iiarlem's Dagblad DSRDE BLAD Woensdag 24 September 1913 Binnenland DE AFDEELINGEN DER TWEEDE KAMER. De Te'egraaf schrijft: ik: lot verdeelde, wat het aantal he- tft, de leden over do afdoelingen al- ;s: do hoeren Nolens on De Stuers iia nog niet beèedigd en do voorzit- ü'ceft in geen enkele afdoeLing zit- ng): lo afd.: 9 Rechtschen, 9 Vrijzinn., 2 i&cialisten. 2o aid.: 11 RodHschen, 6 Vrijzinn. Socialisten. 3ö afd.: 9 Rechlschen, 10 Virijzinn5- :n. to Afd.: 6 Rechtschen, 8 Vrijzinni- 6 Socialisten. 5c Afd.: 9 Rechtschen; 4 Vrijzinni- i, 6 Socialisten. BET GEHEIM VAN DE RAADSLE-. DEN OPGEHEVEN. De Tel. meldt: iet voorlezen ia do raadsverga- {ring van Wormerveer, van het in- ekomen schrijven van Ged. Staten 3ii Noord-Holland, waarin bericht trd, dat Ged. Staten 'hun goedkeu ring aan het ingediende kohier der nlioiïisrten-belasting onthielden, bleek A»n duidelijkste, dat deze weigering (er goedkeuring direct verband hield iet het besluit van de .raadsmeerder- :d om het kohier vast to stellen, jnfler dat de raadsleden in de gele- euheid waren gesteld, van den in- oud kennis te nemen. B. en W. van Woriuerveer, zwich- inde voor dezen op hen uitgeoefenden *ang van hooger hand hebben daar- 31 de geheimhouding opgegeven en \i raadsleden zijn in de gelegenheid [esteld, van den inhoud van het ko- ikr inzage te nemen. In de Dinsdag- ivond gehouden raadsvergadering is laarop het kohier met algemeene lommen zonder wijziging vastgesteld. Media October zullen dus de belas tingbetalende ingezetenen van Wor- Dorveer hun aanslagbiljet Ubuis ont- isngen. Inmiddels zijn dan reeds ver- L'iicidene betalingstermijnen versche- :n zullen de belastingschuldigen lus reeds spoedig een vrij belangrijk ledrag moeten betalen. De heer Bin- löidijw drong daarom ernstig aan op humane toepassing der verorde- 'j' dit jaar de schuld niet ligt ij do beiasifcngplichtigen. In olk ge- al hoopte hij, dat niet to spoedg tot nrvoigingen zou worden overgegaan. De voorzitter zei overweging van de- wenk in liet college van B. en W. toe en verzekerde, dat het den belas- imgpliclitigen niet moeilijker zou wor sen gemaakt dan beslist noodzakelijk SPOOR W EGD1EFST AL. Rechercheurs te Rotterdam hebben Jen kellner G. J. van W. aangehou den, toen hij bij een winkelier oen alveren deksel wilde verkoopen, ge- Roken a au ec-n zilveren onderstel, met het deksel een lucifersdoos vor mende. Do aanhouding van den kell- leeft de arrestatie van diens Dioedcr. J. F. van \V., die voormaa- «rbeider bij de Staatsspoorwegen en u het station D. P. to Rotterdam werkzaam is, ten gevolge gehad. De laatstgenoemde wordt verdacht van dat station uit een wagon een pakjo gestolen to hebbpn, door de firina J. M. van Kempen en Zoon, te Voor schoten, aan een juwelier te Arnhem verzonden. Dit pakje hield een zil veren lucifersdoos en een zilveren roomleiMl in. Het onderstel van de lucifersdoos en de roomlepel zijn ook beslag genomen. Beide broeders lijn naar het huis van bewaring over gebracht, zoo meldt de N. R. Ct ACTIE VRIJE ZATERDAG MIDDAG. Op ultnoodiging van het Nederl. Werkl. Verbond Patrimonium, kwa aien te Utrecht een aantal afgevaar digden van Christelijke werklieden- vereenigingen in Nederland, samen, om te bespreken wat gedaan zou kun nen worden ter verkrijging van der. vrijen Zaterdagmiddag. De vergadering werd geleid door het fwcede-Kamerlid P. van Vliet, voor zitter van Patrimonium. de opgewekte besprekingen bleek, dat algemeen de wenschelijk- heid vau een vrijen Zaterdagmiddag voor onze arbeiders werd gevoeld. De Zondagsrust zou daardoor wor den bevorderd en aan den arbeider meerdere gelegenheid worden gege ven. om zich te wijden aan zijn go- aan zijn ontwikkeling, aan het ven.