Uiman Bums De TërscK© tpu a'ëSfI Zondag heeft Redmond le Limerick een rede gehouden, die na de rede voering van minister Churchill mot groote spanning word verwacht. Re nationalistische leider bleek met het verzoenend© denkbeeld van Chur chill in zake Ulster volstrekt niet eenstemmig. Integendeel hij ver klaarde mot -beslistheid, dat de Ier- sche nationalisten nimmer zouden toestemmen in een home-rulewet, die een verdeeling en verminking van hun natie tengevolge-» zou hebben. DeschoolwetinBelgië. üït Brussel wordt aan de „Tel." ge seind De linkerzijde der Kamer kwam bijeen en besloot het school wetsont werp, waarbij aan de bijzondere scho len gelijke staatssubsidie wordt ver leend als aan de openbare, krachtig te bestrijden. De Kam er-debatten over de school wet begonnen Dinsdagmiddag. De linkerzijd© der Kamer zal een oproep tot de bevolking richten. I-Iet P a n a m a-k anaal. Belangrijk is een verklaring, die kolonel Goethals aan den - correspon dent van de „Times" te Washington heeft afgelegd. De kolonel zêide ie hopen, dat in Januari a.s. het Pana ma-kanaal zou kunnen worden open gesteld. maar een voorspelling kan ik niet doen, zeide hij verder. Door grondverschuivingen in de Cubebra- doorsteek is liet vaarwater daar ge heel onbruikbaar. Over een lengte van 600 voet heeft een grondverschui ving plaats gehad, die de kanaalbed ding geheel vult en waarschijnlijk zullen weer een paai' millioen kubieke yards grond moeten worden wegge- baggerd. Dat werk zal weldra begin nen, maar wel een vier maanden zul len voor de verwijdering van den grond noodig zijn althans indien de bodem niet voider in beweging komt. Ilcel gerust echter was de heer Goethals niet, dat de beweeglijke bo dem geen verdere verrassingen zal brengen.; Binnenland OUDERDOMSRENTE TE AMSTERDAM. Bij de rente-commissie zijn thans 4500 aanvragen ingekomen. Met in achtneming van de aanvragen, die nog bij de tusschenpersonen in be handeling zijn of komen, kan het to- taai aautal voor Amsterdam min stens op 7500 worden geschat. De ren te-commissie beschikt nu over de na med van a'lle 70-jarigen in Amsterdam (een kleine 20.000), zoodat precies kan worden nagegaan welke rechthebben den nog niet om hun rente zijn geko men. Aldus zal niemand worden ge passeerd. „Trouwens, daarop was al zeer wei nig kans," schrijft de secretaris aan 't Hbld., „want het is merkwaardig hoe snel een zaak als deze in alle la gen der bevolking bekend is gewor den. Er zullen weinig wetten zijn die het tot dien graad van populariteit brengen als de artt. 369 en 370 der In validiteitswet. En er is ook mis schien geen wet die de uitvoerders voor zulke tragische beslissingen plaatst als de bovengenoemde." HET PANTSERSCHTP. De Telegraaf meldde dat spoedig bij de Tweede Kamer zal inkomen een suppletoire begrooting, waarin de Mi nister van Marine den eersten ter mijn aanvraagt van een pantserschip voor Indië, type Dreadnought. Tevens meldde dit blad: Er schijnt bij een aantal instellin gen op handelsgebied, voornamelijk te Amsterdam, het plan te bestaan, om. wanneer de Staten-Generaal dit pantserschip mocht toestaan, een op roep te richten tot het Nederland- eche volk, ten einde gezamenlijk de gelden voor een tweede soortgelijk schip bijeen te brengen. 