Haarlems Btaui "w ju aak» TWEEDE BLAD WBBisdsB 9 Hevemticr 1919 De staking te IJmuiden. Wie met den trein IJmuiden bin nenkomt, ziet in het Noordzeekanaal teen ongewoon «schouwspel. Daar ligt teen heele verzameling stoomtrawlers, Btraks van de vangst binnengeko men en niet weer uitgevaren, omdat de bemanning zich bij de stakers heeft gevoegd. I-Iet is vreemd, deze schepen hier in 't Kanaal te zien. In gewone tijden moet men naar de Visschershaveu wandelen, om een trawler te zien. Maar de haven-zelf ligt nu tjok-vol. Er kan geen schip meer bij, vandaar dat dertig booten elders een plaatsje hebben moeten zoeken. Jn de haven is het een merkwaar dig gezicht, liet is er een wernelcnd mastenbosch, maar 't is er nu geen levendige bedrijvigheid, zooals andere lusschen binnenkomen en uitvaren. Alles is er stil, o zoo stil. Van de sta kers ziet men weinig. Velen wonen Dok niet te IJmuiden, maar vooral te Egmond en Velseroord, ook wel te Schèveningen, Maassluis en andere visschersdorpen. De stokers en machi nisten wonen meestal te IJmuidefl- zelf. Wel komen de andere menschen hier zooveel mogelijk wonen, m de hooge huren houden hen daarvan terug. 't Is dan ook maar een enkel groep je blauwgetruide mannen, dat men bier-en daar in 't dorp ziet. - Een merkwaardig gezicht, al die eciiepen, zeiden we; maar een muidenaar zei ons ■- ,,Je hart bloedt er bij, als je je 'n beetje in de visscherij ingewerkt hebt." En hij becijferde: „Hier liggen nu 90 trawlers en in het Kanaal 30. Reken nu eens dat die 120 door elkander genomen f50.000 ge kost hebben, dan volgt daaruit, dat bier zes millioen aan kapitaal rente loos ligt." Dat is inderdaad geen kleinigheid. Op dit moment zijn nu nog maar een 25 schepen in de vaart. Men verwacht, dat die vandaag en Donderdag thuis zullen varen en dan ook opgelegd zul len worden. Dan ligt de geheele trawlervloot, beslaande uit een 145 schepen ecni- ge zijn in herstelling stil. Wat een ramp dit moet worden voor IJmuiden, wanneer de staking aanhoudt, blijkt wel uit het cijfer van den vischverkoop over de laatste maand. Toen werd in de Rijkshal .voor 1.100.000 verkocht. Dat is dus per week een schade van 250.000. •Veel van dit geld blijft anders te IJmuiden in den vorm van arbeids- loonen, kosten van levensmiddelen, van kolen, van ijs, van herstellingen der schepen enz. Maar ook ander© plaatsen, waai vissebers wonen en waar industricon gevestigd, zijn, die verband houden met het visschertjbedrijf zullen getrof fen worden. Als Zaterdag de schepen binnen zijn, zullen de ijs-fabrieken en smeder Tijen stop gezet worden. Er is dan geen werk meer voor deze bedrijven. lloe het gaan moet? De IJmuide- nuars zijn over 't algemeen somber gestemd. De reeders zijn geneigd liet geheele bedrijf een maand lang stop te zetten. Eu dan, reeds hek ben zij meege deeld, dat wanneer weer gevaren zal worden zij niet langer de loonsveiv hooging zullen geven, die Da de sta king van October 1912 gegeven is, om dat de bemanningen h.i. niet getoond hebben deze hooge loonen waard zijn, daar zij elke gelegenheid aan grijpen om het bedrijf te benadeel en. 't Gaat nu hard tegen hard. Bij geen der twee vorige stakingen is de omvang zoo groot geweest als thans. Men had toen nog steeds een belang rijk getal schepen dat bleef doorvaren, terwijl nu alles stil gaat liggen. Wat het finantieele weerstandsver mogen der arbeidershonden aangaat, schijnt alleen de Moderne bond in staat, voorloopig althans,genoegzaam te steunen. De syhdikalistische orga nisatie moet het vpornomelijk van nog te verzamelen steunpenningen hebben en de derde vereeniging is maar heel jong en heeft dus nog gem belangrijke kas kunnen vormen. Iemand, die