NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3le Jaargang Ino. 9314 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG SO OCTOBER 19*3 A HAARLf i i ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: 'aL^'A, jMSjf Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemj i.zu Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der T® Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 JJT 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 6.37k Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. a de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 31 OCTOBER. De Kroon: Concert Em-il TelmAnyi. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Bioscoop voorstelling Haarlemmerliöde en Spaarowoudc: Gemeenteraadsvergadering. OM ONS HEEN No. 1831 HafcetracMing van den Gemeenteraad. Het is niet gemakkelijk een over wicht van het voornaamste, dat in de begrootingsvergadering behandeld werd, in de gewone ruimte voor deze artikelen samen tc persen. Er is v alles en allerlei overhoop gehaald cn over sommige van die onderwerpen valt een heel artikel te schrijven, zoo- ^at ik mij er toe zal moeten bepalen, hier en daar een greep te doen. Dat dezen keer de algemeeno be schouwingen veel tijd zouden vorde ren lag voor de hand. Vooreerst om dat de toestand niet gunstig is en ei dus veel aanleiding bestaat om over geneesmiddelen te spreken, vervol gens omdat de twee sociaal-democra tische leden, de heeren Nagtzaam ea Poppe, zich in de afdeelingen al duch tig haddeu laten gelden, zoodat een uitvoerig betoog van dien kant te -.verwachten wa-s. Een politiek betoog zal men vra gen. I-Iet is met die politiek in den Raad wonderlijk gesteld. De kiesver- eeriigingen maken er geen geheim van, dat zij voor de vervulling van Raadsvacatures bij voorkeur zoeken naar politieke vrienden en zoo'dra zij die op den zetel hebben gebracht is de benoemde van meening, dat politiek niet in den Raad thuis hoort! En de bec-r Nagtzaam, gisteren het woord voerende, erkende dat hij politiek dreef in den Raad, maar verklaarde dat de zaken, die hij te berde bracht, passen in het raam van de tegenwoor dige maatschappij i Als dit juist is (en het kwam mij voor van wel) dan was het geen sociaal democratische poli tiek, die hij voerde, omdat immers de grondbeginselen van de sociaal-demo cratie, afschaffing van privaat bezit en het brengen van den grond en de productiemiddelen aan -de gemeen schap, met de tegenwoordige samen leving in flagranten strijd zijn. Bij de replieken moest do heer Nagtzaam dan ook erkennen, dat hij van verschillende sprekers veel in stemming had ondervonden, hetgeen duidelijk blijkt aan ieder, die de dis cussies even naleest. Terecht merkte de heer Kleijnenherg op, dat de Raad al jaren werkt aan de sociale taak, die door den heer Nagtzaam geschetst werd. Alleen voeg ik daaraan toe, niet altijd met gelijken geestdrift en ze ker niet in liet tempo, dat de sociaal democratische spreker en bijvoor beeld ook Mr. Slingenberg wil. De laatste bracht de klassieke vergelij king van de gemeentelijke met een particuliere huishouding opnieuw ter sprake in dezen vorm: men zet in een gemeente de tering niet naar de nering, maar juist andersom. Met andere woordenwat voor de gemeente nuttig wordt geacht moet door do gemeentenaren bekostigd wor den. Inderdaad wordt daarom ook de post der gemeentelijke inkomstenbe lasting als sluitpost tot het laatste be waard, maar het spreekt vanzelf, -dat daarmee toch zeer voorzichtig moet .worden te werk gegaan. De belasting betaler vindt zijn belasting altijd •hoog. Zoo verzekerde mij eens iemand te Heemstede, waar in 't geheel géén plaatselijke inkomstenbelasting be staat, dat hij veel belasting