liiitrs Bidui TWEEDE BLAD Coaöoraaa 8 October 1913 Buitenlandsch Overzicht Do ESaBkanvulkaan Anarchie in Albanië. In de „Alb. Korre&pondenz" ver klaart de Albaneesc-he notabele Phi- irip Nogga, dat in AisaniS do grootst jnogelijke verwarring hevjrscht en dat do voorloopige regeering, rrtót Ismaeil Khemal aan liet hoofd, niet bij mach te is orde~vrf dien chaos te brengen. Er is niemand van wicn eenige ini- IMtef uitgaat, niemand die ecjotige ■verantwoording op zich neemt. De Staatsraad, die bij hel optreden de r voorioopige regen ring als soort raad van toezicht werd inge steld, heeft nooit iet9 van zich laten Jiooren. De regeering berust uitslui tend in handen van Khemal. De zor gen echter hebben de krachten van 'dien grijsaard totaal gobroken. Onder het volk heerscht levendige ontstemming over do verleening van verschillende concessies, daar het de toekomst van dien staat daaronder be dreigd acht,. Es&ud pasja eischt verschillend^ hervormingen, ten deele op goede grondenmaar hij doet dat in den vorm van een ultimatum aan Xsmael Khemal en overschrijdt daardoor bevoegdheid als minister van buiten- Jandsclie zaken in het voorloopig he iwind. ,,Er is slechts één middel om aan den wantoestand een einde te ma ken", zoo eindigt Nogga, „en dat ie do spoedige benoeming van een vorst"* Montenegro en Albanië, liit Cettigne wordt geseind: In de buurt van Djakova had een gevecht plaats tusschen eene Alba- neesche bende en Montenegrijnsche troepen. De laatsten sloegen den aan val af en bezetten strategische stellin gen voor do verdediging van Djakova tegen een mogelijken aanval. Do Montenegrijnen hadden 2 doo- den en 6 gewonden. Turkse he oorlogtoebe reidselen? Het militair bestuur te Konstanti- nopel richtte de uitnoodigin? tot alle officieren van het 9e legerkorps in Tliracïë om onmiddellijk op hunne posten terug te keeren. Gaan de Turken inderdaad aan e oorlog tegen Griekenland denken? Turk ij e en. Duitse h land. Als men den Konstant.inop&lsclien correspondent van de „Times" mag gelooven, dan hooft Turkije opnieuw Duitsche hulp ingeroepen tor reorga nisatie van het Turkscho leger. Er moeten reeds onderhandelingen aan geknoopt zijn, deze zijn echter nog slechts weinig gevorderd. Allerlei De lersche quaestie. Minister Churchill hield een te Dundee, waarin hij scherp laakte, dut de oppositie de bewoners van Di ste r ophitst tot een burgeroorlog en het voorstel heeft gedaan om liet ter ritoriale leger te boycotten. Het H o- uie Rule ontwerp (zoo verklaar de hij) zou beslist wet wor den. Het zou er immers al heel vreemd uitzien, als do regeering zich zwak genoeg betoonde om te bukken voor de bedreigingen "van een deel der gemeenschap om tot geweld over le gaan. Rij eenige poging tot toenadering, gedaan door de bewoners van Ulster, zouden bun lersche landgeuooten zich gaarne aansluiten en het Home Rule- ontwerp van de liberale partij is geenszins onvatbaar voor wijziging. L'ilMezico. Een telegram uit Laredo m Texas bericht, dat de generaal der bonds- troepen Alvarez met zijn staf, bene vens 125 man, to Torre on zijn terecht- gesleld op bevel van Francisco Stilla, bevelhebber der Constitutionalistea. Dc Amerikaansche tarief- w et. Senator Dnderwocd. do vader van de nieuwe Amerikaansche tarief wet* heeft thans medegedeeld, wat de eigenlijke bedoeling is van de bepa ling. dat voor goederen, in de Ver een! gde Staten ingevoerd op Ameri kaansche schepen, een reductie van vijf procent der invoerrechten wordt. Fe u i S S t o rs toegestaan. Men fioopt nl. daardoor de handelsmarine, die op het oogen- blik betrekkelijk weinig te beteeke- nen heeft, tot nieuwen bloei te bren- fïen. Underwood, herinnert aan het feit, dat in den tijd van president Washington de koopvaardijvloot tot bloei kwam, doordat een reductie van vijf procent werd toegestaan van do rochten op goederen, die aan boord van Amerikaansche schepen werden aangebracht. Daardoor Dam de Amerikaansche scheepvaart een groote vlucht. In het jaar 1825 echter worden verdragen gesloten, die deze bevoorrechting on mogelijk maalden en de Ainerikaan.