens particuliere berichten heb ben 20.000 goed gewapende Albanec- zen de versterkingen van de Servi sch e stad Dibra txset. De regeer in g zendt in allerijl troepen^ Maandag heeft «Tnog de aandacht der mogend heden Op de onrust in Albanië geves tigd. In al deze particuliere berichten heet het, dat Oostenrijksche en Bul gaarsche officieren de Albaneczen aanvoeren. Mag men de ,,'Albanischo Korres- pondenz" gelooven, dan is de anar chie. die op het oogenblik in Albanië heerscht, het gevolg van de wreedhe den, door de Serviërs sedert maanden gepleegd in het gebied, hun door de Londensche ambassadeurs-conferen tie toegewezen. Sinds geruimen tijd reeds hebben tusschen Albaneesche bendon en Servische troepen bloedige gevechten plaats. De Servische deta chementen hebben echter thans, zon der eenige oorzaak, dorpen, die aan den opstand geen doel hebben geno men, in brand gestoken en het too- ncel van de ongeregeldheden is daar om- weer uitgebreid. Ook in het autonome Albanië, in het gebied van de Drina, is de woede der bevolking op de Serviërs tot kook hitte gestegen. Doordat de wegen, die naar de marktplaatsen Djakowa en Prizrend leiden, door de Serviërs versperd zijn, heerscht in het geheelo noordoostelij ke tred eel te van Malissia hongers nood. Spoor wegconccssles in Tu rkije. De Turksche regeering is, onder reserve van vroeger verkregen rech ten, met een Italioansoh© groep fi nanciers een contract aangegaan, waarbij verlof wordt gegeven om bin nen den tijd van een jaar voorberei dende maatregelen te nemen voor een gpoorweglijn langs de kust van Ada- Jia over Erzonek, Morsina en Tarsus naar Adantv. De Russische ambassadeur heeft bij do Porte stappen gedaan tot verkrij ging van concessie voor den aanleg van een spoorlijn PekilidsjTrebizon- de en Pekilidsj—Erzeroem. De bezetting van Rhodes. Over Athene komen berichten uit Rhodes, volgens welke Italië er niet aan zou denken, om de bezetting van dit eiland eerlang op te geven. Generaal Ameglia zou dan op het oogenblik bezig zijn een kieswet te ontwerpen voor de verkiezingen van gemeenteraden. Bovendien schijnen er plannon te bestaan om eenige forten op 't eiland uit te breiden. De troepen, die in de nabijheid van die forten zijn gelegerd, kregen last hunne kampen te ont ruimen. Allarlel Uit de Engelsche politiek. In de „Liverpool Courier" doet een bijzondere parlementaire berichtge ver de volgende, hoogst belangrijke mededeeling .Het slaat thans vast, dat het land geraadpleegd zal worden, alvorens de home-rule-wet door den koning zal worden bekrachtigd. Een staatsman van den eersten rang heeft mij ge machtigd deze mededeeling te doen. In welken vorm het beroep op de kie zers zal geschieden, door een nieuwe r'l 'emceno verkiezing of door een re ferendum, en of het spoedig zal ge beuren dan wel na verloop van een paar maanden, kan nog niet gezegd worden." De staking te Dublin. Op de te Londen gehouden vergade ring van den Nationalen Bond van Transportarbeiders werd besloten aan den uitvoerenden raad van de arbeidersvereeniging te Dublin mede te deelen, dat de Bond van meening is, dat hij de transportarbeiders to Dublin niet beter kan helpen dan door zich beschikbaar te stellen voor degenen, die het geschil beëindigd wenschen te zien. Do Bond is echter bereed fondsen bijeen te brengen oju de ellenfl® te 'le nigen. DE KONINGIN, DE PRINS EN DE MANOEUVRES. Dinsdagmorgen vroeg gingen de Koningin en de Prins met eeu spccia- len trein naar Rijssen. Aldaar ston den auto's gereed, die het vorstelijk echtpaar naar Enter brachten, waar zij het kampement bezichtigden. Van Enter ging het over Rijssen terug en van daar werd naar Deventer