TT It AAK. TWEEDE BLAD Maandag 13 October 1913 Buitenlandsch Overzicht O© BaHBsaswEallksao De Servische premier over de B a 1 k a n-v 'raags Ukken. De Servische minister-president Pasjitsj heeft zich in een rede m de Radicale Club te Belgrado zeer opti mistisch uitgelaten over den toestand. Hij achtte het zeer waarschijnlijk, dat binnen zeer korten tijd alle moeilijk heden uit den weg zouden zijn ge ruimd. 'Servië staat er goed voor, het moet echter zorgen niét geïsoleerd te worden en derhalve, trachten de goe de betrekkingen met Roemenië en Griekenland aan te houden en te be vestigen. Van de spanning tusschen Turkije en Griekenland duchtte de minister president geen gevaar voor den vrede in den Balkan. De quaestie omtrent de eilanden is reeds uitgeschakeld en de raadgevingen der mogendheden aan de regeering te Konstantinonel en die van Servië ie Athene zullen hare uitwerking niet missen. Pasjitsj verklaarde, dat ook de ver houding tot. Bulgarije wel zou verbe teren. Bij,- de toongevende Bulgaar- sche staatslieden valt reeds een stre ven in die richting te bemerken. De Albaneesche quaestie zou in overleg met de mogendheden gere geld worden en de strategische pun ten op Aibancesch gebied, noodig ter beveiliging van de grens, zullen bezot worden. Turken en Grieken. De Turkse he regeering heeft, naar aanleiding van berichten uit Mace donië dat de Mohammedaansche be volking aldaar bloot staat aan kne velarij van de zijde der Grieksche autoriteiten, besloten de groote mo gendheden te. verzoeken tusschenbei- öe te treden. Mocht dit beroep zonder gevolg blijven dan zal de minister van bin- nenlandsche zaken maatregelen ne men om aan Grieksche notabelen het verder verblijf op Turksch grondge bied te ontzeggen. Voorzorgsmaatregelen van Griekenland. Uil Salóniki wordt geseind Op last van den koning is het hoofdkwartier te Cavalla weder her steld. Wel schijnt de vrede verzekerd, men neemt echter desniettemin ver dedigingsmaatregelen. Toespraken van den K o- n i n g van Griekenland. Uit Salon.iki wordt aan de ,,N. R. Ct," geseind De koning passeerde Zaterdagmor gen de réuve over het elfde legerkorps en richtte bij ueze gelegenheid eene proclamatie tot het leger waarin hij o. a. zcide: ,.lioii jaar is thans verloop en sedert gij uiiuer ue wapenen werdt geroepen oni ue réchten en de eer van Grieken land te verdedigen. Alle' verwnemin gen overtrellenue hebt gij aan Grie kenland nieuwe grenzen geschonken die iedere hoopvolle verwachting te boven gaan. v-Gij nein alles geofferd op liet" al taar des vaderlands en gij zoudt het recht kunnen doen gelden, na zooveel gevaren, ontberingen en lijden uit te rusten. Ik heb u echter nog noodig, teneinde jus bet bezit te verzekeren van hetgeen wij ten koste van zoo veel offers hebben verworven. net veriisugi mij, uat ik mij weder te nnUueu van zulk. .een leger be vind." -va ailuojj van «e revue te Saloniki rientte re Kunnig zich tut de ofltcieren ïivuu ue voigeiiue woorden ..ik stel vertrouwen m uen ijver en den uioeu. uien gij aan uen dag hgbt geiegu in den loop uer beiue •oorlogen. Dank zij u zijn'wij meester van Uen toestand op uen Balkan geworden. ik hoop; dat wij ueze heerschappij duurzaam zullen hanuUaven en ben overtuigd, dat gij bereid zult zijn, om, inuien uit noouig mocht blijken, op- uieuw de uitnemende hoedanigheden le doen gelden, die gij tot nu toe op zoo heldhaftige wijze hebt getoond." Cholera in Serv.ië. Tot 10 deze* waren 591 gevallen van cholera voorgekomen. Bij zes uoldaten te Belgrado zijn verschijnselen waargenomen, die op cholera wijzen. Aüsriei De F.'iinsc h-S panische betrekkingen. De bladen zijn eeuigszins verdeeld ten aanzien van de. beteekenis, die aan de toasten en communiques hit Madrid en Carthagena