-enigingsleven, enz. Maar tevens was ineu het er over eens, dat de vrije Zaterdagmiddag niet moest ver kregen worden ten koste van den 10 uren-dag als maximum, waarvoor al gemeen door de arbeiders-organisa ties wordt geijverd. Een belangrijke verkorting van den arbeidsduur in 't algemeen werd wenschelijk geacht. Besloten werd tot de instelling van sen permanent comité, waarin vier vertegenwoordigers door de algemèe- ne organisaties en vier door de Cen trale Ciir. Vakbonden zullen worden ia n gewezen. liet comité zal met kracht propa ganda maken voor verkorting van den arbeidsduur in het aigemeen en voor de verkrijging van den vrijen j Zaterdagmiddag in het bijzonder. Plaatselijke acties zullen worden ge-| etcund, gegevens worden verzameld, j enz. liet einddoel is een wettelijke j regeling, waarbij wordt gewaarborgd vrije Zaterdagmiddag, met als' maximum de 55-urige werkweek. ONGELUKKEN. Gistermorgen is te G oir Ie fn do fa briek der firma G. Tan Besouw J.Bzn. 6en werkman A. van P., d1o een lede ren riem op een machine wilde leg gen, zijn rechterarm afgesneden. Na voorloopig verbondon te zijn is de ongelukkige in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis te Tilburg vervoerd, zoo meldt de „Tilb. Ct.". Het zoontje van den heer O., te Vor- den poogde Maandagavond, ofschoon nven hem nog waarschuwde, van een in vollen gang zijnden tramwagen te springen. Een der wielen van den achtersten wagen verbrijzelde zijn been en hij bekwam nog bovendien zulke 2\vare kneuzingen, dot hij tij dens het vervoer naar zijn woning overleed, zoo meldt de „Zutph. Ct.". Bij de familie te Niewaal is vol gens de „N. R. Ct." bericht ontvan gen, dat de 17-jarige Van B., als sto ker dienst doende op de „Combinatie 9" tc Rulirort over boord geslagen is en verdronken. OPEN BRIEF AAN.... INBREKERS Het HdbL plaatst den volgenden ojAcn brief: Aan de Amsterdamsche heeren In sluipers en Inbrekers. Mijneheerenl Het is bij het gebrek uwerzijds aan een behoorlijke organisatie, zonder eigen domicilie, kantoor, vereeni- gin.s-gebouw, noch adres, dat ik wel genoodzaakt ben. U' in dezen vorm. in een open brief, te schrijven hetgeen ik u te zeggen heb namens een aantal onzer burgers, die op eigenaardige wijze belang stellen in uwe werkzaam heden. In de laatste weken hebt gijlieden nogal weer ecn3 van U doen hooien; er zijn niet vele dagen, dat, de krant uitkomt, of er staat te lezen van weer een uwer insluiperijen of iets omtrent, een uwor inbraken. Soms is het slechts dejwging, welke liet officieele politie-rapport zich verwaardigt te vermelden; doch meestal is het verder gegaan dan tot slechts een mislukte poging, en wist gij te slagen in uwe Ik-n. min gen, om hier-of-daar in te sluipen of te breken. Het is vocraï uwe jongste inbraak, in het Parkkwartier, ten huize van een onzer Wethouders, welke de urn- dacht heeft getrokken, niet slechts van de buurtbewoners dezer aanzien lijke stadswijk, doc-h bij de geheele burgerij van Amsterdam. Het is met gemengde gewaarwordingen, dat men heeft kennis genomen van den inven taris van den buit, dien gij behaaidot, ook van de wijze, waarop gij te werk zijt gegaan, om binnen deze gesloten woning te komen, en u toe te eigenen wat aan een anderen eigenaar toebe hoorde. Gij moet waarschijnlijk welen, dat gij Lieden u niet bepaald kunt ver heugen in wat men noemt de gunster» onzer publieke opinie; er zijn zelfs, durf ik oppereD, weinige berc-ejven in een groolo stad, welke zóó impopulair zijn als het uwe. Aan wie de schuld?... In hoofdzaak aan u zelvenl En daartoe bestaan een aantal ver schillende redenen, welke ik u niet alle behoef op te sommen. Doch er is één reden voor deze algemeene onbe mindheid tegenover insluipers en in brekers, die ik u toch wil noemen; het is trouwens oolc do reden, die mij op hot denkbeeld heeft gebracht, mij in een open brief