gere den, tot ongeveer halverwege llol- ten-Dathmen. Juist ontwikkelden zich daar voorpostengevechten tusschen vooruitgezonden blauwe infanterie en wielrijders der roode partij. De Ko ningin ën de" Prins stapten uit en sloegen met zeer veel belangstelling deze schermutseling gade. Tegen half tien kwamen aldaar ook de buitenlandsche militaire attaché's. Dezen werden aan do Koningin en den Prins voorgesteld. De Koningin was gekleed in beige costuum. De Prins droeg generaals uniform. Opgewekt pralende met de hun vergezellende officieren, keken de Koningin en de Prins al wande lende naar de militaire bewegingen. Na een half uur ongeveer slapten do Koningin en de Prins weder in de auto en reden over Holten naar Mar- kelo, om aldaar de roodc troepen te zien manoeuvreeren. KONINKLIJKE BEZOEKEN. De Koningin zal heden. Woensdag middag, de tentoonstelling van vroeg- Noord-.Nederlaiidsche Kunst te Utrecht bezoeken. Do Koningin-Moedor zal vermoede lijk Vrijdag een bezoek aan die ten toonstelling brengen. Het ligt in het voornemen, dat de Vorstin van Bent- heim haar daarbij zal vergezellen. TWEEDE KAMER. Gisteren werd een korte vergade ring gehouden, waarin de afdeelingen zijn samengesteld, nadat de reden eerst voor 't onderzoek van de Indi sche en Staatsbegrootingen in 10 com missies over de verschillende sectie3 waren verdeeld. Tot leden van de huishoudelijke commissie (in plaats van de heeren Eland, die voor de herbenoeming be dankte en van Asch van Wijck, die opgehouden heeft lid der Kamer te zijn) werden gekozen de heeren Tyde- man en Loefftot leden van de ge mengde commissie voor de stenogra fie (en voor 't Kort Verslag) de eeren de Savornin Lohman, de Beaufort en van Vlijmen. Bepaald is dat ook voortaan de Vrij- dagsche zittingen worden aangewe zen voor het doen (te 3 45 uur) van vragen aan de Regeering. Nadat de afdeelingen waren hijeen- gekomen en tot voorzitters -.adden gekozen de heeren Smeenge, llu- brecht, Jansen (den Haag), de Mee» Ier en Troelstra, tot onder-voorzitters de heeren Roodhuijzen, van Hamel, Bos, de Beaufort en Vliegen allen van de linkerzijde, werd besloten dat heden te 11 uur in de afdeelingen 't onderzoek van de Indische, Dinsdag 30 dezer te 11 uur dat van de Staais- begrooting cum annexie zal aanvan gen en dat daarna nog een lange reeks van kleinere wetsontwerpen zullen worden onderzocht. Voorloopig is er nu geen openbare vergadering. INTREKKING VAN WETS ONTWERPEN. Met machtiging van de Koningin heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken ingetrokken: lo. twaalf ontwerpen van wet tot het in overweging nemen van voor stellen van verandering in de Grondr wet, (Grond wetsherziening^; 2o. wetsontwerp ihoudende bepalin gen omtrent openbare inzamelingen; 3o. wetsontwerp, houdende regeling van de positie van vrouwelijke Rijks ambtenaren en onderwijzeressen .bij het openbaar onderwijs die in het hu welijk treden en 4e. wetsontwerp, houdende wijziging van de Gezondheidswet. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is A. C. Otter, surnum. dir. belastingen, invoerr. en acc. uit de dir. Amsterdam, benoemd tot id. te Anna Paulowna. Electririteitswe; ken in de prov. Gro ningen. Is aan de prov. Groningen, behou dens ieders recht tot wederopzeggens, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van inrichtingen en van werken tot het voortbrengen, ge- lelden, transform eeren, verdeelen en leveren van electriciteit, met uitzon dering van die ten behoeve van tele grafen en te'.ephonen, op de voorwaar den, opgenomen in de St. Ct. Indische nalatenschappen. In de St.