Smiieïs Disbus Wit AAM» TWEEDE BLAD Donderdag 2 October 1913 Buitenlandsch Overzicht 0® Baüikagwigükaan De Albaneesche quaestie. Het is een wanhopig- werlc te po gen uit de berichten over den strijd* aan de Albaneesche grens wijs te worden. De berichten uit Albaneesche bron maken melding van groote overwinnin gen der Albaneezen. Uit Vallona wordt gemeld, dat de Albaneezen ze- ge vierend zijn doorgetrokken tot Gos-i tiwa, na bij Dibra en Stigra overwin ningen te hebben behaald. Zij hebben' drie honderd Servische soldaten ge vangen genomen, die van Dibra naar Tirana zijn gebracht, en 30 kanonnen buitgemaakt. Uit Vallona wordt zelfs gemeld, dat de Servische verliezen 1200'doodcn be droegen. Bij de oproerige Albaneezen, die 20.000 man tellen, hebben zich 40.000 Macedonische Bulgaren aangesloten. Van Servische zijde daarentegen worclt gemeld, dat op verschillende plaatsen- de Serviërs overwinningen behaalden zij hebben Dibra en Och- rida genomen, de verslagen. Albanec- zen op de vlucht gejaagd en den vij and achtervolgd. Ook de „Siid Slavische Korrcspon- denz", een officieus-.orgaan der Oos- ienrijksche regeering, maakt melding- van gevechten, waarin de Albaneezen groote vorliezen'Iedsn en waarin de Serviërs Mawrówö -en Balitsjnik- heb ben ingenomen. Het is lastig om üit zulke tegen strijdige berichtën, ..de waarheid Ie puiten. Evenmin als over den omvang van den opstand kan men dus over de gevechten, die gele', erd 'werden, een oordeel uitspreken. Heden wordt weer.uit Belgrado ge seind De, Serviërs zijn gisteren de operaties begonnen ter bezetting van Piclvkopoza en de herovering van Prizrchd, De Servisch-Bulgaarscho grens wordt door troepen bewaakt. Een aantal Albaneesche notabelen hebben (volgens de „N. Tl. Ct.") een manifest aan de beschaafde natiën ge publiceerd Het Albaneesche volk, dat sedert eeuwen zijn bloed voor zijn vrijheid heeft vergoten en den weg heeft ge baand voor het succes van de Bal- ka nsta ton, heeft nog steeds geen ge rechtigheid kunnen vinden In Zuidelijk Albanië versmachten honderden van onze broeders in Griekschc gevangenissen, Zelfs de nationale, haardracht is der overheid een aanleiding tot vervolging. De derwisjen worden lamgeslagen of ge dood. Te Koritsa en Delvino, plaatsen die Albanië zijn beloofd, heerscht vol slagen anarchie. Tn Noordelijk Albanië zetten -de Ser viërs huil werk van verwoesting voort. De vermoording van heelo fa milies is aau de orde van den dag. Dezer dagen zijn Albaneesche herders opgehangen, hun lijken werden ver minkt,. De Serviërs verbranden de kinde ren levend. De onmenschélijke daden, bedreven door hen, die ons voile willen uitroei en, nebben de Albaneezen lot vertwij feling gebracht. Daar zij niets meer te verliezen hebben en hun geduld Is uitgeput, hebben onze broeders hun toevlucht genomen tot het eenigê middel, dat hun restte: hun leven zoo duur mo gelijk te verkoopen 'en de eer van hun gezin te redden. De ellende, die men hen heeft laten lijden, heeft hen gedwongen, verlos sing door den dood op het slagveld te zoeken. In naam der menschelijkhcid doen wij een beroep op de beschaafde na ties, om invloed bij de groote mo gendheden te oefenen, dat niet worde toegelaten,dat ons volk, dat trots eeuwen van vervolging, zijn nationa liteit heeft bewaard, op deze wijze door de Serviërs, en Grieken worde vernietigd. De overstrooming in Kon-, slanliiiopel. Uit Konstantinopel. worden de vol gende bijzonderheden omtrent <ie overstrdoming van den Bosporus ge seind- „In den G,ouden Hoorn wor den nog steeds lijken opgevischl. Dui zenden meubelstukken drijven rond. Het aantal slachtoffers is nog niet met nauwkeurigheid op te geven. De politiebureaus worden overstroomd door incnsëiien, die naar hun bloed verwanten, ouders of kinderen vra- göö, Van: dé ëlëctrische 'Centrale San' don Gouden IToorn