Iuhbtc Omuo WRAAK. TWEEDE BLAD Haandag 6 Octolier 1913 Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan Turk ij een Griekenland. Zoowel het Drievoudig Verbond als do Dric-voudiigc Entente hebben naar uit Rorne aan de Echo de Paris wordt geseind Griekenland en Tur kije in den hangende geschillen hun bemiddeling aangeboden, die naar bet. beet ..zeKer zal worden aanvaard". De Triple Entente rnoet voornemens zijn in de eil andenkwestio als pleit bezorger van Turkije op te treden. Zij wil de eilanden Chios en Mytilene in elk geval aan de Ports laten. D e t> o 1 i t, e k van B u 1 g a r ij e., Generaal Radko Dimitrief, de nieu we Bulgaarsche gezant te Petersburg heeft aan do „P.etsj" eenige belang rijke mededeeligen gedaan over Bul garije. Van ontevredenheid in het le ger of onder de bevolking is niet de minste sprake en dat koning Ferdi nand af zal treden, zooals het. gerucht wil, ia ten eor.onmale onjuist. Bulga- rije's ©enig streven op het oogenblik is de wonden, die het land geslagen zijn. te heden, de hulpbronnen van h"t land te ontwikkelen en don econo- nischen toestand te verbeteren. Wij allen zijn er van overtuigd., dat wij weldra weder onze krachten herwon- ne zulien hebben, ik weet echter zeker dal wij daarvan niet het gebruik zul len maken, dat. men wellicht ver wacht, daar wij in vrede niet onze buren wensehen te leven. Mocht ech- .tor ons nationaal belang het eischen, il.rn zal ons leger toonen, dat het z.ijn plicht weet te doen. De geruchten, dat een politieke overeenkomst met Turkije of Oosten rijk. zou zijn gesloten, zijn zonder eeni gen grond. De Serviërs en de Albanee- zen. Uit Belgrado wordt geseind: De Serviërs hebben Goraki bezet; zij vervolgen de Arnauten. De Bulgaarsche bladen berichten, dat de bewoners der Macedonische dorpen aan de Bulgaarsche grens benden hebben gevormd en de Servi sch 3 garnizoenen hebben verdreven uit Kotjana.. Tsarevoselo eji Pet9je- wo. Vereenigd rukken zij thans op naar Istip. Aan de „Éclair" wordt uit Belgrado geseind: Een Servische colonne, die ten Wes ten van Prizrend opereerde, omsingel do een stelling der Albaneezen en sneed hun den terugtocht af. De Al baneezen moesten van allen tegen stand afzien. Het Montenegrijnscb leger. De koning heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin, naar aanlei ding van de troebelen aan de Albanee- sche grens, eer, gedeeltelijke mobili satie van liet leger wordt gelast. Allerlei Span'jo ca F r a u k r ij k. Het programma voor de reis van Poincaré naar Spanje is thans vast gesteld. Het Fransche staatshoofd, verge zeld door den minister van buiten- landsche zaken Pichon, komt Dins dagochtend om elf uur te Madrid aan. Dien dag bezoekt bij de koninklijke familie, ontvangt de leden der Fran sche kolonie en het diplomatieke korps, 's avonds is er een ga.lama al tijd ten "hove." De „clou" van het bezoek zal do vlootrevue zijn op Vrijdag in de ha ven van Carthagena, waaraan, be halve de Spaansclie marine, ook vier Fransche dreadnoughts met do noo- dige kleinere oorlogsbodems deelne men. Zondagmiddag is de president to Marseille terug. Urt't onderdrukte Finland In den vroegen morgen zijn zestien leden van hec hooggerechtshof te Vi- borg in Finland, onverwachts gevan gen genomen de meesten waren nog in bed en 'ijlings naar St. Pe tersburg gebracht en in de gevange nis gezet. De vijf overige icdeu zullen tiaar bij hen worden gevoegd, en allen ondergaan dan de straf van 16 maan den gevangenis, hun opgelegd, omdat zij hebben geweigerd als rechters de zoogenaamde gelijkheidswet toe to passen, op grond dat die wet niet aan den Finscheri Landdag voorgelegd en daardoor 3us niet bekrachtigd Is. De straf is opgelegd door een rechtbank to St.. Petersburg. Ls het ooit meer