Bo heer NAGTZAAM zal geen voor-' stel indienen, andtón <1© betrokkenen hun schade vergoed krijgen. Al dien tijd zijn zij de dupe ge weest van het feit, dat zij een tus schen groep vormden en B. ein W. en de Rand liet niet eens konden worden, 'of zij nu werklieden of beambten wa ren. De VOORZ. zegt, dat men de kwes tie of dezen loonen terugwerkende kracht gegeven zal worden, moet uit maken, wanneer het vooratol in be handeling komt. De heer BREGONJE meent, dnt de terugwerkende kracht moet gaan tol 1 Januari 1910. De heer RIN KEMA vestigt de aan dacht op de asfalteering van de Bar- ieljorisslraal, Die ligt er zoo treurig bij, dal spr. ervoor is, om de N. Z. T. M. te nopen het asfalt tusschen de rails op te breken., om een betonlied te maken onder de rails. De kosten van de proef, die genomen is, zal de N. Z. II. T. moeten betalen, geUijfc pij op zich genomen heeft. Doet men dit niet, dan is liet maar 't beste, dat men in de andere straten geen asfalt legt, .want dit systeem is een mislukking. De lieer MERENS kómt terug op de slordige nummering der buizen. De politieverordening schrijft regels voor1 en B. en W. zeggen, dat daarop al- leen in eenige straten uitzondering is gemaakt. Spr. heeft nu een lijstje van foutief genummerde straten gemaakt. •{Daarop komen 50 namen voor en dat zijn geen slapjes, maar belangrijke sl i alen, o.a. de Alexanderstraat, Bron- vors vaart, de Schotersingel, de Frans Halsstraat. In andere plaat sen, o.a. Amsterdam, is de numme ring goed. De lieer DE BREUK meent, dal in de Rarteljorisstraat hot asfalt alleen bij de tramrails niet goed 'is. De Di recteur van Openb. Werken is boven dien nog niet overtuigd, dat dit sys teem niet deugt. W'i! de heer Rin- kehia zijn advies nog eens geven, dan kan men daarvan in de Commissie profiteeren. Bij de nummering der straten moest wol eens anders gedaan, worden, dan behoorde, omdat men aan de andere zijde begon te bouwen, dan waar men met ole nummering moest beginnen. De heer MEREN'S heeft juist aange toond. dat de nummorïng in gelijktij dig gel touwde straten, verschillend is aangebracht. Te Amsterdam begint men de zij straten te nummeren van de hoofd- slraten af. Dat is praclisch. De heer RINKEMA is er niet zoo ge rust op, dat de zaak. nog komt in do Commissie. Dat spr. vroeger niet gewaarschuwd heeft, komt omdat de lieer pe Breuk heeft gezegd, laten we maar eens een proef nemen. En dit zóu hij nog niet afgewacht, jialihoii, wanneer de Gemeente de proef zou moeien bekostigen. Dc kosten van de. proef zullen ge dragen worden door de tram. Dat, Jtel systeem niet deugt komt door de constructie van den waterafvoer. Wanneer op de rails drukking wordt uiigeoefend, geraakt de ondergrond in trilling, cn die trilling wordt niet in bedwang gehouden door stevig ma teriaal, maar door de houtbiokjes, die er met een 'beiteltje uil te halen zijn, Daardoor gaan de blokjes er uit. Men moet daarom een beionbed leg gen, ook onder de rails.' Welk een Ik eten-hater voor de hoofdstraten spr. ■ook is, hij zou boven dit ongelukkig plaveisel liever de keien verkiezen. De heer DE BREUK herhaalt, duit- de zaak nog in de commissie komt. Post 151. De heer POPPE klaagt over het ver blijf, waarin die plantsoen arbeiders in huu rustpoos moeten verblijven en hun boterham moeten eten. Dit is slecht. Er mag hiel gestookt worden en ei' is een vuile'lucht en geen licht. Spiv vraagt verbetering. In den winter bevriest, de koffie van de menschen. De VOORZITTER zegt onderzoek toe, maar voegt'er aan loe, dat de menschen er alleen des morgens en des avonds even vertoeven. De heer SCHRAM stemt in inet de 'k"achr, van den heer Poppe. 'Voider vraagt spr. meer banken in den Hout en de plantsoenen te plaatsen. Spr. bedoekt daarmee niet, dat de nu geplaatste banken niet goed ge- iplaaist. zijn, maar ér zijn te weinjg banken en voor wandelaars, jong en oud, is het genot op een bank te kun nen uitrusten. Daarom vraagt spr, bijplaatsing van eenvoudige banken. