in ffe rouwkapel, waar da baar word neergezet, nam allereerst het woord de rector-magniflcus prol. G, Jelgetsma, die den overleden© een laatsten groet en een warm© hulde bracht vain den Senaat. De moeite en de wederwaardigheden zijn Tichelaar met volle maat toegemeten» Jaren heeft hij geleefd tusschen hoop. en Vrees zijn gezichtsvermogen te verlie zen. Aan een stroohalm hechtte hij zich, maar eenmaal kwam de treuri ge werkelijkheid. Hij moest zijn ge zicht verliezen. Met geestkracht en ge latenheid heeft hij het leed gedragen en zijn arbeid gedaan totdat zijn laat ste levensjaren nog werden verdon kerd door een slepend zenuwlijden. Hij hoopte dat de rust der vacantie herstel zou brengen. Dit moolit niet zoo zijn. En tot werkeloosheid ge doemd te zijn, dat was hard voor hem. Zoo is hij heengegaan en ons laatste woord is een hartelijk© afscheids groet. P.rof. Carpemtier Alting, die als voorzitter van de juridische faculteit sprak, herdacht den overledene als geleerde, als man begaafd met groote geestesgaven, maar nog hooger staan de als meïisch, met een nobel karak- te# vol belangstelling voor anderen, in de eerste plaats voor zijn leerlin gen. ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Vrijdag werd te Utrecht de vergade ring voortgezet. In behandeling werden genomen de volgenden rapporten: Het rapport der commissie van ad vies ingesteld door de Ned. Ver. voor Armenzorar en Weldadigheid, inzak© het wetsontwerp op woonwagens en woonschepen, brengt gaarne hulde aan de Regeering, dié dit wetsontwerp op woonwagens en woonschepen voor stelde, maar heeft gemeend op twee hoofdpunten, die met den geheelen opzet van het ontwerp verband hou den, met den voorsteller van dit ont werp te moeten verschillen van mee ning. De commissie adviseert daarom de vereenlging het bij de Regeering daarheen te leiden: A. dat het woonwagen- en woon schepenwezen bij afzonderlijke wet ten, of wetsbepalingen in bestaande wetten, geregeld worde. B. dat omtrent de bewoning van woonschepen de in het belang der huisvesting noodige voorschriften in de Woningwet of in eene zich aan de Woningwet aansluitende afzonderlijk wet worden opgenomen. C. Dat een nieuw wetsontwerp be doelende alleen het woonwagenwezen te regelen, uitga van de gedachte: Het bewonen van woonwagens na een bepaalden niet te korten termijn abso luut te verbieden en het gebruik daar van slechts voor enkele zeer nauw keurig omschreven doeleinden, die niets met bedelarij of vagabondage to maken hebben, toe te staan. D. dat, mocht het in A, B en C door Öe Commissie uitgebrachte advies eventueel niet door de Regeering op gevolgd kunne worden en zij wenscht het b&staahde ontwerp te handhaven, in dit wetsontwerp een aantal door het Rapport aangegeven veranderin gen, worden aangebracht. Dan kwam aan de orde het onder worp: Het verleenen van voorschotten als middel tot uitoefening van weldadig heid. Hierover waren praeadvielen uit gebracht, door prof. dr. R. H. Woltjer voorzitter van de Diaconie der Gere formeerde kerk te Amsterdam, Over toom en mr. C. W. de Vries, secretaris van de vereenlging Armenzorg te 's-Gravenhage. Prof. Woltjer geeft in zijne beschou wing het volgende resumé: le. Om pnncipieele en praktische redenen ligt ook het verleenen van voorschotten op den weg der diaco nie. 2e. Hoe en wanneer ze dit deel van haar taak heeft uit te oefenen, kan moeilijk in het algemeen worden vast gesteld, maar hangt veelszins af van bijzondere omstandigheden en. van 'den toestand der kas, terwijl overi gens veel aarkomt op het doorzicht en den takt der diakenen. 