ge beurd zoo vraagt 't Engolsche blad „Nation" dat 21 rechters door een lagere rechtbank in do gevangenis .zijn gezet op grond dat zij hun eed op de grondwet van hun land gez-woren, gestand deden? Do Russische oorlogsbe groot n g. Blijkens het herrootingsontwerp zijn de buitengewone uitgaven van de óorl.begroolihg geschat op 599,135,711 Roebei; 47,897,388 Rbl. meer dan in 1913) en de buitengewone uitgaven op 125,663,170 Rbl. (35,535,131 meer dan in 1913). De pres id en Ijsver kiezing in China. Uit Peking wordt geseind: Heden, Maandag, heeft de presidentsverkie zing plaats Men verwacht, dat daar na alle mogendheden gelijktijdig de republiek zullen erkennen. Naar men verneemt, is die spoedige erkenning voornamelijk te danken aan den invloed v;ui Japan; de ver houding tusschen China en Japan is dan ook belangrijk verbeterd. Amsterdamsche Kont XCIV. Een niét betreurd heengaan.. De inkomstenbelasting Ter ziele. Een hooggeplaatst ambtenaar zal ons verlaten, doch niet kan worden beweerd, dat dit heengaan in broed© kringen der hoofdstad zal worden be treurd. Ik zinspeel hier, zooals men begrepen zal hebben op het heengaan van onzen hoofdcommissaris van po litie, den heer Hordijk. Het ambt van hoofdcommissaris te Amsterdam zal wel door niemand een zeer to begeeren ambt worden ge noemd. In de eerste plaats al dit zon derlinge dat, terwijl de functionaris door II. M. de Koningin wordt aange steld, de wet geen hoofdcommissaris kent. Een gemeente als Amsterdam is na tuurlijk er op aangewezen voor poli tiezaken in verschillende secties to worden verdeeld. Aan liet hoofd dier secties nu staat een commissaris, ter wijl omdat men de algemeene leiding in één hand wenscht aan-het hoofd dier sectie-c.hefs een hoofdcommissaris wordt geplaatst, in wiens hanclen cLe algemeene regeling berust. Nu is er door een der bladen reeds, terecht, op gewezen dat bij een dergelijke rege ling conflicten bijna niet uitblijven kunnen. Stel, b.v. een der commissa rissen onttrekt enkele agenten aan den straatdienst, om andere politie diensten te verrichten, De hoofdcom missaris nu, die juist de opperste lei ding van den straatdienst heeft, kan, als hij wil, ingrijpen en omver werpen de regeling die de commissaris sectie- chef in liet belang van den dienst ïioo- dig oordeelde. Zoo zouden er nog tal van gevallen zijn te noemen waarbij het feit dat oon hoofdcommissaris boven de ver schillende commissarissen geplaatst is tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Nu is het waar, dat van ernstige conflicten in dén geest als hier be doeld in het openbaar althans zoover rn ij bekend nooit sprake is geweest. Maar een publiek geheim is het, dat do beslissingen van den hoofdcommis saris lang niet altijd de instemming hadden van de hooger en lager ge plaatsten in het corps.. Belialvo dé vreemde positie ten op zichte der commissarissen maakt het feit, dat de hoofdcommissaris aan het hoofd der gemeen te-poli lie staande van Rijkswege benoemd wordt de ver houdingen eok al niet gemakkelijker en last not least heeft ook de omstan digheid, dat de heer Hordijk zóó uit het leger tot zijn tegenwoordig aller belangrijkst en. allermoeilijkst ambt geroepen werd de nadeelïge gevolgen na zich gesleept, die toch te voorzien waren. 