Thans bedraagt het uurloon 30 cL Toon het loon echter in Mei van dii jaar aldus werd bepaald, werd te vens de werktijd ingekort. Voor dien tijd bestond de werkweek, uit 61 uur k 2S cent. Door invoering van den vrijen Zaterdagmiddag en den 10- urigen arbeidsdag, hetgeen geschied de op verlangen der werklieden, werd niet meer dan 55 uur gewerkt, zoodat het weekloon verminderde van f 17.08 tot f 16.50. Aangezien de vrije Zater dagmiddag ook voor den winter werd ingevoerd, verminderde het weekloon van November tot einde Februari van f 12.60 (45 uur A 28 cent) tot f 12.45 (41 1/2 uur a 30 cent). Dit financieel ongunstige resultaat van hun actie willen de gezellen nu aldus veranderd zien. dat ook het weekloon hooger wordt. Vandaar hun oisch van 33 cent uurloon, in te doen gaan 1 April 1914. NATIONALE BOND VOOR HAN DELS- EN KANTOORBED. „MERCUR1US". Onder voorzitting van den hoar R. Winkel, uit 's-Gravenhage, werd te Amersfoort een buitengewone verga- doring gehouden van Mexcurius, wel ke werd bijgewoond door 31 van de 34 afdeelingen. Het ledental bedraagt thans 2450. De buitengewone vergadering stond nagenoeg geheel in het teeken van het verzekeringswezen. Naast het Fonds tot verzekering tegen de gelde lijk o gevolgen van werkloosheid, dat nu 3 jaar bestaat, reeds ruim f 7000 kon uitkeeren en toch een kapitaal van f 10.000 bezit, en het Ondersteu ningsfonds, dat over ruim f 20.000 kan beschikken, zouden nu worden opge richt een Fonds tot verzekering tegen ziekte en een weerstandskas. Het doel van deze fondsen is geenszins, strijd aan te binden tegen de patroons. Door weerstandsvermogen zijner leden bij ziekte, werkloosheid of arbeidsconflict te versterken, wordt ook de bond krachtiger. Aan het slot zijner inleiding bracht spr. hulde aan het bestuur van het herstellingsoord, dat thans over f 20000 beschikt en met grooten ijver werkt voor de belangen der rustbehoeven- den. De voorstellen werden goedgekeurd. Als plaats voor de volgende Bonds vergadering werd aangewezen Utrecht PROV. STATEN VAN ZUID HOLLAND. Bij Kon. besluit is machtiging ver leend aan den Commissaris der Ko ningin in de prov. Zuid-Holland tot het bijeenroepen van de Staten dier prov. in buitengewone zitting, op Vrijdag 7 Nov., ten einde alsdan aan dc orde to stellen lo. de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Uene- rual, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den beer dr. P. J. F. Vermeulen, lid dier Kamer 2o. de benoeming van een lid van Gedeputeerde Staten, wegens net bedanken van den heer G. J. van Swaay, benoemd lid van dat college, als lid der Staten. DE NIEUWE AMF.RIKAAN- SCHE GEZANT. Aan het verslag van een onderhoud dat een vertegenwoordiger van de „N. CL" had met den heer Van Dijke, ont- leenen we het volgende: Wij vroegen toen of Z.Exc. ook da geruchten in de pers ter oore geko men waren omtrent een entente tus schen de Verecnigde Staten en Neder land in den Stillen Oceaan? Ja, van zulk een Pacific Entente had de gezant ook wel eens wat ge hoord. Eu mogen wij ook weten, hoe u hierover denkt? waagden wij te vra gen. De heer Van Dijke bleek daartoe be reid en gaf de volgende verklaring: „De Vereenigde Staten en Neder land zijn naaste buren in het Verre Oosten, en ik hoop, dat zij altijd goe de vrienden zullen blijven en zullen voortgaan samen te werken voor den vooruitgang der beschaving in de 6treken, voor wier bestuur en welzijn zij verantwoordelijk zijn. De Amerikaansche regeering in de riiilippijnen beeft verklaard, bij mon de van den nieuwen gouverneur-ge neraal, den heer Harrison, dat zij een staatkunde zal volgen, welke aan stuurt op de autonomie der Pbilipplj- neri, wanneer deze daarvoor rijp zijn. Ook in West-lndië hoop ik, dat de Nederlandsche bezittingen aandeel zullen hebben in de groote voordee- len, welke, naar zoo goed als zeker is, het gevolg zijn van de opening van