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. hun aandacht daaraan blijven schenken. De heer SLINGENBERG merkt op, dat er verschil van ïneening tusschen den Directeur en andere deskundigen is over den kostprijs van den electr. stroom. 'Spreker vestigt daarbij de aandacht op Oen artikel in „Haarlem's Dagblad". De schrijver in'dit blad becijfert de kosten prijs op 4.8 cent per eenheid en- de directeur op 4.5 cent. Dat is een verschil, dat van bolang kan zijn, waaneer men den kostprijs als basis neemt bij het afstuiten van groot© con tracten. De lieer MODOO ant woordt, dat de kostprijs van dein clcctr. stroom maar alleen een theoretische waarde heeft voorden fabrikant. Voorde Centrale is voel koopmansbeleid noodig. Mei de vaststelling der tarieven moet men erop werken, dat de belasting overdag en des avonds gelijkmatig is, daar de elccU'isehc stroom niet, in voorraad fcan gemaakt, worden, als mét het gas het geval is. Daardoor kan het zijn, dat men o,p sommige doelen van den dag- stroom leve.rt bonaite-rj den kost prijs, zonder dat die levering verlies oplevert, omdat de centrale toch draaien moet. 'Dat de Centralmaar 1 pet. winst maakt, terwijl de Gasfabriek 8 pc.t. maakt, wordt door verschillende din gen veroorzaakt. Het vorige jaar dacht rnen, dat de tram zou gaan rijden. Doordat dit niet gebeurde, dierf de Centrale f 36.000. Daarbij komt nog, dat bij den bouw van de Electrische Centrale andere eischen werden gesteld dan nu. Bo vendien is de voortgang van de tech niek zoo groot, dat een deel der Centrale is verouderd. Dat werkt ook niet gunstig op het winstcijfer. Toch gelooft spr., dat er aanleiding is, om te golooven, dat in de toekomst wel 't eevi-en-ander te verwachten is van. de GoinU'-a'le. Dit als een gunstige meded-aelirig tegenover de ongunstige financieel® beschouwingen, die vanmorgen ten beste werden gegeven. De heer SLTIN'GENBERG is nog niet voldaan. In het artikel in Haarlem's Dagblad wordt wel juist opgemerkt, dat er verschil is tusschen de kost- prij zenDaar e r ara spoed i g bel ang r ij - ke contracten kunnen afgesloten wor den, is het zaak, dat men -daarbij den prijs toch niet te laag stelt en zou-gt, dat het bedrijf zoo commercieel moge lijk gedreven wordt. De lieer MODOO merkt op, dat de zaken zoo commercieel mogelijk wor den gedreven. Behalve die directeur is er do Commissie van bijstand, waar in een deskundige als de lieer Hulswit zit. Omtrent de belangrijke contrac ten, die afgesloten kunnen worden, zullen aan den Raad alle gegevens worden verstrekt. De heer HULSWIT zet uiteen, dat cle kostprijs berekend wordt op liet schakelbord. Dit moet daur geschie den, omdat- men dit cijfer moet kun nen vergelijken met dat van vorige jaren, om te zien of er bezuinigd wordt of niet. Nu. zegt de schrijver in Haarlem's Dagblad bereken den kostprijs, wan neer de stroom aan cle afnemers wordt gedistribueerd en niet op het «ogenblik, dat hij de 'Centrale ver laat. Maar de kostprijs wordt anders, wanneer de afnemer ver af woont, dan wanneer hij dichtbij .is geves tigd. Do kostprijs van den stroom op het «ogenblik van aflevering aan de con tractanten is dus verschillend, wrrnt die hangt af van de kabellengte, de hoeveelheid afgenomen stroom, den tijd, waarop de stroom wordt betrok ken, enz. Verder zet spreker uiteen, dat even redige belasting van het bedrijf nood zakelijk is. Het verouderde deel. van de Centrale oefent ze<er ongunstigen invloed uit, bovendien is verleden jaar 12.000 extra afgeschreven, we gens vroegere te,geringe -afschrijvin gen. Spreker wijst er op, dal in de Com missie ook de heer Weyland zit, die eveneens een deskundige mag wor den genoemd. Spreker heeft bestudeerd, hoe men in