Haarlems Dagblad VIERDE BLAD Zaterdag 27 September 1913 Ko Doncker en zijn werk. In dit nummer van ons blad ver- ;hi,int de eerste bijdrage van een jouwen medewerker. Die medewer- sr is Ko Doncker. Toen het besloten as, dat hij voortaan wekelijks in .s blad zijn earicatuur zou geven, heb 'k hem gevraagd of ik, om 'm m te kunnen leiden bij onze lezers, hem eene wat mocht komen vragen over z'n leven en werken. Hij vond 't test, en zoo ben ik dan op een goeden middag naar het landelijk oord ge trokken, waar onze tcekenaar huist. Dat landelijk oord heet Zuid-Schalk- ivijk. Aan de overzijde van 't Spaar- iie, juist voor dien mooien breedcu bocht waarin oude heorenhuizen, van die echt oud-Hollandsch-degelijke, bieecl-lijnige gebouwen, rijen in een diepen achtergrond van groenwaar- 't water, beschut tegen den wind, haast altijd ongerimpeld en vlak ligt, in breede rust voor den plechtigen, stotigen achtergronddaar woont Ko Doncker. Hij heeft me eens ge zegd dat dit het mooiste plekje ter wo- reld wae, en al is die krasse uiting voor ieder aanvechtbaar ze bewijst hoe 'n goed Hollander do zegsman is, Want als staaltje van Hol- landsch-mooi is dit plekje éenigl Doncker heeft dagelijks opnieuw het genieten ervan. Hij woont daar, 'n eindje .bezijden den weg, in een vrien delijk woninkje dat half in '1 groen verscholen ligt, en waar hij zich vrij oet voelen en „buiten" Ilij is de eenige bewoner van 't aiske, waarin maar eenmaal per eek een vrouwelijke hand het nood- inkèlljlco werk verricht en welks in- icur de liefde voor mooie en vreem de dingen van den artist en de ehalarice van den vrijgezel treffelijk typeert. Ko Doncker ontving me met z'n gewone opgewektheid. Komt u d'r in 1 In 't suite'tj'e had ik dadelijk aller lei om te bekijken. Op den vloer van d'eene kamer lag een chaos van uit bruin carton gesneden poppen. - 'n Nieuw schimmenspel? vroeg ik dadelijk. Nee, nieuw nieuw is 't eigen lijk niet. 't Is een aanvulling. M'n eer ste schimmenspel, dat van de Schil derkunst, was erg onvolledig, zoodat ik t ben gaan uitbreiden. Eind Octo ber is 't zoowat klaar, denk ik, en dan moet ik or mee vuor 't voetlicht... Die wajangpop, vraagt u? 'n i ding, hè? Da's de Koningin van liisuliiulo herinnert u u nog wei uil m'n laatste schimmenspel. Toon ging hij ijverig verder met me ie nieuwe figuren uit de Schllder- .\U::st le laleu zien, met 'n ooiijk jlimiaciije de dichterlijke verklaring van 'i spel erbij opzeggend. Maar u moet er nog niets van e krant zetten, hoor, van die nieuwe dingen. Nil nog niet! Ku iiij praatte alweer door over de schimmenspelen iels waar z'n hart aan hangt. Is 't ook niet een van eest typische uitingen van Don- s typische kunst die wondere poppenreeks met haar „verklarende tekst", die je doet schateren om den gezonden, blijen humor die eruit naar >ren konü? Nee maar, hebt u dat mooie strooi biljet var. De geschiedenis der Schil derkunst wel eens gezien? We hebben t verleden jaar in Zandvoort ver spreid, en dat moet u er 's bij heb ben. Daar staat nou 's in wat een schimmenspel isI Wc drukken Doncker's definitie iiier over WAT IS HET SCHIM MENSPEL? Zie hier eeii vraag. Het beste antwoord hierop is de on dervinding, want ecu verklaring van dit bizonder vermakelijk en artistiek spel is niet te geven. Het duistere waas der Oostersche „uieimziiiiügheid gaat hier haiid aan land met do Wcstersche friachhcid eu helderheid, en de gelukkige verbin ding van deze twee tegenstrijdighe den is'tic grondslag van onze vertoo- WIT EN ZWAKT. LICHT EN DONKER. Het boertige en sombere, het vreed zame en bloeddorstige, de opwinding en de rust, do haat