lilLEVS SilLi W1AAE. TWEEDE BL&D Vrijdag 24 October 1913 Buitenlandsch Overzicht O® Êla8foarovuSkaara De troon van Albanië. Volgens <ie „Reichspost" zal de prins Von Wied de volgende week te Wee- nen aankomen en met graal Berch- told een onderhoud hebben over de troonsbestijging in Albanië. Daarna zal hij naar Rome vertrekken. ÜV,lg.ar.en en Serviërs.. Uit. Sofia wordt geseind: De post Govodamik (waarop de Ser viërs eenlgé dagen geleden een aan val hebben gedaan), ligt, al wordt het van Servische zijde ontkend, op de Serviseh-Bulgaarsche grens, die door het verdrag van Boecharesl in geen enkel opzicht gewijzigd is. Daarom trent kan geen verschil van meening bestaan. Dat de Bulgaren de Serviërs zou den hebben aangevallen is een onmo gelijk vol te houden bewering; het is toch niet aan te nemen, dat een pa trouille van zes man een geheele compagnie zou aanvallen. Da vloten van Engeland en Diiltschland. Het denkbeeld vaii'den Eugelschen minister Churchill om een vacantie jn te stellen in den EngeJschen en Duitsehen vlootbouw, mag op niet1 veel instemming rekenen, naar we reeds hebben meegedeeld. Dat blijkt ook uit een onderhoud, dat een mede werker van de Daily Chronicle" met admiraal von Tirpitz, den Duitsehen staatssecretaris van marine heeft ge had. Dit onderhoud was zeer vriend schappelijk, maar tevens bleek eruit, dat de Düifcsche marine-autoriteiten er niet aan denken om van de een maal vastgestelde plannen af te wij ken. Duitsc-hland zei de heer vón Tirpitz heeft niets te verbergen. Het handelt volkomen openlijk en het vlootprogramma wordt hier volstrekt niet versneld, noch verlangzaamd. Men werkt gestadig door aan de vol tooiing van de Duitsche zeemacht. De Duitsche marine heeft slechts een defensief doel,-dient voor de be scherming van hét Duitsche rijk en zijn handel,'en maakt het tevens voor üuitschland mogelijk, .mede. te spre ken in don raad dér gróote mogend heden. Von Tirpitz ziet niet in, waarom men dit recht aap zijn,land zou kun nen ontzeggen'. Een aanvallende, oor log schijnt hem voor Duitschland een oninogelijKh'eid toe'. 'De zeemacht zal echter worden ontwikkeld in evenre digheid met de sterkte' van, de marine1 van andere,landen ..eu .de eischen:vau' de politiek, Waarom (vraagt vuii.'lirpiu). ziét men juist in .den groei van de D uit- ische vloot'een "'gevaar? Frankrijk, Rusland, dé Véreëhigde 'Stalen, even als Griekenland, <te Zuid- Ameriliaan- sche Staten-, 'Oostenrijk-Hongarije èn Italic, allen leggen zich toe op-het bouwen van een vloot. -.Frankrijk. en Rusland zijn bondgejiooten. en geven gezamenlijk heel wat meer uit voor den vlootbouw dan. het'Duitsche rijk. Hij vindt ér iets belachelijks in, dat er in Engeland zulk een beweging wordt gemaakt over de Duitsche vloot. Hij wil op geen enkele wijze de Britsche marine-politiek beïnvloeden; hij blijft er echter bij dat voor zijn land veiligheid een vereischte is. Allerlei De Duitsche Rijnmonding. De Duitsche regeoring heeft in zake de plannen tot aanleg van een Duitr schen Rijnmond, in het bijzonder de plannen tot verbinding van den Rijn met Weser en Eems van de verschil lende betrokken provinciale besturen, spoorweg- en mijnbesturen rapporren opgevraagd, die thans schijnen te zijn ingekomen. Op grond', van deze rap porten hebben er tusschen de Pruisi sche en de fijksregéering besprekin gen plaats gehad, die waarschijnlijk tot resultaat zulfen hebben, dat de rijksregeering zélf zich met het on derzoek der kanaalplannen bezig zal houden. De verschillende projecten zullen uit technisch, financieel en economisch oogpunt wórden 'bestu deerd en van de resultaten van 'dit onderzoek zal het afhangen of de re geering eenïg plan zal kunnen steu nen. De financiën van Frankrijk. De ministers