NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang Ho. 9293 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 6 OCTOBER 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENT1ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 JfAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 W 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Gölluskèerd Zorïïayjsblad, 'voor Haarlem' I 1 037* Redadie m Administratie: Groote Houtstraat 53. de.omstreken en franco per post 0.4o IntercommunaalTelefoonnuramer derRcdactieöOOen der Adminfstratie724e Uitgave der Vennootschap Louretis Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Btiifenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin» van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—7S, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 7 OCTOBER. 'Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 12 uur. Schouwburg: De schoonzoon van Mijnheer Poirier. Apollo-Thealer: Blosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling.; Stadsnieuws OUD-MA R1NE-MATUOZEN. Hier ter slede had een vergadering plaats van eenige oud-Mawie-raatro zen, oud-leden van den Marine-Ma- trozenbond, met het doei om te komen tot oprichting van een comité, dat de oud-leden van dien bond alhier woon achtig op zal sporen, de ftoodige voor bereidingen zal maken voor het bij wonen van de opening van het nieu we Bondage bouw d.at in Den Helder wordt gebouwd en in den loop van het volgend jaar zal worden geopend, on tevens gelden zal inzamelen voor het aanbieden van een huldeblijk bij die gelegenheid. De vergadernig was tamelijk goed bezocht. Er is een comité gevormd. SPOORVERBINDING GEMEENTE- LICHTFABRIEKEN. B. en W. brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het maken van eon aarden baan tusschen het terrein van het gemeente-gasbedrijf in den Veerpolder te Haarlem en de spoor baan der II. IJ. S. M. aldaar, door hen is opgedragen aan F. Bedêe en J. Kraaijeveld, aannemers te Slie- drecht. Detacheering. De lste-luitenant J. Drost en de Sergeant 1ste klasse II. Spronk, van liet 10de regiment infanterie alhier, zijn van heden af gedetacheerd te Utrecht tol. het volgen van een cursus aan de Militaire' Gymnastiekschool aldaar. IndeelingMilitie. Zaterdag werden bij het 10e reg. In- famerie, alhier, uit deze gemeente in gedeeld 153 miliciens der lichting 1913 waarvan aan 12 miliciens een jaar uitstel van eerste oefening is ver leend. HET TRAMPERSONEEL EN DE FEESTDAGEN. De Directie van de N. Z. H. T. M. heeft aan het personeel van de elec- trische tram voor de buitengewone inspannen'-' die gedurende de feestda gen van <lat personeel is gevorderd, een extra belooning van f 1.50 toege kend. VROUWENCOMITé ROODE KRUIS. Binnenkort wordt hier ter slede een vergadering gehouden om te ko men lot oprichting van een Haarlem- vrouwencomité van 't Roode Kruis. Een overtreding. De Haarlemsche Commiezen deden Vrijdagnacht een inval in den winkel van een vleesobhouwer te Sjmarn- .woude met liet gevolg dat een pas geslacht niet veraccijmsd rund werd gevonden; bij voorloopigo betaling der waarde plus de.ontdoken rechten izijude f 180 en f 18 bleef de slager in bet bezit van zijn vleesch. Wereldvrede. Zoo beet het gedicht, dat de heer Johannes Smit aihior heeft opgedra gen aan II. M. Koningin Wilhelmina en bet Nederiandsche Volk, ter her denking onzer 100-jarige onafhanke lijkheid. Hij zond dit gedicht aau H. M., en ontving daarvoor van Hr. Ms. particulier secretaris een schrijven /an dankbetuiging.