en de liefde, op bloei en verval, geboorte en dood, al len wisselen elkander af in bonte mengeling, begeleid door zang en mu ziek van componisten als Valerius, Mozart, Chopin, Speenhoff, Handel, Beethoven en anderen. Ons Schimmenspel is een genotvol le ontspanning' voor ieder met een ge zonden zin voor vroolijkheid en hu mor, terwijl ook hel leergierige hart bier ruimschoots voedsel vindt. De wijsgeer, de artist, het kind, de landbouwer, de handelsman, de kunstkenner, de beul, do natuuron derzoeker, de staatsman, de soldaat, theoloog, de koekbakker, dc scheepsbouwmeester, de directeur van de waterleiding, de zeeman en de rechtsgeleerde, allen vinden hier pun ten van aanraking met hunne hoog ste idealen en aspiraties. Niet weinig dragen daartoe bij on realistische uitbeeldingen van den zondvloed, volksverhuizingen, revolu ties, veldslagen, beeldenstormen, en andere natuurverschijnselen. Doch genoeg hiervan Wie ons Schimmenspel niet bezoekt plaagt zich zelvcn en doet een leemte ontslaan in zijn leven. Vertrouwende, dat wel geen onzer l -zers of lezeressen zoo onverstandig zijn tal, keuen wij met de meeste Hoogachting, De Ilaurlemsche Verceniging „HET SCHIMMENSPEL". Maar 'k wou Doncker over z'n !e- rn en z'n werk aan 't praten hebben, i tenslotte zat-ic dan toch tegenover ic, zei - - Maak 't niet te ertzl en onder wierp zich aan ,,*t verhoor." Hier laat ik hem alléén aan 't woord U weet, m'n vader had 'n bakke rij in de Kleine Houtstraat. Maar ik voelde meer voer teekenen dan voor dat vak, en zoo ging ik al als jongen op de Kunstnijverheidsschool. Daar bleef ik 'n jaar of vier, toon zou ik verder zelf aan 't werk gaan. Dat was la's kijken, ik ben nou negen endertig op m'n twintigste jaar. In Antwerpen was in 't jaar '94 de groo- te tentoonstelling, en ik ging er heen als decoratieschilder. Maar 'k was er een beetje vroeg, en zoo kwam 't dat ik ook mee moest „blubberen" Mooi woord, hé? Echt-Hollandach, kent u 't niet? 't Beteekent: verven. Wel, zoo heel lang duurde m'n werk aan de tentoonstelling natuurlijk niet, en 'k moest wat anders -zoeken. Nou had j ik op de tentoonstelling exposities van Brusselsche pottenbakkerijen gezien, en 'k dacht dat ik daar j misschien wel geplaatst zou kunnen worden. Dus nam ik op een goeien dag m'n beenen op, on wandelde naar Brussel. Hè? Jawel, ik wandelde, 't Is zoo ver niet I veertig kilometer. In een dagj was ik er al. Bovendien'k had *oo m'n eigenaardige redenen die me noopten om 't te voet te doeu. In de pottenbakkerij kreeg ik werk, maar na 'n jaartje wou 'k weer eens terug, bleef een paar maanden m Amsterdam en ook een poos in Delft, maar daar waren de arbeidsvoor waarden me toch te Biecht. lie ver diende er niets, en m'n vooruitzich ten waren een uurloon van één cent! Ja, daar begonnen de kleine jon gens altijd mee op do uardewerkfa- j brieken, maar ik was volwassen I I In '96 ging ik naar Londen, cn ben daar patronen voor behangselpapier gaan teekenen. Tien jaar lang was ik steeds 's winters daar en 's zomers hier in Haarlem, waar ik dan'm'n tijd doorbracht niet materiaal te ver- zamelen om in den winter mee te I werken. In 1899 ben ik op uitnoodiging van Toon Dupont, die nu dood is, 'm in Parijs komen opzoeken, 'k Ging er heelemaal per fiets heen, cn ben er een heel poosje geweest. Daar heb ik toen in m'n vak gewerkt eu heb cr ook wel caricaturen gemaakt waar van ik er verscheidene aan „Lo Rire" heb verkocht. In 1900 kwam ik met teekeningen bij den uitgever S. L. van Looy, en vroeg 'm of hij ze gebruiken kon. Kunt u er niet "es wat bij schrij ven? vroeg die. Toen heb ik de his torie van