NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31 e Jaargang 3^o. ©294 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG 3 OCTOBER ISIS A ABONNEMENTEN A D V E RT E N TI N: Vnoh Hnaripm PER DR5E MAANDENs Mitt Van 1-5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Vow «te do%eÉ fa' dén 'omtrek wak, een Ag-t Bevestigd is (W„, to '_5 30 Ce"'per '^U Franlo^Xtd^tóand l 1 Afzonderlijke nummers0.02 H V Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourems Cosfcr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. BERICHT aam da WeekJezers DE SPOTVOGEL zal In plaais varo ifo©dl©irï9 fêBAAW- PAO worden isSfi@eg@ven. AGENDA ZATERDAG 4 OCTOBER. ■Schouwburg: De Hotel-regisseur. Dc -Kro önBioscoop voorstel lin g. Apollo-Theater: Biosc. voorslellinf Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor etelling. Stadsnieuws Da Onafhankelijk» hsicSsfeesten. HET SLOT. Donderdagavond. 't Eind van ons schitterend geslaag de driedaagsche Haarlemsche leest is nabij. Vroeg in den avond valt een flinke regenbui, de eerste tijdens heel de feestviering, maar ofschoon die wel afbreuk doet aan do vernieuwde illu minatie in de straten, wordt het sicit nummer, het vuurwerk in den Hout, er niet meer door geschaad. De vet potjes- en lampionsverlichting zet Haarlem voor 't laatst nog eens in ivoud-tooi Tegen tien uur trekken duizenden mensclien I-Ioutwaarts, naar 't vuur werk. Op het terras van 't Paviljoen hebben velen, waaronder de comité leden natuurlijk ook, een prachtig ge zicht op het vuurwerk, dat in den Hertenkamp ontstoken wordt, om half elf aanvangt en te ruim elf uur is afgcloopen. De Burgemeester komt ook dit laatste nummer van het feest programma nog bijwonen. 't Weer is gelukkig goed, als het vuurwerk met een knallende en dave rende luchtkanonnade een aanvang neemt. Vóór het Paviljoen, op net grasveld, en om en bij den Herten kamp staat één donkere menschen- massa, die boven haar hoofden de Betigaalsche zon in haar verschillend gekleurde ziet óp-lichten, die geniet van een brillant zon, van een draai ende fontein van paarlen en gouden regen, van een girandole van purper vuur met groene vonken, draaiende in een omgeving van brillantvuur, dat overgaat in magnesium vuur..,. Zoo schittert en licht en spat en knettert het verder. Eu schoon is het luid-toegejuichte slotnummer: Een groote Cascade van briliant-sterreu- vuur, overgaande in een val van blauwe vonken, waarboven de Ned. Maagd in gekleurd licht. Ter weers zijden de jaartallen 1813 en 1913, ver eierd met waaiers van vedervormige vuurpluimen, geflaukeerd door Mo- zaïkvuur en door Conira-batterijen van gekleurde projectielen. Dat is het einde. Om elf uur is Haarlem's' onafhan- kelijkheidafeest' afgejóópen, en trek ken de drommen menschen weer stadwaarts. Nabetrachting. Lang kan men op dit feest niet „na betrachten". Er is maar één roep over: Een volkomen succes 1 Dit comité is „het Comité van de Daad" geweest. Er is weinig gepraat, maar veel ge daan. Weinige dagen zijn voldoends gebleken om het feest te organiseer: dat Haarlem een schitterende plaa heeft doen innemen in de rij der g meenten, die de onafhankelijkheid hebben gevierd, 't Noodige geld is in ongelooflijk korten tijd bijeenge bracht. Velen hebben iets bijgedra gen, sommigen heel veel. Zij allen kunnen met voldoening terugzien op de gevolgen van hun firiancieeien eteun. Maar d e man van dit feest was de heer Rinkema. Met z'n bekenden „push" heeft hij de zaak doorgezet, steeds snel en krachtig liandelend op tredend. De openbare vergaderingen vau het comité, waarop in drie kwar tier tij cis een lange reeks dingen 011 der zijn leiding werden afgehandeld, typeerden heel z'n voorzitterschap, 't Is alles snel, krachtig, zonder on- noodig gepraat en gedoe afgehandeld. Uitstekend is de voorzitter gesteund door den