het Panama-kanaal een nieuwen w eg voor den wereldhandel en een nieuwe verbinding voor het gemeen schappelijk verkeer tusschen de na- tién." INTERNATIONALE STUDENTEN BIJEENKOMST. Hot vorig jaar werden pogingen aangewend om hier te lande een in ternationale bijeenkomst in 1913 te houden. Die plannen zijn mislukt. Het uitvoerend bestuur beeft zich weer met een oproep tot de studentenwe reld gericht. De waarschijnlijke opening der Aca demie voor Internationaal Recht zal plaat3 hebben in Augustus 1914, waar mede men de bijeenkomst zou doen willen samenvallen. STUDENTEN-GEHEEL ONTHOUDERS. Er heeft zich een Nederlandsche St uden ten-geheeloo thoudersvereeni- ging gevormd, bestaande uit Leid- sche. Amsterdamsehe, Utrechtsche en Delftsche studenten. INBRAAK IN EEN SCHOOL. Bij de Haagscho politie is aangifte gedaan van vermissing van f 125 uit een kistje, geplaatst in een kast m een der lokalen van de Gemeenteschool aan de Van Damstraat. EEN ONTROUWE BEDIENDE? De kapper Brouwer in de Koorstraat te Alkmaar ontdekte Zondagavond na thuiskomst dat uit zijn woning een bedrag van f 300 was ontvreemd. De verdenking viel op een bediende, wien hij des middags ontslag had gegeven. Naar dezen bediende wordt door de politie gezorht. ONGELUKKEN. De „Tel." meldt Het 3-jarig zoontje van de familie N., te Maastricht, geraakte onder een melkwagennaar het hospitaal ver voerd, overleed het spoedig. Te El3t (Bet.) is in een sloot ver dronken gevonden zekere M. F. uit Nijmegen, een bekend landlooper, die in dronkenschap te water was ge raakt. Zondagavond had op den weg tus schen Mierlo en Geldrop een vreese- lijk ongeluk plaats. Twee wielrijders reden in den zwaren mist zoodanig tegen elkander op. dat de een op slag gedood werd. ANTI-SUIKERACCIJNSBOND. Te 's-Gravenhage had de Jaarlijk- sche ledenvergadering plaats van den An ti-su ikeracc ij nsbcind. In de plaats van den heer J. W. Sanders, die om gezondheidsredenen bedankte, is tot bestuurslid gekozen mej. C. v. d. Pijl, arts te 's-Giraven- hage. Dit is de eerste vrouw die in het bestuur zitting heeft Hoewel de vereeniging na 10 jaar bestaan nog slechts 174 leden telt, werd besloten de actie voort te zet ten. Een propagandacommissie voor het wekken van meerdere belangstel ling onder het volk werd benoemd. Bij de besprekingen sprak de heer Broese van Groenau de vrees uit dat „het vechten tegen de bierkaai is" om op verlaging van den suikeraccijns aan te dringen, nu toch in dezen tijd de Regeering geen geld kan missen. De voorzitter meende dat het hier nu de plaats niet was om zich in the oretische beschouwingen over het al of niet mogelijke van eene verlaging van den suikeraccijns in verband met den finanrieelen toestand, te gaan verdiepen. Er wordt echter door bet bestuur een uitvoerig request aan de nieuwe Regeering voorbereid, waarin het door den lieer B. v. G. aangeroer de punt zakelijk wordt behandeld. De vorige minister van financiën verzette zich als Kamerlid in vroegere jaren reed3 in de afdeelingsvergaderingen van de Tweede Kamer togen afschaf fing of verlaging van den suikerac cijns. De minister Kolkman is echter toch gekomen tot het vormen van het z.g. suikerpotje, waarin tegen het einde van dit jaar c.a. 10 milüocn vergaard zal zijn, en dat dus volgens de bedoeling moet dienen om de ver mindering van den suikeraecijna mo gelijk te maken, zonder (lat 's lands financiën in den eersten tijd na die verlaging geschaad worden. In andere landen is men ook door gezamenlijke actie tot een goed resultaat gekomen. Als plaats voor de volgende alge- meene vergadering werd. wederom Den Haag aangewezen. EEN INBREKER AANGEHOUDEN. Maandagmiddag is door twee re chercheurs te Amsterdam een onge veer 25-jarige jonge man aangehou den, die verdacht wordt betrokken te zij.n bij de verschillende inbraken den laatsten tijd daar teir stede gepleegd. Zijn opsporing en