Qmileü's Oud DERDE BLAD Zaterdag 1 November 1913 Maildienst naar Ned. Oost indië. De verzending van brieven enz. beeft deze week plaats al3 volgt: Over Genua, Woensdag 5 November. (Laatste buslidhting 3 u. 25 min. 's- inorgens). Voorloopige verzending reeds den yorigen dag, vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Brindisi, Vrijdag 7 November. (Laatste buslicliling 12 u. 30 s nam.} Behalve correspondentie voor Atjeh en Onderhoorigheden,, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo, alleen die, welke van een desbetreffende aanwijzing la voorzien. Over Amsterdam, met de zcogen. Zeepost, Zaterdag 8 November. (Laat ste buslichting 3 u. 25 m. 's morgens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 ct. per stuk, en dat van drukwerk eén cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 's av. ten post kan tore zijn bezorgd. NAAR SURINAME. Dinsdag 4 November. Laatste bus lichting 2.35 's morgens. Vrijdag 7 November. Laatste bus- lichting 7.45 's avonds. Vrijdag 7 November (zoogenaam- do Zeepost). Laatste buslichting 3.25 's morgens. Om nog met deze gele genheid te kunnen worden verzonden moeten postpakketten daags te voren ten postkantore bezorgd worden. Het port van brieven, briefkaarten en drukwerk is gelijk aan dat voor Ncd.- Oost-ïndië. Zaterdag 8 November. Laatste bus lichting, 6.40 's morgens. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslicliting aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. Buitenlandsch Overzicht D© Salkanvulkaan komt weep to.t pust. Griekenland en Albanië. In verband met de moeilijkheden, die door de Grieken, aan de.interna tionale commissie, belast niet de afba kening der grens van Albanië, in den weg worden gelegd, bevat de officieu- 60 Italiaansche „Tribuna" een waar schuwing aan bet adres van Grieken land. Daarin wórdt in- herinnering ge bracht, dat de Londensche conferen tie de grenzen van Albanië gedeelte lijk definitief heeft vastgesteld, o.m. wat betreft do straat van Korfoe en hot eiland Saseno en dat de verdere afbakening van de grens is overgela ten aan de internationale grenscom- missie. De taaie dezer commissie moet op 30 November geëindigd zijn, waarna de Grieksche troepen uiterlijk op 1 Januari het aan Albanië toegewezen gebied ontruimd moeten bobben. ,,In dit bot wiste gebied", zoo zegt. de „Tribuna", .tracht nu de Grieksche regeering of eon onder haren invloed staande orgai isatie den arbeid der commissie te belemmeren en wol met hot doel om feitelijk Albaneescho stre ken aan Albanië te onttrekken. Men zal lvet dus begrijpelijk vinden, dat de comnnssie alle streken tot Albanee scho stempelt, waar door de Grieken Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Misschien moet ik om verontschul diging verzoeken, wanneer ik in deze rubriek nu ook al over de gemeente- begrootingen achrijf. De lezer heeft er deze weck al zooveel genoten, van Haarlem en bijna de heelc reeks dei omliggende gemeenten, bovendien heeft de hoofdredacteur er over nage- betracht (of moet het nabegetracht wezen?) moeten we nu, zullen de lezers klagend vragen, in de Halle tjes ook al over dat zelfde onderwerp lezen? Ik geef toe dat het onderwerp droog is, ernstig en belangrijk, zeer zeker, maar droog. Maar er komen midden in de droogheid toch ook wel vroolijko momenten voor en die ben ik van plan, er uit op to visschen. Misschien kunnen wc er samen wel een gezellig maaltje uit halen. Eerst de grootste gemeente, Haar lem. Een vroolijhe figuur in den Raad is stellig de voorzitter. Niet dat' Jhr. Sandberg do ernst van de zaken niet zou inzien, maar hij heeft oen open oog, wat zeg ik twee open oogen voor, den grappigen kant van wat er beweerd wordt. Toen er on geveer betoogd werd, dat de politie bet wel plezierig zou vinden