-Ct. is opgenomen de staat van nalatenschappen van H. Stoffels, ov. te Buitenzorg, W. J. F. Schoonder- mark, ov. te Batavia, S. Hyata, ov. te Ponüanak, J. G. Ewenenberg en P. van Helden, te Semarang, C. Meyer, v. te Madioen, M.Palm, ov. teBanjoe- inas, H. A. Visser .ov. te Soerakarta en A. Hagenaars, ov. te Soerabaja. STAATSCOMMISSIE VOOR DE WERKLOOSHEID. Vóór zijn vertrek naar het buiten land heeft minister 'lreub, voorzitter van de Staatscommissie voor de werk loosheid, een vergadering gepresi deerd van de commissieleden, de hee ren mr. P. J. M. Aalberse, A. Plate, rnr. P. 7. Troèlstra en II de Wilde, dio zich met den voorzitter belast za gen met de vaststelling van het eind verslag. Na vaststelling van de punten van het verslag, is besloten voor de eind redactie, die aan den secretaris der algemeene commissie prof. De Vooys is opgedragen, na de terugkomst van den heer Treub uit het buitenland in de maand October nogmaals te ver gaderen. Het verslag dat, naar de N. Ct. ver neemt, belangrijke en ingrijpende voorstellen bevat, zal nog vóór 1 Ja nuari e.k. openbaar gemaakt worden. UITSLUITING IN DE BOUWVAK KEN TE AMSTERDAM? Ruim vier weken geleden ontstond op ©en bouwwerk van den heer II. van der Schaar aan de Voorstraat een geschil over het loon. Men kwam niet tot overeenstemming en den vol genden dag werd den werklieden ge last naar een ander karwei te gaan. Dit was echter nagenoeg gereed en de werklieden in deze verplaatsing 66/1 verkapt ontslag ziende, legden het werk neder Over du conflict hadden verschil lende conferenties plaats tusschen de stakende werklieden en hun organi sation est uur «enerzijds en den heer li v. d. Scliaar en de Algemeene Pa- troonsveieeniging in de bouwvakken anderzijds. Aan de uitvoerige correspondentie die ter zake tusschen partijen ge voerd is, is ontleend, da* men op een conferentie overeen kwam de zaak door middei van een arbitrage-com missie tot een oplossing te brengen. De werkliedenorvranisati© stelde een viertal vragen op die deze a.itiitra- ge-commissie zou hebben te beant woorden, doch, na kennisneming van den Inhoud, gaf het bestuur van de A. P. V. te kennen, dat zij over deze vragen geen arbitrage kon aanvaar den. Het recht van den patroon om zijn werklieden over te plaatsen komt het bestuur onaantastbaar voor. Het schrijven van de A. P. V. ein digde aldus: „Wij wenscben u nogmaals te wij zen op den ernst van den toestand, die door deze werkstaking ir. het le ven is geroepen Wij zouden het be treuren, indien u het zoover liet ko men. dat uit het onderhavige par- tieele conflict een, door ons niet ge- wenficht, gevolg voor het bedrijf zou voortkomen. Wij dringen er alzoo bij u ten sterk ste op aan, dat uiterlijk Vrijdag 19 Sept. a.s. de werkzaamheden bij den lieer II. v. d. Schaar Lzn. zullen wor den hervat". Deze hervatting heeft niet plaats gehad. De werkliedenonranisaties ant woordden daarop o.a.: „Het feit dat u, in plaats van arbi trage liever de macht laat beslissen, toont o.i. overduidelijk aan dat uw bestuur zich bewust is, het recht niet aan zijn zijde te hebben. Wij herhalen nogmaals, dat wij als nog bereid zijn de door one geformu leerde vragen aan het oordeel eener commissie van arbitrage te onder werpen, of op andere wijze mede te werken tot oplossing van het geschil Dinsdagavond zou de A. P. V. een ledenvergadering houden, waarin over de te nemen maatregelen zou worden beslist STAKING NEDERLANDSCHE- FABRIEK TE AMSTERDAM GEëINDIGD. In de gistermiddag gehouden ver gadering van het stakende personeel van de smederij van dc Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmate- rieel is met 63 tezen 55 stemmen en 6 blanco besloten de voorstellen der di rectie aan te nemen en de staking