den staat verkeeretoüa '$èï<i Vaifï de Musschen. De gasfheeren verschijnen, niét èe- nigo nieuwe spelers, de samenstelling Is als volgt: Schattekerk, v. Groningen, Schippers*, Eoissevain, Felix, Lomdh, Tydeman, la Bastide, v. d. Vegte, v. Lennop, Mer-ens. liet spel duurt nog gean drie minu ten. of do Gooische doelpunt via het heen van den keeper. Het spel is steeds op do Mussctienhelfit, en na prachtig samenspel van de Gooischo redt Schattekerk op ikeurige wijze. liet overwicht van de gasten blijft voorkluren en vijf minuten na hot be gin is de stand reeds 2—0 door den middenvoor. Nu komen te Musschen los, en spoedig moeten zij eencorner nemen, welke echter niets oplevert. De stand blijft eenigen tijd 20, voor do Gooische. Van Gennep heeft pech ais een goed schot van hem via den paal achter gaat. De voorhoede van de Musschen blijft voor het Gooische doel, maar de linksback van die Gooi sche is vooi'loopïg de man d'ie doel punten verhindert. De pressie is evenwel te groot en Van Leimep doel punt met mooi schot. Kort daarna wordt gelijk gemaakt., m. i, buitenspel. Met een goed gericht schot brengt La Bastjd© don stand op 3—2 voor de Musschen. Met dezen stand gaat de rust in. Kort na de hervatting doelpunt v. d. Vegte voor de Vogels, en even hierna maakt v. Gennep no. 5. De midden voor van de Musschen speelt zeer en thousiast en ïieemt mol .een prachtig schot no. 6 voor zijne Tekening. De gasten breken af en toe goed door, maar de kansen worden voor doel jammerlijk verknoeid. De rechtsui- torst van de Gooische is veel te ze nuwachtig en Gah tegen het kalme spel van de Musschen-achterhoede niet op. Merens zet aan dien anderen karnt telkens goed voor en zijne voorzetten worden nu beter benut dan voor de rust. De halfs van de Vogels geven telkens goed aan: te voorhoede heeft dan ook geen oogsnbiik rust en spoe dig is de stand 72 door den rechls- uiterst. V. d. Vegte speelt verbazend, enthousiast en zendt eenigej koenen den bal naar het rijk der sterren. De gastheeren maken nog 3 goals en spoe dig hierna kondigt de scheidsrechter het einde van dezen wedstrijd aan. Bij de Gooische blonken de beide backs het meeste uit, terwijl bij de Musschen de lLnkerwing, Boissevain en Go man het meest op den voorgrond tanden, alle andoren waren heel goed in vorm. HAARLEM I—R1JSWIJKSCHE HOCKEYCLUB, Uitslag 11—0. Schieten NIMROD. De Koninklijke Nederlandsche Jaeht- vereeniging Nimrod hield Zondag op hare banen aan de Klever laan een wedstrijd opSwiftsure clay pigeons. Om verschillende reden werd de op het programma aangekondigde eerste wedstrijd als vervallen verklaard, en had alleen de tweede plaats. Deze be stond uit een match van 60 pigeons, 30 laag- en 30 half hoogvliegers in 12 series van 5 pigeons. De uitslag hiervan was: le prijs, kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer J. J. Witsen J.J.zn., .Thr. M. C. van Rijckevorsel, Leiden; 2e prijs, 30 pot. der inleggelden, de heer C. M. J. Molteer- J.r., Bloem end-aal; 3e prijs, 20 pet. der inleggeldeöi, de hear J. W. Wilson, Zandv.; 4e pr., 10 pet. der in- leggeliMi, de heer J. A. Laan, Bloe- mendaal. Stadsnieuws VRIJ. DEM. BOND. De afdeeling Haarlem van den V. D. B. liield Vrijdag 17 Oct. jl. een huishoudelijke vergadering in de „Nijverheid" Medegedeeld werd. dat de bestuurs functies als volgt zijn verdeeld: Mr. M. Slingenberg, voorz., mr. J. M. Thiel, vlce-voorzitter, L. v. d. Ha ve, le sccr., J. Braakman, penning meester. J. M. Bregonje, H. A. M. van Veen en Jan Over Az., 2e secr. Behandeld werden een drietal mo ties van den heer von Salter, voor den beschrijvingsbrief van de alg, vergadering, die hier in Haarlem zal plaats vinden