Tevreden over zjjn aaag. We ontieoneii daaraan l>el volgen- do: In het district N. Limburg en N. Brabant kwamen twee diepborlngcn tot stand, to Qploo en te Woensdrecht Hot resultaat van do diepboring to Woonsdreclit was echter nog niet vol ledig bekend, zoodat ook nog geen volledige mededeelingen konden wor den gedaan. De boring-Oploo gat een negatief resultaat. Zijn nu, vraagt mr. v. Waterschoot v. d. Gracht, do belangrijk© kosten van deze boring verloren? Zijn antwoord luidt daar na: Geenszins. Het doel toch van de op sporingen van dozen dienst is aller eerst na te gaan waar in Nederland onmiddellijk, naar den huidigen stand der mijnbouwtechniek, bereik baar steenkolenterroin ligt, maar ook om verder uit te maken welke gebie den eventueel nog kansen bieden voor exploraties in eon later stadium (dat misschien reeds spoediger kan aan breken dan men nu denken kan!), wanneer mogelijk weer diepere delf- stofafzettingen Yoor den mijnbouw waarde verkrijgen. Uit den aard der zaak zal men bij het -afboren der eerstgenoomde, onmiddellijk waar devolle kolenvelden verder gaan en moeten zorgen voldoende gegevens to verkrijgen om tot de exploitatie te kunnen overgaan, terwijl men bij de sleohts voor do toekomst in aanmer king komende velden zich zal bepalen tót het verkrijgen van eene enkele, maar toch stellige aanwijzing, waar op te zijner tijd kan worden voortge- exploiteerd, wanneer daartoe even tueel aanleiding beslaat, öet huidige stadium van Staatsexploratio moet In zooverre definitief zijn. dat na af loop vaststaat: le. welke thans exploitabele kolen velden Nederland bezit en welko waarde die hebben; 2e. óf en zoo ja waar eventueel nog terreinen liggen, die voor een moge lijk later stadium van Stoatsexplora- tie in aanmerking kunnen komen en dus kunnen gereserveerd blijven, wanneer men zulks zoude wensclien. Waar reeds thans in Westfalen Staat en particulieren exploreeren tot 1500 M.tliepte is het zaak wat ver der vooruit te zien. Met het oog qp dit programma is derhalve het resultaat te Oploo van veel belang, al is het helaas zoor ne gatief, zóózeer dat er het stellige be wijs door geleverd wordt, dat benoor den dc spoorlijn Helmond-Venlo nim mer, zelfs niet in zeor verwijderde toekomst, aan kolemnijnbouw te den ken is, behoudens misschien op een zeer smal strookje (wel niet meer dan een K.M, breed) langs de Rijksgrens, beoosten de Maas bij Broekhuizen- vorst, waar niettemin de kolen ook roods zéér diep zullen liggen. Rechtszaken ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Het drie-jarig zoontje van 'de fami lie Stellaart te Boskoop, is in een on bewaakt oogenblik achter de woninig In bet water gevallen cn verdronk>11. Naar het diaconessenhuis te Rot terdam zijn overgebracht de nageljon gen J. V. on de gieters]on,gen B. V., die op de scheepswerf dor Rotterdam- sche Droogdok maatschappij gevallen waren, de eerste in het ruirn van ec-n in aanbouw zijnd schip en de tweede in de gieterij, waarbij l>clden ernstig lichamelijk letsel bekwamen. Te Stadskanaal is door een auto, die voor een openstaande brug moest stoppen, do landbouwer L. Bosch overreden. Hem werd een been beijzeld en zijn rijwiel vernield, toestand van Bosch is zeer ernstig. Gistermorgen omstreeks half zeven iverd to Breskens in den westelijken spuiboezein het lijk gevonden van Jac. van K., schoenmaker aldaar. De man stond meermalen vroeg op om een morgenwandeling te maken, en .non vermoedt, dat hij bij ongeluk te water is geraakt, zoo p'ieldt do Midd. Ct., EEN JONGENTJE VERMIST. De Tel. meldt: Woensdagochtend ging het zoontje van P. den Ouden, te Rijneveld. ge meente Alphen. als gewoonlijk pev rijwiel naar de school voor M. U. L. O., te Waddinxveen, doch is '3 avonds niet naar huis teruggekeerd. Alle na- sporingen waren tot