Veryolg Binnenland. OPSPORING GEVRAAGD. De burgemeester der gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude Verzoekt aanhouding en voorgelei ding van Marines Engel vaart, ge boren te Tholen 30 Juli 1847, colpor teur en agent van Levensverzekerin gen, laatst gewoond hebbende in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude (Amsterdamsche vaart 8 zwart), die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplich ting en verduistering. Het is dus niet onmogelijk, dat hij zich in de omgeving dier ge meente bevindt. Signalement: groot en zwaar gebouwd, linkerarm stijf, grijsachtige knevel, draagt vermoe delijk grijs costuum met slappen fcwarten hoed. DE RECHTSTOESTAND DER AMBTENAREN. De „Bond ter verkrijging eener wet telijke regeling van den Rechtstoe stand der Burgerlijke Ambtenaren" hield Zaterdagmiddag te Amsterdam haar jaarvergadering. De voorzitter, mr. dr. J. H. van Zan ten, betreurde het in zijn openings rede, dat men in de Troonrede nog steeds niet de aankondiging mocht zien van de indiening van het ont werp dat, naar men weet, reeds zoo langen tijd in voorbereiding is en waaromtrent het overleg tusschen de betrokken departementen, naar de ontvangen berichten te oordeele'n, toch zeker reeds ver moet zijn gevor derd. 't Was aan den anderen kant wel ec-nigszins begrijpelijk, dat een nieuw Ministerie zoo terstond na zijn optreden de belofte van indiening van het ontwerp nog niet kon afleggen te meer omdat de troonrede niet alles behoeft te bevatten, waarvan indie ning in het voornemen ligt. In een audiëntie verklaarde de mi nister aan 't bestuur nog geen toezeg ging te kunnen doen, maar hij zou aandacht aan de zaak wijden. We moeten dus afwachten zoo zei de voorzitter. De secretaris, de lieer C. P. v3n der Sluys, deelt in zijn verslag mede, dat het aantal personeeie leden 'n dit jaar verminderd is en gedaald tot 123; in 1912 bedroeg het aantal 126, iu 1911 147. Ook het aantal gewone leden is iets verminderd. Het aantal gewone leden bedraagt thans 82. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren mr. dr. J. H. van Zauten, C. P. van der Sluys en A. Beintema. In de plaats van de heeren J. J. Th. Poederback en P. D. Petersen, die niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking wenschten ie komen, .werden gekozen de heeren A. H. P. v. Puuren en J. Zeldenthuis. TENTOONSTELLING „DE VROUW 1813—1913". Woensdag 8 October zaL in de con greszaal, op het tentoonstellingster rein, een bazaar worden gehouden ten verkoop van velerlei voorwerpen, welke tentoongesteld zijn geweest en die in andere handen kunnen over gaan. NAT. VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. Or.der leiding van den heer Wouter Huischenruyter \9erd te Rotterdam de algemeene vergadering gehouden van de Nationale Vereeniging voor deu Volkszang. Plannen .zijn gevormd om aan alle harmonie- en fanfare korpsen in Ne derland de partijen van zes volkslie deren toe te zenden. Ruim 700 gezel schappen gaven blijk de toezending op prijs te stellen. Uit het verslag blijkt voorts, d3l pogingen in het werk zijn gesteld, met aanvankelijk succes, om liet getal af deelingen der vereeniging te vermeer deren. Vooralsnog telt zij slechts een afdeeling. die te Rotterdam, met 74 leden, terwijl overigens nog slechts personeeie leden ten getale van 73 zijn aan te teekenen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren Wouter Huischenruyter en J. S. M. Haver- mans. Goedgekeurd werd een voorstel om \e trachten elk jaar op den 18en Juni des avonds een carillonbespeling