tot uw gilde te wenden. Het is namclijke deze: Wanneer gij daar op uw rooftochten uittrekt, en gij hebt op do uw eigen, en in haar soort ongetwijfeld bekwame wijze, u toegang verschaft tot het afgesloten huis van een ander, dan zit bij u den wensch voor, om uw beroep het sto len uit te oefenen. Dit is tot daaraan toe. Er bestaan wetten, teksten, verwenschingen en ervloekingen te over, om u te doen veten. hoe~ men uw beroep onder fat soenlijke lieden laakt. Doch daarover hier niet! Ik wil er u liever op wijzen, dat men een gemaledijd beroep kan uitoefenen, zonder dit beroep meer te ontsieren, dan het om zich zelfs wille reeds is. Hoe handelt gij toch gewoonlijk bij uwe inbraken? Gij houdt u te letter lijk aan den naam van uw vak be grijpt ge me?... gij breekt te veel. Het is juist die boekerij, die de bestolen me «ic^Jieid u het meest kwalijk neemt. Voor de rechtmatige straffen, welke eenmaal toch wel op u zullen worden toegepast, zorgt de Justitie; en voor de schade zorgt naar gelang barer verplichtingen de maatschappij welke het slachtoffer tegen uw in braak verzekerde. Maar het is de moedwillige, neen, laat ik het zach ter mogen zeggen: het is de dikwijls ondoordachte, wat ruwe, onbeschaaf de, de uit gemakzucht voortspruiten de gewoonte van breekzucht bij u lie den, welke noodeloos die onaangena me stemming tegen u kweekt. Waar om miaakt ge zulk een ergerlijken rommel bij uw werk; waarom gaat gij zoo slordig te keer; waarom ver nielt ge door uw haast of zenuwach tigheid een aantal voorwerpen, die voor x van geen er waarde zijn, maar die waardevol kunnen zijn voor <len- goen hij wïen gij in braakt want. me dunkt, ge hebt toch meestal vol doende van het zijne geprofiteerd! Er zijn deuren, die ge met uw breek ijzers bewerkt, terwijl gij naar een passenden sleutel zoudt kunnen om kijken, er zijn fraaie meubels, welke u als vaklieden dadelijk moeten zeg gen, dat er geen waarde achter ge borgen zit, en die gij niettemin open rijt; er zijn schilderijen aan den muur, welke uw kunstsmaak niet zullc-n vermogen te treffen, en die gij toch uit de lijst snijdt; er zijn tapijten die te en comb rant, voor u zijin om mee te nemen, gordijnen, die bij den opkooper niet m den smaak zullen vallen, stoelen, die buiteu dit ameu blement nergens passen; er zijn bibe lotjes, snuisterijtjes, herinneringen, welke om hun intimiteit u sympa thiek moesten zijn bijna schreef ik ..heiitig" en waarop ge toch uw merkteekeu achter laat. Waarom overal de stooten van uw inbrekerswerktu i gen, de moeten van uw ljoitels, de kerven van uw messen, do barsten van uw hamers achterge laten? Het is juist deze noodclooze erger nis, welke gij uw klanten voortaan moet trachten te besparen. Ik meen niet, dat gij er ooi: in zult slagen, uw beroep a!s zoodanig aan nemelijk te maken. En ik denk ook, dat er ten eeuwige dage lieden zullen voorkomen van uw slag, die zich als insluipers en inbrekers ten koste van htm medeburgers zullen wenscheri te verrijken. Laat het dan zijn zonder die onaan gename bijkomstigheden, die uxv be roep nog zwarter maken dan het reeds is. Het wordt na een tijd van betere manieren, van zuiverder be schaving, van vormeiijker omgangs vorm. Daaraan zult ge u niet mogen onttrekken. En indien er waarlijk nog iets be staat onder uw gilde als een beroeps eer, wilt dan uw aandacht hieraan toch in het bijzonder wijden, dat liet voortaan een beteren indruk zal na laten, indien onze kranten in het be richt der inbraak tenminste deze stereotiepe uitdrukking konden inlas- sctien: ,,L)e heeren inbrekers lieten bij hun inbraak geen noodclooze sporen van hun bedrijf na". Indien gij u voortaan daarnaar zoudt willen gedragen, durf ik u ga randeeren, dat in de eerstvolgende wijziging var. ons Strafwetboek een strafvermindering van