als haar positie verbeterd werd, trok hij een strak gezicht, wat iets heel ongewoons Is en het onfeilbaar voorteeken van een nadere aardigheid. „Als ik niet in den gemeenteraad van Haarlem zat, zou ik zeggen: dat haal je do koe koek!" Het ongewone van de> term van die 'plaats' af gezegd en do vórm het nauwkeurig vaststellen van clen aard der bevolking verhinderd wordt. De tegenwerking van Griekenland mag echter in geen geval aanleiding zijn voor vertraging in de ontruiming van Abanië. Aan de Grieksche regcering is me degedeeld, dat aldus de opvatting is van do beide groote mogendheden aan de Adrïatischo Zee. Griekenland weet du3 nu, dat de mogendheden de be sluiten van de Londensche conféren- 1 io handhaven en dat pogingen orn daaraan te tornen, niet zullen baten. Bulgarijo.en Servië. Van gezaghebbend© zijde wordt uit Sofia gemeldt, dat een der groote mo- gendheden Rusland spreekt tegen dat zij hot was te Sofia en te Bel grado stappen ondernam, tot herstel der diplomatieke betrekkingen tus- scben Bulgarije en Servië. Servië \et klaarde zich dadelijk be reid, doch het antwoord van Bulga rije kan vertraging ondervinden, daar het voornemen bestaat het her stel der betrekkingen afhankelijk te maken van enkele - waarborgen voor de goede bohandeiliiiig van de Bulgaar- sche bevolking van Macedonië, Allerlei Het Krup p-proces. De „Bbld."-berichtgever seint over het verhoor van Vrijdag Hoe meer Von Metzen bij liet getui genverhoor aan den tand gevoeld wordt, des 1© sterker vestigt zich de indruk, alsof deze getuige de eigen lijke beklaagde is. Wanneer het waar ia, dat hij de Brandt-aangelegeftMid aan het rollen bracht om zich op do firma Krupp te wreken, don getuist liet niet voor de intelligentie van don heer Von Mctzan, dat hij niet vooruit begreep, dat hij hiermede wereldkun dig maakte welk een treurige rol hij zelf in die firma speelde. De heer Von MeTze» maakt een zeer droevig figuur. De firma Krupp heeft domheden begaan om geen scher per woord te gebruiken. Doch haar grootst© domheid was stellig het in dienst ne.men van iemand als de heer Von Metzen. Do ambtenaar van het O. M., ver klaarde dat de door Von Metzen ge dane mededeeüng, dat een ambtenaar van het departement van marine van de Berlijnsche vertegenwoordigers van Krupp gelden ontving, den mi nister van marine Von Tirpitz er toe geleid had om een onderzoek in te stéllen. Von Metzen had verklaard dat hem hij de aanvaarding van zijn ambt te Berlijn een naamlijst werd voorgelegd van personen uit het wa- pendepartement van het Rijksminis terie van marine, die om groote Kerst gratificaties hadden gevraagd, die hij echter weigerde. De ambtenaar van het O. M. ver klaarde thans gemachtigd te zijn tot de mededeeling, dat hel resultaat van het ingestelde onderzoek was geweest, dat zulk oen lijst 58 naineai bevatte: dit waren echter boden en bedienden, doch geen secretarissen of schrijvers. Een zelfde onderzoek zal nu door do militaire autoriteiten worden inge steld.. De crisis in Mexico. Uit New York wordt aan de N. R. Ct. geseind: Blijkens telegrammen uit Mexico heeft de politie bij haar onderzoek om bewijzen te'virden voor het beslaan van een samenzwering legen Huerta's leven, tweo vrouwen opgespoord, aan wie 500 dollars zou zijn belooft}, als zij Huerta konden overhalen haar een bezoek te brengen. De mannen, die haai' dat hadden voorgesteld, zouden tijdens het bezoek Hueria dan ver moorden. De vrouwen hadden bet aanbod evenwel afgeslagen. Tal van personen zijn aangehouden.. De Wushïngtonsche correspondent van de „Daily Telegr." meent te kun nen verzekeren, dat president Wilson aan do Europeesclie mogendheden de volgende politiek zal voorstellen: Ope ning van onderhandelingen met den revolution nuiren aanvoerder Ca. nun- za. ten