DüRDI BL&D 15 October 1913 De sebeepsramp van flg Voltirno. In afwachting van de aankomst van de schepen met de geredden van de „Volturno" valt er omtrent deze ramp, die naar thans wel vast staat aan veel meer dan honderd merischen liet leven heeft gekost, niet veel meer te vertellen. Wel echter mag de aan dacht worden gevestigd op de mede- deelingen van den heer Hart, den tech nischen chef van de Associated Press, die in volkomen strijd zijn met het relaas, dat de door de „Carma- nia" geredde Duitscher Trintepohl heeft gedaan. Terwijl de Duitscher melding maakt van een schandelijk optreden van de bemanning van de „Volturno", die slechts op eigen lijfs behoud bedacht zou zijn geweest, ver- klaart daarentegen de heer Hart, dat- hij den indruk heeft gekregen, dat deze beschuldigingen onjuist moeten zijn. Trouwens uit de eerste berich ten van de „Carmania" bleek, dat men van dit schip af de bemanning van de „Volturno" bezig zag met de bestrijding van het vuur. Uit de me- dedeelingen van den heer Hart over de redding der overlevenden blijkt dan ook verder, dat de bemanning aan de redding der passagiers met kracht medewerkte. Zeer terecht is dan ook zijn opmerking, dat men 't rapport van den gezaghebber dient, at te wachten. De mededeelingen van Trintepohl zijn overigens, in strijd mét het feit, dat het overgroote deel der bemanning is gered. Immers de slachtoffers zijn voor een deel het andere deel is omgekomen ten ge- voige van. den brand en de daardoor veroorzaakte ontploffing uitslui tend in den aanvang gevallen, door de vernieling van de door de „Volturno" uitgelaten reddingbooten. Indien zich in deze booten dus voornamelijk de bemanning had trachten te red den, zooals Trintepohl zegt, zouden er van de equipage meer leden moeten zijn omgekomen. Dit geeft zeker wel reden met de beweringen van den geredden Duitscher die ongetwij feld zeer onder den indruk is ge- weest van den gruwel van de ramp voorzïchtg te zijn. De heer J. Haverlock Wilson, zoon vari het gewezen parlementslid, die vroeger op.de „Volturno" administra teur is geweest, zeide omtrent de „Volturno" tot een vertegenwoordiger der Daily Mirror' „Tk voer. twee jaar lang op de „Vol- uirno" en verliet dat schip een jaar geleden. Op- de uitreis uaar New- ,York was het gewoonlijk een vracht boot. Alle officieren waren tëngel- schen, de bemanning bestond grobten- deels uit Duitschers en Hollanders. Boot-oefeningen hadden eiken Zondag op zee plaats en ook steeds op de pleats van aankomst en ook oefenin gen in verband met brandgevaar wer den gehouden. Wanneer de hootoefe- nirgen waren afgeloopen, was de ka pitein gewoon het signaal te geven: „Brand in net voprruim!" of elders en dadelijk gingen officieren en beman ning dan blusschen. Ongeveer veertig man behoorden bij- de deken-brigade. Ieder hunner had dan een natte de ken, waarmede een kleine brand spoe dig kan worden gebluscht. Er waren overal patent-brandblusschers in het volks-logies en overal elders. Maatre gelen waren ook steeds genomen voor •de veiligheid der passagiers. De hof meesters, administrateur en andere leden der bemanning, wisten boe te handelen tegenover de passagiers om een paniek te voorkomen eu hen spoedig allen aan dek te brengen. Ve len der officieren der „Volturno" waren in dienst der Cunard-lijn ge weest." Volgens een draadloos telegram van de „Grosser Kurfürst" naar N.