De kenners zeggen: de heerlijkst smakende en beste soepen zijn die van Tfctwvi 4 Borden voor 10 cent. OVERTUIGT U DOOR PROBEEREN. Vraagt KNORR Bouillonblokjes f s - lieer van Stoomtrawlers, enz., J. P. Klercq, directeur van de Algemeen» Visscherij Mij., S. A. Bakker en A. S Groen, directeuren van diverse stoom- vtescheriimaatschappijen, en R. de Boer, directeur van do stoom vissche rij Mij. Usland. Vooral de laatste bleek, op grond van rijn ervaring, de tneest besliste tegenstander van in voering der vrije voeding. Gezien, het zeer vage in de opdracht en gelet op de reeds vooraf Tekende houding van het meorendeel der com missieleden, inzage de te onderzoeken kwesties, waren toch de besturen der verschillende vakvereenigingen, die de eer genoten, door de commissie ge boord te worden, het er over een3, dat Üe commissie wel ernst van haar op dracht wenschte te maken en dat, met behoud van haar standpunt, nooit te zullen advisenreii over te gaan tot het verstrekken van reederswege van de vrije voeding, allerminst van de vol ledige vrije voeding, waarvan de in williging nog een belangrijk finan cieel offer bovendien zou vorderen, er toch wel eenige neiging bestond de het vorig jaar toegekende voedingsver goeding van f 5.— per man en per maand oen weinig te verhoogen en andere faciliteiten te verlecnen, als betere verlofregeling en vergoeding voor direct buiten het bedrijfstaande werkzaamheden schilderen, bükken enz., doch alles onder voorbehoud van nauwkeurige plichtsbetrachting van het ondergeschikt personeel. Als resultaat der besprekingen, werd dan ook, namens de commissie, door do Vereenigde Reeders het vol gende rondschrijven verzonden: overwegende, dal bezwaren tegen soramigo vigeerende usantiën zijn in gebracht, waaraan tegemoet gekomen zou kunnen worden, overwegende, dat van de 5 vakbon den zich 4 hebben uitgesproken als .principieel© tegenstanders van vrije voeding, overwegende, dat elders door de zeelieden tegen de vrije voeding wordt geageerd en aangedrongen wordt, hiervooir voedinggeld uit le koeren, overwegende, dat door al de orga nisaties wordt erkend, dat de rechts zekerheid, zoowel van werkgever als van werknemer, in 't visschcrijbedrijf te I.Tmuiden onvoldoende is, en deze factor ouberoken haar nadeel ig het be drijf beïnvloedt, Besluit: a. Onderhandelingen met de vak bonden te voeren ten doel hebbende hot sluiten van eene collectiovo ar beidsovereenkomst, mot gelijktijdige stichting van oen permanente arbitra ge commissie, waarin zoowel werk gevers als werknemers zitting zullen - hebben. b. Eene commissie van 5 .personen to benoemen, welke opgedragen wordt het onder 'sub a genoemde met den meest en spoed tot uitvoering te bren gen. c. Hangende do bovenbedoelde on derhandelingen geen wijzigingen in de bestaande gageè of toelagen te brengen. d. Door het aannemen van de onder sub a b en c genoemde voorstellen te erkennen, dat daarmede do onderhan delingen een aanvang hebben geno men, afgescheiden van het feit, of de werknemersorganisaties dwairtoe be reid zijn of niet. Inzonderheid uit do laatste alinea blijikt wel, dat dit besluit meer bin dend was voor de.ireederijen, dan voor de vakvereenigingen, daar dier al of niet bereidwilligheid tot het voeren van onderhandelingen nie's afdeed aan do erkenning der voorstellen. Voorat de overweging, neergelegd in alinea 4, alhoewel sprekende van de onvoldoende rechtszekerheid van werkgevers (reederijen) en werkne mers (zeelieden, enz.) is voor de eerste de basis geweest waarop zij haair een drachtig en samenwerkend optreden bobben