moet worden toegekend, en van de gevolgen, die het bezoek van president Poincaré hebben zaL Deze verdeeldheid geldt echter na genoeg uitsluitend de formeele vraag: Wat is er eigenlijk tot stand gekomen? Dat de ontmoe ting van de twee staatshoofden, in verband vooral met het zenden van een Engelsch oorlogsschip naar Car thagena,- en van een telegram, door koning Alfons en president Poincaré onderteekend, aan den Engelschcn koning, een zeer nauw samengaan van Spanje met Frankrijk en Enge land ten gevolge zal hebben, niet al leen in Marokkaansche, jnaar ook in zuiver Europeesche quaeBties, daar over zijn allen het eens. En daarop komt het toch eigenlijk dan ook voor al aan. Een deel der bladen meent dat een formeele „Entente Cordiale" ,c tot stand gekomen is. Andere zoeken de beteekenis der vriendschap voorloopig minder ver. Officieel is nog niet gebleken, wat precies door de reis bereikt is. Poincaré zond van het pantserschip „Espana" het volgende draadloos te legram aan den koning van Spanje „Op het oogenblik, dat het Fransche eskader de Spaansche wateren ver laat, is het mij een behoefte nogmaals aan U. M., aan de koningin en de edele Spaansche natie dank te bren gen voor de vriendelijke ontvangst, die mij tijdens mijn verblijf in Spanje te beurt is gevallen en voor de vriendschappelijke gevoelens, be toond jegens mijn land. Ik verzoek U. M. do beste wènschen van Frank rijk voor U. M., voor de koningin en voor Spanje' te willen aanvaarden." De koning antwoordde, eveneens per draadloos telegram „Uit naam van Spanje, van de ko ningin en van mij zeif betuig ik har telijk dank voor uw vriendelijk tele gram. Ook ik koester de beste wen- sciien voor de grootheid en den bloei van Frankrijk en voor uw geluk en dat van meVr.Poincaré., Ik wenseh u een voorspoedige reis". 't P a n a m-a-k a n a a L o „President Wilson heeft Zaterdag middag, door in het Witte Huis op een elöctriseh koopje te drukken, een eenvoudige pandeling verricht, die echter in de wereldgeschiedenis zal blijven voortleven", zoo wordt uit New-York aan de „Daily Mail" ge seind; Te twee uur drukte de president op 'het knopje-en eenige seconden later had te Panama een hevige ontplof fing plaats en mengde zicli in den Cuiebra-doorsteek het watgr van den Stillen Oceaan met dat van den At- luuusclieii .Oceaan. r En terwijl in ue omstreek geheel de ontploffing van meer dan twintig tonnen dynamiet de lucht deed tril len werd te San Francisco een oorver.doovend spektakel gemaakt met bommen en sirenen, en heersch- te er geschreeuw van duizenden men- sehen, die op deze wijze uiting gaven aan hun vreugue over het gebeurde. De ontploffing in het kanaal heeft, blijkens telegrammen uit Panama, hel effect, gehad, dat men er van ver wachtte. Binnenland ANTÏ-TARIEWET-COMITé. Het Ariti Tariefwet-Comitó heeft Za terdag-middag tc Amsterdam zijn slot vergadering gehpuden, onder voorzit terschap van mr. Th.'M. Verster, die zijn openingswoord aanving met de woorden van Ovidius„Finis coronat opus"; het einde kroont het werk, Spr. noemde het een groote voldoe ning voor de leden van het comité, dat niet.alleen het tarief-ontwerp van nir. Kolkman door 'n nieuwe regeering is ingetrokken, doch ook, dat door aller samenwerking gedurende anderhalf jaar de koers, waarin onze handels- politiek zal worden geleid, is verze kerd voor geruimen tijd te zullen zijn-, de richting van den vrijhandel. Als het meest verblijdende resultaat van dezen gezamerilijken arbeid, mag ze ker worden genoemd, dat het vraag stuk van den vrijen handel thans kans heeft, van de politieke partij-program ma's te worden afgevoerd en daar door uit de politieke atmosfeer is worden overgebracht naar 't weten schappelijk economisch terrein, waar op dergelijke