INGEZONDEN MEDEDEELINGEN H 30 CtS. per regel ZONDAGSRUST. Prins Hendrik heeft het eere-voor- Zitlerschap aangenomen van het in 191 i te houden Congres der Nedorl. Vereeniging tot bevordering van Zon- dugsrust. PENSIONNEER1NG GENERAAL FABIUS. De Tel. meldt: Zooals wij reeds mededeelden, was van een meeningsverschil tusschen den minister van Oorlog en den com mandant der stelling van Amsterdam, aanleiding gevende tot het ontslag van laatstgenoemde, geen sprake. Te minder, wijl de heer Bosboom eerst enkele weken het bewind voert en in dien korten tijd bezwaarlijk wrijving kon zijn ontstaan met zoo ver strek kende gevolgen. j Uit vertrouwbare bron vernemen wij echter, dat het voornemen, om ge neraal Fabius te pensionneer en, moet zijn te wijten aan de ernstige crMiek, door legerautoriteiten uitgeoefend op de leiding der verleden jaar gehouden manoeuvres in het Zuidfront der Am- sterdamscbe stelling. GASVERSTIKKING. Een bewoner van het perceel Hee rengracht no. 8, te 's-Graxmhage, Öeed bij de politie aangif te, dat bij een sterke gaslucht had waargenomen, die vermoedelijk van do bovenwoning afkomstig was. Een brigadier van .politie stelde een onderzoek in en vond de bewoonster, de 11-jarige R. N., dood op bed liggen. Ze was aan gasverstikking gestorven, zoo meldt de Haagsche Ct. DR. -VERMEULEN. De toestand van het Eerste-Kamer- lid dr. Vermeulen blijft hoogst ern stig. PROF. TICHELAAR. Niet prof. mr. Tesseiaar maar prof. Tichelaar te Leiden is overleden. ONGELUKKEN'. Doof achteruitloopen i3 een 35-jarig bewoner van de Lauriergracht te Am sterdam bij zijn buis ie water ge raakt en verdronken. De Tel. meldt: Toen de heer W. Kimmel, van Win terswijk, Maandagavond te Lichten voorde van zijn wagen wilde stappen-, om zijn paard, dat bang voor de iram was, bij den teugel vast te houden, bleef hij met zijn voet in het gespan haken. Het paard liep door en do wa gen ging K. dwars over bet lichaam, zoodat hij terstond 'n lijk was. Het ruim 2-jarig zoontje van den heer I-I., te Sappemeer, is Ln een pot met kokende melk gevallen en aan de gevolgen daarvan bezweken. VERNIELZUCHT. De Tijd meldt: Bekend is het, dat er onder zekere klasse van mensclien weinig eerbied bestaat voor andermans of voor ge meen eigendom. Verhuurders van wo ningen hebben er ondervinding van, hoe de vernielzucht werkt vooral on der kinderen; en 'niet zelden'is dat oorzaak', waarom mot weerzin wordt overgegaan tot het verhuren van wo ningen ten behoeve van gezinnen met kinderen. Dat de kleinen hun speelschheid niet afleggen, zelfs als ze uit logaeren gaan, bewijst de mededeeling, die wij dezer dagen vonden in het rapport van een directeur eener vacantie-ko- lonie. De kinderen zijn daar tijdens de zomermaanden flink in gewicht toegenomen, maar ze hadden ook huisgehouden als muizen, behangsels afgeknaagd, deuren en vensters verf loos gemaakt. De 420 kleine gasten, die er succes sievelijk een aangenaam en gezond verblijf hebben gehad, veroorzaakten een schade van f 400, die door het ver- plceg-geld niet is gedekt, aangezien ook daarop nog een tekort was van 1 600. EEN NIEUW DAGBLAD. liet Volk meldt: Bij Syndicalisten en Vrije Socialis ten bestaat het plan om binnenkort over te- gaan tot het stichten van een nieuw „Volksblad".: KETEL GESPRONGEN. In het logement Mulder aan de Groole Straat te Nijmegen is een ke tel gesprongen, gevuld met vitriool, zink en water, noodig voor de ver vaardiging van kermsballonnetjos. Drie