altijd-opgewekten, ullijd- glimlachenden secretaris, den heer Joh. M. Schmidt, die een berg werk in deze dagen verzet heeft, en door z'n actieven penningmeester, den heer H. Stinis. Beide heereu hadden trou wens al eerder hun sporen verdiend op het gebied van organisatie. Eu van de verdere leden van het co mité' mogen we vooral de drie officia- ren, de heeren Kruyt, luitenant ipitein M. J. Stuvel en luitenant P. H. Hekkema, en de beu ren J. R. Prent Sr., J. C. Caderius van Veen en A. Wiinands noemen. Ook door de andere heeren is veel en ver dienstelijk werk hij de organisatie verricht, maar speciaal traden op den voorgrond de hoer Prent als de man van den optocht, kapitein Kruyt als de man van het assaut, de heer Wij- nands als de man van de harddra verij. Dit zoo doortastend optredend co mité heeft dan ook schier overal me dewerking gevonden, en we weu- schen het vau harte geluk met zijn resultaat. O gij, pessimisten, ziet ge nu dat in Haarlem ook een driedaagse h feest uitnemend slagen kan als het ware initiatief en de krachtige lei ding er zijn? ROBERT P. SNIPPERS VAN DE FEESTEN. Het comité heeft na afloop van het vuurwerk Donderdagavond zijn laat ste bijeenkomst in do bovenzaal van Do Kroon gehouden. Bijna alle .comi téleden en hunne dames waren aan wezig, en zooals to begrijpen valt was de stemming zeer opgewekt. Er werd heel veel geredevoerd. De voorzitter, de heer Rinkema, begon. Hij dankte de autoriteiten, spe ciaal den Commissaris der Koningin en B. en W., voor hunne belangstel ling in deze feesten, en bracht dien dank tevens aan do burgerij van Haarlem, tot wie spr. het zich een eer 'rekende to Ibehooren voor haar uitr stekende medewerking. Verder hul digde spr. het comitélid don heer Wij- nands als „de man van dezen dag' den iheer Bulderdijk die als oudste co mitélid getoond had dat hij nog jong van hart was. en den heer Willem Dy- serinck dia het feest zoo (krachtig had gesteund- De heer Caderius van Veen huldigde daarop namens het oomité den voorzitter voor zijn uitstekende leiding, en den secreta ris voor het om- angrij ke werk door hem verricht, en de heer Rinkema bracht hulde aan de pers en aan den ij v eau gen pen ningmeester van het comité, den heer Stinis. Namens de pors antwoordde de ibicer Schiphorst, zijn dank betuigend voor des Voorzitters woor den, en verder betuigde hij dank aan de militaire autoriteiten en aan do officieren ka het comité, die zooveel tot het slagen van dit feest bijdroegen. Ten slotte dankte de voorzitter nog de politie, die steeds, en vooral op den moeilijken laatsten dag, haar zware taak goed verricht had en voor het comité een krachtige steun was geweest. Om één uujr, hij 't eindigen dér bijeenkomst, hieven eenige oomitéle- den den hieer en mevrouw Rinkema op hunne schouders en droegen hen rond. Het einde van het feest was een wèar fees tl Donderdagavond is de heer Rinke ma ook nog gehuldigd in den schouw burg. I-lij werd om acht uur verzocht daar te komen, en namens de aanwe zige Jansweg-bewoners, die den leider bet groote Haarlemsche feest lui de toejuichten, werd hem een. prachtig bloemstuk geschonken, door een paar jongedames op het tooneel gebracht- De heer Rinkema betuigde zijn dank, daarbij hulde brengend aan de auto riteiten en aan de velen die hadden geholpen om dit feest te doen slagen. Ooto de heer K. H. M. Kooreniblïk, die zich in t bijzonder verdienstelijk had gemaakt bij de versiering van den "ausweg, is door de bewoners met bloemen gehuldigd. De huldiging van den heer Rinkema had plaats onder leiding von hem en van den heer Freytag. Nu de feesten ten eind© zijn is het zeker niet te onpas om een instelling te gedenken, die bij dergelijke gele genheden een zeer groote rol speelt, a onmisbaar is en toeh maar al te vaak vergeten wordt, een instelling, zonder wie ook deze feesten onmoge lijk