Rmiiei's Oud TWEEDE BLAD October 1913 OM ONS HEEN No. 1818 Lösrlingon van Toynbss. Arnold Toynbec was eeii Engelsche 'hervormer, die in 1852 geboren werd, te Oxford wijsbegeerte, geschiedenis en economie bestudeerde en in 1883 ol stierf. Dit korte leven heeft hij ge bruikt voor een nobel doel, de verhef- fing namelijk, in sloffelijken en mo- reelen zin, van de onbemiddelde volks klassen. Zijn vacanties als student bracht hij onderwijzend en raadge vend in het arme East End van Lon den door. Na zijn dood gaf zijn vrouw zijn voornaamste werk Industrial Revolutions (hervormingen in de nijverheid) uit, maar meer nog dan dit is bekend geworden de Toyn- bee Club, die na zijn dood door een aantal van zijn medestandersin 't leven geroepen werd. In datzelfde Oosteinde van Londen, in het gevrees de Whitechapel, stichtte de club een gebouw onder den naam Toynbee Hall. dat het verzamelpunt werd van allen, die trachtten net arme volk op te voeden. Het zijn meest studenten of vroegere studenten, die daar wonen en door voordrachten, debat- en mu ziekavonden en algemeen gezellig ver keer het verstandelijk en geestelijk peil der armen verhoogen. Deze arbeid, naar zijn stichter Toyn- bee-werk genoemd, is over de geheele wereld in allerlei vorm verspreid en wordt, naar men weet, ook in Haar lem beoefend. Aanvankelijk ook door muziek- en voordracht-avondjes, maar die zijn langzamerhand in onbruik geraakt, omdat ze feitelijk wat overbodig wa ren geworden. Er is in onze stad mu ziek genoeg tc hooran, voor eiken rar.g en stand. Wat overbleef omdat er inderdaad behoefte aan bestaat, dat zijn de cursussen in allerlei vakken, niet het minst in talen. Daarheen dringt bij ons, klein volk als we zijn, onweerstaanbaar de behoefte heen; wij willen onzen arbeidskring en onze levenskansen vergrooten en daarvoor is het schrijven en spreken van ande re dan onze eigen taal in de allereer ste plaats noodig. Vooral van Engelsch. Ik zeg het niet graag, omdat Fransch een uiterst welluidende taal is, maar het En gelsch is de practische wereldtaal met hel langzamerhand meer naar voren dringende Duitsch. Dat komt niet enkel door de uitgestrekte kolo niën van Engeland, -zelfs, niet alleen omdat in het reusachtige werelddeel van Noord-Amcrika algemeen En gelsch wordt gesproken, maar ook omdat het een taal is, waarvan ie mand in een beperkt aantal lessen wat leeren kan. Fransch is veel moei lijker door woord- en zinsvorming, uitspraak, door alles, dat is de taal van letterkunde en poëzie. Wie een taal wil hebben, waarin bij duizen den mijlen van hier wil leeren zeg gen „ik zoek work", of„ik wil een stuk brood koopen", of: „wanneer vertrekt de eerste boot?" die leert Engelsch en niets anders. Geen Fransch en ook geen Duitsch. Daarom is het zoo fout, wanueer op lagere scholen, waar maar ééu vreemde taal geleerd wordt, de Fransche gekozen wordt; daar heb ben die leerlingen weinig aari. Het is te zwaar voor een korte studie en la ter, in den vreemde, hebben ze er gecu practisch nut van, tenzij ze juist naar Frankrijk emigreeren, wat bij na niet voorkomt, of naar een enkele streek in Canada. Zelfs daar is bet Engelsch evenwel de éérste taal. Belanghebbenden, dat wil zeggen zij die, vaak op ouderen leeftijd, een vreemde'taal willen leeren, zien dat ook teér góéd ia "en etroomën naar de Engelsche lessen van het Haar- lemsche Toynbee-werk. Niet minder dan 128 leerlingen hebben zich bij de laatste inschrijving daarvoor aange meld. En dat om allerlei motieven, vooral voor emigratie. Lieden van al lerlei beroepen staren met verlangend oog naar 't land der vrijheid over den Oceaan: voerman, bloemist, bakker, koopman, kindermeisje, smid, tim merman, schilder, electricien, ge meente-werkman, ja zelfs jongens van de ambachtsschool. Een vrouw, wier man in Amerika is, zal naast haar zoontje do landstaal leeren, om daarna samen man en vader te gaan opzoeken. En een 18-Jarige boek binder wil zendeling worden. Zelfs een man van 45 jaar is bereid, ter wille van een betere toekomst ginds, zijn Nederiandsche long in eeu En- gelschen plooi te dwingen. Misschien zal het hem tot voordeel zijn, wan neer hij iemand ontmoet, die hem het emigreeren afraadt. Het loon in Amerika is goed, maar de gang van het werk snel en de arbeider daar door spoedig oud. Dan verft hij de grijzende haren glimmend zwart, als er niets beters bij de hand is des noods met schoensmeer, om zich als jong kerel voor te doen. Neen, deze 45-jarige moet als hij geen familie in Amerika heeft om op te steunen, lie ver nan dezon kant va?i den grooten visch vij ver (the herringpond zeggen de Amerikanen) blijven en liever Engelsch leeren om de reden, die een 17-jarige fabrieksarbeider op geeft „voor zijn plezier." Voor ontwikkeling' en voor 't vak zijn twee andere motieven een zeven tienjarige kinderjuffrouw heeft het Engelsch noodig voor do practijk en een tweede-meisje wil er kamenier door worden. Er is iets aandoenlijks in die pogingen tot verdere ontwik keling van raenschen, voor wie deze vaak groote moeilijkheden zullen meebrengen. Zoo hebben zich alt den omtrek twee gemeente-beambten aan gemeld, wier chef zich tegen hun Jes nemen verzet en die nu aan 't be stuur van Toynbee verzoeken, bij den burgemeester voor hen een goed woord te- doen. Voor een cursus in Fransch lieten zich 37 personen inschrijven, daar onder zijn scholieren, een modiste, een costuumnaaister, iemand van 28 jaar, die op een kantoor is, een 26- jarige letterzetter, kindermeisjes, een kinderjuffrouw en een 28-jarige dienstbode. Ik hoop, dat zij er voor ontwikkeling veelaan hebben zal, maar sta toch verwonderd over het feit, dat er minder lust is voor Duitsch. dut slechts begeerd wordt door 26 personen, onder wie een 32-ja- rige fabrieksarbeider, een timmer man van 22 en een rijtuigmaker van 36 jaar, dien het allen om ontwik keling te doen is. Tot deze leerlingen behoort ook een 23-jarige naaister, die op een kantoor, wil komen. Groote neiging is er ook voor het vak boekhouden. Velen geven op, dat ze het voor hun vak willen leeren. Een 17-jarig kindermeisje geeft als doel; ontwikkeling en twee bakkers gezellen, blijkbaar- wakkere jongens, vinden boekhouden voor zich noodig, omdat zij later, als zij baas zijn ge worden, de boekjes van hun personeel zullen kunnen controleeren. Drie andere bakkers behooren tot de 10 leerlingen, die zich aanmeldden voor rekenen of wiskunde. Een instru mentmaker rekent er (zeker terecbl) oi), dat hem dit bij zijn vak ie pas zal komen en een bankwerker neemt stel lig om dezelfde reden aan den cur sus deel. Veertien willen leeren teekenen, on der wie schooljongens, een transport arbeider van 34 jaar, die artist wil worden, iemand die 15 jaar bij een rijwielsmid is en bankwerker worden wil en iemand van de katoenfabriek die smid wil wezen; zelfs heeft een machine-bankwerker van -16 jaar den te prijzen moed, om op de schoolbank te komen zitten. Het is een teeken des tijds, dat zoovelen op ouderen leeftijd hun kernen ën Kunnën nog wilïëni San- vullen. Onder de 17 leerlingen voor den verstelcurBus wisselen de leeftij den af van 10 tot 29 jaar en onder dio voor knippen van 1.3 tot 36 jaar. De kleinste cursus is die voor Nederiandsche taal. Dié heeft vier leerlingen. Wie zou gedacht hebben, dat de menschen zoo voortreffelijk hun eigen taal verstaan I Op redac- tiebureaux krijgt men steevast een minder goeden indruk. Samen 293 leerlingen. Het is van bc-teekenis. En natuurlijk kosten die lessen heelwat meer dan hun magero opbrengst van een dubbeltje per les, Wie dit goede werk van ontwikke ling wil steunen, melde zich aan als donateur van het Ilaarlemsche Toyn- becwerk bij den penningmeester, den heer H. A. M. van Veen, Kinderhuis- vest. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De ËSalkanvutksan Oorlog tasschen Turkije en Briekenland Zooals we reeds opmerkten, heerscht er een meer optimistische stemming in do Europeesche kabinetten omtrent den toestand op den Balkan. Zoowel in de Albaueesch-Servische quocslie als in de Turksch-Grieksche verwa-cht men oen toe-nadering, ondanks allo l>e- riehten, die omtrent den oorlogszuch- tLgen geest in Turkije en Girekenland worden verspreid. De optimisten stellen zich op het standpunt, dat het natuurlijk is, dot déze beido vijanden tegenover elkaar met krachtige maatregelen dreigen 'om ieder voor zich nog zooveel moge lijk bij do onderhandelingen te win nen, maar dat Ifen slotte, zij hot dan ook niet direct een verzoening, dlan toch wel een overeenstemming kan worden verkregen, die een hernieuwd uitbreken van den strijd voor beide partijen noodlottig zou voorko men. Ook in Rusland is de regeering op timistiseh gestemd zooals (blijkens het vermelde weekoverzicht van de Nordd. Allg. Ztg) ook de Duitsclie re- gccring is. De Russische regeering meent dat een vredelievende oplossing van de Grieksch-Turksche moeilijkheden nog z-cor wel mogelijk ie. Men 'ie in Peters- burg van meening, dat de financieel© toestand van Turkije zoo ongunstig is. dat zij wel geen nieuw avontuur zal wenschen. En hoewel de oorlogs partij in Turkije de overhand heeft, zou een veldtocht tegen Griekenland door gebrek aan de noodige middelen vrijwel onmogelijk zijn. Als het opti misme alleen op deze fioaucieele moei lijklieden is gegrond, lijkt bet even wel nog al zwak gebaseerd, want., hoe dikwijls is in deze merkwaardige Bal kanoorlogen reeds voorspeld., dat fi nancieel© uitputting de partijen tot vrede zou dwingen en telkens blijkt dan weer dat toch nog nieuwe hulp bronnen konden worden geopend. Meer dan van. de Albaneesch-Servi- sche quaestie dreigt van de geschillen tusschen Griekenland en Turkije op het oogenblik het gevaar. Turkije voelt zich militair weer sterk, na het geen bet van Bulgarije heeft,- weien terug I© winnen eca hoopt dus nu ook de vredesvoorwaarden niet Grieken land te kunnen herzien; de Grieken van hun 'kant. nog altijd in de roes van de behaalde schitterende overwin ningen, voelt zich niet minder sterk en hopen daarbij blijkbaar op do hulp van Servië, als de nood aan den man mocht komen. Veel hangt dus af van de houding van Bulgarije en van Roemenië. Uit Londen wordt aan de Tribu ne" geseind, dat Turk ij e van geen toegeven wil weten ter zake van het bezit van de eilanden Chios en My. ti le n e. Men ziet te Londen den toestand donker in. Een tusschenkomst van Roemenie? In diplomatieke kringen te Parijls verzekert men, dat Roemenië aan Servië en Griekenland zijn goede diensten hoeft aangeboden om door diplomatieke bemiddeling ec-n derden Balkan-oorlog to verhinderen. R. oeruenië schijnt bovendien van. plan te zijn, zoo hare pogingen schip breuk mochten lijden, gewapender hand te verhinderen, dat de vredo weer verstoord wordt. Dit werd al thans uit Boecharest aan de „Zeit" geseind en te Parijs schijnt men een zelfde bericht te heïhben ontvangen. Roemenië neemt reeds militaire maatregelen. DeÈÖu3iSgvan B u g££ ij Uit Sofia wordt