hef bedrijf goed kont waadde de veronderstel ling, dat in 'dezen strijd de reeders do overvv ning zouden behalen; maar voegde hij er aan toe, op den duur zal het toch niet gelukken, om de eischen van het zeevolk te weerstaan. We hebben eens bij verschiltend© neringdoenden rond gevraagd naru- cLe schade, die zij op het oogenbiik reeds van de staking hebben. Men oordeelt hierover nogal ver schillend. Sommige winkeliers bestaan voor het meerendeel van leveranties aan de schepen. De een'heeft leveringen aan drie, de ander aan vijf, oen derde aan tien trawlers. Wie nu vele traw lers te bedienen heeft lijdt thans al belangrijke scnade. Want zoolang' de schepen stil liggen, is er aan boord natuurlijk geen leeftocht noodig. Anderen leveren moer aan de bur gerij. En die schijnen op het oogen- blik nog niet zoo heel veel schade te hebben. Men inoet deze uitspraak opvatten met de voorzichtigheid, waarmede zij gesteld is. Want een algemeen oordeel valt niet te geven. De eene hakker ver telde al belangrijke schade te hebben, terwijl een van zijn vakgenooten 'zei- de er nog niet veel last van te onder vinden. Maar men moet niet vergeten, dat de staking nog maar een week duurt. Hierover is men liet algemeen eens, dat wanneer de staking nog een dag of tien voortduurt, het voor de winkeliers mis wordt. „Want ieder een", zci.de de vrouw van een bakker ons, „iedereen leeft »hier van het visclije en als het viscbjo er niet is, dan is het mis met ons". Zij had veel schade reeds. Haar man had al een knecht ontslagen, maai- hem weer te ruggenomen tégen minder loon omdat de man een groot gezin heeft. Maar werk heeft hij niet voor hem. De bakkers hebben al het hoofd bij elkaar gestoken en bepaald, dat niet langer dan een week c red iet zal wor den gegeven. „Maar ja", zei een er ons, „als hel. menscheu'zijn, die anders goed zijn voor hun geld, dan mag je ze toch niet weigeren." En dan: De staking kan toch 'niet altijd duren. Als eigenaardig resultaat van ons, natuurlijk, maair vluchtig onderzoek, trof ons, dat over hel algemeen de ne ringdoenden, die de ononitbeerlijikste levensmiddelen verknopen, b.v. de bakkers, al het meeste'schade lijden. In den slechten tijd zijn vleesch en sommige kruidenierswaren, als suiker enz. meer luxe. Maar juist vertelden verschillende dezer winkeliers ons, dat zij niet zoo heel veel schade nog hadden. En het eigenaardigst, dat ©en siga renhandelaar, die dan toch zeker wel een meer ontbeert ij k genotmiddel) ver koopt, verklaarde, dat hij voeirdeel van de staking had. Want nu kwamen zij veel meer sigaren bij hem koopen. Maar als 't een paar weken duurt-, zal onze man ook wel anders gaan praten. Door de visclischaarste wordt de visch natuurlijk duur. De laatste sche pen hebben echter nog heel wat visch aan de markt gebracht. Merkwaardig, zei iemand ons, merkwaa ixl ig is, dat er nog maar één Engel schman hier is komen markten. Er schijnt een solidariteit te zijn, die hun dat verbiedt. Voor den handel zou 't oc& maar 't beste zijn, meende hij, dat er in het geheel geen visch kwam, beter dan dat er nog een weinigkwani. Tn bet laatste geval wonden de prijzen ontzaglijk hoog en kunnen maar enlkele 'leve ranciers die bekomen, waardoor de anderen gevaar loopen klanten te ver- Mezen. M. Amsterdamsche Kout XCV1II, Geheimzinnigheden. 