listal Isa TWEEDE BLAD Doaderdag 30 October 1913 Buitenlandsch Overzicht Do Balkanvulkasan komt waer tot rtisS. Oosten rijk en Albanië. WEENEN. De openbare meenmg in Oostern-ijk-Hongarije toont eenige ze nuwachtigheid wegens de langzaam heid waarmee de Albaneesehe kwes ties de oplossing naderen. Men schijnt te v reuzen, dat de geheel© winter zal ■voorbijgaan, voordat de grenzen defi nitief zijn vastgesteld en een vorst zal zijn opgetreden. Het voorjaar is voor de rust in Al banië altijd een gevaarlijke tijd. Men beschuldigt. Griekenland moei lijkheden aan de commissie voor de grensregeling in den weg te leggen, betreen overigens, naar 't „Deutsche Volksblatt" opmerkt-, slechts aan Alba nië ten goede kan komen daar de coin missie de gebieden waar haar van de slechte gezindheid der bevolking bleek, zal beschouwen als tot Albanië te be lmoren. Men acht de door den prins von Wied geëischte waarborgen zeer na tuurlijk. want, zoo merkt het „Exlra- blatt"' op, een troon in den Balkan is alles behalve een veilig bezit. Niette min zou men wat meer belangeloos heid bij den prins met vreugde hebben begroet, omdat de dynastieke kwestie gevaar loopt bij uitstel. Zoo blij it der deur geopend voor allerlei moeilijk-i heden, die men ook al schijnt te voorzien. De kosten van den eersten Balkanoorlog. Tot nog toe berusten de gegevens over de kosten van den eersten Bal kanoorlog op schattingen: thans heb ben (naar de N. R. Ct. rneldt) de staten van liet vroegere Balkanverbond aan ide financieel© conferentie te Parijs hun onkosten als volgt opgegeven. Griekenland. betaalde tusschen 30 September 1912 tot 31 Maart 1913 340 mil li-oen francs, te weten: 100.8 mil lioen voor de verzorging van liet leger voor uitrusting en beklced-ing 29 mil- lioen, voor artillerie en munitie 11.8 millioen, voor de infanterie 6.8 mil- lioeD, voor den gezondheidsdienst te velde 6.3 millioen, voor transport van troepen 36 millioen, voor de requisitie van trekdieren, Wagens en schepen 30.4 millioen, voor paarden 3.9 mil lioen. De kosten voor pensioenen aan de families der gesneuvelden, voor in validen-pensioenen en voor het onder houd der krijgsgevangeuen zijn niet znedegerekend. Servië heeft opgegeven 226.3 millioen francs, te weten 26.5 voor de verzor ging van het leger, 26.5 voor tracte- menten en soldij, 46.4 voor uitrusting. Het oorlogsmaterieel en de munitie vroegen 118 millioen, transporten 32 millioen, paarden en wagens 88 mil lioen. gezondheidsdienst 9 millioen. Bulgarije gaf voor den eersten Bal kanoorlog uit in het geheel 767 mil lioen francs, te weten: voor de verzor- ging van liet leger 324, tractement en soldij 90 millioen, uitrusting en Mee ding 77 millioen, oorlogsmaterieel en munitie 155 millioen, gezondheids dienst 33.7 mllioen. Montenegro heeft voor oorlogskos ten opgegeven 100 millioen francs. Tc zani-en hebben de Ballcansbabetn an den eersten oorlog, dus uitgegeven 1.8 miljard francs. De onkosten van Turkije schat men op 900 millioen francs. 9 Zoo komt men tot de slot som dat d© eerste Balkan oorlog in het geheel 3 mil- 1 a r d francs heeft gekost. De Iersche quaes tie. In de rede van minister Asquith beeft deze toegegeven, dat officieus een wisseling van meeningen tusschen regecring en leiders der oppositie beeft plaats gehad, waaromtrent ook al met een enkel woord is gesproken. De ..Daily Chron". deelt hieromtrent mede, dat deze gedachten wisseling niet persoonlijk heeft plaats gehad. Op initiatief van den koning zou de eerste minister in overleg met de voor naamste leden van het kabinet, onge veer drie weken geloden, een memo rie hebben opgesteld Ln zake de home- rule quaestie. Tegelijkertijd hadden lord Landsdowno