betalen moest: natuurlijk bedoelde hij daar mee hedrijfs-, vermogens-, person eele- en grondbelasting. Zijn Haarlemsehe (buurman betaalt bovendien nog 5.2 procent aan de gemeente en vindt het ook veel. Als we uit zulke vergelij kingen nu de conclusie gaan trekken, dat al die cijfers eigenlijk op gewoon te neerkomen en dat er dus geen grens is voor het percentage van de gemeentelijke inkomstenbelasting, dan zijn we toch op den verkeerden weg. Niet alleen omdat daardoor de gemeente naar buiten een kwaden naam krijgen zou, waardoor de ves tiging van nieuwe ingezetenen wordt tegengehouden, maar ook omdat het gedeelte, dat een burger voor alge meen c zaken' (belasting) afzonderen kan, niet onbeperkt kan worden uit gezet, al geef ik toe, dat de grens dit opzicht niet met zekerheid kan worden aangewezen. Zóó theoretisch redeneert dan ook niemand in den Raad, of men was al gemeen van gevoelen, dat het percen tage, als 't kan, niet hooger opgedre ven worden mag. Wat dan? Andere belastingen. VerhoogiDg van de opcen ten op het personeel, rieden de heeren Nagtzaam en Poppe, etraatbelasting adviseerde Mr. Slingenberg en B. en W. hebben een belasting op de pu blieke vermakelijkheden in 't voor uitzicht gesteld Het zonderlinge van nieuwe belas tingen is altijd, dat men van de fictie schijnt uit te gaan alsof daarmee nu 'een6 menschen getroffen worden, die tot dusver geen belasting betaalden. Natuurlijk is dat onjuist, want al heet de last ander-s, de personen op wien hij drukt zijn dezelfde. Alleen de in druk naar buiten is beter, omdat nieu we ingezetenen gewoonlijk vergeten haar speciale, belastingen tc vragen, iets wat uit bet oogpunt van morali teit beschouwd, die bijbelaslinkjei niet aangenamer maakt. Alleen die op de publieke vermakc-. lijkheden wordt vrijwillig gedragen. Van de twee andere heeft de straat belasting stellig de beste kans, omdat de verhoogïng van de opcenten op de persor.eelc belasting bijzonder on evenredig drukt. Over die straatbe lasting heb ik vroeger in een vergade ring van de Haarlemsehe Handels- vereeniging al eens wat meegedeeld. Ter opfrissching van het geheugen kan dienen, dat de gemeente Hoorn die heeft uitgevonden en dat de ge meente Amsterdam de eerste was, die het denkbeeld overnam. De belasting wordt daar geheven naar de breedte van den gevel en de huurwaarde van het perceel, zóó dat bijvoorbeeld voor een huis met een huurwaarde van 500.tot heneden 800.— wordt betaald 3.50 per strekkenden meter gcvclbreedte, voor een huurwaarde van ƒ800.tot beneden ƒ1200.4.50 enzoovoorts, "Waarbij moet worden opgemerkt dat de huurwaarde waar van hier gesproken wordt, iets andc-rs is dan de huurprijs. De gemeenten vvaar de. belasting ge heven wordt, (volgens „Modern Ge- meentebeheer" onder redactie van j. Gerrilsz), vormen een ware bonte rij het zijn Dongen, Loon op Zand, Kat wijk, Rotterdam, Alkmaar, Amster dam, Hoorn, Wormerveer, Amers foort, Utrecht, Enschedé, Hengelo, Maastricht en Venlo. Ze bracht in een niet genoemd jaar in Amsterdam 746.717, in Utrecht ƒ131.237 op. Mo gen wij hieruit afleiden, dat zij per 100.000 inwoners ongeveer ƒ120.000 opbrengt, dan 'zou, naar deze wel zeer ruwe schatting, in Haarlem ƒ85.000 uit de straatbelasting te halen zijn. Natuurlijk worden de huiseigenaars en niet de huurders ervoor belast, maar of op den duur het toch niet de huurders zijn, die er voor opdraaien is een vraag, die nader zou dienen te worden onderzocht. Hoe belangrijk nu ook een som van 85.000.lijkt, in werkelijkheid is dit bedrag bij de geduchte stijging van de uitgaven welhaast wat men pleegt te noemen opgesoupeerd. Onder ande ren door de wijzigingen van de plaat selijke inkomstenbelasting, die b. en W. hebben