op te heffen. Door de nieuwe regeling zullen 90 pGt. van deze werklieden 1 cent per uur meer loon ontvangen (enkele 2 cent). De directie heeft het arm 22 stakers gegeven ontslag ingetrokken en toegezegd, dat geen benadeeWng zul plaats hebben ten aanzien van di vidend of staangeld. De oorspronke lijke eisch der stakers was 3 cent meer uurloon. GLASBLAZERSSTAKING. Meu scliirijft uit Culemborg: Maan dagavond vergaderden de stakers der glasfabriek. Op aanraden van het af delingsbestuur van den Bond der Glas- en Aardewerkers werd Dins dag het werk hervat, zoodat deze sta king «er kort van duur was. Jhr. P. HARTSEN. In deil ouderdom van 80 jaren te Amsterdam overleden jhr. P. Hart- sen, oud-directeur der Nedorlardsche Handelmaatschappij, en oud-presi- deuit-comrai&saris der lIolL IJzeren Spoorweg Maatschappij. De overledene vervulde eerstge noemde betrekking van 18751902. DE LEGERMANOEUVRES. De opmarsch naar Markelo en Hol ten ts Dinsdagmorgen vroeg voortge zet de 2e divisie marcheerde met twee brigades over Lochem naar Goor en een brigade over Laren naar Mar kelo de 4e divisie zou over Holten naar Rijssen oprukken. De roode partij lag Maandagavond in een boog westwaarts van Rijssen de cavaierie-brigade en de wielrij ders daarvoor in een lijn Wezepe Stevensteeg achter Lochem langs en links aangeleund op den straatweg Vbrdeii—Kuurlo. Dinsdagmorgen bezette deze partij dc punten Markèlo en Holten; het 16e regiment infanterie had een stelling ten Westen en Zuiden van Markelo ingenomen met een omgebogen vleu gel in Zuidoostelijke richting over de Belten-akkers. De stelling bij Holten, ingenomen door de bataljons van het 5e regi ment, was verdeeld in twee vakken: de Noordelijke groep ten Noorder. van den kunstweg Holten—Deventer aan den voet van den Ilolter-Ink, welke was ingenomen door een regiment ca valerie en anderhalve compagnie wielrijders; de Zuidelijke groep lag in den houtrand Zuidwaarts van den kunstweg, dezen laatsten inbegrepen. Zoowel de spoorlijn als de kunst weg werden door ingegraven mitrail leurs bestreken; twee regimenten ca valerie hadden in opdracht over Er- melo de blauwe partij in den linker flank te verontrusten. Tegen negen uur werd de stelling bij Holten door de 4e divisie aange tast; de roode cavalerie trok terug; de ingegraven mitrailleurs kwamen in actie, de blauwe divisie zette den aanval, na gedeeltelijk tot onlwikke ling te zijn overgegaan, door, met 't gevolg dat de stelling te twaalf uur moest worden ontruimd. De roode partij begon daarop den terugtocht op Rijssen. Terwijl de strijd in vollen gang y/as, vloog een vliegmachine over de roo de stelling en verkende deze op een hoogte van ongeveer zevenhonderd meter. Op het terrein was aanwezig de Mi nister van Oorlog; het Kamerlid kapi tein Duyniaer van Twist sloeg, in uniform gekleed, te paard het gevecht gade. De buitenlandsche officieren namen op verschillende belangrijke punten een kijkje. Dinsdagmiddag trok de geheele Oostpnrtij terug op Rijssen, waar een krachtig versterkte veldstelling in gereedheid was gebracht en waar aan de blauwe partij beden, Woeusdag, een laatste tegenstand zal wordeu ge boden. Het stafkwartier van de 4e divisie wordt overgebracht naar Holten, dat van de 2e divisie naar Markelo of Diepenheimhet hoofdkwartier wordt verplaatst naar Lochem. De bevolking van Rijssen had Dins dag blijkbaar vacantia genomen: geen oude vrouw was aan het spinnewiel gebleven, zooals men wel eens zegt. Heden, Woensdag, zal de toeloop van het publiek nog wel grooter zijn, vooral nu bekend is geworden, dat do Koningin in de stelling wordt verwacht. SPOORWEGONGEVAL, Dinsdagmorgen te acht uur liep