'III profiteert dooi- 3e score tol 7 op te voeren. Even voor time valt S. V. V. III een penalty ton deel-, diio echter door den witten doelman mooi gestopt wordt. Zoo wint. S. V. V. III dezen wedstrijd met 7—0. S. V. V. III speelde vrij goed, ter- Wijl hij Bloemendaal alleen de keeper en do backs genoemd mogen worden. Voetbalnieuws VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen dei- Zaterdag gespeel de wedstrijden waren als volgt Inter-League Match. Irisli League v. Southern League, 1—4. 1ste Divisie Aston Villa v. Sheffield Wednesday 2-0. Burnley v. Manchester United 1—2. Derby County v. Sunderland 1—1. Liverpool v. Bolton Wanderers 2—1 Manchester City v. Blackburn 12. Middlesbrough v. West Bromwich A. 3-0. Newcastle United v. Chelsea 1—0. Preston North End v. Oldham Ath. 9-1. Sheffield United v. Everton 4—1. Tottenham Hotspur v. Bradford City, 0-0. Heekey. NEDEP.LANDSCITE HOCKEY- EN BANDY-BOND. Op de jongst gehouden betuursver- gadering van den N. II. B. B, wer den de volgende besluiten genomen: De 1ste klasse competitie zal ge speeld worden door de eerste elftallen van T.O.G.O., de Musschen, Odis. H. 11. V., Haarlem, Amsterdam en Hil versum. De Reserve lste klasse zal gespeeld worden door de tweede elftallen van T O.G O., de Musschen, Odis, H. II. V., Amsterdam en Hilversum. Er zal gespeeld worden eene 2de klasse competitie, gesplitst in 2 afdee- lingen A en B, te weten A tusschen Utrecht, Gooische. II. C., Victoria I, I-I. D. M. en Amsterdam If b. B tusschen Dordrecht. Victoria II, Bloemendaal en Rijswijk. Er zal een Oostelijke competitie ge speeld worden tusschen Apeldoorn, Vc-Ip, Nijmegen, Zutphen en zoo mo gelijk Arnhem. Aan deze vereenigin- gen en Zwolle zal gevraagd worden, of ook de 2de elftallen genegen zijn eene afzonderlijke competitie te gaan spelen, ten einde op deze wijze het Oostelijke hockey te propageêren. Op voorstel van de Apeldoornscho en Nijmeegsche H. C. wordt eene Oos telijke'elftal-commissie benoemd, be staande uit de heeren Van Voorst tot Voorst, voorzitter Iloen en Van Al phen, ten einde zich bezig te houdon met de samenstelling en beproeving van een Oostelijk elftal. Toegelaten werd nog de Arnhem- sche II. C. C.Tel."). Korfbal' De H. K. C. (Haarlemsche Korfbal Club) speelde Zundag 12 October te gen de B. K. C. (Bevcrwijksche Korf bal Club). Hoewel het voor rust 2—0 in het voordeel der B. K. C. stond, werden door de H. K. C. na rust 3 tegenpun- teu gemaakt, zuodat de wedstrijd ein digde met 3—2 voor de H. K. C. Vervolg Binnenland, HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin-Moeder zal Vrij dag 17 dezer van Soestdijk naar het buitenland vertrekken. OM IN DE GEVANGENIS TE KOMEN. Omtrent den man, die Donderdag 1.1. met een zijner sohoenen wierp naar een ruit van het Paleis van H. M. de Koningin-Moeder, te 's-Graven- hage, verneemt de Tel. nader,-dat het een 56-jarig wever is, die reeds vijf tien jaren gescheiden leeft van zijn vrouw, welke laatste zeer veel mis bruik maakt van sterken drank. De man is reeds vele jaren zwer vende en werd, nu twee jaar geleden, ontslagen uit de Rijkswerkinrichting te Veen huizen. Daar de politie den man niet in ar rest kon houden en hem toch ook niet aan zijn lot wilde overlaten, hetgeen wellicht weder zou leiden tot het ver richten van een dwaze en ongeoor loofde handeling, heeft zij hem in aanraking gebracht met de' vereeni- ging Werkloozenzorg (oorspronkelijk do Schrijfkamer), waar don man voo>r- loopig arbeid en huisvesting kon wor den verschaft. De man maakt den indruk van ie mand, die voor een goed woord niet ongevoelig is en die zich gaarne schikt naar hetgeen van hem wondt gevor derd. Koloniën EEN OVERSTE VERWOND De Tel,-correspondent te Batavia seint Tijdens een zitting van den land raad van Segli heeft, een Atjehcr den overste Scheeper, gezaghebber, le vensgevaarlijk gewond De Atjeher is afgemaakt. (Het hierboven vermelde telegram kwam zeer verminkt over. Vermoede lijk is de overste, waarop de aanslag "werd gepleegd, luitenant-kolonel W. B. J. A. Scheepens.) Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd eerste natuurkun dig examen de heer S. L. Coster. Pro- paedeutisch examen geneeskunde, de heeren M. D. Hage en B. Cuperus; candidaatsexamen Ned. letteren, me juffrouw M D. G. Duyvis; doctoraal examen klassieke letteren mejuffrouw II. M. J. P. van Voorst Vader; docto raal examen geneeskunde, de heeren J. Kruytbosch en J. Knappert. Utrecht. Gesl. cand. ex. rechtsw., mej. J, Mommens. LU. D.") Leger en Vloot BEVORDERD. Naar het Vaderl. verneemt, aal do kolonel P. D. Du ij ze, commandant van do le infanteriebrigade, binnen kort worden bevorderd tot generaal- nxajoor inspecteur dei* infanterie. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. DE TREIN DOOlt DE HAARLEM MERMEER. In de raadsvergadering van 17 April 1912 werd een schrijven van de directie der Holiandsche Electrische Spoorweg Maatschappij, betreffende opdracht aan de Holiandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij van de ex ploitatie harer spoorwegen, in han den van B. en W. gesteld, om daar omtrent van advies te dienen. B. en W. hebben gemeend daartoe niet te mogen overgaan, vóórdat zij kennis droegen van de door den Mi nister van Waterstaat gestelde voor waarden, waaronder de bedoelde op dracht zoude geschieden. De directie vïui de 11. E. S. M. hoeft de door B. en AV. gevraagde inlich tingen niet eerder kunnen verstrek ken, dan tiadat het desbetreffende overleg met den Minister van Water staat was afgeloopen. Zoodra dit het geval was, hetgeen een geruimen tijd heeft geduurd, heeft de directie B. en W. doen toekomen de ontwerp-exploi- tatïe-overeenkomst, waarmede, naar zij mededeelde, zoowel voornoemd© Minister als öe betrokken provinciale besturen' hun instemming betuigd hebben. Na kennisneming van die ontwerp overeenkomst, welke voor de raads leden ter inzage is neergelegd, mee- nen B. en W., dat er geen bezwaar bestaat tegen inwilliging van het door de H. E. S. M. gedane verzoek. Bloembollencultuur. Den 21sten vergadert de nfdeeling Haarlem van do Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, o. a. voor be handeling van den beschrijvingsbrief dor a.s. algemeen e vergadering en ter bespreking van lezingen in dit sei zoen. S1 e u t e 1 s c h i e t e n. Een hoogst gevaarlijk spel is in vollen gang bij de jeugd. nl. het z.g. sleutel schieten. Een sleutel wordt ge vuld met luciferskoppen en met een spijker afgeslagen tegen den muur. Wij waarschuwen ernstig tegen dit spel, daar er vele voorljeelden zijn van verwondingen, omdat de meeste sleutels te zwak zijn, dit proces te doorstaan. Ook zijn de zware slagen hoogst hinderlijk en doen vooral de paarden schrikken. Als het publiek zelf als politie op treedt, zal o.i. zulk een gevaarlijk werkje gauw zijn afgeloopen. Concertvereeniging. Mevrouw NoordewiorReddingins zal op het concert der Concertvereeni ging Haarlem's Muziekkorps twee aria's zingen, uit ..Sieg der Zeit und Wahrhoii" van Handel en uit ,,Ido- meneo" van Mozartna de pauze drie liederen van R. Strauss, „Freundli- ehe