aangekondigd en die ze ker wel op verhooging van het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud en op kinderaftrek neer zullen ko men. In elk geval slaat de Raad, al besluit hij tot de invoering èn van de belastingop de publieke vermakelijk heden èn van de straatbelasting, bin nen zeer korten tijd voor dezelfde moeilijkheid. Daarom is er maar óón afdoend middel: wijziging van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeen te. Daérheen moet met alle kracht gestuurd worden, hetzij alleen zooals de heer Nagtzaam, hetzij met de ver- eeniging van gemeenten, zooals de heer Kruseman wil, maar met ener gie en nadruk, zoodat Regeering en Kamer er niet meer aan ontkomen k linnen. Intusschen bespeur ik dat deze be schouwing in het volgende nummer zal moeten worden voortgezet. J. C. P. Stadsnieuws D r. d e H a r t o g. Naar vvjj vernemen zal Dr. A. H. de Hartog van hier, dezen winter voor de vereen. „De Middaghoogte" te 's-Gravenhage, een lü-tal lezingen houden.. Gewijzigde statuten. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde, gewijzigde statuten van de muziekvereeniging „Crescen do", thans genaamd Muziekvereeni gmg van H. IJ. S. M.-personeel „Crescendo" (SpoorkorpsV, te Haar lem.. Christ. Historische Ki vereeniging. Deze kiesvereeniging vergaderde Woensdagavond onder leiding van den tweeden voorzitter Jhr. Dr. C. Gt. S. Sandberg. Van den eersten voorzitter, den heer Westerouen van Meeteren, en van den secretaris, den heer 'W. ten Boom, was bericht in gekomen, dat zij ontslag namen. l)e voorzitter had reeds vóór de verkiezingen willen bedanken, maar is toen op aandrang aangebleven tot na de verkiezingen. De heer Ten Boom heeft bedankt wegens drukke werkzaamheden. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren Jhr. Do Savornin Lobman, Lasschuit en S. Piso. Jhr. Dr. Sandberg werd tot voorzit ter gekozen. Aan den heer Westerouen van Meeteren werd een schriftelijke dank betuiging gezonden voor het vele dat hij voor de kiesvereeniging heeft ge daan. In de vergadering werden voorts eenige verslagen uitgebracht en huis houdelijke zaken besproken. Besmett. Ziekten. In de week van Woensdag 22 tot en met Dinsdag 28 October is te Haarlem voorgekomen 1 geval van roodvonk. Te Bloemendaal 2 gevallen van diphteritis. Te Beverwijk 1 geval van diphthe- ritis. I Te Schoten 2 gevallen van ^rood vonk. Te Velsen 1 geval van roodvonk. Telefoonstations. De le luitenant A. K. Steup, bene vens de sergeant Hos en twee mili ciens allen van het 10e Reg. infante rie, alhier in garnizoen, zullen op 6 November a.s. naar Hoorn vertrekken ten einde de aldaar garnizoen hou dende infanterie op de hoogte 'te bren gen met de behandeling van de tele foonstations., I Oefening. Hedenmorgen rukte de depótcom pagnie van het 10e Reg. infanterie alhier uit om onder leiding van den eerste luitenant P. A. j. van Tienho- van het korps een velddienstoe fening te houden in de omstreken van Velsen. Voorgeoefendheid. De kapiteins J. C, R ijk: en P. S. Hartogh Heys van Zoutevecn van het 10e reg. infanterie alhier, die aange wezen zijn om bij liet a.s. onderzoek van voorgeoefendheid voor toekomsti- lotelirige'n op te treden als voorzit ters der sub-commissiën zuilen op 4 en 5 November a.s. met andere officieren het legr, met overeenkomstige functie belast-, te Utrecht een samen komst houden ten einde door een ge zamenlijke bespreking to komen tot een gelijk onderzoek, in alle garni zoensplaatsen. JAARWEDDEN. Gisteren hebben we meedeeling ge daan van de verhooging van de jaar wedden van den Burgemeester en Se cretaris van Haarlem. Tegelijk zijn door Gedeputeerden nog verhoogin- gen toegekend, waardoor de volgende salarissen zijn vastgesteld: Beunebroek: burgemeester 750, secretaris ƒ700, ontvanger 300; Beve r.w ij k burgemeester 2100, secretaris 2000,' ontvanger 1350; Bloemendaal: burgemeester £2300, secretaris f2200, ontvanger f 15ÜU; Haaricmmerliede en Spaarnwoude: burgemeester 1350, secrete T s f 1250 Haarlem- merinee r: burgemeester 12900, be nevens f300 \uur het houden en ten behoeve van het ambt bezigen van eigen paard en rijtuig, secretaris f'2700 ontvanger f 1200; Heemskerk: bur gemeester f 1200, secretaris f 1100, ont vanger f -i00; Heemstede: burge meester f'2360, secretaris f2200, ont vanger 1125; Schoten; burge meester f2500, secretaris f1800, ont- ger f 975; Spaarndam: burge meester f 600, secretaris f 550, ontvan ger f225; V e lse n burgemeester f3000, secretaris f2700, ontvanger f 1800; Zandvoort: ontvanger £800. Verkiezing. 3 November a.s. zal in de Geref. Kerk C in de Ridderstraat, alhier, de verkiezing gehouden worden van ou derlingen en diakenen. Voor ouderling zijn candidaat gesteld de hcerènA. Boelhouwer, R. W. v. Eede, G. J. Jansen, F. H. Richters, P. II. van Riesen, S. Wièrda, L, de Vries en C. J, Zemel en voor diaken de heeren i W, Korvinus, A. D. van Klieken, A. Vermeer en J. K. Wijland. Gekozen moeten worden 4 ouderlingen en 2 diakenen. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERESSEN. Het 42ste verslag van de Kweek school voor Onderwijzeressen is ver schenen. Tot bijzondere opmerkingen geeft het afgeloopen jaar in geen enkel opzicht aanleiding. De cursus begon met 95 leerlingen en eindigde met hetzelfde aantal. Bij de admissie-examens in Maart wer den 11 inwonende en 12 uitwonende leerlingen toegelaten. Negentien leérligen deden met goed gevolg exa men voor de akte van onderwijzeres, 25 voor de akte van nuttige hand werken, 16 voor de akten van vrije oefeningen der gymnastiek. Do kweekeiingen der hoogste klas een werden welwillend gesteund bij hare oefeningen in de practijk van het onderwijs door het hoofd van de Doopsgezinde Leerschool en de hoof den van verschillende openbare scho len en hun onderwijzend personeel. Hun allen wordt dank gebracht. De algemeene gezondheidstoestand der inwonende leerlingen was gun stig. Enkele op zichzelf staande ziek tegevallen deden zich voor. ASSOCIATION FRANgAISE. Dat de heer Jalaguier, pasteur wal- lon ie Rotterdam, Woensdagavond een kwartier te laat zijn rede begon, was niet zijn schuld, evenmin die van het bestuur, maar moest toegeschre ven worden aan den grooten toeloop van nieuwe ledèn, zoodat de penning meester geeri handen genoeg had om allen aan diploma's te helpen. Die zicli aldus kwamen aanmelden hadden gelijk, want de lieer Jalaguier lieeft een interessanto conférence ge houden. 't Ging over Nimes, joyau de la Franco romaine, een stad waar hij zelf jaren gewoond en gestudeerd heeft. Na een overzicht van de eerste geschiedenis van de stad, waarin de Romeinen een groote rol spelen, gaf de spreker een denkbeeld van de schoonheden der stad, toegelicht met beelden, De Avenue Feuclièrcs, maar vooral de jardins do la fontaine en 1© canal gaven een indruk van het natuur schoon in Nimes, onder de gebouwen troffen ons vooral la Tour magne, waarop een grappenmaker de woord speling maakt© Ia tour magnanime (la tour magne Nimes) de prachtige brug over den Gard, bet maison car ré©, een prachtig staaltje van oude bouwkunst, nu ingericht voor mu seum en do arena, vaar nu nog stie rengevechten gegeven worden, die spreker wel niet verdedigde (integen deel) maar waarvan hij de buitenge wone schilderachtigheid in dit milieu van zon en' oubewolkten hemel wel duidelijk bleek te gevoelen. Met een levendige beschrijving van zoo'h stie rengevecht wist hij de hoorders zeer te boeien. Er worden in deze enorme mimte, die 20.000 toeschouwers bevatten kan, ook tooneelverlooiiiiigeu gegeten en dansen, o.a. dc vermaarde farandole van de Midi» De bewoners, opgeruimd en vroo- lijk, die het lever, graag van den zoil- nigen kant opvatten, hebben boven dien in sterke mate vereering voor bet verleden' en voor de groote mannen, die Nimes heeft voortgebracht. Er zijn er veel: diplomaten, geleer den, dichters; van de laatste noemde de heer Jalaguier vooral Bigot, Jean Reboul, Alpheuse Daudet en Mistral. 