aanhouding waren reeds geruimen tijd geleden door de justitie verzocht. Nader wordt nog gemeld: Reeds g er ui men tijd had men ver denking op den aangehoudene^ die be hanger is van zijn beroep en in de Be- gijnensteeg woonde. Daags na de in braak bij' wethouder Delprat, wel'ke in den avond van 19 September ont dekt werd, was de behanger niet thuis geweest. Bij een huiszoeking in zijn woning werden toen enkele bebloede k'.e&diïigsrtu'kken gevonden, die in be slag genomen werden. De thans aan gehoudene had, naar men vermoedde, de wijk genomen naar Dusseldorf. Daar werd door een inspecteur der recherche naar hem gezocht, doch tevergeefs. De justitie had in tusschen zijn opsporing en aanhouding ge vraagd; de rechtbank achtte voldoen de termen aanwezig om rechtsingang tegen hem te verleencn. Maandagmiddag zagen twee recher cheurs van het hoofdbureau,, die den gezochte van aanzien kenden, hem in de Kalverstraat loopsn. Blijkbaar meende hij, dat de kust weer veilig wa3. Zij hielden hem aan en brachten hem geboeid over naar het politiebu reau Leidscheplein. Daar werd hij door den commissaris aan een kort verhoor onderworpen. Vervolgens werd hij ter beschikking der Justitie gesteld en naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Bij zijn aanhouding had hij onge veer vijftig gulden in zijn bezit. Hij ruoet ontkend hebben schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde inbra ken. SCHEEPSONGELUK OP HET IJ. Maandagavond omstreeks half zes had aan boord van den zandzuiger Maasmond 16 van de reederij Volker en Bos te IJmuiden. welke uil het droogdok kwam met bestemming voor IJmuiden, op het IJ tor hoogte van het Noordhollandsch Kanaal eea eraslig ongeluk plaa's. Het sli'kgatdeksel sprong ploteelng van den ketel af, met het noodlottig gevolg, dat de 56-jarige machinist en diens 23-jarige zoon door den ontsnappenden stoom brandwon den aan armen en beenen kregen. De kapitein was door don stoom ge noodzaakt het roer I03 to laten, met het gevolg dat de zandzuiger stuur loos word en aanvoer tegen de motor boot „Net op Tijd" von S. Kooiman te Monnikendam, die aan den wal lag in de monding van het Noordhol- landscli Kanaal. De motorboot kreeg een indeuking aan stuurboordzijde bo ven de waterlijn. De beide gewonden worden door de te hulp geroepen brandweer voarloo- pig verbonden en vervolgens per zie kenauto naar het Binnengasthuis vervoerd. Hun toestand was van dien aard, dat zij r>ec niet konden ge- Iroord wordon. De onderdirecteur der Droogdok maatschappij, de hoer P. Fenenga, die spoedig ter plaatse was sprak als zijn vermoeden uit, dat het deksel van den ketel was gesprongen, doordat het deksel niet van voldoende pakking voorzien was. De inspectie van het stoomwezen werd gewaarschuwd; zij zou oen on- derzoök instellen. DE INBRAAK TE 's-GRAVENHAGE. De dieven, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de woning van den heer S. J. Bosman aan de Huy- gensstraat te 's-Gravenhage hebben ingebroken, hebben, naar thans na de terugkomst van de familie is gecon stateerd, een „goeden slag geslagen". Blijkbaar ongestoord en op hun ge mak hebben zij allo kasten en kisten geopend. Nauwkeurig hebben ze alles nagesnuffeld, en een grooten voor raad zilveren sieraden, luxe-voorwer pen, tafelgerei, enz., zoomede een aantal postzegels en vreemde mun ten werd hun buit. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Zondag is tusschen Boxtel en Best een conducteur van do treeplank van den trein, dio te 11.21 van 's-IIerto- genboscli vertrekt, gevallen, vermoe delijk doordat hij uitschoof. Hij wilde gaan zien of eenige jongens, wien hij het rooken in een niet-rooken coupé had verboden, aan dat verbod hadden gevolg gegeven. Een der reizigers be merkte het ongeval on bracht door aan de noodrem te trekken den troin tot stilstand. Zwaar gekwetst word de man langs den spoordijk gevonden, zoo meldt do ,,'s-II. Ct.". MOORDAANSLAG. Maandagavond is een moordaan slag gepleegd op den heer L., gérant in de Bodega Oporto", aan de Hoog straat hoek Papestraat te 's-Graven- hage. Dc dader is de 18-jarige loopknecht, die ongeveer anderhalf Jaar in dienst betrekking bij den heer L. is. De kneoht meende dat zijn patroon hem in den laatsten tijd minder goed gezind was. Daarom had hij een wrok tegen hem opgevat en Maandag ochtend, toen hij voor zijn patroon geld moest innen, had hij zich voor een gedeelte van het aan den heer L toebehoorendo bedrag een revolvor en patronen aangeschaft. Toen nu zijn patroon Maandagavond in den kelder kwam, waar de knecht werkzaamhe den verrichtte, haalde de laatsto zijn vuurwapen voor don dag en loste op don heer L., toen deze den kolder weer verliet en zich reeds op de trap be vond, een revolverschot, waardoor do heer L. eon niet gevaarlijke wond aan de linkerheup bekwam. Op het knallen vau het schot kwam uit de bodegazaal een kellner toesnel len. Deze raapte in den kelder dc re volver op die door den dader daar was weggeworpen en waarop zich nog v.'jf scherpe patronen bevonden en sloot den knecht in don kel der oo. Terstond werd de politie van het voorgevallene in kennis gesteld, die spoedig den dader in den kelder ar resteerde en naar het commissariaat van politie overbracht. Naar vernomen wordt heeft de knecht een volledige bekentenis afge legd, zoowel dat hij uit wrok oen re volverschot op zijn patroon heeft ge lost, als dat hij voor geld, aan zijn patroon toebehoorendo, het vuurwa pen heeft gekocht BRANDEN. Zondagavond werd brand ontdekt in een houten wacht- en schaftlokaal, eigendom van den heer K. Bohró. staande nabij het terrein van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij aan de Boven lleijplaat aldaar. Dit gebouwtje was gepacht door R. Pe ters, die er een koffiehuis in had, ter wijl de zolder in gebruik was bij de Rotterdumsche Droogdok Maats, als bergplaats voor hout. Het gebouwtje brandde geheel afverzekering dekt de schade, zoo meldt de ,,N. R. Ct.". STAKING SLEEPBOOTEN. Het geheele personeel van de reede rij „Sleepdienst vun der Garden Co." te Gouda heeft op de vraag van de directie, of het genegen was op de oude conditiën het werk weder aan te vungen in ontkennenden zin ge antwoord, dientengevolge heeft de di rcctie het noodig geacht het geneele personeel te ontslaan met ingang van 20 dezer. Dezelfde maatregelen zijn genomen bij de reederij „Roeloffzoodat ou geveer 50 man ontslagen zijn. DOUWES DEKKER es. Voor de Maandagavond gehouden vergadering te 's-Gravcnhage, uitge schreven door het Indierscomité, waarin de heeren Soeardi, Tjipto en Douwes Dekker zouden spreken over hunne verbanning, bleek groote be langstelling. De zaal was stampvol. De heer Topee sprak als voorzitter van het comité het welkomstwoord. De verbanningsgeschiedenis heeft do gemoederen van duizenden in Indië in deining gebracht en daarover zul len de geïnterneerden zelve inlich ting geven. De eerste spreker was Raden Maa Soeardi, een nog jonge man, getooid met de fez, die verslag deed van de oprichting van 't comité ter gelegen heid van Neêrlartd's onafhankelijk heid, te Bandoeng opgericht. De aanleidiug tot de verbanning was de uitgifte van het eerste vlug schrift van sprckcr's hand: „Als ik eens Nederlander was" (waarvau de laatste exemplaren óp deze vergade ring werden verkocht). Spr. las het geschrift voor, waarin het ongepast wordt genoemd het feest te vieren te midden van een overhecrscht volk. Het is een politiek waagstuk, waar voor schrijver de verantwoordelijk heid niet zou wenschen te dragen. Het vlugschrift werd overal op Ja va verspreid. De stroom van aanvra gen rees, vooral na de belachelijke aanvallen van de pers op 't comité, 'n Week later werden de nog voorhan den exemplaren 't waren er maar; enkele, daar de meeste reeds verzon