andere landen de centrales be last en. .daarb'ij is liot hora gebleken, dat men rn-eer en meer de belasting overdag tracht te vermeerderen. De toekomst van de Centrale, dat is spreker eens met don heer Modoo, behoeft -geen zorg to bSren. P o s t 132. Do heer NAGTZAAM merkt op, dat door de Utreclitsc'he gasfabriek meer wordt afgeschreven dan hier ge schiedt. Wordt hier nu wel \okioende afge schreven vraagt spreker. De heer MODOO antwoordt, da-t do directeur verzekert, dat do afschrij ving voldoend® is. Als de heer Nagt- zaain zegt, dat bier te weinig wordt afgeschreven, dan lean eon ander misschien antwoorden, dat te Utrecht te veel wordt afgeschreven. Do heer NAGTZAAM was getroffen door. het verschil in afschrijving. Als echter verzekerd wordt, dat. do af schrijvingen niet te laag zijn, dan logt spreker zich daarbij neer. P-u-nvt 136. 'i De beer POPPE vraagt, om aan de politie een vrijen dag in de week te geven. De taak van de agenten, het surveilleeren, maakt dat zij- spoedig zenuwachtig worden. Daarom is het wenschelij-k, een vrijen dag in do week in te voeren. -De heer VAN DEN BERG heeft niet den indruk gekregen, dat de agenten zich zoo zenuwachtig ma ken. Integendeel vindt hij, dat. zij zie!) wel eens wat drukker mochten maken. Verschillende overtredingen worden niet opgemerkt, b.v. liet rij den van twee personen op één fiets, het hangen van jongens achter aan rijtuigen; bovendien is de baldadig heid van do jeugd zeer groot, grooter dan in andere plaatsen, zelfs veel er ger dan te Amsterdam. ■ger dan te Amsterdam. Daar kan men rustig wandelen, hier'wordt men wel nagoschoiden, ruw bejegend da mes worden lastig gevallen, deuren bekrast. Als ze maar durfden zouden de jongens de ruiten zoo maar in slaan. Do heer SCHRAM pleit eveneens voor'liet geven van een wekelijksehen rustdag. Wat het niet opmerken van over tredingen aangaat, als spr. zoo'n ge val waarneemt hrengt hij dit steeds' tor kennis van do politie. (Gelach). Dc heer IIEERKEN.S TH1JSSEN stemt eveneens in niet don heer Poppe, Wanneer do rechtspositie van do agenten verbeterd wordt, kan men meer van hen vergen. Dan wordt ook cle stroom van sollicitanten grooter. De politiemannen geven dit zelf loe. Do VOORZITTER wil dit laatste wel geloovon. „Dank je do koekoek", zou spreker zeggen, als hij dit als Burgemeester mocht zeggen. (Ge lach). Maar spreker gelooft niet, •dat het goed zou zijn, om nu weer do geheels rechtspositie overhoop te halen, nu do salariswijziging bijna gereed is voor'behandeling. Wal de baldadigheid dor jeiigd betreft, meent spreker, dat ouders en onderwijzers preventief moesten optreden en eerst dan de Dolitie regressief* Post 145. De lieer VAN DE KAMP pleit Voor verlichting van de urinoirs, wat wel noodig is. Do VOORZITTER zegt overweging toe.. Pos? 149. De lieer DE BRATvL' pleit voor ver strekking van oliokleeding aan ge meente reinigers. Ook spreekt bij over olie-ond erkl eed i rig. (Gelach) De VOORZITTER zogt, dat een nieuw adres is ingekomen. -Dat komt dus later aan de orde'. Post 150. |l - Do heer SLINGENBERG wil do verhooging van het salaris van den directeur van don Keuringsdienst niet alleen door Haarlem laten beta len, maar. ook door de buitengemeen ten, die daarvan profite-éren. De VOORZITTER merkt op, dat steeds is gezegd, dat de salarisver- -hooging voor Haarlem zou zijn, om dat dit wordt beschouwd als een of fer in hot belang van do hygiene. D-e heer SLINGENBERG weet daar van niets af. Spreker zal op deze zaak bij de Inkomsten terugkomen. De VOORZITTER heeft dit altijd gehoord. De verhooging wordt goedgekeurd. Post 151. De heer MERENS bepleit do instel ling van. een gemoentelijkën hulp dienst. B. on W. zeggen, dat er niet veel ongelukken te Haarlem gebeu ren. Dit heeft sprpker bevreemd. In do laatste 5 jaren overleden te. Haar lem elk jaar gemiddeld 