een parlementair Ministerie to vor men. Van sociaal-democratisc.io zijde werd in verband met bet voorgaande aangevoerd, dat van deze zijde tijdens de verkiezingen steeds elke mogelijk heid van deelneming aan de ring is afgwezen, dat juist daaruit de vrijzinnigen hunne scherpste w ]>en tegen de sociaal-democratie heb ben gesmeed; dat dus ieder de weige ring heeft kunnen voorzien. Intusschen gaf men geredelijk toe, dat na de incidentoele beslissing van het Zwolsche congres het vraagstuk der deelneming aan dergelijke Minis teries meer in tiet algemeen door de sociaal-democratische partij ter hand genomen zal moeten worden. Betwij feld mag echter worden, of een aan bod van portefeuilles herhaald worden, indien het aantal soc.alis.i- sche zetels van 16 tot bijvoorbeeld 32 zal zijn gestegen, tenzij zuik aanbod zou geschieden als speculatie op eene weigering. Hoe dit zij, eene bevredi gende oplossing van het vraagstuk zal moeilijk zijn to vinden, wanneer de burgerlijke partijen niet afzien van het streven, dat ditmaal bij haar voorzat, om der sociaal-democratie een-j groo tore verantwoordelijkheid op te leg gen dan deze kan op zich nemen. Gaarne zouden eenige leden van de Regeering vernemen, of de opdracht aaa dr. Bes heeft gestrekt tot vor ming van een Ministerie „uit de ge- heele linkerzijde-" Na de weigering der sociaal-demo craten tot deelneming aan een Minis terie, is in eene vergadering van de vrijzinnige Kamerleden besloten de vorming van een Ministerie uit de Vrijzinnige groepen niet to bevorde ren. Berichten in de dagbladen had den sommigen eenige reden gegeven tot het vermoeden, dat deze beslissing genomen is ingevolge eene Konink lijke opdracht Men zou van de Regee ring gaarne vernemen, of dit vermoe den gegrond is. Vele leden waren van oordeel dat de concentratie door zich niet tot vor ming van een Ministerie bereid te ver klaren, zich aan dezelfde fout heeft schuldig gemaakt als de sociaal-demo craten, zonder zich als deze te kun nen beroepen op de verzachtende om standigheden, voortvloeiende uit haar partij-karakter. Voorts werd gevraagd, of uit de houding der concentratie is af te lei den, dat zij ook in den vervolge alleen in gemeenschap met de socialisten als regeering zal willen optreden. Tegen het optreden van het nieuwe Kabinet werden verschillende bezwa ren geopperd. Eenige waren van oordeel, dat het optreden van dit Ministerie niet zal leiden tot democratische ontwikkeling onzer Staatsinstellingen. Verder had de benoeming van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel grooto verontwaardiging gewekt. Do heer Treub heeft zich niet herkiesbaar gesto'd als lid der Kamer, omdat hij zich met de plannen van de concentratie, betreffende de Staats- pensionrieering, niet kon vereenigen. Wie voorspeld zou hebben dat hij deel sou gaan uitmaken van een Kabinet, lat, zij het in niet al te duidelijke- tor- men, de Staatspensionneering m zijn program opneemt, zou bij niemand geloof hebben gevonden. Men stelde verder de volgende vra gen: lo. zal het Ministerie voorstellen doen om de toeneming der macht van Rome, waarover tijdens de verkiezin- geu zoo luide geklaagd werd, tegen te gaan? Zullen uitzonderingsmaatregelen worden ingediend om de vrijheid en den vooruitgang der Roomsch-Katho- Jiekcn te stuiten? 2o. Is het kabinet voornemens het verleenen van een speciale bescher ming aan de Hervormde kerk, bijvoor beeld door verhooging van bijdragen uit "s lands kas, te bevorderen? 3o. Welke meening is het ministerie toegedaan omtrent de viaag of bij be noemingen op de godsdienstige ge zindheid der candidaten zal worden gelet? 