den waren in beslag genomen. Spr. werd met dr. Tjipto door den of ficier van justitie gehoord. Inmiddels ontving spr. tallooze sympathiebetui gingen, totdat beiden spr. door' een commissaris van politie met 40 soldaten (luid gelach en applaus) na 22 dagen hun 's nachts door den controleur van politie het verban- ningsbesluit werd medegedeeld. Zij kozen een vrijwillige ballingschap en hoorden toen, dat ook Douwes Dek ker was verbannen. Daar ze in de ge vangenis zoo streng mogelijk van de buitenwereld werden afgezonderd ge houden, weet spr. niet wat er in dien tijd is voorgevallen, doch dat zal D. D. wel vertellen. (Langdurig applaus De tweede spreker, dr. Tjipto, zei, dat het comité niet in de laatste plaats werd opgericht naar aanlei ding van een Kolonialen Raad, een bespotting van een vertegenwoordi ging- 't Is spreker nog niet duidelijk, waarom ze eigenlijk verbannen zijn. (Luid gelach en geklap.) 't Moet wel een zwakke Regeering zijn, die daar toe overgaat. Voor de arrestatie van vier menschen werden 1500 soldaten op de been gebracht. Hoewel het zeer droevig was, moest spr. er om lachen. De Regeering moet nu wel inzien, zich vergist te hebben. Doch het ver banningsbesluit blijft voor spr. een raadsel, (Applaus.) De heer Douwes Dekker heeft ver schillende vermoedens omtrent de va re reden van de verbanning. De beide vorige sprekers zouden optreden als redacteuren van de Maleische editie van die vervelende „Express". Dat kunnen de heeren te Buitenzorg wel onaangenaam vinden, maar is toch geen reden voor een verbanning. Spr.'s eigen verbanning komt hem begrijpelijker voor; het besluit lag al een jaar 'leden klaar. Was spr. voor den rechter ge daagd, dan had hij zich kunnen ver dedigen, maar nu was de lezing van den eersten den beste, neen we! van den eerste, don gouv.-gen., maar niet van den bestel (leveudig ap plaus), oorzaak van een onverdien de verbanning. Zes maanden oeeft men spr.'s propaganda toegelaten, en eerst toen werd ingegrepen. Dat was de daad van een agent-provoca teur, het iimnoreele werk. van het gouvernement. Als met de brochure van dr. Tjipto een delict was gepleegd, waarom werd hij dan met vervolgd? Er was rechtsingang gevraagd tegen hem op grond van art. 26 van het Drukpers- reglement. Waarom is die reentsin- gung niet verleend. Hij is gehoord wegens schrijven van de brochure en verbannen wegens het secretaris schap van het comité, dat voor de Regeeruig niet bestond, duar het geen rechtspersoonlijkheid bezat. (Ge lach.) Spr. en zijn vrienden zijn geruï neerd door het verbanningsbesluit, maar wat bereikt de Regeer'>g er mee. Na die verbanning heeft zij hot program van de Indische Partij overgenomen, zij voert nu een pfni- tiek, die spr. en zijn vrienden, de re volutionairen, goedkeuren. (Applaus.) Moet liet intellect Indië uit, gelijk dat in Rusland het geval is? Dan kan Indië ook zijn 1905 krijgen. Het bestuur van de Indische partij heeft steeds revolutionaire uitingen tegen gehouden, berustigde personen in Bantam, waar een uitbarsting dreig de. Zendt men de mannen, die Kalmte wisten te handhaven, die remmend werkten, het land uit, dan blijft het volk, ongeleid, over. Wanneer voor ecu verbanning geen andere motieven zijn dan voor deze daad van willekeur, dan is „er iets rot in den 6taat van Denemarken." (Langdurig applaus.) Enkele personen namen aan een gedacntenwisseling deei. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is tijd. be noernd, met ing. van 1 Nov. tot dir der tuchtschool te Haren, J. A, Gerth van Wijk, pred. Ned. Herv. Gem. te Beiuebroek. Is jhr. mr. V. E. L. de Stuers, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Ge- neraal, bevorderd tot commandeur in de orde van deo Ncd. Leeuw. Is J. Corbet, brandmeester bij ce vrijwillige brandweer te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verb, eeremedaille in brons, aan A. Flentrop, winkelbed. bij de firma R. Köhne te Zaandam. Is aan W. H. F. baron van Heem stra, op verzoek, met ing. van 1 Nov., eervol ontslag verleend als burgern. der geui. Deventer, met dankbetui ging voor de langdurige diei.rien door hem in die betrekking bewezen. Bij besch. v. d. Min. van Marine is, met ing. van 1 Jan 1914, aan den lichtw. te IJmuiden A. Zwaai, op ver zoek, wegens meer dan 55 jarigen ouderdom, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Letteren en Kunst ALBERT SPALDING. De bekende violist Albert Spalding, dio in het vorig seizoen met Coenraad Bos een tournée door Holland maak te, zal in de maanden October en No vember wederom een serie concerten in ons land geven. Ditmaal zal hem begeleiden Audré Benoist. In enkele plaatsen zal Spalding buitendien met Coenraad Bos een sonate-avond ge ven. HET KLEIN TOONEEL. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Ct.: Te Leiden zou gisteravond Speen- hoffs Klein Tooneel een uitvoering geven in den schouwbrug. Tegen dat de voorstelling zou aanvangen, was de zaal reeds aardig bezet. Van een uitvoering kwam echter niets, aan gezien de heer Speenhoff de wach. lende schouwburgbezoekers telegra fisch in kennis stelde, dat wegens dienstweigering van den heer Brond- geesrt de voorstelling niet kon door gaan. Rechtszaken DE EEDSQUAESTIE. Voor den Hoogen Raad werd ge pleit in de zaak van een timmerman te Zaandam, vervolgd wegens het weigeren om als getuige in een straf zaak onder het opsteken van de twee voorste vingers der rechterhand den eed af te leggen, naar de wijze zijner godsdienstige gezindheid, behoor en- de hij niet tot eenig kerkgenootschap. De Rechtbank te Haarlem bad i.em ontslagen van rechtsvervolging, om dat voor beklaagde als niet bohooren- de tot eenig kerkgenootschap geen wijze van eedsaflegging bestaatim mers onder godsdienstige gezindheid is te verstaan kerkgenootschap. En het eedswetje dat alleen den vorm van de eedsaflegging regelt, heeft in deze leemte niet voorzien Het Gerechtshof te Amsterdam had overwogen, dat hetzij men godsdien stige gezindheid als kerkgenootschap dan wel als gevoelen opvat, in 'eder geval 't feit niet strafbaar was en dat de wet van 17 Juli 1911 in deze leemte niet voorziet. Op deze gronden had ook het Hof den beklaagde ontslagen van rechts vervolging. De procureur-generaal bij het Hof was van deze beslissing, ofschoon zich daarmede volkomen vereenigende, in cassatie gekomen, omdat na een der laatste princlpieele arresten van den Hoogen Raad op dit stuk het eedswetje in werking is go treden, waardoor wellicht in 's Imo gen Raads opvatting een verandering zou kunnen zijn gebracht. Namens den gereqüireerde be streed mr. J. A. Levy, advocaat te Amsterdam, het cassatieberoep. Conclusie van 't O. M. op 3 Novem ber. Gemengd Nieuws BLOEDVERGIFTIGING. Nog steeds kan men in couranten berichten over bloedvergiftigingen uit gaande van een of ander klein wondje lezen. Dikwijls wordt dan deze bloed vergiftiging door den berichtgever met gekleurde kleedingstukken (voor al gekleurde kousen staan in een sléchten reuk in verband gebracht. Intusschen. al die gevreesde kleur stoffen hebben met bloedvergiftiging niets uit le slaan. Vroeger dacht men daar anders over. Men wist, dat voor al in aniline-kleurstoffen dikwijls ar senicum voorkwam en vermoedde nu, dat deze stof door het wondje werd opgenomen en dat zoodoende een bloedvergiftiging tot stand kwam. Deze voorstelling omtrent het wezen van het bloedvergifligingsprooes hoort men ook nu nog dikwijls door leeken verKonuigen. 