- Bolie scheepvaart daalde weder van de hoogte, die zij had bereikt. „Ik ben overtuigd", zegt Under wood, „dat de bovengenoemde bepa ling van de torlefwet tengevolge zal hebben, dat onze scheepvaart zich op nieuw ontwikkelt en dat wij spoed'g weder een Ixelangrijk gedeelte van de goederen, die wij verbruiken, op eigen bodems zullen invoeren. Dan zal on ze vlag wederom alom op de zeeën wapenen en zullen wij weder denzelf den rang innemen, als in <le vier eer ste dekaden van onze geschiedenis". Intussohen zijn van de staten, die addh door de bepaling benadeeld ach ten, protesten ingekomen en het is met onwaarschijnlijk, dal alsnog het lastige artikel wordt geschrapt. Men zal dan moeten trachten de Ameri kaansche scheeriy&art. tot bloei te brengen, ook zonder zijn toevlucht te nemen tot een protectionistischen maatregel. Uitbreiding dor Oosten- rij k s o h v 1 o o t. Uit Weemen wordt gemeld, dat de ministerraad zou hebben besloten tot den bouw van vier Dreadnoughts en van eenige k'air-ere kruisers. De kos ten voor dezen nieuwen aanbouw zou den ongeveer 450 millioen kronen be dragen. G oen aan slag. I-Iet bericht van den aanslag op den koning van Saksen, waarvan is mei- ding gemaakt, is naar officieel wordt meegedeeld, volkomen verzonnen. Binnenland (Nadruk verboden). markiezin luisterde met welge vallen naar het meisje. Was zij niet de reddende engel voor Michel? Was het niet aan haar te dai.kéu, dat er betere dagen voor de familie zouden aanbreken? Terwijl Jenny sprak, merkte de blinde op, hoe ontroerd zij was, tel kens wanneer zij den naum van Lau rent uitsprak, Er kwam een flauw vermoeden bij de markiezin op. Zij greep de handen van Jenny, wel ke het meisje argeloos in die van de oude vrouw liet rusten. En nu sprak ook zij, de moeder van Laurent. Zij vertelde alles, van zijn eerste jeugd af tot aan de stormen, die hem kort geleden over het hoofd waren gegaan, en hoe hij, ondanks alles, fier en edel was gebleven. Zij sprak langen tijd aldus voort, .en uoem.de telkens den naam .van STATION VOOR MAALDERIJ ei BAKKERIJ. Tc Wagen Logen is de vergadering gehouden van bovengenoemde vere niging, onder voorzitterschap van den hoer dir. J. Roeters van Lennep. Do voorzitter hield daarop een. toe spraak, waarin hij uutineueunzueutu spraak, wa'arin hij uiteenzette hoe de vereenigïng zich in de vier jaren van haar bestaan ontwikkeld had. Besloten werd aan den Minister v. Landbouw een adres te richten, toege licht en vergezeld van verschillende gegevens, waarin wordt verzocht de Rijkssubsidie aan de Vereniging te verhoogeo. Na de pauze gaf dJe heer J. Ph. Pe ters, van Botterdam, een toelichtln; van het artikel vain dr. Katz in het Chemire'i Weekblad over het versch houden van brood. De hesr Peters zei- te de methode van dr. Katz uiteen, maar kon nog niet mcodeelen het re- resultaat van de proeven met de me thode verkregen in hel bakkerij-sta tion te Wageningen. Spr. vrees op liet groote bezwaar het brood vers in te houcben in een ruimte, die tot 70 gr. Celsius verhit was. Dit is in een labo ratorium wel, in de praktijk niet te doen. Door dr. Katz is gewezen op hel gewicht eener goede leiding van liet gist-proces Ihj de deegbereicLmg. Dit bebeerscht voor een goed deel de op lossing der quaiestie. Spr. legde dus den nadruk op goede vakopleiding. Op voorstel van den heer Das Dzn. werd het bestuur gemachtigd te over wegen de uitgifte van populair weten- schappelijke geschriften, waarin vooral ten behoeve der bakkers op meer gevorderden leeftijd