Vision' Wiegenlied" en Cacïlie", de laatste met pianobegeleiding door den heer Philip Loots. Het Vond e 1-t o o h e e 1. Het Vondel-tooneel heeft Zaterdag avond in den Schouwburg een tweede opvoering hier ter stede gegeven van „Joseph in Dothan". Hoewel de schouwburg niet vol was, had de voorstelling toch veel succes. De vertolkers van het beken de treurspel van Vondel werden luide toegejuicht. Doopsgez. Zangkoor. Zaterdagavond hield deze gemeng de zangvereeniging haar negentiende jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer Dr. P. W. Peereboom. Met belangstelling werd wederom kennis genomen van de werkzaamhe den en lotgevallen en herinnerd werd aan het verscheiden van den eere voorzitter, den heer II. J. Overboek, zoomede aan dat van het lid van ver dienste, den heer N. H. Andriessen, die met waardeering herdacht wer den. Ook het verslag van den penning meester, dat getuigde \an oen gezon den toestand der vereenigmg, werd niet -ïngenomheid aangehoord. De di recteur, de neer II. Luidebooin, werd met acclamatie herbenoemd, terwijl de heeren J. Groen en J. Th. Bontje- ma als bestuursieuen werden herko zen. In de plaats van den aïtreden- aen lsten secretaris, den lieer J. buut. die zich met herkiesbaar kon stellen, werd gekozen de heer P. Geldorp, die reeds eerder die functie bekleedde. Een auto-on geluk dat goed afliep. De heer F. H. B. uit Alkmaar reed Zondagmiddg te 1 uur met zijn auto mobiel G latK) in. de Gr. Houtstraat nabij de Houtbrug. iu. <i- ivieoi uil Schoten nep ook daar ter piaalso Hij week voor een tranrrijtuig uil, zag de automobiel met naderen en werd overreuen. Het reclilei-sipatbord gooide heui tegen den grond en een der wieiefi van de auto mobiel ging hom over liet hoofd. Oms/tcuiders vreesden 't ergste, want een automobiel over 't hoofd te krijgen.... De overredene was bewusteloos. Hij werd binnengedragen in 't hulpbu reau van politie, waar Dr. Faeee Schaeffer hem voorloopig behandelde, waarop hij weer spoedig bijkwam. Met de automobiel vau den heer B. is de gewonde daarop naar 't St. Eli sabeth's Gasthuis vervoerd. In 't Gasthuis heeft men hem ver bonden. 't Is een wonder dat hij slechts twee onbeduidende hoofdwon den gekregen heeft.. Toen v. d. M. verbonden uit 't Gast huis kwam was hij blijkbaar zoo ver ontwaardigd over de aanrijding, dat hij zich de verbanddoek van 't hoofd afrukte. Dat zullen wol jongens g ed a a n hebben. Uit df étalage vau tien sigarenwin- kei Kon den hom 4, zijn twee doozen sigaretten gestolen, een doos van 100 en een van 50 stuks. Weer een spoorwegdief stal! Uit een pak uit Maastricht naar Haarlem verzonden worden 17 doos jes sigaretten, vermist van 7 cent por doosje. „VOOR VADERLAND EiN KONING". Deze vereeniging tot verhooging van 's lands weerbaarheid had Zaterdag avond een feestelijke bijeenkomst be legd. De aardige zaal van het Stations hotel wus geheed gevuld met leden en adspiran lieden, waarvan iveHen met hunne dames. 't Belaugrij leste punt van het feest programma was de uitreiking van de prijzen door de leden in den ouder lingen schietwedstrijd behaald. Deze uitreiking geschiedde door den heer J. J. Zeewoldt, die het deed op de hein eigen, joviale en hartelijke wijze. Hij zei dat hij, hoewel niet meer in Haar lem wonend, blijft medeleven met de Baartonusehe gebeurtenissen,, inzon derheid met de belangen van „Voor Vaderland en Koning". Verder wees de voorzitter er op, dat dit jaar in den wedstrijd uitstekend geschoten is en wensclite de winners mei hun prij zen geluk. De uitslag van den wedstrijd was: Eereprijs (een gouden horloge, dat elk jaar beschikbaar gesteld wordt door de beschermvrouw, mevr. Visser van HazersW'Oudö van Marlen) B. A. Ruygen, die in 3 series 126 punten behaalde, le afdeelng: le. D. N. II. Twisterlimg 90. 