't Heèft verwondering gewekt, (lat de 11. C. zich heeft laten vinden -voor een interview met een redacteur van een der Ainsterdainscho bladen. In dat interview heeft de heer Hordijk de volgende merkwaardige verkla ring afgelegd „Toen ik bij den Mi nister van Justitie over mijn evcn- tueele benoeming sprak, merkte deze op,,U heeft zeker een afzonderlijke studie van het politiewezen gemaakt?" Daarop gaf ik ten antwoord „Excel- F u i 11 t o n (Nadruk verboden). In de overmaat van zijn geluk drukte Laurent hom in geestdrift do beide handen. Toch kwam er een lichte vrees bij hem op, het voorgevoel van een ge vaar, van een list, dat hem eensklaps deed vragen, zonder er bij na te den ken: En dal zonder voorwaarden, mijnheer Bertignolles De vader van Jenny haalde spot tend zijn breedo schouders op. Ik weet niet, welke voorwaarden ik u zou stellen, zei Bertignolles. Ik bied u mijn beurs aan. Tast toe. Hoeveel heeft de markies noodig om zijn zaken weer op droef te helpen? Ik weet het niet. Hij zal het u zelf wel zeggen, als u hem morgen kou kunnen ontvangen. Weineen, laat hij zich niet ver moeien. Kom mij afhalen, dan g&an wij samen naar Nogent. t— Zooals het u behaagt, wide Laurent diep geroerd. Het derde bedrijf begon, het orkest speelde de inleiding en het scherm ging omhoog. Het werd doodstil in de zaal en ook het gesprek van Bertignolles met Laurent eindigde. Toen hij zich van Bertignolles af wendde en in de zaal .keek, ontmoette hij den blik van Jenny, waarin hij een "zacht verwijt meende te lezen. 1-Iij zei voor zich Aan haar dank ik de hulp van haar vader zij is het, ik ben er zeker van, die mijn broeder redt van de schande van een faillissement, van een frauduleus bankroet. 'Én toch heeft zij niets van mij le hopen, want zij weet, dat lieve, bekoorlijke schep seltje. dat ik een ander bemin. Zijn blik rustte met medelijden, bijna met teederheid op Jenny,. Waarom bemint zij mij? vroeg hij zich af. Een meisje, zoo rijk en beeldschoon als Jenny, kan wel ge lukkig zijn. Waarom moet zij nu juist een man beminnen, die haar nooit kan toebehooren Jenny had al haar aandacht gewijd aan het schoone tooneelspel, en met vochtige oogen zag zij naar het too- neel, terwijl de muziek haar lieflijk in de ooren ruischte. Laurent zag toevallig naar Bertig nolles. Dp3o had zeer goed begrepen, wat' lentle. Tic ben zoover ik woel slechts éénmaal met de politie in aaJiraking geweest, toen ik als jongentje werd' opgebracht, omdat ik sneeuwballen gooide." De minister heeft toon zeker maar gedacht met het ambt komt het ver stand, en den kapitein den sprong in het duister kalm laten wagen. Ruim tien jaar is do lieer Hordijk als hoofdcommissaris werkzaam ge weest. De beer Hordijk is. dit zal ieder toegeven, een uiterst correct man. Iemand op wiens dienst niet het min ste is aan te merken, die zonder aan zien der persoons zijn weg gaat en doet wat'hij niobclig acht en goed. In zooverre is hij een waarlijk hoog staand mcnsch en ambtenaar. Dat verklaar ik nu uit do tweede hand. want alleen die hem Van zeer nabij kennen, kunnen hierover oordeelcn, omdat hij zoo uiterst gesloten is en ongenaakbaar. Dat is hel. wat den heer Hordijk de gunst deed verbeuren, zijn geweldige ongenaakbaarheid en geslotenheid. Ik zal de laatste zijn te beweren, (lat een hoofdcommissaris der hoofdstad te streven hoeft naar een goedkoope populariteit. Daar moet hij ver boven staan. Maar tussdhen zulk streven en een ongenaakbaarheid, die de ge- h^ele burgerij vervreemdt. Enfin, op 't oogenblik is de voor naamste kwestie niet hoe de demis sionaire hoofdcommissaris was, doch wie zijn opvolger zal zijn] Zal men weer iemand gansch bui ten het politiecorps om, benoemen? Ie mand, die van het politiewezen nooit studie heeft gemaakt neerzetten op de belangrijke plaats van hoofdcommis saris te Amsterdam? Het is te hopen, dat men leergeld genoeg betaald zat hebben. Bij het afdeeling-sonderzoek van de begroeting is de politie ter spra ke gebracht. Daar zijn talrijke inbra ken van den laatsten tijd ter sprake gebracht en voor de zooveelste maal is gewezen op het gebrek aan scho ling, hel gebrek aan, men zou het kunnen noemen sa voir vivre der politie-agenten. Dat komt, omdat de diensten lang