theoreti sche kennis aangaande het bakkers bedrijf wordt medegedeeld. Als bestuurslid werd herkozen de heer R. E. van Stolk, Ten slotte wekte de voorzitter op de bakkers te bewegen lid der vere niging te worden. Van de 12.000 bak- kerspatroons in ons land zijn. -er nog geen 200 lid. TENTOONSTELLING DE VROUW. Het huis is leeg!... Den morgen na liet afscheidsdiner van de tentoonstelling „Da Vrouw" zijn de dames gekomen on ze hebben gepakt en ge-pakt; tocai hebben ze ge hamerd en gespijkerd en alles was wegigebo-rgen en opgeruimd na twee keer vier-en-twintig uur. De aldxjelin- baar zoon. Zij zei, dat, niettegenstaande al het gebeurde, Michel zijn broeder steeds was blijven liefhebben. Men had hein de misstappen vergeven, die hij ln zijn lichtzinnigheid begaan had. De verloren zoon was met open armen ontvangen, toen hij in het ouderlijk huis terugkeerde. Glimlachend van geluk luisterde Jenny naar deze woorden, Zonder er acht op le slaan om klemden haar handen vast die der blinde, verstrooid door hetgeen zij hoorde en wat haar hart zoo weldadig aandeed. Zonder het zelf te weten, verraadde zij het geheim van haar hart, eu toen de markiezin zweeg, fluisterde zij Ga voort, o. vertel nog meer! De markiezin liet de handen van het meisje los. Op dit oog-enblik kwamen haar hei de zoons met Bertignolles binnen. Moeder, zei Michel, ik wilde niet, dat mijnheer Bertignolles ons huis verlaten zou, zonder met u ken nis gemaakt te hebben. Mijnheer, sprak de blinde, Laurent heeft mij zooeven gezegd, waarom gij hier gekomen waart. God heeft u tot ons geleid, want wij waren diep ongelukkig. Bertignolles kwam een paar passen nader en drukte do hand, die .zij hem toestak. göa kwamen lëeg te staan, evenals al do zaaltjes van de periodieke tentoon stellingen, cte huizon 1813 en 1918. Het ging er ongezellig uitzien in do mi me gebouw-én, hot werd alles z-oo bloadeioos", zoo zonder pit, zooais dat nu eenmaal altijd het noodzake lijk gevolg is van elke tentoonstel ling. Maar toen de laatste caus&use uit het 1913-huis weer was ingeladeu en de antieke gangklok uit het oude Meerhuizen onder duizend voorzorgen was ingepakt, toen kwam er weer le ven en bedrijvigheid in bel halfcirkel vormig gebouw, waarin het rest/au- rant Zomerdijk Bussiiik was ondierge- bracht. Want wal alzo-o door verschil lende dames aan de Ion toonstelling geschonken en voornamelijk die voorwerpen uit de ofdeelrng Koloniën, die niet behoefden te worden terug gestuurd. dat allemaal werd door vlij tige handen geren^hikt op lateis om Woensdagmiddag „tegen hóógst bil- lij en prijs" te worden verkocht ten bale van de tenstellingskas. De b az a r 1 En als dan dat uurtje heefi gesla gen. clan is het een stormloop nn.ir do groote zaal en een aanval op de ta fels, dio eenvoudig geplunderd wor den en leeg zijn. voordat de verkoop Eters het weten. Och. als de dames koopjes kunnen bemachtigen! Ze dra gen hoar palmen op den schouder en de groote gevulde bloembakken l.ns- sciicu zich im Ze staan aan de breeda tafels te pokken en zo torsen de zwaarste dingen naar de tram. T-ïet is ecii rage en voor de Jiozar-cuinniis- sie een succes, want drommen slaan buiten te wachten om straks onver biddelijk te worden teleurgesteld. Als dan uit de groote zaal nok de lautstó voorwerpen van de tafels zijn ver dwenen, gaan de verkoopsters bou- quetjes plukken uit den bloemensclial dio nog bloeit rondom de muziektent. Er heerscht een drukte op liet groote middenterrein, zooals men nimmer zag, en nu het z®nnetjö door de regen wolken breekt, is bet rondom Meer huizen eensklaps herschapen in een wandelterrein. Want straks zul ue veiling een aanvang nemen en Koka- dorus wandelt de zaal reeds rond. Hij heeft zich geïnstalleerd op een groote tafel en rondom hem golft een zee van prentbriefkaarten, catalogussen