-York zou de brand op de „Volturno" ver oorzaakt zijn door 'n ontploffing, iu't .voorruim, waardoor vijftig menschen - passagiers en bemanning wer den gedood. De beide verloren gegane booten bevatten 60 en 80 menschen. De kapitein van de „Volturno" lijdt aan tijdelijke blindheid, ten gevolge yau bij den brand opgedaan letsel. Geen kwaadwilligheid. Ten. kantore der Uranium Steam ship Co. te Rotterdam sprak de ver slaggever van het HbkL, den plaats vervanger van mr. Tinsley, welke laatste niet aanwezig was. Hij vroeg hem naar het gepubliceerde gerucht, als zou mr. Tinsley verklaard hebben dat hij voor het vertrek van hel stoom schip Volturno een brief ontvangen zou hebben met de mededeelilng, dat ©en der stoomschepen van de maat schappij in vlammen zou opgaan, in dien de maatschappij niet tegemoet kwam aan Üe éischen der zeelieden. Zijn zegsman verklaarde dit g e- r u c h t :a i> s ol u u t e h t e n e e n cm male onjuist Ten overvloede liet hij nog een telegram zien door hem uit Londen ontvangen met het zelfde bericht en de vraag wat er van aan is. Mede toonde hij het telegra fisch daarop gegeven antwoord, ge heel overeenkomende met hetgeen hij thans mondeling zeide. Trouwens hij wees er terecht op, dat de onwaar schijnlijkheid duimen dik op dit be richt lag, daar moeilijk is aan te ne men, dat iemand in open zee óp deze wijze aan zijn wraakzucht ludht geeft met de zeer groote kans om er zelf het leven hij in te schieten. De schipbreukelingen in Havre. Uit Havre wordt aan het Hbld. ge seind: De Touraine met 42 schipbreukelin gen van de Volturno aan boord, kwam Dinsdagochtend te acht uur alhier bin nen. Terstond begaven zich verschil lende journalisten aan boord om het relaas van het drama uit den mond der geredden te vernemen. Alle pas sagiers van de Touraine bevonden zien op dek; de schipbreukelingen van de Voitumo waren in de hutten, wel ke de kapitein te hunner besclrikking had gesteld. De ongelukkig,en durfden niet aan dek .komen. Men trachtte hun duidelijk te maken, dat men in de ha ven was aangekomen. Slechts drie leden van de Voltur no spraken verstaanbaar Engelsch, geien enkele Fransch, Het treurigste schouwspel leverde een troepje van acht kinderen die zich tegen de passagiers van do Tou raine aandrongen, welke trachtte hen door liefkozingen het leed te doen ver goten. Zij riepeïn weenend om hun ouders. Photografen verzochten den schip breukelingen bijeen te gaan staan en namen talrijke photo's. De-passagiers van de Volturno be gonnen een weinig tot zich zelf te komen. Ben v.rouw scheen nog zeer onder den invloed van het gebeurde te zijn. De meeste geredden hebben ■kiloeren aan van de passagiers van de Touraine; zij vormen ee-n schilderach tige groep. Sommigen hebben hun eigen kleeren aan, enkele zijn .bloots voets, -anderen weer dragen groote hoeden en bontmantels. I-Iet zijn ech te bewoners van Polen. De eerste officier Izenic deelt ©enige bijizonderheden méde van 't reddings werk. Tegen half negen vernam men aan boord van de Touraine, dooreen draadloos telegram, dat de Volturno in brand stond. Onmiddellijk werd met vollen stoom opgevaren. Do pas sagiers, op de hoogte gebracht van den inhoud van het telegram, boden zich aan om de equipage bij te staan en toonde grooten. ijver en toewijding om alles in gereedheid ie brengen. Het schip bevond zich op 205 mijten van de Volturno toen men kennis j kreeg van de rramp, zooda.t men pas 's j avonds om negen uur op dé plaats des onheils aank wam. Toen was de Vol- turno reeus iialf uitgebrand; het voor- en middenschip was één vuurzee, waaruit de vlammen hoog oplaaiden, terwijl diilike rookwolken uit het schip opstegen, welke op grooten afstand zichtbaar waren. Om de Volturno la gen toen .reeds tien stoomschepen, die echter geen booten konden strijiken. Geweldige golven deden de Volturno hevig rollen; het schip scheen geheel ontredderd. Tegen middernacht naderde de Tou raine, niettegenstaande het gevaar van het vuur en de nabijheid der an dere schepen de Volturno zoo