- 'T EERSTE-KAMERLID VERMEU LEN. Men seint ons uit Rijswijk: De toestand van het Eerste Kamer lid, den heer Vermeulen is in den af- geloopen nacht ernstiger geworden. LABOUCHèRE OYENS EN Co.'s BANK. Het bijkantoor van Labouchène Oyens en Co.'s bank gevestigd Groote Markt no. 1 on 3 alhier is door aan koop in ai-gendom overgegaan aan de heeren J. Sclireuders on J. F. baron .van Heeckeron van WaKen, tot dusver Directeuren van genoemd bijkan/ioor. Het ligt in het voornemen van ge noemde iieeren om van 1 Nov. a.s.. het kantoor op denzelfden voet en in hetzelfde gebouw, als directeuren eener dezer daigsn op te richten Naam looze Vennootschap voort te zetten. Kiekjes uit de Rechtszaal. Om in dc gevangenis te ltomenJ 'tKost voor veie zwakkelingen in spanning om uit de gevangenis Ie blijven. Maar soms doen zwakkelin gen juist moeite om in 't rijkshotel te mogen logeeren. Zoo was 't ook met den 35-jarigen ketelmaker, die nu in "t bankje der beschuldigden stond. Op een morgen kwam deze Candi da at voor dc gevangenis in den goud smidswinkel van Plas te Umuiden. Mag ik een zilveren oorloge zien? De winkelier legde een klokje op de toonbank en wilde er nog eenige Jia- lèn, om den klant keus te geven. 't Ts al good! zoo zei de vreem de klant. Hij fitak 't horloge in den zak cn verliet den winkel met 't hor loge en zonder te betalen. Maar dat is mij niet goed! zoo klonk 't antwoord van den winkelier De horloge-dief liep kalm over de straat, van vluchten was geen sprake. De winkelier zei hem: ik moet m'n horloge terug hebben! 't Antwoord luidde: dat geef ik niet, als je 't wil hebben, ga dan maar mee naar de politie. Zoo verzeilde de dief in 't politiebu reau, waar hij gehouden werd. Nu zit hij in 't Huis van bewaring. 1-Iij heeft "dus z'n zin Beklaagde vertelde, dat hij voor drie jaar z'n vrouw en eenigsl kindje verloren heeft. Toen is hij als kolo niaal naar Tndië gegaan, om z'n ver driet te verzettenTn Indië ben ik na '11/2 jaar afgekeurd, omdat ik zulke rare nukken hadze zeien, dat ik aan verstandsverbijstering lood. Toen ben ik naar Holland teruggezon den. President: Hoe kwam je tot de zen diefstal? Beklaagde: Ik weet me er weinig van. te herinneren, alleen dat ik dien dag weer een van m'n rare kuren had Ik had vast werk en heb dat zonder Teden in den steek gelaten... Uit de verklaring van een veld wachter bleek, dat de man bij z'n aan houding zeiIk hecht niets moer aan m'n leven, ik wil me zelf ver moorden 't Openbaar Ministerie eischte te gen dezen zonderlingen dief 45 dagen gevangenisstraf, met aftrek van 1 maand preventieve hechtenis. De toegevoegde verdediger Air. Sy- mons wees op 't vreemde gedrag van dezen beklaagde en vroeg aan de rechtbank een onderzoek naar zijn geestvermogens in te stellen. Daarover beraadslaagde de recht banken raadkamer. De rechtbank besloot de zaak terug te wijzen naar den hechter van in structie, oin een onderzoek te laten in stellen naar de geestvermogens van dezen zonderlingen dief. Een bloemendief. Een Zandvoorier is zoo ondeugend geweest om uit 't duin van de Mij. „Zandvoort" eenige takken seringen te plukken. Aan den jachtopziener die hem oen bekeuring bezorgde, zei hij 't feil ge pleegd te hebben om z'n vrouw met een ruiker te verrassen. De gestolen bloemen waren nu ter zitting aanwezig. Een verdroogd bosje groen. Uit de officieele