door verkeerden wissels tend te Veenc-ndaal een rangeerende machine in den sül- staanden goederentrein, waardoor twee goederenwagens uit het spoor werden gelidbt, waarvan óén kantel de. De arbeider Geurts geraakte daar bij tusschen den eersten wagen en de machine en bekwam eenige kneuzin gen. Hij wend per rijtuig vervoerd. OPEENHOOPING VAN KAPITAAL. anneer Rockefeller meer don 100 jaar oud wordt, zal hij volgens de berekening van een buitendandsch blad móér geld hebben, dan op do heel© wereld bestaat. NETELIG! Heer. U is dus nog niet tot oen besluit gekomen, juffrouw? Valt u dan de keuze tusschen dien officier en mij zoo moeilijk? Jonge dame. De keuze niet i maar wel otn u mijne beslissing me/ te deelen. Onze Lachiioek EEN* GRATIS-REIS. Een 17-jarige jongen uit Viisaingen, aie te Rotterdam tevergeefs getracht had aangemonsterd te worden bij de Holland-Amerika-lijn en die aldaar zonder geld rondzwierf, heeft getracht Kosteloos in zijn woonplaats teruz te komen dit is gedeeltelijk gelukt. Van Rotterdam tot Roosendaal maakte hij Maandagavond de reis zonder kaart je in den trein mede, maar toen pre fereerde hij een plaats op de buffers. Op die weinig benijdenswaardige zit plaats heeft hij ongeveer twee uur doorgebracht, totdat hij te Arncniui- den ontdekt werd. Van hieruit werd naar Middelburg geseind en werd hij, bijna aan zijn doel zijnde, van de bu.fers afgehaald. Door den waar- nemenden stationschef werd proces verbaal opgemaakt en de jongen aan de politie overgeleverd, die hem r.aar zijn woonplaat© overbracht, zoo meldt de Tel. EEN GOUDEN JUBILEE. Doctor Jacob Baart de Ia Faill© te Leeuwarden herdacht Dinsdag het feit, dat ihij ©en halve eeuw geleden promoveerde in de geneeskunde aan universiteit te Groningen. Do ju bilaris neemt nog steeds met groote toewijding de praktijk waar. Hem werden zeer veel blijken van waardeering en belangstelling ge schonken. ONGELUKKEN. Zaterdagavond vond aan de fabriek N. v. Woud en Schaap© Blikfabrie- ken te Krommenie een ernstig er ge luk plaats. Bij het schoonmaken \an een zuiggas-jnstallatie kreeg de ma chinist W. Kuijk een geweldige mas sa vuur in het gezicht en over den rechterarm, waardoor die licbaams- deelen totaal verbrand werden zoo meldt Het Volk. In een onbewaakt oogenblik ge raakte het 11/2-jarig dochtertje van G. K te Oud-Alblas, te water. Toen rnen liet onheil bemerkte, waren de leversgeesten reeds geweken. Dr. de Haan, van Alblasserdain, poogde vruchteloos het bewustzijn weder op te wekken, zoo meldt de D. Ct. BOTSING. Ter hoogte van villa Groenendaal op den Naarderstraatweg te laren (Gooi) kwam gisterenmiddag do auto van den heer Vening Memesz uil Amersfoort in botsing met de Gooi- echc stoomtram. De auto, die door den eigenaar werd bestuurd, werd geheel vernield; van de tram werden de locomotief en de eerste wagen belangrijk beschadigd. De heer Meinesz en zijn chauffeur kwamen er zonder kwetsuren af Het verkeer ondervond groote vertraging, daar de locomotief dwars over de rails kwam te ©taan. KAMERFRACTIE DER LIBERALE UNIE. De Kamerfractie der Liberale Unie heeft in haar vergadering tot voor zitter gekozen den heer mr. Th. H. de Meester, tot vice-voorzitter den heer dr. H. F. Hubrecht, tot secretaris den heer W. de Jong en tot penningmees ter den heer mr. W. Dolk. De heer mr. G. Jannink had zich niet horkiesbaar gesteld als secretaris, zoo meldt het „Vad". INBREKERS. Even over de grens der gemeente Harlingen, op het gebied van Earra- dc-ei, is ingebroken, tep huize van C. Baarda. Tijdens de afwezigheid der bewo ner© werd de achterdeur opengehakt en werden eenig zilverwerk, ecu broek en een paar schoenen ont vreemd