te doen houden, waarbij aan het Nedei'- landsche volkslied een zoo groot mo gelijke plaats op het programma Wordt gegeven, ONGELUKKEN. De ..N. R. Ct." meldt Vrijdag is ie 's-Heerenberg een 74-jarige vrouw onder een me3tkar geraakthet daarvoor bespannen paard was op hol. Enkele minuten na het ongeluk is de vrouw overleden. BOND VOORSTAATSPENSIONNEE- RING. Het Comité van Actie van den Bond voor Staatspensionneering, ingesteld voor de verkiezingen voor de Tweede- Kamer, heeft zijn verslag uitgebracht zoo meldt de N. R. Ct. In algerncene trekken deelt het me de, hoe er gewerkt is en met voldoe ning maakt het melding van do re sultaten van den verkiezingsstrijd. Voorts zegt het verslag, dat de hond wellicht 't oog zal moeten vesti gen op de Provinciale Statenverkie zingen. Als de Eerste Kamer blijkt een rem te zijn, dan zal de invloed van den bond zich ook bij de Staten verkiezingen moeien doen gevreten om Statenleden gekozen te krijgen, die verklaren vóór Staatspensioen te zijn en genegen zijn afgevaardigden naar de Eersle-Kamer te zenden, die er ook voor zijn. Opmerkelijk is het, dat enkele afdeelingen uit eigen be weging al in die richting werkzaam zijn geweest. Letteren en Kunst JOURNALISTIEK. Den lieer O. A. van Tricht is, zoo meldt de Nieuwe Ct., met ingang van 1 Nov. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd redacteur van dat blad. Do heer van Tricht wordt nu coFrespdhdéni te Parijs van de Nieu we Ct. Aan de hoofdredactie (die aan mr. Plemp van Buiveland blijft opgedra gen) is met ingang van 13 dezer ver bonden de heer J- J- Bruna, vroeger correspondent ie Berlijn, sedert het laatste halfjaar belast met de waar neming van het correspondentschap van dat blad te Parijs. LAURENT VERWEIJ. Naar de „N. R. Ct." met leedwezen verneemt Is de jonge kunstschilder Laurent Verweij plotseling overleden ten huize van den kunstschilder Wil lem van Leusden te Maarsen. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht voor onderwijzer aan de opleidingsschool voor jongens tot het M. O. 1. S. Verheus, onderwijzer aan school no. 1 le Haarlem. 2. T. van Lohuizen, te Zutphen, 3. J. A. P. van Leeuwen, te Leiden. Voordracht voor onderwijzer aan de school voor U. L. O. 1. T. van Lohuizen, te Zutphen. 2. H. A. Schmidt, te Roermond. 3. J. A. P. van Leeuwen, te Lelden. Voordracht voor de benoeming, van een lid der Gezondheidscommissie, vacature-W. A. van Vloten: 1. Dr. H. Brongersma. 2. Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hor dijk. Kinderfeest. 't Kinderfeest in 't Leidsche kwar tier Vrijdag gehouden, ging njet uit van de vereeniging Westerkwartier, maar van bewoners van dit kwartier. AANBESTEDING. Bij ondershandsche aanbesteding is door de architecten Hulshoff en Kok te Amsterdam het bouwen van een dubbele villa aan den KLatteweg te Scheveningen opgedragen aan do aannemers Kaub en Bierboom te Haarlem. COMMISSIE VAN TOEZICHT L. O. De Plaatselijke Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs advi seerde ir.zake het verzoek van den heer A, Brakel, die verzocht over te gaan tot hel geven van een vergoe ding voor leden dezer commissie voor tijdverzuim, aldus; ongetwijfeld is het in het belang van liet onderwijs, dat de leden van de Commissie van Toezicht op gere gelde tijden het onderwijs op de scho len waarnemen. Mochten hiertegen beletselen bestaan, dan achten wij het wegnemen daarvan een wensche- lijke zaak. In hoeverre dit kan geschieden overeenkomstig den wensch van adressant kunnen wij echter moeilijk beoordeelen." Het Tooneel SCHOUWBURG TE HAARLEM. Het Rotterdamscli Tooneelgezel- schap, Directeur Van Eijsden. „Da Hotel-Regisseur", klucht in 3 bedrij ven van Leo Kastner. Een stuk dat een vat was vol dwaas heid... en flauwiteiten; artisten, die met verve en animo speelden een niet zeer talrijk publiek, dat, in vrten deliike stemming, gul was met lach en toejuichingzóó was het iu den schouwburg Zaterdagavond. In een e.