dicht mogelijk. Op het achterdek zag men de passagier© dicht, opeen gepakt staan. Vrouwen met loshangende ha ren drukten haar kinderen in de ar men. De manuien, die zich 'voor haar geplaatst .hadden,, schenen een borst wering ie vormen tegen de vlammen, die snel naderden. Meer naar voren zag men de matrozen vergeefsche po gingen doen om het vuur meester te wonden. Allen slaakten wanhopige kreten, waarvan het geluid ons be reikte, niettegenstaande hot geloei dor vlammen. Sloepen van alle schepen trachtten thans langszij van hot ongelukkige schip te komen. In Engeland. Hot schip Minneapolis is te Grave- send aangekomen met -30 passagiers van de Volturno, allen afkomstig uit Rusland en de Balkanstaten. De sire nen van al de aanwezige stoomsche pen werkten en do menigte juichte het satoip hartelijk toe. Te Rotterdam. "Wel zelden -is oen stoomschip van de zijde der binnen- en buitemlandsche pers met zooveel belangstelling inge haald als "t stoomschip Czar van de Russian East Asiatic Co., dat Dins dagavond op de reis van New-York naar Rotterdam onze haven bereikte, zij het dan een twaalftal uren te laat, tengevolge van de bekende noodlotti ge gebeur tenasen, waarbij het stoom schip zulk een werkzaam aandeel ge nomen heeft, zoo werkzaam, dat men wel verwacht zou hebben, dat met den bekenden zeemansgroet het stoom schip bij 't opvaren van'de rivier, eer biedig zou zijn gesalueerd als een be scheiden hulde van oollega 'tot col lega. Intussohen het gebeurde niet, misschien wel uit de overweging, dat de zeeman immers telken dage geroe pen kan worden het leven voor zijne medemenschen te wagen en dat doet, ook zonder dat hij daarvoor uiterlijk huldebetoon verwacht eenvoudig om dat het zoo hoort. Wel was er veel be langstelling van do zijde van het pu bliek, dat zich aan de zijde der Rijn haven ver-drong om het schip te zien opstoomen en zwaaien en zooals ge zegd ook van den kant der pers, die haar verslaggevers paarsgewijs had uitgezonden, in dé hoop nog meer bij zonderheden van de ramp der Voltur no te vernemen. Mede was aanwezig de heer Tinsley, de vertegen woordi- ger der Uranium Steamship Go., een deputatie uit de commissie van toe- zicht op de landverhuizing, de inspec teur van de scheepvaart de heer G. H. Boumian en anderen, wier aanwe zigheid van hoode bleek te wezen. Het was een imposant gezicht den fraai verlichten passagierde toomer langszijde van de loods te zien ko men. Op haar dokken verdrongen zich de passagiers, waaruit reeds ge makkei ijk de schipbreuk elan gen der Volturno konden worden onderkend. Had de aankomst bij daglicht plaats gehad,- 'vermoedelijk zou men een nog dieperen indruk hebben gekregen van den vrij deerniswaardigen toestand, waarin de schipbreukelingendiie alles verloren, zich bevinden. Nu vervaag de vrijwel alles in de snel vallende duisternis. Dank zij door de firma Ruys en Co. getroffen maatregelen, werd on middellijk aan de talrijke vertegen woordigers der pers toegang tot het stoomschip verleend, waarvan dan ook een gretig gebruik werd gemaakt. Nauwelijks kon men het tijdstip ver beiden, waarop da trap was uitgelegd en het -interviewen en vragen kon be ginnen. Dit ging betrekkelijk heel wat gemakkelijker dan oorspronkelijk wel kon worden vermoed. Zoowel van de geredde bemanning, als van de passa giers bleken velen reeds „interview- fahiig' en zoo belust om mededèelingen te doen, dat zij nauwelijks liet oogen- bliik konden afwachten, dat hen wat werd gevraagd. Zelfs bleken de even- tueele woordvoerders reeds te zijn uit gekozen, want maakte men, met het zij rnau of vrouw, ©en praatje dan kreeg men al dadelijk ten antwoord dat „diiéser Hém," er werd een breed gebaar in diens richting