2e. J Viets 83. 3a. H. J. v. d. Burg 81, 4e. H. Spoor 77, 5e. A. W. F. Wijdoogen 76, 6e. C. v. Zalen 73. 7e. G. v. Leenen 71. Se. J. L. v. Dort, 70 9e. K. Radder 69, 10e. D. Teeikens 68. 2e afdeéling. le, W. J. "Dikma,nü 2e. B. II. Philip pe, 3o. C. Nieuwenhuitzon, 4e, D. L. Teelten», 5e. G. Holman. Adspiraivtenafdeeling. le. A. Wijdoogeu, 2e. J. Holstein, 3e. K. Smit, ie. J. W. Philippe, Kampioensmedaille, G. v. Loenen. Hoogste serie vaste baan (zilveren medaille) J. Viets. Na de prijsuitreiking was het woord aan den heer Bart Elferink, die vele aardige voordrachten en zangstukjes ten beste gaf en daarmee de aanwe zigen uitstekend vermaakte. Daarna was er nog gelegenheid om een gezellig dansje le maken. J u b i 1 6 28 November a.s. zullen J. Ronse laar, K. Ketel en J. Dijkstra, rijtuig schilders aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. den dag herdenken, waarop zij voor 25 jaar bij de maat schappij iin dienst traden. Einde October a.s. zal voor de leden van de Coop. Vereen. Voor Allen der H. IJ. S. M. de eerste feest avond in dit seizoen gegeven worden. Dien avond zullen optreden een da meskapel en artisten op verschillend gebied staande onder het ooncertbu reau van Max. van Gelder vau Am sterdam. DevrijeZaterdagmiddag. Naar wij vernemen circuleert in de afdeelingen van de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. een lijst om handteekeningen, inhoudende hel ver zoek aan de directie der maatschappij om een winterproef te nemen met den vrijen Zaterdagmiddag en zoo dit niet gaat den werktijd Zaterdagsmid dags vroeger te doen eindigen dan nu het geval is. EEN ALTIJD VERHUIZENDE AF- DEELING. De afdeeliug Contrei© van de Ge meentelijke Inkomstenbelasting be gon haar loopbaan in de jassenkamer van do oude Itaadsza-aL Toen het in dit pijpenlaatje, zon der wachtkamer, niet meer kou,, werd zij overgeplaatst in de ruime vertrek ken van liet huis aan de Kruisstraat Een maand of wat geleden kon zij, door de inrichting voor de Lichtfabrie ken, ook daar niet langer blijven en verhuisde naai* de woestijn a c h t ige lo kalen van het oude schilderijenmu seum op het Stadhuis. En nu zal de afdeelïng ook vandaar vertrekken, waarschijnlijk maar de eerstdaags vrijkomende 'kantoren van het Bouw- en Woningtoezioht, in de Koningstraat. Wij vinden het verre van practisch, een afdeeling, waarmee het publiek zooveel te maken heeft, telkens te ia- ten verhuizen. Rubriek voor Vragen Geaboniioorden hebben bet voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mits vooe beantwoording vatbaar, in te renden bij da Itodaotio van Hoorlem'B Dagblad, Qroote Hontstroot 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on boo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en vroonplaats van don inrender Tormeldon wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mag men met levend aas op 'n snoek visschen en moet men daarvoor nog een vischacte hebben? ANTWOORD. Hiervoor is een vischacte noodig, tenzij met één hen gel wordt gevischt. VRAAG. Ik ben in het bezit van een huis en wil dit nu ver1 knopen. Moet ik nu do kosten van overdracht en alle andere kosten betalen of de kooper. ANTWOORD. De kosten van overdracht zijn voor rekening van den 'kooper. VRAAG. Als een werkgever fail liet gaat, en, hij zijn knechts wiel bij de week