-nzaam gelegen strand-ho tel, waar geen enkele logée is, waai hotelier en keliners gek dreigen te worden van verveling, verschijnt een jong avonturier, die in het eenzame hotel een uitstekende schuilplaats ontdekt, om zich te verbergen voor zijn crediteuren. Dit jonge mensch werpt zich op als hötel-regisseur, en weet door een goed bedachten truc taL van gasten ts lokkenhij plaatst n.l. verschillende huwelijksannonces, schrijft op ande re, en bepaalt voor alle candidaten het strandhötel als rendez-vous-plaats. In een minimum van tijd zijn nu alle vijftig kamers bezet, en, wat den hotelier bevreemdt, alleen door onge trouwde' gasten. Hoe de verschillende candidaten te leurgesteld zijn en hoe ieder ten slotte toch. tevreden wordt, meldt de rest van de geschiedenis. Deze klucht werd door de Rotter dammers in het vereischte levendige tempo gespeeld; Nico de Jong als de hötel-reg-isseur en Henri Morriën als de hotelier wekten heel wat vroolijfc- heid in de zaalde heer De Jong bracht in 'zijn spel al het losse, be wegelijke en onbeschaamde, dat de rol vraagt. De trouwlustige dames werden te der in hun genre uitgebeeld door de dames Duymaer van Twist, van Olle- feri, Coelingh, Vervoorn en Martha Walden ook de ovêrige rollen waren vcldocnde bezet. Van zoo'n stuk is eigenlijk geen kwaad te zeggen goed misschien wel, omdat het 't publiek lachen doet en lachen gezond is; maar er is ge zegd: „wee! als alle menschen goed van u spreken!" We hopen de Rotterdammers spoe dig in waardevoller werk lerug te zien. ANNA VAN GOGII—KAULBACH. VOOR VROUWENKIESRECHT. Ter opening van de winicr-campag- ne heeft de afdeeling Haarlem van den Bond voor Vrouwenkiesrecht Za terdag een welgeslaagden propagan- da-feestavond gehouden. De bovenzaal van de Vereeniging was geheel bezet. De meeste aanwezi gen waren dames, maar onder de weinige heeren zagen we drie raads leden. Minstens 20 pCt. der aanwe zige mannen was dus raadslid 1 In de zaal hing aan het plafond de groote banier van de afdeeling. De voorzitster heette alle dames en heeren welkom,, wijzend op den vooruitgang van 'de afdeeling en den vooruitgang van de algemeene bewe ging voor vrouwenkiesrecht, alsook op de hoopvolle beloften, door de te genwoordige rogecring over het vrou wenkiesrecht afgelegd. Hierna wérd begonnen met de af werking van het welvoorziene pro gramma voor dezen feestavond. Mejuffrouw C. G. M. Blooker (mej. Hermin© Scholten was door ziekte verhinderd) zong een 5-tal liederen! en wist de hoorders onder bekoring van haar mooi e:: lief geluid to bren gen. Veel succes had ze vooral met „Kom, wir wandeln" van Cornelius en „Morgen-Hymne" van G. Hen- scheL De pianobegeleiding was bij mej- M. Warnier in uitstekende handen. Mevrouw Ramondt Ilirschmann urt Den Haag hield een aardig© causerie over „Gemeenschapsplicht".. In den laatste» tijd is zoo be toogde ze de taak van de vrouw veel veranderd. Vroeger was haar leven opgesloten tusschen de muren van het huisgezin, maar de ontwik kelingsgang der jaren heeft gemaakt, dat de vrouw meer in het werkelijke, het gi-oote leven van de gemeenschap is geplaatst. De vrouw eiseht thans ook naast den man medezeggingschap