en andere kleine tentoonstelliugssouvo- nirs, die niet zoo grif van de hand gingen. Maai' voor Kokadorus is dat maar een „handomdraai". En terwijl het strijkje speelt, klinkt daar luid boven uit het marktgeluid van den afslager„Een catalogus, dames I Heeft /2.50 gekost, nu voor een kwartje." En ziet L Kokadorus heeft geen han den genoeg om te bedienen. Als bin nen oo Doeken- en kdartenmassa is gedund, stelt hij zich op het bordes pp, dat vcor het gebouw langs zich uitstrekt, en de verkoop gaat door. Uui nalf vijf werd door ten aantal gecostumeerde jongs meisjes een -claus uitgevoerd op e-eri daarvoor in de verkoopzaal neergelegd plankier. Het publiek werd in twee partijen toege- laiuii -.-in deze vertooning bij te wo nen. Maar het had in tusschen den lijd nuttig en vooral aangenaam bo sten... Want terwijl Kokadorus ver kocht en, voor dien tijd, de verkoop sters aan haar tafeb alle moeite had den om de dringende, duwende en schreeuwende massa op e enigen af stand te houden (pogingen die meest al jammerlijk mislukten) trok een aantal dames en kinderen naar den bloementuin om daar. meestal, niet wortel en al, planten en bloemen uit e ,ïónd te trekken cn als buit to beschouwen. Het was zoo sohrijft het „Hbld." eenvoudig een bende, waartegen noch vriendelijke vermaningen noch b. in gen hielpen. En het was ons een „.oute teleurstelling, te moeten constateeren, hoe het publiek alle begrip van gastvrijheid schond en zijn gastvrouwen haar taak zóó be moeilijkte. Dat hadden de dames, die no ens iedereen in de gelegenheid wil stellen voor weinig geld een teiitoonstellingssouvenir te koopen, toch waarlijk anders verdiend. HEET GEBAKERD. 't D. v. N. vertelt Dezer dagen werd een jongen, die een hondenkar met sloffen bestuur de, door een kolenwagen op den Giiinokerweg le Breda, over de tee- nen gereden. De jongen kermde luid, had veel pijn en werd bij een dokter binnengedragen. Deze verbond hein, deed hem een paar schooue kousen aantrekken, en ging zich de handen wasschen. Middelerwijl dacht de jongen ik ben klaar, tippelde naar zijn wa gen en reed weg. Dat zag een mijnhec-r. die, nieenen- du dat de jongen een rijtuig of bran card noodig zou hebben, driftig ge worden moet zijn, wijl de jongen op zijn Kón'dénïfir wegïeéfl Hij schréèï den dokterniet eventjes maar van dik hout zaagt men planken. Dat was den dokter te kras, die er den veldwachter over aansprak. Ik wilde dien heer wel eens aan 't verstand brengen, dat hij zich ver gist, zei de dokter, gaat gij, veld wachter, even mee? Goed, de veldwachter ging mee. En beide heeren werden in de voorkamer gelaten, die gesloten werd. De heer des huizes trad binnen... Wat? riep hijjuit, gij veldwach ter, in mijn huis? Ik zal je. En met 6loeg hij er op. De veldwachter, op zulk een ont- vangst niet gesteld, verkoos heen te gaan, doch de deur was dicht. Wat huisheer kans gaf ziju ran- eellust nog eenigen tijd voort te zet ten. Tot zoover het verhaal van den veldwachter. Enne, vroegen wij hem, wat hebt gij verder gedaan? Ik heb er een opstelletje van ga- maakt en dit den heer officier van justitie overhandigd. Zoo, zoo. BEROOVING. Onder Eist (Rlicn&n) werd iemand, die een goed gevulde portemonnaie bij zich droeg, in dronken toestand door een m«*,cc'>lrevendén vriend in een boschje geleid, opdat hij on ges toord zijn rees zou kunnen uitslapen. Toen de man wakker werd- miste hij iut- zijn portemoimaie een bedrag van f 39. Aangifte bij d-e politie volgde, die den „vriend" opspoorde, die de b&roovhig erkende en vervolgens naar Ara hem werd overgebracht, zoo meldt de Tel. NED. BOND VOOR ZIEKEN VERPLEGING. Aan den minister van Financiën is door het hoofdbestuur van den Neder! Bond voor Ziekenverpleging een adres gericht naar aanleiding van een van verschillende