dr. Mol geschreven. Die kent u. In 1901 illustreerde ik voor Else-' vier de gedichten van den School meester. Een paar weken geleden heeft Cornelis Veth daar nog lieel waardeerend over geschrevenal was 't een beetje laat, twaalf jaar na datol Er is in de iatere jaren wel eeus beweerd dat ik in m'n genre Speen- hoff nateekende. Wel, ik hoef u maar even te vertellen dat die pas in 1S01J begonnen is! Toen werd De Ware Jacob opgericht, en daarvoor heb ik menige teekening gemaakt. Inius- schen had 'k nog een dergelijk ding als dr. Mol, namelijk „do Wraak, of de Nieuwe Beurs van Amsterdam" geschreven en natuurlijk zelf geïllus treerd. De Ware Jacob leefde tot 1910. In- tusschen had ik zelf van 1906 tot 1909, na het overlijden van m'n vader, de bakkerij in de' Kleine Houtstraat. Daarna ben ik hier buiten gaan wo- j nen, na nog een half jaartje iu Lon- den geweest te zijn. „Dc Ware Jacob" werd in 1911 door „Paljas" opgevolgd, dat duig van Ton van Tast. Ik heb er in getee- kend, maar niet lang, een paar maan- den maar. 't Heeft me nooit aauge- staan, dat ding, en met een half jaar was 't er óok geweest 1 I Nu, eu tegenwoordig teeken ik voor „Hel Midden", wekelijks, cn af en toe ook wel eens wat iu de Groene Wat moet ik u nu nog meer vertel len? Met de schimmenspelen ben ik pas in 1911 begonnen. Toen bestond Kunst zij ons Doel 90 jaar, en vroe gen ze orn wat aardigs dat niet duur was. 'k Heb toen die Geschiedenis der Schilderkunst iu elkaar gezift, en Kruyder en Poldermau© hielpen tnet 't snijden van de poppen. Dat was 't begin. Wel, en het verdere van de I spelen weet u: Ik treed or meermalen mee op, op uitnoodiging van particu- lieren pas nog ben ik mot „De lief de door alle tijden" naar Rotterdam geweest Tot zoover dan, wat in korte trek ken Ko Doncker mij van zijn leven vertelde. Het is een eenvoudig ver-, haal van een eenvoudig artiest, wiens kunst zich niet uitspreekt in lokken pracht of hoofddeksels-uitbundigheid of fluweelen jasjes... want geen dier artikelen bezit hijmaar in z'n werk. Hij is een man die van kaünte en van „buiten" houdt, als hij aan den arbeid is, maar die veel heeft gezien en gelezen, wiens levenspad niot maar steeds op rozen is gegaan, die in 't volle leven weet te blijven en er uiet z'n blijen geest 'r uit néémt en ly- péert wat 'm treft. In de rij der arties ten-van-den-humor neemt hij z'n ei gen plaats in. Die plaats zullen onze lezers leeren kennen. En nauwelijks behoeft gezegd, dat de neutraliteit van ons blad op politiek en godsdieu- slig gebied ook in de nieuwe rubriek streng gehandhaafd zal blijven. Ik heb niet van Ko Doncker af scheid genomen alvorens z'n moes tuin cn z'n eigen-gekweekte tomaten to hebben bewonderd. Daarna deeö-ie me uitgeleide, en ging zich toen zet ten aan z'n eerste teekening voor Haarlems Dagblad. ROBERT P. voorz. van den Ned. Coöp. Bond, 1c I Utrecht. Is met ing. van 1 Dec. aan den dir. van het epoorwegpostkant. no. 1 te Amsterdam, P. J. Fabius, op verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. VERGIFTIGING. 1 Te Moerdijk is op bevel van dc jus titie het lijk opgegraven van W. D., terwijl diens vrouw gevangen ia go- nomen. Het Dgbld. v. N. Brab. meldt, dat tegen A. W. G., huisvrouw van W. H. F., wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, verdacht van moord op haar echtgenoot W. D., door vergiftiging, gepleegd te Moerdijk in 1912, last tot instructie met gevan genhouding is uitgevaardigd. DE BOND VAN GEMEENTB- POLITIE-BEAMBTEN vergaderde te Apeldoorn. De bond telt thans 3400 leden. De voorzitter drong er op aan, dat de werktijd van politie beambten, nu 6om3 80 of 90 uur per week, vermin derd zal worden. Ook een regeling der rechtspositie is noodig. HET VREDESPALEIS. Het Vredespaleis word in de afge- loopen week bezocht door 5561 perso nen. Zaterdags en Zondags is hot ge bouw gesloten. Van 1 Octo!