NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang Ho. 9316 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag i novemeEr 1013 a PERSOOM NAZ0N50NDEK- OAMt, DUBBEL TAM6P HA DOUKtK BETALEN. DRjHKV/ATLfV 5 CENT PER KROES HONDEN en PAARDEN ZONDER GELEJDE WORDEN GEWEiCjERP. TOL VOOR- DE C,EASPHALTEEfU)E STRIATE N K8eisw© Bronnen van SnkomsSen voor do Gemeentekas. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER Li.ME MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers 0.02 H üeïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per posf 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureiis Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaurne 12. Telefoonnummer 122. Dll NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 2 NOVEMBER. Schouwburg: Duimpje en de Wilde man, 2 uur. Schouwburg: De Presidentsvrouw, 6 uur. De Kroon: Gri-Gri. Soc. Vereeniging: Blosc. voorstel ling. Brongebouw: Specialiteitenvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. KL Vereeniging: Biosc. voorstelling. Biosc. Union, Schoten: Voorstelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concerten. MAANDAG 3 NOVEMBER. Schouwburg: Silhouettenspei. De Kroon: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling. ^tadsüieuws NOVEMBER-HERDENK1N G. In de vergadering van 21 Februari van Comité Plan 11)13 werd door den voozitter, den heer Vincent. Loosjes, het denkbeeld geopperd om in de maand November,.waarin de eigexdij- ke feestdagen vallen van de herden king van Neer lands onafhankelijk heid, een feestelijkheid te organisee- ren. Dit plan werd door het Comité met instemming begroet en nader nit- gew er kt. Het liefst zou men op den lUdc-n November een herdenking heb ben gehouden, omdat dit de officieel© dag is, waarop men te Haarlem in verzet kwam tegen de Pranaciie qver- heerseliing, maar dit is door allerlei omstandigheden niet mogelijk ge weest. Thans is het programma van de herdenking vastgesteld op 20, 21, 24, 27, 2S en 29 November. Op de beid© eerste dagen geeft de Koninbl: Letter lievende Vereeniging J. J. Cremer met niet genoeg te prijzen welwillendheid uitvoeringen in den Schouwburg van het toepasselijk stuk van Schimmel „Nacht en Morgenrood" waarmee de vereoiiigiüg bij do opvoering voor ha re donateurs reeds zooveel succes be haalde. üc toegangsprijs op de beide avon den is bepaald op 25 en 15 cents, om ook aan minder bemiddelden gelegei- ïieid te geven, de uitvoering bij te wonen. In den avond van 24 November volgt een voorstelling tegen hooger entreeprijzen in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging. Daar zal een benend spieker optreden (zijn naam meiden wij eerstdaags) cum een korte uiteenzetting te geven van liet feit en dö historie der bevrijding: de volledi ge zangvereeniging van Toonkunst liecft zich met groote welwillendheid bereid verklaard, de volksliederen en een viertal andere liederen te zingen en na de pauze wordt vertoond de film Oranje en Nederland, geschiedkundig lichtspel met muziek en zangbege.eiding, geschreven en ui scène gezet door L. IL Cluispijn, mu ziek gearrangeerd en gceoinponeerd dioor Maurils Samehtinl. Deze prachtige film is uit de ateliers van do filmfabriek HollancLia te Haar lem. Deze film behaalde elders veel succes maar is hier uog niet gegeven. Aan deze uitvoering werkt mee, liet volledig Haarlemse!» Muziekkorps, dat zich ook in het eerste gedeelte van den avond zaj doen hooien. De drie laatste dagen, 27, 28 en 29 Nov. zijn aan de jeugd gewijd. Dan zal voor de schooljeugd voor zoover do plaatsruimte' strekt, dezelfde film vertoond worden, des namiddags te half vijf, dus na schooltijd. Op de avonden var. diezelfde dagen worden de films tegen betaling voor hes pu bliek vertoond. HET GASBEDRIJF. Bouw- en Woningtoezicht is al eer der in 't IIuis-in-de-Kruasstraat ge trokken. Vandaag heeft ook het Gas bedrijf er zijn nieuwe lokaliteiten in gebruik genomen. De Directeur de heer J. Blom Szn. was zoo vriendelijk ons dezen morgen rond te leiden in 't gebouw. Aan de rondwandeling werd o.a. ook deelgenomen door do wethouders Dr. H. D. Kruseman en L. M o- d o o. In de vestibule vindt men rechts het vertrek van den portier met een nette wachtkamer voor het publiek. Aan de