in bet bestuur van de gemeenschap. Dat is haar recht, want de maatschappij is samengesteld uit mannen en vrou wen. D© vrouw heeft eigenschappen die de man mist, zoo kan de vrouw den man, ook in het besturen van d© gemeenschap, aanvullen. Naast die rechten het kiesrecht heeft de vromv ook plichten tegen over de gemeenschap. Spreekster omwikkelde daarover eenige denkbeelden. De jonge man moet het vaderland dienen, de jong© vrouw heeft de plicht, zich op an dere wijz6 eenigen tijd een of meer jaren nuttig to maken tegenover de gemeenschap. Hoe deze vrouwendicnstplicht pre cies geregeld moet worden is nog niet te omlijnen, maar zeker is, dat de jong© vrouwen zich in veel verdien stelijk kunnen maken. Maar zoo eindigde spreekster eerst moeten de vrouwen het kies recht hebben, opdat ze dan later kun nen deelnemen aan d© beraadslagin gen, hoe de gemeenschapsplicht der vrouw geregeld moet worden. i'n de pauze werd ten voordeel© van de afde©lingskas thee geschon ken. Jammer was dat deze pauze tot bijna een vol uur gerekt werd. Dat was wat è.i te lang. Na üe pauze was liet woord aan den heer Ivo Doncker, die een nieuw Schimmenspel opvoerde, namelijk „De vrouw in de laatste eeuw". 't Was natuurlijk weer een groot succes, dit schimmenspel. Natuurlijk is het ondoenlijk, hier een beschrijving van dit schimmen spel te geven, 't Is aardig, en komt tot z'n recht, als men zelf de schimmen ziet en de stem van den heer Doncker hoort, om de grappige verzen voor te dragen. Enkele versregels hebben we ont houden Als een Paasch-os of een beer Volgt z© getrouw liaar lieer. j Dat was voor 100 jaar. Langzaam kwam de. emancipatie. Vrouwen, neemt ©r een voorbeeld an, Hoe men een man dresseeren kan. Verder werd in schimmen voorge steld, hoe de toekomst zal wezen. Wanneer z ij in de maatschappij Dezelfde rechten zal hebben als h ij. Maar zoover is 't nog niet. Nu heeft de vrouw nog geen kiesrecht en dom me mannen „idioten" zei Doncker kernachtig weL: En toch wordt ze door de wet Bij zoo'n stel ten achter gezet. Tenslotte werden de vrouwen opge wekt tot gemeenschapsplicht Toon met daden uwe machten, En hooger zal de man u achten. Een luid applaus was het loon van den heer Doncker voor dit aardige schimmenspeL Rubriek voor Vragen G eobonneerden hebben het voorrecht, Wagen op verschillend gebied, mils vooe beantwoording vatbaar, ia te xenden bij de Eodnclie van Haarlem's Dagblad, Groota Houtttiaat 5S. Allo antwoorden vrordsn geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet vblledig naam en woonplaats van don innendar vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. IIc wasch voor een dieast- bode per drie maanden. Nu gaat die dienstbode tusschentïjds weg. Heb ik nu recht op die drie maanden of voor den tijd dat ik voor haar gewasschen heb? ANTWOORD. U hebt recht op beta ling van het werk door u geleverd, maar ook niet op meer. VRAAG. Ik was door een mevrouw aangenomen om de wasch te doen voor hare drie dienstboden. Het 1ste kwartaal ontving ik mijn geld op' tijd, maar het 2e kwartaal liet me vrouw mij een maar.d wachten en zei meteen dat ik niet meer voor haar behoefde te wasschcn. Zij betaalde mij toen een maand voor twee dienstbo den en 1 week voor de derde diensb bode. Voor de laatste heb ik echter twee weken gewasschen, voor de twee anderen het volle kwartaal. Heb. ik nu recht op het heele kwartaal van de drie dienstboden, of alleen wat ik gewasschen heb? ANTWOORD. U kunt geld vorderen voor het werk dat u geleverd hebt VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, waar ik mij moet vervoegen oin een kookcursus in Haarlem bij te wonen"? ANTWOORD, Wend u tot de direc trice van de Huishoud- en Industrie school, Schneevoogtstraat. VRAAG. Kan een meisje van 22 jaar voor het gerecht trouwen, als de ou ders wegens geloofskwestie tegen bet huwelijk zijn? ANTWOORD. Ja, wend u tot den Kantonrechter. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen hoeveel een derde-machinist bij de Rotterdamsche Lloyd verdient, en als hij zich voor drie jaar verbindt om naar Lndiü te gaan mag hij dan in dien tusschen tijd thuis komen? ANTWOORD. Op deze vragen zou den wij het antwoord aan de Lloyd moeten vragen. 13 het niet eenvoudi ger als u het zelf doet? VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waar ik het gauvvst en in -den koristen tijd Esperanto kan leeren? Is er ook van gemeentewege zoo'n cursus? ANTWOORD. Van gemeentewege niet. Wend u tot den heer Sevenhuy- zen, hoofd der Leerschool aan de Vol dersgracht, wellicht weet hij voor u een goeden wc-g. VRAAG, Als men een kamer met de maand gehuurd heeft, heeft dan de huurder het recht de kamer met de 14 dagen op le zeggen? ANTWOORD, Met de maand op zeggen, VRAAG. Moet iemand die beneden de 13 in de week verdient belasting betalen? Er zijn geen andere inkom sten. ANTWOORD. Ja, hij moet belasting betalen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. AFSCHEID VAN DEN HEER MULLEMEISTER. De vergadering van de gezondheids commissie voor Bloemen daal c. a van Woensdag 1 dezer, kenmerkte zich door iets bijzonders. De heer J. Muilemeister, te Heemstede, sedert de instelling dezer commissie, haar voorzitter, had tegen 11 October a.s., den dag waarop hij den 75 jarigen leeftijd hoopt te bereiken, eervol ont slag gevraagd aan den Commissaris der Koningin, hetwelk was verleend onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking door hem bewezen diensten. In een afzonderlijk schrij ven aan de commissie deed de Com missaris der Koningin daarvan mede- deeling, daarbij roemende het be leid en de toewijding van den lieer Mullemeister, onder wiens leiding de commissie meermalen gelukkige uit komsten van haar arbeid had verkre gen. De heer Mullemeister, die nog in de volle kracht is van een mannelij- ken ouderdom, zeïde te willen heen gaan voor de tijd hem wellicht zou mar.en hij dankte secretaris en leden voor de betoonde samenwerking, die altijd in goede harmonie plaats had en beval zich in aller vriendschap aan. Mede namens de leden, dankte de secretaris den scheidenden voor zitter, die steeds als een schild had gestaan voor de commissie, wanneer van ambtelijke of niet-ambtehjke zij de gevaar dreigde voor het welslagen van haar werk, en van wiens hoffelij ke en vriendelijke wijze van wer ken allen, hij inzonderheid, veel had den geleerd. Met een hartelijken handdruk scheidde men. (Bloemend. Weekbl.) BIiLLEGOM. Wlaterdienst. De veel reizende ingezetenen en dat is geen onbeduidend aantal zijn niet tevreden over den winter- dienst van de Holl. Spoor. Over den zomerdienst naren zij evenmin te spreken; met 1 October is er geen verbetering gekomen. Tusschen 1.42 en 5.01 uur kan men niet per trein in de richting Haarlem, en tusschen 9.44 en 1.06 uur niet in de richting Leiden vertrekken. Voer deze volkrijke gemeente zijn die hiaten te groot. De postdienst was ons beter gezind; die vermeerderde het aantal buslich- tingen althans met een. Het vredevaandel. Zooals onze lezers weten, heeft de vrede groep van den optocht ter gele genheid van het Onafhankelijkheids- feest alhier, aan