en de lieer Bon ar Law het unionistisch standpunt in een memorie uiteen-gezet Deze beide memories zijn nu gewisseld en zoo zijn beid© politieke groepen op de hoogte gebracht van het wederzijd- sche standpunt. Allerlei Deneutraliteit van België 't Berliner Tageblatt maakt mel ding van een interview van een Fran-sch journalist met den Belgi schen ministerpresident De Broque- ville. De journalist stelde den Belgischen staatsman de vraag wat België in ge val van een Duitseh-Franschen oor log zou doen. De minister antwoord de: België zou onmiddellijk de noo- dige maatregelen nemen, onr eiken indringer terug te werpen, die zou pogen onze g ren-zen te overschrijden. Ik ben steeds tan meening geweest, dat België dadelijk moet mobilisee- ren. Als een Belgisch leger -an 200,000 man gereed is een vijand aan te tasten, die door hel zuiden van België zou trekken, dian zal deze vij and zeker aarzelen een beweging te ondernemen, die in stede van ijn ac tie te bespoedigen, haar slechts zon belemmeren. De neutraliteit van Bel gië verbiedt, dat door verdragen ge waarborgd is, gewapenderhand tegen te gaan. De vriendschap die Frank rijk, En-geland en Duit-schland ons steeds tooneu, verbiedt ons echter zul ke bedoelingen bij hen te veronder stellen. Maar wij moeten rekening houden met strategische maatregelen die in onze'buurschap worden geno men en die %r op zouden wijzen, dat men een agressieve beweging van den vijand over Belgisch gebied m~ gelijk acht. De Europeesche politiek. Minister Sasonof, te Petersburg teruggekeerd, heeft aan de „Roesz- k'oje Slowo" eenige mededeelingen over zijn reis gedaan. Mijn reis naar Parijs en Berlijn zeide de minister, droeg geen bijzonder karakter, be paalde politieke redenen lagen er niet aan ten grondslag. Mijn bésprekingn te Parijs maakten het nie mogelijk de volkomen eensge zindheid i;n de wederzijdsche opvat tingen te consiatecren. O-pnieuw bleek do harmonie, die de Franseh-Russi- sche betrekkingen kenmerkt. Mijn besprekingen te Berlijn be troffen den algeui-eenen toestand in Europa en eenige bijzondere quota ties. De gesprekken met den rijkskan selier maakten op mij een zeer aan genomen indruk en gaven gelegenheid vast te stelten, dat de Duitsche poli tiek hetzelfde doel nastreeft, ais de Russische, nl. het behoud van den Europee schen vrede en den vrede op den Balkan en het hehoud van den territoriale-u status quo in de Aziati sche bezittingen van Turkije. Tot be houd van dien status quo achten Diviteehland en Rusland h-erv gen 5n Klein-Azië wensohelijk. Natuurlijk berust do verkregen over eensteniining tusschen Duitsohland en Rusland op de toestemming van de wederzijdsche bondgenooten en vrienden. Volkomen overeenstemming werd te Berlijn verkregen omtrent de her vormingen in Armenië. Ik geloof, dat het in het belang van Turkije is, aan de w-ensciien der mogendheden lege- moet te komen, vooral aan die welke het beginsel van de souvereiniteit van den Sultan niet raken en vrede en or de. in het Turkscbe gebied, waarbor gen. Indien de hervormingen ook in de andere Aziatische provincies van Turkije worden toegepast, zou Rus land daarin een waarborg voor de or de in Klein-Azië zien. Over de spoorwegen in Noord-oost Anatoli is tusschen Rusland en Frankrijk overeenstemming verkre gen. De minister eindigde mot do ver klaring, dat do Londensche Balka.i- oonferentie nog wel niet haar taak geheel heeft vervuld, maar dat de nog hangende quaesti-es geen ernstige moelijklieden meer zul'eu brengen. Na de ministercrisis in Spanje. De koning heeft oen besluit gete-e- kend, waarbij het parlement voor on- bepaalden tijd wordt verdaagd en een ander, waarbij Rafael d'Andrado be noemd wordit tot gouverneur van Barcelona. De verkiezingen in Italië. Volgens een door de „Popoio Ro mano" opgemaakte becijfering waren de resultaten als volgt: Ministeriee- len 221; constitutioneel© oppositie 20; katholieken 24; radicalen 46, socialis ten 33; reformisten 17; syndicalisten of onafhankelijken 5, republikeinen 10, nog 24 uitslagen zijn onbekend. Het aantal herstemmingen bedraagt 108. Totaal 508. 