NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9286 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZA.TERDAG 27 SEPTFMEER 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTEN TI ËN: per drie maanden: - K Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem 1-4U Haarlem van 1 -5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reee Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) H2 J-f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 P 50 Cts- voor 3 P|aatsi"gen a contant. GöUustreerd Zonda^biad, voor Haarlem I 0.37 K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD- AGENDA ZONDAG 28 SEPTEMBER. Muziek in den Hout. Brongebouw: Mathilde. Soc. Vereeniging: Uitvoering Kunst •na Arbeid. Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Gebouw St. Bavo: Bioscoopvoorstel ling. KI. Vereen'ging: Biosc. voorstelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. MAANDAG 29 SEPTEMBER. Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt; Voor- iteling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. KJ, Vereeniging: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws KUNST BOVEN AL. Deze vereeniging verzoekt ons plaat- Hing van het volgende: De jonge vereeniging Kunst Bo ven al", bestaande uit leerlingen van onze Kunstnijverheidschool en waar over wij reeds in ons blad spWiken, werd door het comité der aanstaan de feestviering uitgenoodigd deel te nemen aan den Historisoh-Allegoi-i- schen Optocht op Dinsdag aanstaan de. Dat zij deze gelegenheid om blijk te geven van hun kunnen met beide, handen aangrepen, kan men zich1 voorstellen. De liulp van Directeur en leeraren wercl gewonnen, een onderlinge prijs vraag een ontwerp voor een zege wagen wordt uitgeschreven en in een paar dagen zijn er vier inzendin gen. Door een jury wordt, in overleg met directeur en leeraren, het ont werp van den heer A. j. M. van Dijk aangenomen en hem de uitvoering opeedragen. Hoog op een gouden troon voor een stralende zon zetelt ,.de Kunst", voor gesteld door een jonge dame in Grieksch kleed met een fonkelende diadeem op het hoofd. In de eene hand draagt zij een aardbol, in de andere een staf bekroond met het St. Lucas-wapen, als symbool van het heerschen der kunst over de ge- heele wereld. Aan haar voeten zijn de Roem en de Faam geizcten, die met luide bazuin-klanken der Kunst naam den vo'ke kond doen. Zij den voorgesteld door twee da mee eveneens in Grieksche dracht. Nog een trede lager van den troon verheft zich een gouden altaar waarop twee priesteressen in lila kleederen tiet vuur onderhouden, de geest stralend uit de werken der kunstenaars aan haar voeten vereenigd ter verheerlij king der kunst. Daar zijn een Egyptenaar vertegen woordigende de bouwkunst, een Grieksch kunstenaar, de beeldhouw kunst person i Ree rend. Een monnik draagt een geschilderd glasraam, aan hen toch wordt de vinding van de güas-in-lood-tec bn ie-k toegeschreven. De textielindustrie wordt door een Arabier voorgesteld en ook Japanner, Chinees eu Romein komen met hun kunstvoortbrengselen uit hun land. Een Indische vrouw met sarongs en tjanting en een Fiorentiju met koper plaat en graveernaaJd vertegenwoor digen resp. de Battik en de graveer kunst. Voor op den wagen staat een harp speler; dwarrelende wierookwolken uit gouden vaatwerk, groen en bloe- üic.1, uiiiiaenuc goug aiagcu, vuri6e sciiiinmeis wei uu scuuoraJibeu en wuppeiewie pluimen bieugeu luister hij u,ui ueze zegeiiar der Kunst. Hei belichamen von zoo n lantasie geeit veel werk, doch dit is geen be zwaar, jonge handen, jonge kracht en alle leerlingen, zonder gekwetste eigenheide, ook al was hun ontwerp niet gekozen, allen werken mede voor het groote doel, de Kunst en de..... Kunstnijverheidsschool aan den Dreef te verheerlijken. Maar niet alleen met lust en ijver komt zoo iets tot smnd, ook fin an- cieele huip was noodig. liet comité der feestviering doet wat het kan, geeft paarden eu wagen, maar ook de hulp van particulieren, beschermers en voorstarders der school worden ingeroepen: directeur en leeraren vooraan tasten in den buidel en ook bij vele anderen vindt het jonge stre ven een sympathieke ontvangst en wij gelooven niet, dat het onbeschei den is ta vermelden de groote hulp verleend door