5 3/4. De Gasprijs. Het late aanslagbiljet. Wij schijnen in Amsterdam tegen woordig to leven in een tijd van de diksi© romantiek. Waarbij mannen met do wassenbeelden, Roberts de Ge- schandvlekten, Zella's gravin en mar telares en' meer zulk schoons maai kinderspel is. We zitten nog volop in deze over- peinziug:is Dijkman, die zich aangaf als de moordenaar van Hendrik de Klerk inderdaad die afschuwelijke mis dadiger, waai voor hij zich uitgeeft of is hij' een beklagenswaardig krank zinnige en daar komt het overspannen verhaal van het tienjarig meisje, dat ook de- lezers "van „Haarlem's Dag blad" naar waaide genoten hebben- Het héétte-, dat het kind beetwonden vertoonde; van denzelfden aard als het lijkje van Hendrik de Klerk te zien gaf. Onmiddellijk was de conclusie klaar: Hendrik Dijkman was de moor denaar niet, maar de onbekende, drie het kind aangerand had. Het duurde niet lang of liet bleek, dat het meisje 't heele verhaal verzon nen had. Ze had het misschienge droomd. Nu is dit niet zoo buitengewoon. Dergelijke gevallen, dat kinderen met van nature misschien leugenachtigen aanleg, verward gemaakt bovendien door veel bespreken moord verhalen, als dat van Hendrik de Klerk, aan het fantaseer en gaan. Maar met dat al is tout Amsterdam toch weer meer dan vier-en-twintig uur in spanning geweest of de werkelijke moordenaar poging gedaan heeft tot het bedrijvc-n van een tweede wan daad. Het raadsel was spoedig opgelost door het kind zelf. Minder gemakkelijk zal dat gaan met het andere veel besproken raad sel dat den suggestieven naam mag dragen van „Het geheim van het maser". Men weet, dat bij den bakker •Konijnenburg, Albert Guypslraat ter wijl de heer des huizes Zondagavond afwezig was een gemaskerd man is binnengekomen en de juffrouw ge dwongen heeft het geld! dat in huis was af te staan. Zoo iets komt meer voor. Wat echter in dit geval heel merk waardig is, is het feit., dat de dief na allerlei omslag plotseling toeliep op eenhoedendoos, waarin lionderd- zestlg gulden verborgen was. Het is wel heel zonderling, dat hij die som wist te vinden op zulk een ongewone plaats. De recherche is vol vuur cn ijver in het gelooven aan den ge- Tioimzinnigên dief en naarstiglijk aan het speuren. Zij zal zich daarbij zeker wel beperken tot den kring van van- zeor-nabij bekenden. Een doodvreomde zoekt maai- zoo geen som gelds in oen ongesloten hoedendoos. Ook dit geval is een onderwerp van zeer geanimeerde discussie, en de meest uiteenloopende theorieën hoort men verkondigen. Dat er lal van nienscnen zijn, die zeer sceptisch den ken en sproken over den man van het masker, is zeker. Laten we hopen, dat dit raadsel nu eens door de politic wordt opgelost. Het is haast te mooi om waar te zijn. Als zij echter de oplossing vindt, dan beloof ik haar een jihiim op den hoed. Terwijl, ik mijn brief schrijf zitten we midden in de bègrootingsdiscus- sies. De Haarlemsch© vroedschap heeft het knappe stuk .bestaan, de be grooting in zes uren af te werken, wij hopen In zes dagen en avonden klaar te zijn.... als het meevalt. En het valt mee, want verschillende onderwerpen zullen bij afzonderlijke voordracht be handeld worden, waardoor de be grooting nu spoediger afgehandeld wordt. De begroeting....-s Een bekend Fransch econoom schreef een werkje, dat den titel droeg„Ce qu' on volt et ce qu' on voit pas". Dit mag pion gerust zeg gen. sprekend van de Amsterdamsche begrootingscijfers. Of, zooals een gees tig Amsterdamsche journalist het uit drukte „Onze wethouder voor de Fi nanciën, de heer Serrurier, heeft het nu openlijk verklaarder is een offi cieel© begrooting, die gedrukt wordt rondgedeeld, en er is een geheime, die hij onder zijn hoofdkussen be waart, De eerste is larie, vel fictieve bedragende tweede is de echte en wat, daarop staat, weet niemand." We hebben indertijd 2 millioen ver keerd geboekt, en die moeten nu in gehaald worden. Dat wil men in vier jaar tijds doen, dus /500.000 per jaar. Door die verkeerde boeking moet de raad eigenlijk goochelen met cijfers, die den werkelijken stand