3e De volgende dingen moeten daar bij echter in het oog worden gehou den o. ook bij het verleenen van voor schotten, mag nimmer het geestelijk uitgangspunt der diokonale armen- torg uit het oog worden verloren; b. het voorschot worde alleen ver leend, wanneer het noodzakelijk is tot voorkoming van armoede, en voorts ook aan armen, die andera nog verder verarmen zouden: c. bedrag en duur van het voor schot behooren voor ieder geval af zonderlijk te woerden vastgesteld; d. het eischen van borgstelling ver dient over bet algeeen. geen aanbe veling; e. het vragen van rente is niet per sé uitgesloten; f. de diakonie kan dit gedeelte van haar taak zoowel rechtstreeks verrich ten, als indirect door middel van voorschotkassen. De heer mr. De Vries werkte een zeer gedetailleerd praeadvies uit. Hij komt daarin tot het volgende beslnit: ,,Het instituut der rentelooze voor schotten, zonder borgen, stelt de uiter ste eischen aan den huisbezoeker. Wie zich aan dit onderdeel der armenver zorging wil geven, moet reeds getoond hebben, dat zijn kennis van 't maat schappelijk leven uitnemend is ver zorgd en dat hij zijn werkkring op recht lief heeft. Een liefdadige ver- eenignig, die over zulke huisbezoekers heeft te beschikken, lean liet stel&dl van het verleenen. van rentelooze voor schotten zonder borgen, als middel tot uitoefening van weldadigheid, aanvaarden. Daarbij kan niet wor den prijsgegeven dit essentieel© punt, dat vertrouwd wordt op de terugbeta ling; de waarborg hiervoor echter be hoeft niet gezocht te worden in een zakelijke of persoonlijke zekerheid stelling, maar in het eigen vóór-on derzoek en huisbezoek. Juist hierom kan dit stelsel nooit door een gewone credietinstelling worden aanvaard en moet ook de vereeniging tot bestrij ding van den woeker zich van dit middel tot voorkoming van armoede onthouden. Zij kent immers niet voor het gezin, waarvoor wordt geleend: de ddstriot&behandeling en huisbe zoek. ,,De zeer zware eisaheii, aan dit huisbezoek te stellen, behoeven ande ren, die aan deze eischen niet zouden lcunmen voldoen, niet af te schrikken. De moderne liefdadige vereeniging heeft ook hunne krachten noodig. Ieder deel© slechts zich zal v© in. „Want in den tempel der menscli- heid kunnen allen dlienen". Ook over deze inleidingen ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisse- ling. De verdiensten van den scheiden den voorzitter werden herdacht. De volgende vergadering zal te 's-Gravenhage plaats hebben. Heden, Vrijdag, wordt een bezoek gebracht aan de gestichten Kiiuler- zorg, het Instituut Zandbergen en 't Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens, alle te Amersfoort. DE BANKFUSIE EN HET KANTOOR PERSONEEL. Bet HbLd. meldt: Wij ontvangen enkele ingezonden stukken over liet ontslag van een 50- tal bedienden vain Labouchère Oy-etns Go's Bank te Amsterdam, wier werkzaamheden overbodig zijn gewor den, nu dieze bank met de Rotterdam - sche Barak is samengesmolten- De ons door de directie der Rotter- damsche Bank verstrekte inlichtingen geven ons echter geen aanleiding plaatsruimte voor die klachten af le staan. Men verzekert ons, dat de 50 ontslagenen de jongste bedienden van de bank waren, d. w. z. zij die slechts kort in dienst van L. O. en Co.'s Bank waren» De bedienden zullen allen 3 maanden extra-salaris ontvangen plus een gratificatie, en daar reeds thans verschillenden hunner een andere be trekking hebben gekregen, door de zorgen der directie, is het ontslag, hoewel natuurlijk onaangenaam, mot zoo hard of wreed dat er aanleiding bestaat voor eenige openbare cam pagne. Wanneer door concentratie werk krachten overbodig worden, moeten die werkkrachten ontslagen worden. Deze toch in, dienst houden is verkeer de humaniteit verkeerd vooral te genover hen, die aan noodelooze baan tjes „geholpen" werden. Zeo bij het ontslag met de moeilijkheid om een andere betrekking te vinden is reke ning gehouden, zooals thans blijk baar Is geschied, en geen kostwinners of huisvaders het vooruitzicht krijgen niet in het onderhoud van hun gezin te kunnen voorzien (en dat is naar wij vernemen hier niet het geval) kan het publiek zijn gelijkmoedigheid be waren. UIT EEN BOOM GEVALLEN. In „Ziekenzorg" te Wageningen is overleden de 32-jarige tuinman J. v. L., die op Zaterdag 27 September bij het perenplukken uit den boom viel, waardoor hij zijn ruggegraat brak. INBRAAK Tijdens afwezigheid van de bewo ners hebben te Wijk aan Zee dief of dieven inbraak, gepleegd bij den Jacht opziener D. L Vermist werden de aan wezige gelden en 2 spaarbankboekjes. Van den dief of dieven heeft men tot dusverre nog geen sporen ontdekt. BELASTING TE DEVENTER. Volgens het Dev. Dgbl. bestaat het plan, om ter dekking van het te wach ten tekort op de gemeentebegrootini; voor 1914 o.m .voorstellen te doen tot invoering van een belasting op de publiek vermakelijkheden en tot ver dubbeling van de hondenbelasting. DR. VERMEULEN. Na een kortstondig ziekbed is te Rijswijk op 67-jarigen leeftijd over leden de heer dr. P. J. F. Ver/neu- lend, lid van de Eerste Kamer der Slaten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland en directeur van het dagblad „De Tijd", waarvan hij vroe ger hoofdredacteur was. De heer Vermeulen werd te Delft geboren in 1846. Na zijn opleiding aan het Stedelijk Gymnasium aldaar studeerde hij aan het Katholiek Se minarie' te Hageveld en daarna aan de universiteiten to Leiden en te Heidelberg. Aan de Leidsche Hoogeschool pro moveerde hij in de wis- en natuur kunde in 1871. Van 1880 tot 1901 was de thans ont sla pene voor het district Helmond lid' van de Tweede Kamer, waar hij, evenals later sedert 1904 in de Eer-' ste Kamer, behoorde tot de voorman nen der Katholieke partij. Van zijn hand verschenen onder meer vele geschriften over natuur kundige en wijsgeerige onderwerpen, zoomede over de geschiedenis van het onderwijs in de middeleeuwen en latere tijden. De overledene was ridder in de or de van den Neder! an dschen Leeuw en van den H. Gregorius den Groote DE BRANDWEER TE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam willen, naar ze den raad voorstellen, gelei delijk de bespanningen van do stoom- brandspuiten vervangen door motor- trckkracht. VOLKSGEZONDHEID 1912. Verschenen is het Jaarverslag van het Staatstoezicht op de volksgezond heid over 1912. Daaruit blijkt, dat er thans 131 ge- zonclheidscomniissiën bestaan uiet totaal 1035 leden, van wie 7 vrou wen, NAT. CHR. SCHOOLCONGRES. Dond'ordag nam to Utrecht het Na tionaal Christelijk Schoolcongres een aanvang. De voorzitter, prof. dr. J. Woltjer, sprak de openingsrede uit. Na dé begroeting, waarbij in het bijzonder een hartelijk woord werd gericht tot de beide eere-voorzitters van het congres, dr. A. Kuyper en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohrrmn. verhaalde ffö Voorzitter in enkele woorden den oorsprong van het con gres, dat te danken is aan het initia tief van de Vereeniging van Christ© lijke Onderwijzers en Onderwijzeres sen in Nederland en onze Oost-Indi sche bezittingen het bestuur van het congres word gevormd uit de afge vaardigden der verschillende veree nigingen, die de belangen van liet christelijk onderwijs behartigen. Dit congres is een schrede voor waarts op den weg van het christelijk onderwijs in ons land, zeide spreker, daar niet alleen alle vereenigingen, welke de belangen van het lager on derwijs in zijn verschillende (rappen behandelen, medewerken, maar ook de christelijke gymnasia en de mid delbare scholen