vraagstukken behooren te worden onderzocht en tot klaarheid gebracht. Nu een voornaam staatsman als dr. Kuyper, -zij het met onder de omstan digheden begrijpelijke reserve, in „De Standaard" heeft verklaard, dat zijn partij zich van dit vraagstuk zal heb ben lós.te maken; nu eed man als de Ams'tërdamsche hoogleeraar prof. Struycken, in „Van onzen .Tijd" heeft geschreven„dat het concrete vraag stuk. of het- ten onzent thans van goe de handelspolitiek zoude getuigen, be schermende rechten in te voeren, een re-volVer. en mes hij zich op béd had, een geladen geweer mee naar bed. Neg geen tien minuten daarna kwam de zoon uit bed naar de plaats, waar zijn vader en moeder lagen. De vader greep in zijn angst ter-stond naar liet geweer en schoot den zoon de volle lading in de linkerborst. De getroffene moet nog tegen zijn moeder gezegd hebben: „dat is mijn dood". De dokter constateerde, dat de dood spoedig was ingetreden. Da dader, die in den omtrek goe-d bekend staat, is te Ruophen in verze kerde bewaring en' heeft bekend, UIT D ESTA ATS COURANT. Bij besch. van den Minister van Landbouw is, van 11 Oct. 1913 tot 1 Oct. 1914-, benoemd'tot leeraar Rijks- landboüwwinterschool te Leeuwarden C. Tenliaeff, aldaar. DE DWALING DER JUSTITIE. 't Hbl. heeft zich gewend tot de maatschappij, bij welke de recher cheur, die den 'waren dief van de geldswaarden in den postzak te Heemskerk aan/hield, in dienst "is, de të Rotterdam gevestigde- „Nederland: sc-he Maatschappij tot Algemeene Dien stverri ch tin g". Uit het onderhoud met den direc teur dier maatschappij blijkt zoo merkt 't Ilbld. op ten duidelijkste, dat de rechercheur, die onder leiding van den directeur de zaak tot klaar heid bracht, waarlijk geen Sherlock Holmes behoefde te zijn, dat van bij zondere „veine' geen sprake was en dat de' ontdek lung van den dader volgde uit een logisch onderzoek, waarhij eenvoudig werd nagegaan wie in de termen vie'en bij de zaak betrokken te zijn; zoo belandde men vanzelf bij den dader. Het eenige ge- luit -dat men had was, dat de dader bekende! Kopperiol was te Utrecht als mili cien in dienst, Dank zij de medewer king van zijn kapitein 'en zijn luite nant, kon de rechercheur zijn ktee- de-ren visiteeren, doch er werd niets gevonden. Wel vond men een blik ken trommeltje (dat later aan de pos terijen bleek toe te behooren). Volgens Koppenol waren er brieven in van zijn meisje. Den. s'eutel had hij thuis. De meester-geweermaker maakte het trommeltje open: er bleek ongeveer 370 gulden aan bankpapier in te zit ten. Dit klopte niet met de mededee- ling, dat er brieven in waren en ook niet met de omstandigheid, aan onzen rechercheur bekend, dat Koppenol geen geld had. Bovendien werd er een spaarbankboekje op zijn naam in ge vonden, waarop 40 gulden stond, waarvan de inlagen en terugbetalin gen door Koppenol zelf \Varen af go- teekend. Schulden waren volgens Koppenol de aanleiding tot zijn misdrijf. Hij werd in de provoost opgesloten en nadat op verzoek van den direeteur- generaal uiit naam van dezen door den directeur en. den rechercheur op nieuw aangifte was gedaan hij de ju stitie te Utrecht (Res was immers reeds buiten vervolging gesteld) werd Koppenol Zaterdagmorgen naar Alk maar overgebracht. Verder merkt 't IIbid. op: Blijkens het propectus behandelt de afdeelin'g - recherche van dé meerge noemde maatschappij o.a. „zaken, waarbij naast politie- ook particulier onderzoek gewenscht is". Dat particulier onderzoek iri dit ge val naast het p o) itie-o nclerzeek" voor zoover daarvan sprake is ge weest niet alleen gewenscht, maar zeer noodzakelijk was, bewijst de om standigheid, dat het slechts aan dat particuliere onderzoek te danken is geweest, dat de ware schuldige werd ontdekt en dat op