ge maakt volkomen van alles op de hoogte was en bereid te vertellen. Bij het schiften van al die mede- deeliin.gen, die wat de snelheid aan gaat, vlietenden stroomen gelijk 's mans lippen ontvloden, kwam men dan al spoedig tot het besef, dat ont zaggelijk veel onder beneficie van in ventaris moest wonden aanvaard. Het meest werd verhaald, en dit is dan ook psychologisch wel het best te ver klaren, van de wijze waarop men ge red was. Ook daarbij was intusschen veel vvaaiheid en verdichting. Zoo moeten er bij die gelegenheid spron gen zijn gemaakt, die onder gewone omstandigheden onvermijdelijk tot volkomen verplettering zouden heb ben geleid. De geredde stoker dischte het verhaal op, dat hij in een ter red ding gekomen boot was gesprongen van het 'hoogste dek van het stoom schip af; een passagier had één zijner kinderen van boven neer in een boot geworpen,, toch zag men het, wel ar melijk gekleed,-maar toch zonder ee- n.ig letsel, aan de hand van den va der. In één woord, we kregen in hoogs mate den indruk, dat er speciaal ten behoeve van de aanwezige persmen- schen, misschien onwillekeurig, ont zettend werd gefantaseerd. Soortgelijke ervaringen deed men op, als men iets vroeg over de oor zaak- van den brand. Hebt gij een ont ploffing gehoord? was de voor de hand liggende vraag of op welke wij ze is anders de brand ontstaan? Het eerlijkste antwoord leek ons dat van een der geredden, dat men het niet wist. Het was immers 'b morgens zes uur, zoodat de menschen nog te kooi lagen en toen in. hun slaap eensklaps- waren gestoord door- het gemaakte brandalarm. Aan dek. gekomen zagen zij het voorschip reeds fel branden, er was dus op dat moment wel aan wat andeia te denken dan aan de ver moedelijke oorzaak. Men moest zoo mogelijk het veege lijf redden om voor de snel om zich •heengrijpande vlam men zich te borgen. Een tweede echter was onmiddellijk met het antwoord gereed. Natuurlijk een explosie was het .prompte be scheid. Niet minder tegenstrijdig was het antwoord op de meer voor de hand liggende vraag, of men veel van ■het blusschingswerk had gezien, met name of do bluschmiddeilen al dan niet in orde waren geweest. Eredeug- de niets van, was het prompte be scheid van den map, die hot wist, ter wijl de tweede weer zachter iih zijn oordeel was en omgekeerd de vraag stelde wat de best ingerichte blusch- middelen tegen een dergelijke vuur zee zouden hebben vermogen te doem Het verhaal gaat, dat althans twee booten van de Volturno het schip on geschonden hebben .kunnen verlaten. Er is immers nog naar deze broze vaartuigen d-oor de grootste schepen van alle naties gezocht. Daartegen over weid nu opgemerkt, maar het kwam van voor het interview aange wezen' passagiers, dat geen enkele boot bet schip heeft verlaten en dat al le booten, alvorens nog de golven te hebben bereikt, reeds bij het neerla ten langszijde van de Volturno waren verbrijzeld. Grooten indruk maakte het echter op ons, toen door de goede zorgen van ummissie van toezicht op de land verhuizing, alle schipbreukelingen in één der salons werden verzameld om 'na zorgvuldig te zijn geteld, te wor den meegenomen naar en onderge bracht iri het Tehuis van Montefiore. Die verzameling ellende daar bijeen zal men zeker niet licht vergeten; mannen,, vrouwen en kinderen in de kleeren, die zij inderhaast hadden kunnen grijpen en waaraan dus nog al een en ander ontbrak, meerendeels zeer ónder den indruk van alles, wat zij in de eerste plaats aan materieel hadden verloren. Er waren vrouwen met kinderen van anderen op haar schoot, die in onwetendheid verkeer den over het lot van eigen telgen. Wij zagen een kindje van misschien nog geen twee jaar, dat zijn eigen naam