>er af tot 30 April is hot Palcis to bezichtigen op do gewone dagen dos namiddags van 24. BRANDEN. Gistermiddag half drie brak een lioiige brand uit in de meubölwerk- plants van den hoer E. J. Karssen aan hot Groote Oost te Hoorn. Na een kwartier lag het geheele perceel in puin. Het huis is verzekerd, de inboedel niet. De brand is vermoedelijk veroor zaakt doordat de slang van een gas lamp vlam vatte. RUITERSTANDBEELD WILLEM lil* Van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, dut de voorbereiding voor do oprichting van een ruiterstandbeeld voor stadhouder .Willem III geduren de oenigen tijd, door bijzondere om standigheden, een ongewenschte ver traging heeft ondergaan. Thans echter is aan enkele beeld houwers de opdracht verstrekt, binnen zekeren tijd, elk een maquet te in te zenden van zoodanig stand beeld, waaruit een definitieve keuze zal worden gedaan. ONTSLAGEN. Men meldt aan 't Ilbld.; De Gemeenteraad van Ambt Har den berg heeft den onderwijzer H. Meertens met algemeen© stemmen ontslagen, omdat hij aan het hoofd geweigerd had den kinderen voor een te houden feest nationale liederen te leeren zingen. M. is lid dor S. D. A. P. DIEFSTAL VAN EEN AUTO. Vrijdagmorgen werd op het politie bureau Leidschepleïn te Amsterdam aangifte gedaan, dat uit do garage van den zadelmaker P. Blaauw, Lan- go Lcidschedwarsslraat 222, een auto mobiel ontvreemd was. toebohooren- de aan een inwoner van Bussum. De nasporingen van de recherche van dit bureau leidden er toe. dat nog Vrijdag de verdwenen auto werd aan getroffen in een garage op den Bin- nen-Amstel. Daar was het voertuig door .een chauffeur onder een val- schen naam gestald. Naar aan liet „Hbld." ter oore kwam, moet do aulo door oen ontslagen chauffeur van den eigenaar uit de garage in de Lange Leidschedwarsstraat zijn weggehaald en vervolgens in de garage op den Binneii-Amstel zijn gestald in afwach ting van een ko'oper. NED. COöP. BOND. Deze vergaderde te Arnhem. De jaarverslagen werden goedge keurd. De omzet van de vleescnwo- rc-nfabriek te Haarlem bedroeg 18.916.41, het verlies was ƒ3900 dat ten laste van de handelskamer werd gebracht. Na discussie werd besloten do ex ploitatie der worstfabriek to Haarlem voort te zetten. Haarlem beval ten krachtigste voortzetting aan, omdat nu een goe de bedrijfsleider gevonden is, wicn 't gelukte in de maanden van zijn werk zaamheid zonder verlies en zelfs tnot eenige winst te arbeiden cn zulks niettegenstaande den minder goeden' naajn, dien de fabriek onder vroegere leiding gekregen had. Opgemerkt werd ook, dat de coöpe ratieve beweging in ons land een po ver figuur zou maken, als zij zelfs 'n kleine leeschwarenfabriek niet tot een loouend bedrijf zou kunnen ma ken. Haarlem werd aangewezen als plaats voor de volgende vergadering. don lan Utrecht dezen aankoop zullen casseeren. Dit is. voor zoover wij weten, de tweede of derde maaV dei een van onze Nederlandsclie gemeenten een eonigermale grooten aankoop doet tot. behoud van een belangrijke natuur monument Het voorbeeld in deze Is, eenige jaren geleden, gegeven door Arnhem, met den aankoop van Sous- beek. En Heemstede kocht voor ruim drie ton „Groer.eaictaai" aan. Andere groote natuurmonumenten zouden In middels stellig zijn verdwenen, in dien niet do Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten een paar ma len had ingegrepen en gedaan had