Haarlems Omblad TWEEDE BLAD Zaterdag 27 September 1913 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Janswcg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Te'.eplioon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel oi bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van infermatien en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen doo" de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Mei en Juni 1913 zijn 49 vorde ringen tot een bedrag van 1 1104.09 be taald, 21 vorderingen worden afbe taald; 13 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het reölit op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mre. Th. de Haan Hugenho'tz en A. H. J. Merens, Spanrne 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering der rechtsgeleer den in banden gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen des» langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den Inzender der vordering. Over ril de stad woonachtige per sonen geen de vereeniging gratis mondelinge of telephomsche inho: tuig; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen 1 0.60 p: 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons a 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan hei bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op liet bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legilnnatiekaarten, waarop zij persoonlijk information kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de uaar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl lnfor. en Soa uldin vorderen g- bureuux en Haudelsvereenigingen aangesloten vereenigmgen. Deze in- for maliën kosten 25 ct Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te .vijzen dat goed iuformeo- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 /eroenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarscnuwingsmiddel uitstekende- diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die bare lo den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, sledhts f 8.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te nnomen, te r daar al het opgenoemde niet het eenige 13 wat de Haarlemsche Han delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente In 't algemeen betroffen en altijd toeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat hel hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeeue Midden standsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa- ïbie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook In uw eigen be lang. HET BESTUUR. Van fis Residentie en haar bewoners. CCXIX. Een in 1911 op verzoek van twee raadsleden benoemde bioscoopcom missie heeft eenige dagen geleaen rapport uitgebracht over het resul taat van haar arbeid. Haar opdracht luidde als volgt - a. zij moest nagaan of het wenschelijk was de bioscoop in toepassing te brengen bij het onder wijs; b. indien het untwoord beves tigend luidde, mcedeelen op welke wijze deze toepassing kon geschieden; c. haar meening te kennen geven over den invloed van de bioscoop op de volksontwikkeling. Dat de commissie de eerste vraag bevestigend beantwoordde, spreekt vanzelf. Haar stellen staat vrijwel ge lijk met het willen open rammen van een reeds open deur. Bij het antwoord op de tweede vraag begint het rapport dan eerst ook belangrijk te worden. De Commissie heeft bij haar onder zoek ontdekt dat het getal films voor het onderwijs geschikt, betrekkelijk gering is. Aparte schooiftlms worden electns weinig gemaakt en de exploi tant zoekt bij net opnemen elke me ter fitui rendabel te maken, m. a. w. tuj tracht zooveel mogelijk beelden te krijgen op een Klein stuk band, mei ge.olg dal bij het airollen veel van dc voorstellingen te kort onder het oog komen om voldoende ieerzaatn te werken. Ajs oplossing van deze moeilijkheid raadt de commissie aan het doen op nemen van bepaalde schooifiims. De kosten hiervan zullen uit den aard der zaak hooger zijn dan van de ge wone theaterfilms. Om dit bezwaar te ondervangen, d.w.z. om ondanks d:e meerdere kosten het opnemen van sc..ooriilms