einde deze te bewegen tijdelijk de vijandelijkheden le staken, hangen de de pogingen om Hueria té verdrij ven en werkelijk constitutioneele ver kiezingen te doen houden. Mocht dit mislukken, dan zouden de Vereen igde van de opmerking brachten den Raad aan 't schateren. Maar in den Haarlemscheh Raad is 't anders lang zoo amusant niet voor den buitenstaander als in de dorps raden. De vormen zijn daar minder streng, men redevoert er minder en praat meer, zoo huiselijk en gemoede lijk weg. Zoo heeft de raad van Haar- lemmerlicdc het voorrecht, dat er kof fie gepresenteerd wordt en die van Spaarndam, dat men er thee schenkt, waarhij de aanwezige journalisten, die men als vrienden van den huize be schouwt, niet worden vergeten. En in den Bloeniendaalschen Raad zijn twee leden, die er ook niet toe kunnen ko men, altijd langs het stij[-deftige lijn tje van do Raadsvormen te gaan, en liever nu en dan in de ernstige debat ten een vroolijke opmerking plaatsen. Ik noem ze niet. Maar de eene is de langste van den heelcn Raad, verre weg en. de ander heet van zijn achter naam B. en handelt in bollen. Vlak naast het Raadhuis is een var- kensslagerïj. -Het kan geen opzet, het moet toeval geweest zijn, dat vaak wanneer juist de Raad bijeen was, een rampzalig 'varken zijn doodsge- schreeuw liet hooren. „Het varken, mijne heeren." zei dan het langste Raadslid cn stak zijn wijsvinger van overeenkomstige afmetingen op. Dan volgden, door het debat heen, de com mentaren. Of het slachten zoo pijnlijk was? Neen, meende men, het slachten zelf geschiedde pijnloos, maar de ge waarwordingen van het varken, als het naar zijn doodsbed wandelde, von den uiting in zijn droef geschreeuw. Het moet gezegd worden, dat het varken bij de begrooting niet aan- •wezlg was. 't Biet zich vervangen door Stalen 8e nevolutionnaïron als oor-' logvoerende partij willen erkennen enj steunen. Maar een tusschen komst der Vereenigd© Staten zou president Wilson nog niet in overweging heb- bein genomen. DoFranschen in Marokko. Uit Agadir wordt bericht, dat op 28 dezer do Ksima-stammen, wonende bij de monding van de Quedsous, de schuilplaats en de opslagplaats van proviand van de opstandelingen, die op 27 October een post hebben over vallen werdén beschoten. Er werdén vier dorpen onder vuur genomen; <1© inwoners vluchtten naar alle zijde». Do beschieting richtte groote scha de aan. Binnenland UIT DE SIGARENINDUSTRUi. Daar de sigarenfabrikanten De Went te Berguri-up -Zoom weigeren de loonen en arbeidsvoorwaarden aan tc nemen, die door de vier werklieden- organisaties in de tabaksindustrie en door den Zuidelijken Bond van Ta baks- en Sigarenfabrikanten zijn vast gesteld om 1 Augustus ih werking te treden, hebben alle werklieden iu die fabriek tegen Maandag 3 Novem ber het werk opgezegd. MINISTER TREUR OVER DE IN VALIDITEITSWET. Een redacteur van liet Persbureau M. S. Vaz Dias te 's-Gravenhag© lieoft een onderhoud gehad met Minister Treub naar aanleiding van de be schouwing dezer dagen in de Pers ver spreid over de te wachten gevolgen van art. 369 der Invaliditeitswet tOu- derdomsrentc). Z.Exc. verklaarde, dat het cijfer van 90.000 aanvragen, het welk genoemd Is, niet ver bezijden de waarheid kan worden geacht. Vo'or- loopig raamt de minister het aantal aanvragen op circa 70.000. A.s. Dins dag zal in de Tweede Kamer werden behandeld een nota tot wijziging van- het ontwerp tot verhooging der bc- grooting van Landbouw, Nijverheid en Handel van 1913, waarbij de vor- hooging, die oorspronkelijk was ge steld op 210.000 gulden nl. voorde vier wekon van December 1913, wordt ge bracht op f 580.000 a f 590.000, met liet oog waai op de minister zich over deze aangelegenheid, welke wellicht a.s. Dinsdag tot debat aanleiding zal ge ven, niet verder