van zaken niet juist weergeven. Ons college van B. en W. ziet geen kans en daarop komt het neer de begrooting slui tend te maken zonder verhooging uer inkomstenbelasting met 1/2 en du dus te brengen van 51/4 op 5 3/4 Hierover, over de gemeentefinancien cn over de al of niet noodzakelijkheid van belastingverhooging, ging in hoofdzaak het debat bij de aigemeene beschouwingen. Die verkeerde boe king komt langs administratieven weg wel terecht, zei de eene finan- cicele 'dokter, daarvoor is geeii De- lastingverhooghig noodig. Andere ge meen te-economen wilden meer uit de bedrijven nemén of niet meer voort gaan met de reserves. Zoo kwam de heer Lambreclitsen tot de volgende, niet oninteressante be rekening De erlpaclilsinkomslen kunnen wor den verhoogd met 60.000; de tram kan één ton méér bijdragen. Dan blijft het tekort 130.000, hetgeen te vin den is door hoogere raming van de inkomstenbelasting. De Keer SclïeltemS betoogde dat wanneer de gereserveerde gelden voor de bedrijven over 1914 niet worden apart gelegd, belastingverhooging niet noodig zal zijn. Wethouder Serrurier, die altijd zoo moeilijk te verstaan is, bleef er bij dat belastingverhooging noodig is, en dat er niets is te halen uit de be drijven. Ook rekenen op een sterk accrès der inkomsten acht hij ge waagd. Het resultaat van de besprekingen is geweest, dat de heer Everwijn Lan ge zijn voorstel om het percentage der inkomstenbelasting te houden zooals het is, door verhooging van verschillende uitkeeringen uit de be drijven, verworpen zag. Wij krijgen nu dus verhooging van belasting, dit is wel vrij zeker, nu ook, gehoorde de rede van den lieer Vliegen, de sociaal democraten zlcii tegen de belasting-verhooging niet verzetten zuilen. Ten opzichte van de versterkte so- ciaai-demooratische fractie zijn een paar scherpe woorden gevallen. Het was de heer ScLftltema, die opmerk te dut de sociaal-democraten te iaat kwamen, omdat er geen geld meer is. De heer Viiegen heeft daarop van repliek gediend en betoogd dat de soc.-dein. fractie wil medehelpen tot vermeerdering der inkomsten, als 2e dienen voor flinke sociale maatrege len. Ik zal u over de begrooting verder niet vee! zeggen. Te fiieer waar reeds korte verslagen over een ander u heb ben ingelicht. Vermelding verdient nog wel, dat de vermindering van gasprijis ter sprake is gebracht. De heer Wibaut diende een motie in, tot strekking heb bend den gasprijs te verlagen, doch trok die weer in, toen beter leek daar van nader een voorstel te maken. Vermindering of vermeerdering van uitkeértng uit de bedrijven aan cle ge meentekas, verlaging der tarieven, een halve ton terugboeking, andere boeking eik jaar of hoe men het noe men wil, het is het ge jongleer met cij fers waaruit als een grijnzende pias het cijfer 5 3/4 te voorschijn komt. Terwijl ik over de belasting schrijf krijg ik zoowaar „mijn papier", mijn aanslagbiljet van den fiscus thuis ge stuurd. Dit is nu bijna 1 November. Nu moet op 1 December de helft vol daan zijn, zoodat duizenden in Am sterdam bij ©en dergelijke late ont vangst zeer gedupeerd zijn. Men schen, die 't walletje bij het schuur tje moeten houden en de centjes weg leggen voor do belasting hadden nu toch reeds 3/10 betaald kunnen heb ben. Men weet, hce het gaat, als het aansla gbiltet niet tijdig komt gaat 't geld aan iets anders op en als dan de helft er moet zijn, heeft men de groot ste moeite het- bij elkaar te krijgen. Er is meer over geklaagd. Deze 'kwestie is intusschen van heel wat meer belang dan-het geharrewar tus- sclien den o,p zijn verzoek eervol ont slagen directeur van de gemeentebe- lastingen en den op zijn verzoek dito inspecteur over de geheime informa