gemeentebesturen van wege den minister gericht verzoek om mededeel ing van de betrekkingen, waaraan uitzicht op pensioen op 55- jarigen leeftijd behoort te worden verbonden. Het hoofdbestuur gaf als zijn mee ning te kennen, dat van de verplegen- den in de ziekenhuizen geestelijk en lichamelijk zooveel gevergd wordt, dat een pensionneer!ng van deze amb tenaren op lageren leeftijd dan op den thans vasitgestelden, natuurlijk met individualiseeri-ng in verband met de wertzaamheden, dringend noodzake lijk moet worden geacht. EEN ZONDERLINGE ZIEKE. Dat besturen van ziekenfondsen er nauwkeurig op letten, dat scherpö controle wordt uitgeoefend, is werke lijk uiet kwalijk te nemen. Als his torisch staaltje dient- het volgen de Een lid had zich ziek gemeld en na inzage van het doktersbewijs, het welk aangaf, dat de man tijdelijk rust moest nemen, had het bestuur van het ziekenfonds „Pas op" hem op de ziekenlijst geplaatst. Eenige keeren reeds had de echtge- noote van den kranke de webelljksche uïtkeering trouw komen ontvangen. De commissaris van het fonds, met de controle belast, beslooi-PP zekeren keer, zich eens te go an overtuigen, hoe het den patiënt ging. Het volgende gesprek ontspon zich met de huisvrouw, die den ambtenaar bij de voordeur ontving „Dag, juffrouw 1" „Goênavond, meneer l" „Ik ben de commissaris van het zie kenfonds 1" „Ah zoo 1Nou. m'n man is nog niks lekker. Hij wil d'r a! uit, maar ik zeg je blijft derin hoor, daar komt niks van..., hij heit de koors as 'n paard „Zoo, dus hij ligt nog te. bed ?"- „Zeker, meneer, ik zeg u toch, hij wou deruit. maar ken je denken, ik zeg „Ja. ja. dat is goed, hij moet er maar onder blijven, maar ik zou hem toch wel eens willen zien." „Ach, meneer, das jammer, hij slaap nou net zoo lekker, as u effen- tje-s naar hom wil kijken, mijn goed, maar loop dan asjeblief zachies de trappe op, hij helt zoo'n hazeslapie.... hij schrik direct wakker en dan heb ik er maar last van". „Goed. goed juffrouw, ik.zal hcusch geen geluid maken.'3 „Ja, maar -wat ik nog wil zegge, meneer, zal u ook niet tegen hein spreken „Natuurlijk niet, u zegt toch dat hij slaapt 1" „Ja. dii's waar. maar ziet u, ik was -bang, dat u zich zou vergissen en dan schrik de arme stakker van uw stem wakker... -„Wees maar gerust, hoor, wijst u iaar even de kamer."- „O, hier meneer.... Kijk daar in den hoek staat 't lied." Op zTi teenen loopt de commissaris 'behoedzaam naar hot ledikant en ziet onder de hoog opgetrokken dekens de vormen van een menschel ijk lichaam. Zelfs het koortsachtige hoofd heeft zwaren deken last. Alleen enkele stijl nog meer warmte gezocht onder den opstekende haarsprietjes, behoorende tot liet corpus van den lijder, die diep is weggedoken onder de kleurige de kens. bewijzen, dat er werkelijk een mensch zijn ziek lichaam een welda dige rust- verschaft. Nu", fluistert ue commissaris, „hij schijnt het geducht te pakken te heb-1 ben". ..O, of-ie", zucht do bedroefde eega, „zoo leit-ie nou al een paar uur. Al roep ik nou.... Kees wil je wat gebrui- ke... Keee, kijk nou eris na je vrouw... hij geef geen greinljo asem...." „Zoo, word-i© daar niet wakker van Maar. beste juffrouw, ik vind dat hij een beetje fnssche lucht moest inaociuen. U inoost die zware dekens wat terugslaan, dan haalt hij vrijer adem". uarempel niet, meneer, nee hoor, iaat 'ra zoo maar leggehij slaap nou net zoo lekker „Allee goed en wel, maar het zou toch beter voor hem zijn en dan ook, wil hem toch wel even zien.,.." „Ach meneer, geloof rae nou, dan wordt-ie wakker,... 