van hunne belang stelling blijk gaven. Het programma van dit eerste na tionaal christelijk schoolcongres is rijk aan paedagogische vraagstuk ken, welke de praktijk, maar niet minder dan dezulke, welk© de theorie betreffen. Een goed paedagoog moet in hs de gelijkelijk belang stellen. Noodig acht spreker bovenal eene verbeterde opleiding van de onder wijzers en leeraren uil paedagogisch oogpunt. Om daartoe te komen moet de paedagogiek als weienschap aan de Universiteit worden geleerd, ver bonden met oefeningen in een (uni versitair) seminarie. Daar worden ook de leeraren, die de opvoedkunde aan de kweekscholen voor onderwij zers loeren, gevormd, opdat zij m staat zijn de vruchten hunner weten schappelijke stuuie in een passenden vorm aan de aanstaand© onderwij zers voor te zetten. DE HERTOGIN VAN ALBANY, die gedurende acht dagen de ©ast is geweest ten paleize Soestdijlc, ie gis terenavond van Halte Soestdijk ver trekken om via Vlissingc-n naar En geland terug te keeren. H. M. do Ko ningin-Moeder deed hare zuster uit geleide tot aan het elation.. VECHTPARTIJEN. Te Blerik (L.) is tijdens de kermis dagen weder geducht het me3 ge bruikt. Bij een der vechtpartijen werd de spoorwegarbeider Bogaeris uit Venlo zoo ernstig in den rug gewond, dat men voor het behoud van zijn le ven vreest. De vermoedelijke dader blijft ontkennen. DE WERKELIJKE DADER GEVONDEN. Bij de familie van den geschorsten posthouder te Castricum, die eer.igen tijd in preventieve hechtenis te Alk maar heeft doorgebracht, verdacht zich. den inhoud, pl.m. ƒ300, te heb ben toegeëigend van een postzak, voor eenige maanden van Gastricum naar Uitgeest verzonden, werd de le- legrnphische mededeeling ontvangen uit Utrecht, dat aldaar de werkelijke dader was aangehouden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is aan den op ver zoek ^eervol ontslagen off. van gez. le kl. bij de zeemacht J. W. Elenbaas, wegens langd. dienst toegekend een pensioen van ƒ2750 'sjaars. HOE VROUWEN OPTRADEN, 't Hbld. vertelt nog: Zoo is dan hat besluit van die ten toonstelling „De Vrouw" te Amster dam aLler-dro&vigst geweest Want wat ons Amsterdamsch publiek en dan wel in de eerste plaats de Amsterdamsche vrouwen, ons daar te zien hebben ge geven; hoe zij zich hebben gedragen, was meer dan ergl Dat ging alle per ken te buiten. Het begon al bij den ingang, bij de groote poort van Meerhuizen. Daar werden eenvoudig door de wachtende damesmassa die bedde politic-agenten, die de goede orde moesten handha ven, op zij geduwd, „uit den weg ge ruimd." En de klein© politiie-macht stond machteloos tegenover dit soli dair optreden van de 1913-vrouw, cle vrouw, die zoo gaarne schermt met d© woonden beschaving, distdinctd© en welgemanierdheid. Maar het werd nog veel erger dn. de bazarruimte; daar stelden de bezoek sters er zich niet mede tevreden,, dat over den stapel catalogussen werd heengeloopen ala over een vloermatt; daar vergenoegde rraen zich niet met het uitdeelen van elleboogstompen linies en rechts en aohteruiit, ais niet spoedig genoeg ruim baan werd ge maakt aan do kwartjes tafel, maar daar was ook het „rampassen" niet van <Le lucht» Het. rampassen of om hot maar platweg op z'n zuiver Ne- derlandsch te zeggen: het roovecn, het stelen. Ja, inderdaad, er is geslote') Niet alleen, en telkens bij pakjes "ie gelijk pakjes, die voor de „enorme' sum van vijf cents werden verkoeld zijn. de sluitzegels der tentoonstelling weggegraaid, maar ook planten wer den uit de bloembakken weggedragen door koopsters, diie eenvoudig „verga ten" te betalen, en dergelijke vergeet achtige dames werden soms later door de verkoopsters toevallig herkend en dan tot d© orde geroepen: „Betalen