stukken bleek, dat 't eens seringen zijn geweest. De bloemendief was heden niet komen om zich te verantwoorden. De cisch van 't O. Al. luidde 3 gul den boete en bij niet-betaling 2 dagen hechtenis, De vriendelijke echtvriend zal er dus nog goed afkomen. Toch is 't voordeeliger om een rui ker Ie koopcril Een burcngevecht. In Vclseroord hebben sommige buurvrouwen nogal eens ruzie. Een vrouw stond terecht wegens mishandeling. Ze had 't dochtertje van haar "tegenstander een pak slaag gegeven. Cm de vrouw daarvoor te straffen stelde 't O. M. aan de rechters voor haar te veroordeelen tot 10 gulden boete. Een verschil in betaling. 't Ging tusschen twee jonge man nen, die we als A. en B. zullen on derscheiden. A. kreeg van B. geld. B. erkende dit, maar beweerde dat hij aan A. geen 120 gulden, doch slechts 42 gulden schuld had. Over -dit verschil van betaling ont stond op de Botermarkt ruzie. Er vie len harde woorden. En later ook klappen. Die kl naspel in Uit 't verhoor bleek, dat A. e zwagers zijn, die vroeger samen za ken gedaan hebben. Bij de ontbinding jder compagnonschap moest nog geld I verdeeld worden. Dit was de aanlei ding tot de geschillen. Als A. bij "t huis van B. kwam om geld te vorderen, werd hem niet open gedaan. Toen ging A. naar 't kraam pje van B. op de Botermarkt om te manen en bij weigering de klanten van B. in le lichten over de „oplich terij" van B. B. heeft A. toen met een 2 K.G. ge wicht een klap in 't gelaat gegeven. Gelukkig kwam de slag niet hard aan. Voor deze mishandeling eischte 't Openbaar Ministerie tegen B. 10 gul den boete. Toen werden de rollen omgekeerd en kwam A. in 't beklaagdenbankje. Hij werd beschuldigd B. te hebben beleedigd door hem uit te schelden voor „zwendelaar", „oplichter" en „dief. A. ontkende gescholden te hebben. Alleen heb ik om z'n geld ge vraagd. zoo verzekerde A. De getuigen verklaarden dat A. de beleeöigende woorden wel heeft geuit. 't O. M. vroeg uitstel der verdere be handeling van de zaak, omdat 't uoo- dig is officieel vast te stellen wan neer de klacht van de beleediging door B. bij het parket is ingediend. Er is n.l. verzuimd de klacht te datee ren en de wet eiseht, dat de klacht binnen .drie maanden wordt inge diend. 't O. M. wilde nu door getuigen het tijdstip der iudiening doen con state eren- Over dit verzoek beraadslaagde de rechibank weer in raadkamer. Er werden geen termen tot schorsing ge vonden. Daarop eischte 't O. M. dat A. ver oordeeld zal worden lot 5 gulden boete Air. 't Hooft trad als verdediger van den beklaagde A. op. Pleiter achtte 't bewijs' niet geleverd en vroeg vrij spraak, subsidiair een nóg lichtere straf. Pleiter zeis 't Is hier wel een zaak waarin met gewichten gehan deld is, maar van gewicht is de zaak toch niet. Beklaagde A.Ik vind de g vraagde 5 gulden boete ook te veel. KEES. Vi s cli w eels t r ij d. Zondagmorgen hield de Visohver- eeniging „De Lustige Hengelaar" haar tweeden wedstrijd in dit seizoen in het baarsvisschen. Danr de wedstrijd gehouden zou worden aan den Slaperdijk bij Vijf huizen, leek het eerst onmogelijk te visschen, aangezien hel kroos ter dikte van wel 10 c.M. in het geheele kanaal lag. Dus werd besloten, om den wedstrijd te houden in de Ring vaart. Er werd maar twee uur gevischt, omdat liet weer ongunstig was, en er, wei-den maar 83 baarzen gevangen en een snoek. Dat het voor den heer C. Blok een gelukkige wedstrijd is ge weest blijkt hieruit, dat