worden 300 arbei ders vermist. Van meer dan duizend landverhuizers uit Roemolië, die bij den ingang van den Bosporus In quarantaine lagen, zijn de meesten Om het leven gekomen. Zestien ba rakken met landverhuizers zijn door de golven weggespoeld. Duizenden dieren kwamen om, 450 gebouwen zijn ingestort, w. o. één ka zerne en twee moskeeën." Allerlei Spanje cn 'Frankrijk. Het blad „l'Espagne", korten tijd geleden 'opgericht met het doel de toe nadering tusschen Frankrijk en Spanje te bevorderen, publiceerde achtereenvolgens artikelen van den Spaanschen minister-president, den Spaanschen en den Franse hen minis ter van buitenlandsche zaken. Thans bevat het een opstel van ge neraal Luque, minister van oorlog lh Spanje, waarin deze een krachtig be roep doet op Frankrijk, om samen te werken; in Marokko ter onderwer ping van de Kabylen. De minister geeft een overzicht van hetgeen de Spanjaarden hebben tot stand/gebracht, wijst er op, dat de vrede te Mélilla verzekerd mag wor den genoemd en verklaart, dat in het Gharbgebied (Noórd-West-Marokko) de Spa'ansche troepen zich van de eene plaats naar de andere kunnen begeven, zonder dat er groote slagen behoeven geleverd te worden. Niettegenstaande de toestand dus volgens deze schildering vrij roos kleurig is, meent do minister toca, dat een krachtige samenwerking met Frankrijk,"den tweeden mandataris van Europa, alleszins gewenscht is om het voor oogen gestelde doel te bereiken. En daartoe is noodig, dat beiden niet meer gescheiden ageeren tegen"'de Marokkanen, doch dat de Franseben de vijanden' van Spanje eveneens als tegenpartij beschou wen, terwijl de Spanjaarden evenzeer dc zich tegen het Fransche gezag ver zettende Kabylen moeten bestrijden. Slechts op die wijze kan ten spoedig ste aau dó opdracht van Europa vol daan wórden. TJü Marokko. Uit Tctoean wordt tfan de „Temps'' bericht: Volgens een mededeeling van inboorlingen zou een' Duitsch zeil schip tusschen Ceuta en Tangcr op een terrein, Beni Maden Andjera ge- heeten, twee kanonnen ontscheept hebben, die opgesteld, zijn tegenover Lauxien. Duidelijk is dit bericht niet. Zijn de kanonnen voor de Marokkanen? Wil Duitschland weer een Marolcko-avon- tuurtje beginnen? of is het gchccle bericht niet ernstig to nemen? Binnenland HOFBERICHTEN. De Hertogin van Albany kwam Woensdag te Soestdijk aan voor een verblijf van enkele dagen ten PaLedze der Koningin-Moeder, haar zuster.' NEDERL. OFFICIEREN NAAR ALBANIë. Van welingelichte zijde wordt mee gedeeld, dat de -Nederlandsche Regee ring nog geen beslissing heeft geno men op de uitnoodiging van de groote mogendheden om mede te wer ken tot organisatie der gendarmerie in Albanië. Intusschen zijn verzoeken ontvangen van een aantal officieren van het leger om voor uitzending tot dat doel in aanmerking te komen. JHR.MR. H. SMISSAERT. In de aandeelhoudersvergadering van de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam is met ingang van 1 Ja nuari tot mede-directeur benoemd jiir. Dir. H. Smïssaert. AMBULANCE DR. VAN TIEN HOVEN IN SERVIë. Dr. Van .Tienhoven, thans met zijn geheele ambulance op de terugreis, schrijft het volgende „Meer en meer naderde do dag van ons. vertrek, daar ons aantal patiën ten tot 60 geslonken was, en er werd besloten 25 September te vertrekken. De laatste dagen gaven natuurlijk veel drukte en werk. We moesten on ze patiënten overdragen aan onzen opvolger, een Servisch chirurg, die uit den oorlog teruggekomen was. „We moesten alles inpakken en in- vemarise.cren en daarbij zou ik 'onzen opvolger les geven in het maken van Röntgen-phetografieën, daar. besloten was het Rö'n tgexL-apparaat daar te la ten. „Een zeer aangename attentie werd ons bereid door den gemeenteraad van Waljewo, als belooning voor de moeite 'die we ons gegeven hebben voor do inwoners van de stad en om geving, om