zulien bijeenkomen om den financieelen toestand verder te bespreken en na te gaan-hoe het even wicht, in de aanstaande begroo- ting kan worden verkregen) De stij ging der jaarlijksche uitgaven, waar in moet worden voorzien, bedraagt 800 millioen, waarvan 150 millióen al leen ten gevolge van de wet op den driejarigen dienstplicht, 2Ó0 millioen voor Marokko, 40 millioen voor de verbetering der onderwijzers-salaris sen, 35 millioen voor de verbetering der arbeidsvoorwaarden van de dou anebeambten. Om het tekort te dekken wil men in de .begrootirig opnemen een geraamde inkomst van 100 millioen van de in komstenbelasting, thans nog bij den Senaat aanhangig, 100 millioen van andere belastingen die het kapitaal zullen treffen, 100 millioen uit de herziene belasting op buitenlahdsche waarden (van welk bedrag echter 50 millioen moet dienen voor verlich ting van de grondbelasting). Verschillende voorstellen zijn nog gedaan maar in den ministerraad die .Zaterdag te Rambouillet onder lei ding van president Poincaré plaats heeft, zullen eerst definitieve beslui ten worden genomen. De onlusten in Portugal. Uit Lissabon wordt nog geseind: De politie tracht het spoor te vinden vair een oud-minister van marine, die betrokken is in de jongste revolutio naire bewegiDg. Uit Porto- Mangualde, oud-offi- fieier van de marine, die gehouden wordt voor den leider der monarchis ten in het noorden, is gearresteerd. De Chineesclie zeemacht. Op verzoek van de Chineesche re geering, die hare zeemacht wil uit breiden, zal de Britsche regeering te barer beschikking, stellen den kapi tein ter zee Christian als directeur van het op. te richten instituut voor de marine aan den Nimrod-Sond (bij Sjanghai) en een aantal instruc teurs. Uit Mexico. Felix Diaz is, zooals we reeds met een enkel woord mededeelden, te Ve ra. Cruz geland, zonder.dat hem iets .„overkwam". Aan de. landingsplaats stonden eenige honderdeiï arbeiders, die hem levendig toejuichten,' toen hij aan wal stapte. Desgevraagd verklaarde hij, dat hij .zijn 'candidatuur voor het president schap van Mexico niet zou opgeven, al zou hij' ook tegen Huerta móeten optreden. JJe' Mcxicaanische regeering heeft nog op het laatste oogenbük pogingen aangewend om hem uit het land te houdeneen vertegenwoordiger der regeering kwam n.l, aan boord en trachtte hem te overreden door te rei zen naar Tampico. Diaz had daar echter geen ooren naar. Binnenland HET OUDERDOMSPENSIOEN. De Tel) meldt Zooals mén weet werd indertijd door 'prof. dr.' Kluyver de berekening gemaakt, .dat in geheel Nederland On geveer 25.000 personen voor een ou derdomspensioen in aanmerking zóu- 'deh kómen. Voor Amsterdam werd nét aantal gerechtigden 'op een tiende .van het totaal,,dus. op .2500 geschat. Naar wij" uit goedé bïori, verhemen, heeft het getal van hén, die té Am- eterd-am recht blijkente hebben öp een pensioentje,"thans reeds de. acht duizend overschreden. Als merkwaardigheid werd ons voorts medegedeeld, dat zich speciaal in Amsterdam veel meer vrouwen dan mannen aanmelden. Dé rubriek werk sters en schoonmaaksters' is met het grootste aantal gegadigden vertegen woordigd. STROOPERSDRAMA. Dinsdagavond schoot v. d. V., te Koewacht, zekeren F. bij ongeluk een lading hagelkorrels ondër 't- rechter schouderblad. De toestand van- den getroffene is ernstig. (M. Ct.) AFSCHAFFING VAN GE- MEENTETOLLEN. De gemeenteraad van Wildervank besloot, naar de Tel. meldt, met al- gcineene stemmen toi afschaffing van alio genieenletollen. ONDERSCHEIDING. De Minister van Staat jhr. rui'. Van Kaunebeeti', voorzitter van het bestuur van de Carnegiestichtmg, is benoemd tót Grootkruis in de orde van St, Mau ritius en Lazarus van. Italië. DE MAX 1-IAVELAAR. De beer De Koek, oud-lid