4o. Zal het kabinet in militaire aan gelegenheden de lijn volgen, door mi nister Colijn aangegeven en rekent het ten deze op den steun der rechter zijde? Rekent het ministerie ten deze ook op den steun der geheete linker zijde? 5o. Is het waar, dat als minister van Koloniën is aangezoeht een buiten het parlement staand persoon, wiens richting zeer verschilt van die van den benoemden Minister? Zoo ja, wel ke is de reten van deze afwijking van den eersten opzet? 6o. Heeft de heer Cotr van der Lin den omtrent de aanvaarding en de vervulling van zijn opdracht overleg gepleegd met de voormannen der con centratie? Tegenover bovenstaande beschou wingen werd door andere leden aan gevoerd, dat in de gegeven omstandig heden geen betere oplossing der crisis mogelijk was dan de optreding van een extra parlementair kabinet. Of die naam juist is, achtte men van weinig belang. Een concentratïekabi- net is dit Ministerie evenwel niet, ge lijk wel blijkt uit de opneming van den heer Treub. Men achtte het echter een bewijs van staatsmanswijsheid van dezen Minister, dot hij heeft in gezien, welke de ernstige wenschen van bel volk zijn en dat hij door het doen eener concessie zich daarnaar gevoegd heeft. Blijkbaar wil de Minis ter uitvoering geven aan het amende ment—Borgesius c.s. op art. 369 der Invaliditeitswet, waarvoor hij trou wens ook gestemd heeft, hetwelk nog niet hetzelfde is als de staatspension- der StnutsLegrooting voor het dienst jaar 1913. (Uitvoering van de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet). In een toelichting tot een nota van wijziging deelt de Minister van Land bouw, Nijverheid en Ilandel mede, dat destijds het aantal rentetrekkers was geschat op 25.000. De tot dusver gedane aanvragen maken het raadzaam dat aantal te ramen op 70.000, 210.000 en 100.000 f 590.<>00 en ƒ250.000. gebracht op neoring waartegen hij zich b{J de be handeling der Invaliditeitswet hoeft verklaard. Overigens achtte men het onredelijk mr. Treub te binden aan vroegere door hem ln de Kamer ge dane uitingen en is met betrekking tot de toekenning van ouderdomsrenten zonder premiebealing in aanmerking te nemen, dat de toestand belangrijk gewijzigd is door de omstandigheid, dat art. 369 der Invaliditeitswet, het welk eene regeling bevat, waartegen de heer Treub ernstig bezwaar had, nog in den loop van dit jaar zal ln werking treden. Naar aanleiding van de opmerkin gen over de beweerde afhankelijkheid van het Ministerie tegenover de 60- ciaal democraten, werd verder aange voerd, dat de positie anders had kun nen zijn, indien niet de rechterzijde door het bij de herstemming gege ven onthoudingsadvies den aanwas der socialistische Kamerfractie zoo zeer had bevorderd. Sommige leden beschouwden 't als "n bedenkelijke nieuwigheid, dat aan de correspondentie van dr. Bos met mr. Troelstra publiciteit is gegeven en dat de quaestie der Kabinetsformatie in partijconferenties, zelfs op een partij congres, werd besproken. Gevraagd werd, of de publicatie der bedoelde 6tukken is geschied met machtiging van de Kroon. De Troonrede had sommigen niet voldaan, omdat zij naar hun inzien geen voldoende licht geeft omtrent de politiek, welke het Ministerie denkt te volgen. Anderen prezen den toon en kwamen in de vlammen om. den soberen opzet der rede en za gen daarin 'n streven naar sainenwcr-1 t De hofstede van den landbouwer king met de gematigden van alle j Van den Berg. te Zwartehroek, ge- richtingen. Men wees hierbij ook op INVALIDITEITSWET. i tegen aan den krommen Rijn bij het Aanvulling van het Xde