den brievengaar der van Castri cum niet langer het odium" rust van slechts op vrije voe ten te zijn gelaten wegens gebrek aan bewijs, zonder dat daartegenover stond een positief feit, in casu de aanhouding van den werkelijken da der, waaruit de onschuld van Res zonneklaar bleek. ZIGEUNERSTREKEN. Te Weesp vervoegden zich hij den slager .Grijping, in de Slijkstraat twee zigeuner vrouwen die 5 pond vleesch 'kochten. Zij hadden daarvoor een pan in hun boezelaar en lieten het den sla ger daar indoen en deden de deksel er "op, daarna vroegen zij of "zij. do pan niet even mochten laten staan. Zij moesten nog andere boodschap pen. Toen zij niet terug kwamen tilde de slager het deksel er af, en toen bleek,., dat ér geen bodem in do pan was, dn 't vleesch al meegenomen was zoo vertelt hot N. v. d.. D. STRAATBELASTING. Ingevolge indertijd- door den Raad in principe aangenomen beginsel, om een straatbelasting in te voeren, bie den B. en W. van Middelburg den Raad een ontwerp-verordening aan, hierop neerkomende dat in Middel •burg onder den naam „straathelas- ting" jaarlijks van de gebouwde ei gendonrmen een bijzondere belasting wordt geheven van ten hoogste 3 van de belastbare opbrengst. Voor gesteld wordt perceelen met mindei uau I 150 belastbare opbrengst vrij te laten. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Men zendt ons het volgende Dinsdag 7 dezer bezochten een aan tal Duitsche professoren en andere boschbouw-autoriteiteh de omgéving van Enschedé, met het doel de resul taten van den kunstmest in den boschbouw na te gaan. Onder leiding van de Nederlandscbe lleide-Maat- schappij werden de landgoederen van de heeren G. J. van Heek, H. J. K. vhii Heek, H. B. Blijdehsteijri, J. B Blijdensieijn en PI. van Heek bezocht. Dank zij hst beschikbaar stéllen van auto's door de eigenaren slaagde de tocht uitnemend. -Waar bij onze oos telijke naburen alleen van staatswege zulke proefnemingen geschieden, wa ren de Duitschers. vol bewondering voor hetgeen hier door particulieren met de hulp der Heidemaatschappij was tot stand gebracht. Met betere gedachten over wat ons land doet op boschbouwgebied, zijn zij naar hun vaderland teruggekeerd. POLITIEHOND BUITEN DIENST. Men schrijft uit Vught aan het Hsg. Onze politiehonden hebben reeds meermalen goede diensten bewezen, maar dezer dagen hebben zij hun re glement van bevoegdheid verre over schreden, Op een avond heeft rü. de politiehond van den veldwachter Schraven, een paar burgers bij de breek, en naar het schijnt, nog wat dieper gepakt, zonder dat de hond m dienst was. Door de geheten en is een aanklacht tegen Schraven ingediend. De marochaussées hebben thans deze niet ailedaagsche zaak iin onderzoek. POGING TOT MOORD Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel.": Na een mislukte poging tot verzoe ning heeft dé koopman- L. van M. zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, een ernstigen messteek in den hals toegebracht. Later is hij in zijn woning gearres teerd. Hij bekende het oogrqerk te hebben gehad, zijn vrouw en daarna zichzelf te dooden. TYPPIUS. Te -Zwaagdijk heerscht in ernstige mate de tvnhus. Dein speeteur der volks gezondheid is met den toestand in kennis gebracht. Door de gezond heidscommissie en door het gemeen tebestuur worden wenken en raad gevingen op ruime schaal verspreid. OPGEPAST VOOR SCHADELIJKE KAMERHUURDERS) Die hcofdco rrunissaris van politie te 's-Graven-hage waarschuwt tegen twee jonge mannen, die er zich op toeleg gen in gezegen*?1 die pension hemden tot hun slachtoffers te maken. I „Zij nemen hun intrek in een net pension, onder, voorgeven teekenaars of opziohters to zijn, laten zich goed bedienen, doch zijn ha een paar da gen verblijf 's mou-gens vroeg spoor loos