wenschte uit te la ten'. Slechts machtigde de minister den redacteur tot de verklaring, dat do beschouwing van het dagblad „De Nederlander" betreffende do rol die zei-ere hoofdambtenaren bij toepas sing van art. 369 zou hebben gespeeld, zooals de minister zich uitdrukte, „even onbillijk als onjuist mo.et .wor den genoemd." GESCHIL OVER TIMOR. Namens de Portugoesche en de NV derlandsche regeeringen zijn de nie- moriën in zake het Timor-grensgeschil dóór do beide vertegenwoordigers aan hei bureau van het Hof van Arbitrage overhandigd. UIT DEN AMSTERDAMSCIIEN GEMEENTERAAD. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om op een terrein, begrensd door de Zaanstraat, de le Spaarndam- merdwarsstraat en dó Polaiienslraat, een badhuis te bouwen. ZEILKOTTER GESTOLEN. Volgens telegrafisch bericht uit Embden aan het N. v. d. D., is in het nabijgelegen Norddeich, Woens dag een lialf-overdekto zeilkotter ge stolen. Twee mannen zijn er mee vandoor gegaan en liet vermoeden bestaat, dat zij koers genomen hebben naar Rotterdam. EEN BETREKKINGBUREAU VOOh HANDELSREIZIGERS. Het betrekking bureau, waarvoor op de laatste algemeene vergadering van den Ned, Bond van Handelsrci een juffrouw, die kleeden klopte. Be geleiding was er dus toch en voor zoo ver de Raad door deze plaatsvervan ging aan vroolijkheid te kort kwum, zorgde de voorzitter voor wat aanvul ling. Jhr. Bas Backer wou niets meer of minder, dan de wet op het lager onderwijs veranderen, zoodat de be noeming van onderwijzers en onder wijzeressen niet meer aan den Raad, maar aan Burgemeester en Wethou ders 'is opgedragen. Daarbij betichtte de voorzitter den Raad vun overwe gingen, dia met het onderwijs niets te maken hebben. „Soms komt er „maar óón candidate de Raadsleden „bezoeken en dan zeggen dezen „over die kunnen we oordeeien, over „de anderen niet." En als een candi date een aardig gezichtje heeft, „geeft dit den leden al gauw een gun- stigen indruk!" Het bleek nu, dat de bedoeling niet was geweest bin deze onderwijzeres te benoemen - B. en W. hadden haar maar op de voordracht gezet omdat er geen andere was. Ja, wie kon dat weten, zeiden de Raadsleden. Had dan eerst eens gevraagd, antwoordde de voorzitter. En zoo kibbelden de heeren een beetje voort, totdat er wat op gevonden was. Vooreerst zal de voorzitter de wet op het lager onder wijs nog niet veranderen, maar do le den van den Raad krijgen er kennis van wanneer er proefles moet wor den gegeven. Dan zullen de heeren dus gezamen lijk naar de school gaan om de proef les bij to wonen. Daar vinden ze het hoofd van dé school en allicht ook den schoolopziener. Wat een gedrang zal het wezen in dat schoollokaal I .En wat zal do- proeflesgèver of geefster dat' ge- zigers te Groningen, het initiatief ge nomen Is, is thans geconstitucerd. Ilëf bureau, T welk zich ten doel stelt aan patroons, reizigers en agenten bemiddeling te verleenen bij het ver vullen vin betrekkingen en agentu ren, verleent, zijn diensten aan de eersten geheel kosteloos, terwijl leden van eene bij den Bond aangesloten vereeniging van liet betalen van in schrijfgeld zijn vrijgesteld. Hét bureau, waarvan alle functies belangeloos worden vervuld, staat onder leiding eéner commissie van drie leden van het Bondsbestuur, de heeren S. Arnoldi, te Arnhem; II. G. Harden, te Zwolle-, S. de Leve, te Am sterdam, waarvan de laatste met het algemeen secretaris is belast. EEN EIGENAARDIGE ZIEKTE. De N. R. Ct. meldt Naar aanleiding van een tot de ge- neesbeeren te Rotterdam gericht ver zoek zijn 30 gevallen van acute kin derverlamming ter kennis van de Ge zondheidscommissie gekomen. Hoewel omtrent de oorzaken dezer ziekte nOg zeer weinig bekend is, schijnt vol doende te kunnen worden vastgesteld, dat zij een besmettelijk karakter