hoofdstuk", fort Vossegat. .Men hoopt de tennisbaan naast de zwcmgelegenheid 1 Januari gereed te hebben, en het ligt in de bedoeling de zwemgelegenheid reeds 1 Mei 1914 te openen. (N. R. Ct.) Voetbal. BELGIc-ZWITSER LAND. Naar de T'eL verneemt, zal de wed strijd BelgiëZwitserland, welke a. In verband hiermede zijn de uitge-Zondag te Verviers wordt gesp- trokken bedragen respectievelijk van door den Nederlandsclicn scheids rechter W. Eymers Jr. worden geleld. Roeien. SCHITTERENDE PROMOTIE. J. C. VLTEGENTILART. Door de benoeming van den kolonelTe Zieriksee is op nog jeugdigen II W. van Terwisga tot generaal- j leeftijd (37 jaar) overleden de heer majoor, telt het leger thans een op- J. C. Vliegenthart, die in zijn studen- perofficic-r van slechte 52 jaar, zekor een groote zeldzaamheid, in tiental len van jaren niet voorgekomen. Dit springt nog meer in het oog. als men weet, dat bij het gehoelc wa pen der infanterie alle kolonels, bijna alle luitenant-kolonels en verschillen de majoors ouder in jaren zijn. („Avp."). BRANDEN. Gisternacht brandde op Sligten- horst onder de gemeente Nijkerk de boerenwoning niet bijbehooren van den landbouwer J. heel af. tenjaren als roeier bekendheid genoot en herhaaldelijk voor Laga in wed strijden is uitgekomen. (N. R. Ct) Luchtvaart. IIET VLIEGKAMP TE SOE3- TERBERG. Hoewel do publieke belaugstelitng voor de aviatiek deze niet anders dan ten goede kan komen, was het aantal belangstellenden te Soesterberg in deri laatslen tijd en vooral op Zon dagen zoo overstelpend groot, dat, tn den Berg ge- liet belang van de veiligheid, zoowel oor de vliegers als voor het publiek, de aan het onderwijs gewijde para graaf. Ook onder deze leden waren er echter, die de richting van het volgen regeeringsbeleid niet duidelijk aangegeven achtten. Een derde groep van leden was van meening, dat de Troonrede een duide lijk beeld geeft van het regeeringspro- gram, in zoover dit geschieden kan in een stuk, waarin niet in b'jzonder- heden kan worden getreden en enkele groote lijnen kunnen worden aange- :ven. Ten aanzien van verschillende pa ragrafen werden verscheidene opmer kingen gemaakt en vragen gesteld. Aangezien de beteekeois der mede- deeling, dat ten behoeve van de ver dediging van lndiê aanbouw van eeu slagschip zal worden voorgesteld, wer den nadere inlichtingen gevraagd. Sommigen hadden van de mededëe- ling met eenige bevreemding keu- lis genomen. Het had sommige leden verwonderd, dat in de Troonrede met geen enkel woord is melding gemaakt van de herdenking van de herkrijging onzer onafhankelijkheid. Tegen 'e Ministers plannen tot ver sterking der geldmiddelen werden door verscheidene leden ernstige be waren geopperd op grond, dat daar bij te veel nadruk wordt gelegd op be lasting van het vermogen, waardoor, naar men vreesde, kapitaalvorming zou worden tegengegaan. Gevraagd werd welke de plannen in het Kabinet zijn ten aanzien van het vraagstuk der gemeetitefirian- ciën.Van verschillende zijden werd de aandacht gevestigd op de wensche-' lijkheid eener herziening van de ettelijke coinplabiliteiisregeling. Een lid drong aan op invoering van .in vrijen Zaterdagmiddag voor alle ambtenaren, beambten en werklieden in Rijksdienst, zoo noodig met ver vroeging van den aanvang van den bureautijd met een half uur. Een lid verzocht der Regeering in het vervolg geen rekening te hou den met aanbevelingen, door Kamer leden gedaan voor de vervulling van ambten en betrekkingen. Opnieuw werd aangedrongen op beperking in het verleenen van ridder orden, wat het binnenland betreft. Ruimere decoratie van buitenlan