veird wenen. De pensionhouder komt dan tot de ontdekking,, dat in den vooraifgaand&n nacht de kasten in huis zijn opengebroken en het aan wezige geld en wat van waarde is verdwenen is, zoomede van de kamers dor andere pensiongasten. Hun signalement luidt als volgt: de 'één is 19 k 20 jaar oud, lang pl.rn. 1.70 Mi-, blond, bleek en tenger, mager ge zicht zonder ban/nd of knevel, gekleed met blauw colberitjosbuumgestreept overhemd en manchetten zwarten sl ij- ven hoed. De tweede is iets onder, doch kleiner, blond en tenger, heeft vermoedelijk' wat kleur, gebruikt nu en dan een lorgnet, is ge Weed met donker colbertoostuum en draagt, eveneens gestreept linnen. Zij zijn ooit in het bezit van petten en hebben ie der een handkoffertje. Eén van bei den heeft in plaats van een zijden een zwart "m veel en lint om zijn hoed. Aan een toleedingmagazijn te 's- Giravemhage hebben zij zich doem af geven twee gestreepte donkere broe ken, een geelachtige overjas zonder rugnaad en een donkergrijze cheviot demi-saison, wijd J -i1 welke klee- dingslukken zij mogelijk thans dra gen. Zij hebben'niet liet voortomen van bepaald beschaafde personen pn schijnen adressen van pensioiihouders aan verhuurkantoren op te vragen. Naar reeds gebleken is, oefenden zij reuiiSeton (Nadruk verboden). ■62) Zij viel op een stoel neer en zweeg langen tijd. Haar hoofd zonk op haar borst, zij wus in druevige gedachten vei diept en hét was haar aan te zien, dat er 'n hcoge strijd in haar binnensts werd gevoerd. Eindelijk zei zij meezeer zwakke stem Ik zal doen wat u verlangt. Het hart dor markiezin was van Bmart gebroken. Goed, rnijn kind, goed, zei zij. Kom hier. Marie-R >se gehoorzaamde en na derde de bü de. Deze drukte haar aan het hart en lcuste haar op het voorhoofd Gij zoudt ten volle waardig zijn mijn doch.„r te worden, en ik vraag u vergiffenis voor het leed, dat ik u heb aangedaan, het grootste leed, dat een vrouw trefien kan. Ja, ik vraag u vergiffenis en ik ben wanhopig over uw smart, lk zal u altijd blijven lief hebben, want gij zijt een braaf en edel meisje, Marie-Rose. Uw woorden geven mij weer een weinig moed, mevrouw. Dus ge hebt wel begrepen, dat het niet uit trots, uit stijfhoofdigheid, uit wrok is, dat ik verzocht heb van van mi-n zoon af te zien? Ja, mevrouw. En gij hebt ook begrepen, dat slechts uw zelfopoffering ons kan red den? Dat heb ik begrepen. En ik kan op u rekenen? Helaas, mevrouw, ik zal het mis schien besterven, maar toch zal ik doen, wat u van mij eischt en nio- mand t£r wereld zal meer het recht hebben aan mijn liefde te twijfelen, Daar twijfel ik nu al lang niet meer aan. Ik zal alies van hem verdragen, mevrouw, zijn verbazing, zijn onge loof, zijn toorn. En ook zijn smart, Marie-Rose? Ja, zelfs zijn smart. Ik zal den moed hebben, zijn tranen te zien vloeien en aan zijn verachting weer stand te bieden, en dat zonder uitstel. Ja, zei zij met half gesmoorde stem, ik zal hem, zoodra wij elkaar weer zien, zeggen, dat ik hem niet meer be min. De markiezin en Michel stonden op. Ik geloQf ook^ dat het.beter Is, dat u zoo spoedig mogelijk eén andere der moeilijkste en ingewikkeldste vraagstukken is", bestaat er inder daad hoop, dat verdere bestudeering van dik vraagstuk liet aantal voor standers van onze tegenwoordige han delspolitiek nog voortdurend zal doen toenemen. Dat hel aantal voorstan ders van den vrijen handel hier te lande reeds thans overwegend groot is, dat is ons in deze anderhalf jaar vaak op verrassende wijze gebleken. Spr. bracht omtrent de werkzaam heden van het comité en de van ^eer velen ondervonden steun en mede werking een en ander in herinnering. Spr. bezag daarna de beteekenis van het succes van het Antl-Tarief- wet-coinité van meer algemeen stand