hun geneeskundigen bij stand en zoo noodig ook verpleging te geven, toen de doctoren van Wal jewo allen weg waren. In het Grand: Hotel werden wé allen 'aan ëën "groot en schitterend banket 'genoödigd. Dat daar veel gespeecht is, behoef ik niet te beschrijven. Het eenige wat ik wil vermelden is, dat men van mij een halven Serviër heeft willen maken, door een benoeming tot eero-burger van Waljewo. „Bij ons vertrek van Waljewo dea morgens om 6 uur waren een massa menschen op het station aanwezig om ons uitgeleide te doen. Twee' dagen blijven we in Belgrado en komen dan via Budapest, Wecnen en Berlijn naar huis, ep. hopen Zaterdag 4 Oc tober in Holland aan te komen." STROOPERSBENDE. Men schrijft aan dc „Dev. Ct." De streek tusschen Eefde, Gorsel en Zutphen wordt tegenwoordig onvei- Jig gemaakt door een bende van 6 5 7 stroopers, gekleed met jagershoed en De beruchte bende slaapt onder den blooten hemel en trekt stroobulten uit om zich 'n leger te verschaffen. Tamme konijnen en kippen verdwij nen bij gelegenheid van zulke bezoe ken uit de hokken en worden als wild beschouwd. Zij zijn de schrik Hei boeren, die hen zien trekken met bót geweer op den schouder, maar uit vrees niets durven zeggen. Tn een afgeluisterd gesprek pochten zij er op, verleden week 108 konijnen en een ree bemachtigd te hebben. Zij gaan jageft in de nabijheid van ja gers .met akte, opdat hun schieten geen aandacht zal trekken.. Zij scho ten met 19 patronen 19 hazen, mét behulp van den lichtbak. Thans vertelden zij de terreinen van den heer baron Van Ilövell met een bezoek te gaan verecrenl De troep wordt aangevoerd door een paar beruchte lieden uit Gorsel, bij de politie maar al te goed bekend. Het wordt hoog tijd, dat de boeren en de jagers van deze rooverbende worden bevx'ijd. RIJKS VOORSCHOTTEN. Dé minister van binnenlandsche za ken, rar. Gort van der Linden, heeft, naar do Tclegr. meldt, in particuiie- ro audiëntie ontvangen do hoeren Th. F. A. Deipra.t, wethouder van pubüe- werken en J. W. C. 'Beliegen, direc teur van bet gemeentelijk bouw- en woningtoezicht die het standpunt heb ben uiteengezet, dat het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft ingeno men bij het vorleenen van voorschot ten. aan do bouw vereent g i ngenAlge-' meeno Woningbouw vereen! ging, wo- ningbouwvör c&n igi n g Ams-terdlo ml- Zuid. woningbouwveroéniging Het Oosten, wonin.gbouwvercenigLng Eigen Haard, woningbouwvereniging Pa trimonium, Amster-damsche Coöpera tieve Onderwijzersbouwvereeniging en do woningbouwvereniging Dr. Schaapman. Op de aanvragen van die rijksvoorschotten heeft, zoo men zich zal herinneren, minister Heems kerk afwijzend beschikt. HET CONFLICT IN DE BOUWBE DRIJVEN TE AMSTERDAM. De we rid ied en-organisaties hebben aan de A. P. V. èen sclirijvèn gezon den waarin zij verklaren genoegen: to nemen met een arbitrale uitspraak voor het bestaande geschil, ontstaan naar aanleiding van de werkstaking bij den bouwondernemer "Van der Schaar. Over de vragen duo aan de arbiters te stellen zijn is men het echter nog niet eens. DUITSCHE LUCHTBALLON. Men meldt uit Leiden Gistenniddag kwam uit noord-oos telijke richting een luchtballon weste lijk langs onze gemeente drijven, die eonïg&zins geforceerd in Oegstgcest daalde on in de sloot terecht kwam. De ballon, „Neuss" genaamd, luvam uit Diisseldorf. Er zaten vier perso nen in, van wie een bij de landing eenige kwets uren kreeg. De ballon werd naar hier vervoerd en verder per trein naar Diisseldorf. SLUIT1NGSMAALTLTD E. N, T, O. S. Ter gelegenheid van de sluiting van de „Eersie Nederlandsche Tentoon stelling op Scheepvaartgebied" werd Woensdag in het paviljoen van Zo merdijk Bu&sinlc een gemeenschappe lijke maaltijd gehouden, waarbij be halve het Enlos-bestuur, aanzaten do leden van de Centrale Commissie Plan 1913, de besturen