alstublieft, mevrouw I Ik krijg nog een gulden van u!" Of die 'koopjes den dames haar hoofden op hol hadden gebracht? Of diie prijzen van een stui ver, een kwart.jé, een gulden haar voor niets dedien terugdeinzen, ae-lfs niet voor gedragingen, die door de dames dor commissie als „beestachtig' wer den bestempeld? Want ook die com- mlssle-dames, die verkoopsters wer den soms op zij geschoven of met de vuisten gedreigd, als niet gauw ge noeg ruim baan werd gemaakt. En toen binnen niets meer viel te lialen, toen kreeg de bloementuin een beurt en wat er na die plundering óók door 'kinderen onder „toezicht' der ouders is blijven staan van al die herfstbloe men en in de breed© geramiumperken, dat was al bedroevend weinig, dank zij de roofzucht van deze dames. Zóó hebben onze vrouwen zioh aan gesteld! Deze les is wel uit het gebeurd© to trekken en bet onthouden waard): op een 'dergelijke verknoping, waar de boel weg moet en het puibliek mis schien meent dat het er bij een onper soonlijk eigenaar er niet zoo op aan komt, kan men ons Ilolkuidsch© pu bliek niet toelaten zonder een zeker en/trée te boffen,. Vooral niet wainieer nog bovendien aangekondigd© verma- IkielijkJiedcn den toeloop van niet-ern stige koopsters vermeerderen: onder muziek en jool te mogen zwerven tus schen allerlei moois, dat „toch weg meet"... de verleiding is onzen Hel- landschen vrouwen te steak. HET VERMOORDE KNAAPJE TE AMSTERDAM. We meldden, dat <le politie te Half weg een 50-jarigen man had aange houden, die een knaap naar Amster dam trachtte mee te lokken. De mah werd naar Amsterdam ge voerd, waar onderzocht werd. of hij iets uitstaande had met den moord op den jeugdigen De Klerk. De man kon echtetr zijn alibi bewijzen en is op vrije voeten gesteld:, zoo meldt de Tel. INGEZONDEN MEDEDRELINGEN h 30 Cts. per regel. Bb Tentooneteüing ts Eeat. De „Herfstnoralien". De wereldtentoonstelling te Gent, die tot de grootste en fraaiste ten toonstellingen van de laatste twintig jaar gerekend zal worden, bereidt het laatste bedrijf voor van het prachtige schouwspel, dat zij sedert d© maand April het cosmopolitisch publiek aan geboden heeft. Begonnen met ©ene betoovering van lentebloemen, wil zij sterven met het schoon© seizoen in eene apotheose van herfstbloemen. Hel groote tuinbouwfeest, dat den 24en, 25en, 26©n én 27en van de maand October plaats zal hebben zal in niets gelijken op de lente- en zo mor flora- li ën, welke zoo'n groot en welver diend succes hadden. De azalia's rho dodendrons, rozen, gladiolussen zullen dezen keer plaatsmaken voor de chry santhemums, de heerlijke Japanscne bloem, welke de Gentsche bloemkwee- kers sedert geruimen tijd hebben uit verkoren, gekoesterd, veredeld, ge ïdealiseerd. In de onmetelijke ruimte van de feestzaal zal men een aangrij pend Aziatisch visioen aanschouwen, eeu landschap van Hu&ousaï, waar de fijne afloopend© kleuren der bloemen van de Opgaande Zon zullen trillen. Naast de chrysanthemums zullen de Cliineesche primulaverissen, de cyla- mens en de dahlia's prijken, die "et verblindende herfst-dócor zullen vol tooien, waaromheen de kalme orchi deeën hun ontroerend gedicht van bloemen kant en -broderie zullen zlu- gen. Eindelijk heeft het comité, belast met de organisatie voor de vruchten eene afdeeling gereserveerd, waarvan men buitengewone verwachtingen heeft en dat belooft indruk te zuilen maken. De herfstfloraliën zullen op waar dige wijze de schitterende serie fees ten van de Weredtentoonstelling te Gent sluiten. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Uithuizen (als hulppred.) door W. ten Boom, cand. te Haarlem. CHRIST. GEREF. KERK. Bedankt: voor Zwolle door Joh. Jansen, te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het eerste natuurkundig exa men door mejuffrouw L, van Kroon, en het doctoraal examen in de schei kunde cum lande door den heer J. P. Treub. Delft (Technische Hoogeschool). Geslaagd voor het prop. examen in de weg- en waterbouwkunde de heer C. L. de Voogt; in de scheepsbouw kun de de heer G. de Rooy; in de mijnbouw kunde de heer C. Schouten» Groningen. Geslaagd voor het thao- relisch geneeskundig examen de hee- ren II. L. Straat en J. L. A. Tonella; voor het doctoraal examen geneeskun de de heer H Th. R. Holtmann; voor het 2de natuurkundig examen de heer II. S. Bogaart; voor het eerste natuurkundig ex. de heer J. H. Hom mes. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de reehtswetenscliap op stellingen de heer M. Bakhuys Roozeboom, geb. te Leiden, Sport en Wedstrijden Hockey. DAMES-HOCKEYBOND. Donderdagmiddag heeft in Den Ilaag de algemeene vergadering plaats gehad van den dames -hockey- bond, onder voorzitterschap van me vrouw Tromp. Toegelaten tot dé competities wer den Arnhem, Schiedam en Rijswijk. De competities warden als volgt verdeeld Eerste klasse: Utrecht, Haarlem, H. H. V., H. D. M., Togo en Amster dam. Tweede klasseII. D. C., Aerdeu- hout, Rijswijk, Schiedam en Yictoria. Oostelijke klasse: Apeldoorn, Arn hem en Nijmegen. De bondselftalcommissie werd sa mengesteld uit do dames: nevrouw Jannette Walen, mej, Cold'ewey en mej, Ten Bosoh. Verder lezen we over 'een op deze vergadering besproken- quaestie in de N. R. Ct. Het vorige jaar zijn de wedstrijden UtrechtHaarlem en Haarlem Utrecht niet gespeeld, omdat Haar lem geweigerd heeft tegen Utrecht uit te komen, ,de twee clubs liggen al ee- nigen tijd lang overhoop. Óe Bond zou zich met deze kwestie niet Bemoeien als de competitie ér indirect niet min of meer door in <ïe war gestuurd was. Zonder deze kwestie toch had H. D. M, een goede kans gehad op het kampioenschap. De voorzitster had Haarlem om inlichtingen gevraagd over zijn houding, maar geen ant woord gekregen. Ook was er geen afgevaardigde van Haarlem ter vergadering versohe nen. De toestand van verleden jaar, dat Haarlem zijn bondswedstrijden aan Utrecht gewonnen geeft, kan, aldus betoogde de voorzitster, niet besten digd worden. Geen enkele club, zelfs als zij sterker is dan Utrecht, heeft nu, door den belangrijker voorsprong, die Utrecht op de andere -ereen gin gen heeft, kans het kampioenschap te winnen. De secretaresse leest de ter zake ge voerde correspondentie voor. Daarna brengt het bestuur een mo tie in stemming, waarbij afkeuring wordt uitgesproken over het optreden van Haarlem. Met algeineeno stem men wordt deze motie aangenomen, Intusschen is er een telegram van Haarlem ingekomen, dat het, indien het mededoet in de competitie, ook bereid is tegen Utrecht te spelen. Dit wordt voor kennisgeving aangeno men. Mej. ten Bosch stelt voor er een al- gemeenen regel van te maken dal 'n club, die zonder grondige redenen (zulks ter beoordöeling van het be stuur) in een seizoen weigert tegen een bepaalde club te spelen, voor dat seizoen van de competitielijst wordt afgevoerd én deze bepaling in het reglement op te nemen. De voorzitster zou zelfs alle clubs van den bond willen verbieden tegen zoo'n geschrapte club te spelen. Het voorstel van mej. Ten Bosch wordt aangenomen en dat van de voorzitster verworpen. Burgerlijke Stand HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. GETROUWD P. Rijke en L. van Bruggen. BEVALLEN II. F. C. van der Korf, geb. Kui pers, d. D. Marsman, geb. Drie huis, d. C. Ruijgrok, geb. Stokman, levenl. d. OVERLEDEN L. Kroon, 73 j. ZANDVOORT. Ondertrouwd: K. Paap en A. C. Beekhuis. Bevallen: M. van Zelf—v. d. Meij, z. A. Terol Bol, z. letteren ea Kunst VAN EEDEN's „BLIJDE WERELD". Frederik van Eeden's boel De blijde wereld is.onder den titel Glückliclie Men sc bh-ei-d nu ook in t üuiitsch ver schenen. Rechtszaken BRANDSTICHTING. 