mogelijk te maken, wordt in overweging gegeven hei oprichten van een bioscoop centrale voor het geueeie land. Deze centra.e zaï voor de scholen de plaats vervuüen van fabriek. Zij kan films laten opnemen en aanknopen, en van deze negatieven de positieven verhuren, hetgeen voor de afnemende schoolbioscopen niet zóó duur behoeft te zijn als wanneer zij bij de fabrieken moeten terechtkomen Terwijl locii, vooral in den eersten tijd, nog verschillende fabrieks- fi ns zuilen moeten worden gehuuid, zaJ immers op den duur de filmcen trale over een fonds beschikken dat den geheeien 3-jarigen lagere-school- ctirsns vult, 75 films, welke slechts nu en dan op onóerdeelen zullen moe ten worden veranderd of door andere vervangen. De school film heeft een langer leven dan de theaterfilm, die over liet algemeen na zekeren tijd niet meer gevraagd wordt door de af nemers, en zoo zal ook bij een zéér lagen verhuurprijs de filmcentrale toch ten slotte haar kosten kunnen goedmaken. De commissie is tot de overtuiging gekomen dat een dergelijke centrale levensvatbaarheid zou hebben. En te vens was zij zoo gelukkig te kunnen moedcelen, dat de vereeniging van gemeente bereid was een op te richten centrale onder haar hoede te nemen. Om de films te vertoonen raadt de commissie de oprichting aan van een schoolbioskoop-gebouvv, met gewone theater-inrichting en theater-toestel Het gebruik van een handtoestel, in de schoolgebouwen zelf, acht z:j niet aanbevelenswaardig, ook omdat het vertoonen van de beelden In een vast gebouw veel beter resultpten-zal leve ren. De duidelijkheid zal er ten zeer ste door gebaat worden. Aan punt drie van haar opdracht wijdt de commissie oen groot deel van haar verslag. Natuurlijk komt zij tot de slotsom, dat de werking van de bioskoop in heel veel gevallen nadee- lig zal zijn voor de volksontwikkeling en zij stelt daarom voor, een vrijwil lige censuur in te voeren, welke in New-lork met goed resultaat toege past moet zijn. Volgens u.i systeem bestaat er een comité, dat de films keurt van de theaters, waarvan de directie liet verzoekt. Films welke ongeschikt ge acht worden, mogen niet worden ver toond. Maar daar tegenover staat, dat hel theater reclame mag maken niet de contróle die er op uitgeoefend wordt Begint slechts één onderneming, dan brengt de concurrentie er al spoedig meerdere. Blijven er no« „vrije" bioscopen over, welnu, op deze wil de commissie toegepast zien een verbod van het toelaten van kin deren beneden de 16 jaar. Ongetwijfeld zuilen <leze bepalingen en heil zamen invloed uitoefenen en het is te hopen dat de raad met spoed een verordening als hier bedoeld, in liet leven zal roepen. Verder stélt de commissie ook voor de oprichting van een keursbiosooop van gemeentewege. Dit lijkt mij min der aanbevelenswaardig. Het is de vraag in hoever het op den weg der gemeente ligt op ie treden als con currente van haar eigen inwoners en ten tweede, de ondervinding, elders met keurbioscopen opgedaan, stemt niet aanmoedigend. Do tusschentijdsch© raadsverkie zing bracht in districl III geen ver rassing, de liberalen Silkvis en Ro- meijn werden bij eerste stemming go- kozen. Distr.ct I deed den socialisten een zetel verliezen. De katholieke heer Wesseling werd gekozen met 3494 stemmen tegen 3242 op den socialist Sikkema. Het getal roode zetels is in den raad nu teruggebracht tot 8. Dat der katholieken stijgt van 3 tot 4. Voor 't oogeublik is de raad nu weer oompleet. SINTRAM. BEÜRS-0VERZ1GHT van de Firma E. SASSEN en Co., Parklaan 14 B, Te lef no. 2061. 