van die •Mg.' Rekenkamer, heeft in De Tijd spiegel versc-billende artikelen ge schreven, waarin hij de Max Have-mar van Mull/atuli beschrijft en meent te hebben aangetoond, dat "de Max Ha- velaar niet anders "is dan een zelf- pleidooi voor een kwade zaak en dat bét. boek wemelt' van' leugries en las-' terlijko beschuldigingen ten koste von verdienstelijke Indische ambtenaren, van een gahsch korps Indische lands dienaren en van de Indische en Neder landsche Regeeringen. De heer de Koek constateert dat. zijn aanvallen niet weerlegd zijn ge worden, Nu concludeert hij dat de regeering ■geen subsidie meer verleenen mag aan hot Max Ho velaar fonds, omdat zij niet mag meewerken om den schrijver van zulk een boeit populair te maken. GENEESKUNDIGEN EN MAGNE TISEURS. Naar het Hbld. verneemt heeft zich een commissie van medici gevormd, die zou trachten een onderzoek in te stallen naa-r de resultaten dte zieken en in het bijzonder ernstige en als hopeloos door doctoren opgegeven patiënten van hun behandeling door mungetisurs ondervonden hebben. EEN WANHOOPSDAAD. Uren ver bad bij reeels gele open over de lange, eindeloos lange Drent-' sche bei. Steeds was bij maar voort blijven loapen. Hier er. daar en overal bad bij om werk gevraagd, doch ner gens was er voor den ouden zwerver zelfs maar 'n boterham of 'n slok kof fie te verdienen. Toen boorde hij van de lamlkolonie der wijlcvereeniging Filadélfia, te Tinaarloo. Daar zou nij zeker vinden hetgeen' hij zochC Werk en diain eten,, drinken. Na dagen en dagen kwam hij éimtetijk dood-op bij de Lnndkoloivic aan. Hoop lag er in z'n blikken te lezen toen hij het bek van deze stichting doorging. Moedig stapte hij naar binnen, en vroeg den directeur te spreken. De heer Kuiper stond den man dadelijk te woord, doc-h meest, toen bij hét verzoek-boor de, dezen tot zijn spijt teleurstellen. Do inrichting'is te klein; al de plaat sen zijn'er bezet. Onmogelijk was-het ook nog dezen man te bergen. Met een dofheid In zijn blik en teleurstelling in heel zijn wezen ging hij. 'Eenige uren later verbeidde zich op de Landkölonie het berioht, dat twee schippers het lijk van 'n ouden landloopar in het kanaal drijvétiide hadden gevonden. De man had, nér gens geen uitkómst meer'vindend, een einde,aan zijn leven gemaakt. Ui verband" met dit droevig geval deelt men aan de N. Gr. 'Ct. mede, dat de voorzitter van de Landkolonie Woensdag noig' tien persoueg, die op neming verzochten, moest af w ij ren. En dat gebeurt bijna eiken dag. VERDRONKEN. Te. Lobit is 'van de sleepboot Karl Sell roers 5, een 18-jarig matroos, ze kere B., uit Culemborg, over boord geslagen enverdronken. Zijn lijk is nog niet teruggevonden. Te Lobit is den. g.epasseerden nacht de 16-jarige matroos G. Weterings uit Raamsdonkveer, van het schip „Pas", schipper Verschuren, over boord ge vallen en verdronken. DE POLITIE TE 's-GRAVENHAGE. Bij nota 'van wijziging in de ontwerp gemeentebegrooting zijn door B. ert W. gelden aangevraagd voor versteiS- l-i'ivr van hét pMat-iepe-raa-néel ihet 4 inspecteurs ©u 9 brigadiers in verband met eene voorgenomen -wij®i-ging Üu cbi. dienstregeling voor het inferieur politiepersoneel, beoogende eene ver korting vaii het aantal diensturen-, met de bedoeling' het pei'sorieeil bij de nieuwe dienstregeling in 3 ploegen te dioen opkomen. ACTIE BAKKERSGEZELLEN TE AMSTERDAM. Do conferentie van het bestuur van de patroonsvereeniging „De Voor zorg" met de hoofdbestuurders der1 Federatie van Bakkersgeaellénbonden gistermiddag gehouden, duurde van 2 tot 6 uiur zonder tot overeenstemming to kunnen geraken. De patroonsyereeniging bleef vast houden, behoudens eenige kleine, van ondergeschikt belang zijnde, wijzigin gen', aan do door hare algeimeene ver