kinderen, die in de nabijheid waren, zijn deerlijk gewond aan het aangezicht. PANIEK IN EEN SCIIOUWBURG- TENT. De Tel. meldt: Maandagavond, omstreeks 9 1/4 uur, ontstond, tijdens de eerste ker- misvoorstelling in de schouwburgtent van Nap. de la Mar, die te Nijmegen staat, een paniek. De goheele tent werd ineens in het donker gezet, zoo dat aanvankelijk voor kortsluiting ia dé electrische geleiding werd ge vreesd. Het bleek echter, dat de stoommachine van de firma W. Stu- vé, aan wie de verlichting der schouw burgtent was opgedragen, defect was geworden. Na het vuur uit den ketel te hebben verwijderd, werd een lek in een der kranen geconstateerd, waardoor een groote hoeveelheid stoom verloren ging. Het defect was spoedig hersteld, zoodat, na ongeveer een kwartier tijds, de voorstelling van Filmkoorts weer kon worden voortge zet. VERKIEZING EERSTE KAMER. Tot lid van de- Eerste Kamer voor Overijsel (vacature-mr. Barge) werd i gisteren gekozen de heer J. C. L. van der Lande' te Deventer (R.-K.) röet 24 stemmen. Op de heeren mr. dr. I. A. van Uoijen (lib.), burgemeester van Zwolle, werden 19 en op den beer F. W. Wibaut (S. D. A. P.) te Amster dam 4 stemmen uitgebracht. INBREKERS GEPAKT. In den nacht van Maandag op Dinsdag bemerkte de politieagent Tamboer op den Socstdijkerstraat- weg te Hilversum twee mannen, die hem verdacht voorkwamen. Op de gestelde vragen weigerden zij te ant woorden, waarop de agent de hulp in riep van een naderenden waker van den Hilversumschen Particulieren Nachtveiiigheidsdienst. Deze haalde een tweeden agent van het politie bureau. waarop de beids politieman nen de mannen fouilleerden, waarbij zij bemerkten, dat door beiden een en ander werd weggegooid. Bij dat onderzoek aan den lijve wer den verschillende inhrekerswerktui- gen, sleutels, enz., op hen gevonden, naar het politiebureau overgebracht, werden zij daar vastgehouden. Een telegraphisch onderzoek gaf aan, dat ingebroken was te Baarn in het Sta tionskoffiehuis, waar ham, kaas, postzegels enz. werden vermist De ham en de postzegels werden op dén Soestdijtoerstraalweg teruggevon den. De beide mannen werden naar Baarn overgebracht Het bleken te zijn C. G. H. en J. G. A. F., beiden pas ontslagen van reohtsvervolging te Amsterdam, verdacht van schuldig of medeplichtig te zijn aan de vel» in braken van den lantsten tijd aldaar. De Hilversumsche politie heeft dus klaarblijkelijk een goede vangst ge daan. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn voor het tijdvak van 1 October 1913 tot 1 Octo ber 1914 benoemd tot leer aar aan d.e middelbare landbouwschool te Gro ningen, I. G. H. Casparie en J. Haze weijer, beiden aldaar. Is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- -daille, in brons, aan J. F. Hornstra, boerenarbeider in dienst van J. P. Jager, te Dijken, wonende te Lang weer. Is aan den officier van gezondheid lste klasse dr. P. A. Voerman, van den geneeskundigen dienst der land macht, en aan den reserve-officier v. gezondheid 2de klasse F. II. Meihui zen, van het reserve-personeel der landmacht, vergunning verleend tot het aannemen cn dragen van de orde- teekenen van ridder in de Orde voor Burgerlijke Verdiensten met de Kroon van Bulgarije. DE NIEUWE VAANDELS. Bij de vaandeluitreiking op 17 No- ven,ber te Den Haag aan de nieuw ge vormde afzonderlijke regimenten gre nadiers en jagers, zal naar alle waar schijnlijkheid de Koningin tegenwoor dig zijn. BOND VAN VRIJE