draagt. De commissie besloot daarom in een circulaire aan de medici tc Rotterdam te verzoeken de wonin gen, waar zich deze gevallen hebben voorgedaan te doen ontsmetten en zie» daartoe schriftelijk tot het gemeente bestuur te wenden. TWEEDE-KAMER. STAATSBEGROOTJNG VOOR 1914. Algcmccït.e beschouwingen. V o o r 1. Verslag. In allo afdeel in gen hadden uitvoe rige gedacMcnwisselingen plaats om lifënt dien loc«p en don uits'ag der verkiezingen. Dé Commissie van Rapporteurs heeft gemeend niet te zeer te moeten treden in eene vermeld mg van de bijzonderheden der zeer talrijke klach ten, welke van verschillende zijden tegen uitlatingen bij do verkiezingen in verkiezingsspeeehes, dagbladen, strooibiljetten enz werden aericbl. Van de zijde der politieke medestan ders van het vorige Ministerie wer den verschillende klachten te berde gebracht omtrent de houding door hunne tegenstar ders bij de vcrkjpzin; gen aangenomen. Jij do eerste plaats werd betoogd dat do. actie der vrijzinnige concen tratie in hoofdzaak negatief was en zich kenmerkte door een stormloop, gericht op het brengen van do reeli terzijde in de minderheid en omver werping van het Ministerie. In haar verkiezingsmanifest trad de concen tratie niet minder scherp op tegen de S. D. A. P. dan tegen de rechterzijde. Bij de herstemmingen ïnhrischen ga! de concentratie hare zelfstandigheid prijs" door aan hare geestverwanten den raad te geven) op de sociaal-demo craten te stemmen. Hare Candida ten gaven daarbij o>P een enkelen na hunne persoon lijk© zelfstandigheid prijs door op ver schillende van socialistische zijde tot hén gerichte vragen m een door de socialisten goweuschten zin te ante woorden. Ton slotte werden door den uffc de vrijzinnigen aangewezen staatsman, die -do opdracht tot het vormen van een kabinet verkreeg, drie portefeuil les a.an de sociaal-democraten aan geboden. De einduitkomst is dus ge weest, dat do vrijzinniger» zich. ols het ware aan handen en voeten gebonden, aan de sociaal democraten hebben overgegeven. Men wenschte hier bn'ten bscliou- vyïng te laten de vraag of het aanbod van portefeuilles te verdedigen is, maar wel betoogde men. dat. indien de .vrijzinnigen wilden samengaan met de sociaal-democratische fractie, zij dit vooraf aan de kiezers haddon behooren mede te deelen. Ook had men zich vooraf moeten verzekeren, datdo sociaal-democratische partij, indien de uitslag der verkiezingen "daartoe- aanleiding gaf," bereid zou worden bevonden tot de vorming van een Ministerie mede to werken. Men voerde verder aan, dat voor zoover in hot verkiezingsmanifest der concen tratie positieve punten werden aan- geraakt zooals het algemeen kiesrecht zellig vinden I Nu zijn er maar drie sollicitanten opgekomen, wanneer ze weten, dat de hcele Raad van de proefles profiteert komen er vast nog minder. Ilc heb hooren zeggen, dat niet alle leden zullen kunnen beoordeelen of een proefles goed gegeven wordt of niet. maar dat wil ik beslist van de hand wijzen. Wat? Hoe? Ieder Itaads lid weet toch precies wat een „proef" is, is ook volkomen op de hoogte van wat „les" beteekentzou hij dan f een proefles kunnen beoordeelen? De bagrooting leverde zoowaar nog vrijwat discussie op. Je zou zoo den ken, dat een gemeente met een inkom stenbelasting van nog 'geen procent, van zorgen vrij is. Zoo gaat het altijd. Iedereen denkt maar, dat zijn buur man geen moeilijkheden in zijn be staan lieeft enals je hem doorlich ten kon, zou blijken, hoe de worm van de-'zorg aan zijn hart knaagt. Zoo is 't opk met het lieflijke Bloemendaal. Daar is de bezorgdheid, dat het per centage boven een half gaat stijgen, omdat Heemstede in 't geheel géén inkomstenbelasting heeft. Ik weet niet, of de Bloemendalers, gesteld dat één procent van hen gevorderd werd, met