op 15 en 10 November a.s. Deze moties lokten een langdurige bespreking uit, waarvan het resultaat was, dat één ter moties in gewijzig- clen vorm werd aangenomen met al gemeen© stemmen. Do motie, die al zoo namens de afd. Haarlem op den beschrijvingsbrief zal worden geplaatst, luidt als volgt: „De Algemeen© Vergadering van den Vrijzinnig Democratisch en Boind, betreurende het feit, dat de V. D. Ka merfractie in den laatsten crisis een beslissing heeft genomen, zonder daar in eenig paxlijorgaan te kennen; spreekt de wenscheiijkheid uit, dat in het vervolg in belangrijke politieke aangelegenheden overleg zal plaats vinden tussohen hoofdbestuur en Ka merfractie; en gaat over tot de orde van den dag." Besloten werd om in de vier vacatu res voor hoofdbestuurslid twee cand'i- daten te stellen, nl. dr. D. Bos, te 's- Gravenhage, en mej. A. Tuininga, te Amsterdam. DE EENDRACHT. "Aan. het jaarverslag (191219131 van de Coöp. broodbakkerij era ver- bruiksveroen.iging „de Eendracht" ont- leenen we: Het thans afgeteopen 9e boek.Jo ar, was een alleszins bevredigend jaar voor de bakkerij. Het bedrijf gfhg kalm maar zeker voorwaarts, en cl© resultaten kunnen dan ook wecter gunstig genoemd worden, In het afgeloopen jaar nam het ledental toe van 1480 tot 1608. Het aantal brood-wijken, bedragen de in het voorlaatste boekjaar 17, is thans gestegen tot 19. Bij een groei in ledental van 8 en -grooter omzet van 14 -valt te con- stateeren, dat het jaarlijksch ver bruik per lid aanmerkelijk vooruit ging- Was het verbruik in 1911—12 in doorsnee f 81.79, dit steeg in 't thans afgeloopen boekjaar tot f 85.41. De omzet ln het afgeloopen jaar ging weder een flink stuk vooruit. De om-' zet liep van f 121032,39 op tot f 137985.56 1/2. Een vooruitgang dus van 14 Een groot gedeelte van "hel boek jaar 191213 was, wat betreft de meelprijzon, niet gunstig. Over het algemeen waren in dloorsnce de meel- prijzen» even als een jaar daarvóór, niet ln overeenstemming met den broodprijs. Feitelijk had het brood hooger in prijs moeten zijn. Doch niettegenstaande de hooge meelprijzon, was het bedrijf toch be vredigend en bleef er eém netto-winst Van f 15943.38J over. Over d'e nieuwe afdeeling: Kruide niers- en Grutterswaren', kan een zéér gunstig verslag uitgebracht wor den. De afdeeling werd geopend met een ledental van 522 en het boekjaar sloot met een aantal van 720. I-Iet personeel bestaat thans uit zes personen, Wat den omzet van de nieu we afdee ling betreft, deze was voor een be ginnende zaak zeer gOed. Verkocht werd gedurende de eerste 15 wekei; voo.r f 16908.52£, in doorsnee ruim dui zend guldon per week. Na aftrok van alle kosten als: loon, afschrijvingen enz,, rest nog ©en netto winst van f 1095.46. Hot bestuur van de Eendracht be staat uit de heeren L. Modoo, Voor zitter; C. J. Pijpers, secretaris; G. Zwoer3, penningmeester; J. F. v. Em merik, 2© voorzitter; W. F. Voerman, Se secretaris; F. v. d. Vliet,, 2e pen ningmeester; Joh. S. Holster; W. H. Bieler, J. II. Bregomje. Ibsen. Naar wij vernemen zal Ds. Gun ning, directeur van het Diaconessen- huis alhier, dezen winter een drie tal lezingen houden voor de Haarl. Jongel. Ver. Pred. 12 vers la, over „Henrik Ibsen". TOEZICHT SPOORWEGEN. Zaterdag werd door den Raad van Toezicht op de Spoorwegen, een be zoek gebracht aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. alhier. Be zichtigd werd o.m. de in aanbouw zijnde stelplaals voor locemotieven en een drietal spoorr ij tuigen, afgeleverd door de firma Beijnes alhier. NAAR INDIë. Bij res. van den Minister van Ko loniën zijn gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië G. H. M. Carel, te Haar lem, om to worden benoemd tot on derwijzer 3de klasse en W. II. Ger ritsen, te Schoten, teneinde te worden geplaatst als tijdelijk adsp. civ. gezag hebber bij het binnenlandsch bestuur in de bezittingen buiten Java en. Ma- do era. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, on Woensdag, 22 October 1913, des namiddags ten 11/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgend© zaken zullen aan de orde komen: 1. Mededelingen, en ingekomen stukken. 2. Schrijven van B. en W. inzake officieel verslag handelingen Raad. 3. Voorstel id. beschikbaarstelling gelden aanschaffing meubelen en leermiddelen school no. 8. 4. Id. id. verzoekschrift bestuur afd. Haarlem Nat. Bond van handels- ©n kantoorbedienden „Mercurius", op richten ol subsidiecron vervolgcur sussen. 5. ld. id. vaststelling staat- te vollen boom-en. 6. Id. id. in zake pensionneer!ng ge meen teambbenaren.- 7. Id. id. in zak© overdracht in be heer cn onderhoud aan de gemeente door den-Staat van een gedeelte rijks straatweg Haarlem-Alkmaar. 8. Schrijven id. motie-De Braai bij bouw gashouder. 9. Voorstel id. inrijden Schouten- steeg in één richting. 10. Benoeming lid en plaatsvervan gend lid Commissi© van aanslag be lasting op bedrijfs- en ander© inkom sten (aftreding J. Leupen en A. Ririke- ma). STUKKEN VAN DEN RAAD. De Sc houten steeg. De wenschei ijkheid is a an. B. en W. gebleken, dai worde -bepaald, dat de Scboutensteeg slechts van één zij-de, n.l. van de Barteljorisstraat naar de Smedestroa t, mag worden ingereden. B. en W. stellen da arom voor: I. Te bepalen, dat de Schoutensteeg voortdurend slechts in één door Bur- gemeesters én Wethouders aan te ge ven richting met bespannen rij- of voertuigen mag worden bereden. 11. Te bepalen, dat de Sciio-uiensteeg door motor-rijtuigen on rijwielen voortdurend slechts mag worden be reden in de richting van de Barteljo risstraat naar de Smedestraat. De Schoterw-eg. B. en W. deelen mede, dat de Minis ter van Waterstaat hun college inder tijd, bij een schrijven in verband met den aanleg van den electrischen tram weg der Nodrd-Zuid-Hollandsch© Traniwegmaatschappij langs den Rijksstraatweg van Haarlem naar Alkmaar, onder meer heeft bericht, dat het hem wilde voorkomen, dat, nu het gedeelte van genoemden Rijks weg tusschen d© zuidelijke grens van het Rijkswegibeheer en H.M. paal 16 geheel binnen <Je stedelijke bebouwing van deze gemeente ls komen te liggen, er alleszins aanleiding bestaat, dat bedoeld wegvak in beheer en onder houd en desgewenscht in eigendom dóór haar wordt overgenomen. Volgens B. en W. zou het het mees te aanbeveling vc-r-diene-n, dat be doeld weggedeelte gemeente-eigen dom wordt. In antwoord op een schrijven in dien geest mochten B. en W. van den Minister van Waterstaat vernemen, noemd weggedeelte in beheer en on- dat, nadat de overdracht van meerge- derhoud aan de gemeente Haarlem haar beslag zal hebben verkregen, de eigendomsoverdracht daarvan zal wórden bevorderd door den Minister van Financiën. Door den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de 9e Di rectie, daartoe gemachtigd door den Minister van Waterstaat, is thans aan 11, en W. ingezonden cenc ontwerp overeenkomst ter zake van de over dracht in beheer en onderhoud van het betrokken wegvakÜ De on twerp-o vereen komst geeft aan B. en W. geen aanleiding tot het ma ken van bedenkingen. Zij geven de Raad mitsdien in overweging, hen te machtigen eene overeenkomst, als in dat ontwerp vervat, af te sluiten met den Hoofdingenieur-Directeur voor noemd. In de overeenkomst wordt bepaald: Door den Staat wordt overgegeven en .door de gemSfent© Haarlem wordt overgenomen het beheer en onderhoud