LIBERA LEN TE AMSTERDAM. Naar vernomen wordt overweegt de afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen een reorganisatie in dien zin, dat de afdeeling, welke thans geheel Amsterdam omvat, in de toekomst gesplitst kan worden in districtsorganisalies met eigen ois- tri ctsbesturen. Komt deze reorganisa tie .tot stand, dan zou het tegenwoor dige afdeelingsbegtuur als hoofdbe stuur optreden en als zoodanig met de politieke leiding van de geheele vrij-liberale partij te Amsterdam be last blijven. EEN GOUDEN JUBILé. Men meldt uit Den Haag Voor den bibliothecaris der Tweede Kamer, den heer J. A. Jungmaon, ging de dag van gisteren, waarop zijn 50-jarige werkzaamheid bij dat college herdacht werd, niet onopge merkt voorbij. Bij zijn komst gister ochtend wachtten de overige ambte naren der Kamer den jubilaris in zijn werkkamer op en brachten heni bij monde van den referendaris ter grif fie hunne gelukwenschen. Als blijk van hoogachting en waardeering en als blijvende herinnering aan zijn gouden jubileum boden zij hem een bronzen beeld op voestuk aan. In den namiddag werd den heer Jung- maun verzocht in het kabinet te ko- mën van den president, waar deze lie a huldigde in een van groote waar deering getuigende toespraak. Na mens het bureau van de Kamer, de beide leden van de huishoudelijke commissie en den oud-voorzitter bood de heer Borgesius den jubilaris een clubstoel aan alsmede een fraaien palrp. Vele Kamerleden en anderen kwa men verder in den loop van den d8g den beer Jungmann op zijn bureau complimenteeren. HET WERKLIEDENREGLE MENT VAN ZAANDAM. Bij de verdere behandeling van het wexkliedenreglement in de vergade ring van Dinsdagavond, werd beslo ten de waarde van uniformkieeding en verplicht gebruik van gemeente- woning niet als emolumenten la be schouwen, zoodat dezen niet van bet loon zullen worden afgetrokken. De overweging hiertoe was, dat hot ver plichten van het bewonen van een ge meentewoning geschiedt in bet be lang van den dienst. Een voorstel van den heer Buys om het loon van de arbeiders vooruit te betalen, omdat het niet aangaat, dat dezen bun arbeid aan de gemeente op crediet leveren, werd met 13 tegen 4 stemmen, verworpen. Besloten werd bij de opklimming van het minimum tot het maximum leon t twee-jaarlijksche verhoogingen toe te kennen van 0.54 per week, met dien verstande dat de arbeiders boven 45-jarigen leeftijd, jaarlijksche verhoogingen zullen ontvangen. Ten aanzien van het ziekengeld werd met algemeene stemmen beslo ten dit uit té keeren gedurende den geheelen duur der ziekte. Aan het slot van de behandeling van het reglement werd door den heer Duys het denkbeeld geopperd om in plaats van clit reglement niet de arbeiders een collectief arbeids contract aan te gaan met den inhoud van het. reglement tot grondslag. De wenscbelijkheid hiervoor werd door den neer Duys verdedigd met een 1. verwijzing naar de mogelijkheid, dat de sociaal-democraten in den Raad in de naaste toekomst hun meerderheid zouden kunnen verliezen, in welk geval hij het gevaar duchtte, dal het reglement ten nadeele van de werk lieden zou worden herzien. De heer Duys deelde mede dit denk beeld in zijn fractie ter sprake te zul len brengen. Ten slotte werd het geheele regle ment met 15 tegen 2 stemman aange nomen. Tegen stemden de hecrcn Kamphuijs en Van der Veen. Stadsnieuws De Tramplannen. Door ons welwillend door de directie verstrekt© inlichtingen zijn we thans in staat