tien percent op uw handelingen zal worden ge gund. Met verschuldigde gevoelens, enz. bêarisaieuwa ESPERANTO. In do bovei zaal van „do Kroon" had Dinsdagavond de aangekondigde Esp. vergadering plaats. De voorzit ter do lieer Sevenhuysen heette de talrijke aanwezigen en de beide spreeksters hartelijk welkom; begroet te ook een Esperantist uit Zweden in liet Esperanto en sprak woorden van waardeering tot de vertegenw. der Pers. Daarna zong een dubbel kwartet een welkomstlied (in het Esp.) Als nu verkreeg Mevrouw Van der Vet-- Dirksen het woord. Op aangename en onderhoudende -wijze stelde spreek ster het groote nut eener wereldtaal in het licht, betoogde waarom noch een nationale taal. noch het Latijn voor wereldtaal .geschikt waren, be wees daarna dat een wereldtaal moest zijn volstrekt neutraal en verklaarde verder waarom Volapük geen opgang kon maken. Ilierna verhaalde spreekster het een en ander omtrent de geschiedenis 'ttxi het Esperanto, gaf een korte le- ensschets van Dr. Zamenhoff en ver klaarde aan welke eisclicn een we reldtaal moet voldoen. Mevr. van der Vet deeldo ons ver- olgens liet een en ander mede van verschillende Esp. congressen; van de diensten der U. E. A., van de vele voordeden, die Esperanto ook aan den handel bewees. Aon het slot van hare toegejuichte rede gaf de spreekster een kort over zicht over de grammatica van het Esperanto. Als nu betrad fraulino Nelly Boon het podium eu zong bij haar guitaar verschillende Esp. liederen afgewis seld door allergeestigste IIoll. liedjes, die alle een strekking voor de Esp. propaganda hadden. Do lieve zang ster oogstte veel succes. Onderwijl was de zaal binnengetre den Dr. Alfred Stromboli uit Genua, die op zijn rondreis door Nederland ook Haarlem willende bezoeken door den Delegito der U. E. A. alhier voor deze vergadering was uitgenoodigd. Op den welkomstgroet van den voor zitter antwoordde de Italiaan in vloeiend Esperanto en deelde het een en ander van zijn ervaringen mede. Hij had den trein gemist, doordat nie mand hem verslond, hoewel hij ook de moderne talen sprak. Ben kelLner, die voorgaf Italiaansch te kennen, kon hij niet verstaan, het leek een vermenging van Spaansch en Franeoh. Van onze taal verstond bij geen woord. Verder ging hij in op de vergelijking van den president be treffende tl® komst der Romeinen In ons land; maar hij kwam met vreed zame bedoelingen, om de broeder schap der volken te verhoogen. Zijn naam was Stromboli, evenals de berg van dien naam had ook hij vuur in zijp binnenste, maar 't was het vuur voor Esperanto. Oolc de Zweed Huisman, président van de Esp. club uit Gothenburg ver haalde nor het een en ander, o.n. het gemak, dat Esp. gaf bij het verblijf in vreemde landen. Tot slot liet de voorzitter hooren, hoe het ,:Onze Vader" en het „Wil helmus" klonk in het Esp. Hierna werden hectografiën rond gedeeld en werd de slotzang door alle aanwezigen meegezongen. Onder dankzegging voor de groote belangstellling werd de vergadering gesloten, II. Het Tooneel HAARL. SCHOUWBURG. FEESTVOORSTELLLNG VAN „CREMER." NACHT en MORGENROOD, drama in vijf bedrijven door H. J. SCHIMMEL. Te allen tijde heeft het tooneel zijn aandeel gehad in de viering van lgeracene feesten. Bij do oude Grie ken vormden de grootsdhe tooneel- voorsfcellingen de voornaamste aan trekkelijkheid bij de feesten aan Dio- nysos gewijd, waar het volk bij dui zendtallen van heinde en ver heen trok. Later in de middeleeuw en, werd ook geen belangrijk nationaal of gods dienstig feest gevierd zonder de op dring van een wereldlijk of kerke lijk drama eu zelfs in onzen tijd, nu het toonee! helaas niet meer zijne ou de bel'angrijke plaats inneemt staat een© toeneelvoorstelüng, zoo niet al tijd, dan toch meermalen op hel pro gramma eener algemeene