gadering vastgestelde loonregeling, die ruim het'midden, hield tusechoh de- door do gezel lenfederatie vastgestelde regeling en de thans bestaande. Wegens- het vergevorderde uur werd do vergadering geschorst tot op later te bepalen dalurn, in welken tijd de gezellen-federatie hare voorstellen tot wijziging der patroons-regeling.na der zullen vastleggen in een schrij ven dat aan het bestuur der patroons vereeniging: vooraf ter béoordeeling zal worden gezonden. Naar von -patroonsaijde aan hot Hbl. medegedeeld wórdt, eïs-c-hen de ge-zei len eene verhooging, die mot de oxtra- betaling van aafosM, op do Zondag avonden, do vermindering van don wokelij kschen arbeidsduur benevens oen .verh-ooglng van liét weekloon, óp 4 tot 5 gld, gerekend kan worden; ter wijl volgens de -palroonsvoorstellen f 2.50 h f 3 por week voriiooging zou gegeven worden. NAAR ALBANIë. Kolonel de Voer en majoor Thom son, die bun opwachting bij dén Mi- nistor van Buiteralandsahe Zaken maakten, vertrokken nog deze week voor de bekende op-dracht naar Alba nië. e AUTO IN BRAND. Op den Schleweg te Rotterdam is door een defect aan de carburator, de auto H 5185 van den heer A. Verou den, wonende te Den Haag, in brand geraakt. De twee inzittende heeren zijn er bijtijds uitgesprongen. Men wilde juist de brandende auto in de Schie rijden, toen er een spuit aan kwam en het vuur blusc-ht-e, zoo meldt de Tel. BRAND. To Ette-n (N-.-B.) is do boerderij van C. v. d. Avoir! op bet Slagveld geheel afg-eb-rand. Kalveren, en varkens gingen mede verloren, het overige vee is gered. Oorzaak onbekend. DE NIEUWE AMBACHTS SCHOOL te Hilversum is thans geopend j leerlingen zijn reeds op do school go- plaatst.. WENSCHEN VAN 'T N. O. G. Het hoofdbestuur van het Neder land,sch Onderwijzers Genootschap heeft een adres gericht tol don Minis ter van Binnen! andsche Zaken. Ten zeerste betreurt het hoofdbe stuur-liet, dat in do Troonrede elke aankondiging van een voorgen-omen wijziging van de Wet op het Lager Onderwijs- werd gemist en het dei-hal ve hic't in de bedoeling der Regeering schijnt te liggen de door het Genoot schap zoo hoog hegeerde verbeterin gen a.' een afdoende regeling van de sa- larieering der onderwijzers r b. een wijziging van art. 21 der Wet op het -Lager Onderwijs, waardoor o'olc aan de riic-t-iioofden invloed zou vvo-rden gegeven in de regeling der schoo-lzaken c. uitbreiding en verscherping der leerplichtwet d. -verbetering van de opleiding dei- onderwijzers e. een reorganisatie van het school wezen, waardoor het onderwijs zou werCiéu rijkszaak. in dszo regeermgsperiode aanhan gig te maken. Inzonderheid betreurt bet hoofdbe stuur dit ten opzichte van. het eerste punthet is van meening, dat een herziening der ondeTwijzerssalarissen (niet het piinst .voor de onderwijzers, die cup bet platteland en in dé kleine steden werkzaam zijn) in höoge mate urgent is. Het--hoofdbestuur veroorlooft zich i dea wensen uit te spreken, dat liet :den .Minister moge behagen zijn in vloed .aan te.wenden, dal wet-svoor- s'telléhaanhangig worden 'gemaakt, door welke aan de reeds zoo lang be- staande,.en tot nu toe onvervuld ge bleven wenschen -der onderwijzers, •wordt tegemoet gekomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk, besluit is M. A. A. .van Hooff bènoernd tot burgemeester der gemeente Tèrheyden. Is'niet ingang van 1 November be noemd tot burgemeester der gemeente Idkaixle'radeel O. Greehe, met toeken ning van gelijktijdig eervol .ontslag als burgemeester der gemeente Sloten (Friesland). Is Mr. J. A. ten Holte benoemd tot burgemeester der gemeente Dalen, en tot burgemeester der gemeente Oost- stellingwerf G. Kóots.tra, secretaris djer gemeente. Is aan L. J. Stevens op verzoek met ingang van 25 October eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Sambeek, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINUERHERiSTELLIN'GS- EN VA- CANTIE-KOLONIES. In de koloniehuizen van het Cen traal Genootschap werden in het af- geloopén 9eizooii 1926 'kinderen ver pleegd. Voor 561 van deze oordeelden de verschillende kolonie-artsen een ver lengd' verblijf van ten minste twee maanden n-oodzaikelijk. Wegens geldgebrek der afdeelingen kon slechts aan 123 een langer ver pleging worden toegestaan. Bovendien werden ta het tehuis te Nunsp-eet, dat meer als herstellings oord is ingericht, en bestemd is voor zwnikkere kinderen, van' 1 Mei af tot heden'S0 kinderen opgenomen en in Fe ui i B et on (Nadruk verboden). 72) Aarzelt hij dan Neen, maar hij wacht. Waarop wacht hij? Zijn dochter bemint u, mijn zoon. Dat heb ik reeds opgemerkt, toen zij hier kwani. Mijnheer Rertig- nolles heeft het ook niet voor ons ver zwegen. llij heeft bet Openhartig-aan Michel *gezegd. I-Iet zou hem zoo ge lukkig maken, wanneer gij haar 'ief- de beantwoordde! Zij bemint u onuit sprekelijk en uw wcigoring zou dat arme kind tot waanhoop brengen. Mijnheer Bertignolles houdt onuit sprekelijk veel van zijn dochter, wan neer gij weigort zal hij misschien geen gevolg aan zijn edelmoodigheids- besluit en uw. broeder prijs geven aan de schande van een bankroet, dat dan onvermijdelijk zou worden. Aarzelend voegde zij er bij Morgen, mijn zoon, moet gij een besluit nemen. Hij fronste de wenkbrauwen. Moedor, zeide h-ij,. r het ïs voorslaat. Neen, neen mijnheer Bertignol les heeft niéts gezegd, waaruit wij zouden kunnen opmaken, dat hij aan zoo iets denkt. Hij heeft zijn kindlief, hij wil haar gelukkig -zien, hij weet dat zij u- en. ons waardig is. Mijnheer Bertignolles zou or veel onder lijden, en hij zoumisschien minder vriend schap pél ijk tegenover ons gestemd zijn, daar gij de aanleiding tot de smart zijner u-ochter zoudt zijn. Mo; gelijk zou hij zeils de handen gebeel van ons. aftrekken. Dat is niet zeker, maar het is tooh te vreezén. En wan neer het zoo was, Laurent, dan zou uw broeder verloren zijn. Een koop, hel is wel een koop! Zij antwoordde ditmaal nieL Zeker, In haar hart moest zij toe stemmen, dat die wreëde uitdrukking de waarheid was. Ja, het was inderdaad een koop. Bertignolles was zoo behendig te \yerk, gegaan, dat deze koop zek&r- moest nangen-omen worden. Laurent zweeg 'en de markiezin durfde ook het stilzwijgen niet te ver breken. Geruime tijd verliep er voordat zij zacht en vreesachtig stamelde In naam van uw 'broeder, in naam van uw moeder, Laurent. Moeder, gij weet .dat mijii hart niet vrij is. Ik weet het, mijn zoon, en wan neer ons niet zulk een onheil dreigde, wanneor wij niet zulk een moeilijxcn tijd doorleefden, dan zou ik er ook niet op aandringen. Ik zou u de in spraak van uw hart laten volgen, want thans geloof ik ook, dat Marie- Rose waardig was uw vro-uw te v.'or- den. Hij boog het hoofd. Tranen, bittere tranen welden in zijn oogon op, bij de gedachte aan zijn lentefee. Antwoord mij, Laurent. Gij wei gert Helaas, moeder, ik zou het Wil lem i Dus gij neemt het aan? zeide zij-vol-vreugde.- Omdai g.j -het beveelt, moeder, - Neen, mijn zoon, neen, ik heb hot u niet bevolen, ik heb u sleobts ge smeekt, in naam van uw broeder, in naam van het gevaar, dat ons be dreigt. De wil van Michol zal ook de mijne zijn. Zij trok hem aan haar hart en t us- te hem innig. O I wanneer Mariei-Rose niet met hem gebroken had, wanneer hij, zoo als vroeger,, van baar liefde verzekerd was geweest, dan zou hij weerstand hebben geboden, maar zijn moeder overviel hem in den staat van terneer- gedr'uktheid. en ontmoediging, waarin hjj verkeerde.. Dus, zeide de markiezin, ik kan aan Michel zeggen, dat hij mor gen aan mijnheer Bertignolles ie hand van zijn dochter voor u kan vragen morgen, moedei-, zoo spoedig? liet moet, mijn Laurent Het zij dan zoo. Hij droogde de tranen, die hem langs dé wangen vloeiden. Zij begreep dat hij ^nde.