17 personen door ongelukken. Verloden jaar wer den iri liet GaaLhuis alleen 487 "onge vallen behandeld, zooals B. en W. in hun eigen Gemeenteverslag kunnen nalezen. Wanneer men hierbij nu nog voegt het aantal ongelukken, dat j ixjhaudetd. wordt in do andore zieken huizen en'd-oör de geneesheeren, dan is hot getal ongelukken hier buiten gewoon, hoog. Spreker bedoelde niet een kostbaren dienst met eigen doctoren in te stel len. Als men een paar gediplomeerde verplegers in dienst neemt en een rijwiel-brancard die er nu Ls wordt alleen gebruikt voor choleralijders en men heeft een transportabel zuur stof-apparaat, dan is men al klaar. Verdei' -kan men overeenkomsten tref fen met bestaande vereenigmgen Snelverband, Eerste hulp bij ongeluk ken, Reddingsbrigade, enz. In den Balkan is gebleken, hoezeer het van belang is, oin gekwetsten te helpen op cle plaats zelf. De politie is niet in staat om ihulp te bieden. Bij èen brand in de Damstraat wondde zich een inspecteur en niemand, behalve cle hoofdinspecteur, wist waar de verbandmiddelen waren, De hoofd inspecteur tooverde die te voorschijn uit „Jetje". Ook het dreggen, spreker heeft het eens in de Bakenessengracht gezien, laat veel te wenschen over. Daar was een man, die het blijkbaar nooit geleerd 'had, stumperig- bezig niet dreggen, inplaats dat men twee. mannen met een net de gracht' liet afvisschen. Dut het zuurstof-apparaat in het Gasthuis maar eens in 21 jaar is aan gevraagd, begrijpt spreker niet, want men heeft, er sincls 11 jaar pas zuur stof. Toch -wordt elk jaar een ige -zuurstof aangevraagd, ondanks er geen transportabel zuurstof-apparaat is, on iu de zakken, waarin de zuur stof verstrekt wordt, het gas maar 10 minuten' kan bewaard blijven. De heer KKUSEMAN vindt een groot verschil tusschen den Balkan en Jner. (Gelach). Hier heeft men te lefoon en 70 doktoren, Dat cle midde len niet onvoldoend© zijn, blijkt hier uit, dat hij het verdrinkingsgeval in d© Nieuwe Gracht 7 doktoren en 7 zuurstof-apparaten aanwezig waren. Toch ging de drenkeling dood. (Ge lach). De beer MERENS voelt niet voel lust, den heer Kru&eman te beant woorden, nu deze spreker s ernstig worstel ridiculiseert. Toch bepleit Spreker zijn denkbeeld. Dat er bij het geval-aan do Nieuwe Gracht zuur stof-apparaten aanwezig waren, weet- spreker niet. Uit d© woorden van den wethouder blijkt, dat hij nog niet weet, wat ecu transportabel zuurstol- apparuat .is. Do YUÜRZITTER meent, clat- zulk eeu dienst als de hoer Menens wil, al leen clan iets boteelcenen kun, wan neer hij. op flinke schaal wordt inge richt en dit kan een gemeente als Haarlem niet doen. Post 153. De heer BREGONJE adviseert, om niet- op het bewijs voor kostelooze vaccina tie te vermelden, dat de vac cinatie kosteloos gesohied is. Post 156. i De ihcer MERENS meent, dat dé heer Spreh-ger de som van 800 voor zwem- en duikonderwljs niet op de juiste manier besteedt. Daarom zou spreker deze overeenkomst maar voor één jaar willen aangaan, omdat dan de zaak van de Overdekte Zwem- en Badinrichting in orde kan zijn ge komen. De Commissie van Advies, die B. en willen, zal iu.de beoogde samenstelling onvoldoende zijn. O. a. moeten ook dumes in de Commissie zitten voor contröl© van dg.-meisjes. De VOORZITTER antwoordt, dat de overeenkomst voor één jaar wordt aangegaan. De heer Merens is wél wat gauw teleurgesteld, wat- do sa menstelling van de Commissi© be treft spreker kant die zelf nog niet. Post 156. De heer NAGTZAAM stelt voor 2000 subsidie te geven aan de Ver- eeniging tot Bestrijding der Tuber culose. B. en W. meeneri, dat de f500, die gevraagd zijn, wel voldoen de zijri. Daarom stelt spr. voor ƒ1000 te geven. De vereen:ging sticht ontzaglijk voel nut. De VOORZITTER meent, dat het tekort der vereeniging voortdurend grooter wordt. Dan kan men wel moer subsidie geven, maar