eens iets meer mede te deelen over den stand der tramplanhen van de N. Z. II. T. M. en in verband daarmee, de concessie van do E. N. E. T. voor een tramlijn over d© Julianalaan, Men zal zich herinneren, dat des tijds door Gedeputeerde Staten be zwaar werd gemaakt tegen het leg gen van een lijn over den Zijl weg naar Ovorveen, omdat(die weg naar de meening van Gedeputeerden niet de nocdige breedte had. De directie der N. Z. H, T. M. confereerde toen met B. en W. van Bloemendaal, en besloten werd te trachten den aanleg der lijn nog mogelijk te maken. Bleek die o n mogelijk, dan zou de N. Z. I-I. T. M. nog de verlegging der lijn naar de Julianalaan overwegen. Gedepu teerde Staten bleven evenwel op hun stuk staan, en in den loop der maand Juni werd beroep aangeteekend bij de Kroon, om de beslissing van het Be stuur der provincie ongedaan te krij gen. Inmiddels was 'onder dagteekening van 2 Juni het volgende adres door de Noord-Zuidhollandsche aan de ge meente Bloemendaal gezonden: Door Uwen Raad weid in zijne zit ting van 29 Februari 1912 aan_ onze Maatschappij concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg binnen uwe gemeente, gaande van de grens der gemeente Haarlem over den Zijlweg, den Blo-e- mendaalschen weg en den Noorder en Zuid er-Stations weg tot bat station Bloemendaal van den spoorweg ITaar- Iem-Vel zen. Bij uw besluit van 18 Juli 1912 werd voornoemde concessie in zooverre ge wijzigd, dat daarin werd uitgedrukt, dat de aanleg en de exploitatie van het gedeelte van den tramweg, begre pen tusschen het stat! Overveen van den spoorweg Haarlem-Zandvoort en het sttion Bloemendaal, eerst tot stand zal komen, zoodra naar üw oor deel dé thans daartegen bestaande be zwaren zullen zijn opgeheven. Sedert deze besluiten werden d© de finitieve plannen geheel in overleg met heeren Burgemeester en Wethouders opgemaakt en aan de goedkeuring van de Rijks- en Provinciale Besturen onderworpen. Zooals u bekend zal zijn, meent laatstgenoemd Bestuur bezwaren te gen de plannen te moeten hebben. Nadat deze 'bezwaren waren ken baar gemaakt, mochten wij met hee ren Burgemeester en Wethouders enkele besprekingen hebben, bij welke besprakingen mede onder 't oog werd gezien, dat de bezwaren, door het Pro vinciaal Bestuur gemaakt, zouden zijn te ondervangen door den tram weg niet langs den Zijlweg, doch langs den Julianaweg te leiden. Het resultaat dezer besprekingen was echter, dat voorshands moest worden getracht de gekozen route langs den Zijlweg te handhaven, door in de eerste plaats het Provinciaal Bestuur tot verzachting zijner eischen te bewegen, waarna de hulp der eige naren van de aangrenzende terreinen zoude worden ingeroepen om tot de dan nog noodig blijkende verbrecding van den weg te geraken. Zooab u bekend zal zijn, bleven zeer tot onze spijt de bij liet Provin ciaal Bestuur aangewende pogingen tot dusverre zonder gevolg. Hoewel noode, meen en wij ons thans genoodzaakt te zien aan 1-Iare Majesteit het verzoek le richten ten opzichte der door het College van. Ge deputeerde Staten gestelde eischen tot toepassing der Wet van 23 Mei 1899 (Staatblad No. 129) te willen overgaan. Wij achten het geenszins uitge§!p- ten, dat een dergelijk verzoek in gun stige overweging zal worden geno men. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zoude slechts de laatste mo gelijkheid overblijven, nl. de reeds bovengenoemde wijziging der route. Uit de dagbladen lazen wij, dat bij uw Bestuur een vorzoek van, de Eerste Nederlandsche Electrische Tramweg- Maatschappij is ingekomen tot bet verleenen van een concessie ten be hoeve van een tramlijn langs den Ju lianaweg, waarbij de mogelijkheid tot verbinding van bet eindpunt van deze ontworpen lijn te Overveen met het eindpunt der lijn van Haarlem naar Bloemendaal van de ze Ff de maatschap pij reeds onder de oogen werd gezien. Mochten deze berichten, in de dag bladen juist zijn, dan mogen wij niet nalaten Uwen Raad met aandrang te verzoeken de door de Eerste Neder- Landsche Electrische Tramweg Maat schappij aangevraagde concessie niet te verleenen, dun nadat gebleken zal zijn,, dat de tot standkoming der door ons ontworpen lijn lang3 den Zijlweg verzekerd, is. Zoolang toch die tot standkoming niet verzekerd is, mag, naar het ons wil voorkomen, Uw Raad de mogelijk heid tot wijziging der ons verleende concessie in dien zin, dat de lijn zal volgen den Julianaweg inplaats van den Zijlweg, niet afsnijden. Bovendien komt ons voor, dat eene verbinding der eindpunten van de door de Eerste Nederlandsche Electri sche Tramweg Maatschappij thans ontworpen lijn en van hare bestaande lijn in strijd is met de bedoeling der ons verleende concessie, waarin mede de aanleg en de exploitatie van een tramweg van het station Overveen naar het station Bloemendaal gere geld zijn. Wij hebben gemeend goed te doen Uwen Raad 'bovenstaande uiteenzet ting te doen toekomen en spreken de verwachting uit, de Uw Raad daar mede wel rekening zal willen houden. Het Bestuur, (w.g.) W. F. v. d. WYCK, (w. g.) W. J. BURGERSDDK. 'Amsterdam, 2 Juni 1913. Yan een behandeling van dit als adres aan den Raad gerichte schrij ven is de adressante nimmer iets ge waar geworden. In openbare zitting is het nooit aan de orde gesteld; of het misschien in een geheime verga dering is geschied, is natuurlijk onbe kend. In ieder geval ontving adres sante geeuerlei bericht, dat het stuk in handen van den Raad was gesteld. Nog in afwachting van de beslis sing van de Kroon, was dé directie der iNoord-Zuidhollandsche zeer ver baasd toen zij in de dagbladen las dat de Raad van Bloemendaal aan de E, N. E. T. ooncessie had verleend voor een lijn over de Julianalaan, onder mededeeling van B. en W., dat de N. Z. H. T. M. weigerde een lijn over dien weg te leggen. Daarop werd het volgende adres aan den Bloemendaalschen Raad (en ten overvloede ook in afschrift aan alle leden persoonlijk) toegezonden: Tot onze niet geringe bevreemding lazen wij uit de in de dagbladen opge- uotnen verslagen van do zitting van Uwen Raad dd. 2 dezer, dat daarin door Uwen Voorzitter en door Uw me delid, den Wethouder van Tiemho- ven, zou zijn medegedeeld, dat door ons eenelijn over do Julia nalaan isgeweigerd. Indien de verslagen het gesprokene juist weèrgeven, dan, zijn deze inede- deeiingen in strijd met het in ons tot Uwen Raad gericht adres van 2 Juni jl. weergegeven verloop van zaken. Uit dit adres toch blijkt integendeel, dat in overleg met het Dagelijksch Be stuur Uwer Gemeen,te getracht zou worden de lijn langs den Zijlweg als nog mogelijk te maken, doch dat indien dit onmogelijk bleek eene verlegging der lijn naai' de Juliana laan zou worden overwogen. Van eene weigering van een concessie over de Julianalaan onzer zijds is dus geen sprake geweest. Indien derhalve U\v in bovenge noemde zitting genomen besluit tot verleening eener concessie aan