heden tevergeefs. Vermoed wordt, dat den jongen een Ongeluk is overkomen. MET DE HIT ERVAN DOOR. De groentenkoopman 11., te 's-Gra- venhngc, kocht (naar do Tijd meldt) ©p de markt te Delft van zigeuners een hit. H. gaf f 50 aan de zigeuners op voorhand en zou de rest thuis ha len. De gokochte hit werd door hom gestald, terwijl do zigeuners er op zouden passen, tot H. terug kwam, Toen II. om zijn hit kwam en $0 zi< geuners wilde afbetalen, waren echter óii hit èn zigeuners verdwenen. De politie achterhaalde de nomaden cn nam do liit in beslag; waarschijnlijk had anders H. naar zijn geld en zijn hit kunnen fluiten. DOOD DOOR NALATIGHEID. Men meldt nader uit Delft aan liet Volk: Aangaande liet 2-jarig zoontje van Paats, dat zou noodlottig 0111 het loven kwam, het volgende: I11 de Panlaan liggen ecnige riolen, afgedekt door een houten deksel. Vuil een dezer riolen, die voor de woning van Pa a ts, is het deksel al maanden stuk. zoodat, als men er tegen trapt, het cr af vliegt. Reeds eenige kceren is er een kind in dit riool gevallen, doch gelukkig nog bijtijds gered kimnen worden. Thans is het minder goed afgeloo- pen; het 2-jarige zoontje van Paats was voor de ouderlijke woning het spelen en viel voorover in riool. Toen het kind, misschien l minuut later, werd opgehaald, was het reeds gestikt. 't Wordt toch eens tijd dal aan zoo'n onhoudbaren toestand to Hof van Delft een eind© wordt gemaakt. Of moet deze schuldige nal-atigiieid nog meer slachtoffers maken? Ecu moordzaak. Het was den derden Maart toen liet door vele Nederlanders bewoonde plaatsje West-Sayville in Noord-Ame- rika (Staat Nesv York) in rep en roer werd gebracht door de ontdekking van een afschuwelijk misdrijf. Op een van de bovenvertrekken van een zooge-, naamde ,,ark" (een groote lood», waar de oesters, die in het in do na bijheid' van West-Sayvülo gelegen wa ter zijn g-evischt, worden gesorteerd) vond men, onder een hoop sobeepszoi- len verborgen, het lijk van een man met gespleten schedel, welk lijk na derhand werd herkend als dat van Harm van der Pol, een 23-jarigen I Hollander, aldaar werkzaam. Op 2-i Februari hadden eenige arbei ders, toen zij des morgens in do loods kwamen, een rood vocht op de sorteertafol in die loods aangetroffen, hetgeen door hen voor bloed werd aan gezien. Men vroeg ook aan de kaïne raden of cr den vorigen dag was go- vochten, hetgeen ontkennend werd beantwoord. Bij deze gelegenheid maakte zekere Maiinissen de opmer king, dat misschien met roode verf was gemorst. Men schonk dan ook verder geen aandacht aan het geval. Van der Pol verscheen dien dag niet op het werk en het was weer Marinis- sen, die zeide dat hij naar de City was vertrokken. Marinissen ver dween evenwel dein daarop volgenden dag uit West-Sayvillo en daar hij als een echte losbol bekend stond, dacht men dat hij eerstdaags wel boven ater zou komen. Beide mannen blo ven echter weg. Toen men op 3 Maart weer bloed sporen in het benedenvertrek aantrof, begon men argwaan te koesteren en werd een onderzoek ingesteld, waar bij op den zolder het lijk gevonden werd. Het bloed was door de noten der zoldering gedropen. Bovendien ontdekte men in een closet bebloede k-leeren van Marinissen en een matras en het hoofdpeluw van het bed, waar op bet slachtoffer vermoedelijk in den slaap was vermoord. Ook in het slaap vertrek, dat Marinissen met Van der Pol deelde, trof men op den muur e-n den vloer bloedsporen aan. Al deze en nog andere ontdekkingen vestigden onmiddellijk het vermoeden, dat Marinissen en tniemand anders moordenaar moest zijn en dat de moord uit roofzucht werd bedreven, namelijk, om de spaarpenningen van Van der Pol te bemachtigen. Onmid dellijk werden pogingen in het werk gestekt om do verblijfplaats van Mari nissen te ontdekken en