van het gedeelte van den Rijksweg van Haarlem naar Alkmaar, en be grensd als volgt: ten zuiden: door den openbaren weg. thans in eigendom, beheer en on derhoud bij de gemeente Haarlem; ten oosten: door de bestaande grens scheiding tusschen den weg en de daarlangs liggende perceelen langs de voorzïirte der huizen tot aan het punt, waar deze grensscheiding wordt gesneden door de grens tusschen de gemeenten Haarlem en Schoten, en van hieraf door de westelijke grens van het perceol gemeente Schoten, sectie B No. 3771, aangegeven door do lijn, welke verbindt de in het terrein aanwezige grenspalen RG1, RG2, RG3 en RG4. tan noorden, door eene lijn, lood recht op de a-s van den weg getrokken uit het midden 'van Hectometerpaal 16; ie westen: door de bestaande grens scheiding tusschen den weg en de daarlangs liggende perceelen langs de'voorzijden der huizen. Detram in de Kruisstraat. F. du Maine en 20 anderen zonden het volgende adres aan den Raad. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen bewoners van het gedeelte Kruis straat tusschen Krocht en Nassau- straat, dat door het leggen van een dubbel spoor door de N. Z. II. T. M. in deze straat een onhoudbare toe stand is ontstaan. Immers de te smalle trottoirs geven geen voldoende ruimte voor de tal rijke voetgangers die hier passeeren. terwijl wielrijders bijna hun weg niet kunnen vinden op den te smallen rijweg, v-oortdurend ingenomen door passé erende trams en voertuigen. Zonder overdrijving kan worden ge zegd, dat er voor voetgangers en wiel rijders voortdurend ernstig gevaar bestaat, terwijl botsingen tusschen vei schillende voertuigen omopbomle- lijk voorkomen'. De neringdoenden ondervinden van dezen toestand, groot© schade, daar eerstens het wandelend publiek deze straat zooveel mogelijk mijdt terwijl koopers die in automobiel of rijtuig de winkels in deze straat willen bezoe ken, geen gelegenheid hebben bekoor lijk uit of in te kunnen stappen, daar door do op en afgaande tramwagens hunne voertuigen steeds moeten ver halen. Bovendien is het voor de nering doenden in deze straat beslist onmo gelijk hunne goederen behoorlijk te kunnen lossen of laden, daar zelfs voor een handwagen geen gelegenheid tot stilstaan bestaat. Redenen waarom, ondergeteeken den Uwen Raad beleefd doch dringend verzoeken aan dezen voor adressan ten en ook voor het publiek verkeer on-houdbaren toestand een einde te maken, hetgeen naar de meening van adressanten gemakkelijk en zonder veel kosten kan geschieden, door bij de voorgenomen asphalteering voor dit traject, enkel spoor voor te schrij ven. wtshiiek veer Vragen Geaboaocrdcu hebben liot voorrecht, Vingen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zonden bij de Itedootio van Hoarlom's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheelkostelooe gogevon on zoo spoedig mogelijk. Ann vragen, dia niet volledig naam en Woonplanta van dan inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Met 1 September aan vaardde mijn dienstbode hare betrek king. Zij voldoet mij niet. Kan ik haar nu opzeggen en haar godspenning op het einde van de drie maanden in houden? ANTWOORD. U kunt haar op zeggen tegen 1 Februari, zonder in houding van godspenning. VRAAG. Moet een 1-oteling, die buiten echt geboren is en een vrij nummer heeft getrokken, toch die nen? ANTWOORD. Dat hij buiten echt geboren ia doet niets ter zake. Indien hij een vrij nummer heeft ge trokken, behoeft hij niet te dienen. VRAAG. Is een ongeregelde schuld bekentenis van 1893 nog van kracht'? ANTWOORD. Ja. ÜJii de Omstreken VELSEN, Voortzetting der openbare vergade ring van den Raad der gemeente Vel- sen op Woensdag 22 October 1913, voorna. 