gebouwd. En inderdaad, daar waren zeer ernstige iredenen voor, want een dergelijk willekeurig, moed willig verzuimend, brutaal vcrwaar- loozend opvatten van hunne verplich tingen, door hot lager trawlerperso- neel, is zeker niet alleen oenig in den lande, of bij een.ig dienstverband, rnaar zou indien nog niet ter elfder ure werd ingegrepen, tot volslagen anarchie in het sloomvisscherij bedrijf hebben geleid. Wat oc/k de gevolgen .van deze staking mogen zijn, wier. ten lange loste, na bitteren 6trijd. de zoo genaamde zege moge ten deel vallen, indien het niet tengevolge heeft, dat eindelijk de patroons, de reederijen, meester van het bedrijf weiden, wat zij tot heden in naam misschien, doch inderdaad niet waren, dan zal het stoomvisscheirijbedrijf te IJmukien ten ondergang gedoemd zijn. Want. in trouwe, bij zoodanigen rechtcloo- zen janboel, kon het l>edrijf niet lan ger geregeld voorlbestaau. En valt een groot deel der schuld hiervan op de meeat willekeurige handelingen van het opvarend personeel, ook de reederijen hebben hier de hand in eigen boezem te steken, om het schul dig t© gevoelen. Over <lie willekeurige handelingen wederzijds zulten we later uitvoeriger spréken, omdat het allereerst fnuiken daaryan, zoo niet de directe, dan toch een indirecte aanleiding tot het wei geren van do gestelde eischen der stakers en het krachtdadig optreden de reederijen is geweest, oin thans to Inspreken de gevoerde onderhande lingen tusschen de reederijen en do stakende zeeliedenvereenigingen, die helaas geen ander resultaat hebben gehad, dan het stopzetten van liet stoomvlssclierijbedrijf met al zijn droevige gevolgen daarvan. Inderdaad is door de Vereen igde reeders niet vervuld, wat door de commissie van onderzoek uit haar midden, bij de gevoerde besprekingen in uitzicht werd gesteld, Til. tegemoet koming aan den eisch van vrije voe ding of vergoeding daarvoor. DE ,-,EASTWELL". In het „Bericht aan Zeevarenden" da kennisneming opgenomen, dat de opruiming van het wrak van de „Easlwell" zoo ver is gevorderd, dat hel vaarwater in den havenmond ge heel vrij is tot 75 M. benoorden de havenas. De opruiming is dus thans reeds vrij ver gevorderd. Toen het "Stoomschip op IC Maart in den mond van de haven van IJ- muiden'zonk, lag het aldaar in schui ne richting ten opzichte van de ha- vensas en werd daardoor van de -80 M. wijde geul een gedeelte ter breedte van 40 M. door het voorste gedeelte van hc-t wrak versperd. Nadat door belanghebbenden achtereen volgens met verschillende maatschappijen te vergeefs getracht was tot een af doend accoord voor algeheele berging te komen, werd den 2en April aan gevangen rnet de opruiming van Rijkswege, waartoe door den water staat een overeenkomst werd gesloten met de aannemers Volker en Bos, die hunnerzijds het eigenlijke bergings werk weder opdroegen aan den aan nemer W. A. van den Tak, te Rotter dam. De opruiming had plaats met dynamiet, terwijl tegelijkertijd de la ding rijst en de inmiddels afgeschoten wrakstukken met behulp van duikers werden opgehaald en geborgen. Daar het nog geheel nieuwe schip zeer sterk bleek te zijn, waren groo- tc hoeveelheden dynamiet noodig. Er is tot nu toe reeds 8000 kilogram dy namiet verschoten 1 Tijdens het gun stige seizoen bij eenigszins ruwe zee is het onmogelijk eenig werk te verrichten waren somtijds twaalf duikers, allen onder leiding van den bekenden Sperling, op het wrak werk zaam. Eirtde Augustus was de lading rijst ruim 40.000 balen uit bet wrak verwijderd en was de opruiming, wel ke geschiedde van het voorschip uit, aldus