bed en bulster naar Heem stede zouden vertrekkenwaarschijn lijk zouden ze niet ginfoeg woningen beschikbaar vinden. Als het luier ooit zoover komt en de Bloemendalers wil len een groote volksverhuizing orga- hiseeren, gelijk indertijd de Aleman- nen en de Hunnen en de Gothen en al die andere volken uit de oudheid, dan moeten ze het gemeentebestuur van Heemstede ten minste drie maanden van te voren waarschuwen, opdat dit vo'orloopig groote keeten kan zetten, en a© Staalspensionneering, die pun te nontleend waren aan het program ma der sociaal-democraten. Overigens werden deze punten bij den verkiezingsstrijd op den achter grond geschoven. Daarentegen werd eon kwistig gebruik gemaakt van be drieglijke voorstellingen en valsche leuzen. De slotsom, waartoe doze loden kwa men. vvus dat de neder!oog der rech terzijde het gevolg is geweest van mis leiding door bet lxütigen van bedrie- gelijke leuzen. Tegenover deze beschouwingen word van do zijd© der tegenstanders van; het "vorig Ministerie opgemerkt dat1 hot don vrijzinnigen kwalijk verweten kaii wórden, dat zij zich bij do ver kiezingen beijverden een oindc te ma.: kon aan de macbl der rechterzijde, waar zij de politiek der coalitie on van hot afgetreden Ministerie in strijd achtten mot het belang des lands. Dat de concentratie zich zoo goed als niot bekommerd heeft om hetgeen ge beuren rnoest, indien aan do heer schappij dor rechterzijde een einde kwam, is niet juist. Duidelijk is voir de verkiezingen verklaard, dat de vrij zinnigen zich wel degelijk verplicht zouden rekenen eene opdracht tot vor ming- van een nieuw Ministerie te aanvaarden, mits zij in de Kamer de meerderheid mochten verwerven. La ter is door enkelen liet denkbeeld ge opperd, of niet de concentratie een Kabinet zou moeten vormen, indien zij een grooter aantal zetels in de Ka- mor verwierf dan d<- rechterzijde. Hare zelfstandigheid heeft de con centratie tegei over de sociaal demo cratie in het minst, niet prijsgegeven. Hoe men den vrijzinnigen een grief kan maken van den bij de herstem mingen aan de sociaal-democraten verleenden steun, begreep men niet, daar dit de eenige weg was ter berei king van het tweeledige -door de vrij zinnigen beoogde doel: een eind© te maken aan de heerschappij der rech terzijde en de hoofdpunten van Jiet concen t ra tie-iriani fest te verwezen lijken. De rechterzijde heeft door haar heiv stemmjngsadvies, al bepaalde dit zich dan tot onthouding, zelfs tegenover de felste sociaal-democraten, aan dë vrijzinnigen steun onthouden. Had de rechterzijde in zulke gevallen aan den vrijzinnigen candidaat do voor keur geschonken, de aanwas der so ciaal-democratische zetels ware zeker minder groot geweest. Negatief was dé houding der vrijzinnigen, in zoo ver zij de politiek der rechterzijde be streden. Maar liun programma had ook pos it ie vo elementen. Het verlangd© invoering van alge meen kiesrecht, een gratis ouderdoms rente, gepaard aan gesubsidieerde vrijwillige verzekering (Staatspen- sionneering) en verbetering van hetl onderwijs. Dat dit zou zijn ni.it een eigen program, maar ontleend werd aan dat der socialisten, is onjuist. In do tweede plaats werd opge merkt,- dat het doel van eiken strijd is de overwinning van den tes-enstan- der, \Vas-verder de wijze af te keu ren waarop de vrijzinnigen het vóri ge Ministerie bestreden Zijn mede standers mogen ingenomen zijn met hetgeen het op het gebied van de so ciale hervormingen en rle defensie vorrichtte, die ingenomenheid be stond ter linkerzijde allerminst. Dat jde linkerzijde zicli kanue tegen de onderwijspolitiek van het vorige Ka binet, is het gevolg van de houding der rechterzijde tegenover het open baar onderwijs. Over do vraag, welke beteokenis aan dep uitslag dor verkiezingen is te