heeft opgezegd, hebben dezen d'an recht op een week loon? Wanneer kunnen dan zijn' knechts de week, loon halen? ANTWOORD-. De iknechts hebben nog recht op een week loon, dat zij bij dencurator kunnen halen» VRAAG. Heeft, mevrouw het recht oin een dienstbode dio 3 1/2 jaar in betrekking is geweest met do vier weken te omslaan zonder reden? Op wat voor schadevergoeding heeft zij dan recht? Moet mevrouw ook nog liostgeld en wascligeld uitbelbalen. Zoo ja, voor hoe lang? ANTWOORD. Noen. Zij heeft recht op schadevergoeding gedurende minstens zes weken, niet kost- en waschgeld, van het oogenblik af dat het ontslag wordt aangekon digd. VRAAG. Kan men een kinder- meisje dat per ma-and is aangenomen, en lliaiiis haar dienst heeft opgezegd, 14 dagen na dien opzeggungsdag ont slaan, hoewel haar moeder verlangt dat zij nog een volle maand zal blij ven? Is bedoeld kindermeisje verplicht in dit geval haar kermisfooi ad of niet terug te geven? ANTWOORD. Zij mag niet per 14 dagon ontslagen worden, tenzij u schadevergoeding -betaalt. De IceTraistooi karn zij behouden. VRAAG. Ik l>en in de gemeente I-leeinsbede voor ƒ9.71 voor belasting aangeslagen. Ik verdien in de week ƒ9.10 en mijn huishuur bedraagt in de week 2. ik bel) 5 kinderen, een fiets en twee haardsteden. Kunt u mij ook zeggen naar welk inkomen ik ben aangeslagen, en is dit wel goed? ANTWOORD. U bedoelt waar schijnlijk personeeie belasting deze belasting wordt niet naar het inko men geregeld. Informeert *i maar eens op het kantoor Wilsonsplein 9, alhier. VRAAG. Daar ik te Bloemendaal beduidend hooger in de belasting ben aangeslagen, zou ik wel oens wil len weten welk percentage die ge meente op het inkomen heft? ANTWOORD, Bedoelt u bedrijfs belasting Dat is overal hetzelfde. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Dondeidag 16 October 1913 des namid dags len 2 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijze res aan de school -te Vogelenzang. 3. Plannen voor een nieuwe brug over de Delft. 4. Verleenen van concessie aan het Gemeentebestuur van I-Iaarlein tot hel leveren van gas in Bloemendaal. 5. Reclames inzake belastingen. 6. Vaststelling van hel lste supple toir kohier der Hondenbelasting. HEEMSTEDE, Gezond Ut eïdscom miss lie. Door B. en W. is aanbevolen voor de benoeming tot Lid van do gezond heidscommissie. zetel Bloemendaal, de lieer Mr. W. C. van Bentham Jut ting. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: E. Stolvoort. Camplaan, een groen lederen damesportemorinaie: A. van Rijn. Zmndvooi-ipadeen damestasch- je: P. de Graaf Westevhoutstraat, een witte zakdoek: H. van Tienen, Frankenstraat, Haarlem, een stuk van een horlogeketting; G. A. Tork, Liuschotenstraat Haarlem, een zwart flu woelen ceintuur; Dienstgebouw,, Bosch en Vaart, een zwart lederen dames handtaschje; Samsom, Raad huisstraat, eer» zeildcekje, paarden- voerzak. Gemengd Nieuws EE'N ONTZETTENDE TRAGEDIE IN ZUID-AFRIKA. Een ontzettende tragedie heeft zich, naar de Tel. meldt, te Randifonlein af gespeeld. In een aanval van waanzin heeft een man, zekere William Cun ningham, zijn vrouw en zijn schoon zuster neergeschoten. Na het plegen van dezen moord sprong hij op zijn •fiets en reed naar de school, waar zijn drie kinderen zich op dat oogen blik bevonden. Aan den onderwijzer verklaarde hij, dat zijn kinderen met hem mede naar huis moesten, doch nauwelijks hadden de arme kleinen het schoolgebouw verlaten, of ook zij werden met. eenige revolverschoten gedood. Door snel op zijn fiets te springen, wist hij aan de handen