't Hbld. deelt nu mede „Wij hebben ons gewend tot de di recties van eenige der grootste in stellingen op handelsgebied, doch ner gens wak iets bekend van een voor nemen als haar in het bovenstaande bericht wordt toegeschreven. Trou wens, een dreadnought kast 20 a 20 millioen gulden en er behoort wel ee- nig optimisme toe om te nieenen dat zoo'n bedrag uit vrijwillige bijdragen hij een zou zijn te brengen. Wij meenen, dat het verkeerd is 'n dergelijke poging te doen, indien er niet een redelijke waarschijnlijkheid van slagen is." ALWEER EEN BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. We lezen in de Tel. De heer en inbrekers schijnen in derdaad de hoofdstad een veilig ter rein voor hun ondernemingen te vin den. De talrijke insluipingen en 'gröotëre' mhraTcën van ïïe Taalsïë matin den hebben hen versterkt in de mee ning, dat in Amsterdam veel, zeer voel ongestraft blijft. De boosdoeners gaan zelfs zoo ver, dat zij thans de eigendommen van autoriteiten aan het bewerken zijn. Eenige weken ge leden werd een brutale inbraak ge pleegd bij wethouder Th, Delprat; Dinsdagochtend kwam een der vrou welijke geëmployeerden van het raadslid, den heer C. L. M. Lambrecht- een van Ritthem tot de ontdeklciag, dat er in het door dezen heer en zijn familie bewoonde heerenhuis, Sar- phatïstraat 14 gelegen, was ingebro ken. De familie heeft een gTOot deel van den zomer in Hilversum doorge bracht. Met het oog op haar aan slaande terugkomst begaf de huisjuf frouw zich Dinsdagochtend naar hot onbewoonde perceel en ontdekte wel dra tot haar grooten schrik, dat alle. kamers ondersteboven lagen. Een rondwandeling door de ver schillende kamers deed constateeren, dat deze inbraak in haar wezen ".eel geleek op die, bij den heer Delprat, eenige weken geleden gepleegd. Ook thans bestaat het vermoeden, dat er meerdere personen hier aan den gang zijn geweest, die blijkbaar op hun dooie gernak, overtuigd dat ze niet gestoord zouden worden, in acik> zijn geweest. De politie werd dadelijk van het gebeurde in kennis gesteld. Het was niet doenlijk uit den chaos aanstonds een inventaris op te ma ken van de vermiste voorwerpen. Geldswaarden waren niet in huis aan wezig. sAlles is doorzocht, elk laatje is geopend en meestal werd de inhoud op den vloer gestrooid, opdat maar niets van den waardevollen buit den dieven zou ontgaan. Dra werd waargenomen, dat eenige schilderijen verdwenen waren. De doeken zijn uit de lijsten gehaald en meegenomen. Wanneer de inbraak geschied is, valt niet te zeggen, omdat het buis niet eiken dag tijdens de afwezigheid van de familie is bezocht. Het ver moeden bestaat, dat de inbrekers reeds eenige dagen geleden him slag hebben geslagen, zonder dat iemand er iets van bemerkt heeft. vHet perceel no. 14 ligt eenigszins verscholen achter de daar ter plaatse oploopende Sarphatistraat, terwijl bovendien met vrij groote zekerheid vermoed wordt, dat de inbrekers van de Sarphatikade af door overklim- ming in den tuin zijn gekomen. Zij hebben toen een rooster opgelicht, zijn toen door een luikje in den kelder gekomen. Het forceeren van het slot, toegang gevend tot den gang van het huis, was toen voor hen van geen beteekenis. De politie nam aanstonds vingeraf drukken, die op sommige meubelen duidelijk zichtbaar waren. Behalve verschillende kostbare doeken schij nen ook nog eenige andere voor werpen van waarde te zijn ontvreemd. De heeren hebben verschrikkelijk huisgehouden, zoodat ongetwijfeld meesters op dit gebied aan het werk zijn geweest. Zij stonden voor niets. Nader verneemt men, dat o.a. ont vreemd zijn twee groote familie-schil derijen,'beide ongeveer 300 jaar oud, eenige klemere schilderij èn, twee tooneelkijkers, een groote zilveren me daille waarop de buste van den heer Lamhrechtsen van Kittnem. liet tafelzilver werd niet meegenomen. De politie heeft enkele gestolen voorwerpen een schilderijtje en nog enkele dingen bij een opkooper in beslag genomen. DOOR DEN DRANK. Zaterdag is te Noordijk, gemeente Neede, in 'n sloot nabij de school ver dronken de arbeider C. J. P. Misbruik van drank schijnt de oorzaak te zijn, zoo meldt de N. R. Ct. ONGELUKKEN. De TeL meldt: Gisterenmorgen was in de hout- loodsen der firma K. J. Bos en Zoon aan de Houtlaan