20-26 Sept. 1913. De stemming is er aan de interna tionale beurzen in de afgeloopen week niet op verbeterd. Er blijft nog steeds een zekere lustelooslieid boven de beurzen hangen, welke eensdeels haar grond vindt in de groote verliezen wel ke in het afgeloopen jaar geleden zijn en aan den anderen kant in de voor uitzichten, die, hoewel veel verbeterd, toch nog geen prikkel tot meerdere le vendigheid kunnen vormen. In do af geloopcn week werd do oorzaak der lusteloosheid en de daarmede samen gaande afbrokkeling der koersen aan het Servisch-Albaniseh geschil gevre ten. Nu klinkt hot wel zonderling, dat dit vrijwel onbeduidend grensgeschil lot de gedrukte stemming heeft kun nen bijdragen, doch wanneer men be denkt dat thans te Parijs alle voor bereidingen voor de nieuwe leeningen der Balkanstaten worden getroffen en een nieuwé wrijving In liet Oosten zeker niet zal kunnen bijdragen tot een tegemoetkomender houding van het publiek tegenover dezo emissies, is het duidelijk dal deze oneenlgheid in flnancieeie kringen eenige ont stemming heeft gewekt, welke speci aal uitdrukking vond in door Parijs te Londen meestal druk verhandelde aandcelen. Overigens blijft ook het dure geld belemmerend op den onder nemingslust werken, te meer daar het vooruitzicht bestaat, dat bij de vele nieuwe uitgiften welke aanstaande zijn, hierin de eerste maande-o wel niet veel verandering zal komen. Ber lijn houdt nog steeds het disconto cp het abnormale peil van 6 niet om dat de toestand der middelen der Rijksbank een verlaging nitA toela ten, doch waarschijnlijk enkel om 1e voorkomen dat door de groote vraag naar nieuw kapitaal welke daarvan het gevolg zou zijn, de geldmarkt we der in het ongereede zou kunnen ko men. Ook de overige circulatiebanken handhaven het hooge disconto, niet alleen om deze reden, doch ook om dat de eene bank slechts op het voor beeld der andere wacht om lot ver laging over te gaan. Ook Wallstceet verkeerde in de af geloopen week in onbehaaglijke stem ming. Bepaalde oorzaken werden niet genoemd doch behalve het eeniga- zins aantrekken van den geldkoers zal de zwakkere stemming wel te be schouwen zija als eon terugslag op de ongemotiveerde willigte van eenige weken geleden. Speciaal spoorweg- aandeelen en onder deze vooral die welke door de streken met een min der oogstopbrengst loopen hadden on der aanbod te lijden. Ook Steels werden lager verhan deld, waarschijnlijk op de vrees dat nu de tariefwet spoedig in werking zal treden de concurrentie van het buitenland de winsten der trust zal doen verminderen. Ook het feit dat, ondanks telkens nieuwe verlagingen der prijzen plaats hebben, de bestel lingen eer af- dan toenemen, maakt de stemming voor dit fonds niet be ter. Niettegenstaande de koper-statis tiek cijfers te zien geeft zoo gunstig als sinds menschen heugen is niet zijn gepubliceerd, hadden koperwaarden onder aanbod te lijden. Wellicht dat juist deze schitterende koper-statis tiek de directe aanleiding tot het aan bod zoowel van het gele metaal als van de aandeelen geweest is, daar men allicht de opmerking maakt, dat een statistiek, die zulke gunstige cij fers Ic zien geeft, moeilijk boter, doch gemakkelijk slechter kan worden. De koers van Amalgamateds liep te Amsterdam van 79116 tot 761/8 te rug. terwijl Comm. Steels van 66 13/16 tot 641/4 afbrokkelden. Am. Can. Comp, reageerden van 35 9/16 tot 327/S. hetgeen in vergelijking met een koers van 3S voor twee weken ren aardigen kijk geeft op de gezond heid der motieven, waarop dit fonds zoo vaak wordt opgezet, Car Foundry's konden hier nog lang weerstand bieden aan de daling te New-York, doch moesten tenslotte, blijkens een noteering van 467/16 te gen 48 9/16, een goed deel prijsgeven. Van spoorwegaandeeleri zakten Union Pacific van 163 tot 160 in. De geruchten over een extra uitkeering uil de opbrengst der verkochte aan- deelen South. Pac. blijven, hoewel minder pertinent dan voorheen, aan houden, doch gelijk daarmede zou het voornemen bestaan het dividend met 2 pCt, te verlagen, waardoor de aan-.i trekkelijkheid voor deze aandeelen veel wordt verminderd. Aandeelen Southern Pacific liepen van 95 13.16 tot 92 13,16 terug, Atchi son Topeka reageerden, op grond van de lagere oogstojpbregst en liet door deze lijn doorsneden gebied, van 967/8 tot 951/4, waaronder ook aandeelen Missouri K. A. en Rock Island, die resp. van 23 1/8 tot 2113/16 en 17 1/16 tot 15 11/16 terug liepen, te lijden had tien. Eries reageerden van 30 3/8 tot 2811/16. Denver Rio van 213/8 tot 26 1/4, South. Rails van 251/4 tot 23 9/16. De Nat. Uw. of Mexico heeft nog steeds te