der personen, die op het geluid dor scho len toesnelden, te ontsnappen. Hij rende weg om door 'n dosis Pruisisch zuur in te nemen, een einde aan zijn leven te maken. EEN BOMAANSLAG TEGEN EEN AARTSBISSCHOPPELIJK PALEIS. Uit Milaan wordt aan de TeL ge meld, dat aldaar een aanslag ge pleegd os tegen het aartsbisschoppelijk paleis, op de Piazza Fontana. Onbe kende personen slingerden een bom tegen de buitenmuren van het gebouw. iï-ocwel de ontploffing bui tengewoon hevig was, werd niemand gewond. De muur van het paleis is vrij ernstig beschadigd:. PANIEK IN EEN KERK. Do bladen te Lemberg berichten, dat tengevolge van een paniek in een Joodsch kerkgebouw te Tcheloyof ge durende den avonddienst 15 vrouwen om het leven zijn gekomen en een groot aantal personen gewond zijn. HET PROCES-BEILIS. Uit Kief wordt aan de N. R, Ct. ge seind: Fedor Niejinski, Joesjtsjinski's oom, verklaart dat hij valschelijk Loezos Prikodko als den moordenaar had aangewezen, daar de agenten van de geheïmo politie hadden ge dreigd, hem anders nooit weer in vrij heid te laten. Er hadden talrijke botsingen plaats tusschen den ambtenaar van bet Openbaar Ministerie en de verdedi ging. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie beweerde, dat de verdedi ging hem voortdurend moeilijkheden bereidde, door hem telkens in de re de te vallen. De verdedigers beschul digden den ambtenaar van het Open- baur Ministerie, dat hij zijn vragen aan de getuigen inderdaad zoo in kleedt, dat getuigenissen, die het hol hoort, feitelijk geen uitlatingen van de getuigen, maar van den ambte naar van het Openbaar Ministerie zijn. HEVIGE BRAND. Te Duinkerken heeft een hevige brand drie scheepswerven in de ascb gelegd. De schade wordt geschat op 200.000 frs. EEN STAD IN BRAND. Sedert Vrijdag staat de stud Quib- do (Columbië) in brand. SPOORWEGONGELUK. Op den Amoerspoorweg ie 'n trein in de rivier gevallen. De machinist, de stoker en 4 conducteurs zijn gedood Er ziin vele gewenden, zoo meldt de N. R. Ct. EEN STEIGER INGESTORT. Unit Chaumont woirdt geseind: Te St. Dizier is een steiger, die dien de voor het opstellen van een kraan, ingestort. Drie werklieden zijn ge dood, vier licht gewand. De scheepsramp. In ons vorig nummer namen we reeds een bericht van de scheepsramp mat de Volturno op. Uit Fishguard wordt nog aan de Evening News gemeld: Toen het stoomschip Ca.rmaniia de draadtooze hulproepen opving, van i'.e Volturno, begaf het zich op vollen stoom naar de plaats des onheiis. On danks den hevigen s".orm legde liet schip twintig knoopen in het uur af De Carmania bereikte de Volturno Vrijdag tegen don nv:dda<g, en ontdek te toen, dat in het voorgedeelte van de Volturno een hevige brand woed de. Het schip rolde zwaar. Zes booten werden neergelaten, maar vier hier van werden tegen de zijden vam het schip verpletterd ten gevolge vam de zware zeeen. Alle inzittenden ver dronken. Zonder succes trachtte de Caimania een boot naar de Volturno 'uit te zenden en bepaalde zich ér toe op een afstand van honderd voet van het brandende vaartuig te manoeu vreren. Men kon zién hoe de' passa giers samendrongen op de achterzijde van het schip, terwijl de bemanning bezig wa met pogingen tot blus- sching van de vlammen in het voor schip. Geleidelijk daagden nog acht stoomschepen op ter assistentie en ïn- tusschen bedaarde de storm, zoodat tegen den avond alle schepen booten konden uitzetten, maar ook toen was het nog onmogelijk de Volturno te be reiken. Toer. de nacht begon te vallen ee- bniikte de Carmamia haar zoeklichten