te Rotterdam de 36- jarige werkman M. Mosch, bezig met het afbreken van een heel hoogen sta pel hout, waarbij hem behulpzaam was de werkman J, Verkerk. Plotseling stortte de siapel in en Mosch werd zoodanig door de vallen de planken op het hoofd getroffen, dat hij met een gebroken schedel bleef liggen. Dr. M. van Selms, ter plaatse ont boden, kon slechts den dood consta teeren. Verkerk, wien een gelijk lot had kunnen treffen, is met den schrik vrijgekomen. De 14-jarige M., uit de Ooievaar straat, te Rotterdam, viel aan de Prins Hendrikkade aldaar te water en verdronk, ONGEREGELDHEDEN TE ZAAMSLAG. Maandag zijn te Z-aamslog door de maréchaussee uit Ter Neuzen gear resteerd de Gebr. V.. verdacht van frauduleus bankroet. Toen de oom- 1 mahdahï de3 avonïïé itüe£ de airfësïafl- ten naar Ter Neuzeln wilde vertrek ken, schoolde een aantal mannen sa men en kwam met een hoop sfeenen haar de maréchaussee. Deze borgen hunarrestanten weer op eu joegen de menigte met de blanke sabel uiteen. De tusschenkomst van den burgemeester die de -bevolking tot kalmte aanmaan de, voorkwam niet dat nog meermalen moest gechargeerd worden door de inmiddels versterkte marechaussee. Bc-zen bleven in liet dorp, terwijl de burgemeester met den commandant der nijksveldwacht per rijtuig de ar restanten -overbracht naar Terneuzen, van waar zij naar het huis van bewa ring te Middelburg werden overge bracht. NEDEllLA'NOSCHE VEGETARI6RS- BOND. Het hoofdbestuur van den Vegeta- riërsbond is thans als volgt samenge steld: voorzatter H. Nolthenrus te Utrecht; vioevoorriltor M. Volk, te 's-Gravenhage; secretaris Jan Ger- hardt te Amsterdam; penningmeester D. Hos te 's-Gravenhage; leden mevr. M. A. Ortte-i>chu!ler tot Peursem te 's- Gravenhage; D. de Clercq te Bloemen d-aal en M. L. van dar Es te Hoorn, Jhr. DE STUERS. De toestand van jihr. De Stoters is vooruitgaande, doch hem is absolute rust voorgeschreven, zoodat hij Maandag op zijn 70sten verjaardag geen persoonlijke bezoeken zal kun nen ontvangen. Verschillende com missies. die zich gevormd hebben, om hem dien dag te huldigen, hebben van persoonlijke aanbiedingen dier hulde moeten .afzien. BOOT GEZONKEN. Maandagnacht is bij Kortgene (op Noord-Bevel and) de sleepboot Henri V" uit Dordrecht van den heer Van Duijuen gezonken. Toen de kapitein tegen 11 uur wakker werd en zich uit de kajuit begaf, stond het achterschip reeds geheel onder water. Hulp kon niet meer baten. De kapitein B. Kriens, is gered. De machinist, W. H. 't Hooft, wonende te Dordrecht-, verdronk; hij Iaat een vrouw met 9 kinderen achter. De boot is verzekerd. Het lijk is nog niet geVischt, zoo meldt dë Dord. Ct. EEN SCHEIDSGERECHT. Met 13 tegen. 5 stammen aanvaardde de gemeenteraad van Hilversum let. denkbeeld van een scheidsgerecht voor gemeente werk5 ieden. MTST.UKT OP7FT. Dinsdagavond hebben onbekende in dividuen toeschen Tilburg en Goirie de .stoomtram der ..Hollonds^he Buurt, spoorwegen" blijkbaar wi'leri laten omiterwresL In matige snélhe-'d Hep de machine op een op de train1 ïjn oeer- gel erden boom, waardoor slechts eenige schade aan de locomotief ont stond. DTT DE STAATSCOURANT. Bij 'lëoninklbesluit is benoemd, tot hew. van de hypotheken, het kadas ter en de srhwwbo-wiïven te Arnhem. .T Wolter«y»mthe pp op tv. den* revistr. voo rfle burg. akten (kont, no. 1), te Amsterdam. Is F. D. Schaly, tijd. adsp. Rijks- landbouwleeraar, met ing. van 16 Oct. benoemd int RijksSandhouwleeraar. Is A. E. P. Ledieu Dupaix, consul der Nederlanden to Rijssel, benoemd tot commandeur in de orde van Oran je-Nassau. Is aan A. Sloos, op verzoek met ing. van 15 Oct., eervol ontslag verleend als notaris te WinkeL HINDEPLI-JK VOLGEN. Door de Haagsche politie is proces verbaal ongemaakt tegen twee