lijden onder de revolu tionaire woelingen deze week zakten de 1ste preferente aandeelen van 41 tot 38 en de 2de preferente van 15 tot 14 3/8 verder in. Van de lokale markt trokken deze week rnbberwaarden de meeste be langstelling. De gestadig afbrokkelen de rubberprijs, welke deze week te Londen tot 2 sh. terugliep, is voor vele financieel niet sterke onderne mingen hoogstwaarschijnlijk het sein om tot liquidatie over te gaan, daar bij velen de concessies zoo hoog zijn ingebracht en de productiekosten zoo nadoelig zijn, dat op de tegenwoordi ge prijzen geen winst meer gemaakt kan worden. Door deze gedwongen beperking in de productie zou dan liet geneesmid del tegen de overproductie waaron der de rubbenrarkt thans lijdt, ge vonden kunnen worden. De Amster dam Rublier Mij. die tot de finantieel sterken behoort en ook wat de pro ductiekosten aangaat in gunstige conditie verkeert heeft gemeend van deze gelegenheid te moeten gebruik maken, om weliswaar op minder voor deel ige voorwaarden, het kapitaal met f 1.525.000 te vergTOOtcn, teneinde in de gelegenheid te zijn te kunnen profiteereu var- gunstige aanbiedin gen van consignaties of anderszins die, naar hare meening niet zullen uitblijven van de zijde van hen die op minder gunstige basis rubberon dernemingen exploiteeren. Opmerkelijk is wel het belangrijke prijsverschil tusschen plantagerub ber en wilde rubber waarvan de laatste niettegenstaande de eerste een beter product levert, belangrijk hooger noteert. Men schrijft dit in de eerste plaats toe aan de weinige vraag der fabrikai ten die, daar vroe ger plantage rubber hooger noteerde dan wilderubber, zich op de verwer king der laatste soort hebben toege legd. Nu de toestand juist omgekeerd is zullen de fabrikanten ongetwijfeld het goedkoopere product kiezen, al zal dan ook in de bereidingsmethoden een geringe wijziging moeten plaats hebben. Overigens schijnt ook de on regelmatige veilig te Londen, waar door het aanbod niet geleidelijk, doch op ongeregelde tijdstippen in groote hoeveelheden plaats heeft, veel tot de laatste val te hebben bijgedragen. Een der grootste rubberonderoemin- gen te Londen neemt daarom de voor bereidende maatregelen tot oprich ting van een centraal verkoopbureau. Nu kunnen deze middelen wellicht bijdragen om den prijs nic-t verder te doen dalen, hoofdzaak blijft toch dat de productie beperkt wordt daar de consumptie blijkbaar met de op- bren/zst geen gelijken tred houdt en dat in de toekomst, wanneer vele on dernemingen eerst ten volle in exploi tatie zijn zeker niet liet geval zal zijn, tenzij de rubber voor andere doeleinden waartoe het tot rn toe te kostbaar was, zooals voor bestrating enz wordt aangewend. Aanvankelijk zakten alle rubber- waarden deze week tientallen pro centen in, doch op het eirid konden zij op geruststellende berichten en op vastere prijzen van het artikel, welke uit Londen gemeld werden, weer iets van het geleden verlies in halen. Zoo liepen Amsterdam Rub ber van 154 3/8 tot 131 ex 4% eloim terug. Bandar van 65 tot 63. Kendeng Lemboe van 138.tot 130 Inu 125), Kolo niale Rubber van 451,2 tot 44, Oost- Ja va van 1131 2 tot 1031/4. Daaren.c- gen zijn per saldo Deli Batavia 3 j Ind Rubber 5%, Lampongs 5%, Rot terdam Tapanoeli 4 hooger. Petroteumwaarden bleven prijshou dend Na aanvankelijk iets te zijn leruggeloopen kon de koers van Ko- j ninklijke gaandeweg eenige procen- I ten opkomen, zoodat zij zich per sal- do op 624 3/4, tegen 620 3/4 stelde. Ge- consolideerde liepen van 232 3,4 tot 236 1/2 op. Moeara Enim van 2,323,4 1 tot 2.37 3/4, Intern Rum. Petr. waren op gunstige productieberichten 127 1,2 (na 121) tegen 125. I In tabaksaaudeelen viel eenige ie- actie waar te nemen, welke voor ce groolere soorten nog al van beteeke- nis was. Aandeelen Rotieraam Deli reageerden van 386 1,2 tot 353, Kra- I poh van 92 tot 881/2, Deli Mij. van 617 3, 4 lot 612. Behalve aandeelen Oostzee die van 118 3/8 tot 1161/8 terugliepen hielden echeepvaartaaiideelen zich goed op j prijs. Aandeelen Zeeland konden zelfs van 117 3/8 tot 1211/8 opkomen, j Van