't is 'n lobbes van 'n vent, maar as ik 'm uit z'n slaap wakker maak, dan kan ik geen huis met hem houwe...." De commissaris had al lang lont geroken. Onder het hardop zeggen van„daar zal-ie niet van dood gaan", trekt hij resoluut de dekens de Staatsfinanciën, maar zal, mits verstandig en billijk toegepast, geen gevaar voor de grondslagen van Staat cn maatscliappij met zich bren gen, Het is een andere vraag in hoe verre de Staateponsionneenrig en de armeiibedeehiig vun elkaar geschei den zullen kunnen worden. Vooral na hetgeen in dit opzicht in Engeland is gebourd, zou het voorbarig zijn, op da vraag een beslissend antwoord to geven. Het staat ïntusschen vast, dat de nieuwe instellingen taj van vragen zullen doen rijzen, waarbij de voor lichting der veroeniging misschien van nut zal kunnen zijn. Wij zullen, zegt spreker, wel doen met ons daar op voor te bereiden. De openingsrede vond toejuiching. Do Jaarvergadering van dezo verec- nigin-g werd Woensdag te Utrecht go- houden. onder leiding van mr. \V. IL de Beaufort- ingeleid werd allereerst het volgen* de onderwerp Welke doeltreffende maatregelen zijn te beramen tegen gezinshoofden, die door voortdurend slecht gedrag of door verwaarloozing hunner plichten hun gezin tot armoede brengen, of wier ontzetting uit de ouderlijke macht hunne kinderen voor eon be langrijk deel ten laste van den Staaf doet komen Eerste prae-adviseur was de heer J'. R. Snoeck Henkemans, die zijn prao- advies gesplitst had in de vragen „Ia wettelijke maatregel noodzakelijk? Welke maatregel moet de beste wor den geachi Hoe en waar moet de ge- wenschte maatregel worden opgeno men in onze wetgeving?" Spreker, dio de leemte te dezen op zichte in de Kinderwetten behandelde achtte het wenschelijk, dat oerte zoo danige verduidelijking van art. 255 wegen. een houten kapperskop metS. R. tot stand konte, dat overtui- daarop bevestigde pruik remplaceer- gend blijke, dat dit artikel ook toepas- de den zieken man, die zeker hier of daar van de reeds ontvangen „bos- ccnttJi" een sma«olijk pottcke bier zat te verorberen Lie gevolgen zijn to begrijpen. De verontwaardigde commissaris achtte het noodzakelijk de ontstelde juffrouw meao te deelen, dat de vereeniging wel een ziek lichaam, met kop, lijf, armen cn beenen, een uïtkeering gaf, •maar een enkelen kop... zie je, juf frouw, daar stond niets van in de statuten. Residentiebode") NED. VER. VOOR ARMENZORG EX WELDADIGHEID. Mr. H. W. de Beaufort hield een openingsrede. Spreker uit den wensch, dat de Ge meéütebesturen allerwege bero-id zul len worden gevonden om de bepalin gen der nieuwe Armenwet in ruimen zin toe te passen en aan de gemeente raden de stelling te verzekeren, die deze lichamen in 't belang eener goe de armenverzorging moeten inne men. liet is niet alleen de uitvoering der nieuwe Armenwet, die op het gebied, waarover zich de werkzaamheden der vereeniging uitstrekken, hervormin gen zal tot stand brengen; er wachten ons nog andere wettelijke regelingen, die eerlang op het gebied van de armenverzorging krachtig zullen in grijpen. Spreker doelt op de Staats- pensionneering en dc arbeidersverze kering. die onder nog niet geheel vaststaande vormen eerlang in Ne derland hun intrede zullen doen. Hoedanig de gevolgen dezer nieuwe instellingen zullen zijn voor de ar menverzorging, valt niet fe zeggen zelfs in die landen, waar ze sedert langer of korter tijd bestaan, hebben de statistieke gegevens er nog niet toe kunnen leiden om zich van deze gevolgen een juist beeld te vormen. Spreker zal zirti uiet wagen aan eenige voorzegging op dit punt, wenscht alleen de van hoogst bevoeg de zjjde gemaakte bedenking even ter sprake te brengen, dal door liet in voeren van Stautspcnsionneering het stelsel van onz© armenwetgeving in zijn beginselen zou worden onder mijnd. Bij de staatspensionneering zoo beweren sommigen 'wordt toch eeh recht van dc armen op on derstand erkend en elke goede armen wetgeving, zooals de onze, ontkent het bestaan van een dergelijk recht ten eenenmale. Men zul hij liet overwegen