hechten, werd verschillend ge dacht. Sommig© leden waren van oordeel, dat uit den uitslag van de verkiezin gen geenerlei conclusie is te trekken ten opzichte van hetgeen de kiezers gewild hebben. Eén der leden zag in den uitslag enkel eene negatieve uitspraak tegen d© voorgenomen tariefsherziening en do coalitie-politiek. Enkele leden beschouwen den uit slag der verkiezingen als eene zege praal van de Loge en leidden uit een artikel ir. een inaconniek tijdschrift af. "at de Loge zelve die beschouwing deelt. Tegenover deze beschouwingen werd door anderen opgemerkt, dat het niet waarin de familie-s onder dak kunnen gebracht worden tot tijd en wijle, dat de villa's waarin zij bij voorkeur wo nen', zijn opgericht. Doen ze dat niet, dan moeten ze in hun verhuiswagens blijven en zouden, aangezien woonwagens niet in 't dorp mogen blijven, zonder pardon over de grenzen warden gezet. Ik. waarschuw maar liever, want 't zou me spijten wanneer de Bloemendaal- sciic villabewoners, vluchtende voor hel uunu procent,Jouk in hut belaslirig- loozo Heemstede een teleurstelling moesten onderguan. Overigens hadden sommige Raads leden wel een juist begrip van de wa re verdeeling der genoegens onder de ingezetenen. De bewoners van Kweek duin kregen nul op het request, om hoornen te mogen hebben op de smal le wegen. „Lanen genoeg," zei de heer van Stoiit en het langste Raadslid, dat ik nog' altijd niet noemde, vond dat. zij de duinen hadden en dat een 'niensch uiet alles hebben' kan Zoo is het- Ik heb een vriend' ge had, die een scheeven neus had eri een wrat op zijn ooglid kreeg. Hij vond dat te veel, meende dat een an der met die wrat gelukkig had kun nen zijn" gemaakt. En de bewoners van den Verspronckweg moeten er zich over hebben uitgelaten, dat zij, eenmaal gelukkig in 't bezit van een breede straat, geen fabriek in hun buurt wcnschten. 't Was ;e veel op eens, daar wordt een mensch maar weelderig van 1 Als je zoo. om je heen aan vrien den en kennissen vraagt: „eilieye, gaat je pad soms over rozen?" dan wèd ik, dat niemand ja zal zeggen. Behalve wanneer B. én W-; van Heem-, 1 in allen deele roet volkomen zoker- heïd t© zeggen is. wat de kiezers be doeld hebben, aangezien er altijd ne venzaken en local© invloeden zijn, die voor den uitslag van eenige beteeke- Tiis zijn. Van verschillende zijden werd do totstandkoming der vrijzinnige* con centratie, welke als eene opleving der oudo liberale partijen werd be schouwd, als een punt van beteekenis in den verkiezingsstrijd aangemerkt. Anderen achtten van veel grooier be lang de geweldige aanwas der soci aal-democratische stemmen. Voorts betoogden dezo leden, dat op maatschappelijk en politiek gebied de tegenstelling tusschen de burgerlijke partijen en de sociaal-democratie veel scherper, is dan die tusschen de recht- sche on de linkschc burgerlijke par tijen onderling. Naar aanleiding van dezo beschou wingen werd door anderen aange voerd, dat de uithreiding der sociaal- democratie het gevolg is van de toe neming der materialistisch© levens beschouwing on de gebrekkige ziels zorg in de groote steden. - Het debat omtrent den loop der cri sis, welk© uit den uitslag der verkie zingen' voortvloeide, betrof drie pun ten lo. do aan (lr. Bos "verstrekte opdracht tot vorming van een Minis terie en d© door hem met de sociaal democratische pariü gevoerde onder handelingen 2o. do weigering der concentratie om zonder medewerking der socialisten een Ministerie te vor men 3o. bet optreden van liet nieu we ministerie. Onder d© medestanders van het vorige Kabinet waren er enkelen dio herhaalden, dat de poging tol. samen werking van vrijzinnigen mot socia listen tot vorming van een Ministerie in strijd was met het verkiezingsma nifest der concentratie en dot zooda nig© samenwerking