den hoer Cadenus van Veen, die zijn voorraad stoffen be schikbaar stelde om den wagen te de coreeren en die van den heer van Emmerik, die hout en ingrediënten tot samenstelling van den wagen gaf. De firma Jacob Vis uR Zaandijk, schonk de verf terwijl de costumes te gen billijken prijs door de firma van Lijken uit Leiden worden geleverd. GEEN VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Zooals bekend, was aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M. de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd, waarvoor dan eiken dag een half uur langer werd gearbeid. Thans is deze vrije middag weer geëindigd, en het is beden de laatste vrije Zaterdagmiddag dien het per soneel heeft Maandag zal het werk weer aanvan gen om 7 uur des ochtends, en de ar beidsdag .weer 10 uur bedragen. VEREENIGING VOOR LIJK VERBRANDING. Heden werd te Haarlem de 38ste jaarvergadering gehouden van do Vereeniging voor facultatieve lijkver branding, onder voorzitterschap van Dr. J. de Vrij. Deze heette de talrijke aanwezigen welkom en hield een kort pleidooi voor de uitbreiding van het ledental. De afdeelingen schonken f650 voor decoratieve versieringen (met gordij nen) van hel Crematorium. Op voorstel van het bestuur wer- den tot eere-leden benoemd de heer j J. A. G. van der Steur en mevretw van der Hucht geboren Kerkhoven. Enkele sympathiebetuigingen mot de opening van het Crematorium uit het buitenland werden voorgelezen. Tot secretaris werd herkozen de heer Dr van Lissa. In de plaats van den heer Vermeer uit Amsterdam, die niet herkiesbaar was, werd tot ge woon bestuurslid gekozen de heer B. Kanis. De voorzitter huldigde de verdien sten van den herbenoemden secreta ris. Na gunstig advies der commissie werden de ünancieele verslagen goed gekeurd. De penningmeester deelde mede, dat de bouwrekening van het Crema torium in het ongunstigste geval met een tekort van ƒ5000 zal êluiten. Het jaarverslag, reeds gepubli ceerd. werd ook goedgekeurd. Het le dental is thans 1077. Aangedrongen werd om meer pro paganda te maken voor de lijkver branding. Het hoofdbestuur zal bin nenkort een propaganda-geschrift uitgeven. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur oui het batig saldo der algemeene kas ad ƒ917.05 te stor ten in het fonds voor lijkovens. ƒ200 werd beschikbaar gesteld voor tege moetkomingen tn de kosten van bet vervoer van lijken naar lijkovens. Besloten werd de volgende verga dering te doen plaats hebben te Am sterdam, Rotterdam of Haarlem. Hierna werd de vergadering ge schorst en per trein naar Westeryeld getrokken om daar het Crematorium te openen. TOÖNEELVOORSTELL1NG. Vrijdagavond heeft in den Schouw burg aan den Jansweg, door de Kon. vereeniging liet Nederiandsch Too- neel, de opvoering plaats gebad van de Roofridders, blijspel in drie be drijven. De zaal was matig bezet. Over het spel was maar een roep en wel dat dit in aller smaak viel, hetgeen aan de veel bijvalsbetuigingen was af te leiden. Onze medewerkster voor tooneel gaf reeds uitvoerig verslag van de pre mière te Amsterdam. In den loop van den winter zal dit stuk meermalen alhier worden opge voerd. „BOAZ" SPAAR EN VOORSCHOT BANK. Men schrijft ons: In de Vrijdagavond gehouden bui tengewone algemeene vergadering vu.u aandeelhouders, word wegens langdurige afwezigheid van Mr. J. H. Monnik, als t>e bestuurslid met bijna algemeene stemmen gekozen de heer G. de Vries Gzn Besloten werd tot aansluiting bij de op te richten Centrale Roa/z bank te Utrecht. Medegedeeld werd, dat de bank zich mag verheugen in een voortdu rende» vooruitgang. Was de kascoin- zet einde Augustus 1912 slechts c.o. f 3000. aan het einde van Augustus 1913 beliep dat bedrag bijna f 49000. Bij onderling goedvinden zou de heer C. G. Koen optreden als secre taris in de plaats van Mr. J. H. Mon nik, terwijl de heer J. J. de Waal Malefijt als 2e secretaris hem zou as- slsteeren. DE ONAFHANKELIJKHEIDS FEESTEN. DE GODSDI1 NSTOEFÉNINGEN. Ook zal vanwege het Leger des Heils Dinsdagmorgen 10 uur een plcch tige dankstond worden gehouden in verband met bovengenoemd feest. Spreker is Adjudant A. de Pree. Deze dienst is toegankelijk voor ieder. Dc Jansstraat commissie zal Dins dagavond van half zeven tot half elf door een