van tentoon stellingen in 1913 in Nederland ge houden o.a. van „De Vrouw" en van de I. G. T. A. de besturen van plaatselijke organisaties „Plan 1913", van. Internationale Congressen, enz. Alvorens met den maaltijd aan to vangen 6telde Jhr. Ch, F. van de Poll, voorzitter van de Centrale Commis sie Plan 1913, voor den eersten dronk uit tc brengen, op het welzijn van dc Koningin, 'den Prins tier Nederlanden en Prinses Juliana. Met een driewerf „hoera" voldeden de aanzittenden aan deze uitnoodi ging van den tafel-voorzitter. Onder algemeene instemming werd vervolgens besloten de Koningin en Prins Hendrik, die door hun bezoek aan zoovele tentoonstellingen daar aan luister, bijzetten, een telegram van hulde te zenden. Ta gezellig samenzijn werd daarna de maaltijd voortgezet. Enkele scho tels, die men opdiende met symboli sche voorstellingen van de tentoon stellingen, optochten enz. tn 1913 ge houden, werden luide toegejuicht. Na afloop van den maaltijd werd weer het eerst het woord gevoerd door jhr. Van de Poll, die wees op het welslagen van het Plan 1913, waaraan ruim twee jaar is gewerkt. Spr. wees op het gevaar van het vreemdelingen verkeer, dat door -sommigen gevreesd wordt, n.l. dat somtijds dreigt de ei genaardigheden van de landstreken te doen te loor gaan. Toch mag dit ge vaar niet als overwegend worden be schouwd. Over het algemeen is het plan-de Clercq uitstekend geslaagd. Hel aantal vreemdelingen dat naar ons kwam, was wel niet zoo bijzonder groot, maar de qualiteil vergoedde ruimschoots de quantiteit. Aan velen, ook aan de regeermg en de gemeente, die steun verleende, werd dank gebracht. Mr. J. C. A. Everwijn, hoofd van dc afdeel'ing Handel van 't Departement van Landbouw, Handel en Nijver heid', wees er op,'dat-afgescheiden van het resultaat van de verschillen de tentoonstellingen wat betreft het vreemdelingenhezoek, ons volk door al deze tentoonstellingen gewonnen heeft iu kennis vari ons eigen land en zelfvertrouwen. In verband hiermede brengt spr. de vraag naar voren of "t niet wenechelijk is een blijvende or ganisatie in het leven te roepen, om ons land in het buitenland meerdere fiek'éïfdheid tè'g'eveii, waartoe het ten- fcó'onstellingswezen zoo veel kan hij- dragen. Ongetwijfeld zullen de man nen die dit jaar aan de verschillende tentoonstellingen medewerkten, daar aan ook in de toekomst hun krachten willen wijden. Spr. eindigt met het uitbrengen» van een dronk op jhr. Van de Poll, den voorzitter- van de Centrale Com missie Plan 19131 Mr. H. Smeenge, voorzitter van 't Uitvoerend Comité van de E. N. T. O. S., dronk op 't welzijn van den heer G. S. de Clercq, te Haarlem, den pa ter intellectualis van 't Plan 1913. De heer De Clercq wees er op, dat, zooals Edison heeftg ezegd, voor het tot stand komen van groote dingen slechts 1 inspiratie en 99 trans piratie nocniig is. Aannemende dan, dat het procent inspiratie van hein is, brengt spr. hulde aan degenen, die het andere deel te hunnen laste had den. Vervolgens dankt spr. al dege nen die congressen organiseerden. Nog vele andere dronken werden in gesteld. Té 12 uur nam Mr. Smeenge nog eeh's 't woord oni de welgeslaagde E. N. Ti O. S.-tentoonstelling officieel te sluiten. EEN WEGQUAESTIE. Als.vervolg op hetgeen we bericht ten in zake de quaestie tusschen de gemeenten Delft en Rijswijk over het leggen vaa kabels voor electrischen ■stroom in den Haagweg, kunnen wo nader mededeelen, dat de directie der IJelf'tèche Centrale geverbaliseerd is door de RijswijksChc politie wegens overtreding van de Rijswijksche po litieverordening, waarbij verboden is zonder verlof van B. en W. te graven in de wegen op het grondgebied van j Rijswijk. De gemeente Delft, wie ver gunning tot graven in dien weg was geweigerd, sommeerde Rijswijk om de stoornis van het bezit van den j Haagweg te staken. De oorzaak van uezo quaestie moet worden gezocht, in onderlinge concur rentie, daar ook Rijswijk een elcctri- sdhe centrale exploiteert, Dr. P. J. F. 