bleek dat deze op 26 Febr. passage had genomen de „Finland's die dienzelfden dag ■naar Antwerpen was vertrokken. l>e politio te Antwerpen werd telcgra- phisch verzocht M. bij het verlaten van het schip te arreslceren. Bij aan komst vau de Finland op 8 Maart bleek echter uit de passagierslijsten dat geen Marinissen was Ingeschre ven, doch wel Jan Verstrate, die op onverklaarbare wijze van boord had 'weten te komen zonder de scheeps- controlo to paaseeren. Het vermoeden lag voor do hand, dat Marinissen onder den aangeno- naam van Jan Verstrate de reis van New-York naar Antwerpen heeft medegemaakt en opgemerkt van Loord heeft weten te ontsnappen. Detectives werden gewaarschuwd cn het mocht dezen op 16 Maart gelukken de ver blijfplaats van Marinisssen te ontdek ken ibij zijn ouders te Sluis, welke brave liedon geheel onwetend waren van de ernstige verdenking, welke op hun zoon rustte. Marinissen werd den zelfden dag gearresteerd en naar Middelburg overgebracht. Niettegen staande de voor hem bezwarende aan wijzingen bleef de verdachte steeds ontkennen de bedrijver van de afschu welijke daad te zijn. Deze moordzaak werd Vrijdag voor do rechtbank te Middelburg behan deld. Beklaagde is 24 ja'ar oud maakt den indruk alcoholist to zijn, ziet er suf uit en stottert. Door het O. M. waren in dezo zaak negen getuigen gedagvaard, van wie zeven uit Amerika. Under dezen be vonden zich een geneesheer, die des tijds do sectie op het lijk verrichtte, en twee politiebeambten uit West-Say ville. (Alleen aan do Amcrilcaanscho ge tuigen wordt ongeveer f GOOO aa'n ge- tuigongeld -uitbetaald). Als verdediger van lieklaagd© trad op do heor mr. P. Dieleman to Mid delburg. Een vijftal Nederlanders, die ^net bokl. werkten, logden verklaringen af. Zij schetsten hem als iemand 1 drinkt, doch geen vechtersbaas is. rechtzaak verzekerden, dat don kantonrechter geen verwijt kan trof- n. Omdat een getuigo niet verschenen was weid do zaak vorder uitgesteld tot 20 October. ONTROUWE""DIENSTBODEN. Do rechtbank to Breda veroordeeld© (naar do Tol. meldt) do beide dienst boden uit het hotel Duivelsbrug, te Ginneken, de 25-jarige E. L. en do 28-jarige G. J., wegens diefstal ten nadeel© hunner meesteres en van een inwonende dame, tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis-. De eiseli was 1 jaar ©n 3 maanden- voor ieder, ZURINGZOUT IN PLAATS VAN ZUIVERINGSZOUT. Op 1 Juli vervoegde zich een juf frouw in een drogisterij aan de Jan Pietsr Heijestraat te Amsterdam. Ik heb maagpijn, geef me een stuiver zuiveringszout, zei ze tot do winkelierster, die bij afwezigheid van haar man bediende. De winkelierster erg begaan met de juffrouw die er zoo slecht uitzag rnaakto een praatje en zoozeer ham het gesprek haar ln beslag, dat zo geen aandacht schonk aan het op schrift dor fle-sch, die ze ter hand nam: „Zuringzout, Vergif". Zoo kwam het, dat ze aan de Juf frouw, in plaats van zuiveringszout, 20 gram zuringzout afleverde. Thuis gekomen, .nam ze een thee lepeltje van het haar verstrekte goed je, maar foei wat had dat een wran gen en brauderigen smaak! De zuster der juffrouw proefde ook en hóór zuiveringszout voor den dag halend, zei ze: Nee, dat is geen zuiveringszoutdat smaakt zoo niet; proef maar van het mijne." Inderdaad, het verschil was to groot. Onmiddellijk liep de zuster der juf frouw met het goedje naar de drogis terij 0111 te vragen wat het was. Do ■ergissing kwam toen aan het licht. Laat je zuster melk drinken, zei de winkelierster, maar, niet genist, won de zuster der juffrouw ook het advies an een apotheker in. Deze ried- aan, dat haar zuster dadelijk naar een gasthuis zou gaan. Dit gebeurde. In het Wilhelmina- gasthuis werd de juffrouw behandeld, waar rnen haar de maag uitheveklo, terwijl ze zich daarna onder behan deling