- -r Vergiffenis, mijn zoon, sta melde de moeder,. HET BAL-MASQUé. Den volgenden dag was hét feest ten huize van Bertignolles. Den gebeelen dag wu3 de Ameri kaan' zeer zenuwachtig geweest. Ilij naderde het doel van zijn po- Jingen, van -zijn listen, van zijn iris- ad en. Sedert maanden vervolgde hij een ideaal en alles was zoo behen dig aangelegd, dat'hij zeker was haar verwetenlij kt te zullen zien. Hij verwachtte dién- avond den markies De Soulaimes, den bemidde laar tusschen Laurent en Jenny. Hij bad over dit" onderwerp zich duidelijk genoeg u-itgedTukt orn zeker te lyunnen zijn, dat inen hem had be grepen. Hoewel onder allerlei mooie woor den' én beleefdheidsvormen verscho- <Ie naJaafSverpléging öp Zwartendijk te Egmond aan Zee 30 kinderen. Totaal werden dus tot heden opge nomen 2046 kinderen. Het nieuwe koloniehuis, het Rivier huis, te De Steeg-, heeft 5 groepen van 70 ikinderen gehuisvest en heeft uit nemend voldaan. Plannen zijn in bewerking voor den bouw van een herstellingsoord te 'Nun- speet, waar kinderen met zwaardere aandoeningen een voor ieder kind in dividueel to bepalen verplegingsdnur zullen verblijven. Bij dit gebouw zal een afzonderlijk ziekenhuisje en een schoolloikaal behooren. De grond, ter grootte van 15 beda ra, is reeds aangekocht. Het is de bedoeling bet gebouw te doen zetten, zoodra de gelden bijeen zijn. CHRIST. NAT. WERKMANSBOND. (Vervolg. 1 Besüoten werd te ijveren voor het oprichten van sociale cursussen In verschillende afdeelingen, met. steun van het hoofdbestuur. Daarna kwamen in behandeling de voorstellen van de afdeelüig Rotter dam, luidende: Het hoofdbestuur dringt er bij de regeering op ann, den arbeidsduur van bet winkelpersoneel bij d© wet te regelen, en: het hoofdbe stuur dringt er bij de regeering op aan om het winkelbedrijf onder de ar beidswet te regelen. Na besprekingen over deze voor stellen verklaarde het hoofdbestuur zich in deze diligent. Breedvoerig werd gesproken over de verhouding van den bond en de politiek, Besloten werd. orn de statuten in ditverband niette wijzigen. TOEKOMST VOOR JONGE BOEREN. Van de vrouw van een landarbeider die twee jaar geleden door bcahidde- ling van de Zuid-Afrikaansohe Voor- sehotkas met vrouw en twee kindoren naar -Transvaal vertrok, ontving Hollan-dscb.-Zuid-Afrika" een schrij ven, waaraan wij liet volgende ont- Ieenen: Wij zullen altijd het o ogen bl ik ze genen, diat ons met de Voorschöfik'as in aanraking heeft" gebracht, daar deze kennismaking geleid heeft tot onze tegen woord ii ge welvaart, en, zoo wij hopen, toekomstige onafhankelijk heid. a Voor eenige weken terug hebben wij acht jonge ossen gekocht; ze-s daarvan kosten 4.17.6 p.st., de twee andere elk 5 p.st. Zooals ik in mijn vorigen brief meldde, hadden wij et"al twee en een koe! Deze koe kan in deze maand kalven. Wij hebben bij het einde van dit jaar nog geld over voor nog vier ossen. Dan hebben wij dus een span. „Zij mogen vrij Loopeu bij een Hollandschen boer hier in de buurt. Deze heeft ons zelfs aangebo den om de ossen te teren. Wij mogen daar oolo nog nicer vee brengen,- want daar hij duizend morgen grond in eigöii-dorh heeft, -komt het op een paar beesten meer of minder niet aan. In deze twee jaar zijn wij <l-us al aardig vooruitgegaan. Wat zou het geweest zijn, ii dien wij in Holland gebleven -.warc-n? In het derde of' laat ste jaar van ons contract kunnen wij voor machinerieën zorgen. Een twee scbaavploeg kost 16 p.st., een mais- planter 12 p.st. Dan