wat, daar het immers steeds zaken van uitnemend algemeen belang be treft, toch eigenlijk de gemeenschap door hare organen behoorde te doen. Dit laatste wordt echter vaak l>e- lemmerd door het financieel© be zwaar, dat vooral voor kleine ge meenten onverkonielijk kan wezen. Het kornt ons voor dat, in zulke go vallen, Rijk en Provincie behoorden bij te springen. Dit'denkbeeld werkt 't blad nader uit oh besluit: Zal nu het Ministerie-Gort van der Linden dezi waarlijk nationale en waarlijk urgente zaak eens aanpak- Uit de Omstreken Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het eerst^ natuurkundig exa men door de heeren A. F. Fiscner, J. B. A. Touw en S. van Dam Jr. net tweede natuurkundig examen door den heer A. M. L. Rtimkc. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is met ingang van 1 Nov. ben, tot dir. van het tele- graafkant. te Amsterdam, G.Ttiveron, thans adj.-dir. bij don dienst der tcle- graphie. Is met ing. van 1 Nov. benoemd tot dir. van het postkant, te Rotterdam, A. Barkens, thans adj.-dir. bij den dienst der posterijen. Is met ing. van 1 Nov. benoemd tot dir. \an het tslegraafkont. te Utrecht, F. Allen, thans dir. van hel post- en telegrnafkant. te Enschedé. Is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, dr. A. Rutgers, Pers-Ovoriiciït DE TAAK DER OVERHEID, 't Alg. Handelsblad schrijft ouder andere: De Zeister boeschen zijn dus, dank «ij het juiste inzicht van het Zeister gemeente-bestuur, uit houthakkers- handen gered. Althans wanneer Ge deputeerde Staten van Utreceht, even als die van Gelderland, doch anders dan die van Friesland, geen roet in 't eten komen gooien. Immers, het is nog niot zoo lang geleden dat een kleine Firiesche gemeente die even eens het groot© belang inzag dat het behoud van een waardevol bosch voor die gemeente had, tot aankoop van dat bosch besloot., doch het besluit door Gedeputeerde Staten zag vernie tigd. Het ging. als 't ons wèl heugt, om eon lceuing, die, naar liet oordeel van Gedeputeerden, de ianrijksc-he begrooting van zulk een kleine ge meente zeer zou bezwaren. Zeist zal nu natuurlijk óók wel moeten leenen, maar Zeist is zoohi heel kleine ge meente niet. En vooral geen arme. Men rnas dus hopen dat Gedeputeer- VELSEN. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente tot verdere behande ling der agenda van Woensdag l.L, waarvan in die vergadering slechts enkele punten behandeld konden worden. Bij den aankoop inschrijving Groot boek N. W. Schuld voor het Wegen fonds, wijst de heer De B o er er op nieuw op, dat de gemeente een aan merkelijk renteverlies heeft, door do leeningen voor zoo'n hooger rente- standaard tu».n te gaan dan de rente bedraagt, uer belegde gemeentegelden in deze avonuzitung ontbreken do heeren Mulder. Yooren en Sant. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van liet raadslid Netscher, dat hij, zooals reeds vroeger kenbaar gemaakt, de avondzitting met kan bij wonen en dat hij gaarne den burge meester inlichtingen had willen vra gen over het vervoer van een aan ver giftiging overleden kind in de ge meente Velsen. De Raad vangt aan met de behan deling van de pensioensbijdragen der gemeente-ambtenaren in verband met de inwerkingtreding der pensioenwet voor gemeente-ambtenaren en hunne weduwen op 1 October a.s. Verschillende raadsleden betreuren het, dat ze zoo iaat de raadsstukken te dier zake hebben ontvangen, zoo dat de gelegenheid voor een behoor lijke bestudcering absoluut is uitge- sioien geweest. B. en W. hebben voorgesteld, dat van de ambtenaren zal worden ge vorderd voor eigen pensioen een jaar- lijksche bijdrage van 3 eu