van haar gewonen dokter stel de. Ernstige gevolgen heeft tiet geval niet voor de juffrouw gehad. Wel voor de winkelierster, die zich voor de Am- sterdamsche rechtbank to verant woorden had wegen-s het misdrijf, strafbaar gesteld bij art. 175 Wetboek an Strafrecht. Dit artikel bedreigt met gevange nisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete va a hoogstens f300 dengene aan wiens schuld te wijten is, dat waren, schade lijk voor hot leven of de gezondheid, verkocht, afgeleverd of uitgedeeld worden, zonder dat de kooper of ver krijger met -dat schadelijke karakter bekend is. De winkelierster verklaarde dpi; haar man, die de zaak eigenlijk afwezig was, toen ze hielp. Sinds 1 Mei was de zaak geopend en het ge val had kort na de opening plaats, op 1 Juli. Het feit dat ze zuringzout had afgeleverd zonder dat ze de juf frouw bekend had gemaakt met net schadelijk karakter van het zout, werd door haar erkend. Mrer, zei ze, oen abuis is menschelijk. Volgens mevr, -dr. Van Rij en den heer G. J. van Ledden Hulsebosch, die als deskundigen gehoord werden, kan zuringzout schadelijk voor de gezondheid en het leven van den mensch zijn. De laetale dosis wordt verschillend opgegeven, van 5 gram af kan de dood al intreden. Voor misda dige doeleinden is het zuringzout echter niet geschikt vanwege den zu- rigen smaak. Er zijn ook gevallen voorgekomen, dat iemand een hoe veelheid van 45 gram doorstond. I-Ict O. M. eischle tegen de bekl. een geldboete van f 60 of 60 dagcii hechtenis. VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Middelburg sprak den 30-jangen onderwijzer der bij zondere school te Terneuzen vrij van de hem ten laste gelegde mishande ling van zijn leerlingen. Zooals men zich herinneren zal, stierf een der kinderen, die geslagen zouden zijn, kort nadat het feit was geschied en werd de onderwijzer destijds aange houden, doch weer uit zijn voorar rest ontslagen, toen bleek dat de doodsoorzaak een andere was. Het O. M. had verleden week f 2o boete subsidair 25 dagen tegen hem geéischt. BELEEDIGIN-G VAN EEN RECHTER. Johannes D., zaakwaarnemer te Ber- gen-op-Zoom, stond voor de rechtbank te Breda terecht, beklaagd dat hij op zettelijk do eer en don goeden naara van mr. G. J. van Ilcijst, kantonrech ter te Borgen-op-Zoom, tor zuké de rechtmatige uitoefening zij-nor be diening hcoft aangerand, althans be- leedigd, door in het te Borgon-op- Zoom uitgegeven dagblad do Avond ster te doen opnemen een ingezonden stuk, waarin beweerd werd, dat kantonrechter getuigen voor „schoft" schold en hon door bedreigingen wist to brengen tot andere getuigenissen dan ze eerst wilden afleggen. De kantonrechter ontkende zich aan deze feiten te hebben schuldig ge maakt, Getuigen o.a. de griffier on do betrokken getuigen uit do kan ten ge- do werktuigbouwkunde de Keer C. Ko ning; in de mijnbouwkunde de heor H. Bloemgarten. Groningen. Geslaagd voor hot eer ste natuurkundig examen de heor. H. A. Minkema. Leger en Vloot DE „GELDERLAND"'. Het reisplan van het pantserdok- schip „Gelderland" voor een oefe- ningstoclu met de adelborsten van het 1© studiejaar is vastgesteld als volgt: vertrek Ndeuwodiop 16 October; aankomst Valencia 27 October; ver trek Valencia 5 Noveaniber; aankomst Messina 14 Novemlxir; vertrek Mos- sjna 22 November aankomst Algiers 1 December; vertrek Algiers 8 of 1) De- cemlier; aankomst Nieuwediep 18 of 19 December. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN èf 30 Cts. per regel. E8JBSHR-WATER 29 oont por hoele kruik, met warme melk hot beste middel tegen verkoudheid. Een schoona genezing door Pink Pillen. (Als allo ziekien die do kuur. mot do Pink Rillen hebben gedaan, doolt do heer E. Founder, kleermaker te Cai- ranno (Vauciuso-Frankrijk), ons zijn volkomen tevredenheid mee: Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Mot goed gevolg is af gelegd het le nuUiurkundig examen door mej. N. Vorstman; hot propac- deutisch ex. in do geneeskunde door den hoor S. J. C. Majoor; het tweede natuurkundig examen door de lieeren J. E. Dingen en L. H, Tjeenk Willink; het theoretisch geneeskundig examen door do hoeren J. G. B. Feitz en I. Bale; liet doctoraal examen in do ge neeskunde door do tvoeren J. A. Strasheim on W J. Louws. Dolft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor het cundidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur hoeren M. van den Broek, H. C. Duy- vendak, G. Ek-ama, H. A. E. Kollmaim E. Botje, M. Hoolboom, I. C. Kaars Sijpcsteijn, A. J. Staring, -J, H. VVdlt- soiiJ. J. M. van Dijk (met lof), J. H. Meijer, J. W. A. R-enssen, W. H. Smith; voo,r cand. scheepsbouwkundig ingenieur de heer G. R. Doeve, cand; daat electro-technic oh ingenieur d hoeren W. Th*. H. Stibbo, A VV. H. Boekman, W. L. C Br li nings, F. B. C. E. M. Jansen, J. F. Mouthaan (C.-I-), P. D. Nieboer, P. Verlooy, j. L. M. Wij era, F. R. Th. Krüner, A. J, ter Linden (W-I.), B. D. Schild. Geslaagd voor Ket prop. examen In Heer Founder. „Jjkf heb -langen tijd aan een maag ziekte go-leden-, schrijft hij,,en ik was tot een uitersten staat van verzwak king vervallen. Ik ih'ad verschillende geneeswijzen zonder goeden uitsla; beproefd on ik was troosteloos, daar ik dacht -niet meer te kunnen genezen; en het leven was voor mij zonder vreugde. Men hoeft mij toen geraden uwe Pink Pillen te nemen. Ik heb er eon doosje van gebruikt en ik heb mij seffens zooveel verlicht gevoeld-, heb zulk eene gewaarwording van -elzijn ondervonden, dat tik met die zoo gunstige behandeling ben voorfc- mn. Zoo heb ik mij van roijne maagziekte verlost on uwe goede pil len hebben bovendien mijne door lange ziekte ontredderde gezondheid hersteld." Dit voorbeeld moesi de armo zieken tot nadenken brengen, die een zwakke en bedorven maag hebben, die zich met moeite voeden en die, in de nood zakelijkheid zich te voeden, zich van zelf h0vinden in de noodzakelijkheid le lijden. Ziet eens met welke zoker- heid en welke snelheid de Pink P 'lien den heor Fournier genezen hebben. En geooft nu niet dat het hier ©en buiten gewoon geval betreft; alle maagzieken die den goeden inval hebben gehad de kuur met de Pink Pillen te doen, li eb ben gelijksoortige uitslagen verkre gen. Hot is overigens gemakkelijk u zelf oen aneeuing -te vormen. K-o-op van daag* nog een doosje Pink Pillen, de prijs er van is matig en het is geen groote uitgave. Noem de" Pink Pillen gedurende eenige dagen in. Wij zijn ir dat gij meer eetlust zult hebben, dat uwe spijsvertering zonder pijnen zal plaats bebbffn en dat gij zelf zult vragen met die weldadige behandeling voort te gaan. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 de doos en a f 9 de 6 doozen aan het Goneroal-Depót der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis, te Amster dam; J. J. Göppmger, Haar lem, W. A. Schouten, drog. te Lisse; en in alle goede apotheken en drogie- Letteren ©ti Kunst BRONDGEEST. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de heer Brondgeest zich verbonden aös regisseur en acteur aan het Klein'- Toon cel van den heer J. II. Speen hof?. Qemengd Nieuws EEN POOL-EXPEDIT1E. De N. R. Ct. meldt; Men verkeert nog al in ongerust heid over het lpt van een pool-expedii- tio onder den Rus Sedof, welke naar het Frans Jozofsland op wog is g© gaan. Die expeditie heeft overwinterd op het Pankratjcfeiland (Nova Zembla). Eind© Augustus had Sedof zijn tocht naai- Frans Jozefs>land voortgezet. Doch kapitein Sacharof met vier zie ke zeelieden had Sedof verlaten en was naar hot Zuiden get rek ken. Do opvarenden van het s.s. Olga vonden deze vijf