tiediensten. AMSTERDAMMER. Binnenland 's RIJKS MARINEWERF. Me a meldt ons uit Amsterdam Van hooggeplaatste zijde vernamen wij, dat da kans dat op de Rijks Ma rinewerf nog particulier werk zal worden uitgevoerd, zeer gering is. VERDRONKEN. Men meldt ons uit Purmerend Hedenmorgen is uit het Noord-Hol- landsch Kanaal het lijk opgehaald van een ongeveer 40-jarigen man, die waarschijnlijk gisteravond door de duisternis misleid in het water is ge raakt. Op het lijk werd geen enkel bewijs van identiteit gevonden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is S. E. Woldringh benoemd tot burgem. der gemeente Kloosterburen. Is met ing. van 1 Nov. benoemd tot tijd. leeraar aan de Rijks- hoogere land-, tuin- en boschbcuwschool tc Wageningen, E. J. Kempees te Maas tricht. VERKIEZING-EERSTE KA MER, De Tel. meldt; Gisterenavond werd in de bladen vermeld, dat deze weck tot lid der Eer- eéte Kamer voor Zuid-Holland (vaca- ture-Vernieulen) vermoedelijk zal ge kozen worden de hoer Van den Berch van Heemstede, lid der Tweede Ka mer voor Oosterhout. Inderdaad wordt de naam. van dezen afgevaar digde genoemd, zulks in verband met het voornemen om dan in Oosterhout candidaaf. te stellen den heer W. C, J. Passtoors, die dezen zomer niet herkozen is. Intusschen vernemen wij, dat de verkiezing van den heer Van den Berch v3n Heemstede tot lid der Eer ste Kamer lang niet zeker is. Als zeer ernstig candidaat werd ons genoemd prof. G. J. van Swaay, te Delft. Vele leden van rechts willen op hem hun 6tem uitbrengen. ONGELUKKEN. Men seint ons uit Noordwijk: •Hedenmorgen is in de buurtschap de Klei lusschen Noordwijk en Rijns burg een zwerver die de tramlijn over stak niettegenstaande het krachtig remmen van den bestuurder onder den wagen gekomen en-verpletterd. De identiteit ken men nog niet vaststel len. Het gelaat was wij wel onherken baar. Men seint ons uit Rheden: Gistermiddag sloeg op den IJssel alhier een z.g. bok, die voor het grootste gedeelte geladen was met rails voor een draagbaar spoor, om, ten gevolge van het plotseling af knappen van een lijn waarmede het. vaartuig stoomopwaarts v.erd getrok ken. Van twee arbeiders die er zich op bevonden kon slechts een hunner gered worden. De 45-jarige arbeider H. J. wonen de te Worth-IIheden verdronk. I-Iet lijk van den ongelukkige, die vijf kin deren nalaat, is nog niet gevonden. De Tel. meldt Te Zwartebroek, onder Voorthui- zen, is een 11/2-jarig kind van den landbouwer G. Kaniphorst in een «sloot geraakt en verdronken. POGING TOT MOORD. Men seint ons uit Arnhem: De rechtbank alhier veroordeelde heden conform den eisch A. J. W. S., we gens poging tot moord op vrouw P., in de Singelstraat alhier, tot 3 jaren gevangenisstraf. DE OUDSTE? Aan de renle-coinniissie tc Am- Êterclam is een rente-aanvrage ver zonden van waarschijnlijk de oudste rechthebbende. Het is mej. de wed. J. J. Rood—Veinian, geb. 5 Aug. 1813, een honderdjarige dus. Zij is van 1850 tot 1888 als schoonmaakster op een diamantslijperij werkzaam geweest, dus van haar 37e tot haar 65e levensjaar. Het oudje voelt zich nog gezond. Toen een der chefs van de fabriek na mens de directe op haar lOOen ver jaardag haar kwam feliciteeren, her kende zij hein nog goed, hoewel de chef verklaarde haar in. 20 jaren niet gezien te hebben, („Volk.") WIJZIGING KIESWET. Da centrale liberale kksvereeniging in het Karnerdistrict Ridderkerk be pleit (volgens een bericht in de ,,N. R. Ct.") in een adres aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, een voorstel aanhangig te maken, waarbij bepaald wordt, dat de thans bestaan de kieswet in dier voege worde ge wijzigd, dat in ue betrefffiede artike len dér kieswet worde