ders werd door enkele leden aanbe volen als miudei om gratis bewezen diensten te beioouen. Het had verwondering gewekt dat weder Kamerleden uiet de uitrei king van decoraties waren belast. Men hoopte dat het Kabinet zorgen zou dat dit niet meer geschiedde. Verscheidene leden zouden gaarne irnemen hoe het met de voorberei ding der r/erdd Vredesconferentie laat. In dit verband werd gevraagd, wel- _;e 's Ministers standpunt is tegen over de bekende voorstellen van den hoogleeraar van Vollen hoven, betref fende een internationale politie macht. Verscheidene leden beschouwden de vredesbeweging, welke dit jaar in t bijzonder als terrein voor haar arbeid koos, als een gelukkig verschijnsel, wier waarde niet behoort te worden onderschat. Naar aanleiding van hetgeen in de pers verluidde omtrent het optreden van Nederlandsche officieren in Alba nië, vroeg men of aan de Regeering van de zijde der Mogendheden een dergelijke aanvraag is gedaan, en, zoo ja, wat daarop het antwoord der Regeering is geweest, lu hoeverre, zoo vroeg men voorts, staat daarme de in verband de zending van twee of ficieren naar Albanië, welke blijkens de dagbladen thans geschiedt? Men achtte in het algemeen het optreden van onze officieren in Alba nië niet wenschelijk, ook met het oog op het ontstaan van wrijvingen met de Mohammedaansche bevolking, waarvan wij een beireurenswaarai- gen terugslag in onze Oost-Indische bezittingen zouden kunnen onder vinden. De aandacht werd gevestigd op een in Nederland ook'in wetenschappelij ke kringen bestaande beweging ten einde te protesieeren tegen de behan deling, welke staatkundige gevange tien in Rusland oudergaan. Gevraagd werd, welk standpunt de Regeering tegenover deze beweging inneemt Sommige leden zouden gaarne zien, dat de Regeering door haar invloed dezer beweging kracht bijzette. Ver scheidene anderen achtten zulks niet raadzaam. Bij de artikelen werd o.a. opnieuw een fusie tussciieri het diplomatieke en consulaire korps op de bekende gron den bepleit en bestreden. Eoa hit een pink, een varken met i waarvan verschillende personen zien 13 biggen en eenïg pluimgedierte J niet ontzagen, midden in het vlleg- veld door hun aanwezigheid een lau ding te bemoeilijken, het vliegkamp voor de bezoekers is gesloten. Daarom wordt te Soesterberg een detachement marechaussee te paard geslatioimeerd, hetwelk aldaar den zal aankomen, terwijl vourloopig op Zondagen niet gevloj den. Hoezeer het ook te betreuren is, dat men nu niet meer zoo gemakkelijk en zunder entree prijzen te betalen, kan genieten van de waarlijk schitterende verrichtingen en belangrijke oefenin gen van onze verdienstelijke militai- r aviateurs, mag niet ontkend wor den, dat de bovengenoemde maatre gelen, door de houding van het pu- Stadsnieuws bliek zelf, noodzakelijk zijn gemaakt. meente Barneveld, is gisternacht door een onbekende oorzaak totaal afgebrand. Al het vee een hit, eeni ge koeien en varkens en een groot aantal kippen is in de vlammen omgekomen. Alles wus verzekerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau jhr. mr. Th. Serraris, procureur-generaal hij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over October 1913-1912 Aantal behandelde posten 1294 (v. j. 984). Aantal inlagen 8G4 {v. j. 035). Aantal terugbetalingen 430 (v. j. 359). Ingelegd: 51.348.36 (vorig jaar f41.388.68). Terugbetaald: f50,201.93 (vorig jaar ƒ35.644.831/2). Meer m^i-iegd f 1146.43 (vorig jaar f 5743.84 1/2). Aautul nieuwe boekjes 79 (vorig jaar 68). Aantal afbetaalde boekjes22 (vo rig jaar 30). Spaarbusjes op 31 October 1913 omloop 