aan de „Polit Korr." gemeld, dat een krachtige strooming in politieke kringen be staat ten gunste van een actieve staat kunde vnn Bulgarije in geval van Turltsch-Grielcsche ver wikkelingen. In regee-ringekringen echter wil men van de-zo nieuwe beweging niets we ten. Wel zal de regoering trachten langs diplomatieken weg een herzie ning van het verdrag van Bcecharest te verkrijgen. ra Serviërs sn De Albansozen. De Serviërs hebben de Aihaneezen teruggedreven tot over de Drin en een bestuur ingesteld in het gebied Liouinagora, dat geheel en al ge zuiverd is van vijanden. De Serviërs hebben Lioumkoula en üouchanotmost bezet, nadat zij de vijanden op de vlucht hadden ge jaagd. Uitwisseling van lcrijgs- vangenen. Dinsdag begon de uitwisseling der Bulgaarscbo en Turksche krijgsge vangenen. Frankrijk en Spanje. President Poinca.ré )s Dinsdag in Madrid aangekomen. Op het oogenblik, dat de pre-siden- tieeie trein het station binnenkwam, speelde de muziek de Marseillaise en daarna het Spaansch© volkslied. De koning trad vooruit tot voor hel por tier en maakte be'. militair saluut, President Poïnearé steeg uit, wa-ar- op de koning hem hurtelijk de hand drukte en uitdrukking s«.V aan zijn vreugde over Pbinearé's bezoek. Ver volgens werden de infanten Fernando en Alf-ona voorgesteld-, evenals de ver schillende personen, die op het per ron aanwezig waren. De president drukte een ieder de hand en ste'de op zijn beurt dc Fransche hoeren voor, van wie de koning reeds een:gen per soonlijk kende. Daarna stelde dc burgemeester aan Poincaré een welkomst/adres ter hond. De koning en de president inspec teerden vervolgens de eere-com-pagnio en reden daarop weg in een a la dau- mont bespannen rijtuig, geescorteerd door kurassiers van de koninklijke garde. Het publiek juichte de beide, staatshoofden bij hun voorbijrijden levendig toe. De geestdrift nam latei- hoe langer hoe meer toe zoo verze keren de telegrammen. Bij dè ontvangst van de Fransche kolonie wenschte Poincaré den leden geluk, dut het hun gegeven is bij te kunneh drogen tot do welvaart van twee landen, die erop aangewezen zijn samen te gaan en samen te wer ken en die trachten moeflon op on wrikbare» grondslag een vriendschap te vestigen, die reeds door de uiter lijke omstandigheden wordt voorge schreven Minister-president Romanones ver klaarde in een onderhoud met een correspondent van do Temps", dat het ©enigszins voorbarig is in ver band met de réis van president Poin caré -thans reeds te spreken van een entente of zelfs een verbond tusschen Frankrijk en Spanje. Olt-Gblna. f De correspondent te Peking van de Daily Telegraph seint volgens de N. R. Ct-. uitvoerig over den langduri-, gen stembusstrijd, die met de verkie zing van Joeansjikai is geëindigd. Gedurende -de stemming stond een groote troepenmacht bij het gebouw opgesteld. De correspondent is er van over tuigd, dat enkel omkooping op enor me schaal de overwinning van Joean sjikai hooft mogelijk gemaakt. Hij vermoedt, dat tweehonderd parle mentsleden omgekocht zijn. Niettemin was de overwinning van Joeansjikai nog lang onzeker geweest, en de zege praal bij dc laatste verkiezing was nog volstrekt niet eenstemmig. De correspondent te Peking van de Times constateert, dat de overwin ning van Joeansjikai, ofschoon die algemeen voorzien was, nergens geest drift verwekt heeft. Slechts een hand jevol politiscerende Chineezen per soonlijke vrienden van Joeansjikai interesseerden zich voor de zaak. De buitenlanders in China beseffen, dat de verkiezing van Joeansjikai feite lijk da eenige mogelijkheid was. D© correspondent is van oordeel dat; d© verkiezing van Joeansjikai