achterzijde van de vestibule is een vertrek, waar het publiek zijn klachten kan komen inbrengen. Dit vertrek grenst aan dat van den hoofd opzichter, den heer P. A. v a n E k. Aan de linkerzijde van do hal is de monsterkamer, waar mejuffrouw H o u w i n g, de kooklcerares aan le dereen inlichtingen geven zal over hef koken op gas. Het koken op gas heeft aan de gasfabriek een nieuw debiet opgeleverd. Ondanks dat door ver schillende oorzaken, o.a. de toene ming van het gebruik van eleclrischen stroom, een groot afzetgebied aan de gasfabriek ontnomen weid, is het gas verbruik zeer belangrijk toegenomen. Dit is toe te schrijven aan het koken op gas, dat een grooten omvang heeft genomen, nadat het Gasbedrijf open bare kooklessen heeft gehouden. Was dan ook van de geheele gasproductie vroeger twee derde voor de avond ver lichting, thans wordt overdag twee derde van de gasproductie gebruikt. Het werk van Mejuffrouw H-ouwing nu is, om nog meer propaganda te maken voor het gas voor kodkdoelein- den. In het keurig ingerichte vertrek, dat wit met goud is gekleurd staan al lerlei toestellen, waarmee zij haar mededeelingen zal kunnen toelichten. Ieder, die op gas kookt en iets daar over te vragen heeft en ieder, die nog niet voor liet koken gas gebruikt, kan hier biunenloopen, om het advies van do kookleeraros te vragen. De Directie van liet Gasbedrijf en Mej. Houwing hopen, dat de dames hiervan een druk gebruik zulten ma ken. We twijfelen niet of de huisvrouwen en dienstboden zullen deze gelegen heid niet onbenut laten. Als er be langstelling voor is, wil Mejuffrouw llouwiug gaarne kooklessen organi- seeren voer huisvrouwen en dienstbo den. 1-let vertrek vóór dit zaaltje, zal la ter waarschijnlijk Ingericht worden voor de El-ectrische Ceutxale, die daar dan haar toestellen kan exposeeren. In het voorgebouw is nog de gloei- karner, waar de gloeikousjes, die de gemeente gebruikt, onder een bepaal den druk worden uitgegloeid. Beneden zijn do kelders, die ge bruikt zullen worden als magazijn. Het eigenlijk© magazijn is in het nieuwe gebouw aan do overzijde van de binnenplaats. In liot midden van die binnenplaats is een 'keldertje ge metseld voor het bewaren van benzi ne en andere ontplofbare stoffen. Rechts is een Rijvvielborgplaats, links een ibergplaats voor da gaskar- retjes. Aan deze zijd© is ook de fit ters werkplaats. Het magazijn bevat allerlei hulp stukken, als gasbuizen, lam pon, kook- toestellen enz. De magazijnmeester heeft een af zonderlijk kantoortje, van waaruit hij toezicht kan houden op het magazijn. Door een loket worden de materialen aan de fitters afgeleverd. Aan de zijde van de Pieterstraat heeft men een afzonderlijke ingang voor de 2 1/2-oentstukkenwisselaars. Daar soms per dag wel voor 1 1200 wordt gewisseld, heeft men ©en afzon derlijke ingang moeten maken voor de talrijke wisselaars. De fitter-, die hier de wacht houdt i6 des avonds tot 10 uur- te ontbieden. Na dien tijd moet men de Gasfabriek opbellen. Het klachtenbureau in het Pand wordt nu opgeheven. Ongetwijfeld zal dit nieuwe filiaal van het Gasbedrijf in het belang zijn van het pubiiek en ook voor den dienst is hel van belang, daar nu niet telkens do fitters naar don Veen-polder terugmoeten, als zij in de stad aan het werk zijn. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. De Kamer van Koophandel heeft vergaderd op Dinsdag 9 September. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Laudbuuw, Nijver heid en Handel, met verzoek om inge licht te worden omtrent den economi- schen toestand van Haarlem gedu rende het eerste halfj aai* van 1913. Geantwoord is, dat naar de mce- ning der Kamer de economische toe stand over dit tijdvak gunstig ge noemd mag warden. Vervolgens wordt mcdedeeling ge daan van de sedert de vorige verga dering uitgegane stukkon. De voorzitter deelde mede, dat hij een bezoek heeft ontvangen van den afgevaardigde voor de Tweede Ka mer van Haarlem. De Kamer vergaderde weer op Dinsdag 7 October Aan de orde komt een request der Tuinbüuwvereeniging „Ons Belang" te Santpooxd, inzake de aardbeien- maxkt. Naar aanleiding der gehouden be sprekingen is een schrijven aan B. en W. verzonden, waarin o. a. wordt ge zegd Na een ingesteld onderzoek en een bespreking