niet wist te zeggen, dat zijn ouders had verloren en lieiderijk door de an deren opgenomen was en door het scheapspersoneel van de Czar vertroe teld. Een v-ader was er met een loleiln kind op zijn arm. Hij was met zijp vrouw en twee kinderen op reis ge: gaan en is nog in afwachting of zijn wederhelft met zijn andere kind er', ook het leven hebben afgebracht dan wel. of zij hum graf in de golven ge vonden hebben. Hoevelen waren er trouwens niet bij, die een familielid misten, maar met Oostérsche berus ting dat verlies reeds ter zijde hadden geschoven,, meer belangstellende in hetgeen verder hun lot' zou zijn, .ri-u zij have en goed aan de golven-en het vuur zagen prijsgegeven. Een zeer treffenden indruk maakt ook bij het van boord gaan dier velen de wijze, waaróp ,zij afscheid namen van hét personeel van de Czar. Meer dan ee- nigerlei woord getuigde dat voor de wijze, waarop zij aan boord van dit stoomschip zijn behandeld. Met zeer groot genoegen zagen alle in boord zijnden aan deze gezag voerder narrêens de firma Ruys en Co. een fra'aien bloemenmand oven handigen als een kleine goedgedach- te attentie aan den dapperen gezag voerder en zijn officieren, jonge ke rels als boomen. Zij waren precies als .hun onmiddellijke cthef. De oorzaak. Te Montreal is een draadloos tele gram ontvangen, verzonden via Cam perdown (Nieuw-Schotland) door de „Kroonland", waarop zich de kapi tein, de telegrafisten en 89 passagiers van de „Voiturn-o !>evonden. Daarin wordt medegedeeld, dal de eerste ont ploffing, die den brand veroorzaakte, was ontstaan, doordat eenige kisten met chemicaliën uit elkaar sprongen, waardoor haar inhoud zich vermeng de. Olleo-p de golven. Vrijdagochtend in de vroegte kwam het olieschip „Narragansett" opda gen. Het was weliswaar het laatst aangekomen van de elf groote sche pen, die zioh op heit tooneel van de ram© bevonden, maar het kon toch nog zeer nuttig werk verrichten. Hon derden tonnen olie werden nl. uitge goten in de zee. die daardoor belang rijk kalmer werd en tegelijkertijd ging de wind eenigszins liggen, zoo dat het nog mocht gelukken ineer dan 500 personen van een wissen dood ie redden. Waarom de griffier geen bier kreeg Ja, h'eerón, 't Is een mooi ding, een goede dorst wanneer men ook iets goeds te drinken heeft! zoo sprak de grif fleer in de soos. Maar als men op een snikheeten dag, zooals we er maar enkelen in dezen zomer ge had hebben, eene groote wandeling gedaan heeft, eindelijk een rustpunt vindt in eene restauratie met grooten tuin. achtenswaardige hoeveelheden ijskoud -bier ziet verzwelgen en toch niets te drinken krijgt, dan is het om je de haren uit het hoofd te rukken wanneer men,ze'nog bezit,.. Laat mij u vertellen hoe dat kwam. Ik- zie alzoo een ruime veranda, over schaduwd door een rij boomen; het is Zondagmiddag en het wemelt er van menschen; dé dienende geesten, waar ondier twee kellneriniien, hebben de handen voL Ik vind nog een tafeltje open en val op een stoel neer, hevig transpïreerend en door dorst ver schroeid. Meisje, zeg ik tegen een kellner- in in een Lichtrood japonnetje, breng me een glas kool bier, of andere krijg ik een ongeluk! Dan wacht ik geduldig, mij op de lafenis reeds verheugende, zet den stroohoed met broeden rand af, leg dien naast me op een anderen stoel en wisGh mij het, voorhoofd af. ..Kort daarna komt mijne loedlnerin niet een lading glazen, kijkt st'anoo- gen.d mij aan en gaat voorbij. Nu, denk ik, die is ine zeker ver geten in de drukte! en als een andere voorbij komt bestel ik haar een glas bier. Verschroeiend was de hitte; ik hield het niet langer uit; eventjes moest ik de heeren weten nu eenmaal hoe treurig het met mijn haaados gesteld is mijn