het gemeentebestuur een vredevaandel aangeboden. Dit door den burgemeester welwillend aanvaarde vaandel is thans op het gemeentehuis in een blikken doos ge borgen. Daar deze vlag van een kost bare stof is vervaardigd, zal dezelfde groep een couple, in wollen stof uit gevoerd, aanbieden om bij ongunstig weer te gebruiken. ZANDVOORT. In de 2e helft der maand September 1913, zijn aan het postkantoor alhier de navolgende brieven en briefkaar ten gepost, welke wegens onbekend heid van de adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Binnenland, Brieven: Mej. A. van Maanen, Amsterdam; B. Ileyenga, Amsterdam, Briefkaarten, Buitenland: B. Khovshrasky, Gent (België), J. W. G .Kirberger, Kopenhagen; E. Li- denstein, Berlijn, Mej. Verhage, Bop- pard; Frau II. Wallgrun, Eis-cnach; E. Fleischman, Hamburg; H. Rappel, Hannover; mrs. A. del Saldato, Lon den; Frau D. Sachs, Stelnbor (Oos tenrijk). Tot penningmeesleresse der Evan gelisatie alhier is benoemd mej. R. Gertenbach. In de Rijkspostspaarbank werd ge durende Seotember j.l. ingelegd f 28518.16. Terugbetaald werd f 6033.32 De uitzichttoren, die thans voor het publiek voor'.oopig gesloten is, is van de opening (26 Juli j.l.) door 14294 personen bezocht geworden. Gemengd Nieuws KONING OTTO VAN BEIEREN ONGESTELD. De Tel. meldt: Uit Mür.chen wordt gemeld, dat de krankzinnige koning Otto van Beie ren zoo ernstig ongesteld is, dat men elk ©ogenblik het ergste kan verwac-k ton. Do koning lijdt aan een inwendige kwaal, veroorzaakt door overvoeding. Een der* verschijnselen Tan zijn' kmnkzinniglieSd bestaat in een voort durend verlangen naar voedsel; wan neer de bewakers niet nauwkeurig de gangen van den ongelukkigen koning nagaaneet deze zelfs boombladeren en aarde. Koning Otto Ls 65 jaar oud. DOOR DOLT.F. KATTEN GEBETEN. Naar het „Handelsblad van Ant werpen" mededeelt, worden in de in richting van Pasteur te Brussel vijf personen verpleegd, die door dolle katten gebeten zijn. EEN HELD. Uit New-York wordt aan Het Volk gemeld: Kapitein Jones, van het stoomschip „Templemore", dat bij Kaap Virgi nia in brand, geraakte en zonk, ver klaard© dat de bemanning haar le ven aan den moed van den telegrafist der „Templemore" en aan den kapi tein van het s.s. „Arcadia" van de HamburgAmerika-lijn te danken heeft. Maandag kort na middernacht, brak brand uit in een katoenbaai van de lading dor „Templemore". Het vuur nam een groeten omvang aan. D© telegrafist zond onafgebroken en zonder zich door het dreigende en steeds naderkomende vuur te laten be angstigen, zijne signalen in het luchtruim. Daar het toestel haperde, bediende hij zich van een reserve-ac cumulator. en gaf het s.s. „Arcadia" nauwkeurig de plaats aan waar zich het schip in nood bevond. De tele grafist verliet pas zijn plaats in het kamertje voor de draadlooze telegra fie toen de batterijen niet meer werk ten en verliet met den kapitein als laatste man het brandende schip. Een uur daarna verscheen de „Ar cadia" op de plaats des onheils welk scliip de manschappen der „Temple more" uit de reddingsbouten aan boord nam. De bemanning werd te Baltimore aan land gezet. De waarde van de „Templemore" bedroeg met la ding 720.000 dollars. DE SUFFRAGETTES IN ENGELAND. Een groot onbewoond huis in Hamp ton is ernstig beschadigd door brand. Twee kiesrechivrouwen zijn iu hechtenis genomen. UIT ZUID-AFRIKA. Onder de Indiërs in Zuid-Xfrïka, ontevreden over de beperkende bepa lingen betreffende immigratie en be wegingsvrijheid der reeds gevestigde Indiërs, is een beweging lijdelijk verzet