zijn, de loonen laag eti <ie rechtspositie totaat onverzekerd. Ik heb er in mijn brieven ook al eens op gewezen. De goede elementen uit de arbeidersklasse, de vakkundige ar beiders, bedanken er lekker voor in politiedienst te treden, onder deze om standigheden. Al men ooit politie-re- organisatie ter hand neemt zal hei grondig en afdoende moeten zijn en zóó dat men inplaats van ze af te stooten, flinke, beschaafde, eenigs- zins ontwikkelde elementen aantrekt. En dan moet .men ook trachten den hoofdcommissaris door een commis sie van advies ter zijde te doen staan. Het spreekt vanzelf dat het den dienst ten goede zou komen en voor het algemeen belang bevorderlijk. Over de afdeelingen gesproken. Wien zal het bevreemden dat ter sprake gekomen is het "-loorstel ren B. en W. om dé inkomstenbelasting met 1/2 te verhoogen? Zeer juist werd gevraagd naar meerdere en nieuwe gegevens betref fende de inkomstenbelasting, waar van tot nog toe de gegevens slechts bestaan tot en met 1909. Ter sprake werd gebracht hét denkbeeld van een progressie, binnen de grenzen, die de gemeentewet stelt en die zou kunuon beginnen bij inkomens boven de f 3000. Dan is ook weer de hoop uitge sproken op spoedige totstandkoming van de wet die aan de gemeenten recht geeft opcenten te heffen op de bedrijfsbelasting op naamlooze ven nootschappen, waarvan men voor Am sterdam vooral veel heil verwacht. Ook werd gevraagd waarom de uit- keering van de gemeentetram door B. en W. twee ton lagec geraamd wordt dan verleden jaar. Dat zit na tuurlijk in het uniforme vijf oents ta rief. Het schijnt- dat de opbrengst niet aan de verwachtingen zal beantwoor den; dat het passagiersvervoer niet zal toenemen in die mate als ver wacht werd. Hoezeer nu het vijf cents tarief toe te juichen valt ik blijf er bij, dat ik het een zegen vind twee ton is een heel bedrag on dat drukt geweldig op liet budget. Nu zijn „vele leden er tegen opgekomen steeds groo- tere grepen uit do bedrijven Ie doen. Zij geven den raad andere bronnen van ~in komsten te zoeken, waardoor belastingverhooging zou kunnen uit blijven. Voor die rodeneering voel ik veel, hoewel het „zoeken van nieuwe bronnen van inkomsten" gemakkelij ker gezegd dan gedaan is. Enfin, de dokter hebben huil' diagnosen gesteld. Zeer verschillende diagnosen. Dc groo te conferenties staan te beginnen en dan zal blijken of de nieuwe aderla- ting noodig is. Ik vrees, ik vrees Dames en heeren de E. N. T. O. S. en Do Vrouw zijn nu dood: mors dood. Met een luisterrijk diner voor „de heeren" vuurwerk, verlichting en razend veol amusement voor „het pu bliek" is Dinsdagavond of liever Dins dagnacht de vreugde over het IJ uit er in het hart van zijn dochter om ging. Nu hij zich een oogenblik onbespied zag. legde hij zïjd gemoedelijkheid af en staarde naar Laurent] met van haat fonkelende oogen. De jonge man sidderde, toen hij dien blik zag. liet was niet meer do Bertignolles dien hij kende, die gemoedelijke, vriendelijke man, met zijn glim lachend, kalm gelaat, steeds bereid om hulp te verleenen, waar hij maar kon. Het was een geheel andere Bertig nolles, die daar zat. Diepe rimpels doorploegden zijn breed voorhoofd, zijn zware wenk brauwen waren saamgetrokken, en zijn oogen schoten vuur, als die van een roofdier, dat zijn prooi beloert. Zijn blik was dreigend en vreese- lijk. Laurent zag hem verschrikt aan., Bertignolles zag terstond, dat ei" op hem gelet werd en eensklaps nam zijn gelaat weer de gewone gemoede lijke uitdrukking aan en vertoonde zich woer een glimlach om zijn mond. Wat een mooi stuk en wat lieve muziek. zeide hij tegen Laurent. Ik begrijp er weliswaar niet veel van, maar toch doet het mij aan. Laurent begreep niet, wat hij er van denken moest. Toen zij