'loch is zij geheel on juist. Bloedvergiftiging ontstaat uit- sluitenu uoor het binnendringen van gevaarlijke bacteriën, in de wond. Deze bacierren vermenigvuldigen zich en produoeeren vergiften, die in hei bloed worden opgenomen en o.a. koorts veroorzaken men spreekt dan van wondkoorts. Wanneer echter deze bacteriën, wal hun „woon plaats" betreft, zich niet tol do wond beperken, maar zich ook elders in het lichaam gaan nesteion, dan krijgt men den toestand, dio door leeken met den naarn van bloedvergiftiging wordt bestempeld. Gewoonlijk ziet mon dan eerst een sterke zwelh.l_, in de omgeving van de wond optreden, terwijl een fijne, lange, roode st: e- reeds de richting aangeeft, waarin do „infectie" zich verder zal uitbreiden. Een enkele „klier" (bij vingerwondjes meestal een klier in de okselholte) is dan gewoonlijk ook reeds gezwollen en pijnlijk. Echter kunnen deze ver schijnselen ook geheel ontbreken de bacteriën kunnen direct in het bloed komen en zich daar vermenigvuldi gen. Dan ontstaan ook koortsen, ter wijl plaatselijke verschijnselen ont breken. Een derde mogelijkheid is, dat de bacteriën van de wond naar andere plaatsen van het lichaam ge sleept worden cd daar ettcring („ab cessen") veroorzaken. Men .ziet dus, dat bloedvergiftiging zich onder ver schillende vormen kan voordoen, doch veroorzaakt wordt het steeds door bacteriën. Een roestige spijker, een speld niet het zoo gevreesde ko pergroen (dat intusschen een vrij on schuldige stof is), een pen nog met inkt bevochtigd, zij alle hunnen slechts indirect bloedvergiftiging ver oorzaken.. Echter zijn wel de door deze voorwerpen veroorzaakte won den meer vatbaar voor „infectie" dan die, welke door blanke spijkers, schoone spelden en nieuwe pennen worden veroorzaakt, omdat in de eer ste gevallen vreemde stoffen (roest, kopergroen, inkt) in de wond worden gebracht, waardoor de genezing wordt vertraagd en de gelegenheid voor het binncnurmgen van bacteriën a us wordt vergroot. DE DU1TSCHE LUCHTVLOOT. De vreeselijko ramp van de Lil omtrent de eigenlijke oorzaken is men het nog niet eens zal Duitschland toch blijkbaar niet beletten op den in geslagen weg voort te gaan. In het voorjaar van 1914 zuilen twee nieuwe marineluchtschepen worden ge bouwd. De L Hl zal door de Zeppelin- werken worden vervaardigd, de L IV door Schütte-Lanz volgens een nieuw type. EEN FLATER. De Times protesteert tegen de belton deling, die de Engelsch© militaire at taché, kapitein Wavell, In Rusland heeft ondergaan. Deze stafofficior. die op uitnoodiging van de Russische regeering de Russische herfst manoeu vres medemaakte, is, toen hij Rus land wilde verlaten, aan de grens aangehouden. Zijn pas was natuur lijk volkomen in orde, maar niette min werden zijn bagage en papieren doorzocht en onder politiebewaking werd hii naar Warschau terugge- brach'. Tlienr bracht hij urenlang in een soldaiemvachtkamer door. Zijn verzoek zich in verbinding te mogen stellen met het Britsriie gezantschap of zicli te mogen wenden tot een hoog geplaatst Russisch officier werd ge weigerd. Mon beschuldigde hem er van, dat hij zich in bezit had gesteld van militaire geheimen. Eindelij-, na uren wachten word de heguno vergis sing ingezien en herkreeg do officier zijn vrijheid. F.euige voldoening van de zijde der Russische regcering i3 •hem niet ten deel gevallen. MIJNBRAND IN OPPER-SILEZIë. In de Kaslellenge-mijn hij Borsig- w&rk brak Zaterdagmorgen een groo te mijnbrand uil, die d:or het vlam vatten van een gangspil veroorzaakt zou zijn. Twee mijnwerkers zijn reeds als verkoolde lijken omhoog go- bracht. Verscheidene anderen wer den zwaar gewond opgehaald en naar het naastbijzijnde ziekenhuis ge bracht; vier anderen zijn licht ge kwetst. door brandwonden aan hoofd en bandon. Spoedig na het ongeluk daalde een reddingsbrigade in do mijn af om po gingen tot redding der gewonde ar beiders in het werk te stellen. Daar slechts een deel dezer mannen weder van hun feldbaflige taak is terugge keerd. vreest men dal de. overigen door het vuur zijn ingesloten. Behal ve deze vermist*.: rcddingsinanschnp- pen bevinden zich nog een opzichter, een timmerman en een mijnwerker in de brandende mijn, zoo meldt