alleen dan toe laatbaar zou zijn geweest, indien daarvan vóór de verkiezingen aan de kiezers mededeeüng ware gedaan. Ook waren er. die het aanbod van portefeuilles aan de sociaal-democra tie niet als reëel beschouwden, omdat men vooraf wist, dat het niet zou wor den aangenomen, Over bet algemeen was men intus- sclien ook dezerzijds van meening, dat de opdracht tot vorming vjfn een Ministerie uit de geheele linkerzijde en liet daaruit voortvloeiende aanbod van portefeuilles aan de S. D. A. P. in overeenstemming was met de be ginselen van het parlementaire stel sel. Scherp werd echter de weigering van het gedane aanbod afgekeurtf. Naar aónleiding van deze besqhöu» wingen werd van vrijzinnige ziïd4 opgemerkt, dat voor een aan de ver kiezingen voorafgaand overleg om trent samenwerking met de socialis ten tot het vormen van een ministerie gcene aanleding bestond, omdat dé groote aanwas der socialistische ze tels niet te voorzien was. maar dat van deze zijde ninnner was verklaard dat zoodanige sunienwerking niet zou plaats hebben. Die samenwerking werd overigens door de vrijzinnigen geenszins oegeerd en men wilde daar toe alleen overgaan, omdat de om standigheden het noodig maakten en dan nog enkel tijdelijk, dat is om het tot stand komen van de hervormin gen. die zoowel door de vrijzinnigen ais door de socialisten werden ver langd. te verzekeren. Men herinnerde hierbij, hoe mr. Troelstra op het so cialistische Paaschcongres van 1913 had verklaard, dat het programma der concentratie goed was, al deug den de dragers niet. Te zeggen, dat men wel. wist dat de weigering zou volgen, is ongerijmd. Duidelijk is ge bleken, ook op het partijcongres te Zwolle, dat er onder de socialisten velen waren, die de aanneming van het aanbod wenschten. Ook dez© le den konden de weigering daarvan niet billijken. Intussii.ioii meende men dat hen, vooral na de beslissing van het Zwol- sche congres bij volgende verkiezingen voor de vrijzinnigen noodig zal zijn vooraf na te gaan, wat men aan deze partij heeft. Men betoogde verder, dat de sociaal-democraten door hun wei gering hebben gespeeld in de kaart der rechterzijde. Op deze wijze zal op den Tluur alleen de coalitie in staat zijn stede tót dien kring behooren, want (de burgemeester heeft het zelf ge zegd) hun pad gaat over rozen. Als JJir. van Lennep dat zegt, dan is dat natuurlijk zoo, hoewel ik het meer in overeenstemming met de voor naamste culturen in Heemstede ge vonden zou hebben, wanneer dat pad over hyacinthen en tulpen was ge gaan. Dat komt door de genoeglijke over eenstemming in dezen gemeenteraad, waaraan bijvoorbeeld die van Velsen oen voorbeeld mag nemen. Jammer maar, dat er in den Hecmsteedschen Raad toch menschen zijn, wier pad wei eens naar iets anders, dan naar rozen voert." Een van de leden vertel de, dat hij op een licht afgaande, op een bochtigen weg, met zijn fiets in een sloot was gereden. Met waardee- ring voegde hij er bij, dat onmiddel lijk en ongevraagd daarna op die plaats een hek was gezet. Als de belanghebbende tevreden ia, wie zou het dan niet wezen? Maar te ontkennen is het niet, dat dit nek toch feitelijk een dag te laat is gezet! Ik .zou tot slot wel wat vrooüjks willen vertellen uit de begrootingsver- gaderingyan Schoten, maar ben daar toe uiet in de mogelijkheid omdat die nog niet gehouden is. Dus ga ik aan 't voorspellen. Als de burgemeester, de heer Fuhrhop, een oogenblik uit do vergadering zal worden geroepen, dan zullen do leden haast je rep je een sigaar opsteken en die weer gauw neerleggen als de voorzitter terug komt, met de verraderlijk omhoog kronkelende rookwolkjes vóór zien. Men ga dat zien. Als het niet waar is wil >k een lekkere sigaar verbeuren I FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9