ruen moet weten tot hoever men gaan zaL De heer SLINGENBERG istclt voor, om de 500 ex-tra subsidie te geven, gelijk gevraaagd is. liet voorstel-Nagtzaam werd, met de stemmen van de heerén Nagtzaam en Poppe voor, verworpen. Het voorstel-Slingenberg wordt aan genomen met de stemmen van de wet houders Modoo, De Breuk, Kruseman en Loosjes tegen. Post 157, De heer NAGTZAAM deelt mede, dat de 'langdurige vacatures aan school no. 2 en school u. 1. o. B duur den van 1 September tot 1 Februari en van 1 Maart tot 16 Augustus. Die lange vacatures zijn slecht. In een dezer gevallen stonden 3 tijdel. leer krachten voor de klasse.-Daardoor kwam er van -dat onderwijs niet veel terecht. Spr. dringt aan op het eer der in behandeling nemen van de salarisver hooging der onderwijzers. Nu wordt hun telkens gedurende een half jaar de verhooging onthouden. Verder dringt de heer Nagtzaam aan op uitbreiding van de schoolba- den, Spr.- gaat de geschiedenis na en herinnert er aan, dat de districts schoolopziener niet wilde toelaten, dat de schoolbaden ondër schooltijd -werden genomen. Maar daarbij behoeft de Raad van Haarlem zich toch niet neer te leg gen. Er zijn hooger autoriteiten dan de schoolopziener. Blijft hij weiger achtig, laat men dan naar den Minis ter gaan. Spr. merkt ook op, dat 9 kinderen nu en 11 het vorige jaar werden afge wezen voor toelating op de 6chool voor zwakzinnigen. Elk jaar wordt dus één derde van het aantal leerlingen afgewezen. Spr. rnerkt daarbij op, dat reeds in 1911 is gewezen op gebrek aan school ruimte. Desondanks heeft men niet voor meerdere ruimte gezorgd De heer SCI-IRAM stemt, met cle op merking van deri heer Nagtzaam in. De heer HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat het lang laten dienen van tijdelijke leerkrachten de ge meente moreel bindt die tijdelijke ook voor vast te benoemen. - Dit maakt soms, dat men minder geschikt personeel krijgt, dan men anders- zou kunnen krijgen. De heer VAN DEN BERG bepleit eveneens de uitbreiding van de schoolbaden. Spreker gaat de ge schiedenis na van de schoolbaden en somt op, welke moeilijkheden er overwonnen moeten worden, om de kinderen te brengen, om aan de schoolbaden deel te nomen. De heer LOOSJES beaamt, -dat de districtsschoolopziener belet heelt, dat de schoolbaden onder schooltijd werden genomen. Om nu naar den Minister te gaan, daarvoor voelt spr. niet veel, want het zou niet aange naam zijn, wanneer hij dan echec leed. Meer verwacht spr. van den schoolarts, die misschien den school opziener kan overtuigen. Dat -de vaca tures lang duurden, hield mee ver band met de salariskwestie. Voor do salarissen verhoogd werden, kon inen hier niet voldoende u. 1. o.-pcr- soneel krijgen. Daarom duiuden de vacatures uiteraard lang, Spr. on derschrijft niet de bewering van den heer Heerkens Thijssen, dat men door die lange vacatures gebonden werd aan ongeschikte leerkrachten. Voor vaste benoeming werden alleen voor-j gedragen degenen, die daarvoor ge schikt, waren. De school voor cle zwak zinnigen is verplaatst naar de Ged. Oude Gracht. Als de Rijksleerschool vrij komt, clan kan de,buitengewone school, verplaatst worden naar deze school en kunnen meer leerlingen geplaatst worden. Misschien,verdient het aanbeveling, om een voorbereidende klasse in te stellen, waarin de grensgevallen kun nen waargenomen worden en uitge maakt, of die op deze school thuis hoorei'L of niet. Maar de schoolopziener, die bijna absolute macht heeft, voelde -er niet veel voor en wilde geen'Rijkssubsidie voor -deze klasse aanvragen. Overi gens hindert 't niet zoo heel erg, dat de kinderen op de gewone school gaan, ómdat 't hier grensgevallen be treft. De heer VAN DEN BERG spreekt over de kwestie van het derde dou- chebad-huis, dat hij aanbeveelt. De VOORZITTER zegt, dat hij deze zaalc met die van de overdekte