ten einde uit te kijken naar de dren kelingen uit de booten. Tegen negen uur bereikten de vlammen ook het middengedeelte van het schip, waar op een hevige ontploffing volgde. Het was een angstigschouwspel, dat de Volturno bood, omripgd door de groo- to stoomschepen, op welker dokken duizenden passagiers zich verdrongen en d'ïe niet in staat waren hulp te bieden ten gevolge van de woedende zee. Te half tien werden kreten in zee gehoord en, dank zij het zoeklicht, kon men eendge menschen onderschei den, met reddingsgordels om, die te gen de golven kampten. Slechts een dezer mannen ik on aan boord worden gehaald. Weldra stierven die kreten weg. Tegen het aanbreken van den dag was do Volturno nog steeds drijvende, de passagiers stonden nog op het achterdek samengedrongen. De zee was nu veel kalmer. En een geheel e flottielje reddingsbooten verzamelde zich om liet achterschip van de Vol turno. Volgens een 'telegram uit Liverpool verklaarde de victirailiemeesfcer van de Volturno, zouden zich aan boord moeten hebben bevonden: 24 passa giers eerste klasse, 540 passagiers derde klasse, 93 man equipage en do passagiers zouden velen (22 k-ajtrits en 538 tusscliendekpassagiers) aan boord, van do Kroinland zijn opgeno men. Ds kapitein, de eerste, tweede, derde en vijfde machin ist en twee tele grafisten bevonden zich aan boord van de Nassaeansett, do bakkers cn een .hofmeester der derdo klasse be vinden zich aan boord van de Gaar, de victualiemeester en de geneesheer aan boord van do Groszor Kurïürst Negentien menschen worden ver mist- Van het stoomschip „Crosser Kur- fürst" van de Nordd. Lloyd is van de plaats, waar het ongeluk met de „Vol turno" is gebeurd, het volgende draad looze telegram ontvangen „Wij ontvingen Donderdagmiddag te vier uur op 48 gr. 50 min. N.B. en 35 gr. 6 min. W L, het verzoek om do „Volturno" le hulp te komen. Toon wij ter plaatse kwamen, stond het schip geheel in vlammen, De brand is blijkbaar ontstaan door een hevige ontploffing op het voorste deel van het schip. F.en aantal passagiers en manschappen verloren daarbij het le ven. Elf stoomschepen bevonden zich bij de plaats des onheils. Er woei een zware storm uit het N -N.-W. en er stond een hooge zee. Twee booten van de „Grosser li urfürst" waren den ge- heelen nacht van 9 uur 's avonds af lot 3 uur 15 ia den morgen onderweg. liet was bijna onmogelijk bij liet schip te komen, de menschen moesten overboord springen, wilde men te hulp komen. De „Volturno" zond een boot af met vijf man, deze werden aan boord genomen en onmiddellijk daarop zonk de boot." De „Crosser Kurfüret" redde in het geheel 86 passagiers, 2 officieren, een machinist en 16 matrozen. Door allo schepen samen werden 523 man ge red, ongeveer 100 personen worden nog vermist. De „Carmania" en de „Touraine" zochten de plaats des onheils af naar drenkelingen. Twee •dichtbezette bou ten worden nog gezocht, liet is niet waarschijnlijk, dat ze nog gevonden worden. Jlet wrak blijft gevaarlijk voor de scheepvaart. De schipbreukelingen, die goed ver zorgd en gelogeerd zijn, hebben de reis voortgezet. De directie van de Uraniumiijn heeft aan hare agenten te Halifax last ge geven twee stoombooteii in gereedheid te doen brengen om te vertrekken naar de plaats, waar de „Volturnu" is ver gaan en te zoeken naar de lijken der slachtoffers. Het stoomschip,, „Uranium' ver trok reeds en zal in de omgeving kruisen en de lijken trachten te vin den. Mr. Tinsley, agent van de Urani um Steamship Co., deelt mede dat volgens zijn berichten slechts 19 op varenden vau de „Volturnu" verdren ken zouden zijn. Het sto&nischip is 2 October van Rotterdam vertrokken met 22 kajuits- en 538 lusscheudeks- passagiers, terwijl de bemanning 93 koppen telde. Lloyds te Londen geeft-op dat 521 personen zijn gered. Hieruit zou dan volgen, dat 132 personen zijn ver dronken. Aan de Maandag CL wordt nog ge seind: Uit Liverpool: Een telegram, dcor de Cunard-Line van de Carmania oi.