10 1/4 uur, ten gemeentehui ze. ZANDVOORT. Naar wij vernemen zal door de afd. Zamlvoort van de Chr. Nat. Gel». Ont- houdersvereeniging een loterij ge houden worden, waarvan de op-' brengst bestemd zal worden voor een eigen gebouw. De hoofdprijs zal be staan uit een Burgers-rijwiel. BENNEBROEK. Een biljartclub. Hier is opgericht de biljartclub „De Vriendenkring", gevestigd in café Bennebr-oek. Het doel is de bevorde ring van onderlinge wedstrijden enz. Vervolg Biaaenlacd IN A RUS. te Amsterdam zijn de krokodillen- eieren uitgekomen. Do jonge diertjes maken het goed. DE KINDERMOORD TE AM STERDAM. Door den rechter van instructie zijn gc-licord beide jongens, die op Maan dag 29 September j.l. (den dag van de verdwijning van den zesjarigen Hendrik de Klerk) des middags om streeks twee op den N.-Z. Voorburg wal waren aangesproken door een man, die hun vroeg mee naar de En- tos te gaan. De jongens hadden ge weigerd mede to gaan, omdat zij dan hun betrekking zouden verliezen. De man bad due rep geantwoord, dat zij dan bij hem aan De Nijverheid zou ten kunnen komen. Zooals men zich herinnert, was de gearresteerde Franelscus Dijkman een tijdlang werkzaam aan de wasch- inrichting De Nijverheid. Bovendien vert-o-onde het signalement docr de beide jongens gegeven, v-eel overeen komst met de persoonsbeschrijving van Dijkman. Zij lier ken den hem eveinwel geen van beiden positief. Desgevraagd ver klaarde Dijkman, de jongens niet te kennen. TENTOONSTELLING TE GENT. De. Koning van België heeft de Ne- derlandsclie afdeeling voor schoone kunsten bezocht, zoo meldt de N. R. Ct. PRESENTIEGELD LEDEN AM- STERD. GEMEENTERAAD. In overeenstemming met de ge maakte opmerkingen in den raad wordt door Burgemeester en Wethou ders voorgesteld, den begrootingspost met 3800 te verhoogen en te brengen op f 9500. Gaat de Raad met deze vorhoogïng mede, dan ligt daarin opgesloten, dat hij het presentiegeld van f3 op f 5 per zitting wenscht te zien gebracht en zal aan Gedeputeerde Staten bij de inzending der begrooting worden voorgesteld, liet presentiegeld, op dit hairag vast te stellen. DE KLEURLOOZE MIDDENSTOF. Teneinde te komen tot oprichting eener onafhankelijke politieks orga nisatie was door het comité, dat zich daartoe gevormd had, te Amsterdam een vergadering belegd. In het orgaan van het comité „De kl-surlooze mid denstof" wordt meegedeeld, dat do organisatie zich ten doel stelt behar tiging van de practische belangen van het geheele Nederlandsche volk, overtuigd, dat het drijven, der huidi ge, aan elkaar vijandige politieke partijen v-an dat doel afleidt, wenscht zij haar streven zuiver Le houden van eenzijdige partijpolitiek". 22 leden zijn tot de partij toegetre den zoo meldt de „Tel.". De com missie werd tot voorloopig bestuur gekozen., ONGELUKKEN. De „N. R. Ct." meldt: Vrijdag is te Oostvoorne het twee jarige zoontje van J. Snoey in de duinen m een welput gevallen en verdronken». Do „Tel." meldt Een zoon van ucn heer II. te Hen gelo had het ongeluk een dop vaneen potlood door te slikken. Hevige be nauwdheden wai-en l;et gevolg. De jongen is naar Amsterdam vervoerd, waar getracht zal worden het voor- werp te verwijderen, Een mijnwerker M. is in de mijn Laura te Eygelshoven onder vallend gesteente geraakt en in het hosjutaal te Heerlen aan de bekomen verwon dingen overleden. De bouwer K. werd in de mijn Noidstern bij Kerkrade door een ko lenwagen aangereden en onmiddellijk gedood. Te Zeeland (N.