zouden zijn geweest. Wij bedoelen het gemeentebestuur. Niet alleen den Raad, die fuiancieelen steun gaf, maar ook en vooral het da- gelijksch bestuur, dat den directeur van Publieke Werken machtigde, me dewerking en hulp te verleeneu, waar en zooals hel mogelijk was. Allerlei zaken werden iin leen gegeven, aller lei faciliteiten verstrekt en dat op de meest vlugge en vlotte wijze; de leden 't bijzonder ondervinding hadden, we ten er van mee te praten. Ook van de politie en bare chefs werd op allerlei wijs medewerking on steun ondervonden. En eindelijk: de persoonlijke be langstelling van den burgemeester 'n de feesten Is zeer gewaardeerd; niet enkel, omdat Jhr. Sandherg het eere voorzitterschap vam liet eerecomité aanvaardde, maar ook omdat hij de feesten persoonlijk heeft bijgewoond. De sympathie, die allerwege voor on zen burgemeester bestaat, is er .zonder twijfel nog door versterkt, Een brutale Inbraak. Inbrekers hebben Donderdagavond tijdens de feesten een goeden slag geslagen. Terwijl de bewoonster van het per ceel Jordensstraat 46. mej. F. M. A. Druyvesfcein, 's avonds tusschen 7 1/2 en 91/2 uur afwezig was, is de voor deur met een va.lsch.en sleutel ge opend. Uit het buffet zijn gestolen 6 zilve ren Lepels en 14 zilveren vorken. Uit een linnenkasteen gouden potlood houder, drie gouden broches, een zil veren broche, een zilveren dames horloge met ketting, een gouden schakelarmband, drie zilveren arm banden. een gouden medaillon. De inbrekers zijn nogal netjes le werk gegaan en hebben er niets ver nield of beschadigd. Het buffet was niet gesloten, alleen de linnenkast is met geweld opengebroken. Mej. D. is tegen inbraak verzekerd. Zakkenrollers. Zakkenroliers hebben tijdens de on afhankelijkheidsfeesten ie Haarlem een goeden slag geslagen. Reeds meldden we dat bij de politie aangifte is gedaan, dat Woensdag ge rold zijn een gouden horloge met gou den Iketting en drie portemonnaies, elk met ongeveer 7 gulden. Nader blijkt evenwel dat Woensdag boven dien nog gerold zijn een zilveren hor loge met nikkelen ketting en een por- temonnaie met f 17.50. was de buit nog rijker, toen zijn gerold 7 portemonnaies, •espectievelijik. inhoudend: f 2.08, f 3.25, f 5, f 10, f 14, f 22 en f 23.50. Bovendien een gouden heerenhorloge met gouden ketting! en een gouden dameshorloge mét gouden ketting. En 't is te verwachten, dat bij de politie nog meerdere aangiften van Donderdag zullen inkomen. Woensdagavond hebben de zakken rollers hun slag geslagen in 't Klever park (het gouden horloge alleen aan de Spanjaardslaan) en Donderdag bij de harddraverij en vooral 's avonds in de stad bij de illuminatie-drukte en het vuurwerk. 'De politie staat tegenover de zak- jkenroliers bij zooveel drukte vrijwel machteloos. Opmerkelijk is, dat alle portemon naies uit de achterbroekzakken van heeren gerold zijn. Dit blijkt dus geen veilige bewaarplaats!! Bovendien is het onverstandi; op zulke dagen in het gedrang met veel geld bij zich te loop en. Men wist dat er zakkenrollers waren, de politie heeft bijna tot verfelend-wordens toe met de borden „past op de zakkenrol lers!" geloopen. KLEINE HOUTSTRAAT. VEREENIGING. Onder debewoners der Kleine Houtstraat van Qed. Oude Gracht tot Kléine Houtbrug is een vereeniging opgericht, om de belangen van de straat en haar bewoners te bevorde ren. In het voorloopig bestuur hebben zitting de heeren Moerbeek (voorzit ter), Trysenaar, Pollé, Oostwald en Speet. Er zijn reeds 63 leden aangesloten. HET AUTO-ONGELUK, 't Auto-ongeluk dat Dinsdag in de Kruisstraat heeft plaats gehad, ge beurde niet voor Hotel Funclder, maar voor Hotel de Leeuwerik. Overplaatsingen. De le-luitenonts W. E. Mathon en R. van Luttervelt, respectievelijk van het 1ste en 2de regiment huzaren, zijn overgeplaatst bij de depóts huzaren alhier in garnizoen^ Ziekenzorg. Het