feestviering. Amiiem gaf een mooi en waardig cu bovendien een klassiek voorbeeld door ter viering der onafhankelijkteids- feesben de opvoering in de open lucht van Oedipus mogelijk te maken en het groote succes van die voorstellingen spoort wel aan tot herhaling. Van de Oodipus-opvoeringen naar de voorstelling van Cremer, 't is een heele sprong, maar er is overeenstemming in de idéé: het tooneel behoort n deel to hebben in de algemeene feest- vièrlng. En Cremer zette dat idéé ook door bij de keuzo van het op te voeren stuk. Sohirwnel schreeS zijn drama ,,N"aclit. en Morgenrood" met het oog op dergelijke gedenkdagen. Onlangs, oen Nacht en Morgenrood door het Ned. Tooneel word opgevoerd, heb ik over den inhoud reeds geschreven: ik zal daarYau dus niet in herhaling ver- 'allen. De. voorstelling van Cremer was een succes. De schouwburg zag er feestelijk uit: bloemen en planten in de gang en in de hoeken van het tooneel, de zaal tot op de laatste plaats gevuld met een belangstellend dankbaar publiek; en iu het orkest Kriens met zijne getrou wen, die vóór den aanvang en in de pauzes tusschen de bedrijven een goed programma ten gehoore brachten. Er was met ijYer gestudeerd en ge repeteerd door de werkende leden van Cremer, en door hun regisseur, deu heer L. H. Chrispijn, want dat het stuk „zoo goed liep" was zeker in de eerste plaats aan hern te danken. De fout van de meeste dilettantenveree- nigingen; sleepend spel met lange hiaten en onzekerheden was hier vrij wel overwonnen: er zat gang in, wat bij dit stuk met zijne velé figuranten voonal zeer te waardeeren is. De scène van de fort-bestorming maakte een goeden in druk, vooral ook door do zorg aan décor en plaatsing der groepen besteed. De rol van Goudaan werd verdien stelijk gespeeld met begrip van de be doeling van den schrijver; ook mevr. Goudaan en hare dochter mochten er zijn: Wandela zag er lief uit en hare moeder wist de dramatische momen ten van haar rol met temperament weer te geven. Ook liet jonge meisje, dat de rol van Willem vervulde, duidde den onge- lnkkigen jongen wel aardig aan. De maire had eene goede houding en uitspraak, maar de man mag onbe schaafder zijn en dwazer: Schimmel wil in hem doen zien, hoe in den tijd van de Fransche overheersching de ruwste gek zich met sluwheid eene hoog© plaats kon veroveren. Brutus van Limburg Stlrum moet zich wat oefenen in juiste uitspraak, aardóor zijn spel vanzelf aan na tuurlijkheid winnen zou. Een extra woord van lof geef ik nog gaarne aan de actrice die de moeilijke rol van Anneke-Meu vervulde; zoo licht Vervallen dilettanten bij dergel ijke rollen in overdrijving, wat on middellijk lachwekkend aandoet: dat as hier gansch vermeden. Ook de overige medespelenden mijn compliment: het geheel was eene goe de voorstelling en Cremer kan 't stuk best nog eens spelen; dan zijn sommi- go leden misschien een beetje rolvas ter. want daar ontbrak wel iets aan. Na het vierde bedrijf worden de medespelende dames met bloemen ge huldigd en aan het slot der voorstel ling toon liet publiek staande het Wil helmus had aangehoord en meege zongen, werd de heer Chrispijn op het tooneel geleid. De heer Van Gasteren sprak hem toe met een hartelijk woord van dank overhandigde hem namens het be stuur vau Cremer oen reusachtigen lauwerkrans. Dat was liet einde van den geslaag den. 'feestavond, die een goed begin an het seizoen was. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. J u b i lé. 1 October zal 't 40 jaar geleden zijn. dat de stoomwasscherij en ververij van Gebroeders Verkes in de Rozen- prieolstraat is opgericht. POLITIEVEREENIGING. In de Politiebode vinden we 't ver slag van de Haarlemsche politiever- eenigfng ,.V. Z. O. S.' De vereeniging telt thans 106 leden, begin 1912 bedroeg dit 92. dit vindt zijn hoofdoorzaak door toetreding van oude leden. 