't Arbeidsconflict te Dublin. Het schijnt dat er weer eenige kans is gekomen op beëindiging van het conflict te Dublin, er worden ten mi-ri ste weder pogingen gedaan om de partijen tot elkaar te brengen. De Amerikaanschetarief- \v e t, Naar mem verneemt, heeft de at- torneygeneral McReynolds de bepa ling in de tariefwet, waarbij voor bui- tenlandsche goederen, op Ame-rikaan- sclie schepen ingevoerd, vijf procent reductie van de invoerrechten wordt ©gestaan, voor ongeldig verklaard. Uit Mexico. Felix Diaz, de mededinger van I-Tuorta naar het presidentschap van Mexico, die zich titans te Vera Cruz bevindt, heeft zich, zooals wij reeds mededeelden, niet laten verlokken door I-Iuerta's vriendelijke uitnoodi- gi-ng om naar Mexico te komen. Hij voorzag blijkbaar welk lot hem daar wachtte, want zelfs te Vera Cruz is zijn leven niet veilig. Maandagnacht is hij over het dak van het Duitsch- Amerikaansch hotel heen haar het Ameiikaansoh consulaat gevlucht, waar hij een schuilplaats vroeg en verkreeg. Tot den correspondent van de „New York Hera-l-d" zei-de hij: „Mijn toe stand is ondragelijk geworden. Mijn leven is voortdurend in gevaar. Al mijn vrienden zijn in de gevangenis geworpen. En volgens mij geworden mededeelingen tracht men ook mij te verderven. Er rest mij niets anders dan de l>es<h©rming van den Ameri ka an schen cor.sul in te roepen". Volgens een telegram uit de hoofd stad Mexico heeft de minister van buiten'andsche zaken verklaard, dat indien Huerta en B'lrmquet een "vol doende meerderheid voor een verkie zing zouden hebben verltregén het geen waarschijnlijk is het con gres de verkiezing van Huerta ongel dig zou verklaren. Blanquet zou dan het presidentschap aanvaarden tot aan de nieuwe verkiezingen. De wets bepaling die den voorloopigen presi dent verbiedt als president op te tre den, is niet op het vioe-.presidentschap van toepassing. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij ko'ninkl. besluit zijn benoemd tot subst.-off. van justitie: te Amsterdam, inr. W. van. Traa, -thans idem te Al melo; te Utrecht, met ingang van 1 Nov., mr. J. P. Amshoff, thans idem te Leeuwarden; te Arnhem, mr. W. M. V-isscher, thans .idem te Heerenvesn; te Zwolle, met ing. van 1 Nov., jhr. mr. M. W. Snoeck, thans idem te Tiel te Leeuwarden, met ingang van 1 Nov., mr. P .M. F. Baud'uin, thans ambt O. M. bij de kantongerechten te Amsterdam; te Heerenveen, mr. II. Wolfsoii, thans ambt. O. M. bij de kantongerechten in \t arr. Rotterdam voor de kantons Rotterdam, Gouda en -Schoonhoven, ter standplaats Rot terdam; te Tiel, met ing. van 1 Nov., rnr. J. L. Nijsingh, thans ambt. O. M. te Tiel. Zij:n dé he er-en mr. A. C. Visser van Uzendoorn, lid van'de Tweede Ka mer te Leiden, A. Hoogendiijk Jz., dir. van de Doggermij. te Vlaardingen en J. G. Th. Broekmeijer, dir. van dt Sboomvisscherijmij. Doggerbank te IJ- muiden, benoemd kot lid van het Col lege voor de Visscherijen. Is, met ingang von 1 Jan.. benoemd tot Jeeraar 's Rijks veeartsenijschool, dr. J. E. W. Ihle, thans tijd. buitenge woon leeraar aan voorn. inr. Zijn benoemd: met ingang van 3 Nov., .tot burgem. der gem. Bokhoven, J. Versteeg, secr. dier gem.; met ing. van 8 Nov., tot idem der gem. Hooge en Lage Mierde, F. L. Tillieu; met in gang van 7 Nov., tot idem