272. Gëledig in October 191351 busjes met totaal f407.44 1/2. Aantal bonkjes in bewaring op 31 October 1913 109. Douchnbad huizen, In het douchebadhuis nan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen weok 889 baden genomenin dat aan liet Leidscheyiein 1111, MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. De tentoonstelling van medailles en plaquetteu, die in het Museum van Kunstnijverheid geopend is, heeft in de afgeloopen week zeer veel belang stelling gewekt. Artisten »i technikers, die met de medaillekunst in onmiddellijk ver band staan, vinden deze tentoonstel ling hoogst belangrijk, terwijl ver dere belangstellenden kennis kunnen nemen van de verschillende wijzen waarop een symbool, een bijzondere gebeurtenis, een geschiedkundig feit sprekend moeten worden voorgesteld en van datgene waaraan het talent en do techniek van den kunstenaar heet', te voldoen. Het gebruik, om de medaillekunst iu dienst te stelten van het politieke en maatschappelijk teven, neemt hier te lande meer en meer toe. Zoo wor den penningen en medailles geslagen om do meest verschillende gebeurte nissen aan de vergetelheid te onttrek ken, terwijl ter herinnering aan ver lovingen, huwelijken en geboorten en sterfgevallen ook in het familieleven veelal medailles worden geslagen. De tentoonstelling zal in de tweede helft van deze maand gesloten wor den. Bsnoenii Aan het instituut Oranje Nassau alhier is tot onderwijzeres benoemd mej. D. J. van Es. te Uennebroek. Ned. Ilerv. Zangkoor. Het Ned. Herv. Zangkoor „Harpe Davids", directeur de heer H. P. C. Dams, lieeft voor liaur eerstvolgend concert o. a. in studie genomen Psalm 42, van Felix Mendelssohn Bartholdy. Naar Indië. Bij resolutie van den Minister van Kolomen is mej. B. M. Jacobson te Haarlem ter beschikking gesteld als onderwijzeres 3de klasse in NederL- Indië. EXAMENS VRIJE- EN ORDE OEFENINGEN. Te Amsterdam zijn geslaagd de heeren M. II. Brockbernd en G. J. Kalf te Haarlem. Sport en Wedstrijden Zwemmen. Te Utrecht is opgericht do N. V. Utrecntsche Open Zwem- en Badin richting. De commissie, welke deze zaak voorbereidde, is thans ontbon den. Het aandeeleukapitaa! is f lO.liOl); een obligatieleening van 65.000 is ge plaatst. De gemeenteraad van Utrecht heeft de aflossing en rente van deze leening gewaarborgd. Deze nieuwe zweminrichting is ge- Sportpraatje „Verkapt beroepsspe 1". De quaestio wordt cr niet helderder op door het gehannes van de sport bladen. Het Sportblad hooft zich, zoo als al gemeld, op een zeer zonderling standpunt ge-plaatst, en de Sportkro niek en Do Sport willen met geloo- ven dat er werkelijk verkopt beroeps- spel zou bestaan. Het Boüdsbèstuur zwijgt als een mof, en ik kan ine be grijpen, dat de heeren zich liever niet wagen aan schrijverij in de gemelde sportbladen, die do gelegenheid maar weer benut hebben om elkaar te atta queeren. De Sportkroniek is vermake- lijk-boos op den redacteur van De Sport, omdat hij (betiteld als „Hans lkkerüekik") zich te veel op den voor grond stelt. Daar komt het tenminste op neer. Het Sportblad fulmineert ook al tegen den heer Hans, en de laatste, zmn plotseling op net stand punt des martelaars plaatsende, ver klaart dat hij niet meer over verkapt beroeps.