cultuurwaarden gaven aand. Vorstenlanden van een willige hou ding blijk. Zij liepen voor de aandee len van 1631/8 tot 16912, voor de winstbewijzen van 14320 tot 147.50 Staatsfondsen waren, voor wat ba treft N W. Schuld, voor de integra len 3/8 lager, Russen prijshoudend Bulgaren vast, Servië lager, Oastc» rijk flink hooger. UraziliauncctM Staatsfondsen op de rubbercrisis go voelig lager. Geld op prolongatie 4 3/4 a 5 Binnenland op. Op de overneming door de Rotter- damsche Bank waren aandeelen La- i bouchcre Oyens en Co's Bank 118 (na 124) tegen 1081/2. HET JUBILEE DER S. S. Het „Utrecbtsch Dagblad" heeft ter gelegenheid van het gouden jubited der Mij. tot Exploitati© van Staats spoorwegen een feestnummer u:ige- Verse billen de bekende personen wenschen de Maatschappij geluk met haai- halve-eeuvvfeest. De lieer J. van Hasselt, voorzitter der Mij. van Nijverheid schrijft: Wanneer men, zooals ik, zich nog levendig den tijd herinnert, dat hier te lande slechts twee spoorwegen be stonden, de verbinding van Amster dam over 's-Gravenhage naar Rotter dam en de lijnen van Amsterdam en Rotterdam naar Utrecht en verder naar Emmerik, wanneer men, zooals ik, zijn eerste jeugd in het noorden heeft doorgebracht en eerst op zijn ze vende jaar voor het eerst een spoor weg heeft gezien; wanneer incn," zoo- als ik. zich no? herinnert dat in een stad in Friesland verbetering van Let verkeer werd verkregen, doordat de oude trekschuit werd vervangen door een ander vervoermiddel te scaler dut barge werd genoemd, en dat zich van de trekschuit daarin onderscheid de dal de sieve n scherp was cn het do r - wee paarden werd getr/kken in plaats van één, en dat de halve stad uitliep om dat wonder to zien; wan neer men, zooals ik, zich ook van la- teren tijd nog herinnert, dat iemand, die van uit Vlissingen den Kersttijd te Utrecht kwam doorbrengen, wegens de ingevallen vorst, zooals die teen nog invallen koo, den terugweg moe si nemen over Keulen en Antwerpen; en wanneer men dan bedenkt hoe hel spooiwegverkeer thans is geworden, en hoe de minste vertraging aanlei ding geeft tot tallnoze klachten, dan eerst beseft men welk een omvangrij ke arbeid noodig ie geweest en welke inspanning hei heeft moeten kosten, niet alleen om het bestaande spoor- en tramwegnet tot stand te brengen, maar ook om het verkee: daarop zco- danig te orsaniseerer, dat de tegen woordige toestand is kunnen ont staan. Jeugdherinneringen kunnen in de zen uit den aard der zaak alleen In trekking hebben op hot vervoer van personen, eerst op lateren leeftijd komt men tot het besef welke machti ge factor de spoorweg is geweest voor het goederenvervoer, ook hier te lan de waar men vroeger meende met de waterwegen tc kunnen volst -vu. Hoe zonde in Twente, Brabant en zooveel andere streken van ons land. die van bef waterverkeer zijn uitgesteten, cïe nijverheid zich op zoo reusachtige seliaai hebben kunnen ontwikkelen, wanneer niet de spoorwv-j die moge lijkheid had geschapen tot aan- en af voer dezer grondstoffen en producten. Zeer vele hooggeplaatste personen gaven van hun belangstelling in hc4 gouden Jubileum tier S S. blijk. Zoo bracht de Minister van Waterstaat, dr. C. Lely, persoonlijk zijne getuk- wenseben nan de directie. Voorts re gende hef telegrammen. Te half elf had in het. centraaVre- bouw aan liet Moreétsepo rk de aan bieding plaats var. een gedenkalbum, dat van 1 S'XX) leden van bot '>or=oneel der maafsobs ppïi de Inndteekenin een bevat. Het album is in modernen stijl kenrie uitgevoerd d"11 r de firma Corn. Begeer. Te voren echter dee! ie minister Lely mede, dat het H. M. be haagd had te benoemen tot omman- deur in de Oranje-Nas- ui Orde de heeren jhr. J. A. van Kre'.schmar van Veen. directeurgeneranl. en E. En- geringh, directeur-generaal plaats vervanger: voorts tot officier <len lieer R Dufour. ofd.