punt. Hierna was het woord aan den pen ningmeester van het Comité, den heer A. Loeber. Uit het door hem gegeven overzicht der ontvangsten en uitgaven bleek, dat is ontvangen 1158.200, te weten aan bijdragen ƒ152.400 en aan ge kweekte renté 5800. Uitgegeven werd 'aan secretariaat 17-000, vergaderingen en sprekers f7900, annonces en redactie 49.000, drukwerk, boekuitgaven en teekenin- gen ƒ29.500, diverse propaganda 56.700, div. kleine kosten 1200, tot aal 161.400. De rekening sluit alzoo met een te kort van' ƒ3200, welk bedrag gedekt wordt door het inmiddels gevormde garantiefonds. EEN NIÉUWE VERKEERS WEG TE AMSTERDAM. De Raadsleden J. N. Hendrix en J- H. Scheltema hebben het volgende voorstel ingediend B. en W. uit te noodigen, de noo- digé voorstellen in te dienen, om tc geraken tot vèrbreeding der Leidscüe straat aan de Oostzijde tot 25 Meter en verbetering der verbinding van het Koningsplein met het Spui. TRAMBOTSING. Mén schrijft uit Utrecht aan de Tel.: Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur, zijn in het IZoogelandschpark, hij het Rosarium, waar de tramlijn enkel spoor heèft, een tweetal tram wag aris, die van tegenovergestelde richting kwamen, op elkander geloopen. De schok "was zoo hevig, dat een viertal personen gewond werden. Een heer werd aan het been verwond en., na in de Emmalcliniek verbonden te zijn, per auto naar zijn woning vervoerd. Een wagenbestuurder werden de handen vrij ernstig vei-wond, terwijl efen conducteur door een stulc glas aan den rug gewond werd en een in zittende metselaar aan het hoofd. Na op den nabijzijnden politiepost te zijn verbonden, werden zo alle drie ter verdere behandeling naar de Rijks klinieken vervoerd. Beide tramwagens zijn vrij zwaar beschadigd, en werden naar de re mise gesleept. Do oorzaak van het ongeluk wordt toegeschreven' aan liet door een on veilig signaal rijden van een der wa genbestuurders. Daar de rails door den motregen glad waren, konden de bestuurders, hoewel .ze uit alle macht remden, de wagens niet tijdig genoeg doen stop pen. Toch is het ongeuk feitelijk nog tamelijk goed afgeloopen. HOOFDCOMMISSARIS VAN POLI TIE TE AMSTERDAM. Het NbL v. Ned. meldt; Naar wij vernemen, is d'e yvaarschijn- lijkheid groot, dat' tot booi'dcotairnis- saris van politie te Amsterdam, in de plaats van den heer Hordijk, be noemd zal werden de heer Th.M.Roest van Limburg, thans hoofdcommissa ris te Rotterdam. De heer Roest is aangezocht zich voor het ambt beschikbaar te stellen. Bij navraag is aan de N. R. Ct. ge bleken, dat er inderdaad eenige kans •is, dat de heer Roest van Limburg tot hoofdcommissaris van politie te Am sterdam benoemd zal worden. ONTROLD. Aan een bezoeker van -de Leeuwar der veemarkt is' een portefeuillemet f 500 ontrold. EEN VADER VERMOORDT ZIJN ZOON. Op de Bredasclielaan onder Rozen- daal heeft de landbouwer M. L., zijn 24-jarigeu zoon, dio dronken thuis kwam, na een korte woordenwisse ling doodgeschoten. De dader is reeds aangehouden. Omtrent den moord to Hoeven meldt het Dgbld. v. N, Brab., dat de verslagene .T. L. bekend stond om zijn slecht gedrag. Hij had zijn vader reeds meermalen met den dood be dreigd, geiijk Vrijdagavond weer, todh hij dronken thuis was gekomen. Zijn vader had toen den veldwach ter te hulp geroepen, maai* Jan hield zich bij de komst, van de twee man nen sluipende. De veldwachter ging weg en de vader nam, daar zijn zoon woning betrekt cn uw nieuwe adres voor Laurent verborgen houdt, zei de blinde. Op die wijze zal het u ge makkelijk vallen uw belofte te ver vullen. Dus gij wilt ook dit? Mij dunkt, dat zal voorzichtiger zijn. Goed, mevrouw, ik zal u ook hierin gehoorzamen, Ook moet gij nooit aan Laurent zeggen, dat w ij dit offer van u ge vraagd hebben, dat