jaarverslag van de werklieden- vereeniging „Ziekenzorg" is rondge zonden. Bedroeg liet ledental aan het eind van hel vorige boekjaar 4298, thans is dit 4926, een vermeerdering alzoo jaar toe 1637 leden, doch bedankten wegens vertrek of anderszins of dooi royement 1009 leden. Uit het financieel verslag, uitge bracht door den heer M. de Braai, ad ministrateur blijkt: dat het saldo van 't vorig jaar bedroeg 1301.641'2, aan contributie werd ontvangen f26.464.57, aan reglementen enz. tol een totaal bedrag van 27.998.221/2. De uitgaven bedroegen o.a. aan doktoren /9S36.96, aan apothekers /•9600.33 1/2, salaris boden ƒ2679.57, gratificatie bestuur f150, gift aan do Vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose 15, enz. Het saldo be droeg einde Juli van dit jaar 967.771/2. liet reservefonds bedroeg einde Juli 2117.211/2. De balans sluit met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven tot een totaal f 3324.211/2. e verlies- en winstrekening be draagt aan totaal 26.653.16. In de jaarvergadering van de werk- liedenvereeniging „Ziekenzorg" komt o.m. in behandeling de verkiezing van 2 bestuursleden, vacatures-J. de Haas en A. Huizing, wegens periodieke af treding. Eveneens de verkiezing van 2 leden .oor den Raad van Toezicht, wegens bedanken van de heeren J. Westen dorp en Stoppelsteen. Uitvoering. Binnenkort geeft de muziekveree. niging „Na Arbeid Kunst", directeur de heer J. Biad, een uitvoering, met medewerking van de tooneeivereeni ging „Uit Vriendschap Saamge- bracht". (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken dar Commissie, die daarvan meer in van 628. Als nieuwe leden traden dil SCHOTEN. Onafhankelijkheldsfeest. Hedenavond zullen de bewoners van de Gen. Cronjéstraat, daartoe op geroepen door ds heeren Lasschuit en Keijer, een vergadering houden ter bespreking van eventueele verlichting en muziek in die straat. HAARLEMMERMEER. Overreden. Donderdagmiddag is aan den Kruis weg nabij den Cruquius een 21/2 ja rig jongetje van den metselaar O. door een passeerende automobiel overreden. Het kind was onmiddellijk dood. Veemarkt. Op de Donderdag gehouden le markt te Hoofddorp, waren slechts aangevoerd 5 melkkoeien, die niet werden verkocht. Bedongen prijzen f 220 f230. Rijks-hengstenkeuring. Op de Donderdag gehouden ver plichte Rijks hengstenkeuring werden de navolgende hengsten goedgekeurd: Hamlet, eig. J. D. Bulk, Telegraaf, eig. A. C. v. Nieuwenhuizen. Osiris, eig. Vereen. N.-Vennep. Wilhelm V. eig. Vereen. Sloterweg. Jonker, Aris- to en Maitrank, eig. H. F. Bultman. Mylord, eig. Aalsmeerderweg O--/.., Rembrandt III, eigen. R. van Wlerin gen. Leon, eigen. M. van Wwringen. Tancred eigen. B. Biesheuvel, Cicero IV, eigen. E. Oly. Bovengenoemde ei genaars wonen allen te Haarlemmer meer. Manuel, eigen. Vereen. Hippos, N.-Amstel. Milo, eigen. A. J. Jutting, Groningen. Modello, eigen. D. van Genderen, Weespercarspel. Amiens, eigen. Vereen, te Assen delft. Alfridus, eigen. H. P. Langendijk, te Veiscn. Jupiter, eigen. J. H. Cornelissen, te IJ polder. Uitgesteld werdenRustan, eigen. J. Maaskant, te Haarlemmermeer. Simrock lil, eigen. A, v. Wieringeu, tu Haarlemmermeer. Achilles, eigen. R, Groenewegeu, te De Bilt. Afgekeurd werden-, Francisco Fer rer, eigen. 11. Burkli, te Houtrakpol- der. Emis en Lion, eigen. A. Rooden- burg, te Haarlemmermeer. Dam Tre- my d'Impae, eigen. F. van Doorslaar, te Wolverthem (Belgie).- Er was veel publiek aanwezig. HILLEGOM,. Openbare verkoo-ping. Ten overstaan van notaris Lange- veld is gisteren een burgenvooniiuis met fiteenen schuur, erf en tuin. gele gen aan de WiIhelminalaan alhier, groot 8 aren en 88 centiaren, en toe- behoorende aan den heer L. van Til Rza., bij openbare vrijwillige ver-, kdoping in bod gebracht op 4300 door den heer L. van. Til Pzn. van hier., i HALFWEG- Door de kinderen der Christ. School alhier werd gisteren het feest van Neêrland's onafhankelijkheid gevierd, waarbij zij in de versierde school recht feestelijk werden bezig gehou den en flink onthaald. Burgemeester en Secretaris verbleven ook eenigen tijd bij de feestvierenden. '■"ftfir De najaarsveemarkt. zal alhier ge houden Avorden op 28 October a.s., die te Sloten (N.