-B.) had een on geval plaats. De vrouw van A, B. werd -door de koppelslang der dorsch- machine gegrepen, e-enigo malen rondgeslingerd en zwaar g.ewond op genomen. Haar toestand is zeer zorg wekkend. Vrijdagavond is zekere Petrus "Schuurmans, oud 55 jaar, ongehuwd, in een wiel nabij diens woning aan de Poeldonk te Den Duu-gen door do buren verdronken gevonden. Vermoe delijk heeft hij brandhout uit dat wa ter willen halen om voor zijn beroep, mandenmaker, te gebruiken en is hij daarbij te water geraakt, zoo meldt de ,,'s-Hert. Ct.". kechfszakea MOORD IN DEN VREEMDE. De officier van justitie bij .de recht bank te Middelburg -heeft, naar de Tel. meldt, hooger bev-oep aange-tee- kend tegen het vonnis dier recht bank, waarbij W. J. M. vrijgesproken werd van den hem ten laste gelegden moord, gepleegd in Amerika. Kerk en School NED, HERV, KERK. Bedankt- voor Mijnsheerenland •door II. H. van Ameido, te Noordwljlc aan Zee. GEREF. KERKEN. Beroepen te Goe3, G. J, Wissink, te Opeinde-Nijega. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Zaamslag, A. M. Berk- hoïf, te Leeuwarden. ACADEMISCHE EXAMENS. 'Amsterdam, Met goed: gevolg is af gelegd hei doctoraal examen ln het Romelnsch-IIollandsch recht door dein heer P. D. de Wet. Tot arts bevorderd die hoeren G- Mulder, geboren te Maastricht, A. Fetter,, geboren té Onstwedde, en A. J. H. A-thmei', géborén te Ticl; en ge slaagd voor heJt le gedeelte van het arts-examen de 'heeren J. G. de Gxaaf-f en Th. A. Jaerink. Amsterdam. Vrije Universiteit. Ge slaagd voor het tweede ca'ndidaats- examen in de godgeleerdheid, d© heer J, II. Tolk-amp. Leiden. Geslaagd Candidaats-exa- men Theologie eerste gedeelte, de heeren A. C. Diederiks en G. C. Post- in a. Utrecht. Geslaagd cand. ex. rechten de heer A. C. N. P. Ruys. („U. D.") Gemengd Nieuws VROEGERE „ZEPPELIN"-RAMPEN De Tel. geeft een lijstje van de ram pen, waardoor reeds bij vroegere ge legenheden een „Zeppe!in"-stuurbal- 1-on werd getroffen: Januari 1906. De Z. II door eene stormvlaag vernield en verbrand. Augustus 1908. De Z. IV rukt zich, bij Èchterdingeii van zijn ankers,1 vliegt in brand en wordt vernield. Mei 1909. De (herbouwde) Z. II raakt bij het landen In een boom en wordt zwaar beschadigd. Augustus 1909. De Z. III wordt zwaar door den storm geteisterd bij zijn reis van Berlijn naar Friedrichs- hafen. 6 April 1910. De Z. II wordt van zijn ankers gerukt en door den storm vernield, bij Weilburg. Juni 1910. De passagiers-Zeppe lin „Deutschlanu" wordt in een lievi- gen storm uit den koers gedreven en wordt verhield in het Tautoburger- woud. September 1910. De Z. VI door bra nl vernield te Boden-Baden, Juni 1912, Van de Z. Ill verbrandt het buitenste omhulsel.. September 1912. De (herbouwde) Z II vergaat te Keulen tijdens de lcei- zcr-manoeuvrea. Maart '1913. De L. Z. 15 breekt doormidden. September 1913. De -marine-Zep pelin L. I vergaat bij Helgoland; 13 dooden. Stoomveartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bet st. Malamg (uitreis) vertrok 17 Oct. van Antwerpen en passeerde Vlissingen. HeL St. Tambora vertrok 18 Oct. van Rotterdam naar New-York. Het st. Ternate (thuisreis) vertrok 18 Oct. van Perim. Het st. Medan (uitreis) passeerde 17 Oct. Perim. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Amsteldijk arriveerde 17 Oc tober van Rotterdam te Philadelphia.- Het st. Thomisto van Savanlnah n. Rotterdam-, passeerde IS Oct. 4 u. 40 voo-nn. Prawlepolnt. Het st Westerdijk arriveerde 18 Oct. van Rotterdam le Baltimore. •Het st. Zuidierdiijk, van Rotterdam naar B-oston en Philadphia, pass. 17 Oct. Lizard. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Zeelandia vertrok 17 Oct. van Buen-os-Ayres naar Amsterdam. KON. WEST-IN,D. MAILDIENST. Het st. Prins Maurits (thuisreis) vertrekt hedienavom-d te 9 u. vain Ha vre. STOOMVAART-MT.T. OCEAAN. Het st. Sarpedon, van Amsterdam naar Java, vertrok 16 Ort. van Tan- ge r. Het st. Atreug, van Japan naar Bon den en Amsterdam, vertrok 15 Oct. 1 van Colombo. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Bali (uitreis) passeerde 18 Oct. Kaap Blanc. Het st. Koning Willem III (uitreis) vertrok, 17 Oef. van Lissabon. Het st. Oranje (thuisreis) vertrok 18 Oei. van Lissabon. Letteren en Kunst Met Tooned HET JMEDERLA NDSCH TOONEEL. „Daarvandaan komt alles". Co- rnedie in 2 bedrijven, van Leo Tolstoï. Kwartjesvinderrs". Een vroolijk© geschiedenis in 3 bedrijven, van Robert Qier- deg. Tolstoi' werisclvte in zijn© kunst te leeraren: hij wilde de menschheid ge-- lukkiger maken door hen te laten zien, waar het naar zijne opvatting aan haperde in de maatschappij en in de menschen zelf. Ln zijne schetsmatig geschreven comedie „Daarvandaan komt alles" (hoe on-Hollandsch die ti tel!) i3 het de drank die van een menscli met nobele gevoelens en aan driften een bruut ma-akt. d'ie de vrouw van den man die drinkt, tot een ellen dig verhard wezen verlaagt-, en ande ren tot stelen brengt. Streks, als de drank heeft uitge- werkt, komt de ware menscli weer in hen boven.... We zijn in een Russische boerenwo ning: de o-ude Akouliua cn Maria, ha re schoondochter, wachten Miehaëla, Maria's man, die naar de stad ging. Marfa vreest hem dronken te zullen zien thuiskomen; het ongelukkige sla- ven-leven dat ze leidt heeft haar ver bitterd en verhard: de m-oéder is meer berustend. Er wordt en zwerver binnenge bracht, een© fantastische figuur, z-ooals Tolstoi ze meer geeft, zoon van een Poolschen graaif, naar hii zelf verklaart, door der. drank gezonken. Tolstoi houdt en an arm zumo noem de verschijningen, opdoemend uit oen muatsclmj^iöiijken modder, woorden in den tnoud te leggen hall' dwaas, half doortrokken van hoogere wijs heid- Zoo ook luer. De vrouwen luisteren tot Miehaëla thuiskomt met een vriend, beiden beschonken. Ma- Chaëla wil zijne vrouw .(i-wmandeïen, doel» de zwerver komt turschenbeido, waardoor de moejik geïntimideerd wordt. Later drinkt de zwerver mee en steelt de blue© en de suiker door Micha. la meegebracht. Dep vo'gendeu morgen wordt do diefstal omdêkt; de zwerver wordt ge grepen; Marfa steil voor, hem te ia- ten ga'.n, de thee en suiker hebben ze immers terug. Doch Miehaëla, nu n-uclïter, en dus werkelijk meusclt, gaat verder en schenkt den zwerver de tihee en de suiker met een goed woord. De arme. hierover beschaamd, legt het gestolen© neer en sluipt heen. „De ainie, hij was ook ©en mensch," besluit de oude Akouliua. De heer Schwab als regisseur, had eene inooie .Russische hoerenkamer gemaakt, en hield het geneeie stukje ia de vereischte Heer en stemming. Louis de Vries speelde den zwerver met de fantasie en de tragiek die de ■figuur vraagt: „Hij was ook een mensch", zegen we Akuuima na. Mevrouw. Blokzijl-Jurgens had Mar fa blijkbaar goed doordacht: toch scheen ze niet geheel de figuur van de arme getrapte Russische boerin door voeld te hebben; haar spel bleef over liet geheel te beschaafd, te gespannen ook. en door in het begin Ie sterk .rnn te zetten, benam zij zichzelve de gele genheid, cr climax in te b-engen. Hier door kreeg hare uitbeelding iets een tonigs. Toch... was er een moment van grootere doorvoeldhe-d: het, oo- genblik waarin de strijd tu=schen baar en Miehaëla tot dreiging en handtastelijkheid overgaat en zij vlucht, om dan te blijven staan als da zwerve-r haar verdedigt. Ook tusschen Louis de Vries en Ko van Dijk was dit eene krachtige scène; van Dijk als Miehaëla was uitstekend van grime en goed in toon; mevrouw van Korlaar gaf met begrip de oude Akoul-ina. Ook de bijfiguren, voorge