1-Iet is vooral Daudet dien de bewo ners van Nimes vereeren, al neeft hij in zijn boeken over Tartarin de- eigen aardigheden van het land wel gemoe delijk belacheD. Het laatste van de reeks lichtbeel den was een photo van Daudet en Mistral iri hun jeugd. De eerste is lang dood en Mistral, le grand poète provengal, is van hoogen leeftijd. Met de merkwaardige gehouwen uit deze oude stad en zijn levendige toe lichting heeft de heer Jalaguier zijn hoorders zeer geboeid en het slot woord van den heer Sauveur, waarbij hij den spreker een tot weerziens toe riep, vond clan ook algemeene instem ming. Er worden zeer ernstige pogingen gedaan om Charcot, explorateur du pöle Sud, dien men het vorige jaar te vergeefs gewacht heeft, dezen winter, in samenwerking met andere FraJi- sche vereenigingen, hier te doen op treden. Kiekjes uit ie Rechtszaal. Eonontrou w brieve n- besteller. De brievenbesteller W. V.. die 5 brieven uit Amerika mee naar huis nam, ze daar opende en las, om ze den volgenden dag weer dichtgeplakt onder de nog te bestellen' brieven le gooien, werd he-den door de rechtbank veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. De eisch luide 4 maanden. Herinnerd zij, dat de brievenbestel ler, die 11 dienstjaren en pensioen aanspraken had, ten gevolge van dit feit ontslagen is. Alzoo een dubbele straf. Bedreiging met mess en. Daaraan hebben zich schuldig ge maakt de boerenknechts Cornelis, Arie en Lambertus, die heden voor de- Rechters gedaagd waren. 't Was in November 1912, 't hartje van de suikerbieten-drukte in Haar lemmermeer. De landbouwer Pruisen had 'l trio Cornelis, Arie en Lamber- tus in dienst genomen voor de bieten- losserij. Van werken kwam 's morgens evenwel niet veel, waarom de land bouwer andere werkkrachten aan nam. Maar 's middags kwamen Cornelis, Arie en Lambertus weer op 't werk. Toen ze hun plaatsen bezet zagen, eiscliten ze van den baas een daalder (f 1.50). Pruisen wilde dien eisch niet inwilligen, 't Gevolg was, dat de baas een pak slaag kreeg, terwijl de boe renknechts hem ook bedreigden met geopende knipmessen. Een der drie zei: voor nrn zuster, heb ik zes maanden gezeten, voor jou (Pruisen) heb ik wel een jaar gevan genisstraf over. Een zoon van den landbouwer kwam z'n vader te hulp. 't Duurde evenwel niet lang, of hij lag languit in een bielenschuit. De jongeling durfde niet te verklaren of hij gestrui keld of gegooid was. De boerenknechts hebben ook do werklieden bedreigd, die door Pruisen in hun plaats aangesteld waren. Cor nelis zette z'n woorden kracht bij, door 't vertoonen van een geopend knipmes. Uit angst hebben de werklieden toen het werk neergelegd. Heden voor de rechtbank beweer den cle beldaagden dat alles overdre ven is. Ze beweerden aLlemaal, dat ze pooit een mes bezeten hebbenl Ais we met messen gedreigd hebben, moeten anderen ons die messen gegeven heb ben. Maar wie dat dan zouden ge daan hebben, konden ze niet verkla ren. Lambertus zei: ik ben zeer zenuw achtig, trouwens m'n heele familie is zenuwachtig. Door die zenuwachtig heid kon Lambertus zich niets meer van het gebeurde herinneren. De president verzekerde niet veel van die zenuwachtigheid to gclocven. De veldwachter vertelde, dat vooral Cornelis niet gunstig bekend staat. 