voor het weduwen- en weezonpensïoen een jaarlijksel>e bijdrage voor de manne lijk© ambténaren van 4 en voor de vrouwelijke 1 Voorts stcllcu B. en W. voor, de in koopsom ad 3 ten laste der ambte naren te laten komen, te verhalen uit hunne stortingen in het gemeentelijk pensioenfonds met de daarvan ge kweekte rente od 31/4 en voorts uit hel pensioenfonds of uit de ioo- pende middelen de 5 door de ge meente verschuldigd als irikoopsom. Deffieer De Boer stelt voor, üe pensioenstortmg der ambteiiareu le blijven bepalen op 4 zooals tot he den, en do verhoogd» premièn ten laste der gemeente te laten komen, in afwachting van een nadere regeling na 1 October. Het voorstel van den heer De Boer ondervindt van vele raadsleden on dersteuning. Nader geredigeerd in overeenstemming met de wet, dat de beslissing over de pensioenregeling an de ambtenaren, wordt aangehou den, tot nadere regeling van den raad. Daarnevens wordt bepaald, dat eventueel to hoog betaalde premie door de gemeente niot op de ambte naren zal worden verhaald. Dienovereenkomstig wordt besloten. Perceel A No. 56 te Jan Giizenv aart worut onbewoonbaar verklaard. Over een crcdiet-aanvrago van B. a W. vu a (AR) voor het maken van een teekening en inrichting van de administratie der algemeen© be graafplaats „de Biezen", ontspint zich weder een echt Velsenseh debat, dot wil zeggen een langdurig, en blijken vele raadsleden niet gezind, daarvoor een crediet vun ƒ600 toe te staan, doch hoogsten ƒ200. zooals indertijd voor uitbreiding gevraagd werd. Hel voorstel van B. en W. voor d© crediet-aanvrage van 600 wordt ver worpen met 9 tegen 4 stemmen. Een voorstel van den lieer Sluiters, om'ton hoogste een crediet van ƒ200 toe te staan, wordt eveneens verwor pen, met 8 tegen 5 stemmen. De toestand van lieden blijft dus bestendigd. Het verzoek tot wijziging van school geldheffing, ingediend door de afdee- ling Kennomerland van den Bond van Nederl. Onderwijzers, wordt aan- gehomten in verband met liet aanhou den van cl© voorstellen tot progressie in de schoolgeld heffing. Op het verzoek van H. R. I.ey- sen. verloskundige, om een jaarlijk- sch© toelage, zal door B. cn W. ge- praeadviseerd worden. Door den raad wordt een crediet verleend van 1500 ter bestrijding van besmettel ijko ziekten. Tot ambtenaar vari den burgerlijken stand werd benoemd de nieuwe wet houder, de lieer J. P. Handgraaf. beurde, stortte in en de meisjes wer den onder de puinhoopen Ingraven. De brandweer van Eil en Por*, die on iddellijk met het opruimingswork begon, haalde de meisjes weldra te voorschijn; een van haar was dood, zeven anderen zwaar gewond. Een machinist werd het linkerbeen onder de knie geheel afgerukt ook bekwam hij ernstige blessuren aan het hoofd. EEN GEVAARLIJKE KRANK» ZINNIGE. In de Vereenigde Staten zoekt de politie naa-r een 21-jarigen jongen man, Joseph Ellis genaamd, die in verschillende plaatsen een aantal moorden bedreven heeft. Het blijkt, dat hij zijn intrek neemt in een of an der ibotel en daar een handelaar in gemaakte hecrenkleeding ontbiedt, onder voorwendsel eenige inkoopen te zullen doen. Hij sluit zich dam in zijn kamor met den koopman op en ver moordt deze om het lijk daarna te berooven, Dergelijke feiten zijn reeds voorge komen t© Indianapolis, Louisville, Cleveland, Toledo, Philadelphia en Pittsburg. De moordenaar moet niet goed bij liet hoofd zijn en zijne familieleden hebben de politie zijn portret ver schaft. Op het oogenblik wordt hij door vier cieiectiven bureaux gezocht. De krankzinnige moordenaar gaat volgens een vast systeem te werk en verwijdert na de misdaad zooveel mo gelijk