pruik afnemen. IJdel ben ik niet en als de nood dringt ik dacht dat ik een bezwijming nabij was, zoo'n congestie had ik! Dat deed me goed. Terwijl ik met den zakdoek thans het kale hoofd af- wisch, komt alreeds de blondine met het,bier regelrecht naar mij top, blijft op eens staan en meteen is ook zij .weer verdwenen. Verbluft kijk Ik haar na. Overal ziet ze rond, en ze is uit mijm gezichts kring verdwenen. Wat scheelt ze? denk ik en ik mag niet verhelen, dat ik ongeduldig, ja prikkelbaar werd en zoodanig met mijn -briHenhuis op de tafel sloeg, dat- alles verschrikt omkeek en- een. -nieu we Hobo, kwam toeschieten. Mensch! beet ik haar tee; ik heb al tweemaal bier besteld; de tong zit me aan het verhemelte, maai' ik krijg niemendal Erbarm jij je over een dorstige ziell Dadelijk zal u het hebben, schreeuwt ze en spoedt zich voort Inmiddels was Lk wat afgekoeld en dus zette ik mijn pruik weer op het hoofd. Tamelijk lang nog duurde het; ein delijk komt ze met een groot glas schuimend -bier. Ik wil met beide handen toetasten, de oude draak kijkt mij aan, roept: Besteld! en in minder dan geen tijd is zij verdwenen. Nu begon het toch te dol te worden! Krijgt men hier blèr of krijg je niemendalI Sluit anders liever de kast! brul ik met stentorstem, zoodat alles opziet, en do eigenaar van de zaak- toeschiet. - Al een half uur zit ik hier; drie maal heb ik bier besteld en geen ster- Binnenland MOORD, De „Tel." meldt Te Nijmegen heeft Maandagavond laat een moord, gevolgd door zelf moord plaats gehad. Zekere Martron, een artist van het Lustig Tooneel, dat deze week gedurende de kermis aldaar was opgetreden, leefde samen met eene in echtseheidingsproces ge wikkelde vrouw, wier man aan Ter Hali's revue-gezelschap, dat eveneens te Nijmegen gespeeld had, verbonden was. Maandagavond om half twaalf heeft Martron, die weduwnaar was en vader van twee kinderen, de vroirw in den slaap vennoord, .door haar een kogel in het oor te schieten, en daarna heeft hij zich zelf met een schot boven het rechteroog gedood. Beiden werden Dinsdagmorgen in hun kosthuis, aan de Derde Wal- straat, dood gevonden. De moord is geschied uit jaloezie De dader moet blijkens achtergelaten brieven reeds lang met het plan rond geloop en hebben. TREURIG EINDE. In het arrestantenloikoal te Heerlen is gisteren dood gevonden zekere Feenstra, gepensionneerd Oost-In disch militair, die Zondagavond is aangehouden wegens dronkenschap. Sport en Wedstrijden LUCHTVAART. VERTICALE DALINGEN. Naast Pégoud is er (schrijft de „Tel.") thans een andere Fransch- man, de vicomte Guy de Loynes d'Autrochies, die met een Maurice Farman-tweedéfcker er in geslaagd is verticale dalingen te maken met stil- staanden motor. Reeds bij de jongste Fransche manoeuvres, die hij als kor poraal-vlieger meemaakte, kwam voornoemde vioomte op het iclée, dat een boni' luister doel zou kunnen tref fen door van een groote hoogte - lijn recht naar beneden te komen. Daar voor bracht hij z'n toestel in een verticale positie, zette z'n motor af en slaagde naar wensch. Te Buc heeft hij Zaterdag tot driemaal toe dit kunst stuk herhaald, dé beide laatste malen was hij daarbij zelfs vergezeld van een passagier, o. a. Van Fourny, den beroemden kilometervreter. BOKSEN. CARPENTIER WINT ALWEER. De Fransche bokskampioen Carpen- fier heeft Zaterdag den Amerikaan Jeff Smith op punten verslagen. Het was een weinig belangrijke strijd; een bijna voortdurende clinckparlij, zoo dat de scheidsrechter voortdurend tusschénbei Jen moest komen. Carpen- tier was vooral op het laatst de meer dere: hoewel in do 15de ronde Smith een oogenblik bijna zeker van de over winning was. De Franschman her stelde zich en in de laatste