-tvau- gen, meldt, dat er, naar men ver moedt, 136 personen verdronken zijn, die getracht hadden, zich in de red dingboeien der Volturno in veiligheid te brengen vóór de Carmania op de piek van de ramp aankwam. .•torn boord van laatstgenoemd schip bevindt zich slechts één overlevende van de ramp. De Carmania kwam Zondagmorgen om 5 uuV te Quoeus- town. Een ander radiogram, afkomstig van de Canonia, een boot van de Cu- Maird Line, meldt, dat de Volturno om acht uur in den avond van 10 October nog steeds brandde. Uit Bremc»Het stoomschip Seyd- litz, van de -Norddeutsehe L'oyd, sein de draadloos, dat het 46 opvarenden van de Volturno redde. Uit Weenen: De bladen beklagen in woorden van innige deelneming do rampzalige slachtoffers van de ramp aan boord van de Volturno, en prij zen de brave morenendie zich met zoo groate offervaardigheid en met on vermoeide krachtsinspanning aan het reddingswerk wijdden. Uit Havre: Do kapitein van de Tou ruine seinde, dal hij Dinsdagmorgen de haven hoopt binnen te loopen. Aan boord van zijn schip bevinden zich 42 overlevenden dor Volturno, die onmid dellijk naar Rotterdam gezonden zul len worden. Stoomvaartberichten STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Het st Bali (uitreis) passeerde 10 Oct. OuessQiii. Het st. Kambangan (thuisreis) ver trok 11 Oct van Port Said. Het st. Karimoen .arriveerde 11 Oct. van Hamburg le Amsterdam. Het st Koningin der Nederlanden (uitreis) vertrok 11 Oct. van Colombo. Koning Willem III vertrok 11 Oct van Amsterdam naar Batavia. (Verb.) STOOMV. MIJ. OCEAAN, liet st Glaucus arriveerde 10 Oct van Soerabaja naar Amsterdam. Hetst. Den of Kelly vertrok. 9 Oct van Amsterdam te Batavia. Het st. Theseus, van Japon en Pe- nang naar Londen en Rotterdam, pusseerde 10 Oct Prawlepoint. ROTTERDAMSCHE I.LOYD. Het st. Kawi (thuisreis) pas». 10 Oct Ouessant en 'wordt 11 dito nam. te Rotterdam verwacht Hert st. Rindjam arr, 11 Oct. van Rotterdam te Batavia. Ophir (uitreis) vertrok 11 Oct. van Lissabon. HOLLAND-AMERffiA LIJN Het sit. Amsteldijk, van Rottendam naar Philadelphia, arr. 10 OsL te Boston. Het st. Andijk, van Rotterdam naar Cuba, Mexico en New-Orteans, pas seerde 11 Oct. te Dover. Het st Bellasco arr. 10 Oct van Rotterdam te Savannah. Het st Noorderdïjk van Rotterdam naar New York, Baltimore en New port iNtews, passeerde 11 Oct. Dover. Gaillisto, van Savannah naar Rot terdam passeerde 11 Oct. 1 uur nam. Lizard. Maartensdijk arriveerde 11 Oct vau N. Orleans te Rotterdam. Zijldijk vertrok 11 Oct van Rotter dam naar Quebec en Montreal. Pisa vertrok 11 Oct. van Rotterdam naar Hamburg. Potsdam vertrok 11 Oct. van Rot terdam naar New-York. KON. WEST IND. MAILDIENST. Het st. Orauja Nassau (uitreis) pas seerde 11 Oct. Dungeness. KON. HOLL. LLOYD. Het st Delfland (thuisreis) vertrok 10 Oct van Montevideo. Het st Gelria (nieuw s.s.) arriveer de 11 Oct van Glasgow te IJmuiden. Het st Hollandia (uitreis) passeer* de 10 Oct. Ouessant. Het st Zaanland (uitreis) vertrok 10 Oct. van Pernambuco. Het st. Zeelandia arriveerde 10 Oct ren Amsterdam te Buenos Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7