mannen op een eiland bij Nova-Zombla en redden hen. Het Panki-atjef-eUand, waar Sedof's expeditie had overwinterd, ligt op do Noordwestkust van Nova-Zembla. Het eilandje, waar do O'Jg-a Sacharof en zijn vier makkers vond, liigt bij of in d© Matotsjkinstraat. DE ONTZETTENDE SPOORWEG RAMP IN RUSLAND. Aangaande het vrcesolïjk spoorweg ongeluk op don Wladikawkas-spoor- weg, bij Toyoka, wordt thans volgens de Tel. nog liericht dat do veertig personon allen ontzettend zijn ver minkt. Drie geheel© gezinnen, ieder uit 4 personen bestaande, we-rden ge dood. Vijf reizigers, getuige vin do schrikkelijke looneelen, die zicli af speelden. zijn krankzinnig geworden. D© minister van verkeer heeft een persoonlijk onderzoek ingesteld. De algemeen© opinie is, dat de ramp "niet is te wij-ten aun het losschroeven van bouten, door beweerde misdadi gers, die onvindbaar lijken, maar aan don verregaanden staat van verrot ting, waarin do dwarslegtgers verkeer den. De zevenvoudige moord te Baa-BriaoÉ. De „Matin" bevat thans de uitvoe rige bijzonderheden van het ontzet tend bloedbad, in het liefelijk ge hucht Bas-Briadè, gemeente Latv dreau, door 0011 jongen van vijftien jaar, aangericht, en waaraan de Tel. alsnog het volgendo ontleent: Aon den weg van Loroux naar La Chapelle-Heulin, dicht bij Landreau, staat con boerderij, door haar uiter lijk gunstig afstekend bij andere hof steden, weinig meer dan groote hut ten en op eenigen afstand nauwelijks van den bodem te onderkennen. In deze boerderij woonde Jean Marie Mabit, een voor die streken welhaast rijke boer ran 39 jaar met zijn 30-ja- rige vrouw, zijn vier kinderen, twee jongens en twee meisjes, en zijn ou de moeder. Om hem bij hot bebouwon van zijn akkers en wijnbergen en in -het huishouden behulpzaam te zijn, had Mabit twee zeer jonge bedien den, de vijftienjarige Marie Dugast en een jongen, Marcel Rcdureau, eveneens vijftien jaar oud. Tot op den dag van de onverklaar bare, afschuwelijke daad, had Iledu- reau, zachte, bedaarde jongen als hij was. zijn heer nimmer de minste aan leiding tot berispen gegeven. Niets, in 't geheel niets, noch wat zijn ka rakter noch wat zijn verstandhouding tot hot gezin Mabit betrof, kon heb ben dóen vermoeden, van welk ontzet tend drama deze knaap de bedrijver zou worden. Op Dinsdagavond zeide Mabit tot zijn jongen daglooner„Wij gaan naar de persloods, wat druiven snij den." Gewillig ging Redureau mede, terwijl het gezin van den wijnbou wer achter bleef. Wat er toen geschied is, weet men nog niet nauwkeurig, daar men hier omtrent alleen moet afgaan op de getuigenis van -den moordenaar zelf, die beweert, dat er een heftige woor denwisseling tusschen, hem en zijn patroon rees, naar aanleiding van een ongeduldige aanmerking van Ma bit. Hoe dit zij, en in ieder geval zon der andere réden, volgens de oeken- tenis van den dader zelf, greep de jongen een zwaar, vlijmscherp soort mes om de druiven af te snijden en bracht er Mabit een zoo hovigen en 01 iv er wachten houw in den hals nee toe, dat deze als een blok neerstortte, zonder zelfs een beweging tot afweer te hebben kunnen maken. Niot tevre den met dien oenen slag hief Re dureau voor de tweede maal het vrec- selijk moordwapen op en hakte dit maal den halswervel van zijn slacht offer door. Do moordenaar nam nu de kleine lantaarn, die de persloods verlichtte en begaf zich naar buiten. Na eenigen tijd op het erf te hebben rondgetoerd, trad hij het woonhuis der boerderij binnen, steeds met het zware drul- venkapmes in de hand. In de keuken waren vrouw Mabit en het jonge dienstmeisje aan het werk. Schijn baar kalm trad de jongen het kleine vertrek binnen. De jonge boerin en het meisje, zoo plotseling den dag looner met het van bloed druipend kapmes in do hand ziende binnen komen, richtten