hij vier mi nuien voor het einde van den wed strijd nog een snoek ving van onge veer anderhalf pond. Toen de wedstrijd geëindigd was, werd een fot1 genomen van dc Hen gelaars en controleur, aan den wa terkant, waarna zij per spoor de te rugreis aanvaardden. De priiven wer den door den voorzitter in de verga derzaal van den heer Booms uitge reikt. De uitslag was: le prijs C. Blok, een marnieren pendule met candelabres, 2e prijs A. Scheffer: drie stel koperen bloempotten; 3e prijs I. van Deursen: een paar vazen; 4e prijs C. Spoor: doubléketting; 5e prijs P. van der Aa, sclioo rsteengarndtuu r. De troostprijs een lederen porie- monnaie. die de heer P. Booms, aan de vereen i,ging had geschonken voor het vangen van het kleinste vischje. werd liehaald door den heer J. van Westerhoven DE OPVOLGER VAN DEN HEER CLAUSING. Als opvolger van wijlen den heer P. Clausing Jr. zal de heer W. J. van Zanen, penningmeester van don Ned. Fotografen Kunstkring, tot dusver te Gouda als fotograaf gevestigd, op treden. In een artikeltje, dat de redac tie van het Fotografisch Maand schrift hieraan wijdt, lezen we dat het optreden van dezen opvolger een van 's heeren Clausing's laatste wen- schen was. De heer Van Zanen zal de zaak op denzelfden voet en met hetzelfde personeel voortzetten, en zijn affaires te Gouda onder leiding van een bekwaam chef stellen. Drankbereiders. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in de drank industrie „Ons aller belang" zal deze week een vergadering houden ju het café Vos, Damstraat, alhier, waar zal worden besproken de conferentie die deze maand zal plaats vinden door de afd met den patroonsbond, tot het eventueel aangaan van een colleclie- ve overeenkomst. lil een circulaire wijst bet bestuur er op, dat het in het belang van lede ren drankbereider is, aanwezig te zijn, opdat de regeling zoo gunstig moge lijk worde. Ad spiranten. De adspirant-afdeeling van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholhou dende dranken, vergaderde Zaterdag avond. Door den voorzitter, het afdeeüngs- lid den heer S. J. Verier,werden 21 nieuwe leden verwelkomd. Ter sprake kwam de winterpropa- ganda. Verschillende onderwerpen werden besproken en het bestuur zal dit verder uitwerken. Voor afwisseling werd door c-onige leden viool- en piano-spel ten gehoore gebracht. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. H. Vas, Bilderdijkstraat 29 rood, een doosje met eenige vreemde mun- teD en een medaille. T. de Vries, Berckhevdestraai 17 rood, een broche. H. van der Schaar, Amrierdamstraat 50, een rozenkrans in étui. N. Huy- booin, Zuid Brouwersstraat 24, een vrouwenzak met inhoud. C. Groenen- daal. Jan Steenstraat 22, een cein tuur met gesp. J. Viets, Zijlweg 101, een beurs met inhoud. W. Bogaard, Zo/nervaart -18 L., een gummibal. A. Wijkhuizen, Boerensteeg IE., een broche. J. Wit", Nassaustraat 29 wart, een dasspeldje. M. Verzijlberg, Bake- nessergracht 60, zwarte portemoimaie met inhoud. B. J. Kaart, A. L. Dyse- rinckstraat 5, een bril. II. Brink, M. v. Heemskerkstraat 50 zwart, een scnaar- tje. C, Sarlet, Rustenburgerlaan 45, een ledige damesporlemouiiaie. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laalste Berichten), Uit de Omstreken HEEMSTEDE. UNIE-COLLECTE. De alhier gehouden Unie-Collecte heeft opgebracht de sum van 405.20. HAARLEMM'ERLIEDE. De heer M. Kion te Halfweg, heeft met ingang van 1 Januari a.s. zijn. ontslag gevraagd als opzichter van den Iniaagpolder onder deze ge meente. SPAARNDAM. Tot opzichter van den Zuid- en Noord Spaarndammerpolder is met ingang van 1 Jam a.s. benoemd de heer M. Kion, opzichter van de Hout rak- en Zaanscho polders te Half weg. De heeren van Baren en Beers, zul- __n gratis hun materieel, palen enz. afstaan, terwij! de heer Boxs 2 werk lieden beschikbaar stelde. Ook hebben de aannemers Poth, Groen, Cobekns Groen medewerking toegezegd. Omdat, het on der wijzendpersoneel zich heeft terug getrokken, zullen an dere dames en hoeren, tot regeling der kinderfeesten worden aangezocht, De Generaal Cronjésiraat, alsmede Gen. de Lareystraat zullen ver sierd en verhehf worden. Voor meer dere straten worden reeds plannen gemaakt. Wanneer het zoo voortgaat, dan kan het H ons Schc-terluvartier er echt feestelijk uitzien. Zaterdagavond is door het comité langs de huizen gecollecteerd. Er is goed geteekend en het feest beloofd miet uit gebrek aan financiecn te zul len mislukken. UMUIDEN. Geheelonthouding. De huishoudelijke vergadering van de geheelonthoudersvereenigïng Vei sen en Omstreken, gehouden te Vel- seroord, was zeer druk bezocht door leden en gasten, daardoor jfetuigemsj groote pers. gevend van de steeds klimmende be-De kleine pers Letteren en Kunst TOONEELSPELERS EN DE NE- DERLANDSCHE TOONEELCKI- T1EK. Zaterdagmiddag is in American Hotel te Amsterdam 'n openbare ver gadering gehouden, uitgeschreven door de Nederiandsche Toonkunstc- naars-Vereeniging, waarvan de agenda als eenig punt van behande ling vermeldde- De inzichten, grieven en wenschen <ler tooneelspelers be treffende de Nederiandsche Tooneel- kritiek. De heer var. Warmelo zette uiteer wat de aanleiding tot deze vergade ring is geweest. Dit werd daarop nader toegelicht door den heer Ko Arnold!, secretaris 1 van de Tooneelkunsfenaars-vereeni- ging. Deze meende dat de verkeerde toestand voor een groot deel is toe te schrijven aan de verkeerde toestan den in de Nederiandsche pers. Im mers, vervolgt spreker, bij de ver schillende rubrieken aan een dagblad moeten de jonge journalisten, de be ginnelingen vaak acht tot tien jaren werken, vóórdat zij een verantwoor delijke positie bekleeden. En ï'nen kan, zonder de minste opleiding, too- neelcriticus worden. De heeren Pisuisse en Blokzijl heb ben op de laatste vergadering daar omtrent o. a. inlichtingen verstrekt. De heer Pisuisse deelde onder mc-c-r mede, dat hij. toen hij wenschte af te treden als Londensch correspon dent van het Handelsblad, door de di rectie van dit blad voor de keuze was gesteld om de leiding op zich te ne men van de stadsverslaggeverij of om tooneelresencent te worden. Hij had niet de minste opleiding voor dit laatste baantje genoten. Aan de af- deelingen Scheepvaart, Beurs of Sport zou men er eenvoudig niet aan d"nken iemand zonder ervaring te benoemen. De tooneelrubriek behoeft eenvoudig geen routine-menschen. De grieven, door de tooneelspelers gekoesterd, kan men in twee rubrie ken verdeelen: de grieven tegen 'de kleine pers en de grieven tegen de aangeslagen beeft bet Tooneelver- bond zich reeds uitgesproken. Aar digheden en grappen ten koste van de artisten mogen niet geplaatst wor den. De heer Coen Hissink vraagt of men. niet een weinig te ver gaat, als men vergt van de tooneelcritiek, dal ze geeft een degelijke, deskundige be spreking van de tooneelspeelkun.6t. De deskundigheid van den criticus geheel buiten