'VERMEULEN. „De Tijd" meldt, dat haar directeur Dr. P. J. F. Vermeulen, lid der Eerste Kamer, plotseling ter zijnen huize, te Rijswijk, door een zeer ernstige onge steldheid is getroffen, zoodat hem de laatste H.H. Sacramenten zijn toege diend. De toestand is hoogst zorgwekkend. VERGIFTIGING I-Iob „Vad." meldt In het gezin van een in de Koning straat te 's^Gravenhagc woonachtig sigarenmaker hebbon zioh, naar ons werd medegedeeld, Maandag ver schijnselen voorgedaan, die hoogst waarschijnlijk op vergiftiging wijzen en waarvoor de oorzaak aanvankelijk gezocht werd in 'het gebruik van on- oeuguelijk vleesch. De buren, die ge wend waren de leden van het bedoel de gezin eiken dag tie woning te hoo ien verlaten, zijn door de ongewone stilte dien dag opmerkzaam gowor- Feuilleton (Nadruk verboden). Hij zag Laurënt spottend aan, ter wijl ilrij dit op zonderlingen toon zei. Laurent gevoelde zich weinig op zijn geihak, maar hij werd weldra ge ruster. Hij vroeg vrijmoedig U kent onij, 'mijnheer Gaume1 Hoe moet ik uw woorden opvatten, waarbij ik een nevenbedoeling ver moed Die bedoeling wil ik volstrekt niet voor u verbergen, mijnheer. Uw zaak op de club heeft te Parijs zoo veel opgang gemaakt, dat ik uw naam gemakkelijk zou hebben onthouden. Tor zake nu, mijnheer. U heeft ver zocht mij te spreken. Wat heeft unvij te zeggen Mijnteer Gaum-e, ik weet, dat u een (Ier bekwaamste beambten der Parijschc politie is. Daarom wend ik .mij tot u, omdat u alleen onze familie kan x-edden. ik begrijp u niet. j U heeft ondervinding van ver scheidene misdaden, maar in al di© gevallen werden uw naaporingen ge leid door aanwijzingen, waaruit ula ter de bewijzen putto Bijna altijd. Is bij u nooit een geval vooi'ge- komen, waarin uw nasporingen door goen enkele aanwijzing geleid wer den, waarin u voor een onoplosbaar raadsel stond, waarbij de misdadiger zich in een ondoorgrondelijk geheim had gebuid Neen,, mijnheer, zei de agent kakn. De politie hangt niet altijd haar geheimen aan de groote klok. Zij doet somtijds alsof zij niels weet, want zij is voorzichtig, maar zij weet voor alles een verklaring te vinden en lost elk raadsel, op. Dus heeft u ook een oplossing ge vonden van de raadselachtige zaak van den moord op Jactel? Omtrent den moord op Jactel vermoeden wij veel, mijnheer, of schoon ik u wel kan zeggen, dat wij nog volstrekt geen zekerheid hebben. Die Mirjidor was een beursspeculant en hij leidde, nog al een losbandig le ven. Dat zijn de eenige vermoedens, die tegen hem bestaan, en die vermoe dens zijn niet ongegrond. De politie heeft in dit geval geen moeite genoeg gedaan. Zij had elders moeten zoeken. En waar dan, als ili vragen mag? U sprak zooeven van het schan daal in de club in dc Vredestraat. Welnu? Dat schandaal, waaxwan ik het slachtoffer was, is het work geweest van een verborgen hand, van een on bekend gebleven vijand. Gaume haalde ongeloovig cüe schou ders op. Oüi kom, zei liij., tv- U gelooft mij niet? Neen. En tocli is liet waar. Dus u heeft dien nacht geen honderdduizend francs verloren - Lk heb ze verloren. v En u 'heeft ze op den overeen gekomen tijd aan uw gelukkige tegen partij, aan mijnteer Lucien Millcrot betaald Neen,, Welnu dan? Maar het bestuur van de club teelt dat onteerend besluit niet tegen mij genomen. Men heeft 's nachts hei melijk mijn. naam in den grooten sa lon der club opgehangen en de ver borgen hand, die deze laagheid be ging, hoeft ook het bericht van mijn schande aan alle nieuwsbladen ge zonden, opdat men het schandaal niet zou kunnen smoren en het kwaad niet hersteld zou kunnen worden. Dat wist ik niet. De president, het bestuur en alle leden van dc club zouden het u kun- xien