10 Febr. werd een verzoek gericht aari den Com v. Politie, om beamb ten welke voor een der rechtscolle- gién inoefen verschijnen. 2 uur vroe ger van den nachtdienst te laten In rukken, Dit werd toegestaan. 11 April een verzoek gericht aan den Raad dere gemeente Haarlem, beoogende periodieke tractements- verhoogiiig en uitbreiding 1ste en 2e klassestelsel. Tot nog toe geen ant woord, alhoewel wij aan mogen ne men, dat dit verwezenlijkt zal wor den, zoo meldt 't verslag. Uit de Omstreken HAARLEMMERLIEDE. Benoemd. Door het Burg. Armbestuur dezer gemeente is tot wijkverpleegster ter standplaats Halfweg benoemd Mej. A. M. Netelenbos, te Amsterdam. HILLEGOM. Het feest. Op den feestdag zal tie secretarie der gemeente gesloten zijn. De dienst van het postkantoor is dan ook be perkt. Vele particuliere zaken, zoo met alle, zullen ook gesloten zijn. Het officieele programma luidt: 7 uur, koraahnuziek; 8.30 uur, zanguit- 'roering der schoolkinderen, dnnros optocht dezor schoolkinderen met mu ziek door de gemeente en traetatie in de scholen; 10 uur, volksspelen op het schoolplein, uireiking der prijzen in Ifotel Sistermans; 1.30 uur, liisto- rischij-allegorische optocht, landing van den Prins aan den Haven, verder route door de gemeente; 7.30 uur, zanguitvoering van 250 zangeressen en zangers bij de Ned. Herv. Kerk; 's avonds algemeene verlichting8 uur concert in den I-Ioftuin; 9 uur Om megang met muziek en fakkels; 10 uur, vuurwerk op een terrein aan de Hoofdétaat, tusschen villa Remina en de R.-K. Kerk. Van gemeentewege worden het ge meentehuis en het voormalig Raad huis geïllumineerd, ook wordt er door de gemeente hier en daar ver siering aangebracht. De straalversie- ring zal werkelijk heel mooi wurden. Iedereen hoopt op mooi weer; dan wordt het feest grootsch. Benoeming. Tot hoofd van de Christ. Burger school alhier is, ter vervangiug van den heer D. Moolhuijzen, die naar den Haag gaat, benoemd de heer H. C. van der Schuur, thans le onderwij zer van een Chr. school voor M. U. L. O. te Arnhem. SLOTEN. Hoofdingelanden. Tot hoofdingeland van den Sloter- bimien- en Middelveldschen polder is gekozen de heer W. van Huieen al hier, in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer W. F. C. Druijvesteijn, tc Amsterdam, tot voor zitter; de heer D. van Bladeren, te Nieuwer-Amstel, werd ais zoodanig herkozen. Harddraver ij. Aan de Dinsdag alhier gehouden harddraverij namen 15 paarden deel de prijzen van f 100, f 50 en ƒ25 wer den toegekend aan „Barthilda", »an A, de Ridder, te Purmerend, pikeur P. Kout; „IJartinus" van J. M. v, d. Berg te 's-Gravenhage, bereden door den eigenaar en „Castro", van A. P. J. v. d. Kroon, te Abcoude, pikeur J. de Boer. ZAND VOORT. GEMEENTERAAD. De Raad vergadert op Donderdag. 25 September, des namiddags om 7 1/2 uur. De onderwerpen ter behandeling zijn Ingekomen stukken en mededcelin- gen. Aanbieding Gerneente-begrootiiig 1914. Aanbieding Begrooting Waterlei ding 1914. Aanbieding Rekening van het Bur gerlijk Armbestuur 1912 en Begroo ting 1914. Subsidie-aanvrage Burgerlijk Arm bestuur. Subsidie-aanvrage uitstapje school kinderen. Boete bouw watertoren. V erpachting meststoffen rioleering. Benoeming van. een lid in de Com- issie van Bijstand voor de Water leiding. Benoeming van een lid in de Gas- commissie. Rapport inzake request aannemers nopens aanbestedingswerkeu. Bouw arbeiderswoningen. Het Witte Kruis. la de Dinsdagavond in Hotel Drie huizen gehouden vergadering van de afd. Zandvoort van de Noord-Holland- sche Vereenfging „Het Witte Kruis" werd de beschrijvingsbrief voor de vïjf-en-vijftigste gewone algemeene vergadering behandeld. Tot afgevaardigde naar die verga dering werd aangewezen de heer B. van Rijnberk