De daderjs) liet(en) eenige oude klcedingstukken achter, in ruil voor het gestolene, zoo meldt dc TeL AFSCHAFFING VAN TOLLEN. B. en W. van Wildervank deelden (volgens de Tel.) aan den Raad me de, dat zij in de volgende vergadering zouden voorstellen de wegtollen ge heel of gedeeltelijk af le schaffen. EEN DOLLE STIER EN DE GEVOLGEN. Maandagmiddag wist op het ran geerterrein der SS. te Utrecht een stier te ontsnappen uit den wagen, waarin hij geborgen wee. Werklie den, die het dier zagen, trachtten het te vangen, maar maakten het 'iaare door schichtig en wild Het werd een formeele jacht. Eenige politie agenten kwamen er aan te pas, die revolver schoten losten en ten slotte den vvoes- teu stier doodden. Het ongeluk wilde, dat een der kogels het been van een 17-jarigea jongc-n trof, die zich door zijn nieuwsgierigheid wat al te dicht naar het tooneel had laten leiden. Kij werd in de rijksklinieken opgenomen eu verbonden. Ook dwaalde een kogel af naar het gebouw der Rijksklinie ken waar hij een raam binnendrong, zonder echter verder onheil te R'.icnr ten. (U. D.) UITBREIDING ROTTERDAM. Eindverslag is uitgebracht over het wetsontwerp tot toevoeging van de terreinen langs den Nieuwen Water weg en bet Scheur, tii.ans deel uit makende van de gemeenten "s-Graven- zande en Naaldwijk aan de ge meent© Rotterdam. r u S11 e t o n (Nadruk verboden). 47) laatste maal was door den mooiw. Dö vorige maal zond men mij eenige wissels, met de handteekeuing van mijn broeder, die meesterlijk na gemaakt was. En de terste maal? Dat was door hetgeen voorviel op de club. De verborgen hand, die mijn naam in den grooteu salon op- huig, heeft ook die valsche wissels gemaakt en den moord gepleegd. Ik hen or zeker van. Oho, het is wel wat remantisch, wat gij mij daar vertelt, mijn beste Jongen. Die hand is misschien niet meer don eeu werktuig, dat kan wel. Het doet er trouwens weinig toe. Ik zal de hand vinden, die getroffen, en het hoofd, dat bevolen heeft. Geduld. ban géBèel bereid, u te helpen. Bertignolles stond op en wilde aJ- echeid nemen. Het zul mij aangenaam zijn, .mijn waarde Laurent, u van tijd tot tijd bij mij te zien, zeide hij. Gij moet mij op de hoogte houden van uw nasporingen. Ik ben een oude speurhond, die al heel wat avonturen heeft meegemaakt. Vroeger ontbrak het mij met aan slimheid. Misschien is daar nog wel wat van overgeble ven. Ik zou u wellicht goeden raad kunnen geven. Ik dank u nogmaals. Maar daarom moet gij mij op de hoogte houden. Ik beloof het u. Meer vraag ik u niet mijn vriend. Reeds sedert geruimen tijd had hij, terwijl hij met Laurent sprak, het portret opgemerkt van Marie-Roee, dat in een lijst van bloemen op de sclirijlftafel stond. Toen hij Laurent de hand tot ai- scheid drukte, veinsde hij dat por tret voor het eerst te zien. Ol wat een lief gezichtje, zeide hij. Hij nam het portret op, om het be ter te bekijken. Welk een zachte blik. Zeker uw zuster? vroeg hij. Ik heb geen zuster, antwoordde Laurent verstrooid. 't Is waar, dat vergat ik. Uw nicht dan, do dochter van den mar kies? Neen. O! dan...? vroeg hij met een veel beteekenenden glimlach. Ja. Lauren^ nam hem het portret bijna heftig uit de hand en zette het weer op de schrijftafel. Vreemd! Het was hem alsof zijn hart beklemd werd, toen Bertign ol ies het portret van zijn lieve lentefee bezichtigde. Waarom? Hij wist het zelf niet en evenmin waarom hij het Bertignoiles zoo woest uil de hand had gerukt. Deze werd er niet boos om. Hij scheen het zelfs niet eens opgemerkt te hebben. Ik geloof dat gij gelijk hebt, haar te beminnen, mijn Jongen, zei de hij. Zij schijnt inderdaad uw lief de waardig te zijn. Hij