begonnen. Uit Natal trachten eiken dag kleine troepjes Indiërs de Transvaalsche grens te overschrijden, en daar him vestiging hier verboden is, voert dat telkens tot inhechtenis nemingen. Eenige Indiërs zijn reeds tot gevangenisstraf veroordeeld. De zen schijnen nu van de Engelsche suf fragettes te hebben geleerd. Immers enkelen van hen zijn tot de honger staking overgegaan. Dezen zijn naar Durban overgebracht. EEN ROOVERSBENDE. Uit Werchne Udinsk (Transbaika- lië) wordt geseind Onlangs word hier een diefstal ge pleegd, waarhij 2e dieven 100.000 RbL buitinaakten. De politie ontdekte Za terdag bij een huiszoeking de roo- versbende, die zich aan den diefstal had schuldig gemaakt. De misdadi gers vuurden hunne revolvers af, doodden drie agenten en brachten een vierden zware wonden toe. Bo vendien werd ©en inspecteur licht ge wond. De politiebeambten schoten een der misdadigers dood en namen een an deren gevangen, de overigen wisten echter i© ontkomen.. OVERSTROOMINGEN. Het zuidelijk deel van den staat Texas wordt door overstroomingen geteisterd, gevolg van overvloedigen regen. Te San Antonio staan de straten zes voet onder water, San Maroos en Georgetown zijn geheel door water omringd. De schade aan den oogst wordt op 15 inïllioen geschat, zoo me'.dt de N. R. Ct. AANVARING. Het Eng. stoomschip „Gardenia", van Beni Saf naar Middlesbro, is in aanvaring geraakt met het Eng. stoomschip „Comwood" en dienten gevolge gezonken. Van de opvaren den zijn 18 man verdronken. De kapi tein en de overige equipage werden gered en te Great Yarmouth geland. De Cornwood werd zwaar beschadigd MENSCHEN ETERS. Uit Melbourne wordt-bericht, dat een patrouille op Nieuw-Guinea acht hoofden der inboorlingen, die eeni gen tijd geleden een mineraloog, den Duitsch-Amorikaan Werner, hadden vermoord en opgegeten, gevangen heeft genomen. In het gevecht, dat aan de gevangenneming voorafging, werden vier inboorlingen gedood en een groot aantal gewond. EEN VADERMOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Te Villers St. Paul woonde het gezin van den dagiooner Portier. Hot was een heel treurig gezin, want de vader was een dronkaard, die zijn booze neigingen op zijn ongelukkige vrouw en zijn dochters trachtte te koelen. Toon de vrouw weer eens, on der bedreiging met een bijl, mishan deld vas, zeide zij „.Vis ik maar durfde 1" „Wat dan?" vroeg haar zoon. „Dan zou 'k 'm doodeu." „Ik zal 't doen", zeide de jongen. „Hier dan", zeide de moeder, „hier, als je dan moed hebt, daar zijn 20 frank, koop een revolver. Anders brengt bij ons allemaal om 1" Portier had inderdaad zijn vrouw gedreigd, dat hij haar dooden zou. „Ik geef je nog een week te leven", had hij gezegd. De zoon van Portier kocht een re volver. Toen hij twee dagen na liet gesprek met zijn moeder thuis kwam, vond hij zijn vader alleen. „Waar is Je moeder yroeg de dronkaard,. De zoon antwoordde„Als ze niet hier is, is dat jou schuld".... En toen de man zijn hand ophiel om te slaan, schoot dc jongen op zijn vader, die voor hem stond, zes maal achtereen zijn revolver af. Daarop ging de jongen het huis uit. „U kan komen", zeido hij tot zijn moeder, ,,'t Is gebeurd." Maar toen ze thuis kwamen was et nog beweging in het lichaam van den man. Op verzoek van de vrouw loste de jongeu toen nog twee schoten op het lichaam. Daarop gingen moeder en zoon zich aangeven. Voor het hof van assisen der Oise te Beauvais hebben getuigen beves tigd, dat de vermoorde een onmensch was. Het getuigenis der beide doch ters moet gruwelijk geweest zijn om te hooren. De