opgenomen lo. dat de stemming aanvangt des morgens zeven uur en eindigt des avonds te elf uur 2o. dat de stemming en herstem ming steeds plaats hebbc des Zater dags 3o. dat de stembussen worden ge opend des Maandags, volgende op een stemdag, des morgens te negen uur. DE OUDERDOMSRENTE. Naar de Tel. verneemt was Dins dag op 60.000 aanvragen om uitkee- nng van een ouderdomsrente, krach tens art. 369 der Invaliditeitswet, be schikt. Op ongeveer I procent van het aantal aanvragen wordt afwijzend be schikt. TELEGRAFEEREN. We lezen in De Maasbode: Een reiziger beschrijft het volgende toon eel aan liet telegraafkantoor van het station te Leiden: AmbtenaarWat wenscht u? Reizigerï'e telsgraféeren. Ambtenaar; Waarheen? ReizigerNaar Rotterdam. Ambtenaar: Hebt u er haast mee? Reiziger: Als ik telegrafeer, heb ik er gewoonlijk haast mee. Ambtenaar: Dan kan ik u niet aanraden, van Meruit te telegrafee- ren. Reiziger Als het telegram in één of anderhalf uur ter plaatse is, is het- tijd genoeg. Ambtenaar: Zoo gauw is het te legram er stellig niet. Reiziger: Maar mijnheer! AmbtenaarJa, ziet u, diensttele- graromen gaan voor, is de lijn vrij. dan seinen wij naar Den Haag. Daar wordt gewacht tot een lijn vrij is en dan gaat uw telegram naar Amster dam, waar het aan de Rijkstelegraaf worat overgegeven cn zoo komt bet ten slotte te Rotterdam. ReizigerC'ost simple comma bonjeur! Welk een vernuftig in el kaar gezet systeem om spoedzaken langzaam af te doen. 't Is dus 6tellig beter, dat ik naar Den Haag spoor en daar mijn telegram van uit een Rijkstelegraafkantoor verzend? Ambtenaar: Ja, zeer zeker, mijn heer. BRANDEN, Dinsdagmorgen ongeveer half twaalf stond juffrouw Böning op het plaatsje achter haar woning in het benedenhuis van perceel Douwes Dek kerstraat te Amsterdam, aan de wasch, toen zij bemerkte, dat uit de alcoof rook kwam. Zij ging onmid dellijk het huis ïri om de oorzaak na -te gaan. ft Bleek, dat de vlammen reeds uit het bed sloegen. Op haar hulpgeroep kwamen een buurman en een buurvrouw van de overzijde aan gesneld om te trachten het vuur te hlusschcn, doch het was reeds tc laat. In allerijl zocht juffrouw Böning met haar twee kinderen die thuis warc-n, een goed heenkomen. De man, die een handeltje drijft was niet thuis. De bovenbewoners die thuis waren verlieten op de waarschuwingskreten spoedig het brandende perceel. Met achterlating van geheel hun hebben en houden moesten de boven bewoners hun heil in de vlucht zoe ken. Geen oogenhlik te vroeg! Snel gre pen de vlammen om zich heen en toen na enkele minuten de brandweer ver scheen, stond het geheele huis reeds in lichte laaie. Van alle zijden werd liet vuur nu echter aangetast en bin nen een kwartier was men met be hulp van een zevental stralen op de Vechtwaterleiding den brand mees ter. De bewoners waren allen tegen brandschade verzekerd, behalve de buffetbediende Alberts, die eerst kort geleden gehuwd was en ten aanzien zijner brandverzekering nog geen voorzorgen genomen had. POSTDIEFSTAL. Dinsdag zijn te Doelinchem twee postzakken gestolen. GEMEENTERAAD VAN 'S-GRAVEN- HAGE. De Raad. heeft het ambtenaren-re glement aangenomen, nadat verwor pen was een amendement (waarover vroeger de sten men staakten) oui de boeten te schrappen. HOFBERICHTEN. Heden zouden verschillende indus- trieelcn uit Gelderland ten paleize Het Loo worden ontvangen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Ko- ningin-Maedc-r naar Parijs is vertrok- ONTWERP-OUDERDOMS- RENTE. Minister Treub deelde in de Twee de Kamer mede, dat het, ontwerp-ou- derdomsrente, dat in de Troonrede is aangekondigd, door zijn Departe ment reeds geheel is voorbereid, en dat het spoedig naar den