't Amsterdamsche Gerechtshof heeft in hooger beroep, met vernietiging van het vonnis der Rechtbank, op nieuw rechtdoende, tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld een bouwkun dige en handelaar in mode-artikelen wegens opzettelijke brandstichting op 14 Maart jl. in een door hem gehuurd benedenhuis aan den Admiraal do Ruyterweg. De Rechtbank had. bekl. eveneens tot 3 jaar gevangenisstraf veroor deeld. ANTI-MILITARISME. De Amsterdanesche rechtbank be krachtigde het verstekvonnis, waar bij Corn. B, tot 3 maanden gevange nisstraf veroordeeld werd, wegens het doen verspreiden van een artikel in den Soldaten-Almanak, orgaan der anti-militaristisoh© vereeniging. In dit artikel werd over de straatgevech ten op Kattenburg geschreven. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te 's-Gravenhage deed naar d© Tel. meldt, uitspraak in d» zaak van den 21-jarigen kuiper W. V. die terechtstond wegens poging tot ■doodslag, subsidiair poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel, in de Gerard Doustraat aldaar ge pleegd op de 26-jorige Annïgje Tim mer, met wie hij verkeering had. Het opera-haar ministerie had ge- ëischit veroordeeldrag tot zes maanden gevangenisstraf wegens het subsi diair ten laste gelegd© feil D© nechtbamk- veroordeelde initus- scben den beid. wegens poging tot doodslag tot één jaar gevangenisstraf. EEN MOORDZAAK. Voor de rechtbank te Middelburg werd Donderdag voortgezet de behan deling van de zaak tegen den 26-jarl- gen W. J. Marinissen, beklaagd van moord, gepleegd te West-Sayville (Amerika) op Harmon van der Pol. Öeze zaak werd Vrijdag geschorst wegen3 afwezigheid van twee getui gen. Nogmaals werden gehoord- de deskundigen d-r. T. van der Feen en J. C. van der Harst, apothekers te Middelburg, die de vorige maal ver klaard haddien dat de roode plekken op -een in beslag genomen broek bloedvlekken waren, doch die toen nog geen tijd hadden gehad om fe onderzoeken of dit al of niet men- scii-enbloed was. Deskundigen verklaarden thans dat het gevonden bloed m-enschenbloed is. Beklaagd© bleef ontkennen. De eisch was wegens doodslag 12 jaar. De verdediger pleitte vrijspraak. De rechtbank deed dadelijk uit spraak en sprak Marinussen vrij. Stadsiieuws Schending natuurschoon. Gedeputeerde Staten hebben afge wezen het verzoek der Brusselsche firma Nille, betreffende de groote reclameborden langs de wegen otq verlenging dier plaatsing. 1 Januari a.s. moeten dus die bor den zijn weggeruimd. Kiekjes nit de Rechtszaal. Verzettegendepolitie. Voor- dit vergrijp heeft zich een Haarlemmer te verantwoorden. Hij verkeerde onder den invloed van liet Schiedamsche vocht en word door den agent W. Prins aangepakt, om overgebracht te worden, naar het poli tiebureau. Maar de -dronkeman ver wette zich zóó hevig tegen deze arres tatie, dat er nog twee agenten en een borger noodig waren om hem in de Smedéstraat te brengen. 't Openbaar Ministerie wilde dit verzet straffen met drie weken gevan- geinosslraf. Beleediglng. Een Oosth uizer heeft een ontvan ger der registratie, den heer Ilooy- berg, b&leed-igd, door hem ui,t te schel den. Bovendien had de Ooathuiz&r den ambtenaar nog verweten, dat Lij mmder waard was dan lamp'katoeo vara 1 cent per el. De Oosthuizer was kwaad omdat de ambtenaar niet naar zijn zin de waarde van z'n land schatte. Hij tast te me in m'n po-rtemonuaie en daar kan ik niet tegen! zoo verzekerde de man. Dc president: Dan mag je nog niet beieedigen. Nu zal de officier