der gom. Voorst, mr. A. CL baron van der Feite; met ingang van 15 Nov., tot idem der gem, Wamsveld, S. A. K. baron v. Na- gell; met ing. van 1 Nov., tot id. der gem. Albiasserdam, Th. Cluyseuaer; met ingang van 7 Nov., tot ider der gemeente Krimpen aan de Lek, A. L. van Haaf ten, secr. dier gem.; met in gang van 7 Nov., tot idem der gem. Zwarlewaal, J. W. Boers; met ing. van SiNtov., tot idem dar gein. De Lier, H. C. Th, Cramer, secr. dier gein.; met ing. van. 4 Nov., tot id. der gem. Nederhorst den Berg, F. Hoierman, secr. dier gem.; met ing. van 4 Nov., tot idem der gemeente Oosterland, J. C. van der Have; met ingang van 4 No vember, tot idem der gem. Haarzui- lens, Oudenrijin en Vleuten, G. Hon- dclink, secr. dier gem.; met ing. van 4 Nov., tot id. der gem. N. Pekela, F. II. Boels, met ing. van 1 Nov., tot idem "der gêm. Eelde, mr. J. Tonck-éns,1 Jzn., secretaris dier gem.; met ing. van 1 Nov., o idem der gemeente Am- by, A. H. I-Iennus. Is A. Sigmond benoemd tot burgem. der gem. De Werken en Sleeuwijk. Is, roet ingang van 16 Nov., benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Maassluis, de tijd. id. aid. H. J. Hoogen Stoevenbeld. Is E. P. Erkelens, gem.-geneesheer te Maasdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DE BIOSCOOP TE ROTTERDAM. De N. R. Ct. meldt: Een inspecteur van politie heeft pvo- oesverbaal opgemaakt tegen de wed. houdster van de bioscoop Gezel ligheid, op den üoudschenweg. Zij heeft in een vdorstellïng, die blijkens aankondiging ook voor kinderen toe gankelijk was, en die door een aan tal kinderen Woeden den leeftijd van 16 jaar bezocht v-erd, doen veitoonen den film getiteld: De geheimen van de brug van Notre Dame. Deze film is door de bioscoopcommissie voor kin- dervertooning afgekeurd. MILITAIRE GYMNASTIEK- SCHOOL. De Minister van Oorlog, generaal Bosboom, heeft Woensdagmiddag de Militaire Gymnastieksch-ool te Utrecht EEN ZELDZAAMHEID. Ten gemc-eritehuize van Buitenpost deed A. de Vries aangifte van zijn 22ste kind. 9-UUR-.SLUÏTJNG DER CAFé's. Het centraal drankweer-comilé heeft, naar de „Tel." meldt, tot den gemeenteraad van Zaandam het ver zoek gericht de 9-uur-sluiting ook van toepassing- te verklaren op de café's. In de 'memorie van toelichting geeft het 't denkbeeld aan de hand op re gel matig© tijden door volksstemmin;. te deen uitmaken, of het aantal dranklokalen moet verdwijnen, ver minderen of gehandhaafd blijven. -EEN DRAMA. Gistermorgen heeft te Kerlcrade een mijnwerker getracht zijn kostvrouvv met een scheermes den hals af te snij den en heeit zich daarna zelf levens gevaarlijk aan den hals gewond. De dader is naar 'liet - ziekenhuis ver voerd, zoo meldt de 's-Hert. Crt. GOEDE VONDST, De „Tel." meldt In een naar Scheveningen gaand tramrijtuig van de S. StesLoorntram vond de heer D. Clement, gepension- neerd clicf van het personenbureau der S. S. te 's-Gravenhaw onder öe banken een pakje-, dat bleek in te houden f 1200 aan bankpapier. Hij deed te Schevèningen aangifte en zeer kort daarop meldde zich een dame aan het S. S.-station aldaar als de eigenares. Door bemiddeling van den heer C. kreeg de conducteur van het tram rijtuig, waarin het pakje verloren was, van de dame f 25 belooning. ONGELUKKEN. De „Tel." meldt De auto van baron Van Pallandt van Neerijnen kwam den straatwe: afrijden nabij Veenendaol, teen een 5-jarig dochtertje van den heer Van H., houder van het pension Berg en Bosch, onverwachts een der zijwegen uit kwam loopen. De chauffeur rem de met alle kracht, doch kon niet verhinderen, dat het kind onder den wagen kwam. Bij opneming bleek, dat een der be©non gebreken was, doch dat het verder geen noemens waardig inwendig letsel