den schouwburg verlieten gegaan, nïel aTs een nachtkaars maar als do stervenden, dae in hun laatste ure Caesar groet ten. In 't volle licht, met muziek en jolijt zijn de laatste uren van E. N. T. O. S. vergaan. Het is er nu een dooie boel. De si nistere schuttingen sluiten een ake lige leegheid af Maar in de stad zijn de zakeumenschen blij dat de graote slok-op, die vcoral in September dui zenden ene duizenden getrokken heeft, tor ziele is en de calé's nu weer vol Iooj>en en in dc straten drukte heerscht. Zóó vischt elk op zijn getij! AMSTERDAMMER. Binnenland TWEEDE KAMER. De afdeelingen van de Tweede Ka mer zijn Vrijdag niet gereed gekomen met het onderzoek der Staatsbegroo- ting en zullen dit Dinsdag voortzet ten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninbl. besluit is benoemd tot procureur-generaal bij hot gerechts hof te 's-Gravemhage, mr. J. J. L. van Hangést baron d'Yvoy, thans aclv.- gen. bij den Hbogen Raad der Ne derlanden; en is hij tijd. belast met de functién van di-r. van pol. voor het ressort van dat gerechtshof; is be noemd tot adv.-gen. bij het gerechts hof te 's-IIertogenboscb, mr. dr. S. J. M. van Gcuns, thans off. van just, te Zieriltsee; is benoemd, met ing. van 1 Nov., tot off. van just, te Maastricht, mr. P. Buys, thans idem te Winscho ten; .is benoemd, met ing. van 1 No vember, tot idem te Alkmaar, mr. C. van Lookeren Campagne, thans id. te Roermond; is benoemd tot adv.- gen. bij den Hoogen Raad der Neder landen, mr. L. C. Besier. thans subst. off. van Justitie te Amsterdam; is benoemd, met ing. van 1 Nov., tot off. van just, te Roermond, mr. R. R. Roijer, thans subst.-ofF. van just. te Zwolle; is benoemd, tot off. van just, te Zierikseo, rnr. E. J. II. M. van Rijckevorsel, thans subst.-off. v. Just, te Arnhem; is benoemd -met in gang van 1 Nov., lot off. van just, to Winschoten, rnr. A. A. Cnopius, thans subst.-off. van just, te Utrecht. HET VERMOORDE KNAAPJE TE AMSTERDAM. Zaterdagmiddag werd door de po litie in de Muiderpoortbuurt een man aangehouden, r.!ie zich, in staat van dronkenschap, zou hebben uitgelaten dat hij meer van do zaak wist. Hij werd overgebracht naar het politie bureau Muiderpoort en daar gecon fronteerd met het zevenjarig broertje van den vermoorden Hendrik 'de Klerk. De jongen herkende den man evenwel niet. Vervolgens werd het zevenjarig broertje op het bureau Warmoes- straat geconfronteerd met een ande ren verdachte, oen employé van de E.N.T.O.S., die zich aan een zeden misdrijf zon hebben schuldig get- maakt. Ook deze confrontatie moet even wei- geen resultaat hebben opge leverd. Ook was iemand te Purmerend als verdachte aangehouden, maar hij kon zijn alibi bewijzen. De justitie heeft verlof gegeven tot het begraven vim het lijkje van den zesjarigen Hendrik de Klerk. De be grafenis heeft vermoedelijk Dinsdag plaats, EEN JONGENTJE VERMIST. In zake de vermissing van den 10- jarigen zoon van den heer P. den Ouden, to Boskoop, kan thans wor den gemeld, dat bedoelde knaap in plaats van naar school to gaan te Waddingsveen, uit vrees voor een examen, naar Antwerpen is gereisd. Nader blijkt, naar de N. R. Ct. meldt, dat het zoontje van P. den O., te Boskoop, wèl te Antwerpen is ge weest, doch toen zijn aanhouding zou plaats hebben, was hij alweer uit Antwerpen verdwenen, zocdat op het oogenblik de verblijfplaats van het ventje nog onbekend is. ''FONDS VOOR EEN ZEEVAART KUNDIG MUSÉUM. Te Amsterdam heeft zioh een com missie gevormd, met het doel een fonds bijeen te brengen dat als grond slag zal dienen voor de stichting, te Amsterdam, van een Nederlandsch Zeevaartkundig Museum. SOCIALISTISCHE WETHOUDERS. De Ilaagsche afdeel ing van de S. D. A. P. heeft in een© voor deze zaak belegd© vergadering als haar