de „Te legraaf'. EEN KAFFEROPPERHOOFD. De Zoeloehoofdman Dinïzoeloe is gestorven. Dinizoeloe was een zoon van den vermaarden Cetchewayo. Hij w rd in •1864 geboren en werd reeds op 15-jari- gen leeftijd 1 Hoofdman der Zoeloes. Hij was van eerzuchtigen aard on trachtte zijn gezag herhaaldelijk uit te brei den. En de overlast, dien hij den En- gelscheu bezorgde bracht dezen er too krachtige maatregelen tegen hem te nemen. In 1889 werd hij naar Si. He lena verbannen. Negen jaren later kreeg hij verlof terug te keuren en hij werd toen hoofdman der Oesootoes in Zoeloeland. De onrust echter in dit land, moorden op loyale hoofden, maakten het in 1907, haar de Natul- sciie regeeriug meende, noodig Dini- ioeloe weer le verwijderen. Ilij werd gevangen genomen en in 1909 weid hem een proces aangedaan wegens ondersteuning van rebellen. Hij werd tot vier jaren gevangenisstraf veroor deeld. Een jaar later kreeg hij gratie en sedert leefde hij van een hem toege kend .jaargeld op de hem geschonken hoeve. TURKSCllK IIERINNERINGS- POSTZEGELS. De N. R. Ct. correspondent tc ICon- stantinopel schrijft: Het departement der post en tele graaf heeft besloten een stel bijzon dere postzegels uit te geven ter' her denking van het weder bezetten van Adrinnopel. Deze nieuwe zegels zijn te Londen gegraveerd en gedrukt, zijn dubbel 'Sm groot als de tegenwoordige, en vertuo- nen de afbeelding van de beroemde moskee van Sultan Selin le Adriano- pel, DE LADING VAlN DE VOLTURNO. Zooals men weet, zijn over de la ding van dè Volturno verschillende berichten en geruchten ju omlcop. Thans is ui.t zeer goede bron mede te doelen, dat de lading van het verbran de stoomschip uit de volgende produc ten bestond: Aardappelen, Kaas, koek, krenten, erwten, manufacturen, raapolie, aar dewerk bloembollen, wijn, glaswerk, filtreerpapier, loodeu kogeltjes, ge zouten buiden, kinine, Cocaosclhllen, lampen, salpeter, chloride of barium, boeken, magnesiet, planten, stroobul- zen en stroom at ten, analineerf, anali- ne-olie, liqueur, barium superoxide, fotoplaten, turfstroo'isel, thee, ijzer werken, Haarlemmerolie, teerolio, pe- Irochvloride (vlekkenwater), provi sion. Hieruit blijkt, dat vele zeer brand bare stoffen tot de lading hchbon be hoord, maar teveqs dat geen carbid aan boord geweest is. De „N. R. Ct." meldt nog Bij aankomst van kapitein Inch le New-York heeft de directeur voor Amerika van do Uranium Stooui- vnartmaatschap>ij den moedigen ge zagvoerder van de „Volturno" de hand gedrukt en hem gezegd „De Uraniunüiju is trotsch op u. Zij en iedere andere lijn hoeft zulke man nen, als gij getoond hebt te zijn, noo dig. Gij zult spoedig een ander schip hebben het beste is nog niet goed go noog voor u." In den vriendelijken tuin van Mon- tefiore, waar de vogels nog ïn de hoo rnen zongen op dezen zomerschen herfstdag, daar speelde Maandag een troepje kinderen vroolijk in het zonnetje over 't gras. Zij kraaiden en joelden en riepen elkander lachende toe, en ai spraken zo ook verschillen de talen, uit kinderlijke intuïtie begrepen ze 't alles opperbest. Ze hadden zoo samen een innige pret. En met hun roode ijsmutsen op. waar uoivkere oogen onder uitkeken, in hun kleurige jurken en lange schorten vour, was dat oen zeldzaam vroolijk groepje over liet groene gazon. Iiot waren de kinderen, die bij d« redding van het brandende schip ge scheiden zijn van hun ouders en be geleiders. Want zooveel mogelijk worden die naar Rotterdam gebracht, in het gastvrij© asyl. waar ze blijven tot de volgende boot van de Uranium weer naar New-York vertrekt. En te zamen vormen zij een clubje van der tien, waarbij de stoomvaartmaat schappij een „zuster" heeit geplaatst voor hun verzorging. Om vader en moeder Helman, den concierge van Montefiore en zijn vrouw, wat te hel pen Want deze beide menschen heb-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6