staken de electriciens wegens het hinderlijk volgen van een. werkwillige.. Stadsnieuws DE JONGE VOORUITSTRE VENDE VRIJZINNIGEN. Dp. „Jonge Vooruitstrevende Vrij zinnigen" hielden Dinsdagavond een Herdenkingsavo nu, ter gele genheid van het 5-jarig bestaan. De zaai van het Brongebuuw zag er recht gezellig uit. Het podium was met groen versierd en op de tafel tjes gezellig stonden de tafeltjes en stoelen tot onder-onsjes geschikt fleurden bloemen. De voorzitter, de heer Mr. A. Jon ker, heette de talrijk aanwezige da mes en heeren hartelijk welkom. In zijn openingswoord herinnerde hij aan de geschiedenis van „De Jonge Vrijzinnigen". De vereenigiug is in de 5 jaar van haar bestaan flink voor uitgegaan en tot bloei gekoiueu, ook al waren de eerste jaren soms moei lijk. De tegenwoordige bloei is een be- wlfs, 3a£ öncfer hét Jónge geslacht ïle' vrijzinnige idee opwakkert. Toch is er nog veel te doen, te werken naar binnen en naar buiten. Het innerlijk leven in de club moet verbeterd wor den, 't vergaderingbezoek moet o. a. vee! grooter worden. Ook naar buiten kunnen de jonge vrijzinnigen nog; vee! doen, om de ideeën der vrijzinni gen ingang te doen vinden bij 't volk. Bij de laatste Kamerverkiezingen is nog slechts 30 der stemmen uitge bracht op de vrijzinnigen. Er valt dus nog veel te doen. Verder waarschuwde spreker er te gen om niet enkel politieke vraag- stukken in de club te behandelen. Er zijn ook nog andere groote on belang-, rijke vraagstukken, die de bes*tudee-| ring waard zijn. De club moet haar1 leden opvoeden tot deugdelijke bur gers van den Nederlandschen Staat. Verder noemde spreker eenige na men van personen, aan wie de club veel te danken heeft, namelijk aan da heeren de Graaff (oud-secretaris), Fikken en de Kanter. Groot waren zoo zei de voorzitter ook de ver- dier sten van den heer J. L. E. I. Bre da Kleynenberg. Besloten is om aan de heeren Mr. D. Fock en Breda Kleynenberg 't eere lidmaatschap dc-r club aan te bieden. (Deze mededeeling werd .door de aan wezigen met applaus begroet.) Van den heer Fr. Lieffinck, lid der Tweede Kamer, was bericht ingeko men, dat hij tot zijn leedwezen ver hinderd was dezen avond tegenwoor dig te zijn. De feestrede werd uitgesproken door Mr. D. Fock,; Lid der Tweede Kamer voor het dis- trict Haarlem. Deze was bij zijn bin nentreden in de zaal reeds met een applaus verwelkomd. Toen de heer Fock 't podium besteeg, klonken de bijvalsbetuigingen nóg luider.- Spreker dankte voor de hem gebo den hulde door de aanbieding vau 't eere-lidmaatschap. Deze onderscheiding stel ik zeer op prijs zoo zei de heer Fock want ik stel groot belang in de Jonge Vrij-' zL-migen. Naast de mannen van le venservaring moeten in den strijd op politiek gebied staan de jonge opko mende geslachten. Zij hebben de frischheid van gedachte die hun leeftijd eigen is, de geestkracht eu de geestdrift. De geestdrift van de jongeren spoort de ouderen tot meerdere kracht aan. Als wij ouderen weten, dat naast en achter ons staan jonge krachten, die gereed zijn, om, a!s wij sneven, 't strijdvaandel over te nemen, dan drijft dit ons om onze laatste krachten te geven in den grooten strijd. Langen tijd is er geen voldoende waarde toegekend aan 't werken 9n optreden van de jonge vrijzinnigen. Dat was verkeerd. Toen spreker in 1901 voor 't eerst aan den politieken strijd deelnam, met zijn Kamercan- didatuur in Rotterdam, heeft hij ge tracht leven te brengen in 't politie ke leven der jonge vrijzinnigen. Dit heeft reeds eenïg succes gehad. Daar na is de beweging onder de jonge vrijzinnigen sterk vooruitgegaan. 