bekomen had. Een tweejarig kind van v. d. M., te Veenendaal, was zonder dat het door de moeder bemerkt werd, naar den waterkant geloopen. Toen men het kind miste en ging zoeken vond men liet levenloos in het water. DE BELASTING-QUAESTIE TE AMSTERDAM. Het Gemeenteblad bevat een prae- ad'vies van B. en W. naar aanleiding van het adres, waarin de heer Dedem, eervol ontslagen inspecteur der Gemeentebelastingen, onder dedeellng van de gedragslijn, volgens zijne voorstelling, bij de rege ling van den aanslag in de Plaatse- lïjike directe belasting naar het inko men, zoomede hij de behandeling reclames tegen dien aanslag wordt gevolgd, aan den Raad verzoekt, daar naar een onderzoek in te stelten, op dat wijziging moge worden gebracht in het door den. inmiddels op zijne aanvrage, eervol ontslagen direc teur der Gemeen tebel astiogen inge voerde Stelsel, dut volgens de meaning van adressant niet aan de ei schen van fatsoen en billijkheid voldoet. Over dit adres heeft voornoemde di recteur op ui'tnoodiging van B. en W. zijne meening uitgesproken in een rapport, dat hij gaarne als bijiage aan het praeadvies van B. en W. toe gevoegd zag. B. en W. hebben ge meend aan dit verzoek te moeien vol doen, omdat, nu de heer Van Dedem het betamelijk heeft geacht, zijn adres gelijktijdig mot de Indiening in de bladen te publiceeren, waardoor de geheime behandeling, die aan be lastingzaken pleegt te beurt te vallen, bij voorbaat was uitgesloten, de heer Raedt, naar het B. en W. voorkomt, aanspraak heeft, dat ook zijn verweer tegen de op zijn beleid gerichte aan- allen wordt openbaar gemaazt. De lezing dezer stukken, en speci al van de daarin medegedeelde ka ïnercorrespondentie, zal bij den Raad zeker, evenals dat bij het College van 1. en \Y. het geval was, allereerst den :idruk vestigen, dat in de aanhangige quaestie het persoonlijke element sterk -op den voorgrond treedt, dal hel zakelijke deel de inrichting van den informatiedienst en de bezwaren daar- n daardoor vrijwel wordt be- heerscht. B. en W. zijn dan ook geneigd te meenen, dat persoonlijke overwegin gen méér dan bezorgdheid voor het fatsoen der gemeente of de belangen der belastingschuldigen, eerst bij do ontslagaanvrage van den heer Van Dedem en daarna bij de formuleering /an zijne grieven, den doorslag heb ben gegeven. Wat nu den persoon! ijken kant dei- zaak betreft, staan B. en W. aan de :ijde van den directeur. Het was Iiun bekend, dat de directeur meermalen op da plichtsopvatting 6n de dienst- richtingen van den heer Van De dem gegronde aanmerking had ge maakt en dat hieruit wrijving tus schen dezen en zijn chef was ontstaan. In zijn rapport schrijft de directeur >.a. Na deze uiteenzetting zal het uw college duidelijk zijn. dat bij de re geling van den aanslag in de plaatse lijke inkomstenbelasting geen dingen gebeuren, welke het daglicht niet kun nen aanschouwen. Wanneer in een of andere fiscale quaestie zich tusschen directeur en inspecteur een verschil van inzicht voordoet, dan heeft de directeur, als erantwoordclijk leider der bc-lasting afdeeling, een© beslissing te nemen, bij welke beslissing de betrokken in specteur zich heeft neer te leggen. Met het onderwerpelijk adres is het algemeen belang ten zeerste geschaad. Er is geheel noodéloos onrust ge bracht in de gemoederen der belas tingschuldigen,, enkel om mij te kun nen treffen. Het is onnoodig u te zeggen dat aan do afdeeling belastingen enkele ele menten hoogst storend werken op den goeden weg van zaken, door een lij delijk verzet, te voeren tegen mijn be heer. Hierdoor wordt een onhoudbare toestand geboren, want, van het me<t tegenzin aanvaarden van adviezen tot verhooging van aanslagen, tot