beschouwing gelaten, wordt zulks door de techniek van ec-u dagblad al onmogelijk gemaakt. De criticus moet werken voor hel ochtendblad, of, op z'n allerlaatst, voor het avondblad; van een bezon ken oordeel derhalve geen sprake. Spreker meent, dat het de taak is van de groote pers om op hot gebied der tooneelcritiek een bespreking van de voorstellingen te geven, met het doel deze naders te brengen tot bel groote publiek; niet om de tooneel- spelkunst als kunst te bespreken. Vele sprekers namen aan de ge- dachtenwisseling deel. Ook de heer Heijermans vroeg het woord. Hij wilde slechts eenige opmerkin gen maken, die hem op de vergadering zijn ingevallen. In de eerste plaats protesteerde hij scherp legen een en kele uitlating, als zou er iets gaande zijn tegen het uitbrengen van goede of slechte critiek. Neen, het gaat hier tegen den onwaardigen toon en het gedrag van zeker aantal heeren in Amsterdam, in de stad, waar van één paar bladen het welzijn van de theaters afhangt, van een paar bla den en dus van een paar heeren, wier zonderlinge houding het publiek .drijft naar vermaken van eigenaardig al looi. De voorzitter dankte no de discus- e, de aanwezigen, dat zij de Neder iandsche Toorieelkunstenaarsvereenï- ging de gelegenheid hebben gegeven nota te nemen van de grieven, wen schen en inzichten der acteurs. Het bestuur heeft geen mandaat thans de middelen te noemen, die verandering in den ioestend zullen brengen. Maar ze zullen worden aangewend en dan rekent men cp aller steun, zoo be sloot de voorzitter. zéér ondeskundig langstelling der gemeentenaren voor] en, vooral in de provincie bestaat er i- direct verband tusschen de onoor- de go?de zaak der geheelonthoudii Besproken werd het bekende cn be langrijke stelsel van plaatselijke; keuze (Local Option)". Het resultaat der bespreking was, dat een voor ie der toegankelijke vergadering zal worden belegd, waar het stelsel zal worden behandeld. Bij de behandeling van het punt „Winlerpropaganda" werd besloten in den loop van November of Decem ber een tooneelavond te houden. Voorts gezellige bijeenkomsten met muziek, zang, voordrachten enz., de eerste Maandag 13 dezer iu het ge bouw voor Christelijke belangen te IJmuïdén. Allen hebben daarbij vrijen toegang. Door de adspiranteu zal wor den gewerkt met hel blad Jong Leven. Voor Vclseroord werd een propagan da commissie benoemd. In September trader 16 nieuwe leden en 2 adspiran- ten tot de vereenigiug toe. Twee le den werden van de lijst afgevoerd. Eerste haringdrifter. Hedenmorgen kwam de eerste En gcische haringdrifter in dit seizoen aan den afslag met ruim 509 man den versche haring. SCHOTEN* Hetfeest. Hoe meer dc dag aanbreekt, tot viering van het onafhankelijkheids- feest, dos to actiever treedt het comi té op. Thans kan worden gemeld, dat het feestterrein geheel kosteloos door den heer J. J. Nelis is afgestaan. Het is gelegen aan den Rijksstraatweg te genover het Raadhuis. Door de brood- bakkerij „Ceres" zijn 2000 koeken be schikbaar gesteld, terwijl de Maat schappij „de Tijdgeest" voor 200 kren- Binnenland deelkundigheid van den journalist de recette. En nu de groote pers. Die is het ook lang niet altijd met elkaar eens Zoo heeft men indertijd in het eene Ochtcndhlad kunnen lezen, in een cri tiek over „Het Levende Lijk": Ik heb Bouwmeester nog nooit zoo mooi ge- gezien". En in het andere Ochtend blad: „Ik heb Bouwmeester nog nooit zoo leelijk gezien". Het