-cbef, en Van Burkom, inspecteur der N. C. S. en tot ridder den heer Werningh Cösier. inspecteur der S. S. Daarna werd de directie gehuldigd namens het personeel. Do commissa- rfssenkamer van het oude gebouw, waarin deze huldiging plaats had. was smaakvol versierd. De heer E. J. fc. Maas. technisch ambtenaar, hield tot den directe ir- generaal, jhr. Kretschmar van Veen, een toespraak; deze dankte in een Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Nu wij de volgende week de hon derdjarige herdenking van onze on afhankelijkheid zullen berdenken, wordt het wel tijd even. na. te gaan, van welke dingen, zaken en personen wij alzoo niet onaf har kelijk geworden zijn. Ik stel u voor, daarvoor eens een gewonen dag van ons leven na te gaan; we beginnen dus met op de meest onafhankelijke manier onze kleeren aan te trekken en plotseling verwonderd daarmee op te houden, omdat er geen schoon boord meer in de kast is. „De strijkster", zegt je vrouw, „heeft ze nog niet gebracht" en je doet dus met tegenzin dat van den vorigeu dag weer om (een boord, waarvan je al afscheid hebt geno men, ziet er veel vuiler uit, dan het in werkelijkheid is) en constateert, dat een mensch afhankelijk is van de strijkster. Nu ga je naar beneden en bent al van plan, je duchtig aan het heer lijke brood te vergasten wanneer je merkt, dat het e nog niet is: de bak ker heeft zich verlaat en je moet dus wel wachten totdat hij komt, waaruit rolgt, dat een mensch afhankelijk Is san den bakker. Misschien kan dan een lekkere kop thee het wachten ver goeden'? Helaas, er is nog geen thee gezet. Je dochter, dat nijvere meisje, heeft den vorigen avond zoo laat op gezeten om feeslst rikken te makcD voor de heele familie, dat zij nu moei lijk op tijd kan opstaan; zelf thee zetten kan of wil je niet, dus ben je afhankelijk van je dochter. Daar dit aJles je een beetje uit je humeur brengt, ga je even een straatje om, maar nauwelijks op straat struikel Je en rolt op je neus, daarbij handen en knieën schavende. Er is een groote kuil in de straat en daar ben je over gevallen. Daar komt, hoe kan 't zoo treffen, net een straatmaker voorbij „Och toe, wil je deze kuil eens in or de brengen, de menscheo vallen er over!" „Neen", zegt de man, „dat doe ik niet. Mijn wil is goed genoeg, maar ik mag niet. De baas moet daarover spreken met den opzichter en de op zichter met den directeur en de di recteur met B. en W. en B. W. moe ten den Raad geld vragen...." „Schei maar uit", zeg je en telt nog veertig personen, van wie je voor een goede bestrating afhankelijk bent. Op eens komt er een hevige stortbui, die je op een draf naar huis jaagt, met de gewaarwording, dat je ook vun 't weer afhankelijk bent, hoewel dat zij erkend je voorvaderen dat vóór den Frar6Chen tijd ook al wa ren. Daar het den bakker en je doch ter behaagd heeft te verschijnen, kan het ontbijt naar behooren zijn gang su an. Daarna ga je een kleine wandeling doen. Toeeel... toeet. klinkt het ach ter je, wanneer je de straat wilt over steken. Een auto! Even wachten. Daar achter een fiets! Nog even wach ten. Dan mag je oversteker, met het besef, dat je op 6traat afhankelijk bent van automobielen en fietsen. Waar gaat iemand in Haarlem wan delen. anders dan in den Hout! Geen vijf minuten slenter je daar rond, of een dreigende stem achter je zest: „u mag niet op 't gras wandelen!" daar staat een plantsoenwachter en kijkt je doorborend aan. „Neem me niet kwalijk", zeg je, bang dat de man je verbaliseert (kosten dezes gewoon Lijk te zamen drie gulden) „ik deed liet in gedachten' En als de man uit het gezicht Is, dan moet je het wel aan je zelf bekennen: op de wan deling ben je aflankelijk van den plontsoenwacbter. Dat gaat zoo maar den heeleti dag door. 