de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschappij op verkeerde in lichtingen steunt, nemen wij de vrij heid Uwen. Raad 'met den. meesten aandrang te verzoeken op dit besluit terug te willen komen en horhalen .vij ons verzoek, gedaan in ons adres van 2 Juni jl,,, voornoemde, concessie 'aan de Eerste Néderlandscïïe Electri sche Trammaatschappij nieute willen verleenen alvorens vaststaat, dat de aanleg van de ons geconcessioneerde lijm langs den Zijlweg zal zijn verze kerd, opdat mocht deze aanleg on verhoopt niet mogelijk blijken aan onze Maatschappij de gelegenheid ge boden kunne worded hare lijn naar de Julianalaan te verleggen. Het Bestuur, (w. g.) W. F. v. d. WUCK {w. g.) W. J. BURGERSDIJK. 'Amsterdam, 7 October 1913. Men riet uit deze afschriften van officieele stukken, dat de tram-kwes tie hier waarlijk in een "hoogst merk waardig stadium is gekomen. Ons werd erop gewezen, dat, indien de Kroon afwijzend op het request be schikt, de N. Z. H. T. M. 'niu ün het ge heel geen lijn meer zou kunnen aan leggen en de E. N. E. T. een verbin ding met Bloemendaal zou maken van hel Station af. terwijl de Noord-Zuid- Ilollandsche dat uit het centrum der stad wil doen. Ten slotte vernamen we nog het een en ander betreffende de tramlijn van het Verwulft via Zijlvest enz., naar den „I-Iaarlemschen Zijlweg". Deze zaak traineert nu al langen tijd. In den aanvang van 1912 werd zij reeds geëntameerden toen werd door B. en W. van Haarlem erop gewezen dat •ec-n aanvraag „voor dubbel spoor spoedig diende aangevraagd te won den, omdat waterleidingbuizen,, die in den Zijlweg moesten gelegd wor den later, als er dubbel spoor zou ge maakt worden, weer zouden moeten worden verlegd. De Noord-Zuidhollandsche vroeg toen direct cm dubbel spoor, en B. en W. wilden dat plan wel goedkeuren als de maatschappij een aantal meer- vooruitspringende huizen en tuinen aan den Zijlweg (bijv. die van den heer Viets) aankocht. De maatschap pij trachtte de bedoelde pexceelen voor een billijken prijs te krijgen, maar dat bleek onmogelijk, waarop ton laatste-een plan voor enkel spoor werd ingediend, met ccn wisselplaats even voorbij de Pieter Kiesstraat (aan den kant van Overveen, nl.). B. en W. hebben zich met dat plan veree- nigd. Wat nu de steeds-afgesloton brug over de Zijlvest betreft: die zal eerst later aan de gemeente worden over gedragen, en wordt nu nog door de maatschappij gesloten gehouden, om dat zij de brug als opslagplaats ge bruikt en haar niet voor het verkeer wil openstellen aleer de gemeente de definitieve beslissing beeft gegeven. Is er zekerheid dat de aanleg ge schieden kan., dan is alles al zoover in orde dat de maatschappij binnen 3 i 4 maanden hoopt te kunnen rijden. Tooneelstuk. „Groot Nederland" geeft gastvrij heid aan een fcooneelwerk van me vrouw Anna van GoghKaulbach. Een jonge advokate biecht haar groot moeder „wat bleef" toen zij studeer de, haar maatschappelijke positie won- het verlangen naar man en kin deren. „Er is toch minder veranderd dan ik dacht", eindigt de grootmoe der, ORGELBESPELING in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Ootober 1913, des nam. van 2—3 uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Toccata uit Apparatus Musioo Or- ganisticus G. Muffat, 1635-1704. 2. Praeludium et Fuga e kl. torts J. S. Bacb. 3. Andante J. A. van Eijken. 4. Romanza II. M. Higgs. 5. Serenade, Gabr. Pierné. 