er da erkenning van de Chine-jsche re publiek door de mogend-heden zijn gezag en zijn prestige zullen sterken, maar de binnenlandsch© toestanden in China blijven niettemin hachelijk en chaotisch. Talrijke rooverbenden stroopen, zonder verzet te ondervinden, in vele provincies. Het is vorder de opinie van den cor respondent en van de meest© buiten landers in China, dat zonder hulp van het buitenland geen herstel van de orde mogelijk zal wezen. Die -hulp fari Het buiïerïand kan' niet nilblij-' ven. wil China aan het noodlot ont snappen, dat Pcrzië heeft ondergaan. Generaal Lijoenghoeng is tot vice- president van de republiek gekozen met. 610 van 719 uitgebrachte stem men. Japan en Rusland hebben do CM- nees'chö republiek onmiddellijk er kend en volgons hef Chineesche ministerie van buflenlandsche zaken, zijn do nota's waarbij de overige mo gendheden de republiek erkennen, reeds onderweg. Het ministerie van buitenlondsche zaken heeft echter, voordat de mo gendheden tot die erkenning overgin gen haar moeten waarborgen, dat de nieuwo president alle verdragen, rnet de Mandsjoe-rogecring gesloten, zal erkennen en do huidige tol-adin fru stratie zal handhaven. Allarlel Uit 't woelige Mexico. Volgens berichten, door het Ameri- kaansciio departement van buiten- landsciiy zaken uit Mexico ontvan gen, kan hei verzet- in Noord-Mexlco, uitgezonderd in. den Staat Sonora, als gebroken worder. beschouwd. De Consti.tutdori alisten hebben de voornaamst© plaatsen, die zij bezet hadden, weer moeten opgeven, zoo- dat do bondsregeering het. gezag in geheel Chihuahia weer in handen heeft. Ook de pogingen der rebellen om zich meester te maken van Guerja- mas en Maizatian, twee belangrijke havens aan de Goif van Californië, zijn mislukt. Zij trachten nu althans Sonora te behouden en verklaren, dat AmoriJca-ansche financiers hun eon voorschot, van ©en half mi Ui oen dol lar heblien beloofd, waarvoor de In komsten van den staat als waarborg moeten strekken. Maar 't blijkt dat deze bluf op niets anders berust dan op de belofte van oenige Amerikaanscho en Britsche be langhebbenden bij de mijnen in den staat, dat zij aan Carranzo 50.090 dol. zouden voorschieten, wanneer deze belooft hun eigendom te beschermen. Nader wordt geseind: De bóndst-roepen hebben P léd ros Negras, de vocrloopige hoofdstad dér rebellen,veroverd, zonder dat een schot gevallen is. Een aanslag? Volgens een bericht aan de „Echo de Paris" zou tijdens een jachtpartij te Herren-Kretrchen van achter een boschje geschoten zijn op den koning van Saksen en zou onmiddellijk een oderzock zijn ingesteld, dat leidde tot de inhechtenisneming van twee per soden. Binnenland DE HOFKAPEL GESLOOPT. Wij lezen in de Avondpost: „Achter de schutting op 't Binnen hof naast het gebouw der Eerste Ka mer wordt een arbeid verricht, waar van èn oud-minister Regout ën mi: nister Lely de niet te benijden ver antwoordelijkheid draagt. De Hofkapel wordt gesloopt. Een oud historisch monument wordt definitief vernield. In deze kapel lagen vele der Hol- landsche graven en hun familieleden begraven en ook Oldebameveldx is er na zijn executie ter parde besteld. Reden dus te over om het gebouw, als we een wet ter bescherming van historisch)»' en kunstmonumenten be zaten welke we reeds te lang ont beren dit gebouw te classificeeren onder de te beschermen monumen ten. Tot nog toe is de stem welke om zoo'n wet riep, die geweest van den roepende in de woestijn. VREDESPALEIS. De Londensch© llbld. berichtgever schrijft: „lk verneem dat zich hier ter stede een comité gevormd heeft om aail het Vredespaleis te Den Haag aan te bie den ©en buste van den heer