het als pleitbezorger optreden voor onbe trouwbare belastingschuldigen is slechts één stap. DE PEST OP JAVA. Men meldt ons uit Amsterdam.» A.s. Vrijdagavond zullen Dr. H. Gorter en de heer D. J. Wijnkoop in een door de S. D. P. in Plancius te beleggen vergadering, als sprekers optreden, over het onderwerp„Het pestschandaal op Java". VOLKSPETITIONNEMENT VOOR PLAATSELIJKE KEUZE. Het provinciaal comité voor Noord- Holland heeft (naar de N. R. Ct. meldt) tot voorzitter van het bestuur gekozen ds. A. J. Montijn te Haar lem, en tot secretaris den heer J. A. Antonisse te Amsterdam. BLOEDVERGIFTIGING. De Tel. meldt: Te Glanerbrug (gein. Lonneker) kreeg dezer dagen het 10 jarig zoontje van den heer B. een puistje in 't ge zicht, tengevolge waarvan bloedver giftiging ontstond. Het kind is onder hevige pijnen overleden. VOORSPRAAK BIJ DE POST EN TELEGRAAF. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft aan het personeel meegedeeld, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat vele ambtenaren en beambten tot het bepleiten van hun persoonlijke belangen, zooals tot het verkrijgen van overplaatsing en zelfs ook van hoogere dienstbetrek kingen, de hulp inroepen van perso nen, buiten het dienstvak der poste rijen en telegrafie staande, die voor hun adviezen geenerlei verantwoor delijkheid dragen tegenover de admi nistratie. Door tusschenkonist van invloedrij ke personen, van vrienden, kennissen en familieleden van den directeur- generaal tracht men dikwijle gunsten te verkrijgen, die bij inwilliging scha de zouden berokkenen aan anderen. De directeur-generaal keurt deze handelwijze zeer af en meent, dat meer aanbeveling verdient, dat een ieder zijn belangen zelf bepleit, hetzij mondeling dan wel scbrifteliik. („H. CL") HERSTELLINGSOORD „BOSCH EN HEIDF. liet herstellingsoord voor mannen en jongens „Bosch en Heide", van de Noord-I-Ioll. Véreenigtng Het Witto Kruis, dat in het z.g. Bosch van Mau ve tusschen Laren en Blaricum wordt gebouwd, zal vermoedelijk in Januari 1914 worden geopend. Als directrice is aangesteld mej. Brouwer, voorheen in gelijke betrek king aan het gemeente-ziekenhuis te Leiden. Tot geneesheer is benoemd de heer K. F. A. Lommei, arts to Laren. Het gebouw biedt ruimte voor twin tig mannen en evenveel jongens, oorloopig zal het worden ingericht voor de opneming van tien mannen en tien jongens. NIEUWE BLOEMBOLLEN STREEK, De firma A. Guldernond, welke ver scheiden hectaren land aankocht on der Den Helder, zond werklieden daarheen, ten einde de gronden om te ploegen en verder geschikt te maken voor de bloembollencultuur zoo meldt de Tijd. HET GRAF DER DE WITTEN. In „Het Vad." wordt, medegedeeld, dat het graf der De Witten niet meer - bestaat. In de oude historiebladen de aan teekeningen van den koster der Nieu we Kerk uit de 17de eeuw leest men, de aantekeningen aanvangend tn den jare 1656 „Den 19den November 1655 heeft ge co glit de heer de Witt-Raetpensena ris een kelder in de Nier we Kerk n. 77 voor de sornrna van 400 gulden." „Den 20e dito begraven een kist vau den heer Pensenaris". „18 Februari ire~ wederom als hierboven een kist begraven,'' „6 Julius 1668 is begraven de liuys- vrau van den heer Pensenaris." „22 Augusti 1672 is begraven de heer Kornelis de Witt out Burgemees ter der Stat Dordrecht". „Dito de heer Johannes de Witt Raetpensenaris". Verder is aangeteekeud. dal anno 1758 dtit graf is aangekocht door Ja-r cobus Van de Kasteele en het over-1 schot der geschondene lijken van d4 De Witten naar elders is overga' bracht. Waarheen, schijnt onbekend. VAN KOL OVER DE I. P. Men leest in het „Bat. Nieuwsblad*" het volgende particuliere telegram, gedateerd 's-Gr-1 venhage 2 