ook wel in je portemonnaie tasten! Dit deed het O. M. ook, want de eisch luidde 40 gulden boete. Beklaagde: Ik vind dat niet goed. Mishandeling. Nu kwam een matroos iin het be klaagdenbankje. Ilij had, toen hij nog burger was, te IJmuiden D. Visclimaa mishandeld. Eerst had men in e©n café gezeten, waar de ruzie was aangekomen, Vischrnan is toen door den matroos geslagen en getrapt. Vooral de Rap pen kwamen gevoelig aan. De eisch luidde 14 dagen, gevange nisstraf. De matroos vroeg om een geldboete, KEES. Invaliditeitswet. Bij de rente-commissie te Haarlem (buitengemeenten) zijn meer dan 700 aanvragen om uitkeering ingekomen. KAMERS VAN ARBEID. Vermeldden we onlangs dat op Maandag 13 October te dezer stéde do algemeene vergadering zou gehouden worden der vereeniging van voorzit ters van Kamers van Arbeid, thans kunnen we daaraan toevoegen, dat in de buitengewone vergaderiug, wel ke des namiddags op de bovenzaal van De Kroon gehouden zal worden, aar, de orde gesteld zal worden hel puntOprichting van bureaux van advies inzake beroepskeuze. Als inleiders treden op de heerent Mr. C. W. de Vries, lid van het be stuur der vereeniging voor vakoplei ding te 's Gravenhage en J. E. van Riet, directeur der gemeeme-arbeids beurs te Rotterdam. Ook kunnen we nog bevestigen, dat aan de deelnemers der vergadering in den namiddag een bezoek aan hef Frans Hals-museum is toegest3.au. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. De negentiende jaarvergadering van de gemengde zangvereeniging Doopsgezind Zangkoor, zal Zaterdag 11 dezer gehouden worden ter behan deling eener agenda, waarop o.m. voorkomen de gewqne verslagen van secretaris en penniugmeester en de verkiezing van bestuursleden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren: J. Groen, J. Th. Bontjema en J. Smit, die allen herkiesbaar zijn. Uit de Omstreken K4ARLEMMERLIEDE c. a. De schouw op de wateringen in den Vere&nigden Binnenpolder zal worden gehouden op 15 October a.s., die op do slooten op 29 October a.s. SANTPOORT. Z. K. II. Prins Hendrik zal den 15en dezer op Duin en Kruidberg bij den oud minister Cremer aan een jacht partij komen deelnemen en in den avond van den vorigen dag aldaar aankomen. HEEMSTEDE. Den 15en Sept. 1913 was het 121-2 jaar geleden, dat de Raad dezer ge meente de Commissie tot wering van schoolverzuim benoemde. Van de toen benoemde 7 leden zijn er nog 5 in leven, en maken tot heden deel uit van deze Commissie, die in nare 140 vergaderingen (15 Maart 1901--15 Sept. 1913) 202 gevallen van onwettig schoolverzuim behandelde. De Commissie, die altijd preventief werkt, betreurt het, dat betrekkelijk zoo weinig ouders beseffen, hoe ze zich van een strafrechterlijke ver volging kunnen vrijwaren, iudicn ze zicli door de Commissie 'aten oor- lichten. Menig ouder is door die voorlich ting reeds gebaat I BENNEBROEK. De opgemaakte gemeentebegrooting voor den dienst 1914 luidt als volgt i Ontvangsten wegens vroegere dien sten ƒ1820.77. Inkomsten gem. eigen dommen 331, Opbrengst belastingen ƒ7535.39. OntvaugsLen van verschil lenden "aard 5547.791/2. Bui ten ge w. ontvangsten 2. De uitgaven: Kosten algemeen bestuur ƒ2803. In vordering belastingen 'fiB/Ö. Onder houd gem een l ege-bouwen 1449.14, Openb. veiligheid en verlichting 1797. Gezondheidspolitie 459. Ou derwijs 3724. Armwezen 627. Ren ten en aflossingen ƒ2567.85. Pensioe nen /260. Andere gewone uitgaven ƒ934.50. Onvoorz. uitgaven 254.361/2. De begrootiug sluit dus in 'tvangst en uitgaaf met 15236.851/2. LISSE. Harddraverijen. De beide harddraverijen, gisteren alhier gehouden, waren druk be zocht. vooral 'sm'iddags, ondanks liet

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6