Andrew Carnegie. Dat comité heeft de vervaar diging dezer buste opgedragen aan den bekenden Engelschen beeldhou wer Sir William Goscombe John, een der Royal Academiciens". BESCHERMING VAN ARBEIDERS. De jaarvergadering der Nederiand sche Voree-niging voor wettelijke be scherming der Arbeiders, die wegens bijzondere omstandigheden niet in het voorjaar kon plaats vinden, zal op een der laatste dagen van Novem ber te Amsterdam worden gehouden. O.m. zal in die bijeenkomst een diep gaande beschouwing worden gewijd aan het vraagstuk der huisindustrie en de maatregelen worden overwogen waardoor de misstanden, die op zoo groote schaal dezen bedrijfsvorm aan kleven, kunnen worden weggenomen. Drie ter zake bevoegde sprekers zul len de gedachtenwisseilng inleiden. Onze Laciilioe'; *n Boertje zit in de tram en spuwt op den grond. De conducteur, die 't ziet, zegt: Vrind, je moet doen wat da a r staat: N'iet spuwen op den grond. Boer: Doo jij dan ook wat uaar staat? Eet jij alleen maar chooola van Van Houten, en brand jij alleen maar lampen van Philips?... O, zoo! (llbld.) EEN PROTEST TEGEN B. EN W. VAN ZAANDAM. Naar aanleiding van het schrijven van B. en W. vau Zaandam aan de afd. van den Bond van N. O. aldaar, waarin deze afdeeling verzocht wordt Ti. en VV. advies te geven in verschil lende zaken het onderwijs betreffen de, heeft het bestuur der afd. ..Zaan dam" van het N. O. G. onderstaand schrijven gericht aan het Coik-ce van B. en \V. te Zaandam. Do afd. „Zaandam" van het Ned, Onderwijzers Genootschap, gezien het feit, dat een dergelijk schrijven niet is gericht aan de afd. hct N' °- G' Z'et zich verplicht tot Uw College een ernstig pro eest te richten wegens de ni<? (.-er kenning 'daardoor van het N. G als vakvereeniging. Het N O. G., dat reeds meer dan een halve eeuw gestreden hoeft mot alle ten dienste staande middelen ter bereiking van zijn doel, neergelegd art 1 der statuten luidende: „1-ïét Nederland sch Onderwijzers-Genoot schap stelt zich ten doel de beharti ging der belangen van het lager on- derwijs. van de onderwijzers en hun nagelaten betrekkingen", heeft daar door eene miskenning ondergaan, w-elke het allerminst verdient. Bovendien mogen de adviezen, ge geven door een vereenigincr, waarvan ahe onder.vijzers lid kunnen zijn. gp- acht worden alztjcTiger te zijn, don die van een vakvereeniging ais de Bond van N. O. Wij moeten n dan ook wijzen op uw partijdig standpunt, waaron een ge meentebestuur zich in gceji geval rnag plaatsen en wat wij allerminst verwacht hadden van een democra tisch bestuur, in meerderheid samen gesteld uit leden eener partij, die bij alle gelegenheden de erkenning der vakvereeniging heeft geëischt. Blijft uw College bij het genomen' besluit, dan geven we u de "verzeke ring, dat wij niet in gebreke zullen blijven, in het belang van de onder wijzers en van den onderwijzers- stand, ongevraagd onze wenschen kenbaar te maken, waartoe wij als -vakvereeniging het recht en den plicht hebben. DE GOUVERNEUR GENERAAL. Naar aanleiding van de geruchten en veronderstellingen na het optreden van den nieuwen Minister van Kolo niën, mr. Pieyte ontstaan over een eventueele terugroeping zijnerzijds van den gouverneur-generaal van Ned.