't Verheugde spreker, dat te Haarlem ook een opgewekt leven on der de Vrijzinnigen bestaat. Spreker spoorde aan, om steeds en ongestoord voort te gaan met de propaganda. Wij mogen niet rus ten zoo zei spreker want ook on ze tegenstanders rusten niet. De stembusstrijd van dit jaar heeft voor de vrijzinnigen veel succes ge had. Wij hebben nu een ministerie dat de vrijzinnige beginselen voor staat. Daardoor zijn wij behoed voor de gevaren die het openbaar onder wijs bedreigden, zijn de aanslagen op onze Grondwettelijke instellingen af geslagen en is ook bedreiging van den Vrijhandel voorkomen. Nu is er een ministerie dat de be loofde hervormingen zaï Bcrieuüeu Staatspensioen en Algemeen Kies recht. De ouderdomsrente uit de wet- l'alma zal worden uitgebreid tot alle ouden van dagen die dit behoeven. Wel zal eerst nog voorgesteld wordeu de bedeelden uit te sluiten, maar zoo is 't ook in Engeland begonnen. Spr. verwacht, dat ook in ons land die be perking in de toekomst niet zal wor den gehandhaafd. De stembusstrijd van 1913 stond in 't teeken van de Vrouw, 't Huidige ministerie heeft in de Troonrede aangekondigd, dat 't de beletseien voor 't vrouwenkiesrecht uit de Grondwet wil wegnemen. Wellicht zullen er voorstanders van vrouwen-1 kiesrecht zijn, die door deze toezeg- ging nog teleurgesteld zijn en ver- wacht hadden, dat ook dadelijk een algemeen kiesrecht aan de vrouw ivas toegezegd. Maar als eenmaal de be letselen uit de Grondwet genomen zijn, zal 't zeker wel goed gaan inet de toekomst van 't kiesrecht der vrouw. Het is noodig zoo vervolgde Mr. Fock dat de propaganda voor de- ze vrijzinnige beginselen met kracht voortgezet wordt. De drie jaar dis we van een nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer afstaan, snellen gauw voorbij. Bovendien vallen in dien tijd nog de Prov. Statenverkie-, zingen, die zullen beslissen of de Eer ste Kamer rechts zal blijven. Ook is er veel kans, dat we ook vóór 1917 nog yoor een Tweede-Kamerverkie zing komen te staan, in verband met de voorstellen tol Grondwetsherzie ning. Wij moeten dus steeds bereid zijn om opnieuw slag te leveren. Mr. Fock spoorde de Jonge Vooruit strevende Vrijzinnigen te Haarlem aan, om er voor te zorgen, dat ook te Haarlem de actie op politiek gebied met kracht wordt voortgezet. Uw strijd voor het ideaal der' vrij zinnigen is een mooie strijd. Denkt er steeds om, dat een der hoofdpunten van 't strijdprograin der vrijzinnigen is een strijd oru vrijheid. Houdt den strijd om vrijheid steeds hoog I Aan 't slot van zijn rede wenschte Mr. Fock de jubileerende club vele ge lukkige jaren van steeds toenemen- den bloei toe. En als gij, leden van dezen dag, op rijperen leeftijd geko men zult zijn, dan hoop ik, dat gij met blijdschap en tevredenheid zult kunnen zien op een zeer sterke orga nisatie onder de jonge vrijzinnigen en 't zal u dan tot verheuging stemmen, dat gij aan den opbouw daarvan hebt mogen medewerken. De rede van Mr. Fock werd met een luid, geestdriftig applaus beloond. In de pauze gaf 't bestuur der ju- biic-erende vereenigiug in de conver- esf:ezaal een receptie. Van deze gelegenheid maakten ve len gebruik om 't bestuur gelukwen- schen aan te bieden. Wij merkteu op bestuursleden van de Liberale Unie, van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, Bond voor Vrouwenkiesrecht, eenige hoofdbestuursleden van den Bond van Vrijzinnige Propagandaver- èenigingen en „Jong Holland" uit Amsterdam. Verder noemen we dé raadsleden Dr. Timmer en Mr. filia- genberg. Van den heer P. B. J. Ferf, lid del Eersie Kamer, was een telegram van gelukwensch ingekomen. Bij de receptie werd eerewijn ge schonken. Voor 't verdere gedeelte van dezen avond verwijzen we naar 't verslag van onze muzikale medewerkster. Behalve muziek en zang werd de avond gevuld met de vertooning van Ko Doncker's schimmenspel „De liefde door alle tijden". 