ronden was Smith totaal op. Deze overwinning wordt in de Fran sche pers met geestdrift begroet. - („Tel."). Rechtszaken DIEFSTAL MET BRAAK. De rechtbank te Amsterdam beeft veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf (geeischt was 2 jaar) een 22 jarig va rensgezel, recidivist, wegens diefstal len met braak: de een in den nacht van 9 op 10 Febr. jl. in de wo-ninig van den h-eer- P. Planteniga, te Kor- tenihoef. daar stal hij 5 gulden, een bankbiljet van f 10. eenige rijksda d- ders, postzegels, enz.; do andere dief stal in den nacht van 19 op 20 Febr. jl. in de woning van den heor B. Kruis mulder, te Laren, bestond inrec-n niet zilver gemonteerde® sigarenkoker, wat eetwaren en 82 centen. NOODWEER? Voor het Gerechtshof te 's-Graven- ha/ge had zich in hooger beroep te ver antwoorden E. O. G-, proviandmees ter aan boord van het in een der Rotterdamsche havens liggende stoom schip ..Wiirzburg". van de Norfldéut- sche Lloyd. Hij w.as on een Zondagavond om half tien aan boord gekomen, om geld bij zich te steken, daar twee matro zen hem orr. een voorschot hadden gevraagd. Zekere Hendriks waar schuwde hem, dat het schip in een zeer beruchte omgeving lag en gaf hém den raad niet te veel geld bij zich te steken. Daar hij vroeger al eens meer beroofd was, stok hij een revolver bij zich. .Met de beide matrozen ging hij naar een herberg in de Delistraat. om hun daar het geld te geven. Naar buiten gekomen, werden zij terstond aangevallen door eenige personen. Zijn kameraads wisten t© ontkomen, maar hijzag zich door een drietal personen ingesloten en schoot zijn re volver af in de richting van den grond. Daardoor had hij gelegenheid de vlucht te nemen' in de richting van het met een hek afgesloten ter rein, in de nabijheid waarvan zijn boot lag. De portier deed hem het hek open, maar werd door de .opdrin- gende volksmenigte die den zeeman reling brengt me watl Wat is dat hier voor een janboel! O, jeinilné, daar is die meneer met z'n pruik; al 'n kwartier lang zoele ik hem! roept in dit oogenblik.de. blonde hol hierin, hier één glas bier! Zoo, eindelijk! zeg ik verheugd. Ik ben zoo kwaad niet, als ik er uit zie; maar ik. had zoo geschreeuwd en me zóó geëchauffieerd, dat ik onwille keurig de pruik weer van het hoofd rukte. Ah daar is de heer met dien kalem knikker! riep d8 oude harpij en zij zette een glas voor mij neer. Ik heb u overal gezocht! Nu had ik er twee. Hst eerste ledigde ik in één teug. Dat gaat goed! Ik braoht mijn toilet nu weer in ot- de eri da ai" er een verrassend koeltje kwam, zette ik mijn hoed op. Men kan niet te voorzichtig aijnf Onze Lach'ioek NA AFLOOP VAN DE JACHT. Mijnlheer ging op dc- jacht, en beloof de een haas te schieten, daar men den volgenden dag gasten had en me vrouw er dus vast op rekende» dat hij niet platzak zou wederkeerón. Wel, Frits, zoo riep zij hem ai in de verte toe. waar heb je nu je hazen? Te véél om er onder gebukt te gaan; ik heb er maar een knecht van „De liggende os", waar ik een poosje heb' uitgerust, mee laten sjouwen... Zie, daar l$omit hij al aan, met mijn weitasch. De rnan fcwam naderbij. Zoo vriend, voegde' de Nimrod hem toe, waar heb je mijn haas? Neem rne niet kwalijk, meneer, was het trouwhartig antwoord, maar hazen -hadden ze op het oogenblik met— ik heb maar gerookten paling meegebracht achterna zat. met' hek éti al omver ge- loopen. Toen held. zich opnieuw in het, nauw zag, vuurde hij weer, waar bij hij een zijner aanvallers in de boe nen raakte. Een derde schot trof een onderen aanvaller in het onderlijf, met het gevolg dat een wond ont stond, die huikvliesontsteking veroor zaakte, waaraan de getroffene in het ziekenhuis stierf. De Rotterdamsche Rechtbank had hem deswege tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Beid, verklaarde uil wettige zelfver dediging te hebben gehandeld en niei anders te hebben kunnen handelen, elan hij gedaan heeft. Een ander zou, meende hij, nog heel anders zijn op getreden. 