muziekkorps, onder direc tie van den heer 't Hof, muziek geven van de Nieuwe Gracht tot de Groote Markt. SNELHEID. Meldden wij in ons vorig nummer hoe vlug het Comité voor de Kruis straat gewerkt heeft, thans wordt ons bericht, dat de Commissie voor de .Tansstraat. bestaande uit de heeren Erdtsieck, DuynKloes en Walig, dit record nog sloegen, daar zij Donder dagmorgen bijeen kwamen, te 6 uur alles hadden uitbesteed en dienzelf den avond nog lieten beginnen. HetKleverpark- corallé heeft groote plannen, en roept bij advertentie deelnemers op tot een wedstrijd voor versierde en verlichte vaartuigjes in den Sohotersingel nabij de Van Ostadestraat, om zilveren en bronzen medailles. Als er Woensdagavond in het mid den tan de stad niet zoo heel veel te doen is, hoopt het Comité de men- schen naar 't Kleverpack te trekken. Eu bij goed weer zal dat ook wel luk ken. PRESENTIEGELD. De heer A. Brake!, die onlangs door den Raad benoemd werd tot lid van de Comm. van Toezicht op het lager onderwijs, heeft thans den Baad doen weten, dat wanneer hij niet scnade- loos gesteld wordt voor het tijdver zuim, dat dit lidmaatschap veroor zaakt, wanneer het werkzaamheden meebrengt tusschèn 7—12 voormid- dags en half twee tot half zeven na middags, hij dezen arbeid, die zijn sympathie heeft, niet zou kunnen verrichten. Hij werkt n.l. bij de Holl. Spoor en zijn loon is door de Maats, het vorig jaar bij den ontvanger opgegeven als gemiddeld 23 cenis per uur, met om streeks 15 procent overwinst. B. eu W. wijzen er op, dat de vraag aldus weer naar voren komt, of voor de vervulling van het lidmaatschap van eenige Commissie of Comité van gemeentewege een vergoeding zal worden toegekend, heizij in den vorm van presentiegeld, hetzij door restitu tie van te derven loon, hetzij veriee- nen yan een honorarium of op andere wijze. B. cn W. blijven dat ontraden. Tot heden liad het waarnemen van eenige functie of het volbrengen van een opdracht in het publiek plaats zonder eenige geldelijke belooning uit de ge meentekas en hoewel dat van te vo ren bekend was, ontbrak het nimmer aan personen, geschikt om zitting to nemen en bezield met lust en liefde. Presentiegeld aan de Comm. tot we ring van schoolverzuim is reeds ette lijke malen dpor den Raad afgewezen. De Comm. van toezicht op het L o. acht het wenschelijk, dat beletselen van het op geregelde tijden waarne men van het onderwijs op de scholen door de leden der Commissie, wor den weggenomen, maar verklaart te vens, moeilijk te kunnen beoordeelen, in hoever dit wegnemen kan geschie den overeenkomstig den wensch van den adressant. De heer Brakel berichtte verder aan B. en W., dat hij tot 11 Sept., dus gedurende een tijdruimte van 8 maan den, door de waarneming van het lid maatschap der Commissie een bedrag van ƒ8 48 heeft moeten derven. Op het voetspoor van Raads be sluit van 24 Oct. 1906, ten aanzien van de Commission tot wering van school verzuim, stellen B. en W. voor, op het verzoek van den heer Brakel afwij zend te beschikken. RECHTSTOESTAND PERSONEEL GASTHUIS. B. en W. herinneren er aan, dat door de heeren A. Nagtzaam en A. van Rossum moties zijn ingediend betreffende regeling van den ree: toestand van het personeel van het St. Elizabeths gasthuis. Maar terwijl de motie-N a gtza am niet meer bevat dan een uitnoodiging aan B. em W. om met regenten in overleg te tre den, opdat een dergelijke regeling zoo spoedig mogelijk tot stand kome. wil de motie-van Rossum reeds een desbetreffend voorstel van het dage- lijksch bestuur Dat laatste kan de in stemming van B. en \Y. niet verwer ven, teren de motie-Nagtzaam heeft het College geen bezwaar. B. en W. stellen dus voor, de mo tie-van Rossum. zoo die niet moebt worden ingetrokken, te verwerpen en de motie-Nagtzaam aan te nemen. Uitgesteld. De Openluchuneeting, door de af- deelmg Haarlem der Ned. Ver. tot af schaffing van Alcoholhoudende dran ken, a.s. Zondag te houden in het BloemendaaJsche Bosch, is uitgesteld tot Zondag 5 October, waartoe het be stuur genoodzaakt was door verschil lende omstandigheden. Ook de wandeltocht zal nu 5 Octo ber plaats vinden, en het vertrek is bepaald op 's middags 2 uur, van de Groote Aïarkt. Zwemschool De temperatuur van het water in de Zwemschool was hedenmorgen 6 uur 55 graden, hedenmiddag 12 uur 57 graden. Gev. Voorwerpen» Terug te bekomen bij J. Visschen, Nassaulaan 22 C, een paar schoenen. P. Jongding, Bakker straat 39, een drinkenskruikje. Hulp bureau van Politie, Groote Markt, een verfpot en mes. J. H. Prinsen, Amsterdamsche Vaart 16, een lom bardbriefje. Bur. van Pol., een rij wiel. J. Verkerk, Scheepmakersdijk 8, eenige stukjes lint. J. Steenman, Co- lerisostraat 21, Schoten, een insigne. A. Kors, Amsterdamsche Vaart 44, een kanten kraag. F. Schouten, Pa- pentorenvest 32, twee boodschappen- mandjes. C. Philippo, v. Marumstraat 5 rood, een dameskraag. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Gemeentewerklieden. Doc..- (it" Raadsleden Verkooij en Ver ton is een voorstel gedaan om bij de a.s. begrooting de loonen van de ge meentewerklieden met 60 cent per week te vorhocgen. Aaabesteding. Heden is door B. en W. der ge meente Schoten ten K&adhuize alhier aanbesteed De levering van brandstoffen voor de gemeente tot 1 Juni 1914. Vier biljetten zijn ingeleverd. Ingeschreven is door R. van den Haak anthraciet 20 bij 30 ƒ1.22 per H.L., anthraciet 30 bij 50 ƒ1.32 1/2 per H.L., korte turf ƒ0.55 per 100 stuks, lange turf 60 cts., vuur makers 20 cts. G. van den Haak anthraciet (groo te) ƒ1.30 per H.L., anthraciet (kleine) 1.19 per II.L., korte truf 55 cts. per 100 sniks, lange turf 60 cts., vuurma kers 20 cts J. Overakker anthraciet 1.34 per H.L., korte en lange turf 50 cis. per 100 stuks, vuurmakers 19 cts. G. Honing en Zoon anthraciet 1-43 per H L., korte en lange tui-f 65 cts., vuurmakers 20 cts, per 100 stuks. VERGADERING WITTE KRUIS. Te half negen Vrijdagavond open de de voorzitter de vergadering met een woord van welkom, waarna de w.n. secretaris de notulen voorlas, die werd goedgekeurd. De voorzitter deed de mededeeling, dat de afdeeling 325 leden heeft. Ds. Fleischer voorzitter van t Groe ne Kruis te Winterswijk berichtte de uitgave van eer. boekje .Handleiding voor het aanschaffen en onderhou den van Witte Kruis-magazijnen en artikelen". De vergadering besloot tot aan schaffing van 2 of 3 exemplaren. Vorder vroeg het bestuur machti ging ora tot verkoop over te gaan van de indertijd aangeschafte verwar mingstoestellen voor een op te rich ten badhuis, dat de vergadering toe stond. Do voorzitter deed mededoeling van een adres met toelichting aan den Ge meenteraad om f 900 subsidie, om tot de aanstelling van een wijkzuster te geraken. Bij de bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren ii. v. Leeuwen. P. Box en E. de Graaf', werden de eerste twee heeren herko zen en gekozen de heer D. Gouwen- hoven die de benoeming aam aardde. De beschrijvingsbrief voor de alge- meene vergadering werd nu behan deld en na enkele bespreking goedge keurd. De heeren Westendorp en Stoffer werden als afgevaardigden benoemd met de heeren Hoogland en (jets als plaatsvervangers. De rondvraag leverde cee:i bijzon ders op, waarna de voorzitter de ver gadering, die door IC leden Lozocbf was. met een kort woord sloot. BLOEMENDAAL. Vrijdagavond hield de a/d Bloe mendaal van de Noord-Hoil. Vereeni ging „Het Witte Kruis" ecu vergade ring. Tot afgevaardigde ie benoemd de beer F. van Twisk en tot plaals- BF. VERWIJK Hedennacht is de bollenschuur van den heer v. d. Wel in do Sparsielaan onder Wijk aan Duin geheel afge brand. Verzekering dekt de schade. HILLEGOM. Openb. verkooping. Gisterenavond heeft ten overstaan van notaris Tuymelaar te Lisse do openbare verkooping van onroerende goederen bij afslag alhier plaats ge had. Perceel 1. een woon- en bierhuls aan de Weereeteinetraat, in bod ge bracht op f 4850 door den heer J. h. Moller te Wester Blokker werd niet afgemijnd en niet gegund, perceel 2, een woonhuis en smederij in dc Meer straat, in bod op f 3300 door den heer H. J. Kruyfl te Lisse, werd evenmin Tweo enzsr geleerden aEs Romeinen. Prof. Van Walsem in de vergadering van het Algem. Nederl. Verbond over het Hildebrand-monument lot Dr. J. B. Schepers: „Bij de oude Romeinen zou men U de kroon der burgerdeugd hebben aangeboden» laat mij u sieren met ds ariatolochia clematiti.s. die eedert Hildebrand nog altij^ aan den weg naar Velserend groeit."-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1