geleidelijk naar achteren wer kende, gevorderd tot aan de ketel- ruimen. De beide laatste maanden zijn ook de ketels en de machines opgeruimd, :oodat men thans tot aan het begin an "net achterschip gekomen is. De overblijfselen van het wrak wor den op een perceel afgegraven duin- grond opgestapeld, na met een zuur stof-vlam in zoo handelbaar mogelij ke stukken te zijn verdeeld. HEEMSKERK. Maandagavond is de hooiberging van den landbouwer Beentjes te Heemskerk, ten gevolge van het spe len met lucifers door kinderen, in brand geraakt en geheel in vlammen opgegaan. De verzekering is slechts gering, zoodat de schade nogal groot moet zijn. Rechtszaken DE POSTDÏEFSTAL TE UITGEEST. Men meldt ons uit Allernaar: Heden had zich- voor de rechtbank alhier te verantwoorden de 20-jarige Jacob K. kantoorbediend© ten postkantore uit geest, thans gedetineerd In l\ot Huïa Van Bewaring alhier, wieu ten laste was gelegd, dat bij te Uitgeest op 29 Juli ji. f 770.80 1/2 a.an bankbiljetten en muntspeciën, althans omstreeks dat bedrag, teebehoorend© aan den Staat der Nederlanden heeft weggeno men, rnet hot oogmerk zich dat we derrechtelijk toe te eigenen. Onder verdenking van zich aan do zen postdiefstal te hebben schuldig gemaakt, is J. Res, brievengaarder te Castricum, vanwaar het geld verzon den wos, zeven weken preventief op gesloten geweest in liet huis van be waring alhier. Kort na zijn ontslag uit de gevangenis werd K., die inmid dels naar Utrecht was gedaan, om ei zijn militieplichten, to vervullen, door oön particulieren detective in de ge nie-kazernes te Utrecht tot de beken tenis gebracht, dien diefstal te heblren gepleegd, ij ij een onderzoek in zijn koffers was een trommeltje met het grootste deel van het gestolen bedrag, voor den1 -dag gekomen. Bekl. had het gold ge stolen uit den. postzak, die een kwar tier onbeheerd had gelegen in't post- lokaaltje aan het station Uitgeest en daar Dij op het oogenblik van den diefstal' buiten dienst was, viel de ver denking der justitie niet op hom. Als getuigen waren gedagvaard L. Hos, de brievengaarder bovengenoemd en T. Kuiper, brieven bestol ter te Uil- geest. Bekl. bêf-ende. Hij had den diefstal gepleegd dm schulden te betalen en andere door hem bedreven geld dief stallen te dekken. Van de opbrengst had hij goed© ster gemaaM op Entos, terwijl hij zich een horloge en een ze gelring jiad gekocht. Kort na zijn aankomst to Utrecht, alwaar hij mili- tieplichten moest vervullen, werd bij gearresteerd. Na het hooren van den brievengaar der Res. die: verklaarde het geld ver- palV.it en verzonden t© hebben naair Uit geest. en den brievenbesteller Kuyper, dia den diefstal uit den postzak ont dekte, kwam het O. M. aan 't woord, waargenomen dcor rar. Hymans. Deze wees er op, dat tie 'ernst van het feit niet zoozeer in den diefstal moest gevonden worden dan wel de omstandigheden, waaronder hoi de lict Is geploegd. Bekl. heeft zich stil gehouden, terwijl hij wist; dat een ander (de brievengaarder Res) zwaar gebukt ging onder verdenking van den diefstal. Bekl. heeft niet gestolen uit wanhoop of om zijn familie t© red den. doch om eenigen tijd ©er. vroo- tijfc leventje te kunnen leiden, daarbij d© verdenking kalm op een onschuldi ge latende rusten. Deze omstandighe den eischen een zware straf en daar om vroeg spr. 2 1/2 jaar-gevangenis straf. De verdediger mr. A. M, do Lang© zeide n iet veel tot beklaagdes verdedi ging te founneri inbrengen. Bekl. ver diende een behoorlijk salaris ea was INGEZONDEN MÏEDEDEELTXGEN 30 Cts. per regel. Generaal Depót, Rotterdam: JOH. P. BERNTSEN, MaaskadeO.Z. niot blootgesteld aan verleiding, ter wijl hij -bleef zwijgen, toen men een ander voor den dader van den diefstal aanzag. Do wet heeft echter gewild, dat do stem van den raadsman zich modi laten hooren en daarom wees spr. o.a. op de omstandigheden, dat de deur van het posblOkaal aan het station te Uitgeest openstond; dat bekl. ihans'groot berouw heeft en in ziet zeor verkeerd gehandeld te hebben door niet uit eigen beweging zich zelf als dader te hebben aangemeld. Pleiter drong op deze gronden tot een lichtere straf aan. Be -president, mr. Quintus": Waarom zijl go steeds blijven zwijgen, tóón Res in hechtenis werd genomen? Bekl.: Uk durfde niet. Pres.: Waarom hebt go desnoods niet anonym aan de justitie geschre ven? Bekl.: Ik heb niet gedurfd. Pres.: Gij zijl vroeger al meermalen door de justitie gewaarschuwd. Uk heb zelf als rechter-commissoris dat daan, toen f 100 verdwenen waren. Ge zijt teen speciaal nagegaan, doch ©r is niets uitgekomen. Ho© zijt ge nu wear tot diefstal vervallen? Bekl.: Ik ben zoo in de verleiding gebracht door ika'meraden. Het onderzoek werd hierna gefloten en d© uitspraak bepaald op 11 dezer. VERMISSING VAN EEN POSTSTUK Men meldt ons uit Alkmaar: De brievengaarder van Caötricivm, de 51-jarige ,T. R., die onder .verden king van zich aan den te Uitgeest ge- pleegden postdiefstal te heblxMi'--schul dig gemaakt, onschuldig zeven; weken beeft moeten doorbrengen in hét Huis van Bewaring alhier, stond, boeten voor de rechtbank terecht terzake, dat li ij te Castricum, o.p een dag in.of om streeks Februari 1913 opzettelijk een ingevuld' formulier van reclahie we gens vermissing uit postzendlngen, hun door C. J. Bussen op zijn kantoor ln behandeling gegeven, niet overeen komstig de bestemming van dat stuk beeft behandeld, nl. niet heeft door gezonden aan den directeur van het postkantoor te Uilgeest, waaronder het door liem beheerde -hulpkantoor ressorteert, docli het stuk, aan die be stemming heeft onttrokken. Als getuigen waren gedagvaard, C. J. Bussen, bovengenoemd, hoofd der openbare lagere school te Castricum, P. P. Verduin. kantoorbediende ten bulp'kontore Castricum, de heen* Land- hout, directeur van bet postkantoor Uitgeest en Mulder, inspecteur der posterijen en telegrafie te Amsterdam terwijl aim de zijde der verdediging, als getuig© decharge waren bijge bracht P. J. Mackonbnoh, particulier rechercheur te Rotterdam en de lieer Looy, burgemeester te Castricum. Na het hooren van eenig© getuigen verklaard© Ree, dat ais er reclame formulieren t© zijnen kantore w aangeboden (waarvan hij zich echter niets herinnerde) hij deze reclames zeker doorgezonden had en van zoek raken door zijn toedoen geen sprake kon zijn. Het O. M. meende, dat het ten laste gelegde echter bewezen was en vroeg <v>n dog gevangenisstraf. De verdediger mr. dr. J. van Best, achtte geen schijn of schaduw van schuld aanwezig en drong op vrij spraak aan. Eenigen tijd later uitspraak doen de. sprak do rechtbank Res vrij. DIENSTWEIGERING. Door het Hoog Militair Gerechtshof werd (naar de Tel. meldt) uitspraak gedaan in de zaak van J. II,, oud 18 jaren, geboren Ie Amsterdam, kor poraal bij het 18e regiment infante rie, die in hooger beroep was geko men van een vonnis van den krijgs raad te Haarlem, waarbij hij wegéns dienstweigering was veroordeeld tot vijf maanden militaire gevangenis straf, niet ontzegging van liet recht om bij de gewapende macht of als mi litair geëmployeerde to dienen voor den l ijd van vijf jaren, ter zake dat hij op 18 Augustus 1913, tijdens een