en tot pLv. afgevaardig de de heer J. Stom. Benoemd. Tot voorzitter van de Chr. N. G. O. V. is benoemd de heer H. Keesman, die deze benoeming heeft aangeno- Gemengd Nieuws STAKING TE RIGA GEèINDIGO. Alle in de exporthaven aangestelde arbeiders hebben thet werk hervat. VLIEGONGELUK BIJ MAROKKO. Uit Mogador wordt gemeld, dat een aeroplan. bemand met een officier en een sappeur vau Casablanca komend Saffie te zijn gepasseerd, kantelde. Het toestel viel in volle zee. Onmiddel lijk werden van Mogador uit. waar men het ongeluk had waargenomen, booten te hulp gezonden. Men slaag de er in den soldaat te redden; de of ficier en het toestel echter verdwenen de golven. OORLOG OF VREDE. In de reeks voordrachten, door Nederlanders m de Gentschc tentoon stelling gehouden, is ook opgetreden de heer Chnstiaan Nuys, een bekend journalist te Amsterdam. Tot onder werp had hij gekozen Oorlog of Vreile. llij zei o. a. M at toch is schooner op aarde dan vrede? Vrede met ons zelf en ruot hen die om ons zijn, vrede in ons hart eu vrede iu ons huis. En vrede op aarde, luidt toch ook de Engelenzang. Wij, die menschen van goeden wille wen- schen te zijn, hebben de taak, dc roe ping, den plicht, dien vrede te bevor deren. Negentien eeuwen gingen voorbij sinds deze •woorden weerklonken in de vlakte van Bethlehem eu nog kreeg de wereldvrede de plaats niet, die hem toekomt. Maar de gedachte wint veld en naast de inaterieele over winningen staan nu ethische lot be strijden van den oorlog. De geheele wereldgeschiedenis is een lange onafgebroken aaneenscha keling van strijd, vau oorlogen, van ruwheden en wreedheden. En tegen over den krijg met zijn rampen en ellende, stellen wij daarom zoo gaar ne rten vredeirlj verlangen naar vrede, wij snukken naar vrede, wij bidden om vrede! Et d ona nobis pacem Wij werken voor vrede ei» reoht, voor Vrede door Recht De oorlog is door alle tijden heen beschouwd als een der grootste ram pen die de meiischheid konden tref fen. Dit maakte den oorlog tot ren ethïsdh probleem. Opmerkelijk is het dan ook, dat sedert het bewust wor den van den men scliel ij ken geest, de oorlog slechts bij zeer hooge uitzon dering de goedkeuring van de pliiln- sophen hreft kunnen verwenen Da oorlog '.och is de ontk^rning van de moraal. Door den oorlog wordt He misdaad tot een wettige hand-Hing gemaakt, de moord als oen helden daad vereerd. Oorlog dat is ver nietiging Hetgeen dichters en kunstenaars aan bezieling hebben kunnen vinden in de oorlogstafereelen. w is dit wel de oorlog, dien zij bedoelden te ver heerlijken? Want de werkelijkheid is te gruwelijk, te ontzettend om te kunnen worden bezongen Vervolgens bestrijdt spreker de ver schillende argumenten, ingebracht ten Yoordoele Yan den oorlog. Do oor log is niet moreel en kan dus ook geen moreele gevolgen hebben. Wat de kiem van het slechte, het onschoo- ne in zich draagt, kan geen mooie, reine gevolgen hebben. Met den oorlog heeft de moraal niets uit te staan. Met een overvloed vau treffende be wijzen uit de wereldliteratuur getrok ken. wraakte spreker het proces van den oorlog, waardoor volgens Lom- broso waanzin en misdaad worden bevorderd. Hij wijst op de heldendaden door geneesheeren en verpleegsters op net slagveld verricht, die niet als resul taten van den oorlog zijn aan te zien. Hij geeft een kort overzicht der pi:i- Iosophische gronden voor de verdedi ging van den oorlog aangevoerd. Maar daartegenover staat het ver heugend verschijnsel der philosonhen van Plato of tot Rousseau en Kant, die steeds liet vredesdenkbeeld heb ben ontwikkeld tot verbetering vun liet ruenschdom. De menschelïjke geest zoekt in de groote wereldruimte orde eu regel maat. Hij speurde de onveranderlijke wetten na die het heelal beheerschcn, en gevoelde dc harmonie der