gevóé len te kennen gegeven, dat een© even- zeide Jenny tegen haar vader Wij geven binnenkort een feest. Heeft u mijnheer De Soulaimes ook genood igd? Nog niet. Noodig hem zelf uit. Zij zag Laurent mei een smeeken den glunlach aan en hij durfde niet te weigeren. Toen vertoond© zich op het gelaat van Jenny een uitdrukking van zooveel onschuldige vreugde en geluk, dat hij er van ontroerde. Toen Laurent van vader en dodhter afscheid nam zei Bertignolles Vergeet onze afspraak niet. Kom .mij morgen om twee uur afhalen, dan gaan wij samen naar Nogent. Jenny drukte Laurent de hand tot afscheid. Toen zij wegreden zeide Bertignol les legen zijn dochter Zijt go nu gelukkig Ju, vader, omdat ik hem heb weergezien. Geloof je nu, dat hij u beminnen zal Ik weet het nog niet, vader. Toch komt het mij voor, dat hij mij nog nooit met zooveel zachtheid, met zooveel teederheid heelt aangezien. Moed en geduld. Over eenige dagen, daar ben ik zeker van, zal ik u een goede tijding kunnen brengen. Wat dan, vader? c— Raadt ge het niet Noen, ik durf niet. Over eenige dagen zal ik tegen tueelé aanbieding vari een wt-lhou- derszetel aan een Raadslid, deel uit- inakondo van de socialistische Raads fractie, kan worden aangenomen.. AVONTURIERS. Donderdag hebben te Sneek een tweetal jongens van 16 en 17 jaar, be lust op avonturen, de ouderlijke we ning verlaten; t-oen hun verdwijning werd bemerkt,.werd direct een onder zoek ingesteld, waarhij bleek, dat ze te voet naar Bolsftard en vandaar uit per spoor verder gereisd. Tevens bleek, dat ze zich flink van reisgeld haddon voorzien. Een der jongens schijtnt de lust bot reizen in het bloed te zitten; hij is na melijk vroeger ook al eens op stap ge weest. De familie verzoekt opsporing. SPOORWEGDLEFSTAL. Dezer dagen zijn te Venlo aan het station opgelicht 2 koffers, inhouden de: 116 zilveren ringen; 923 paren oor bellen, gedeeltelijk van zilver eoi ge deeltelijk van doublé; 35 doublé das- spoldcn; 146 zilveren aanhangers en 120 zilveren broches. Van deze- oplichting wordt verdacht een Duitscher, gobrekkïg Hollandsch sprekende, 22 a 25 jaar, donker cos- tuum, donker haar en zonder baard of knevel. De koffers waren van zwart leder met nikkelen drukknoo- pen ter grootte van een kwartje. GROOTE BRAND TE KROMMENIE. De Maandag Ct, meldt: Zondagavond, omstreeks 10 uur, werd te Krommenie brand ontdekt na bij den schoorsteen van het stations- koffiehuis" van den heer P. Ma.ntel, aldaar. Eigenlijk ligt dit perceel al leen schijnbaar te Krommenie, want hoi station KrommenieAssendejft staat op Assiendelft's grondgebied en dc ccrstev woningen, gelegen aan den stationsweg en ook aan.den dorps weg. l>ehooren dus nog tot dc gemeen te Assendelft, evenals het perceel, waarin de brand uitbrak. Nu vierde men te Assendelft juist kermis en het was dus te voorzien, dat de brandweer lang op zich zou laten wachten. En ondanks het ver bod om water te geven, besloten do spuitgasten van Krommenie, die met hun vijf spuiten weldra ter plaatse waren, toch maar het blusschings- werk ter hand te nemen, terwijl zij ook een .paar slangen op. dc brand- kraan der waterleiding schroefden. Krachtig werd het vuur onderhan den genomen en het scheen aanvan kelijk, dat men een deel van het per ceel zou kunner. behouden, doel) dit was niet veel meer dan schijn. Gelijk reeds is gezegd, werd het vuur het eerst ontdekt Bij den schoor steen. En wijl deze in den stal stond, en tevens bij een hooiberg, ligt het vermoeden voor de hand, dat de oor zaak gezocht moot worden in hooi- broei. 