oefe ning in liet gevechts-exerceeren op den straatweg van "s-Gruveland naar Bussum, toen zijn compagnies-com mandant, de kapitein J. W. G„ zijn meerdere in rang, hem gelastte den looppas aan to nemen, uitdrukkelijk heeft geweigerd aan dien last te vol doen, zeggende: „met zoo'n klein stukje brood den geheelcn dag kan ik geen looppas doen," en hel dan ook -opzettelijk heeft nagelaten. Op grond van de overweging, dat kan worden aangenomen, dut bekl. door de bij hem bevonden steenpuis ten eenigszins werd gehinderd in zijn bewegingen, terwijl ook aanne melijk ls, dat beklaagde buiten zijn schuld des morgens niet in de gele genheid is geweest, om voldoende oedsel te gebruiken, verminderde het Hof de militaire gevangenisstraf tot drie maanden, ingaande 2G Au gustus 1913, en deed de ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen, te niet. Het Hof achtte hem echter ter zake van het door hem gepleegde feit ongeschikt om den graad van korporaal tb behou den on degradeerde hem mitsdien tot den stand van soldaat. Gemengd Nieuws MEVROUW PANKHURST OVER DEN AANSLAG OP MINISTER ASQUI-TH. Mevrouw Pankhurst houdt thans lezingen te Chicago in Illinois, in welken staat dezer dagen tén gunste van het vrouwenkiesrecht is gestemd. ITaar succes is zeer afwisselend. In sommige steden had zij een groot ge hoor, terwijl in andere plaatsen het succes maar matig was. Intusschen verklaart zij nogal voldaan te zijn over de financieele resultaten van haar campagne, ofschoon zij beleent niet den grooten toeloop te hebben, welke zij verwachtte. Op liet verne men van den aanslag op minister As- quith in Schotland verklaarde daarover niet verbaasd te zijn. „Als minister 'Asqüith geslagen is, dan is dit omdat hij zich als een schooljon gen gedraagt. Schooljongens houden er van dieren te mishandelen en een pak slaag is het eenige argument, dat bij vrouwenniartelaars succes heeft. Men moet ons het stemvee li 8 géven of ons dooden." Mevr. Pankhurst ..predikt jn Anie- ■ika het rnilitantisme niet. „Het is niet noodig.verklaarde zij óm dat ge 'liet stemrecht ook zonder dat 'erlangt" zoo meldt dë Tel. DE OPENING VAN IIET PANAMA-KANAAL OPNIEUW VERTRAAGD. De jongste grondafschuivingen bij Cncharaca, in het Panama-kanaalge- bied, hebben naar de Tel. meldt de voltooiing van het kanaal en daar mede de openstelling voor de groote" scheepvaart opnieuw voor verschei dene weken vertraagd.. HET PROCES TE KIEF. Uit Kief wordt aan de „N. R. Ct." geseind Professor Troitski, hoogleeraar aan de Theologische Academie te St. Pe tersburg, noemde het rapport van Pranaitis met nadruk onjuist. Hij verzekerde, 'dat noch de Tal mud, noch de Kabbala, noch eenig ander godsdienstig boek van de Israë lieten de veronderstelling van hel be staan van ritueele moorden toelaat. Het getal .13 speelt in de mystiek van de Talmud geen rol. Geen enke le ritueele moord, waar in de ge schiedenis sprake van i3, is inder daad te bewijzen. Kokoitsof, lid van de Academie van Wetenschappen to St. Petersburg, sluit zich bij hel rapport van profes sor Troitski aan. EEN TELEURGESTELDE MINNAAR, een nian van 32 jaar, heeft in een eet huis te Parijs verscheidene revolver schoten geiosi op zijn gewezen ver loofde, een vrouw van 26 jaar, die er m«t haar nieuwen verloofde zat te eten. Beiden zijn zoo ernstig gekwetst, dat er zoo goed als geen hoop be staat hen in het leven te houden. De moordenaar heeft, nu den dubbelen moordaanslag gepleegd te hebben, zich een kogel in het hoofd gejaagd en was terstond dood. (N. R. Ct.) MILITAIR GEHEIM GESTOLEN? Uit Keulen wordt aan