de sporen van .den moord. Daar na draait hij de sleutel van <le kamer steekt diem in zijn zak en verwis- dort zich zonder de hotelrekening te Gemengd Nieuws EEN ONTPLOFFING IN EEN DYNAMIETFABRIEK. In de slughoedjesafdeeling der dy namietfabi iek van Bartsch eu Real te Port (Rijnprovincie) had naar de Tel. meldt tengevolge van de onvoor zichtigheid eenor arbeidster, een ont ploffing plaats, op het oogenblik, dat (faar twintig meisjes werkzaam ren. De zoal, waarin het ongeluk ga- EEN MERKWAARDIGE BEGRAFENIS, heeft de onlangs overleden Anteri- kaansche fabrikant Bush verlangd. Hij beschikte n.l. in zijn testament, dat zijn lijk aan boord moest worden gebracht van zijn jacht en dat men dat dan in volle zee moest laten zin ken. De dwaze wensch iB opgevolgd en Woensdag heeft rnen het Jacht ee- nge mijlen buiten de haven van Port land doen zinken. Op een ander vaar tuig woonde de familie van den over leden deze „plechtigheid" bij. ALLES MODERN IN CHINA. Volgens een mededceling van do Correspondence de l'Extrcmc Orient, zal in de Chineesche hoofdstad bin nenkort een electrische tram worden aangelegd. De onderneming zal wor den opgericht rnet Chineesch kapi taal en zal geheel en al door Chinee- zen worden beheerd. Burgerlijke Stand HILLEGOM. ONDERTROUWD: J. M. Esseveld en A. Wouterloot. v. d. Lubbe en D. de Donder RL Hageman en J. Beeselsen. GETROUWD: N. Dogenaars en R. Hulsman S. a as en J. Ween ink. BEVALLEN: M. de Groot—Broekhof, d. A. M. d. LansWarmerdam, d. J. Rusmanvan Beek, <1. S. Burger Uvenhoven, d. Th. E. Stoker Linteneij-er, z. E. Scheffer—Gein ster, z, OVERLEDEN: M. Dannijs, 54 j. S. v. d. Vossen 34 j. M. H. Fiansen, 14 ui. A. M. Paase, 15 dagen. SCHOTEN. ONDERTROUWD; A. Storm en J. Wallbrlnk G. Landman en YV. van Weeren. BEVALLEN: M. E. van SchieBos, <1 M. SpoldersIiors, d. E. M. de Moei Haagen, z- OVEP.LEDEN: J. H. Visser, 60 jaren. PREDIKBEURTEN ZONDAG 28 SEPTEMBER. EGLLSE WALLONNK. 10 1/2 heures, Mr. P. Blommaert, pasteur auxiliaire d'Amsterdum. GEREFORMEERDE KERK, Ged. Oude Gracht. Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Av. 51 ure. Ds. Mulder. DINSDAG 30 SEPTEMBER. Voorat. 10 uur, D. Mulder. Het Eeuwfeest van Neeriands On afhankelijkheid. Dankstond. (Klein-Heiligland). Voorat10 uur, Ds. Tibben. Nam. 5 1/2 uur, Ds. Tibben. DINSDAG 30 SEPTEMBER. Voarm. 10 uur, Ds. Tibben, Herdenking Onafhankelijkheid. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds W. Ringoalda. Nam. 6 uur, Ds. W. Ringnald». DINSDAG 30 SEPTEMBER. Voorm, 10 uur, Ds. W. Ringnulda. Heidentóng van het herstel onzer Onafhankelijkheid. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Raaks). Voorm. 10 uur, Ds. J. W. Geels. Nam. 5 1/2 uur, Ds. J. YV. Geels. MAANDAG 29 SEPTEMBER 's Avonds 8 ure, Ds. Geels. Dank cn Bidstond met het oog op de Onafliankelijkheidsfe-eaten. LliTHERSCHE KERK. Voonu. 10 ure, Ds. de Meijer©. DINSDAG 30 SEPTEMBER. Voorm. 10 uro, Ds. de Moijere. Met medewerking van Mcj. Tine van Loghem (Zang). Onafhankelij kheidsherddnking. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Y'oqrfO. 10 ure. Ds. Binnerls. Herdenking onzer 100-jarige Onaf hankelijkheid. RDMONSTRANTSCH- GERKFORMEËRDEN. Voorin. 10 ure, Ds. Tj Kielstra, Enter. pred. te Oegstgcest. Nam. 1 uur Zondagsschool in de kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE Ned. Luth. Genootschap. Voorm. 10 ure, Ds. Guning, Directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem. VEREEN, v. VRIJZ. HEP.VORMDEN in hot GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND, Yteorm. 