bevestigen. En wien verdenkt gij dan van die laagheid Dat zal ik u aanstonds zoggen. Maar welk veihaiid bestaat er tusschen dat schandaal en den moord van Jactel? Uok dat zult gij begrijpen. Gaume wierp zich" achterover in zijn stool en sloeg zijn beenen over elkaar, Laurent, die meende in deze bewe ging eenig ongeduld te moeten zien, 'liaa'stto zich, met iets smeekends in zijlj stem, te zeggen Nog eenige minuten, mijnbeer. Ik weet'zeker, dat gij er weldra be lang in zrJLlt stellen. Gaume zei beleefd Ga voort, mijnheer, gij verveelt mij "volstrekt niet. Acht dagen later kwam er ©en man bij mij en bracht mij, namens mijn broeder, tien wissels, elk van tienduizend francs, onderteekend door den mai'kies De Souiaimes, en bestemd om mij van de schande te redden en mijn speelschuld te beta len. Aha, zei Gauxne. Dat waren dus de honderdduizend francs, die eenige^ dagen vóór den moord uit de kas waren genomen Juist - En waarvan de markies niet wil de zoggenwaar zij gebleven waren? Ja, dat kon hij niet -Ien ên hebben zich Ten slotte Toegang tot de woning verschaft. Hier vonden ze de beide ouders on vijf der zes kin deren bewusteloos te 'bed, terwijl zich ook bij het jongste kind vreemde ver schijnselen voordeden. Onmiddellijk Is daarop geneeskundige hulp inge roepen, terwijl een onderzoek in de woning werd ingesteld, waarbij een i restant gehakt, dat van den maaltijd van den vorigen middag overgebleven was, in beslag genomen werd en ter onderzoek tor beschikking van den keuringsdienst is gesteld. De toestand van de slachtoffers is nog niet nor maal. Naar we vernemen is in het vleesch geen enkel ondeugdelijk bestanddeel gevonden, zoodat de oorzaak van de ongesteldheid elders gezocht moet worden. STAKING TE VALKENS WAARD- De stakende sigarenmakers te Val- kenswaard (N.-Br.) vinden in grooton getale bij andere fabrikanten in de provincie werk, zoodat er groot ge vaar voor vertoon der ixidustrio te Valkenswaard bestaat. Er is groot gebrék aan arbeiders. Een fabrikant te Eindhoven heeft o.a. plaats voor 100 vaklieden, zoo meldt het „Hbld.". EEN PORTEFEUILLE- DIEFSTAL. In een hotel aan de Hoogstraat te Rotterdam, werd de 41-jarige G. H., uit "Stockholm, gepènsionneerd Zweédsch officier, op heeterdaad be trapt, dat hij een portefeuille met ƒ600. wegnam uit de kamer van een Italiaanse!» scheepskapitein. Ziel» ontdekt ziende, wierp hij de porte feuille Uit het raam. Een onbekend voorbijganger raapte de portefeuille op, haalde het geld er uit en gooide de portefeuille weg, De Zweed is naar het huis van bewaring gebracht. I-lij: had geen geld, oir» de hotelrekening, te betalen, zoo meldt do Tel. ONGELUKKEN, De Tel. meldt: Dinsdagavond voer een stoomboot tégen de reep van het overzetveer, over de Turfsingelgracht te Gouda. De veerman, die nog op 't laatste oo- genblik trachtte de reep los te gooien, kreeg zoo'n geweldigen slag van den slinger van het windsel, dat hij te wa ter viel, ernstig werd verwond en In bewusteloozen toestand naar 't zie kenhuis moest worden overgebracht. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Te Hoogkerk lag in het Hoendiep een schip, geladen met aardappelen, bewoond door do gebroeders Poel stra en bun achttienjarige zuster. Gistermiddag sloeg door omslaan van dc giek het meisje overboord. Haar 24-jarige broeder sprong haar na, doch beiden verdronken, zonder dat men iets tot bun redding kon aan wenden. De N. R. Ct. meldt: Te Enkhuizen is de 22-jarige man denmaker S. O., in deRijksspoorha- ven verdrenken. De ..Tel." meldt: Te Rotterdam is Dinsdagmiddag de tweejarige G. K. al spelende aan den Boschweg in een sloot gevallen en verdronken. Bij do elcctrische fabriek te Den Haag had ccn mar», werkzaam bij bet verplaatsen van waggons, het onge luk een slag met een zoogen aamden slinger tegen het hoofd te krijgen, waardoor