October: In een interview verklaarde Van Kol dat de houding der socialistische Ka merfractie bij de Indische begrooting ten opzichte van den heer Douw es Dekker zeer gereserveerd zal zijn. De socialistische Kamerfractie keurt de verbanning af als exorbitant en onnoodig, omdat Douwes Dekker zeil reeds sterk inbond, de beweging toch van zelf zou doodbloeden en een inter-, neeringsbeslult niet meer past in hei kader van dezen tijd, .terwijl de mot ij veering van het besluit door den land. voogd zwak en gewetenloos was. De fractie erkent echter dat Douwcj Dekker een gevaarlijke rol speelde en acht het programma der Indisch! partij verward en draaierig vaag. De fractie bestrijdt de leuze Indi? voor de Indo's, en kan Douwes Dek. ker's werken op rassen instincten hief steunen. Verder keurt de socialistische frac tie het af dat Douwes Dekker, weten de dat de landvoogd volgens het re geeringsreglement de goedkeuring og de statuten moest weigeren, toch de ze weigering uitlokte. Pers-Overzicht TIET KIESRECHTVRAAGSTUK. Het (R.K.) Centrum schrijft ten aan zien van het algemeen kiesrecht: De grenslijn tusschen voor- en te genstanders van dat stemrecht loop niet bepaald tusschen Links ei Rechts. Aan beide zijden is men min of meef verdeeld, niet, slechts over de uitbreï ding-zelve, maar tevens over de eigen lijke beteekenis der A. K.-leus. Trouwens, ook de begrippen huis mans- en organisch kiesrecht zulleii F u i 1 i f O 83 (Nadruk verboden). W1A1K. 77) Zou Laurent dan bijgeval Jenny ba mi un én? De markies vermeed, hierop een rechtstreekse!! antwoord te geven. Mijn broeder heeft mij opgedra gen, u om de hand van uw dochter te vragen-sedert lang heeft hij opge merkt, hoo schoon en goed zij is. Bertigriolles herademde. liet kostte hem moeite, zich to be dwingen. Ja, ja, zelde hij, uw broeder is een gelukkige schalk, en men moet wel zoo onafhankelijk zijn als ik, om hein nog aio schoonzoon aan te ne men, na die ongelukkige en opzienba rende gebeurtenis op de club. Ge weet, dat het slechts een lage wraakneming was. —Ja, ja, dat wil ik wel gelooven, maar het schandaal was er niet min der groot door. Maar dat daargela ten. Wij zullen er niet over spreken. Jenny bemint Laurent, zij be mint hem grenzenloos, dat verberg ik u niet. Zij zal zeer, zeer gelukkig zijn, mijnheer de Soulaimcs. Ik ben dus veel aan u verplicht en daar dank ik u voor, ik dank u met geheel mijn hart. Tranen kwamen hem in de oogen, en ditmaal waren het geen geveinsde tranen. Wanneer hij van zijn dochter sprak, dan was zijn aandoening altijd oprecht. Gij moet Laurent aanstonds hier brengen, zeide hij. Sta mij toe, dat ik met Jenny ga spreken, zij is nog zoo weinig voorbereid op die tijding. Ik moet haar spreken, al ware het slechte om te verhinderen, dat zij haar vreugde te duidelijk deed blijken. Lau rent, ziet u, zou te trotsch wezen, Hij ging heen, mengde zich weer onder ae menigte en zocht zijn doch ter op. De markies de Soulaimes keek hem na. Welk een braaf man, mompel de hij. Bertignolles had zijn dochter ge vonden. Kom, zeide hij, kom spoedig. Wat is er, vader? Hij scheen zóó gejaagd, dat zij een oogenblik vreesde. Hij nam haar mee naar een kleinen salon. Er was daar niemand. Toen nam hij haar in zün arme.n en, •drukte haar aan zijn hart. O! Jenny, Jenny, wat ben ik ge lukkig! riep hij uit. Zij durfde hem niet te ondervragen, maar zij begreep alles. Vader, vader! zeide zij in vervoe ring. I-Iij bemint u, Laurent? Ja. Is het waar. Ik zweer het u. I-Iceft hij het u gezegd? Neen. Maar dan Zijn broeder heeft mij om uw hand voor hem gevraagd. O! zeide zij, terwijl zij doods bleek werd. Zij wankelde, overstelpt door zoo veel geluk, en. zou