- Indiëf word.t'-van bevoegde zijde aan het Huagsche Correspondentlebureaa medegedeeld, dat de minister ver klaard heeft dat qr voor hem geen enkele reden bestaat, een vervroegd aftreden van den gouverneur-generaal Idenburg te bevorderen. OUD-MINISTER TALMA. Te Tilburg heeft zich een comité gevormd, dat alle vereenlgingen op roept om mede te doen aan eene groot sclio luildebetooging in November te honden voor den oud-minister Talma. Als hoofdredenaar zal bij die betoo ging optreden mr dr Jan van Best, afgevaardigde der Tweede-Kamer voor het district Eindhoven, zoo meldt het N. v. d. D BRANDSTOF VOOR KEUKEN WAGENS? De Avondpost schrijft: Door den burgemeestér van Apel doorn is aan den commandant der 4e divisie bericht, dat op 22 September jl. in de buurtschap Zevenhuizen van zijn gemeente een 135tal houten blok ken zijn ontvreemd, welke dienden tot aanwijzing van het rijspoor langa openbare wegen. Dien dag waren ver schillende troepenaf deelingen, dio deel namen aan de legerma noeuvres aldaar gepasseerd. WeUicht is het middagmaal van een afdooling infanterie bereid op „de tot aanwijzing van liet rijspoor besterudo blokken". Een onderzoek wordt ingesteld, daar- de burgemeester betaling dier blokken verzoekt. VOSSEN, ht de Hoog-Soerensche bosschen houden zich tegenwoordig veel vossen op. Een der jachtopzieners van de Koningin gelukte het in veertien da gen 6 te bemachtigen: 3 werden ge- schoten en 3 uitgegraven. Fe u i 18 ©to n (Nadruk verboden). WRAifi, 59) les Laten wij gaan, zeide Eertignol- Eeriskiaps scheen er een denkbeeld bij hem op te komeu. Vindt gij het goed, dat^ik Jenny meeneem? vroeg hij. Dat zal haar af leiding geven, en gij kunt haar dan tegel-jk aan uw moeder voorstellen, en aan uw broeder en zijn dochter. Bertignolles had bijna berouw over hetgeen hij had gezegd. Hij begreep, dat hij in zijn ijver te ver ging. Laurent zwoeg, met beklemd hart. -Waarom wilde Berrignolios zl|n doch ter aan de markiezin voorstellen? Beide mannen zagen elkaar strak aan. Maar de vader van Jenny glimlach te en niets verraadde een nevenge dachte. Hij zeide Vindt ge het beter van niet? Dan. spreken we er niet verder over. Eens i ivoor altijd yerzpok ik u, ruim .waad de, u tegenóver mij niet te ontzien. Ik ben nog niet zoo goed op de hoog te van de verfijnde Fransche manie ren. Ik ben nog al onbeholpen, ver geef het mij. Laurent vreesde den vader en jsijn dochter beleedigd te hebben. Hetgeen hij vroeg was toch niet ongepast. Waarom was Laurent dan zoo ontroerd? Hoe kon hij den man een genoegen weigeren, hem Krenke» in de liefde voor zijn kind, terwijl hij op het punt stond de oer, het leven van zijn broeder te redden? Laurent verweet zich zijn aarzeliug als een slechte daad. Ik wil mejuffrouw Jenny gaarne aan mijn moeder voonstellen, zei hij. Neen, neen, laten wij er niet ver der over spreken. Mijnheer Bertignolles, vergoef mij mijn dwaze m beleedigemde aar zeling. Gij wilt het dus? t- Ik verzoek u er om. Dan is het goed. Ik dank u, mijn waarde Laurent, ik dank u voor Jen- ny. Een half uur later 6tapte het meis je overgelukkig, met haar vader en den graaf de Soulaimes in het rijtuig. DE WOLF IN DE SCHAAPSt KOOI. Ondanks zijn koelbloedigheid, voel de B.erüfiuoilëfi sftg. hart.sneller klop? pen toen hij het huis te Nogent bin nentrad. Hij verscheen er als een redder. Toen hij voor het hek was uitge stapt en door den tuin langs het kan toor ging, vroeg hij aan Lament Waar is nu de misdaad gepleegd? Laurent wees zwijgend naar het kantoor van den boekhouder. Zij' traden het huis binnen.. De graaf liet Bertignolles en Jenny in een kleinen 6alon op de benedenver dieping. Ilc zal mijn broeder gaan zeggen, dat u bier is, zeide hij, en hem het doel van uw bezoek meedeelen, Doe zooals gij wilt. Eenige oogenblikkcn later werd Bertignolles door Michel op diens kamer ontvangen, terwijl Laurent met Jenny naar de markiezin ging, oiu haar- aan zijn moeder voor te stel len. Toen dit gedaan was, liet hij Jenny met de markiezin alleen, en keerde uaar Bertignolles terug. Dczö had rondweg en vrijmoedig