'n Pol itei agent verklaarde, dal bekl.'s aanvallers bij de politie hoogst ongunstig bekend staan. Hij had den indruk, toen hij op het terrein kwam en den bekl. uit de handen overnam van hen, die hem aangegrepen had den, dat hij er niet zoo goed zou zijn afgekomen, als hij niet geschoten had. De Advocaat-generaal requireerd© vernietiging van het vonnis der Rot terdamsche Rechtbank, omdat daarin geen acht geslagen is op bekl.'s be roep op noodweer, en op dezelfde gronden als in dat vonnis bekl.'s ver oordeeling tot acht maanden gevan genisstraf gelijk in eersten aanleg werd opgelegd- De verdediger, mr. N. P. Zijderlaan, advocaat teRotterdam, deelde in zijn pleidooi mede, dat de Delistraat waar het. gebeurde voorviel, in een der meest beruchte buurten van Rotter dam is gelegen. Na de afbraak van- de Zandstraat is een groot gedeefte'- van hen, die leven van het berooven en plunderen van vreemde zeelieden, daarheen verhuisd. De personen, dié bekl. aanvielen, zijn bekend als zulke lieden; een hunner is juist voortvluch tig om zich te onttrekken aan een vonnis, dat te dier zake tegen hem moet worden ten uitvoer gelegd. Daarentegen is bekl. een kalm, hoogst fatsoenlijk man omtrent wien nief dan gunstige informatën. zijn verkregen. Pleiter betoogde, dat hier wel dege lijk van- noodweer sprake is, en dat dus ontslag van rechtsvervolging zal moeten volgen. Bekl.'s vrouw wacht hem nu reeds drie maanden tever geefs in .huil woonplaats Lelie m Duitschland. Nog wijzende op de verklaring van den agent van politie, betoogde pl-., dat als hier de grenzen van noodweer overschreden zijn, ook ontslag van rechtsvervolging zal moeten gegeven worden om de hevige gemoedsbewe ging, waaraan bekl. bij den op hem gerichte® aanval ten prooi was. Mocht het I-Iof echter van andere meening zijn dan hoopte pk, dat het I-Iof de doorgebrachte voorloopige hechtenis in mindering zal willen brengen. Uitspraak over acht dagen. Stadsnieuws GROEP5VERTEGF.NYVOORDIOTNG CENTRALE WERKPLAATS. Dinsdag moest een verkiezing plaats hebben voor groepsverfegenwoordi- ger aan de Centrale .Werkplaats vftn de H. S. M. (vacature-Miehielse). Er is echter niet één stem uitgebracht, zoodal in de vacature nog niet is voorzien. S. D. A. P. Dinsdagavond rereaderde de afdee- lirvg Haarlem der S D. A. P. in het lokaal van dr"i boer Van Dijk. Kléine Houtstraat- alhier. Do vergadering, die tevens jaar- vergadering was, werd geopend en geleid door den voorzitter, den heer J. J oosten. Medegedeeld werd, dat de neer Kleerekoper van Amsterdam zal ko men spreken op een te houden open bare vergadering. Er werd besloten een bode te benoe men voor <1© contributie-inning. Het financieel verslag van tien pen ningmeester, den heer Peper, en de begrooting voor het jaar 19131914 O, dat is de heer met dien mal len hoed, flapte nu de kellnorin No. 1 uit, al 'n half uur loop ik met dat bier rond! Eti zonder zich om de andere twee te bekommeren, zet ze een.derde glas voor mij ner. De menschen rondom mij begonnen to iaohen. Ik echter, nu eerst dc toe dracht der zaak begrijpende, schikte mij in het onvermijdelijke; wat, biij-n onleschbaren dorst in aanmerking ge nome®, nu zoo'n groote opoifering niet was. En welverdiend was het ten slotte óók! Maar, als ik u een goeden raad mag geven, hoeren: men moet niet van hoofdbedekking verwisselen, wanneer men gauw bier hebben wilt

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9