't Was een welgeslaagde, gezellig? herdenkingsavond I EEN VROUWEN-COMïTé VAN HET ROODE KRUIS. Dinsdagmiddag werd im de Kroon een bijeenkomst gehouden, mei liet doel te komen lot definitieve oprich ting van een vrouwen-comité vau t Ned. Roode Kruis voor Haarlem eo omstreken. Een 50-tal dames had aan do uit» noodiging gehoor gegeven. De vergadering werd geleid door don heer W. Hingman, gepensïonnoerd ge neraal-majoor der infanterie te Heem stede, die mededeelde, dat het comité in beginsel reeds is gevormd. Hij dankte allen die hem in zijn arbeid totf oprichting van 't comité gesteund heb ben. Qp 1 October hadden zich reeds 70 dames tot deelneming opgegeven. Dit aantal is thans reeds belang» rijk vermeerderd. Het doel van 't comité is, dat de vrouwen in tijid van oorlog den gewon den en zieken krijgslieden verplegen en 't leed verzachten, in tijd van vre de zich bekwamen tot deze taak- en zo helpen waar geleden en ontbeerd wordt. Aanleiding tot de stappen tot vor ming van 't oomité te Haarlem is, dat bij de groote Roode-Kruisoefening verleden jaar te IJmuiden en te Haarlem gehouden hulp voor de ver pleging verleend werd door dames uit Den I-Iaag. Waarom zoo vroeg de heer Hing man lean Haarlem zelf geen vrou wen leveren voor de verpleging? Dat dit mogelijk is werd nu duide lijk howezen. Het doet zoo zei de heer Hingman mijn oud-soldaten hart goed, dat zich zooveel dames hébben opgegeven om hun beste ga ven en talenten to offeren op het altaar van vaderlandsliefde en humaniteit. Van 't Ma'nnencomité van t Roode Kruis voor Haarlem was een schrij ven ingekomen, waarin meegedeeld werd, dat het bestuur met veel inge nomenheid beeft kennisgenomen van de pogingen tot oprichting van het Vreuwenocmité. Aangeboden werd, dat de mannen- TWEEDE BLAD Woensdag !5 October 1913 Buitenlandsch Overzicht Da Baikanvtalkaan Servië en Albanië. Volgens te Weenen ontvangen mo- dedeelingen zal de Servische regee ring een nota richten aan de groote mogendheden, waarin zij deze mede deelt, dat zij, buiten de door de Lon- densche ambassadeursoonferentie .vastgestelde grens nog een aantal plaatsen in Albanië zal bezetten. Zij gal deze echter weder ontruimen, zoo- 'dra zij waarborgen heeft dat dc naar 'Albanië uitgeweken vluchtelingen niet meer over de Servische grenszui len terugkeeren. Turk ij 'en Grieken land. Uit vroes dat de tegenwoordige houding van Griekenland zou kun nen leiden tot een onverwachten in- 'val. 'heeft de Grieksch© regeering be sloten het verkeer door de Dardanei- len slechts twee uur per dag open te stellen. Handelsbetrekking© n afgebroken. Het volgende telegram is uit Janina Verzonden aan de Kamers van Koop handel te Rome en Milaan: Wij heb ben de eer, uw bestuur mede té dee- len. wc'k besluit de handelaren te Janina hebben genomen in verband met de vijandelijke houding van Ita lië ten opzichte van Epirus. Alle koop-: lieden, in buitengewone vergadering bijeen, hesloten van lieden de han delsbetrekkingen met de Italiaansche markten af te breken. Allerlei De Franseh-Spaansclie entente. De Madridsche „Figaro"-correspon- dent verzekert in staat te zijn iets 'naders te melden omtrent de resulta ten vau Poincaré's bezoek aan Spanje. Hoewel gesproken is van een en tente cordiale en van een toetreden van Spanje tot de bestaande entente cordiale tusschen Engeland en Frank rijk, moet men dit toch zoo opvatten, dat Spanje de zijde heeft gekozen van die mogendheden, zonder zich echter contractueel verbonden te hebben. De tot stand gebrachte entente zal zich, althans voorloopig, bepalen tot de vraagstukken, welke rechtstreeks Spanje en Frankrijk aangaan, en waarin zij elkaar van dienst kunnen zijn, zooals in de Marokkaansche quaestie. Het doel der gehouden besprekin gen ten deze was harmonie en samen