-:pel zal schrijven, uat hij üee- lemaal niet meer aan dingen, die de leiuing en do politiek van den Bond betrelfen, een pennestreek zal ver spillen en dat hij voortaan alleen schetsen en weasirijdoverzichten zal geven. Onder degenen, die dit bericht met verrassing gelezen hebben, zal ongetwijfeld ook de uitgever van het blad zijn Die mag wel oppassen dat hij er zich niet tegen verzet., anders geeft de lieer Iians er misschien ook I de schetsen nog aan, en resten al-1 leen de wedstrijdoverzichten Och och 1 Over het beleid van het Bondsbe- stuur ben ik óók niet verrukt, maar dat gemelil bestuur zich weinig gele gen laat liggen aan het lawaai van de sportbladen, is toch eigenlijk wel bcgri.n>olijk I Voor degenen die dit liefelijk soort van journalistiek niet kennen, wil ik even een staaltje aan halen De heer Hans heeft onlangs een reeks artikelen contra het Bondsbe- sluur geschreven, „Het Sportblad" spreekt van artike len „waarvan de moraal ongeveer was, dat het N. V. B.-bestuur niets doet en nooit iets tot stand gebracht heeft, terwijl de journalist Hans fei telijk gezorgd heeft dat het voetbal ïs geworden wat het op het oogenhlik is." Op deze vriendelijke ironie repli ceert de heer Hans in zijn blad al dus „Dit is fraai....! Een zoodanige journalistiek is zóó boosaardig, dat men er niet meer mede polemiseert. Vooral niet waar er in onze voetbalwereld niemand is, die zich zelf zóó op den voorgrond heeft gesteld als de heer Groothoff, „Neerland's eerste scheidsrechter", dio nochtans in den wedstrijd Quick- Sparta op 19 October j.I. door een vervaarlijke vergissing Sparta een doelpunt bezorgde, wat Qujck de ne derlaag bracht Herinnert ge u uit de Pickwick Pa pers den concurrentiestrijd tusschen de Eatanswill Gazette en The Inde pendant of Eatanswill Wel, als Charles Dickens in deze dagen geleefd had, zouden de Hol- landscho sportbladen hem tot het zelfde hebben kunnen inspireeren I Maar er is nog iets. In hetzelfde nummer van De Sport, waarin de heer Hans kolommen vol amateuristischen moraal doceert, staat ononr die kolommen de volgen de advertentie te lezen KERSTMIS 1913. Sterke 1ste klas verecniging ge vraagd, die genegen is gedurende de Kerstdagen den naam van hel Neder landsen* voetbalspel in Noord- Duitschland in een drietal wedstrij den hoog te houden. Ruime vergoe ding van reiskosten. Brieven (desgewenscht in het IIol- landsch) aan de F. C. „Werder". (Volgt adres). Ruime vergoeding van reis kosten Hoe is io Laat de heer Hans niet te optimis tisch wezen het schijnt dat de Duit- schers er een andere opvatting van de vlekkeloosheid van het Holland- sche amateurisme op na houden 1 Het programma. Dat vermeldt vcor morgen West. Ie klasse U. V. V.—Ajax. D. F. C.—V. O. a Haarlem—H. B. S. Sparta—II F. C. H. V. V.—Quick. West 2e klasse ConcordiaDordrecht. Xerxes—D. V. V. A. F. C.Blauw Wit. Spartaan—Alemaria Victrix. V. U. C.—S. V. V. Neptunus—R. F. C. R. A. P.Hercules. D. E. C.Volharding. Allen Weerbaar—Kampong. E. D. O.—V. V. A. West. reserve le klase V. O. C. II—D. F. C. II. II. B. S. IIHaarlem 1L Hercules II—A. F. C. IL H. F. C. II—Sparta 1L Quick II—H. V. V. II. West. 3e klasse Bloemendaal—H. S. V. R. C. H.Stormvogels. KinheimSchoten. DamiaatjesHeemstede. Oost le klasse Go ahead—U. D. G. V. C.—P. W. Tuhantia—Vitesse. Quick—Robur ei Velocitas, Zuid. le klasse Wilhelmina—V. V. V. Velocitas—M. V. V. Voor de resultaten onzer Haarlem- sclie eersteklassers vrees ik. H. F. C. jaat naar Sparta zonder Ben Ver- wey. zonder George Sijpesteyn, zón der De Klerck. De backs van 't tweede elftal zijn niet slecht, dat is waar. Maar De Klerck is óók al absent Wie moet nu het Sparta-kanon bis- waken Haarlem zal zich wel herinneren, it het nu eenmaal niet tegen II B. S. kan spelen. Het zal me in oprechte verbazing brengen als de roodbroe- ken morgen winnen ofschoon zeer toch zéker de capaciteiten voor heb ben. V. V.