gezworenen hebben met algemeene stemmen liet onschuldig over moeder eu zoon uitgesproken. Vrijspraak volgde, zoo meldt de ,,N. R. Ct.". Koloniën EEN AMOKPARTU. Te Bandjermasin heeft op Pasar Boroe een groote amokpartij plaats gehad, <Me een bloedbad ten gevolge hud. Beweerd wordt dat de oorzaak ligt bij een vrouw. De amokmaker Karim ls gearres teerd. Er zijn zeven dooden en vijf gewonden. UIT ATJEH. Men seint uit Kota Radja aan de Sum. Post: Een Atjeher heeft op het station Segli den onderluitenant J, K. A. Kiep© dor een rentjongsteek zwaar gewond. EEN ERNSTIG AUTOMOBIEL- ONGELUK. Nabij Semarang had boven Tjandi de heer v. M. het ongeluk met zijn auto viji inlanders aan te rijden, van wie drie ernstig gewond werden eii twee op slag gedood. Het ongeluk had. plaats na botsing met een kar, die niet goed zou zijn uitgeweken, maar in bet bericht wordt tevens ver meld, dat de auto met groot© vaart van boven kwam aangereden. Naar verluidt, heeft het niet veel gescheeld of de inlanders in den om trek waren den auto-eigenaar te lïjl gegaan; zoo verbitterd was men over het gebeurde. Be zaak zal door de poLitie onder zocht worden. ONRUST IN REMBANG. De resident van Rembang had tot den afdeelingsoommandant te Soera- baja het verzoek gericht, iu verband met de troebelen in het Toebangscho troepen gereed te houden. 45 man, on der een luitenant, zijn gezonden. Te La-sem hebben in de dessa twee S. I.'ers een inlander, die niet wilde lid worden van den Sarikat Islam, vermoord in het huis van den assis- tonat-wedono. De moordenaars vluchtten in de woning van den af- deelingspresident van den S. I., die weigerde hen uit ie leveren, ook aan den controleur van Djatirogo, alvo rens ruggespraak te lieblien gehou den met het hoofdbestuur van de S. I. Daarop werd een militaire patrouille opgeroepen, en de moordenaars en eveneens het afdeelingsbestuur van den S. I. gevat. StoomzatrtbericMen STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Koningin der Nederlanden (uitreis) passeerde 4 Oct. Perim. Het st. Rembrandt (thuisreis) ver trok 4 Oct. van Singapore. Het st. Prinses Juliana (thuisreis), bevond zich Zaterdagmiddag 12 uur 30 mijlen bezuiden Ouessant Het st. Vondel arriveerde 4 Oct. van Amsierdam ie Batavia. Het st. Grotius, uitreis, vertrok 3 Oct. van Lissabon. Het st. Nias, thuisreis, vertrok 3 Oct. van Triest. STOOMVAART-MIJ. OCEAAlN. Het st. Rhesus, van Japan en Pe- nang naar Londen en Amsterdam, vertrok 2 Oct. van Colombo. Het st. Prometheus en het st. Yangtsze, van Batavia naar Amster dam, arriveerden 4 Oct. te Suez. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Sommelsdïjk arr. 3 Oct. van Rotterdam te New-Orleans. Het st. Rotterdam vertrok 4 Oct van Rotleidam naar New-Yorki ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Bandoeng (thuisreis) arriv. 4 Oct. te Marseille. Het st. Goentoer (uitreis) passeerde 4 Oct. Kaap del Armi. Het st. Jacatra (uitreis) passeerde 4 Oct Perim. Het st. Medan (uitreis) pass. 4 Oct Gibraltar. Het st. Rindjani (uitreis) vertrok 4 Oct. van Colombo. KON. WEST-ÏND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem I (thuisreis)' arriveerde Zaterdagmiddag 12 uur te Havre. Het st. Prins der Nederlanden ver trok 3 Oct. van New-York naar W.- Indië. Burgerlijke Stand ZANDVOORT. ONDERTROUWD: A. van der Mye en D. Keur; K. Kemp en C. Beekhuis. GETROUWD: J. Wr. Kulk en E. Keur; G. de Lugi en L. Schaap. BEVALLEN: C. Kening—Driehuizen d. OVERLEDEN: S. Koning, 4 m., B. A. Kraayen- 1 oord, 2 m.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7