werking te brengen niet alleen in de militaire actie in Marokko, maar ook in de werkzaamheden dei- wederzijd- scho ambtenaren op politiek, admi nistratief en economisch gebied, ech ter met strikte hanuhaving van de zelfstancngneid in üei. eigen gebiea. Het betrof dus geen wijzuging, dool} veeleer een interpretatie van. de ten uitvoerlegging van het verdrag van Hi isovemoer 1912. De getroffen regeling aangaande de Miudellandsohe zee, komt neer op een bepaalde rectificatie door Frank rijk en Spanje van de Engelscn- Franscn-bpaansche verklaringen be treffende den Status quo na het on derhoud tusschen de Engelsche .en Spaansche staatshoofden te Cartha- gciuc in OhJ?. jjéze iVudaeiLanoscnie- Zee-overeenkomst draagt een zuiver defensief karakter. Frankrijk neemt de verplichting op zich de Balearen eu Canarische eilanden te verdedigen tegen iederen aanval en zal tegelijker tijd deze eilanden als steunpunten voor zijn vloot mogen gebru&en, waardoor het zijn verbinding met Afrika verzekert. De Italiaansche vloot. Volgens berichten uit Rome 'trekt het de aandacht, dat de nieuwe mi nister van marine alles op haren en snaren zet om dien aanbouw van de vloot te bespoedigen. Binnenkort zul len vier oorlogsbodems op stapel wor den gezet, waarvan de afmetingen en bewapening aie der schepen van de meeste landen moeten overtreffen. Het zullen schepen worden van 39.000 tons. De equipage zal 1300 koppen tel- lem r suisieSon (Nadruk verboden). WEAAI. 64) Het burgerlijk voorkomen van Gau- me, zijn goedig en onnoozel gelaat schenen hem gerust te steden. Maar hij was op zijn hoede. Trouwens had hij voor het oogen- blik weinig te vreezen- Al was Lau rent ook op liet spoor van Romain Goux, dan zou 't gevaar eerst ont staan, wanneer- deze zich vertoonde. Dat zou hem in het verderf storten. Maar Romain Goux was afwezig. Üer- tagnolles herademde. Hij zeide: Gij zijt hier thuis, Laurent, en daar ge uw broeder moet spreken, zal ik u met hem alleen laten. Hij stond op en wilde heengaan. Laurent en Michel hielden hem met een gebaar tegen. Neen, neen, mijnheer Bertignol- los, zeide Laurent. U is van alles op de hoogte, voor u héb ik geen ge heimen. Zooals ge wilt. Hij ging met onverschillig gelaat aan zijn schrijftafel zitten, bladerde in eenige papieren, maakte -aantee- keningen met potlood en scheen niet de minste acht te slaan op de drie mannen en niets te hooren van het geen zij spraken. Laurent vrceg aan zijn broeder: Is er een onder uw kantoorbe dienden!, die Larare Beerman heet? Ja., maar hij was slechts korten tijd bij mij in betrekknïg, toen ik hem ontsloeg. Hoe lang? Op het oogenblik van den moord op Jactel was hij ongeveer zes weken op mijn kantoor werkzaam. Als wat? Als buitenlandsch correspondent. Lazare Beerman was een vreemde ling. Toen bii zich bij mij aanmeldde, had hij aanbevelingsbrieven uit New York, Philadelphia en Chicago. Hij sprak en schreef zeer goed Fransch, Engel ach en Duitsck. Hij was van Fransclie afkomst, maai* in Amerika geboren. Eensklaps riep Gauine uit: Sprak hij Engelsch? Zooals ik u zeide, mijnheer. En wanneer hij een andere taal sprak was er dan niet een lichte, En gelsche tongval bij hein waar ta ne men? De markies antwoordde niet. H'u dacht na. Geen dei* drie mannen lette op Ber- tignolles, die zijn potlood had neer gelegd. en nu, mot het hoofd in de hand aandacliti gscheen te lezen. De vraag van den agent had een menigte denkbeelden bij Michel doen opkomen. Had men dien tongval niet meer malen opgemerkt? Ecitt Laurent bij den man, die hem de valsche wissels had gebracht. Daarna de markiezin te Nogent in den nacht van den moord en later, tegelijk met Gilherte, op het plein va.n het CMtelet. Ja, zeide hij ontroerd, dat is waar, nu herinner ik het