't Eerst brandden de uitspanning waarin bezoekers met paard en ka.r kunnen stallen en de stal uit. Daar. na sloegen de vlammen over op het woonhuis met café en tooneelzaal. Steeds feller greep het vuur om zich heen, ook nog, nadat de drie As- sendelver spuiten waren gearriveerd en mede het fclusschingswerk ter hand namen. To(gen 12 uur lag alles nagenoeg plat, Slechts een paar steenen muren bleven staan, terwijl ook behouden bleef een kolder, waarin vermoede lijk de voorraad van hot café is ge borgen. Het café telde op het oogenblik toen de brand uitbrak, weinig bezoe kers, want de meeste Assendelvers waren ter kermis op ongeveer drie kwartiers aisiands. De eigenaar en bewoner wilde eerst het brandende jierceel niet verlaten. Men moest hem daartoe met geweld dwingen. Eenige papieren en kost baarheden kou'den nog gered worden. I-Ieit verbrande perceel besloeg een groote oppervlakte. De belendende ge bouwen liepen geen gevaar. De heer Mantel was tegen brandschade ver zekerd bij de Onderlinge Brandwaar borg-Maatschappij te Assendelft. BRANDEN. Te Veendam is de kapitale boerde rij, waarin de geheele oogst gebor gen was, van Oirno Huisman, afge brand. Het perceel was verzekerd. Niets 'kon gered worden. EEN VOORSTELLING DIE NIET DOORGING. De Maandag Ct. meldt, dat de Zon- dagavóndvocrsteliing in den Frasca- ti-schouwburg te "Amsterdam niet is doorgegaan. De artisten weigerden te spelen en :t publiek de zaal was ge heel bezet kreeg zijn gekl terug. 't Geschil ligt weer in een ijuaestïe tusschen de heeren Chrispijn en Van u zeggen Zorg voor uw uitzet, want de dag van uw huwelijk nadert. Zij leunde vol vreugde met haar hoofd tegen de borst van haar vader. O vader, lieve vader, gij maakt mij buiten mijzelve van vreugde. Toen het rijtuig de binnenplaats opreed vroeg Bertignolles eensklaps Hebt gij uw vroegere piano onderwijzeres teruggenomen Neen, vader, nog niet. Wel heb ik gisteren een brief van haar ontvan.- gen, waai-in zij zich, na mij haar ex cuus gemaakt te hebben, dat zij mij sedert eenigen tijd verlaten had, op nieuw te mijner beschikking stelde. Maar, vader, wist gij dan, dat zij mij had geschreven Neen, zeide hij, een weinig verlegen. Hij herstelde zich echter terstond, en vroeg, zonder nadere opheldering te geven Woont zij nog altijd in de straat Vinti mille Ja, op haar oude adres. Wil ik dan morgen eens naar haar toe gaan Maar waarom u zooveel moeite te geven, vader 7 Ik zal haar schrij ven en haar bij ons laten komen. Neen, ik ga liever naar haar huis. Ik stel belang in dat meisje. Dan ga ik met u mee, vader. Neen, neen, Waarom niet? Bieno en" ffen heer Simons, eigenaar van den schouwburg. De heer Simons wilde do recette van de vórige weck (ruim f 500) niet afdragen, omdat hij geld van de heeren Chrispijn en Van Biene te vordcrer. heeft (f 3500). Toen de heeren dit. geld niet kregen, kon den ze de artisten niet betalen. Van daar dat de vooretelling niet door ging. Do heer Chrispijn beweert dat do f 3500 een privé schuld is van den heer van Biono. die dus valt buiten de financiee'.e zaker van den Frascati- schouwburg. VERGIFTIGD DOOR BESSEN. Het 3-jarig dochtertje van den ai*» beider L. K/ te Schoonoord kwam met hevige pijnen thuis. De geroepen geneesheer constateerde vergiftiging in erge mate, veroorzaakt door het eten van de groene bessen der nacht- schade. Het kind is aan de gevolgen overleden, zoo meldt de „Tel.". TERUG UIT DEN BALKAN. Ook te 's-Gravenhage is de terug- keerêndé ambulance uit Servië harte iijk begroet. Gesproken word door dr. Cramer en M. Merens, consul-generaal van Servië. Deze laatste zei Met de woorden van Lessing: „Het geluk is een lachend -oogenblik, het bewustzijn goed gehandeld te hebben een tevreden eeuwigheid", eindigde spr zijn luid toegejuichte rede. Ten slotte verzocht dr. Van Tien hoven het woord om namens docto ren en zusters der ambulance harte lijk dank te zeggen voor de wijze van ontvangst, hun door 't Nederlandsch Comité bereid. liet Nederlandsch Comité bood den leden der ambulance een dejeuner aan. EEN KRASSE OUDE HEER. De heer Hagers, te Brielle, vierde Zaterdag zijn 102den verjaardag. De ze zeer krasse grijsaard geniet nog een goede gezondheid, alleen zijn ge zicht begint minder te worden. De heer Ilagers stelt nog steeds veel be lang in het maatschappelijk leven. Hij is oudstrijder en bezitter van het me talen kruis. WEER EEN INBRAAK TE AMSTERDAM. 