-H.) op 9 en 23 October. IJMUIDEN, Geheelonthouding. Naar wij vernemen za.1 de afdeeling IJmuiden van de Nederlandsche Ver eeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken op 9 October haar 4-jarig bestaan vieren door het orga- niseeren van een feestavond in Hotel Cycloop. Verschillende leden zegden hunne medewerking toe op het gebied van tooneel en zang. Handelsveregniging. Na voorbereidingen getroffen door de heeren J. Deinum, hoofd der Chr. school te Wijkeroog en J. H. de Groot, onderwijzer te IJmuiden is alhier op gericht een Handel avereen igi n g ten doel hebbende het bevorderen van handelsbelangen en het opzichten van handelscursussen. Een recordcijfer. In de afgeloepen 9 maanden werd in u_e Rijksvischhal te IJmuiden voor 5.257.759 aan visch omgezet. Dit cijfer werd in 1910 pas over het geheele jaar gehaald. Binnenland EEN STAARTJE DER VER KIEZINGEN. A.s. Woensdagavond houdt de Vrij zinnig-Democratische kiesvereeniging te 's-Graventaage een algemeene ver gadering, waarin aan de orde komt een voorstel tot royement van drie Leden. Naar men verneemt, zijn deze leden de heeren Mr. W. M., D. en P., die mede-onderteekend hadden een adver tentie ter 'aanbeveling van de eandida- tuiur van den heer Ten Bosch in dis trict I aldaar, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, tijdens de alge meene verkiezingen, terwijl candi- daat der kiesvereeniging was de heer E. Deen. DE AMBULANCE-SERVIë. Men meldt ons uit Amsterdam; Naar wij vernemen zal morgenoch tend de Servische ambulance die on der leiding stond van Dr. v. Tienho ven en Dr. v. Hamel, en negen ver plegers benevens twee seuii-artsen omvatte, in ons land terugkeeren. De ambulance zal morgenochtend te 8.37 uur aan het Centraal Station arrivee- ren en onmiddellijk naar den Haag doorreizen. DE DAM TE AMSTERDAM. Het is nu zéker dat op 't blok Ha- jenrus een groot magazijn der firma Peek en Cloppenburg zal worden ge bouwd. JOHN E. GREVERS. Naar de Tel. verneemt heeft de heer John E. Grevers, lector erz directeur van het tandheelkundig instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht, tegen 1 Januari 1914 eervol ontslag als zoo danig aangevraagd. KINDERMOORD. Een 25-jarige dienstbode te Gulpen heeft, naar aan de „L. K," wordt ge meld, bekend haar kind in een tuin te hebben begraven. Maar daar zij bang was, dat men het daar zou vin den, had zij het weer opgegraven en, in een doek gewikkeld, aan hare moeder gegeven, die het in de Geul zou hebben geworpen. moeder heeft aan een brigadier de plaats aangewezen, waar zij het lijkje geworpen had, en daar dichtbij is het opgevischt, INBRAAK. Donderdagnacht Is ingebroken in het pereeel Stille Veerkade 13, le 's- Gravezihage, waarin gevestigd zijn het pakhuis en kantoor van den Ilaag- schen vertegenwoordiger van Jur- gen's Margarinefabrieiken. In hei kantoor werden twee lesse- ïars opengebroken. Er wordt slechts een zeer gering be- dirag aan geld vermist. HERDENKING LEIDEN'a ONTZET. 