Raad van State zal kunnen gezonden worden. GROOTEBROEK—BOVEN- KARSPEL. Dinsdag 2 December zal geopend worden de spoorlijn Grootebroek Bovenkarepe], via Venhuizen naar Hoorn. öit de Omstreken DE STAKING IN HET STOOM- V1SSCHERIJBEDRIJF. IV. Onze correspondent schrijft: Met volkomen negeertng van de be staande Reeders-vereeniging en haar bestuur misschien, onzaliger ge dachte, met haar goedvinden trad een commissie van 5 reeders op. die in opdracht had besprekingen te voe ren met de besturen der verschillende bij" het visscheirijbedrijf betrokken vakbonden, omtrent de vïgeerend© ar beidsvoorwaarden, meer speciaal in betrekking tot het vraagstuk dor z.g.; vrije voeding. In deze commissie namen zitting 5 reeders, waai van er 4 directeur zijn over, groepsgewijs berekend, het grootst aantal stoomtrawlers, terwijl de vijfde, de secretaris, lieheerende 4 stoomtrawlers, het meest scheen aan gewezen, het vrije voedingvraagstuk te behandelen, daar hij misschien er de meest bittere ervaringen van had opgedaan. Tezamen vertegenwoordigden deze reeders ongeveer de halve stoomtravv- lervloot, Het zijn de heeren Maarten de Vries, directeur van de Mij. lot Be- F u i S 1 e t o n (Nadruk verboden). 82) Wanneer Bertigruolles hier antwoord 9-y a'ïS, 'j® -.'iiwsa-hts J/iIicMingen verstrekte, wanneer Gaume zich niet bedrogen had, dan zouden de moord, de diefstal en de valschheid in ge schrifte gestraft worden. Maar wan neer Bertignolles niet antwoordde of sléchts een vage inlichting gaf, dan zouden zij teruggeworpen worden in de diepe duisternis, die hen reeds zoo lang omhulde. Toch moest hij een besluit nemen. Sommige costuums waren merk waardig door hun oorspronkelijkheid ©n juistheid, sprak hij. O, ik heb er niets van ge-zien, zei Bertignolles. Ik had slechts oogen voor u en haar. Het overige boezemde mij geen belang in, dat ver zeker ik u Hij wilde aan het gesprek onge merkt een andere wending geven. Ik weet zeker, dat jelui bij uw huwelijk een prachtig paar zult vor men Er scheen eensklaps een denkbeeld bij hem op te komen. Inderdaad, nu wij het tocli eens zijn, heb ik geen reden om uw geluk te vertragen. Wij kunnen den dag van het huwelijk nu wel vaststellen, vindt, ge dat goed? Wees zoo goed daar Jenny over te raadplegen. O mijn dochter schikt zich geheel naar uw wil. Als gij haar den tijd maar laat om haar uitzet en haar trouweostuum in orde te maken, dan gaat, de rest we] van zelf. 1-Iij slceg den jongen man vriend schappelijk op den schouder. Toen ik u gisteren gadesloeg scheen het mij toe, dat ge zeer geluk kig waart. Jenny is l>ekoor] ij k en waardig bemind te worden. Men kan niet on verschillig blijven voor haar zuchten blik en haar glimlach. Zij weet tot liefde te dvvingeD. Nietwaar? Jenny is zoo lief en bekoorlijk, dat ik zeker ben, dat gij haar gelukkig zult mak-en. Het zou een misdaad zijn baar het minste leed te veroorzaken. Ja, het is niet moge lijk, Jenny verdriet ann te doen. Het wns waar, wat Bertignolles zei. Laurent moest hem in zijn ge dachten gelijk geven. Hij had medelijden met dit lieve, zachte kind, dat liij niet bemind© voor wié hij liefde moest veinzen. Misschien zal ik haar eens be minnen, dacht hij, zoo niet, dan zal zij het tenminste nooit weten. Ik zal doen wat mijn plicht mij voor schrijft. Bertignolles ging voort: Nu wij toch alles bepaald heb ben en Jenny opgenomen zal worden in uw familie en uw naam zal dra- gc. wil ik niet, dat uw broeder, de markies langer in ongelegenheid zal verkeeren. Hij opende een kastje en nam ei' oen verzegeld pakket uit Hier zijn vijfhonderdduizend francs, die ik van de bank genomen heb. Die som zal den markies niet al leen in staat, stellen zijn zaken op orde te brengen, maar zal zijn fabriek rueer doen bloeien dan zij ooit ge daan heeft. Die soon is veel te groot, mijn heer Bertignolles. Dat weet ik wel, maar ik heb bet recht, daar ik zijn compagnon word, zooveel geld in zijn zaak te steken als ik wil. Hij sprak met zijn gewone goedhar tigheid. Toch waren de oogen van Laurent onafgewend op hem gevestigd. Hij begon weer over liet bal te spré ken. Ik zie, zei Bertignolles lachend, dat gij genoegen hebt gehad op mijn feest.