had den tijd gehad om onder het portret het adres van den photo- graaf te lezen. Langoivin te Compiègne. Nu wist hij genoeg. Hij wist dat Laurent Officier te Compiègne was geweest. Daar tad hij zeker dat meisje loeren kennen. Daar woonde zij en Bertignoiles zou baar daar wel weten t© vinden. Hij had dus het doel bereikt wat hij zich met dit bezoek bij Laurent had voorgesteld. Hij ging heen, na opnieuw zijn hulp aan Laurent toegezegd te heb ben en hem nogmaals te heb ben doen beloven, dat hij hem op do hoogte van zijn nasporingen zou houden. In plaats van naar huis t© gaan, begaf hij zich naar het N oorder-sta- tiou en nam een kaartje voor Com- piègn& Zonder veel moeite vond hij het ate lier van den photograaf Langoivin, dat dicht bij het station was. Hij trad de wachtkamer binnen. Mijnheer, sprak hij tot den pho tograaf, u houdt waarschijnlijk af drukken van al uw portretten? Altijd, mijnheer, dat is de ge woont©. De platen blijven bewaard in liet geval van nabestelling. En wanneer hot een mooi por tret is dan bedient ge u er ook van... Als reclame, ja, zeide de photo graaf lachend. Zie maar eens om u heen. De wachtkamer hing inderdaad vol portretten, de meesten van mooie vrouwen. Ook lagen er verscheidene portretalbums. Mag ik ze eens bekijken? vroeg Bertignoiles. Welzeker, mijnheer, ga uw ga Maar ik moet u alleen laten, er wach ten cliënten op mij in het atelier. Houd u voor mij niet op Bortignol&s begjon lijn nrnsporiiv Na een half uur gezocht te hebber., vond hij een portret, gelijk aan dat, wat hij bij Laurent had gezien. Zonderling, mompelde hij. Daar straks bij Laurent en nu weer komt het mij voor, dat meisje meer gezien te hebben Het is mij of ik haar ken. maar waar kan ik haar ontmoet hebben? Hij dacht er over maar herinner de het zich niet. Ik vergis mij. mompelde hij, missch.en de een of andere gelijkenis. Dc phctogTaaf kwam juist terug. Welnu, mijnheer, heeft u gevon den wat u zocht? Och, ik zocht eigenlijk niets. Ik wilde uw verzameling maar eeus doorzien. Er zijn zeer mooie proeven hij., ware kunstwerken. Langoivin boog, zeer gevleid met deze lof. Doze vooral, zeide hij, terwijl hij het portret van Mario- Roeo liet zien. Het komt mij voor, dat ik die dame keti, maar ik herinner mij niet, waar ik huur ontmoet heb. Misschien kan ik uw geheugen te hulp komen, zeide Langoivin ge dienstig. Ik behoef daartoe slechts mijn register op te slaan. Hij zag naar het nummer van het portret en opende zijn register. Hier heb ik het al, zeide hij, na een oogenblik gezocht te hebben. Mario-Rose Velladier. de dochter van oen officier to Compiègne. Waar woont zij? Ztj woondo destijds aan den weg an Pierrefonds, 49. Is dat ver van hier? Dicht hij het bosch. Dank u, mijnheer. Toen Bertignoiles op straat was,- had hij moeite zijn vre-ugdo te be dwingen. De voorbijgangers zagen den vreem deling verbaasd aan, want hij sprak bijna overluid en maakte allerlei ge baren. Welk een gelukkig toeval, zei de hij. Dat meisje is niemand an ders dnn de nvLziek'-rderwijzcres van mijn dochter Jenny. Aan het opgegeven adres vernam hij. dat kapitein Velladier sedert meer d'au ©en jaar met zijn dochter Cotnpiogne had verlaten en t© Parijs was gaan wonen. Men had sedert niets meer van hem gehoord en men kende zijn adres niet Bertignoiles keerde naar Parijs te- ruv, zoor tevreden over den uitslag van zijn onderzoek. Thuis gekomen liet hij Jenny roe- pen. Het meisje kwam terstond eo vloog hen om den hals. Het gebeurde nooit, dat hij zoo lang uitbleef. U is vanmorgen uitbegaan, zon der mij t© omhelzen, vader, zeide zij met ecu zacht verwijt. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5