hebben wij een óénschaarploeg noodig voor landont- ginninig. Een ossenwagen is nog een ding, waar het meeste- geld aan hangt. Daar ik tegenwpoixlig iets bij vérdién, 'kunnen wij weer 10 sh. meer in de maand wegleggën. Daarbij lean ik nog een spaarpotje makein, dat later die nen nioet 'voor den aenkooip van hoen ders, want dé hoender-boerderij is-een reusachtig beta-'ende industrie. Een vrouw, die haai- hoemtei'boerderïj met een wéinig zorgvuldigheid drijft, kan met de hoenders van onzen patroon houden recht houden. Dit weet ik bij ervaring, ofnd-at ik nu biina twee jaar met de- hoenders van onzen patroan boer. Op het oogenbük zitten er twaalf kippen te broeden. Ook de kalkoen boerderij betaalt goed, vooral als men dicht bij een markt woont. Wij hebben hier ook makouwen en Kaapsche een den. Daar deze dieren zoo lastig zijn voer de kippen, houd ik ze afzonder lijk in een omheinde ruimte. Men kan deze dieren iédere maand plukken, behalve in den broedtijd. Voor een pond veeren ontvangt men 3 A 4 Sh., al naai- de marktprijs is. Na een buitengewoon zachlen win ter is de zomer zoo maar onverwacht ingekomen. De pérzikboomen hebben hun rose vobrjaarskleedje verwisseld voor groenen zomer dos. Ook de wil gen staan in vollen bladertooi. - Een zachte en alles verkwikkende regen heeft vandaag mensch en dier ver- frischt Daar wij in Juli en Augustus ook een paar flinke buien hebben ge had, was de groiid echter niet zoo heel érg uitgedroogd. Zuid'-Afrik-a schijnt échter niet zoo'n groot© behoef te aan.water te hebben. Nieltegen- len, was hét toch niets anders dan oen koop, welken hij der familie De iuulannes voorsloeg. Hij zou Michél van een bankroet redden, wanneor Laurent met Jenny trouwde,, li.j wordt volstrekt niet opgeof ferd, dacht Bertignolles, terwijl hij uiet verachting zijn breed© schouders ophaalde. -Eén scnooner, zachtzinniger en be koorlijker meisje dan Jenny bestond er niet. Daarbij beminde zij haar Laurent onuitsprekelijk. En ten slotte bracht zij hem als bruidschat eenige millioenen aan. Zij zij» niet te beklagen, die Soulaimes, zeide Bertignollgs, ter wijl bij in zijn kamer heen en weer liep. Hier had hij zijn schuilplaats ge zocht voor de decorateurs, die zich van het geheele huis hadden meester gemaakt en onder leiding van Jenny e toebereidselen voor hot feest maak ten. ilij fronste de wenkbrauwen, «toen hij aan zijn dochter dacht. Zij zou hot besterven, wanneer ik haai-- dien Laurent niet gaf; mompëide bij. Zij zou sterven, rón der medelij dec voor mij. Hij huiverdé en streek dé hand over het -hoofd. Ja, ja, zij zou sterven 1 Onze Lachhoek AMERÏKAANSCH. Millfardair (tot zijne dodhter). Mijn kind, ik wil slechts je geluk er» heb er niets tegen, als j© do hand- reikt aan een armen, maar braven mill Ionair. DE DUURZAME STOF. Dame (slecht van betalen in een winkel, dien zij nu en dan begunstigt). Is d© stof wol solide? Winkelier. O zeker. Ze duurt w-el zóó lang tot u zo beeft be taald. staande do droogte van verleden jaar ll-ecft onze patroon nog tamelijk jnais geoogst. Mijn man beeft maïs verbouwd voor het ve© op een stuk grond van niet al te beste kwaliteit. I-lij had bet goed van kra-almost voorzien en van dat stuk grond, dat maar vijf morgen groot is? haalde hij 55 zakken maïs. De droogte en de geringe kwaliteit van dan grond in aanmerking nemende, ging dat nog al. Men rekent hier meestal, dat men acht zak mais op één morgen kan winnen, maar mijn man gelooft, dat men op ziin minst wel op 10 zak kan rekenen.Daarom betaalt het hier goed om een stuk grond te huren. Men kan hier erond buren voor 10 sh, per morgen, dieht bij een spoorwegstation. Verder het land*iiii, is de huur minder. Neem aan. dat wü 100 moreen land buren tegen 10 sb. De