- Inderdaad. Er moeten onder de gasten ook metgezellen van uw avon turen in Amerika geweest zijn, of len minste vrienden die u door hun schil derachtige costuums daaraan hebben wijlen lierini eren. Waarom denkt gij dat, mijn waarde Laurent? Ik heb order anderen een cow boy opgemerkt... Bertignolles beefde. Ondanks zichrelve, ondanks zijn ge won© bedaardheid, fronste hij de wenkbrauwen, Hij begreep, dat de jonge man met een bedoeling daarover sprak, dat hij ni©t uit eenvoudige nieuwsgierigheid dit onderwerp aanroerde. Waarom? Had Laurent vermoedens? De naspoilngen van Gaume en Lau rent naderden langzaam maar zeker hun doel, zij waren op het. rechte spoor en zouden eenmaal de vreese- lijke waarheid ontdekken. hoezeer had hij gelijk, toen hij Remain wilde beletten, om dat feest bij te wonen. Waarom was hij hemi ongehoor zaam geweest? Zeker had Remain de een of an dere onvoorzichtigheid begaan! Een groot gevaar bedreigde Bertig nolles. Hoe da araan te ontsnappen, hoe het te ontwijken? Het middel bestond namelijk door Romain Goux te noodzaken Frankrijk te verlaten. Maar zou hij daar ooit toe te bewo gen zijn? Bertiguolies twijfelde er aan. Hij moest eebter een antwoord ge ven op hetgeen Laurent gezegd had. Een cowboy? vroeg hij. Inder daad ik heb gemeend, er een onder de menigte op te merken. Hij heeft met u gesproken. Wel mogelijk. Ik heb met zooveel menschen gesproken, dat ik mij dat. zoo juist niet meer herinneren kan. Daarbij ben ik zoo aan liet costuum der cowboys gewoon, dat ik er niet veel acht meer o-p sla. Maar, mijn beste Laurent, welk belang hebt gij er bij, mij dit, alles te vragen? Zou hij BertigiKslles alles zeggen? Laurent koesterde niet het minste wantrouwen en was dus ook niet zoo zeer op zijn hoede. Misschien was het beter den Ame rikaan in het vertrouwen te nemen. Bertignolles' kon' misschien nuttig zijn bij de nasporingen van Gaume. Een zeer groot belang, mijnheer Bertignolles, en ik zal u dat later wel duidelijk uitleggen. Herinner u eens goed. Weet u nog, wat die man tegen u gezegd heeft? Wel nu, ik moet bekennen, dat ilc daar niets meer van weet. Uw vraag verwondert mij. Dan zal ik mij nader verklaren, mijnheer Bc/rtignolles. Ja, doet dat, mijn jongen. Men heeft gehoord, dat die man tegen u zei: Nog liever zou ik willen, dat zij dood was, dan dat zij een ander toe behoorde. Die woo reien zijn inderdaad op merkelijk. Het is onmogelijk, dat gij u den man niet herinnert, die zulke woor den tot u heeft gesproken. En toch is het zoo. Dus u kan mij geen inlichtingen geven? Neen. Bertignolles deed alle moeite om bedaard te blijven. Toch was r.ïjn zelfvertrouwen aan het wankelen ge bracht. Hij begreep, dat zijn leugens de verbazing van den jongen man moesten opwekken. Beide mannen durfden elkaar niet aanzien. Hoor hein behendig uit, had Gaume gezegd, en verlies hem niet uit het oog terwijl u met hem spre:kt. Laurent wierp een zijdelingschen blik C'P dear vader van Jenny. Zelden drukte het breede geiaat van Bertignolles uit, wat er in zijn hart omging, behalve wanneer hij heftig ontroerd was, en op dit ooge.iblik ontdekte Laurent, dat hij doodsbleek was geworden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5