1 I Ter gelegenheid van het herden kingsfeest van Leiden's ontzet op he den worden door de 3-October-Veree- niging te Leiden aan niet minder dan 3577 vrouwen brood en haring en aan niet minder dan 3302 mannen tabak, pijpen, bier of koffie uitgedeeld. De feestelijkheden bestaan inkoraal- muziok en zang, carillon-bespeling, vischmarkt, fonteinspringen, optocht van stedelijke vereenigtngen met ba nieren en muziek en gekostumeerde groepen, kermis op het Schutters veld, een revue in de Stadszaal, con certen en groot vuurwerk.. BRAND. Men seint ons uit Breda: -.'j Hedennacht is vermoedelijk door 't inslaan van den bliksem hrand ont staan in de groote pulpdnogerij van de suikerfabriek „Breda". De brand weer van Breda, zoowel als van Prin- senhage waren spoedig met veel ma teriaal ter plaatse om het A-uur, dat hevig woedde, meester te worden. Het lukte de brandweer het vuur tot de drogerij ie beperken, doch de brand duurde hedenochtend nog voort. De schade wordt op f 125.000 geschat. ONGELUKKEN. Per autoziekenwagen is gisteren een bejaard man naar het Wilhelmi- nagasthuis vervoerd, die van eeu steiger van een In aanbouw zijnd per ceel in de Zeilstraat ie Amsterdam, as gevallen. Bij aankomst in het gasthuis bleek hij reeds overleden te zijn# De „N. R". Ct." meldt Bij Monnikendam is Woensdag middag een 10-jarig jongentje door een Averktrein van de Noord-Holland- sche Stoomtramweg Maatschappij overreden. Het ventje was dadelijk dood. Donderdag is te Gouda de 66 ja rige vrouAv H. de K. op de Karnemelk- sloot aangereden door den koopmans wagen van Pieter Timmer uit Ben schop. De vrouw viel, kreeg een sche delbreuk en is kort daarna OA-erleden. De bestuurder van den wagen heeft geen schuld. Gisternamiddag Is op den Willeen.?' parkweg te Amsterdam, nabij de Cor nells Sohuytstraat, een dame, die uit de tram was gestapt en de straat OA'er- stalc, door een auto overreden Zij werd in zorgwekkenden toestond ver voerd naar hare woning'in de Vap' Breestraai. DE TOESTAND VAN Dr. VER MEULEN. Nader meldt men ons In den toestand van Dr. Vermeuleft (lid der Eerste Kamer) valt, naar de jongste mededeelingen van het ziek bed luiden, \A'el eenige verbetering te constateeren. De patiënt blijft zeer rustig en het vooruitzicht lijkt mo menteel niet ontmoedigend. TIJDELIJKE KELLNERS. Hoe genoeglijk het is met tijdelijk personeel te werken bleek op de Land bouwtentoonstelling te 'e-X3ravenha-< ge. Van de zestig kellnars, waarmede oorspronkelijk begonnen werd, was er ten slotte... in die paar dagen! nog slechts een zeer kleiae minderheid OA'er, Kellners is dan eigenlijk het Avoord'. Als kellner gekleede groentenboeren of glaaenwasschers lijkt er meer naar. De Amsterdamsche en Delftsche feesten, togelijkertijd gehouden, na men heel Avat goede krachten onder de gelegenheidsmenschen in beslag, aoodaf men moest aannemen wat zich aanbood. Van de vaklieden had men natuurlijk geen last. Doch van de an deren des te meer. Dte luitjes, voor „een paar dagen" aangenomen, ver gallen het leven van een exploitant meer dan de buitenstaander zou den ken. Die ziet zich bedienen door een man in rok met witte das. maar weet niet wat er onder schuilt. Hij die zo aanneemt zou feitelijk restaurateur en rechercheur tegelijk moeten zijn. Doch gaandeweg werden die enge- wenschte elementen A'ervangen door andere krachten, zoodat bij het slui ten een zeer goede equipage verkre gen was. Met wat voor toestanden men er te kampen had, moge blijken uit een tweetal staaltjes. Een kellner werd betrapt op het meer in rekening brengen dan het tarief toeliet. Hij werd met vijftig cent beboet, doch tevens werd de waarschuwing gegeven, dat de vol gende, die zich aan dezelfde fout schuldig maakte, zou worden ontsla gen. Toch gebeurd© kort daarop hetzelf de. Ontslag volgde en toen kwamen de smeekbeden „Och, meneer, geef mij ook maar een boete...." De oA'ertredlng bracht dus de twee kwartjes boete ruimschoots op. Voor hem, die het voorbeeld nog niet duidelijk genoeg mocht vinden, het volgende In het restaurant-met-verminderd- tarief brak staking uit Een tiental employó's legde er het bijltje bij Vieer. - Natuurlijk met de gewone bedreiging, dat zij de werkAvilligen wel zouden weten te vinden, enz. Wat was nu de eisch dezer stakers?

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1