is zeer begrijpelijk, dat too neelspelers wel waarde hechten aan goede en slechte resencies en dat die resencies lang niet altijd oordeelkun dig zijn is daarom ook zoo erg jam mer, omdat nu de acteurs alleen ach ter hunne fouten kunnen komen door het oordeel van eerlijke confraters, want voor hun werk heben zij maar heel weinig aan de meeste critiek. Slechte stukken zijn eenvoudig de moeite van het bespreken niet waard Of er al veertien dagen of soms nog langer op is gestudeerd; of er nog zóóveel moeite en tijd aan werd be steed dat alles komt niet in aan merking dat alles wordt eenvou dig genegeerd als de inhoud van een stuk slecht is. Een zéér ernstig gevaar voor de zuiverheid der critiek lijkt spreker de vriendschappelijke omgang tus schen critici en tooneelspelers. Door deze omstandigheid moet de critiek wel alle objectiviteit missen, die toch redelijkerwijze mag worden ver wacht. De uiterlijke kant van het huidig tooneel is in de laatste jaren meer dan vroeger verzorgd en ook bij de rolverdeeling heeft men naar al te vaak gedacht aan uiterlijkhc- t den; dan gaven de heeren critici zich teabroodjes lieoft geteekend. De heer niet de moeite oiil hun aandacht te Copin© zegde een horloge lo© en de wijden aan het innerlijke. Over den heer Kroon biscuit. Dit is alles voor dikwijls zeer onbehoorlijken toon, die de kinderfeesten. in de Nederiandsche critiek wordt MONTÈNEGRIJNSCHE ONDER SCHEIDINGEN. Het bericht betreffende het verke nen van Mor-tenegrïjnsehe decoraties in ons vorig nummer was wat den nomen der gedecoreerden betreft niet geheel juist. Tot ridder van de orde van Danilo I z i.i n benoemd de heeren-, luitenant Fabius, correspondent van eenige dagbladen tijdens den Balkanoorlog, dr. C. B. Tilsnus ie Amsterdam, J. Cock, candidö at-notaris te Haarlem, di\ J. van der Hoeven Loon hard, C, F.'T'termöhlen. leiden te Amsterdam en J. Romer te Velo. DOÜWES DEKKER EN DE S. D. A. P. Men meldt ons uit Den Haag Naar de heer Douwes Dekker mede deelde, worden de leiders der Indi sche Parij, welke zich sedert Vrijdag morgen te 's-Gravenhage bevinden, door de afdesling Amsterdam van ds S. D A. P. uifgenoodigd in een open bare vergadering hun zaak uiteen te zetten. EEN NIEUW BLAD DER INDISCHE PARTIJ. Men meldt ons uit Den Haag Binnen enkel© dagen zo' een blad verschijnen, genaamd „De Indiër", waarin de redacteur, de uitgewezen Juvaan Tjipi© de beginselen der Par tij zal verdedigen. BRANDEN. Te Soest i6 Zondagmiddag brané ontstaan op de boerderij van den landbouwer Blankeetein. Een schuur en een hooiberg met 30.000 pond hooi werden in de asch gelegd. Het spelen met lucifers door kinderen schijnt do oorzaak te zijn geweest. Niets waj verzekerd. Hedenmorgen is brand uitgebro ken in de distilleerderij van de firma' Vlek Co. te Delft. Door een gebrek aan den helm van een ketc-1 vatte d« inhoud vlam. Na een half uur waa men het vuur meester. EEN VRUCHTBARE ROOM. Te Winssen (Gelderland) zijn van 1 per'eboom (Maagdepuren) niet min der dan ruirn 650 pond peren ge-, plukt. Voorzeker' een bijzonderheid. 1 TENTOONSTELLING „DE VROUW IN SEMARANG. Uit Semarang wordt aan de Dell bladen gemeld: Het plan bestaat, om ter geleden hoid van de komende races alhier een fancy fair te houden, in de Uur menie om de overbrenging van eet deel der Amsierdamsche tentoonstel ling „de Vrouw'' naar Semarang fL nnncieel mogelijk te maken.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1