steld door de heeren Lobo, Hein Harms en Brengers, bleven de stem ming er in houden. Kwartj-esvir-ders" is een wel grap pige Duïtsche klucht, waarin een plattelands burgemeester naar de ..Gross sta dl" komt om van de nolitio daar te leeren. hoe het kwartjesvin ders-gilde onschadelijk te maken. De politieambtenaren blijken allen ten zeerste overtuigd van eigen voor treffelijkheid, doch worden één voor één, met den burgemeester incluis, d-ocr de handige oplichtersbende go- nomen". De klucht werd luchtig en vlot ver toond en sloeg in hii het publiek. Fr werd hartelijk gelachen om Ko vo.n Dï'k nis chef van het politiecorps, Schwab als de ofdeelinsrsriiof, Reule als de commissaris ea Hein Harms als de rechercheur „zonder smet of blaam", die er allen prachtig inloo- psn; Schtilze was heerlijk op dreef als p!attela?ids-bur ge meester. Het inbre kersgilde werd vertegenwoordigd door de heeren van der Helst en fernent- sen en door mevrouw Lobo als 'n aller aardigst op'ióht&tertje, die den deftl- -gen politiechef op zijn eigen bureau van horloge en portefeuille weet te ontdoen. N. V. „IIËT TOONEEL"- „Mijlpalen", tooneelspel in drie bedrijven, door Arnold Bennett en Eduard Knoblauch. Uit het Engelsen vertaald .door Mevr. S, Wiardi BeekmanKuenen. Shavv zegt ergens: ,,'t Is een oni zetting ding voor een burger, om, als zijn jaren hem voorbijvliegen, zijn eigen tijdgenooten zóó precies terug te vinden in het jongere geslacht, nat zijn tijdgenooten van dertig jaar go- leden hun tegenhangers hebben ln elke sta cismenigte, zoodat hij elk oo- genblik heeft te stuiten in het- willen groeten, als oud-bekende, van <len een of anderen jongen man, wien nij niets is dan een oudere vreemdeling." Dit of iets dergelijks zou ais motto voor „Mijlpalen" kunnen dienen. De drie bedrijven spelen respectie velijk in de jaren .1860, 1885 en 1913. We wonen drie belangrijke levensmo menten bij in één familie: tusschen elk moment liggen jaren. De men- schen zijn verouderd, als 't ware ver schoven van plaats in 't levende ouderen zijn verdwenen en een nieuw geslacht komt op, maar de oude ge schiedenis herhaalt zich wat nieuw scheen wordt oud, nieuwe ideeën ko men op, met vreugd begroet door de jongeren, wantrouwend beschouwd door de ouderen, straks zijn diezelf de ideeën gemeen goed geworden om op hun beurt te verouderen en ver drongen te worden door nieuwe. Zoo in de maatschappij, zoo in den engen familiekring. Het is in het jaar 1860. Bij de fa milie Rhead is een dinertje geweest: we zien mevrouw Rhead, de weduwe op jaren, In haar salon met hare dochter Gertrude en Rose Sibley. De jonge meisjes trippelen met kleine zweefpasjes dat hare gestrookte roK- jes met de crinoline deinon en soms even bescheiden lijk de fijne voetjes laten zien. De gezichtskring van die vrouwtjes bepaalt zich tot den lering van haar huis, al kijken ze nu en dan eens over de gordijntjes naar bur- ten in de maatschappij. Gerti'ude is verloofd met Samuel Sibley, medefirmant van haar broer John Rhead in de scheepstimmerwerf, die door hunne vaders weid opgericht. John Rhead zou graag Rose Sibley tot vrouw hebben, maar Rose's vader is er tegen: John heeft zich ideeën ia 't hoofd gezet, die ka.nt noch wal ra ken. Hij wi.l ij z e r e n schepen gaan bouwen. „IJzeren schepen!" scham pert Samuel, „wie kan geloovem dat die een toekomst hebben? al zijn er nu enkele gebouwd." Jolm houdt aan zijne overtuiging vast: het gevolg is een heftig familie- tooneel, waarbij John aankondigt uit do firma te zullen gaan, Gertrude ha re verloving verbreekt en Rose belooft. haai1 John trouw te zullen blijven al

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7