neergevallen zijn, wanneer haar vader haar niet onder steund had. Hij bracht haar naar een canapé, waar hij haar zacht op neerlegde. Jenny, mijn lieve Jenny, zei hij. Toen vloeiden er tranen uit de schoone oogen. van het meisje, maar het waren vreugdetranen. Zij had niet durven hopen, ondanks de belofte van haar vader. Had Laurent niet op denzelfden dag, dat zij een roos van haar borst aan zijn voeten, liet vallen, openlijk aan Bertignolles bekend, dat zijn hart niet meer vrij was, dat hij beminde en dat hij Jenny nooit zou kunnen beminnen. Een minnarijtje, had Bertignol les tegen zijn dochter gezegd. Was dat dan waar? Was het slechts een voorbijgaande gril? En was zij het, Jenny, die hij be minde? Liefde! Oprechte liefde! Zij zou zijn vrouw worden! Jenny's hart vloeide over van ge luk, zij fluisterde OI vader, vader, ga hem halen. Nu reeds? Ik heb al zoo lang gewacht! Hij zag haar ongerust aan, Jenny. Vader? Ik ben bevreesd, mijn kind. Waarom dan, vader? Gij bemint dien man wel zeer. Zij verbleekte eensklaps en drukte heide handen legen haar hart. Het is waar, vader, ik geloof dat ik hem te veel bemin, want ziet u, wanneer hij aan een ander toebe hoorde, dan zou uw dochter gestor ven zijn, vader, dat gevoel ik. Ik heb het u niet gezegd, omdat ik u niet bevreesd wilde maken. Hij nam haar vol ontzetting in zijn armen. Ongelukkig kind, stamelde hij. Ik vraag u vergiffenis, het is mijn schuld niet. Te leven zonder hem, zonder mijn Laurent, is mij on mogelijk. Nooit had ik hem kunnen vergeten. Dus, slecht kind, gij zoudt niet aan uw vader gedacht hebben, gij zoudt zijn liefde miskend hebben en gij hadt geen medelijden inet hem ge had, en met het vreeselijke verdriet, dat uw dood hem zou veroorzaakt hebben? O, wat is u toch goed, en hoe lief heb ik u. Maar ik zou van verdriet ge storven zijn, zeide Jenny. Hij zag haar peinzend aan. Wat zij gezegd had, vervulde zijn hart met ontzetting. Dus, wanneer het hem mislukt was, dan zou zij gestorven zijn. Waarom kwam in dit oogenblik eensklaps de gedachte aan Romain Goux bij hem op? Zij zou dus sterven, wanneer het huwelijk niet gesloten werd. Jenny zat op de canapé te peinzen, met een glimlach om de lippen. Aan den achterkant van den klei nen salon, waar zij zat, was een deur, die in een der gangen uitkwam. Voor •die deur stonden zeldzame, uitheem- sche planten en kostbare bloemen, en een zwaar gordijn hing er achter. Jenny zag den man niet, die zich achter die planten en in de plooien van het gordijn had verborgen. Die man was door den gang bin nengekomen, kort nadat Bertignolles en zijn dochter in dc-n salon kwamen. Hij droeg het costuum van ec-n cowboy. I-Iet was Romain Goux. Slechts een paar schreden scheid den hem van de canapé, waar Jen ny zat. H.ij had alles gehoord en ziio hart was gebroken, verscheurd door onbe schrijflijk lijden. Meermalen had hij op het punt ge staan, te voorschijn te komen, aan dit kind te zeggen welke misdaden haar vader had gepleegd, maar zelfs zijn smart hield hem er van terug en deed hem als vastgenageld aan zijn plaats blijven. Weldra kwam Bertignolles terug, vergezeld van Laurent, die zijn mas ker had afgenomen. De cowboy tuurde niet gloeiende blikken naar den jongen man. Wel had hij zooeven, toen zijn meester met Jenny sprak den naarn van Laurent de Soulaimes herhaalde inalen hooren uitspreken, maar hij twijfelde nog, hij wilde zekerheid hebben. En de man, dien Bertignolles bij zijn dochter bracht, de man dien zij zuo boven allee lief had, de man, dia haar echtgenoot moest worden, wafl wel Laurent de Soulaimes, nu kan Romain er niet langer aan twijfelen. Hij begreep alles. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5