6. Prelude, thème, variations en final Alex. Guiünant. FEEST DER SCHOOLVER- EENIGTNGEN. De vier schoolvereenigingen, van het Gymnasium, de Meisjesschool voor M, O., de Hoogere Burgerschool met 5-j. c. en de Haarlemsche Han delsschool zullen het feest ter her denking van Neèrlands onalüanke- lijkheid doen paats hebben op den 25sten dezerhet bestaat uit een too- neelvoorslelliug, gevolgd door een bal. Er is gelegenheid lot introductie, maar alle introducé's hebben zich aan ballotage-bepalingen te onder werpen. Typografen. Begin der volgende week zal de af deeling Haarlem van den Alg. Nederl. Typografenbond een vergadering houden in het gebouw der Haarlem sche Jongelingsvereeniging, ter lx>- handeling van eon concept-loonrege ling, welke reeds was sa am gesteld door het bestuur' en daarna is behan deld in commissievergadering. Die commissie is de voorgaande vergade ring benoemd, en daarin hadden do verschillende branches een vertegen woordiging. De regeling omvat loon- en arbeids duur voor de verschillende tot de ty pografie behot rende vakken, verder bepalingen omtrent verlofdagen, uit- keering bij ziekte, nadere omschrij ving van wat bedoeld wordt bij de ar tikelen 1638 e. en d. van bet Bu.rg. Wetboek; regeling omtrent percenta ge bij overwerk; bepalingen omtrent dé feestdagen enz. Feestavond.. De vereenigjug van Jonge Vooruit strevende Vrijzinnigen zal de volgen de week op een feestavond haar 5-ja- rig besta,au herdenken. Door Mr. D. Fock zaJ de feestrede worden uitgesproken, terwijl verder zang, viool en Ko Donckers' Sclüm- mensDeh voor muzikale en. humoris tische arwlsséling zullen zorgdragen. Het geheel beloofd dus een bijzon dere avond te worden. Commissie van redactie. Volgens liet laatst verschenen num mer van „De Nederlandsche Goede Tempelier zijn op de jaarvergadering der Groot-Loge te Rotterdam benoemd tot leden van do commissie dor ge schriften do Haarlemsche broeders J. van der Horst, L. v. d Have en P. F van Slijpe, benevens J. F. Dietvorst, te Schoten. Besloten werd, het orgaan voortaan om de 14 dagen te doen verschijnen. Tot leden der redactie werden aange wezen de drie eerstgenoemde cn lot administrateur laatstgenoemd© heer. A rbeidsinspectic. De adjunct-inspecteur van den ar beid de beer J. de Booy zal werkzaam zijn in liet Gdc district, .standplaats Haarlem. ORGELBESPELING door Mej. N. A. M. Barbas. De gewone orgelbespeling in de Groote Kerk werd Dinsdagmiddag niet door den beer Louis Robert, maar door zijn assistente, mej. N. A. M. Barbas gegeven naar aanlei ding van welke bijzonderheid hier een korte bespreking van bedoeld orgel concert moge volgen. Zoo'n „gewone" orgelbespeling zelfs voor één keer, en door iemand dio met het instrument in quaestie goed vertrouwd is is een ding dat ziin eigenaardige moeilijkheden meè- brengt. Op de eerste plaats valt het al niet. meê een uur te vullen met een programma van muzieknummers die, op zichzelf van eenig muzikaal be lang, bovendien het instrument waar op, cn bet gebouw waarin de bespe ling plaats heeft niet onwaardig zijn.. Maar dan ook nog dient rekening (e worden gehouden met het publiek, dat voor een groot deel de kerk bei- zoekt, niet zoozeer om de muziek of de muzikalo uitvoering als zoodanig, maar voornamelijk om bet instru ment, bet beroemde orgel, te liooren. Dit Heeft zijn goeden kant voor zoover het den organist noopt de klank- en ka.rakter-eigenschappen van zijn or gel grondig te bestudeeren en daar van bij zijn muzikale voordracht op gelukkige wijze partij te trekken. Maar