Bad en Zweminrichting tegelijk wilde aan cle orde stellen. Deze zaak is langer vertraagd dan spr. dacht. Spr. wil nog eens nagaan, of de zaak van het douche-badhuis afzonderlijk aan de orde kan gesteld worden. Post 194. Do heer NAGTZAAM vraagt, hoe het komt, dat op cle ïlaarl. Ambachts school weinig kostelooze leerlingen zijn, terwijl elders meer leerlingen kosteloos worden toegelaten. De heer RINKEMA deelt mee, dat de" leerlingen kosteloos worden toege laten, als.de ^menschen er voor in de termen vallen. Het gebeurt echter wel, dat een kos- leloos-toegelatene een volgend jaar terugkomt, met de nieedeeling, dat moeder wel een rijksdaalder wil be talen. Spr. heeft de zaak nog eens on derzocht en kwam tot de wetenschap, dat het eens is voorgekomen, dat men een weduwe, die liet niet breed had, Wel liet betalen, Spr. heeft toen ge zegd, dat dit niet moest gebeuren. De heer Riukema zal dankbaar zijn, als -de heer Nagtzaam bij voorkomen de gevallen daarvan nieedeeling wil doen aan spr., dan kunnen die onder zocht worden. De heer BREDA KLEIJNENBERG herinnert er aan, dat verschillende instellingen het schoolgeld geheel of gedeeltelij k betaalden, b. v. de Schuurman-Schlmntel-Van Outeren- stiebting. De heer RINKEMA zegt, dat dit thans niet meer 't geval is. De heer POPPE zegt, dat spr. en de heer Nagtzaam er bij de volgende vergadering op zullen terugkomen, als zij meerdere gegevens hebben. De heer NAGTZAAM dankt den heer Riukema voor zijn antwoord, maar is nog niet- voldaan. De heer RINKEMA zegt op -de nade re vraag van den heer Nagtzaam, dat 't hem niet bekend is, waarom zoo weinigen komen om kosteloos on derwijs. Misschien worden veel leer lingen gesteund door particulieren. Post 195. De heer NAGTZAAM stelt voor aan dé Subsidie der Huishoud- en Indus trieschool- de voorwaarde, te verbin den dat leerlingen kosteloos werden toegelaten, Als -de school dat niet doet, gelijk B. en W, meeneri, dan handelt zij tegen het besluit van de Prov. Staten, die ook subsidieeren en daaraan de voorwaarde van kos telooze toelating verbinden. De heer LOOSJES merkt op, dat dit ■een zaak van de Prov. Staten is en niet van den Raad. Wanneer de heer Nagtzaam de voorwaarde wil stellen, moet hij voorzichtig zijn, want deze subsidie is na lange jaren eerst ge geven, toen het bleek -dat de school anders niet voortbeetaan kon. De heer NAGTZAAM meent toch, dat kosteloos moet toegelaten wor den. De heer LOOSJES zegt, dat de heer Nagtzaam dan wel moet beden ken, dat het bestuur dadelijk zal ko men met een verzoek om subsidie-1 verhooging. De vereeniging zegt natuurlijk Wij willen wel kosteloos toelaten, als gij maar meebetaalt. De heer BREGONJE merkt op, dat waar niet blijkt, dat de leerlingen, die onvermogend zijn, de school niet kunnen bezoeken, liet er niet op aan komt, of de school dan wel particu lieren het dien on vermogend-en kin deren mogelijk maken de school te bezoeken. De heer NAGTZAAM dient toch 'n voorstel in, om het subsidie afhanke lijk te vstellen van kostelooze toela ting. De heer SC-HRAM is daar tegen. I-Iij herinnert aan de geschiedenis der subsidie, Het voorsteLNagtzaam wordt ver worpen. Vóór stemden cle hoeren Timmer, Nagtzaam Poppe, Van de Kamp, Slingenberg, Któynenberg en Merens. Post 203. De heer NAGTZAAM steil voor, 1 500 subsidie te verteehén aan hét, Centraal Genootschap voor Kinder-; gezondheids- en Vocantiêkolonies. Dit subsidie zal een officieel© sanc tie geven aan dit nuttige werk. De heer SCHRAM -bepleit deze sub sidie. Jaren lang is spreker bestuurs lid der HaaiTemsche vereeniging en -heeft zoolang hij kon subsidie-aan vraag tegengehouden. Maar er is geen andere manier om aan geld te komen. Het subsidie wordt verleend. Tegen het voorstel-Nagtzaam stemden de' heeren Kruseman, De Breuk en Loosjes. Post 205. De heer SCHRAM bepleit gedeelte lijke