dezer be denking wel doen met zich den regel te herinneren, dal om iets goed te verklaren, men beginnen moet met goed te onderscheiden. Een recht op onderstand, dat aan elkeen, die niet in zijn behoeften kan of meent, te kun nen voorzien, zou toekomen om van den Staat te eischcn datgene, wat hij voor dat onderhoud noodig acht, is heel iets anders dan een recht, dat den persoon, die aan door de wet be paalde vereiachten voldoet, wordt toe gekend om een jaargeld te verkrijgen waarvan het bedrag eveneens door d© wet nauwkeurig is vastgesteld, liet eerste recht is gevaarlijk voor de maatschappelijk© orde, het tweede kan ongetwijfeld onder zekere om standigheden gevaarlijk worden voor selijk is op ouders, die hunne kinde ren verlaten, met het doel den voog dijraad te noodzaken tot ingrijpen. De meest aanbevelenswaardige, wellicht de eenig goede maatregel van voldoende preventieve en repres sieve kracht, welk© hier zou kunnen worden voorgeschreven, is plaatsing in een rijkswerkinrichting voor ten hoogste vijf jaren, echter onder be paalde restrictie-bepalingen. De gewenschte strafbepaling vïnd« haar plaats niet in een afzonderlijk^ wet, ook niet in de Armépwet, maar in aansluiting bij de strafbepaling te gen bedelaars eu landloopers in den tweeden titel van liet derde boek van hel ctboek van Strafrecht. Ook de heer G. A. M. de Bruijn, (e Rotterdam, had een prae-advies uit gebracht Up eeu tot het bestuur der vereeni ging gerichte vraag, of de verwaar loozing, waarvan in het te behandelen onderwerp gesproken wordt, moet worden opgevat in meer algwneenen zin, dan wel beperkt tot dien, welke gelegen is in het onthouden aan liet gezin van geldmiddelen, noodig voor behoorlijk onderhoud, werd door de vereeniging in eerstgenoemden zin geantwoord. Spreker beantwoordde dus de vraag ten opzichte van liet begrip verwaar loozing in meer algemeonen zin. Over de prae-ndviezen ontspon zich een breede gedachtenwisseiing. EEN DERDE TELEPHOON- CENTRALE. De Raad te Amsterdam heeft in ge heime zitting besloten tot aankoop van een blok huizen tusschen Ringel en Heerengracht, nabij de Raadhuis straat. Op deze plaats zal een derde telephooncentrule gesticht worden, VERBREEDING VIJZEL STRAAT TE AMSTERDAM. Naar 't Hbld. verneemt heeft de Raad gisterenmiddag in comité-gene raal het besluit genomen zich t-e wen den tot de Regeering, met het ver zoek ook voor het tweede gedeelte van de Vijzelstraat een onteigenings wet in te dienen ten behoeve van de verbreeding dier straat. ONTSLAG VERLEEND. In comité-generaal is gisterenmid dag. naar 't Hbld. verneemt, door den Anisterdamschen Gemeenteraad be sloten, een eervol ontslag le verleenen aan den heer D. Drost, ingenieur-on derdirecteur van de Gemeente-Water leidingen, tijdelijk gedetacheerd bij Publieke Werken, en hem een wacht geld toe te kennen. De heer Drost gaat een functie bij den aanleg eener waterleiding in Gelderland aanvaar den. HAAGSCHE VRI.IZ.-DËMOCRATEN. Onder leiding van den heer E. M. Teenstra vergaderde gisteravond de Vrijzinnig-democratische Kiesvereni ging te "s-Giavenhage. Behalve tot de jaariijksche huishou delijke verricJitingeh was men bijeen o.a. om te beslissen over hel bestuurs voorstel tot royement van drie loden, de heeren Dijkman, Wolterbeek Mul ler en Prins omdat dezen openlijk een c-andidatuur steunden tegen die van U heeft het geluk weer in dit huis gebracht, mijnheer, ging zij voort Het staat voor u open, wijd open, voor u en voor dit lieve kind, dat ik niet kan zien, maar wier stem mij zoo zoet in de ooren klinkt. 