zich doodelijlc schrikt op. Redureau trad, zonder een woord te spreken, nog' naderbij, hief het mes op cn hakte hot dienstmeisje den hals door. Dronken door het zien van 't btoed keerde de moordenaar zich daarop tot vrouw Mabit. De arme vrouw tracht te zich nog te verdedigen, maar de ontzetting verlamde hare bewegingen en binnen weinige oogenblikken ont ving ook zij den doodelijkcn houw in den hals. Daarop, in een soort btoeddorstigen waanzin, stortte Redureau zich op liet lijk van zijn slachtoffer, en bracht het nog een aantal vreeselijke wonden in den buile toe. Verre van zijn dorst naar bloed te stillen, scheen deze drievoudige moord Redureau tot nog grootere slachting aan te sporen. Hij verliet de keuken, ging langs het bedje van kleinen. 4-jarigen Pierre, dien hij over het. hoofd zag en die dan oolc de eenige is, die van de gansche fa milie gespaard bleef, en drong de kamer binnen, waar de oude moeder van Mabit reeds sliep. Redureau sloop op het bed toe en vermoordde de oude vrouw in haar slaap, door haar ettelijke houwcu in de keel en op het hoofd toe te brengen. Hij bleef eenige oogenblikken toezien, hoe blood in stralen hot bed, het hoofdkussen en dc-n vloer 0. er- stroomde en begaf zich toen weder naar de keuken, stapte over de bei de lijken van zijn slachtoffers heen cn ging de slaapkamer der kinderen binnen. In een groot bed sliepen de twee meisjes, van 7 en 8 jaar. Met een paar slagen van liet zware kapmes had de jongcu de kleintjes de keel afgesneden. In dezelfde kamer siiep rustig de kleine Joseph, een mollig ventje van 2 jaaïs Redureau begaf zich naar het wiegje, hief zijn be bloed wapen op en vermoordde het wezentje, zooals hij zijn zes overige slachtoffers lvad omgebracht. Ditmaal was de bloeddorst van den onnatuurlfjken beul g-elescht, en hü begaf zich naar zijn kamer, om te gaan slapen. Maar de kleine Pierre was wakker geworden en getuige ge weest van een deel van het afsclnu welijk drama. Des morgens vond een buurvrouw, die gewoonlijk haaï melk bij de Mabita haalde, het join getje weenend in don tuin rondloop pen. Op haar vraag, wat hem scheel de, antwoordde de kleine snikkendi „Ze hebben maatje kwaad gedaan 1" Een ongeluk vermoedend, ging de vrouw het huis en vervolgens da keuken linnen. Zij deinsde echte? ontzet terug bij het sien der beidi. lijken en s>»lde liten om do gendar-i men te gaan waarschuwen. Dezen snelden naar de hoeve, doorzochten alle vertrekken, vonden de lijken in de met bloed Jiespatte kamers, maar de jonge knecht was verdwenen. Zij begaven zich nu naar de woning »an de ouders van Redureau, die op eeni ge honderden meters afstand wonen, die echter verklaarden, hun zoon niet te hebben gezien. De gendarraes doorzochten nu de woning eu von den ten slotte den jongen Marcel in een der vertrekken, waar hij zich had verborgen. Eersl trachtte hij te ontkennen, maar zijn met btoed be smeurde kleedercn lieten geen twij fel over aangaande zijn echuld, en Redureau eindigde dan ook met le zeggen: ,,'t Is zoo ik heb het ge daan." De gendarmen voerden den dader weg, en des avonds werd hij, na voorloopig door het inmiddels "-.er plaatse verschenen gerecht uit Nan tes te zijn gehoord, naar de gevan genis gebracht. Ilij bleef bij zijn verklaring, dat hij zijn. patroon had vermoord wegens een twist, eu de anderen „omdat hij bang was dat zij hem zouden verklikken." Marcel Redureau is ecu magere knaap, met. tamelijk knap gezicht en blond haar. Hij ziet er veeleei onbe- teekenend uit en vertoont volstrekt niet het uiterlijk vau den moorde naar uit bloeddorst, zooals men ziek dat meestal voorstelt. Donderdagmiddag zijn de zeven slachtoffers van den 15-jarigen moor denaar Marcel Redureau, teraardebe- steid, De lijkkisten werden eerst naai' de kerk van Landreau gebracht* die