Zonclagssluiling der Slads-apo- tlieek. D© VOORZITTER zegt overweging toe. i i Subsidie Haarlemsch Muziekkorps. De heer MODOO wil vastleggen, dat hij nu voor 't laatst zal stemmen voor verhooging \an bet subsidie tot 15.000. De Haarlenische Orkest- vereeniging kan nu geacht worden gelegenheid gehad te hébben te too- nen wat zij kan. De heer T.ASSCHUIT is het daar mee eens, maar wil het verhoogde subsidie dit jaar toch nog graag be stendigd zien. Aldus wordt besloten, Post 233. De heer VISSER vestigt de aan dacht op de liooge rente door pand huishouders geheven. De Bank van Leening neemt geen naaimachines, meubelen enz. aam^Daardoor kunnen de particuliere pandhuisliouders daar van hooge rente eisclien. Is deze zaak nu niet onderzocht? Het ingestelde onderzoek is niet vol doende geweest. Spr. dringt daarom bij B. en W. aan een ernstig onder zoek 'naar het bedrijf der pandhuis houders in te stellen.' De VOORZITTER zegt, dat B. én W. wachten op liet antwoord vau Commissarissen der Bank van Lee-, niiig. De heer VISSER Die hebben geen dergelijk verzoek gekregen. De voorzitter zégt overweging loe. De uitgaven worden iu totaal aan genomen. De Inkomsten. Post 19. De heer POPPE vraagt om de op centen op de Persou. belasting te ver hoogen tot. 120. B. en W. meenen, dat •daardoor, maar weinig ingezetenen deze vermeerdering, zullen te dragen hebben. Bij de herziening vau 1897 kwam 'n wetswijziging ten gunste van de arbeidersklasse tot stand. Spreker verdedigt het voorstel, o'm 110 opc. t.e hellen voor woningen van ƒ450— ƒ500 en 120 opc. voor de. woniugen -daarboven. Spreker doet, ook namens den heer Nagtzaam, een voorstel, waardoor een onrecht hersteld zal worden. De lieer DE BRAAL wil dit voorstel later tegelijk behandelen met de nio- tie-Slingenberg. De heer VAN STYRUM merlct op, -dat de heer Poppe een cijfer moet noemen, waarmee hij de Begrooting wil verhoogen, anders kan dit voor stel nu niet; behandeld worden. De heer POPPE zegt, dat dit cijfer van 27000 tot 28000 bedraagt. Men kan dal halen uit 't rapport over de woningtelling. De heer SLINGENBERG wijst op de wet, -die ook het percentage voor schrijft, waarmee cle progressie mag geschieden. Daarom zou spreker gaarne dc zaak aanhouden en prae-advies vragen van 15. ©n W. De heer DE BRAAL, die voelt voor liet voorstel-Poppe, is voor aanhou ding. De keer POPPE is bereid het voor stel later te doen behandelen. Post 28. De lieer NAGTZAAM wijst er op. dat hier zooveel schoolgeld wordt ont vangen bij het lager onderwijs. 1-Itór f 85.000 tegen 36.0011 in Groningen en 40.000 in Arnhem. De verhouding per kind is dan ƒ13.50 (Haarlem), ƒ5 (Groningen), ƒ6.50 (Arnhem). Spreker meent, dat dit veroorzaakt wordt doordat weinigen kosteloos Morden toegelaten. Hier maar 171/2 pCt. van de kinderen, in Groningen 56 pCt. Spreker .vraagt, waar de grens van liet kosteloos toelaten wordt getrola ken. De heer LOOSJES vindt het zeec toe te juichen, dat hior zooveel schoolgeld wordt betaald. Want clat geschiedt vrijwillig, wijl de kosteloo ze toelating met- ruime hand ge schiedt. En het is te prijzen, dat ie der betaalt, als hij maar eenigszins kan. Daarbij komt, dat in cle laatste ja ren de schoolbevolking zich meer en meer verplaatst naar de u. i. o.- scholen. Waar hier nu zooveel be taald wordt, is dat een gelukkig ver- schijnsel. Konden de menschen het niet missen, dan zouden meer school verzuim-gevallen toegeschreven kun nen worden aan het niet kunnen be talen van het schoolgeld. De heer BREGONJE vraagt, of dit niet de oorzaak van het verschijnsel is, dat hier meer schoolgeld wordt betaald dan elders, omdat hier mis schien de arbeidsloonen hooger zijn, tenminste in spr.'s vak is dit het ge val. De heer NAGTZAAM zegt, dat hij liet drin alleen goed vindt dat de men schen het schoolgeld betalen, als zij het missen