d© „N. R. Ct." geseind: D© Rheihisch-Weslfalische Zeitung verneemt uit Duisburg het gerucht, dat uit het militaire laboratorium.al daar een automatische ontsteker is gestolen, welks constructie geheim incest blijven. Verscheiden© huiszoe kingen zijn gehouden, doch tever geefs. Aan het personeel van het laborato rium is het zwijgen opgelegd, OPSTAND OF DER DE BEVOLKING. D© bewoners van het dorp Boliulos bij Huelva zijn in opstand gekomen tegen het gemeei tebestuur. Het raadhuis werd vernield en werden schoten gewisseld met de gen darmerie. Twee personen zijn ge kwetst. TWEE KINDEREN DOOR HUN VADER VERDRONKEN. Zondagochtend heeft zich in de wo ning van den decoratieschilder. Mark- 8cho3sea te Dresden, eem vreeselijk drama afgespeeld, zoo meldt ae "rei. De schilder was sinds 1 tuigen tijd werkloos en zijn vrouw was gedwon gen voor het levensonderhoud dor familie te zorgen. Zij was daarom veel van huis, wat Markschessel bui tengewoon ontevreden maakt©, oïndat hij daardoor genoodzaakt was op de kinderen te passen. Toen zijn vrouw Zondagochtend vroeg de deur was uit gegaan, om kranten' rond t© brengen, baalde Markschessel twee van zijn kinderen, respectievelijk zes en vijf jaar oud, uit hun bedjes en hield liij hun hoofdjes zoolang in een badkuip rnet water, tot de kleinen verdronken •en. Daarop legde hij de beide lijk jes naast de kuip en wilde hij zijn driejarig zoontje hetzelfde lot doen ondergaan. Deze bood echter vertwij felden tegenstand en riep zoo hard om hulp, dat liet 10-jarige dochtertje en een ander knaapje van 3 jaar in een aangrenzend© kamer wakker wer den en toesnelden. Toen zag Mark schessel van verdere moordplannen af hing hij zichzelf in bet woonver trek op. MIJNWERK ERSSTAKING. - Uit Bergen meldt een telegram: In de kolenmijn van de Borihage werd de aangekondigde loonsvermin dering met 10 pCt. ingevoerd; onge veer 2000 werklieden in de kolenmijn van Flenu weigerde af te dalen en kondigden de staking af. Men vreest voor uitbreiding van de beweging. BRAND TE LUBECK. De Francb© bladen "bevation een ie le? ram uit Lvlieck mededeelend© dat er een brand beeft gewoed in de hout- ioodsen, waardoor ook zes huizen in de asch zijn gelegd. De schade bedraagt 1.500.000 lires. BRAND IN PETROLEUM- MIJNEN. Uit Boecharest wordt geseind: Gemeld wordt, dat Zondagavond te Moreni een ontploffing ontstond in een pelroleumputdaardoor ontstond brand, die zich snel uitbreidde tot de andere patten èn een grooten om vang aannam. Thans staan vijftien putten in brand. Het geheel© dal en dé omlig gende heuvels branden. Het zal zeei moeilijk zijn den brand meester te worden, daar de gehcele streek in brand staat. Uit alle putten blijft voortdurend petroleum opspuiten. Do Coiumbia-maatschappij publi ceert een telegram uit Boecharest, waarin wordt bericht, dat de scha de, ontstaan door den brand in de sondes, geraamd wordt op G0.000 lei. Er zullen ongeveer twaalf dagen ge moeid zijn met het herstellingswerk. Pers-Overzicht DE COALITIE. De Standaard driestarl: Dat de coalitie op haar laatste bee- nen loopt, is voor niemand moer een geheim. Althans bij de stembus. Ook al mocht ze in de Slóten-Generaal, ge lijk we hopen, blijven en zich sterken Evenredige vertegenwoordiging is op 't komen, en dan natuurlijk stelt elke partij bij de. stembus haar eigen mannekens; iets wat vooral in de IV K. Staatspartij reeds nu tot bereke ning: van de dan -vermoedelijk te verwachten uitkomst uitlokt. Het is dan ook te verstaan, dat men vooral van die zijde de revisie van art. 80 mét zekere ingenomenheid inwacht, mits met