pacht bedraagt dan 50 p.st. Stel nu, dat we daar nu 75 morgen van omploegen en 25 mor gen houden voor weideveld. Op 8 mor gen land beeft men één zak zond noo dig, dus 9 zak leen ongeveer op 75 mor gen grond. Eén zak zaad-mais kost 1 p.st.; het zaad voor 75 moreen kost dus ongeveer 10 p.st. Met. de buur maakt dit 60 p-st. Op zijn minst geno men kan men 600 zak winnen op 75 morgen. Wanneer wé, als verkoop prijs, rekenen 10 sb. per zak. dan is do opbrengst 300 p.st. Gesteld n-u. dat men uitgeeft 60 p.st. aan kafferloon, dan is de netto-opbrengst 180 u.sf.. d.i. 15 p.st in de maand. Wanneer ik met boenders boer, heb ik geen huishoud geld noodig, dus kan mijn man alles houden voor vooruitgang of om af te lossen, als hij soms geld zou opeeno men hebben. De heeren begrijpen dus wel, dat de toekomst voor een flink persoon bier niet zoo onfortuinlijk is en voor flinke Hollanders is in Zuid-Afrika nog plaats genoeg. Er is hier land genoeg en de kwaliteit is goed o-ver bet alge meen.,.. Van X.. vernomen wij. dat bij mot goed gevolg kaas had gemankt. Mijn man wil dit nu ook gaan proheeren. want kaasmaken levert meer- voordeel op dan botermaken. Onze boterrnnke- i'ij neemt anders een grooten omvang aan. Ons product is zeer gewild en wij krijgen liet heele jaar door een hoogen prijs. Rechtszaken MOORDAANSLAG UIT WRAAK ZUCHT. Voor de Amsterdanisc.be rechtbank bad zich te verantwoorden de 47-jari ge kol'Gel-misbediende R. A. B., uit Maastricht, thans in hechtenis, be klaagd van poging tot doodslag, sub sidiair poging tot zware mishandeling De dagvaarding legt aan beklaagde ten Laste: dat hij ter uitvoering van zijn reeds eenige dagen te voren op gevat voornemen om Andreas Schoo- nebeek van het lenen te berooven, al thans hem eenig zwaar lichamelijk let sel toe te brengen, op 14 September 1913 in een koffiehuis in de E.N.T.O.S. te Amsterdam op eenige passen af- stands van genoemden Schoonebeak uit een op dezen gerichte, niet vier scherpe patronen geladen revolver drie schoten op dezen heeft gelost, ter wijl de uitvoering van zijn voorne men niet voltooid is alleen ten gevolge van de- van zijn wil onafhankelijke omstandigheden, dat deze alleen door" het eerste schot is getroffen en wel in de halsstreek nabij de luchtpijp,, dooh dit schot alleen een weinïr he- teekenende huid wonde heeft veroor zaakt, waarbij hoogstens de wand van de luchtpijp von buiten- is geraakt, doch geen' andere voor de levens- of li chaamsfunctiëii onmisbare of belang rijke doelen zijn. getroffen. De getuige A. Schoonebeek. was boekhouder bij de buffetvereeniging Noord-Holland, die op de E.N.T.O.S. een restaurant had. Hij had beklaag de ontslagen omdat hij niet eerlijk opgepast had. Beklaagde bed na zijn ontslag een revolver gekocht. Het P.M. eischte tegen den dader Hij ging zien of Rouiain Goux in het aangrenzend vertrek was. De secretaris zat daar te werken. Mijnheer Romain, zei zijn pa troon, u heeft wellicht het voorne men ons feest bij te wonen? Ja, mijnheer. Welnu, u moet dan maar van dat voornemen afzien. Waarom? Omdat het van u-w kant een groote onvoorzichtigheid zou zijn. ik zal immers gemaskerd zijn, zooals iedereen. Ja, maar vergeet niet, dat uw stem voldoende is om u in het verderf te storten. U heeft vroeger beweerd, geen woord te hebben gesproken. Dat was een leugen. Wees dus uiterst voorachtig. Ik zal niet spreken. Wie kan er voor instaan, niet te zullen spreken En wanneer zij u eens hoorden? Komen mijnheer De Soulaimes en de markiezin dan op het feest De markiezin niet, maar wel Laurent en zijn broeder. Ik herhaal u, dat het een onvoorzichtigheid zou zijnzio er dus liever van af. Zooals u wil. Hij ging weer aan zijn werk. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5