's Nachts is ingebroken in de kan toren van de Kon. Confederatie, aan den Overtoom. De inbrekers hebben een rijwiel en een niet noemenswaar dig bedrag aan geld medegenomen. DE KOMEET. Prof. A. A. Nijland, te Utrecht, schrijft aan do N. R. Ct..: De door Del a van ontdek Ie komeei 1913 C blijkt identiek te zijn met d« komeet van Westphal (1852 IV). Er waren tot nu toe acht'kometen be kend mei een omloopstijd van 60 tot 80 jaar, koireter. der zoogenaamde Neptunusgroep omdat haar langgerek te elliptische honen tot even buiten de baan va.n Neptunus reiken. Drie daarvan, de komeet van Olbers, do komeet van Pons-Brooks en de be roemde komeet van Halley, zijn meer dan eeris waargenomen; twee andere worden in 1922 terugverwacht: de ko meet van Broreep (1847 V, omloopstijd 75 jaar), en de komeet van de Vico (1846 IV. omloopstijd 76 jaar), welker baan indertijd door onzen landgenoot van Deinre aan uitvoerige berekening onderworpen is. Voor de in 1852 door Westphal ontdekte komeet had de be rekening een omloopstijd van 61 jaar jaar gegeven. De waarnoming van De- lavnn heeft dezen omloopstijd beves tigd, en er zijn nu vier periodieke ko- jjieten van de Neptunusgroep beleend) MONUMENT-PROF. RITTER. Men zal zich herinneren, dat er des tijds een circulaire is rondgezonden, om instemming te vragen met bet plan, op het graf van professor Rïttcr een gedenksteen op te richten, 't „U. D." verneemt, dat de commissie, die deze zaak had ter hand genomen, thans opdracht heeft gegeven om tot dc uitvoering van het plan over te gaan. Er zal op het graf. van professor Rit- ter. Nieuwe Algemeene Begraafplaats te Utrecht, komen een monument van circa 3 meter 40 hoog, gemaakt van ierra-cotta, gecombineerd met metsel steen en rooden zandsteen en staan de op een voetstuk van hardslc-en. Het moet in de bedoeling liggen, dit monument te onthullen op den 22en November, den sterfdag van prof. Ritter. NEDERLANDSCHE JOURNA LISTEN NAAR OOSTENRIJK. Zaterdag vertrokken een twaalftal vooraanstaande Nederlandsche jour nalisten naar Oostenrijk als gasten van dat-land, om 'n studiereis ie ma-: ken. (Zie vervolg Binnenland op de 3a pag. van het 2e blad). Het is onnoodig, zeide Ber tignolles driftig. 't Is goed, vader, t is goed, sprak Jenny verbaasd.- Marie-I'.ose had, zooals men weef, toen zij te Parijs terug kwam, haar oude leerlingen weer opgezocht. Sommigen hadden een nieuwe on derwijzeres genomen, wilden nu niet meer veranderen en bedankten haar. Anderen namen echter weer les bij haar en brachten haar nieuwe leer lingen aan. 's Morgens ging zij vroeg heen en zwierf door dc straten van Parijs. Om twaalf uur kwam zij thuis, ont beet met de oude Marline, en ging dan om twee uur weer les geven. Tusschen twaalf en twee uur schreef zij meestal aan Laurent, want zij schreef hem zeer dikwijls. Soms kwam hij bij haar en bleef dan een korten tijd. Beiden schepten moed en kracht uit ruin weder/.ijdsche liefde. Toen Bertignolles, den dag na zijn gesprek met Laurent in den schouw burg Odeon, 's morgens om negen uur bij Marie-Rose kwam. en haar te spreken vroeg, antwoordde Martin© hem, dat het meisje was uitgegaan en eerst om twaalf uur thuis zou ko men. Dan kom ik tegen dien tijd te rug, zeide Bertignolles. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5