evenredige verte genwoordiging. Vermoedelijk toch dat men van Roomsche zijde alsdan, zon der eenige hulp van buiten, houdt wat men beeft, herwint wal men in Juni verloor, en nog vier nieu we zetels op den koop toe kan bezet ten. Naar bet schijnt, gaf dit'schoon vooruitzicht nu reeds aan de redactie van hei Centrum zekere aanleiding, om liefst, wat er ook 'gebeure, zonder veel- oponthoud, op dit doel aan te sturen, en desnoods het Ondenvijsge- ding'er tijdelijk voor in den steek te '"ten. Is dit zoo, dan zullen wc ons daar op geen enkele aanmerking veroor loven. Wij spraken ten deze alleen voor wat aangaat de anti-revolutio naire partijen zullen ons wel wach' ten - op de Christelijk-Historische Unie of op de R. Ka tb. Staatspartij critiek te oefenen, •Haar plan voor dë toekomst ont- werpe elke partij zelve. Alleen maar: wil - het ons vóórko men, dat het Centrum" dan tóch, oer ze verder hiertoe overgaat, wel zou doen, met van zijn vroegereiv bondge noot om eenigszins hartelijker af scheid te nemen, en bet niet af te doen rnet wat ten. slotte lijken kon op een kaartje met p. p. c Bij ons primeerde steeds, en pri meert nog, de onderwijskwestie boven de electorale. Liefst zien wc- beide in 't span loopen. Maar gaat dit mei, en komt het tot een niet af te weren botsing, dón "schijnt ons hel afspan nen van de electorale merrie voor het oogenblik-geraden, en gaan wc alleen met onzen schoolhengst desnoods door. Metterdaad verkeerden we m de meeniDg, dat over dit vraagstuk op heel de Rechtscbe linie evenzoo bui ten onzen kring gedacht werd. Thans schijnt dit niet zoo. zeker meer het 'geval' te zijn. Niet, men-versta ons wel, alsof de Anti-revolutionairen nu reeds een non possum us op de deur van hun Club wLUêu spijkeren. Óp dit oogenblik kan nog niemand zeggen, wat hij straks zal moeten doen en wat hij straks mijden zal. Al wat toi dusver uit de pen kwam, kon niet anders dan conditioneel zijn. En wat nu conditioneel gepo neerd werd, kan eerst door de uit spraak xran het Kabinet, die we straks inwachten, overgaan i'u den vorm van besluit. EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING. Hel (R.-K.) „Huisgezin" schrijft- Wij behooren niet tot hen, die, mocht een voorstel tot wijziging van artikel 192 der Grondwet in onzen geest achterwege blijven, nu reeds onze medewerking aan de oplossing van het kiesrechtvraagstuk onherroe pelijk weigeren. Ook hierom niet. omdat -dan de in voering van evenredige vertegenwoor diging alweer wie weet voor hoe langl verschoven wordt. Was er evenredige vertegenwoordi ging geweest, we zouden bij de ver kiezingen van dezen zomer geen min derheid zijn geworden. De cijfers hebben het uitgewezen. Behalve dit zouden bij een evenre dig kiesstelsel een aantal stemmen, nu op candidalcn der linkerzijde uit gebracht, aan rechtsche candidaten zijn ten goede gekomen. Bij evenredige vertegenwoordiging zou het droevig gehaspel; dat we de zen zomer beleefd hebben en dat ln den driehoek Leiden—OmmenEde culmineerde, maar ook elders, mot narne in Friesland optrad, zijn ach terwege gebleven. Ook"bij volgende verkiezingen slaan we, blijft het meerdcrheidsstelsel be houden, voor hetzelfde gevaar, dat eerder verscherping doet duchten dan dat hel belooft af le nemen. De vergadering der Christclijk-His- torische Unie in Friesland is daarvan een bewijs, Een evenredig kiesstelsel snijdt juist hei grootste gevaar ai, dat ao meerderheid der rechterzijde en haar eenheid bedreigt. Ook dit rnoet worden in liet oog gehouden bij de overweging der vraag, of wij ons in een gegeven ge- val