lcunr.en. Kunnen zij diï niet, dan mag het niet van hen go vergd worden. Spreker neemt aan, dat geen pressie wordt uitgeoefend, maar er is nog een pressie, dl© hierin hestaat, clat den menschen wordt wijs gemaakt, dat hel zoo'n eer is om te betalen. Daardoor betalen'menschen schoolgeld, die 't eigenlijk niet kun nen. Daarvan zijn spreker voorbeel den bekend. Spreker wijst voorts op de concur rentie van het bijzonder onderwijs, dal- voel meer leerlingen kosteloos toelaat, namelijk 23 pCt. hier ter stede. Post 66a. De lieer SLINGENBERG dient een voorstel in, waarbij wordt voorge steld,, orn dezen post (bijdrage van do omliggende gemeenten in de kosten van den Keuringsdienst) met 700 te verhoogen. Dit is de eenige manier om gedaan te krijgen, dat de omlig gende gemeenten bij-betalen in do salaris-verhooging van den directeur.. Dé heer KRUSEMAN doet mede- deeling van de overeenkomst met do besturen der omliggende gemeenten. Daarin wordt niet gesproken van liet salaris van den directeur. De VOORZITTER Daaruit volgt, dat dit bedrag voor onze rekening is. De post, kan dus niet verhoogd wor den. De heer SLINGENBERG trekt zijn voorstel in.. P-ó s l 73. ii i De lieer NAGTZAAM vraagt wat bedoeld wordt met de gronden, be doeld in dezen post. De heer KRUSEMAN raadt aan, daar thans niet óp in te gaan. Het is een ingewikkelde zaak, waarover B. en W. juist ©en voorstel gereed heb ben. De inkomsten worden thans goed gekeurd. Hierop wordt de geheel© begrooting vastgesteld. De heer VAN STYRUM dankt den Burgemeester voor de leiding dezer vergadering, die het mogelijk heeft gemaakt, dal ook thans cle Begroo ting iu één dag is afgeloopen. Dat dit zou kunnen geschieden, had spreker vanmiddag,' loen men om kwart voor tweeën begon met de „uitgaven", niet verwacht. (Applaus). De VOORZITTER dankt den heer Van Styrum voor zijn woorden en den Raad voor zijn houding, waar door het spreker mogelijk was, on danks zijn nog zwakke stem, deze 'langdurige'vergadering te leiden. De vergadering wordt hierop te haif 7 gesloten is. Stoomvaartberictiteii STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. I-let stoomschip Batjan (uitreis) ar riveerde 29 Oct. te Padang. liet stoomschip Prinses Juliana (uitreis) passeerde 29 October Ouos- sant. liet stoomschip Rembrandt (thuis reis) vertrok 2-8 Oct. tan Algiers. Het stoomschip Koning Willem lil (uitreis) vertrok 29 Oct- van Suez, HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Willehacl, van Mon treal haar Rotterdam, passeerde 28 Oct. nam. Brow Head. Ilct stoomschip Bellasco vertrok 28 October van Savannah naar Rotter dam. Het stoomschip Maartensdijk, vai Rotterdam naar Cuba, Mexico en N.- Orleans, arriveerde 29 October te Ant werpen, Het stoomschip Rotterdam, van New-York naar Rotterdam, passeerde 29 Oct. 9 u. 10 voorin. Lizard. Het, stoomschip Sommelsclijk, van New-Orleans naar Rotterdam, pas seerde 29 Oct- Wight. Het stoomschip Themisto vertrek 29 October van Rotterdam naar Sa vannah. Het stoomschip Zaandijk arriveer de 23 October van Rotterdam lev Sa vannah. STOOM MAATSGIIAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Demodocus vertrok 25 October van Penang naar Londen en Amsterdam. Het stoomschip Tantalus, van Java naar Amsterdam, passeerde 27 Octo ber Gibraltar. Het stoomschip Oresi—- arriveértte 29-Oct. vau Java te Amsterdam. ROTTERDAMS CU E LLOYD. Het stoomschip 'Besoeki (thuisreis), passeerde 29 Oct. voorm. Dover. Het stoomschip Tambora (uitreis) arriveerde 29 Oct. te Marseille. Het stoomschip Ternate (thuisreis) passeerde 28 Oct. Pantelluria. liet- stoomschip Wilis (thuisreis) vertrok 29 Oct. van Suez, KON. HOLL. LLOYD. ■Het stoomschip Hollandïa (uitreis) vertrok 28 Oct. van Santos. Het stoomschip Maasland arriveer de 28 October van Amsterdam te Mon tevideo.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7