— Ajaxris een belangrijke wedstrijd. De Iftrechtschvn moeten eens zorgen dat ze winnen, anders loopt het nog mis met hun eerste- klusseschap. De beste kansen hebben ze wèL D. F. C.—V. O. C. zal wel V. O. C.'s verdwijning van de eerste plaats van het ranglijst je tot resultaat hebben, en H. V. V.Quick moet wel weer uitdraaien op een nederlaag van poor Quick, dat aïs zoo sterk geschetst was. en dat zoo tegenvalt. Te Haarlem wordt nog de tweede klasse match E. D. O.—V. V. A. ge speeld. Het kan een spannende strijd worden, en ik hoop voor het actieve Edo-beatuur, dat de publieke belang stelling zich eens wat meer naar deze wedstrijden moge richten. ROBERT P. INGEZONDEN MEDEDE.ELINGEN 30 Cts. per regel. S3 cent per heele kruik, met warme melk het beste middel tegen verkoudheid. bereden politieagenten In hui ten go wo nen dienst lor handhaving van de orde. Matrozen van de liter liggende oorlogsschepen patrouilleeren langs de kaden. EEN DUITSCH ONDERWIJZER TE TJFLIS VERMOORD. Naar aan de „Frankfurter Zcitung" uit Tiflis wordt gemeld, zijn ulduor de Duilsche geestelijke, Miedner, ca de Duitfiche onderwijzer het sta.:-dof fer geworden van roovers. Beide mannen werden op een wan deling in de nabijheid der stad door bandieten aangevallen. De enderwij. zc-r werd doodgeschoten en <icn gees telijke een oog uitgeslagen. TREURIG ONGELUK. Donderdag heelt op de Elbe bij Hamburg un treurig ongeluk plaats gehad zoo meldt 't N'. v. Lr hing een dichte mist hoven de rivier. Een aak, niet grind geladen, was Uaai'om bij kreeksund voor anker ge gaan, -maar werd niettemin door een andere aak, de eerste van eeu sleep, aangevaren, liet voor anker liggende schip werd lekgestooten. De andere aak liet daaroui het anker vallen en de géneele hernauning van dit sciup begaf zich naar het beschadigde vaartuig, urn mede te In.-lpeii mei liet dichten van het lek. Terwijl zij daar mede druk bezig waren, kwam do stoomboot „Gaeisenau" met vollo vaart uit den nevel opdoemen tn voer recht tegen het beschadigde schip aan, zoodat dit een groot lek kreeg en met allen die zich aan boord bevonden on middellijk in de diepte verdween. Er zijn in het geheel 5 personen verdron ken, o.a. de vrouw van uen schipper met haar beide kleine kinderen. DE NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE. Het Karoliniscb Instituut heeft ho- sloten den Nobelprijs voor geneeskun de dit jaar toe te kennen aan Charles Richet, professor in de phy-'-dogie aan de universiteit te Parijs, Rechtszaken it.f§r§üi§ryii Jr.Haaasi '8 Haematepa WAARSCHUWING I ■1 Kerk en Scnooi ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd Voorbereidend kerkelijk examen, de hoer li. ltiphaa- geu. Utrecht. Geslaagd prop. ex. theoio gie de heer J. Poorttheor. examen apoth. de heeren H. H. v. d. Zoo da Jong en J. A. Imhof. Bevorderd tot arts de heeren L. K. van 't Hooft en H. W. Stenverstot tandarts R. Renswil en A. L. Villiers. („U. D."). Gemengd Nieuws VALSCHE BANKBILJETTEN. Uit Brussel wordt aan de Tol. ge seind: Mr. Holvoet, procureur des kou Lugs, en mr. Bil aart, rechter van instruc tie, zijn uit Amsterdam teruggekeerd, waar zo vertoefden in verhand niet de valsche bankbiljetten-zaak. Het schijnt, dat de jeugdige Elfrieda haar vader en den neger niet behulpzaam is geweest bij de vervaardiging der valsche biljetten, maar dat zij er toe heeft meegewerkt ze in omloop te brengen. Zij zal lei' beschikking van de Nederlandsche justitie worden ge steld. Wat haar vader en den neger be treft, die zullen in België terecht staan. De raadkamer heeft het bevel tot in hechtenisneming bekrachtigd. STAKINGEN IN NI EU W-ZEELAND. Uit Wellington wordt geseind