tegen een oplossing van het kiesrcciitvraagstuk mordicus moeten verzetten. DE GROOTE VERGISSING. De Telegraaf schrijft: In de Memorie van Toelichting van het ontwerp tot aanvulling van liet Xe hoofdstuk der Staatsbogrooting voor 1913 deelde ininiser Talrna me de, dat hot aantal rente-trekkers vol gens art. 369 der Invaliditeitswet door prof. Kluyver werd geschat op 25.090. Maar, zoo voegde do minister er bij, liet kan hooger of lager zijn. Lager is 't echter niet. Dan hooger? Minister Treub deelt rnede in z'n Nota van Wijziging van bovenbedoeld ontwerp, dat het aantal vermoedelijk zal bedragen... 70.000 Er is hier dus alle reden om van de groote vergis sing te spreken Minister Treub vraagt dan thans ook een bedrag aan van 840:000, alleen voor de maand De cember 1913 of liefst 530.000 méér dan minister Talma op grond van de groote vergissing had aangevraagd. Art. 309 treedt 3 December a.s. in werking en op 9 December zullen de pensioenen voor liet eerst worden uitbetaald. Bij de 1840 000 zijn inbegrepen f250.000 aLs kosten van voorberei ding. liet eigenlijke pensioen-bedrag bedraagt dus voor December bijna G tori. Naar dezen maatstaf berekend, zullen de kosten van de nieuwe be paling bedragen over 1914 niet min der dan ongeveer 71/2 millioen gul den, zuiver aan uitgekeerde pensioe nen. Terwijl minister Talma volgens z'n raming had gerekend op ruim 2'1/2 millioen. De groote vergissing is inderdaad voor het nieuwe kabinet geen mee valler. Letteren en Kunst DE HAAGSCH.B SCHOUW- BURG-QUAEST1E. Het bestuur van de Nederlandse!» Tooneelkunstenaarsvejeeniging heeft zich tot den Raad der gemeente 's-Gra- venhage gewend met een adres, waar in gewezen wordt op den gevaarlij ken toestand in den ouden Gemeen telijken Schouwburg te 's-Gravenhage door de te nauwe toegangswegen (gangen en trappen) tot Me kleedka mers, die met bel oog op brandgevaar een ernstige bedreiging voor het leven der tooneelspelcrs vormen. Ook de kleedkamers laten veel te wenschen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per rezel. Als gij nw kind gezond, vroolijk enfrlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMRfiEL'S Haemetogen. WAARSCHUWING 1 Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. ly Stoomvaartberichten STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. liet st. Batjan arriveerde 2 Nov. v. Amsterdam te Batavia. Het st. BïJIiton (thuisreis) vertrok I November van Padang. liet st. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 3 Nov. van Port Said. Het st. Prinses Juliana (uitreis) vertrok 3 Nov. van Algiers. Ilctst. Rembrandt arriveerde 4 Nov. van Batavia te Amsterdam. Het st. Banda (thuisreis) vertrok 4 Nov. van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kei st. Bengalen (uitreis) passeer de 3 Nov. Gibraltar. Het st. Medan (uitreis) arriveerde 4 Nov. to Padang. Ilet st. Tainbora (uitreis) arriveerde 4 Nov. te Port Said. liet st. Wilis (thuisreis) arriv. 3 No vember 7 u. n.m. le Marseille; zette de reis voort.' HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Amsteldijk, van Philadel phia naar Rotterdam, passeerde 4 No vember 7 uur 10 voorm. Dover. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisia (uitreis) vertrok 3 Nov. van Lissabon. Het st. Kcnnemerland (uitreis) ver trok 3 Nov, van Las Pabnas. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Het st. Teènkai, van Java naar Amsterdam, vertrok 4 Nov. von Mar seille. Het et. Atreus, van Japan en Pe- «ang naar Londen en Amsterdam) passeerde 2 Nov, Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6