's Avonds waren Michel en ziju moe der alleen. Zij spraken over Bertignolles. Langen tijd hadden zij gewanhoopt. Zij waanden zich van iedereen verla ten, totdat die onbekende hen weer hoop op de toekomst gaf. O, moeder, wat ben ik nu geluk kig 1 zei MickeL Zeg mij eens, Michel, hebt gij Jenny goed aangezien? Zeker. Hoe ziet zij er uit? Bekoorlijk en beeldschoon. Maar waarom vraagt u dat, moeder? Met zachte stem antwoordde de markiezin Omdat zij Laurent be mint. Moeder, wie heeft u dat gezegd? Zij nam zich voor mij niet in acht, omdat ik blind ben, en ik heb gemakkelijk alles kunnen raden. Zij bemint hem. Beiden, moeder en zoon, zwegen, dezelfde gedachte hield hen bezig. Zonder twijfel was uit die liefde de genegenheid van Bertignolles voor Laurent en zijn familie ontstaan, Wie was die Bertignolles? En wanneer er op zijn verleden geen smet kleefde, wanneer men hem niets te verwijten had, waarom zou Jenny dan de vrouw van Laurent niet worden? Bertignolles kwam in het vervolg alle dagen le Nogent. Michel toonde hem den stand van ziju zaken en hij deed, alsof bij er hel grootste belang in stelde, hoewel het hem geheel onverschillig was. Na twee of drie dagen zei hij tegen Mrchel Ik weet nu, door alles wat u mij heeftg ezegd en laten zien, hoe dient u aan den rand van den afgrond ge naderd was, en hoe weinig er toe noo dig was om u er in te doen neerstor ten. U ziet dus, dat ik niet gelogen heb. zei de markies. Dat is zoo. En kan ik nu nog altijd op uw bijstand rekenen? uat kunt u. Michel drukte hem krachtig de hand. Ja. hc-rnam Bertignolles, terwijl zijn stem een weinig beefde, dat kar. u. en evenwel Évenwei? vroeg de markies on gerust. Laat mij u alles zeggen. Wat uw voorwaarden ook mogen zijn, ik neem ze reeds bij voorbaat aan. Wie spreekt er van .voorwaarden? Denk niet, dat ik er u een enkele stellen zal. Ik wil u alleen iet6 mee- deelcn, wat u zeker nog onbekend is. Hij zweeg een oogenblik. Ondanks de kalmte, die op zijn ge laal lag uitgedrukt, was hij diep ge roerd, cn hij had al zijn moed noodig om dit te verbergen. Thans naderdo het gewichtige oo genblik, dat hij zoo lang had voorbe reid, waarin aan zijn trots eu zijn haat voldoening zou gegeven worden en hij tegelijkertijd het geluk van Jenny zou verzekeren. Eindelijk ging liij voort: Mijn dochter bemint uw broeder, mijnheer de Soulaimes, en wanneer u dat goedkeurt, dan zou de compag nieschap, die ik u aanbied, veel nau wer worden, daar zij dan berusten zou op een bloedverwantschap. Mijnheer Bertignolles I Overhaast uw antwoord niet. Hij zag hem met een glimlach aan, maar uil den toon, waarop hij deze woorden had gesproken, was duide lijk op te maken, dat Michel uiet op de beloofde hulp behoefde ie rekenen, wanneer liij zijn toestemming weiger de, en slechts die hulp zou hem nog van schande en ondergang kunnen redden. Neen, overhaast u niet met uw antwoord, herhaade Bertignolles. Het kan zijn, dat u op het eerste oo- üenblilc geneigd zou zijn te weigeren. U kent mij nog zoo weinig. Later, bij ernstig nadenken, zou u misschien berouw over een te spoedige weige ring kunnen hebben. Ik kan in dit geval niet toestem men of weigeren, mijnheer, mijn broe der is zijn eigen meester, Ja, maar uw wil en die van uw moeder zullen veel invloed op hem uitoefenen. Ik zal er met Laurent over spre ken. Wees voorzichtig. Hij ging zitten en loosde een zucht van verlichting. Voor alles is het echter noodig, dat ik u zeg, wie ik ben en hoe ik het groote vermogen heb gekregen, dat mij nu in staat stelt u te helpen. Michel maakte een afwijzend ge baar, maar Berügnoilês ging voort Neen, noen, ik acht het bepaald noodig. Ik wil, dat u zal weten, dat ik ondanks mijn avontuurlijk en veelbe wogen leven, steeds in de eerste plaats gedaan heb. wat miin plicht en eer mij voorschreven. Hij begon zijn levensgeschiedenis, vertelde, dut hij nooit zijn familie had gekend, maar da» hij toch wist, dat zij van Franschen oorsprong en sedert vele jaren in Canada gevestigd waren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5