10 uur, Dr. Cramer ven Baunigarten, pred. te Hoorn. Av. 7 uut, Godsdienstoefening ter wijding der hier te houden Onafhan kelijkheidsfeesten, waarbij Prof. Dr. L. Knappert als voorganger xal treden. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Lokaal: L. Wijngaardstraat 28). Voorm. 10 uur, Openb. Samenkomst Nam. 12 uur, Zondagsschool, 's Av. 5 1/2 ure, Ds. B. Planting. Maandagavond 8 1/2 uur. Bidstond. Woensdagmiddag 4 ure. Kindersa men komst. Woensdagavond 5 1/2 uur, Kloino Meisjesvereeniging. Woensdagavond 7 ure, Jotiged-ocrtn tersvereenigitig. Woensdagavond 8 1/2 uur, Rcp-i'. tie van het Zangkoor. Donderdagavond 7 1/2 uur. Knapen* vereeniging. KERKGEBOUW. Zuiderstraat 15. Voorm. 10 uur. Onderlinge Bid stond. 's Avonds 7 uur. Openbare Samen komst. Donderdagavond 8 uur. Openbars Samenkomst. G. R. Polman, Evangelist. EVANGFLISATIBGEBOUW. Jacobij nest raat 20 Yoorm. 10 uur, de heer H. J. Bosch. Voorm. 18 uur, Zondagsschool, 's Av. 6 uur, de heer H. J, Bosch. M'aandagavond half negen, Zung- repetitie. Dinsdagavond 8 1/2 uur, Bijbelbe spreking. YVoensdagavond 8 uur, Naaikrnn3. Donderdagavond h3lf negen, Bid stond. HAARLEMMERMEER NED. HERVORMDE GEMEENTE. Hoofddorp: Yroorm. 9 1/2 uur, Ds. Bax, Lijnden: Voorm. 9 1-2 uur, de heer v. d. Hoek Aalsmeerderweg: Nam. 2 uur, Ds. Bax, van Hoofddorp. Doopshediening. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 ude heer y. d. Togt, Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 uur. Ds. v d. Bosch, 's Av. 6 uur, Ds. v. d. Bosch. Abbenes: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Spiegel. GKREF GEMEENTE. Hoofddorp: Y'oorm 9 12 uur. Ds. Schouten» Nam. 2 1/2 uur. Dezelfde. N teu w-Y'©n ne 5 Y'eorm. 9 1/2 uur, Ds. Dekker. Nam. 2 1/2 uur. Dezelfde. A aisrne-e rder weg Y'oorm. 9 1/2 uur, Ds HunimeieTL Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Vijfhuizen: Y'oorm. 9 1/2 ure, Ds. Thlelen, Nam. 3 uur, Dezelfde. Sloterweg: Voorm. 9 1/2 uur, Ds Dijk. Nam. 2 1/2 uur. Dezelfde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Pfteuw-Vennsp: Voorm. 9 1/2 uur. Docent de Bruin. van 's Gravealiag©. •s Avonds 6 uur. Dezelfde. PROTESTANTENBOND. Hoofddorp: Y'oorm. 10 ure, Ds. Hylkema, van Haarlem. BENNEBROEK. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. Gerth r. Wijk Jr. BEVERWIJK. NED HETRV. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. J. C. V. van Bemmel. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. J. D. van C.atcar. EV. LU TH. GEMEENTE. Voorm. 10 uur. Ds. M. van Kleef.. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure. Ds. J. A v. Leeuwen HEEMSTEDE. Y'oorm. 10 uur, Ds. J. H. Wollen» HOUTRIJK EN POLANBN. Voorm. 10 uur, Ds. B. Baljon. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE. Y'oorm. 10 uur. Ds. YY'. Bax Jr. EVANGELISATIE. Y'oorm. 10 uur, Dr. Kronisigt, te Amsterdam. SPAARNDAM. Voorm. 10 uur, Ds. S. Baljon. LOKAAL COLENSOSTHAAT. Voorm. 10 uur, Ds. Hakstecn, Emer.-pred. Haarlem* VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. J. Ph. Eggink, YYLJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 uur, Ds. S. Berkelbach v. d. Sprenkel. WOENSDAG 1 OCTOBER 1913. Voorm. 9 uur. Ds. S. Berkelbach v. d. Sprenkel. 'Herdenking der onafhankelijkheid van 1813. IJMU1DEN. Voorm. 10 uur, Ds. H. YV. Creutz- berg. 's Av. 5 uur, Ds. H. YY'. Creutzberg. Dinsdag 30 September 1913, 's aé. van 7—8 uur, Orgelconcert. Gr. kerk en vervolgens iederen Dinsdag. YVOENSDAG 1 OCTOBER 1913. 's Av. 8 uur, Ds. H. YY'. Crcutxhorg. Bijbellezing DOOPSGEZINDE GEMEENTE EN NED. PROTESTANTENBOND. Y'oorm. 10 1.2 uur, Ds D .Vtenia. ZANDVOORT. Y'eorm. 10 uur, Ds. G. Posthumus Wefjjes.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 13