mij. Het gelaat, van Gauine helderde op. Zeer goed mompelde hij. Hij glimlachte, boog ztoh tot Lau rent en fluisterde hem in het oor Nu geloof ik, dat ik het naadje van de kous weet. Bei-tignoltes stond op, nam een doos uit de kast. ging daarmee naar de ltlamer van zijn secretaris, en sloot de deur zorgvuldig achter hem dicht. Op hetzelfde oogenblik kwam Ro main Goux binnen. Bertignol les naderde hem driftig. Blijf met bier, ga naar uw ka mer en vertoon u niet, of wij zijn ver- lonen. Zonder hem verdere ophelderingen te geven, ging hij. zeer kalm naar zijn kamer terug, waar hij zich weer aan zijn schrijftafel zette, zonder acht te slaan op de anderen. Gaume herram: Vergun mij, mijnheer de Soulai- les, u in verhoor te nemen. Uw broe der zal u wel zeggen, hoeveel belang ik in uw zaak stel. Ik verzoek u zoo goed te willen zijn kort en duidelijk op mijn vragen te antwoorden en be denk vooral dat uw antwoorden van veel belang zijn. Spreek, mijnheer, ik ben bereid u in te lichten, zooveel als maar in mijn vermogen is. Hebt gij- geen verdenking-tegen dien man? Volstrekt niet. Waarom en waar van zou ik hem verdenken? Herinnert ge u goed zijn gelaat? Zéker. Geef dan eens een signalement, van hem op, maar zoo nauwkeurig mogelijk, llïj was groot en zwaar gebouwd met breede schouders, rossig liaar eu een schrandtöreii, eenigszins norsclien blik. Welke kleur hadden zijn oogen, mijnheer de Soulaames, want het ge laat kan men veranderen, maar de oogen niet. Dat zou Be niet met zekerheid durven zeggen. Denk. er over na, ik bid u, roep uw geheugen te hulp. Gaume had op zenuwachtiger!, zeer gejaagden toon gesproken. Laurent scheen trouwens niet min der opgewonden te zijn. fli geloof blauwe oogen. zeide de markies, na eenige aarzeling. Gaume loosde een zucht van ver- lichting. Daarna glimlachte hij en mompelde: Be had wél gelijk. Daarna bleef hij stil in gedachten verzonken, ritten. Het was alsof hij in zichzelf sprak en zich iets trachtte te herinneren. Eensklaps- zeide hij: Maar ik heb dien man. dien La- zare Beerman, ook gezien. Hoe heb ik daar niet eer aan .gedacht? Ja. ja. en ik heb zijn stem gehoord ook. I-lij was het. die de verdenking op Mirador wierp. Hij heeft a,an den rechter van instructie, den heer T.ément en aan mij verteld1, dat de boekhouder Jactel den vortgen dag met Mirador afspraak had gemaakt, dat deze om tien urn 's avonds op bei -kantoor zou komen. Inderdaad, zeide de markies, dat herinner ik mij ook. Hij was het ook die ons vertelde, dat Jactel aan Mirador het cijfer van het slot der brandkast had toever trouwd. Dat herinner ik mij niet, mijn heer, zeide de markies. Gij hebt het niet gehoord, want gij waart op verzoek van mijnheer Lément, mevrouw uw moeder gaan halen. Ja, ja die Lazare Beerman heeft, ons verschalkt en wij zijn, ala jonge honden, die voor het eerst op jacht gaan, door de eerste list van het wild het spoor bijster geworden. Gij zult moeten erkennen, mijn heer, zeide de znarkies, dat ik ciïtiji volgehouden heb, dat- Mirador on schuldig was. Ik begin het nu ook te golooven. Maai'nog een weinig geduld, laten v e ons niet overhaasten. De zaken van Mirador staan goed. maar we moeten ze niet bedelven. Wie hoeft dien La zare Beemian bij u aanbevolen, mij i- heer de Soulaimes? Niemand. En heeft u een vreemdeling, oen onbekende, zoo maar op goed vertrou wen in dienst genomen? Ik beken, het was onvoorzichtig, maar het is nu eenmaal gebeurd. Daarbij had ik juist iemand noodig die Engeiscii en Duitsch kende. Hebt, gij hem zijn aanbevelings brieven lerv ggegeven? Naluuriiik. Maar u herinnert u misschien nog wel. van wie hij die aanbeveling? brieven had? Ja, ik zal u de namen dier fin ma's nopmem (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5