hij een schedelbi'euk„be kwam en een gescheurde wond aan het hoofd, benevens een wond aan den rechter benedenarm. Do man werd, na door den eersfe-liulp-dienst te zijn verbonden, in zorgwekkenden toestand naar het gemeente-zieken huis vervoerd. Door het spelen met lucifers ge raakte te Amersfoort een driejarige kleine in brand, In het gasthuis opge nomen, volgde spoedig de dood. DE LEIDERS. De Telegraaf schrijft: Nu vrijwel alle fracties uit de Twee de-Kamer vergaderd hebben tot het kiezen van voorzitters, dn'e dus straks bjj het algemeen debat over de Staats- hegTOotin-g dc politieke woordvoer ders zullen zijn. geven wij ze hier van alle clubs nog eens op: Unie li heraten: m.r. Do Meester. Vrii-l'iberalen: mi'. Tydeman. Vx'ijz.-democraten: di\ Bos, Boe,-democratenmr. Troelstra, Katholieken: dr. Notens. Ohr.-Historischen; mr. De Savor- ndn Lobman. Antkrevol u tiounai ren.: ds. Van der Voort van Zijp. De Unie-liberalen* vrijzinnig-demo craten en anti- r e v olu tioruia i ren moes ten ieder een nieuwen voorzitter kie zen, daar mr. Goeman Box-gesius pre sident van de Kamer geworden is, en de hoeren Drucker en MlddoiJxerg geen lid van de Kamer meer zijn. Waarom niet? Die wissels waren valscb, en de falsaxds Welnu? vroeg Gaume ver baasd. De falsaris Was u het Neen, maar mijn broeder geloof de, dat ik het was. Hij betaalde, om mij uit de handen der justitie te hou den en mij van do galeien te redden. O, die brave man I Maar.... Hij-zag Laurent wantrouwend aau. U vraagt uzelven af, nietwaar, of ik niet werkelijk die valsclie wis sels heb gemaakt vroeg Laurent, Welnu, ja, dat baken ik. En na alles, wat men van u weet, ligt dit vermoeden als 't ware voor de hand. Zou ik u dan zulk een misdaad, die itiehiand kont, zelf komen vertel len Ik denk bet niet. Ten minste, als u er geen belang bij heeft. Ik bon verdacht geworden door mijn broeder en door mijn moeder. Ik heb hen mijn onschuld met kunnen bewijzen, maar ik beb mij tot hun hart gewend en zij hebben mij ge loofd. tl, mijnheer, moet mij ook ge- looVen. Dat is moeilijker. Misschien, want ik heb u nog niet alles gezegd. Men heeft mij niot alleen beschuldigd, die valsche wis sels gemaakt tc hebben, uiijn broeder en inijn moeder hebben mij ook be schuldigd: van den moord, op Jactel INDISCH WEDUWEN- EN WEEZENPENSIOEN. In het op 1 Oct. in working treden* de nieuwe reglement voor het wedu wen- en weczoDfonds van Europee- scho burgerlijke ambtenaren in Ned.- Indic is ten aanzien van de uitkee- ringen aan weduwen de voornaam ste lwpaling deze, dat eene weduwe die een nieuw huwelijk aangaat slechts de helft van haar pensioen ver] iest. Bij ontbinding van haar laatste hu welijk treedt zij weder in het genot van haar vol pensioen. Zoolang eene hertrouwde weduwe half pensioen geniet, wordt aan tare kinderen de lieift va-n den onderstand. Van volle weezen uitgekeerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit Ls mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, Hr. Ms. minister-resident met den pers. titel' van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister bij de I-Teven van Stockholm, Kopenhagen en Chris- tiania, met ingang van 1 October be noemd tot buitengewoon gezant en. gevolmachtigd minister bij hot' Itali- aansche Hof. Is benoemd tot commissaris van politic te Zeist C. J. de Lange, thans inspecteur van politie aldaar. Is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandse hen Leeuw, dc oud-resident G. A. F. J. Oostiiout, voorzitter van het bestuur van het Fonds v-oor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren in Ned.-Indië, en tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, M. P. Vijverberg en II. D. E.: van Ilemert, beiden conim. ter gem.