da ai-te,geno ver dreigt het ge vaar dat de organist zich laat verlei den de gelegenheid te zoeken en to v i n d e ri waar ze niet is om met zijn kleurenovervloed, zijn mooie geluidjes, z'n klankraassa's uit te pak ken tot schade natuurlijk van liet zuiver artistieke zijner praestatie. Of, en in hoever m. i. mej. Barbas voor de hier aangeduid© verleiding bezwe ken is zal ik aanstonds zeggen. Hier volge eerst haar programma 1. Pre ludium en Fuga in C (Peters II no. i); 2. Ghoralvoispiele a. ,,0 Welt, ich muss dich lassen", b. „Ilerzlich thut mich erfreuen" 3. Adagio (le Orgel- sonate), Mendelssohn 4. Fantasie, A.. I-Iessc 5. Communion, A. Guilmant; G. Allegretto, B. Tours. Zeer goed werd Bach's fijga de mooiste van de C-dur-fuga's I ge registreerd en technisch verdienste lijk uitgevoerd minder gelukkig leek, mij de klavierverwisseling bij de ge deelten zonder pedaal. Uitstekend van klankkarakter was het eerst© der „Choralvorspiele" het tweede beviel mij minder zulk figurenwerk Joent zich, dunkt mij, heel niet tot het ge bruik van tongwerken. 11© phrasee- ring van Mendelssohn's Adagio leed nogal aanmerkelijk onder de drukke register- en" kiavierwissolmg, waar door bovendien de noodzakelijke klank-éénheid van dit fraaie muziek stukje verloren ging. De (weinig fan tastische) Fantasie 'van Hesse liet wat klank en voordracht betreft niets te vvcnschen over, Ook liet mij onbe kend© stukje van Guilmant leek mij als klankbeeld zeer lofwaardig, ter wijl bet Allegretto van Tours (met zijn wat banale begeleidingsfiguren) cl© speelster een goed© gelegenheid aan de hand deed om nog eens met een aardig© geluidscombinati© voor den dag te komen. Alles te zaaien genomen hoeft mej. Barbus getoond een organist© t© zijn van vrij belangrijke technisch© ont wikkeling (ook wat de voor een dame heel zeldzame kunst van pedaalsjjet betrefLj, van kennis cn smaak op liet stuk van registratie en wat bier ook wel meé mag tellen van d© be- noüdigd© physieke capaciteit om op een zoo zwaar t© behandelen instru ment als ons beroemd orgel is een omvangrijk en veelzijdig programma uit te voorem, i PHILIP LOOTS. Uit de Omstreken SCHOTEN., Gemeenteraad. De Raad heeft Dinsdagavond ouden presidium van den burgemeester ver gaderd. Acht leden uit het tótaal van dertien zijn aanwezig. Een request van de afd. Schoten cler Intern; Orde van Goede Tempelieren wordt, aangezien het niet gezegeld is, ter zijde gelegd. Deonafhankeltjkheids- viering. Het Feestcomité voor de a.s. Onaf- hankelijkheiösfeesten vraagt nog een subsidio van f '150, voor het vieren van een kinderfeest. De bijeengebrachte som is niet groot genoeg voor het doel. B. en W. adyiseeren, liet verzoek in le willigen. De heer VERTON voelt veel voor de onafhankelijkheid van een volk, eu zou als daar hiervau sprak© was, graag mee feestvieren e'n er, wat hij missen kon, toe bijdragen. Maar deze feestviering is voor het overgroot© deel vau het volk van zoo weinig Ge lang, omdat de onafhankelijkheid 100 jaar geleden niet verkregen is, maar slechts verplaatst. De arbeiders voelen evengoed nog hunne afhankelijkheid, en ze zijn in Schoten in grooton goLal© vertegenwoordigd. Voor het grootste deel der bevolking is er geen reden tot feestvieren, en het geld der gemeente kan beter,besteed worden. D© heer VERKOOY vindt, dat de ar beiders door de onafhaiikeiiilcheïds- feesten nog meer in de ellende komen.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6