't Openbaar Ministerie deelde mede, dat de vervolging der zaak vertraagd is door lange uitlandigheid van een der getuigen, De bedreiging is door liet- getuigen verhoor bewezen. De mishandeling evenwel niet, want de „mishandelde" porsoon heeft geen pijn gehad en zon der pijn is van mishandeling geert sprake. De eischen luidden: Cornelis twee maanden, Arie eert maand, Lambertus drie weken. De beklaagden vroegen een lichtere straf. Door een witte pet. Een 'Wijk aan Zeeér loopt zomers wel eens met een witte linnen pet. Dit wekt blijkbaar ergernis van ec-nige andere dorpers, die hem daarom uit schelden voor „baron". Bij ergernis alleen is 't niet geble ven. De 24-jarige Leonard us heeft den witte pet-man ook mishandeld. Een klap van den krachtigen teonarduö was voldoende om den aangevallene op den grond te doen tollen en hem van een tand te berooven. De jas en het overhemd van den geslagene wa ren geheel bebloed. Leonardus beweerde met de bloot© hand geslagen te hebben. Dan heeft hij spieren voor een beroeps-bokser! Volgens den veldwachter is Leo nardus een vrij oppassende jongen, alleen op Zaterdagavond de mis handeling gebeurde ook op Zaterdag avond drinkt hij wel eens een potje bier te veel. De eisch tegen den witte pet-hater luidde een week gevangenisstraf. Beklaagde: Mag het geen boete zijn? President: We zullen er eens over denken., E e ni a m i 1 i e-q aacstie. Een Schotenaar had op Kermis- Maandag ruzie met z'n dochter. Waarom bleek niet. Een kennis, Theunis, trok partij voor de dochter en gaf den vader een slag tegen het gezicht, waardoor hij een bloedende wonde aan. het voor hoofd kreeg. Theunis verzekerde, dat hij den va der alleen hod afgeweerd. Een der rechters: Maar daardoor krijgt iemand geen bloedende wonde? Beklaage: 't Is toch zoo. De rechter: Een der aanwezigen heeft gezien, dat u een mesje in do liand had. Beklaagde: Onwaar! De gewonde is evenwel nog in liet gesticht J-oannes de.Dee- verbonden. Het O. M. zei, dat het hem ne\ cl- achlig is gebleven, waarom de mis handeling heeft plaats gehad, Maar geslagen is er. De eisch luidde 25 gulden boete. Beklaagde verzekerde nogmaals onschuldig te zijn, hij had alleen afge weerd en dat is toch niet strafbaar. Ruiten ingeslagen. Sommige jongelui in Zaandam heb ben, als ze een potje bier op hebben, een hekel aan heele glasruiten. Al thans ze slaan ze vaak in, vooral op Zondagavond. Nu stonden twee jongens terecht wegens het inslaan van 3 ruiten in de fabriek van de firma Bians, Behalve dat de jongens de ruiten van de firma Blans hebbc-u ingesla gen, hebben ze ook- hun eigen, ruiten ingeslagen, want au eischic. het O. M. tegen den eenen jongen (die vroeger ook al eens ruiten heeft in- getrommeld) 45 dagen en tegen den an der 1 maand gevangenisstraf. Aan dat innten-ingooien moet maar eens door gevoelige straffen een eind ge maakt worden zoo zei mr. liever. Verzettegendepolitie. De 'veldwachter De Boer in llpen- dam betrapte 's avonds een fietser op het rijden zonder lichi. De fietser-in- de-duisternis traebt-te te ontvluchten en verzette zich tegen het opmaken van proces-verbaal. De eisch van het O. M, wegens ver zet tegen de politie luidde 15 gulden boete.. Met een least geslagen. Een vrouw uit B enne broek had ru zie met een jongen, die in dienst van haar man is geweest. Ze beweerde, dat de ex-bediende nog geld moest af dragen wal hij niet wilde doen. Daar om ging ze hem manen. Het slot van de historie was, dut de vrouw haar tegenstander een klap met een schoenmakersleest heeft go- geven. Daardoor is de jongen verwond, zog» zelfs, dat hij een rijksdaalder verdok terd heeft.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1