's Middags komt je belasting biljet thuis „welkom, lieve kleine zus", zeg je dan, „welkom in het le ven" en legt het voorlioopig in een hoek, omdat het cijfer wel weer te genvallen zal. Want. op het stuk van hoognoodige- verbeteringen en veran deringen heb je zelf niets te zeggen; je bent voor droogmaking van de Zui derzee, ga maar eens voelen hoe rat die wel is: je bent voor een l*ehoor- lijke voetbrug over 't kanaal en ze zotten je maar steeds met die ponten over, kortom je bent voor allerlei z&- keu en ze geven je goeie geld voor al lierlei andere dingen uit; Je bent dus afhankelijk van wat de meerderheid vun honderd man in de Tweede-Ka mer beslist. Hot houdt niet op met die afhanke lijkheid. Daar komt een boodschap van de waterleiding, dat ze over een uur wordt afgesloten en een bood schap, dat zï morgen je put komen leegpompen. Afliankelijkheidi, afhan kelijkheid van alle kanton en het mooiste is, dat onze vooroudei's uit 1813 sommige van die afhankelijkhe den niet kenden. Ze bakten hun eigen brood, kenden auto's noch, fietsen, vingen het hemelwater in hun eigen goten en regenbakken op. Zijn we dan, vraag je benauwd, soms afhan kelijker geworden, dan we in 1813 waren? Neen, zeg je. dat kan niet wezen, want we zijn toch onafhankelijk ge worden van de Fransozen. Ook van hun taai? Kijk daar de gevels tan de winkels en de brievenhoofden van de kooplui maar eens op im. We zitten nog dik onder die over heers ch Lng. En daarom zal oider de redevoeringen, die in de eerstvolgende dagen uitge bracht worden, deze goed en nuttig wezen: „dames en heeren, wij zijn door de voortdurend toenemende spe cialiseering in de bedrijven, afhanke- ker geworden, dan onze ouders vroe ger waren: maar de Fransozen regee- ren ons niet meer, anders dan door hun taal. Als we ons nu voornemen, nooit een Fransch© uildrukkin; gebruiken wanneer daarvoor een goo- do Nederlandscho bestaat, dan heb ben wij. daarmee den alierlaatsten Franscliman over de grenzen jaagd". Iniussehen wordt er met ijver, met meer dan ijver, met energie, met meer dan energie; met woede door feestcommissie en buurtcommi3- sies gewerkt, om alles gced en op tijd in orde te krijgen. Neef Wouter en een paar van zijn vrienden zitten in een hoekje te brommen, dat al dat versieren en verlichten zooveel geld kost. „Weggegooid geld", zeggen ze. Laat ons dat even wat nader beschou- Het huis van A. die winkelier comestibles is, wordt versierd voor laten we zeggen vijf gulden. Daarvan betaalt de aannemer van de ersiering twee gulden vijftig aan den timmermansbaas voor geieverd hout en arbeidsloon, deze keert zijn gezel een gulden als a >eids!oon uit. bewaart evenveel voor den wissel van den houlkooper en steekt twee kwartjes winst in zijn zak. Een gulden wordt besteed voor doek- en vlagversiering, de rest is voor den handelaar in lampions en vetpotjes. Nauwelijks zijn die vijf gulden in bewoging gekomen of ze gaan rollen neen maar rollen, dat er geen oog meer op te houden is. De vrouw van den bellanger die de vlaggen leverde, besteedt den gulden bij den leveran cier van vetpotjes voor een nieuwe kockepun, de lampionneuman laat den timmerman een rammelend raam nakijken en de gezel haalt een lekkere worst bij den versierden winkelier, die een haardkleedje noodig heeft van den behanger. In een oogwenk hebben de rijksdaalders zich gesplitst in guldens, kwartjes, dubbeltjes cn centen en dansen op onnaspeurbare manier door de gemeente Haarlem heen; iedereen verdient er wat aan of leeft er van en die onnoozele paar rijksdaalders brengen zooveel leven in de brouwerij dat je b jna zou zeg gen: ,,'t beste middel om geld onder de menschen te brengen is feestvie ren, laat ons dus voortaan 12 maan den van 't jaar feestvieren". Inius sehen raad ik dat niet aan, omdat het geld maar een ruilmiddel is en er toch ook tijd dient over te schieten om de koekepan te smeden en de worst te vervaardigen. Van weggegooid geld spreken is dus maar gekheid. Hoogstens spelen de muntstukken een beetje stuivertje wisselen", wat nooit kwaad kan, vooral n4et als ze uit de rakkeu van wie er veel hebben, belanden in die van hen, die weinig bezitten. Laat ons dus feestvieren, daar hei welbeschouwd niets kost, omdat het geld toch onder de menschen blijft. Smelt liet? Verbrandt het? Verstuift het in poeier? Immers neen. Welnu dun, welk kwaad kan het dan als B. den gulden van C. krijgt en deze de tien dubbeltjes van B. en D. de vier kwartjes van E. en zoovoorts en zoo voorts, want als je precies na wil| ga en, hoe raar een stuivertje rolleq kan, dan duizel je en houdt er me« op.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5