over de zaak gesproken. —Mijnheer de Soulaimes, begon hij, uw broeder zal u wel gezegd hebben, wat mij hierheen voert. Ja, mijnheer, met 'een enkel woord, en ik moet u zeggen, dat uw goedheid mij yerrost on verlegen maakt, .T7-. S.UJ, et.il, n iftjjet niet overdrijven. Ik kom niet hier ais een engel, die uit den hemel neerdaalt, om u het fortuin te brengen. Ik ben niet meer dan een handelaar, bovenal een geldman. Zaken zijn zaken, in Frankrijk, zoo wel als in Amerika. Het is eenvoudig een zaak, die ik met u wil drijven, dus geen dankbaarheid of iets dergelijks. Wij zijn compagnons, dat is alles. De naam verandert niets aan de daad, mijnheer. De man, die mij in de benarde omstandigheden, waarin ik verkeer, hulp en redding komt aan brengen, die mij zijn vertrouwen schenkt en zijn' vermogen tot mijn beschikking stelt, zal voor mij nooit een eompagnon zijn Hij stak Bertignolles de hand toe, en ging voort Dat is een vriend, een weldoe- ner. Dc- borst van Bertignolles zwol van trots. Hij sloeg de oogen neer, om de vreugde te verbergen, die uit zijn blik etraalde. Op dat oogenblik kwam Laurent binnen. Ik ken uw toestand mijnheer, zei Bertignolles. Laurent heeft mij alles verteld. Er blijft u dus geen hoop meer over? Helaas l lk wilde eerst gaarne van uw zaken ingelicht worden. Mijn raadge vingen kunnen u wellicht van dienst zijn. Ik heb .y.eel ondorvinding in alle takken van nijverheid, want ik heb zelf verschillende zaken gedre ven. Wanneer u mij van alies op de hoogte heeft gesteld, dan zullen wij tezamen eens uitrekenen, hoe'groot het kapitaal is dat u ontbreekt om uw zaak voort te zetten. Ik ben, zoo- als ik u gezegd heb. een man van zaken. Ik wil eerst alles onderzoeken. Hoeveel dagen zou dat kunnen du ren? Al mijn hulpmiddelen zijn uitge put, en wanneer ik binnen een maand geen bijstand vind Een maand? Dat is lang genoeg. Over acht dagen zal ik volkomen op de hoogte van der. stand van uw za ken zijn, dan zal ik alle zwakke pun ten kennen en weten, wat er noodig is om de bezwaren uit den weg le rui men. Het is niet een leening, die ik met u sluit, maar ik sla u een com pagnonschap voor, Mijn dankbaarheid zal even groot blijven, mijnheer, want u zal mjj het leven gered hebben en, wat 'meer zegt, de eerl Dat doet mij genoegen, mijnheer, zoowel voor u als voor Laurent, van wier ik zeer veel houd en dien ik reeds meermalen van dienst geweest ben. Ik weet het, mijnheer, en in naam onzer geheeio familie dank ik u er voor. Wanneer zie ik u weer? Bepaal zelf den dag, ik ben ge? beel te uwer beschikking. Morgén dan en de volgende da gen.- Nu zou ik wel naar mijn dochter willen terugkeeren. Zij verlieten allen het vertrek. Bertignolles had moeite zijn zege praal te verbergen.' Over' eeri maand, zei hij voor zich, zal Jénny de vrouw van Laurent zijn. Een maand, langer zal het uiet duren. Jenny was met de blinde in een ver trouwelijk gesprek gewikkeld. Toen een.paar keeren de naam van Laurent werd genoemd, was het ijs tusschen hen gebroken. Jenny verhaalde, hoe haar vader hem op de club had leeren ken-iem Zij vertelde alles wat zij wist, de zeld zame bezoeken van Laurent ten huize van haar vader, en de flinke, dégelij ke wijze, waarop hij het beheer over de mijn voerde, waar hij voor alle ar beiders een vriend en beschermer was. Haar stem klonk zacht en teeder, zoo dikwerf de naam van hem. dien zij zoo beminde, over haar lippen kwam. Ook zei zij der blinde, hoe gelukkig het haar maakte rijk te zijn. opdat haar vader daardoor de rampen kon herstellen, die de familie de Soulai mes zoo onverdiend getroffen hadden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5