sfeoren. De grootsrhe, rustige gees; die alle/ beheerscht. Of de oorlogon ooit directe oorza ken waren van bevorderina der !u>- schaving kunnen wij betwijfelen, maar wij woten zeker, dat de dadelij ke denkbeelden dat wèl waren. Daar- moeten wij werken voor de tus- komst, niet blijven hangen aan het verleden, omdat wij vertrouwen hco- bon in de zegepraal der zedelijke be- inselen. Na deze uiteenzetting van de theo- ■ieen omtrent den oorlog-, behandelt spreker Jiet vredesdenkbeeld. Hij toont aan hoe dit idee in de eerste samenleving, in den harden strijd van dc-a mensch tegen de natuur, nog heelemaal onbekend, langzamerhand ingang heeft gevonden. Het zoeken an eigen reciit onder de menschen moest inderdaad piaats maken voor liet toepassen van het recht dat de biaai-ais zoouuuig ètkenue eu alkon- uigue. uut met ue geschiedenis der bescnaving is uic der vredesbeweging nauw verbonden. Reeds Plato hud oen profetische visie van den vrede, zooals wij ons die thans voorstellen. Bij de Romeinen gold het denkbeeld, uoor Seneca liet sterkst uitgedrukt, van een groote gemeenschap, wier leden uoor lielue, recht eu billijkheid elkaar verbonden moesten ziju. Soortgelijke denkbeelden verkondigde Dante en na hem De Saint Suuon, Het laatst werden zij door Carnegie voorgesteld, toen hij den Staten van Europa den raad gaf, zich aaneen ie sluiten tot de Yereenigde Staten van Europa. Doch zulk een Statenbond kan een aanleiding zijn tot verminde ring vun bewapening, een waarborg voor den vrede is hij echter niet. Ook de godsdienst lieeft invloed oc de bevordering van het viedes-idee geoefend. Maar dit duurde slechts zoolang de Christenen door den Slaat uitgesloten en vervolgd werden. Zoo dra de Staat den Christelijken gods dienst erkende, werden de vredelie vende denkbeelden vergeten. In de uiiUueleeuwen vouu het vre desdenkbeeld weinig ingang. Eerst met de Renaissance ontstond werke lijk behoefte aan vrede. Tot grond slag moest dienen de rechtsverhou ding tusschen ue volkeren, net inter nationale recht, waarvan de beginse len toen eerst werden vastgelegd, vooral door Hugo de Groet. De invloed v an uezen Nederland schen humanist op de vredesbewe ging wordt door spreker in liet bij zonder belicht. Vooral wees hij erop, hoe hij regelen vaststelde voor he< oorlogsrecht an middelen toonde out den oorlog te vermijden. Zijno volge lingen waren het, die ae vredesbe weging geleid hebben op den eenigen weg du» leiden kan tot liet beoogde doel. Zij bepaalden regelen waar- 'door do strijd, die niet te vermijden zou zijn, meuscheiijker kon gevoerd worden dan voorheen. Doch eerst Herder en lvant gaven aan do bewo ging haar modern eÜhisch-philoso- phisch karakter. Zij maakten de nog nevelige gedhehten tot een vvijsgeerig probleem, tot een vasten grond waar op de volgende geslachten zouden kunnen voortbouwen. Elke natie, rei Herder, moet voor elke andere natie doen wat zij verlangt en verwaent dat de andere voor haar zal uoeo. Deze denkbeelden volde Kant mm het vredesdeokbeeld heeft hij ge plaatst aan liet begin zijner Ethica en aan hot einde zijner gescüiodenis- philosophie. Daarbij steunt bij op tie zedelijkheid, dat is op het recht Do strijd zal ophouden en gerech tigheid hoerschcn. wanneet' de volko re hunne oneenigheden zullen onder werpen aan oen Areopagus, die daar over uitspraak zal doen. Daarheen moeten wij leiden. Eu dit kuruieu vooral wij. broeders uit Noord- cu Zuid-Nederland. Als bewoners van Staten, die niet zijn aangesloten bij dezen of genen bond. kan vau om uitgaan het woord en het gebaar, -tut vrede en recht doet beschouweu aLa de hoogere eenheid die uilen strijd en alle oneeuiglieid in zich opneemt. Met dit opwekkingswoord beelooi de beer Nuys zijne rede.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9