zou ons plan ge heel verijdelen, Marie-Rose. Ik zal het voor hem verzwijgen, mevrouw, hoe h'ij er ook op aan zal dringen dat ik hem eeu opheldering van mijn gedrag geef. Ik wil niet, dat hij zijn moeder iets zal verwijten. De markiezin, die reeds op den drempel stond, keerde terug. Mijn dochter, zoi zij, sta mij toe u zoo te xioemen, alvorens van u te scheiden, gevóel ik behoefte uit uw mond te vernemen, dat gij geen wrok jegens mij koestert. Neen, mevrouw, al hebt ge niij ook de grootste smart doeu onder gaan, want nooit heb ik zooveel ge leden als .op dit oogenblik, ik begrijp hoe u tot het uiterste gedreven' is, en daarom wil ik u dit offer brengen, maar mijn hart voedt geen haat je gens u. Zeg mij pok, dat ge mij vergeeft. Ja, mevrouw ,ik vergeef u. Arrn kind, hoe verdient gij ge lukkig te zijn. De blinde nam den arm van Michel en ging heen. Toen zij op straat waren, zei de markies Moeder, ik hen ongerust. W aarom? Ongerust en ontevreden op mij- zélven, als hadden wij jegens dat meisje een slechte daad verricht. Het is waar. Meermalen gevoel de ik zelf, dat ik wankelde, maar het moest, rnijn zoon, het moest 1 Zij liepen zwijgend naast elkaar voort, tot zij een rijtuig tegenkwamen. Zij waren zichtbaar ontroerd. Een oogenblik later zei de mar kiezin, als wilde zij zich rechtvaar digen tegenover haarzelf: Die smart zal nietr ongeneeslijk zijn, mijn zoon. Zeker, zij beminnen elkaar en die scheiding zal hen wel tranen doen storten, maar eenmaal zullen zij elkaar vergeten. De markies schudde het hoofd en zei droevig Gelooft u dat, moeder? De blinde gaf geen antwoordt Neen, zij geloofde het niet. Michel voegde er bij Zij zal hem haar gëheele leven beminnen. Marie-Roso wos, toen de markiezin haar verlaten had, bewusteloos ineen- gezonken. OP JACHT. Laurent en Gauine besteedden hun tijd goed. Gaume had, naarmate hij den graaf leerde kennen, een oprechte vriendschap voor hem beginnen te gevoelen. Ik zal die zaak wel weten op te helderen, zei hij gedurig, niet al leen omdat ik daar mijn eer in stel, maar ook, omdat u, mijnheer de Sou- laimes, mij een levendige belangstel ling inboezemt. Gij zijt het slachtoffer van eenriijn bestudeerde, goed over legde wraakneming. Vanwaar komt die? Onbetwistbaar staan wij tegen over een sluw en behendig man. Wio is hij? Waar die verborgen hand, die u zoo hardnekkig vervolgt, te zoe ken? Dat is maar de vraag. Zij waren ijverig aan den arbeid gegaan, Gauine ging mét groote voor zichtigheid en rijp overleg te werk. Daar hel gebeurde op de club in de Vredestraat als de eerste aanslag van de verbbrgen hand tegen de fa milie de Soulaimes moest beschouwd worden, moesten dus ook daar de na sporingen beginnen. Ongelukkigerwijze stuitten zij in den uanvang reeds op. groote moei lijkheden. Gaume. had de hand willen leggen op /lien Balmadóii, die denzelfden ook" te Amsterdam dezelfdë pr act ijken uit en schijnen zij afwisselend de groote gemeenten (e bezoeken." Do jongens waarvan hier sprake ia, hebben Vrijdagavond een pension aan het'Stadhoudorspiein in Den Haag verlaten met medeneming van pl.m. f 150 aan bankpapier en specie, zoo mede van verschil! lende gouden en zilveren voorwerpen. ONDERWIJZERS-WENSCHEN. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers heeft (naar de N. R. Ct. meldt), tot de Koniihgin een adres gericht, met het verzoek, te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer ter behandeling worde voorgelegd een voorstel tot afdoende herziening van art. 26 der wet op het lager onderwijs in dien zin,'dat'aan alle onderwijzers aam de scholen vóór lager onderwijs een voldoend salaris wcurdt gewaar borgd, door: 1. de in art. 26 genoemde aanvangs- wedde aammerkelijiki te verhoogen 2. de periodieke verhoogingen te vergrooten; en den duur der perio den te verkorten; 3. lid 8 van genoemd artikel te doen luiden: „Elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, ontvangt een vergoeding voor huishuur van teu minste gulden per jaar; 4. art. 24 in dien zin te wijzigen, dat daarvan het 3e lid vervalile en 5. de wet van 6 Juini 1913 (Stbl. No. 331) tot het verleenen va.n tegemoet komingen uit 's rijiks kas aan onder wijzers bij het lager onderwijs te doen vervallen. BRANDEN. Zaterdagavond is naar de Maandag Ct. meldt, brand ontdekt te Zaandijk, in de cacaofabriek „Ariba", van de firma Dekker en Van der Woude. De fabriek was reeds door het werkvolk verlaten en naar de oorzaak kan slechts gegist worden. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist den brand tot een deel der fabriek te be perken. Verzekering dekt de schade. ONGELUKKEN. De „Tel." meldt De ambtenaar bij de rijksbelastin gen, de heer S. N. Polak, was Vrij dagmiddag betast met het 'toezicht bij het verzenden" van kisten thee uit de pakhuizen van het Leidscheveem to Rotterdam aan de Wijnhaven aldaar, toen een kist van 35 kg. uit den strop viel en terecht kwam op het hoofd en uen hals van dezen ambtenaar, dio van pijn ineenzakte. Pér raderbran card werd'hij onmiddellijk naar het ziekenhuis getransporteerd. Vermoe delijk zijn de halswervels'gekneusd. De N. R. Ct. meldt De 5-jarige J. L- M., wonende in de Slachthuisstraat, stak in de Tamboer- straat te Rotterdam den weg over, juist toen een eleclrische tram voor bijreed. Het meisje werd door den mo torwagen aangereden, viel en ver dween ouder den baanschuiver. Even nadat men het onder den wagen ver wijderd had, overleed het aan de be komen verwondingen. Te Muruiektuoer (Gron.) is de gehuwde werkman M. W. verdron ken. STATENVERKIEZING TE AMSTERDAM. De afdeeling van de S. D. A. P. in/ district V heeft den beer Jos. Loop uit candidaat. gesteld, zoo meldt het Volk. ARBEIDSINSPECTIE. De minister heeft bepaald, dat, met ingang vau 1 November 1913, werkzaam zal zijn in het 6e distrtot der arbeidsinspectie, ter standpluats Haarlem, de opzichter van den arbeia J. Wervers. NATIONAAL CHRISTELIJK SCHOOLCO'NGRES. Zaterdagochtend weed ie Utrecht het nationaal christelijk sohoolcon- grea voortgezet. Prof. dr. H. Bavinok. sprak over „Richtingen in de paedagogiek". Dr. P. J. Kromsigt, uit Amsterdam, sprak vervolgens oVer: Middelen en wegen ter Christiamseering van de openbare school. Besloten werd over 3 jaar weer een corfgres te houden. Aan dit congres hebben 1000 personen deelgenomen. In do namiddagzitting heeft dr. J. Th. de Visser, voorzitter van het Con-1 gres, de sluitingsrede uitgesproken. (Zie vervolg Binnenland op de 3e pag. van het 2e blad). dag, dat het schandaal voorviel, van de club was verdwenen. Men had niets meer van hem .ge hoord en wist niet waar hij gehleven was. Gaume en Laurent want Lau rent vergezelde den agent overal vernamen dat Balmadon in de straat Matignon een kamer had bewoond, vau waar hij echter sedert eenigen tijd verhuisd was. De datum van zijn verhuizing viel juist samen met dien van het ver trek van de*, club. Toen Balmadon uit de straat Ma tignon verhuisde, had hij verteld, dat tiij ecu erfenisje had gekregen en nu naar Amerika ging, waar hij wilde trachten fórtuin te maken. Dit spoor moesten zij verlaten, al thans voorloopig, zoolang het toeval hen niet deed ontdekken, dat Balma don nog te Parijs of in Frankrijk was. Die erfenis kwam Gaume wel wat verdacht voor. Hij was naar de ciub teruggekeerd en had de kameraden van Balmadon in verhoor genomen. Niemand had opgemerkt, dat deze in den laatsten tijd treurig over eeu sterfgeval of vroolijk over eeu erfenis, was geweest. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5