met de requestranten is het onze Kamer gebleken, dat het in derdaad zoowel voor de verkoopers als voor de koopers van belang is, dat in d© maanden Juni en Juli de ge vraagde vergunning, om op Zaterdag en Zondag aardbeien op de groente markt alhier te mogen verhandelen althans voor den Zaterdag wordt verleend. Het zal daaibij wen- schelijk zijn den aanvang van dé markt op 5 uur v.m. te stellen. De verkoop op Zaterdag is weiisclie- lijk, omdat het artikel aardbeien zeer aan bederf onderhevig is. Hierbij komt, dat des Zondags liet Yrucli ten- verbruik liet hoogst is. Het vervroegen van de markt op alle dagen in de maanden Juni en Juli heeft zoowel voor den Iiaarlem- schen détailhanctei als voor de tuin bouwers groote waarde alleou een categorie personen zal hierdoor mis schien benadeeld worden, namelijk de opkoopers. Gewenscht is het echter een scher pe contröle uit te oefenen en zorg te dragen, dat noch op de markt zelf, noch aan de schuiten vóór den aan vang clandestien verkocht wordt. De vraag, om op Zondag markt te mogen houden, moet naar het oor deel onzer Kamer weigerend worden beantwoordhieraau wordt trouwens naar ons werd medegedeeld van geen enkele zijde groote waarde gehecht. Aan de orde kwam ook het in han den van het Bureau gestelde ontwerp van een nieuwe wet op den waarborg en de belasting op gouden en zilveren werken. Naar aanleiding der gehouden be sprekingen is d.d. 17 October j.l. een schrijven aan den Minister van Fi nanciën verzonden, waarin o. a. en kele bezwaren tegen het ontwerp naar voren gebracht worden. Ook verzoekt de Kamer het verplicht stellen van het doen opslaan en bewaren van de nu en later te gebruiken stempeltee- kens in de nieuwe wel op te nomen. Door <lon voorzitter werd medege deeld, dat_de heer Fikkert met hem ter audiëntie is geweest bij H. M. de Koningin gedurende Haar laatste be zoek te Amsterdam. CONCERT-EMJL TELMANYL Onze muzikale fijnproevers ik bedoel de honderd getrouwen van onze (ook buitengewone) kamermn- ziekséa noes hebben gisteravond in De Kroon een paar onschatbaar ge notrijke uren doorgebracht. De violist Emil TeJmdnyd. uit Budapest., heeft voor hen gespeeld, zóó dat ze er nog ün.TKr aam zullen denken. Dat is viool spel, waaraan zou men zeggen ook niet meer het laatste restje "van menschel ij ke onvolkomenheid te be speuren valt. Een toon van de opper ste welluidendheid: een intonatie van absoluut vlekkelooze reinheid; eon techniek van feilioóze zekerheil en dit alles toch alleen maar middel tot een warm muzikale, oprecht ca sterk gevoelde, eu daarom altijd machtig boeiende voordracht De op zichzelf weinig zeggende variaties ,.La Folia" van Corelli moesten, zoo voorgedra gen, wel aanstonds de levendigste be langstelling wekken. Maar het A-dur- Conceil van Morart bracht toch nog veel rijker bevrediging. Saint-Saëns Ha van ai se" een interessant ver haal van vreemde landen en.men- sclien, werd onder Telmanyi's handen tot een stuk felle dramatiek en in het Concert (d-dur) van Paganini raakte ondanks de soms verbijsterende virtuose krachttoeren het zuiver muzikale nooit op den achtergrond. Trouwens dit scheen mij juist het merkwaardige en sympathieke in de zen vioolspeler, dat de virtuoos in hem nooit den kunstenaar verdringt. De pianobegeleiding was in handen van den heer Von Pozniak. In alle kalmte en bescheidenheid wijdde hij zich aan zijn aanvankelijk zeer een voudige laak. Maur uien behoeft hem niet lang te hooren spelen om op merkzaam te worden op z'n muzika le intelhgontie en in 't bijzonder op zijn fijnen zin voor toonkleur, Later toen hij zich in enkele stukken van Chopin en L. Rozycki als solist deed hooren konden wij ons nog een juister denkbeeld vormen van zijn be- teekenis als klavierspeler. Hij toon de niet alleen een fijn gevoel voor tec- re nuances, maar ook een sterke nei ging, een passie zou ik haast zeg gen, voor geweldige tegenstellingen. Hij weet, zoo noodig, zijn tempera ment meesterlijk te beheersclien maar eenmaal warm geloopen, kan hij zich opwinden tot een haast be angstigende woestheid. Dan bewerkt hij zijn vleugel zoo onbarmhartig dat het arme ding eronder kreunt en hij zelf ook, geloof ik. ïn hoeverre zulke vulkanische uit barstingen met de muzikale aestetiek te