te klein bleek om de vrienden, bu- en belangstellenden te bevatten, die de vermoorden naar hun laatste rustplaats wilden vergezellen. De kleine Pierre Babit, het 4-jarig ventje, dat door den moordenaar over het hoofd werd gezien, is door zijn oom, den broeder van zijn vermoor den vader, opgenomen. Pers-Overzicht IN DAGEN VAN CRISIS. „In dagen van crisis" is de titel van eon zeer uitvoerig artikel in de „Vra gen des Tijds", waarin mr. II. P. Mar- cnant een overzicht geeft van de ge schiedenis van de ministerieele cri sis en er een critiek oefent op de hou ding der sociaal-democraten, in zake hun weigering tut aanvaarding der minister-portefeuilles, Mr. Marchant noemt het in den aan vang van zijn beschouwingen volko men logisch, dat de Koning'n dr. Bos opdroeg een Kabinet te for moeren uit de geheele linkerzijde. Mr. Marchant plaatst verder de opmerking, dat de bereidverklaring, om met d© sociaal-democraten teza men de regeering te aanvaarden, geenszins door de sociaal-dv-itocraten als niet ernstig gemeend mug wor den beschouwd. „Hier »ia de verkla ring van iemand, dio le dessous deo cartes kent, zegt mr. Marctiant, dat dc leiders, ook van de vrij-liberale partij, slechts van één eerlijke, loya le gedachte waren bezieldvoor do uitvoering vau liet concentratie-pro gram alle persoonlijke opofferingen zich te getroosten, die bij de door hen aangewezen oplossing van hem zou den worden gevergd." Naar aanleiding van het optreden van liet extra-parlementair kabinet, merkt mr. Marchant op Het kabinet tijgt onder gunstige omstandigheden aan liet werk. Als ministerie van vrijzinnigen zal het aanvankelijk door de rechterzijde met gemengde gevoelens worden begroot. De stemming, door de nederlaag ge-, wekt, is hier nog niet uitgesleten. Maar men heeft, om zijn eigen huia te redden, nog voor jaren arbeid ge noeg. Voor een oppositie, als het ka binet-De Meester had te verduren, is hier geen levenskracht. Voor het horstel van anaemie is vcol tijd noo- dig. Het ministerie-Van der Linden komt met veel, dat ook ter rechterzij-, de sympathie zal vinden, nu men van veel politieleen ballast zich zal kunnen ontdoen en vrij er r.aar zal kunnen streven, zich zelf te zijn. En ter linkerzijde? Ondervinding is een goede leermeesteres. Zij leert, dat een minderheid niuiruer kan be- eiken, wat haar ten deel zou vallen, indien zij meerderheid ware. Zij leert, dat voor het bereiken van groo te dingen, ook onverbiddelijk groots offers moeten worden gebracht. Zij loert, dat geen groep, welke ook, zich zelf buiten de omschreven weiten van den parlementairen regeeringsvorm kan zetten, zich kan ïsoleeren sla partij van lusten zonder 'asten. Zij leert, dat, wie zich dit ooit mochten inbeelden, altijd worden gestraft door teruggang in plaats van beloond to worden, met con verwachten rijker, oogst, De linkerzijde heeft -door den afloop der laatste verkiezingen ontzaglijke voordeelen behna'td. Uil den druk van een rechts bewind heeft zij zich los gewrongen. Zij kan herademen. Ds tariefwet, dio dc Irissche, natuurlijsa ontwikkeling van handel en nijver heid was komon bedreigen, is van baan. Laat men ln de nieuw ingetre den regeeriogsperiode olkea dag, ril uur gedachtig rrtju aan hetgeen wij twaalf jaren lang, met een korte tus- sehenruimte, hebben moeten doorma ken. Dat thans dit besef levendig is, dat het gevoel van saamhoorigheid oim allen sterk vervult, mag met voldoe ning worden geconstateerd. Dat <11 zoo blijven mogel Nederland vruayt politieke ruet, en het vraagt afgele verd werk. Met zelfverloochening en met veel toewijding is de verlangde bevrediging te geven. Moge het dan aan deze kwaliteiten onzen volksver tegenwoordigers niet ontbrokenl EB is veel schade in to halen.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6