Eeu slaking van dok- en bootwer kers veroorzaakt veel overlast in go- heel Nïeuw-Zeeland. De mijnwerkers hebben zicli bij de staking aangeslo ten. En in bijna alle havens ligt liet werk stil. De voorraden van kolen en levensmiddelen verminderen snel. Van de landelijke districten komen EEN AUTO-AANRIJDING, i den namiddag van l Septem ber reed de rijtuig- en autoniobielca- rosseriefabrikaiit B. G. M. met zijn auto, die door hem zelf bestuurd werd, op den Haarlemmerweg onder Sloten, in de richting van Ilalfweg. Vóór hem reed een handkar, die eveneens rechts hield, en in dezelfde richting als de auto werd voortge duwd. Nu kwamen er uit de richting Haarlem twee groote verhuis wagens, die de auto links passeer den. De weg was te smal dun dat do auto de handkar kon voorbijrijden, chauffeur bleef toen met een ma- gangetje achter de handkar aan rijden, maar toch niet zoo matig of op een gegeven oogenblik reed luj den bestuurder der handkar in den rug aan, terwijl de handkar zelf drie me ter verder voorwaarts werd geduwd. De handkarbestuurder een 61-jarig man, die kruidenierswaren rond brengt werd door de auto aan den voet geraakt en gedurende 25 a 26 dagen heeft hij dientengevolge zijn werkzaamheden niet kunnen verrich ten. Nu stond de heer M. voor de Recht- bank te Amsterdam terecht. In de dagvaarding werd gezegd, dat hij met te groote snelheid en zon der signaal te geven achter de hand kar heeft gereden, in stede van zoo langzaam te rijden dat geen ongeluk kon plaats vinden of van te stoppen. Beklaagde werd door den president voorgehouden, dat het onvoorzichtig is met te stoppen als men iemand zoo kort op de hielen rijdt, dat er bij do minste belemmering een aan rijding moet plaats hebben. Bekl, zelf beweerde een geluidsignaat te hebben gegeven, vóórdat de eerste vrachtwagen hem passeerde, llij zei- do niet gestopt te hebben, omdat nij anders in het mulle zand zou zijn weggegleden. Daarom had hij liet heter geoordeeld achter de handkar met dezelfde vaart als de handkar te blijven rijden, zoodat hij op 10 cM. kon stoppen. Die berekening heeft echter gefaald. Ook bleeiv nat bekl. aan hel slacht offer f 25 schadevergoeding had aan geboden, die. zulks echter als te wei nig geweigerd had aan te nemen, op grond dat hij 25 dagen lang geen werk had kunnen verrichten, iets wvit door den geneesheer, die hetu behandelde, bevestigd werd. Getuigen verklaarden geen signa len vernomen te hebben on tevens dat er op den weg waar het ongeluk gebeurde veen mul zand lag. Het O. M. was van meening dat bekl. niet de geboden voorzichtig heid heeft betracht en eisclite zijn veroordeeling tot zeven dagen hech tenis. Stoomvaartberichten STOOMVAART-MIJ. NEDliKI AND. Het st Grotius (uitreis) an iveeixle 30 Oct. te Singapore. Hot st. Kvakatau (uitreis) vertrek 30 Oct. van Genua. Itet st. Rembrandt (thuisreis) arriv. 31 Oct. te Lissabon. ROTTERDAMSGHE LLOYD. Het st. Besoekï arriveerde 31 Oct. van Java te Hamburg. Het st. Medan (uitreis) arriveerde 30 October te Sabang. Het st Tambora (uitreis) vertrok 30 Oct van Marseille. HOLLANDAMERIKA LIJN. Het st. Sloterdijk, van Rotterdam n Boston en Philadelphia, passeerde 31 Oct Prawlepoint Het st. Themisto, van Rotterdam naar Savannah, passeerde 31 Oct Prawlepoint. KON. IIOLL. LLOYD. Het st. Frisia (uitreis) vertrok 30 Oct. van Boulogne. Het st. Maasland arriveerde 30 Oct. van Amsterdam te Buenos-Ayres. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. liet st. Lodevvijk van Nassau (thuis reis) passeerde gistermorgen te 10 uur Ha Haque.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10