rijmen zijn, zal ik in 't midden la ten. Maar ik schaam mij niet te er kennen dat V. Pozniak's spel mij, door zijn sterk persoonlijk karakter, bij zonder heeft geïnteresseerd. Ook ging ik volmaakt akkoord met het pnbliek dat den pianist weinig min der geestdriftig toejuichte dan den violist. Beide kunstenaars zagen zich door hun warm gestemd auditorium tot een uitbreiding van hun pro- graiumu genoopt. PHILIP LOOTS. JUBILEUM. Onder vele hartelijke blijken van belangstolling viert heden de heer H. Borger den dag, waarop hij 25 jaren geleden werd benoemd tot concierge aan school No. 4 aan het Leidsche- plein. Hedenmorgen te ruim half negen werd hij met zijne echtgenoot© ont boden in de school, alwaar aanwezig waren het hoofd de heer K. IC. Valken, en het geheele personeel. De heer Valken heeft den jubilaris op zeer minzame en hartelijke wijze toege sproken en gelukgewenscht, daarbij den wensch uitdrukkende, dat hij hoopt© dat de jubilaris nog veie jaren zijne betrekking in gezondheid mocht waarnemen, waarmee het personeel instemde en hem de hand drukte. De lieer Valleen overhandigde hem daarop, ook namens het personeel, een standaard, waarop een koperen bloemenbak met palm. Verder ont ving hij van verschillende scholieren bloemstukken, terwijl hem tal van kaartjes zijn toegezonden. De heer B. viert verder het feest in huiselijken kring. MIJ. VAN NIJVERHEID. We vestigen gaarne nog eens de aandacht op de belangrijke rude, die Dr. Blink dezer dagen voor het de partement Haarlem der Mij. van Nij verheid zal houden over „De economi sche ontwikkeling van Nederland en de ontwikkelingselementen der ste den, in het bijzonder van Haarlem". In verband met de havenplannen kan deze rede vooral van veel belang zijn. Weer een s p o o r w e g d iefstal. Uit een mand, per spoor verzonden uit Veenendaal naar Haarlem, zijn 5 K.G. appelen en peren ontvreemd. Overreden. De 5 jarige jongen B. S-, wonende Bakkerstraat Is Vrijdagmiddag te 51/2 uur in de straat spelenderwijs gevallen voor 't rechter wiel van een 2-wielïgcn groentenwagen, bestuurd door B. M. De bestuurder liep aan den linkerkant van den wagen en door dat de wagen nogal hoog beladen was, zg hij den jongen niet. Hij voelde evenwei den schok en hield den wa gen dadelijk in. Hoewel de jongen niet onder 't wiel kwam, viel hij toch zoo ongelukkig, dat een been brak. Per brancard is de jongen naar 't St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. Fietsdiefstal. Voor perceel 54 in de Frans Hals straat stond Vrijdagavond een fiets van den banketbakker F. Z. onbe heerd. Een dief heeft 't rijwel meege nomen. Overplaatsing. De kapitein C. Koning van het 21ste Reg. Inf. te Den Helder, -is op zijn daartoe gedaan verzoek door den com mandant der Ie Divisie overgeplaatst bij het 10e Reg. Inf. en komt alhier in garnizoen. Trouwe dienst. Door den commandant der Ie Divi« sie is te rekenen op 6 November a.s. de bronzen gesp voor 18-jarigen trou wen dienst toegekend aan den ser geant maj.-instructeur B. Wierda van het 10e Reg. Inf. alhier. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 4 Nov. 1913, de-a nam. van 1—2 uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludium et Fu ga C gr. terts, J. S. Bach; 2. Sonate über Lutber's Choral Ein teste Burg ist unser Gott, S. de Lange, Allegro moderato, Andante, Lento (Recitativ) Fuga; 3. Clalr de Lune, Srgtried Karg Elert. 4. Suite, Felix Borows'ki. a. Pré lude. b. Toccata, c. Méditation-Elégie, d. Marc-he Solemnelle. BAZAR HOFJE VAN OIRSCHOT. 't Pred.bl. meldt: De jaarlijksche Bazar van hst Wijkcomïté in het Leidsche kwartier, opgezet door Mej. A. J. Theesing eu Zuster A. Versloot, zal van 4—7 No vember a.s. weder in het Hofje van Oirschot gehouden worden. Ouderdomsrente. Hier ter stede hebben zich tot-nu 750 personen aangemeld, om in aan merking te kornen voor ouderdoms rente. Benoeming. Onze stadgenoote Zuster HenvichS is benoemd tot hoofd van oene afdee-i ling in een op te richten R.-K. Inricli- ting te 'e-Gravenhage. Reeds a.s. Maandag gaat zij haar nieuwe werk kring aanvaarden. Is het voor haar zelf een heerlijke werkkring, voor ve le armen is 't een groot verlies, daar zij velen tot hulp en steun was.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1