- secretarie te Rotterdam, en G. J. van Wagensveld, hoofd der openbare la gere school te Lopik, en J. II. yan Kempen; oud id. te Echt, ond. aan do Rijksnormaallessen te Roermond. DE MINISTERRAAD, die tot dusver gewoonlijk tweemaal 's weeks bijeenkwam, vergadert se dert het optreden van het nieuwe Ka binet voorloopig eenmaal per week en wel des Donderdags,. DE HAAGSCHE SCHOUWBURG- MISèRE. De Ilaagsche redacteur van 't Ilbld. schrijft: - De Schouwburg gesloten de Schouwburg leeggehaald, zijn inge-, wand voor afbraak verkocht een' nieuwe Schouwburg zal gebouwd wor den een nieuwe Schouwburg ontworpen en een halve ton daarvoor al, vast aan een paar bui tenlanders gespendeerd een nieuwe Schouwburg wordt toch misschien niet gebouwd wellicht konden we 't nog wel met den ouden doen liet oordeel van gemeentelijke brand veer en bou w-autoriteiten over heropening luidt gunstig toch nog even voor alle securiteit, een commissie van niet-gemeentelijke deskundigen ge- gevraagd luidt óók gunstig nu nog eenige maanden wachten om dc schouwburgzaal-, niet met al te veel haast te behandelen.... En nu is de Raad zoowaar tot het: hei'Oïeke besluit gekomen om den ge sloten en onbruikbaar verklaarden schouwburg maar weer bruikbaar te verklaren en. na verbouwing, te her openen. En de heeren schenen zóó verrukt ovo rhun geweldige daad, zoo te zwel gen in een roes van zdfvoldaanheid,, dat de Burgemeester hen nauwelijks nog tot. eaniigen anderen arbeid kon bewegen. Ze waren letterlijk op van grootheid. Men kan, zoo ooit met recht, zeker van deze beslissing zeggen: Beter laat dan nooit. Maar het is dan toch ook wel héél laat. Deze eerste en een-igo verstandige daad, die de Raad in de heelo schouwhurggeschiedenis gedaan heeft, is door zulk een reeks v'an flaters vooraf gegaan dat er waarlijk geen reden was voor het vele applaus waarmee onze Edolacht- baren elkaar wegens bun schoone... woorden hebben gehuldigd. I-let top punt van naïeve ironie werd bereikt toen de heer Van Pallandt zoowaar nog hulde ging brengen aan... de Scho»i wbui gcommissie, die nota be ne de ooi-zaak van al de ellende is geweest en die den Raad de f 50.000 aan Fellner en Heliner heeft doen wég werpen. Is het niet kostelijk (maar te vens, helaas, wat kostbaar) dat men, na pas te hebben uitgemaakt dat een gebouw nog best bruikbaar H, een commissie gaat bewierooken die do onbespeelbaarheid van datzelfde ge bouw heeft doen decreteeren? Laat ons hopen dat het nu eens bij dit besluit zal blijven en dat er waar-, lijk. wat gedaan zal worden met den Schouwburg. Na al wat er gebeurd is, zijn wij er nog steeds niet zeker van. Gelukkig is nu het particulier .ini tiatief, het eindelooze tobben moede, aan alle onzekerheid een eind komen maken door ons voor den komenden winter aan twee schouwburgjes te helpen, een in de Wagenstraat, waar gepleegd. U? Mijn broeder, omdat bij mij op dien avond over den muur van zijn tuin had zien klimmen, terwijl hij mij zijn huis ontzegd had. Ik was er hei melijk gekomen, om mijn moeder te omhelzen. Maar uw moeder dan IIoo heeft zij kunnen gelooven....? Mijn moeder, omdat de man, dien zij bij het lijk van Jactel vast hield, haar had toegefluisterd „Ik ben uw zoon Laurent". Gaume luisterde naar Laurent met de grootste belangstelling. Welk een zonderlinge geschiede' nis vertelt gij mij daar, zei hij. Het. is de zuivere waarheid, dat zweer ik u. Maar uw moeder heeft bij het verhoor van den reohter van instruc tie verklaard, dat de man ge<en enkel wooi-d heeft gesproken. Mijn moeder vreesde voor mij. Dat begrijp ik. Maar ik vrees niet, mijnheer, en daarom ben ik bij u gekomen en heb u alles verteld. En nu vraag ik u, of u niet, evenals ik, gelooft, dat die drie misdadende moord, de val- sohe wissels en 't schandvlekken van mijn naam, het werk zijn van dezelf de verborgen hand? Maar met welk doel O. mijnheer, als ik dat wist l

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5