Hum's Du F e u i 8 j e t o n WK AAK. TWEEDE BLAD Donderdag 6 November 19)3 OM ONS HEEN No. 1834 Ntliotrachiing van den gemeenteraad. Een eenvoudig man had eens een pleidooi bijgewoond tusschen twee advocaten over een civiele quaestie. Toen hij uit do zaal kwam was hij to taal overbluft. „Toen die eerste adv> caat gesproken had", zei hij, „dacht ik: die man heeft gelijk dat is zoo klam- als de da.g. Die andore kan ver der wel zwijgen. Maar toen de ander praatte, dacht ik weer: die heeft het toch eigenlijk bij 't rechte eind; daarna begon de eerste weer en toen ile tweede weer en telkens gaf ik ge lijk aan den laatsten spreker". En de man eindigde met den uit roep: „wat ben ik blij, dat ik daarin niet als rechter beslissen moet!" Waarschijnlijk heeft menige een voudige van geest, die Woensdagmid dag de discussie over de straatbelas- tfng aanhoorde, een dergelijke ge waarwording gekregen, wa.nt er werd van twee kanten met overtuiging ge sproken en over t algemeen stond de discussie op hcoger peil, dan anders we! eens in den Raad het geval is. Merkwaardig vooral was tusschen Öeu heer Sliiigenberg, voorsteller en den heer Thjjsson, voorstander van de motie, het verschil bij de overeen stemming. De voorsteller noemde een slraatbelasting billijk, zonder rich na der over de redenen van die billijk heid uit te laten, de heer Thijssen voelde er blijkbaar voor omdat hij er een indirecte belasting in zag, waar- Van bij, met een beroep op België, ronduit een aanbeveling gaf. Hierin 7,ou de heer Slingenberg hem ze ker niet gevolgd hebben. En wat anders in den Raad nogal eens sa mengaat, stond nu vei' van elkaar verwijderd: de heer Schram verweet den heer Slingenberg, dat zijn motie niet democratisch was en de heer Nagtzaam voorspelde, dat de huur ders de belasting zullen moeten op brengen, althans de huurders van de kleine woningen. Nu al had. d© her eon i ging van eigenaars zich in dien geest uitgelaten. Of zij daarbij de geschriften ge raadpleegd hadden van Pierson en 6prenger van Eijk, die liet daarover theoretisch niet eens hadden kunnen Worden? 31c geloof wel, dat op den duur de belasting op de wérti'woniiugeii zou zijn afgewenteld. Of de winkelhuizon er eveneens door getroffen zouden zijn is een andere vraag. Daarvoor loopen gewoonlijk lange huurcontrac ten en wanneer de eigenaren eenige jaren zelf de belasting hadden be taald, zouden ze zich allicht aange past hebben en hun huurder bij liet eindigen van den termijn er niet over lastig vallen, wanneer deze ove rigens een goed huurder was en het perceel niet om andere reden in waaide was gestegen. Zeer juist was de opmerking van den heer Jonck- bloedt, dat particulieren, huurders van. betrekkelijk dure woningen niet over de straat belasting lastig geval len zouden zijn. De eigenaars zijn al blij als ze maar weer inhuren. Ziehier dus wel een groote onge lijkheid van positie: de armste, af hankelijk van den huisheei', de be middelde door dezen naar de oogon gezien: ware liet andei'som geweest, dan zou inderdaad de straatbelasting sympathieker indruk gemaakt heb ben. Overigens was het vreemd, dat er eoo weinig waarde gehecht werd aan het verdoelen van de belastingen, omdat, al kan men nooit precies overzieu of hier of daar een belasting; wat zwaar zal drukken, de kans ook (Nadruk verboden). S3) Verbaasd vroeg hij zich af: Wat beteekent dut? Hij liegt! Luid hernam hij: Mijnheer Bertignolles, u lxeeft mij tot lieden ie veel bewijzen van vriendschap gegeven, don dat ik u niet de volle waarheid zou zeggen. Berti gn alles vatte weer moed. Ja, ja, zei hij. Ik ben overtuigd, dat u de woor den gehoord hebt, welke ik u zooeven herhaalde. Maar als ik u nu toch verzeker, Laurent.... Luister, ik ben eveneens over tuigd, dat u den cowboy kent met iwkai gij gesproken hebt. Hoe is dat mogelijk? Hij was toch gemaskerd? Maar u heeft lang met hem ge sproken. Onder een maslcei' verandert de stem. Neen, want in de stem van d,i©n bestaat, eens mensc.nen te treffen, die' anders aan alle lasten ontkomen. De heer Slingenberg noemde bij voorbeeld de uitwonende eigenaren. En het verzet van den voorzitter klonk wat inconsequent, omdat van B. en W. zeiven een belasing op de publie ke vermakelijkheden to wachten is. Zou dan de man met veel geld, maar weinig hersens, door den burgemees ter ten tooneele gevoerd werd, ook ver ruimen naar deze belasting te vra gen? De diverse motieven, die de Raads leden beheersebten, vinden we in de eindstemming terug. Zoowel de achttien tegen als do elf voorstemmers vormen een bonte mengeling. Maar de inotie-Siingen- berg is er niettemin om verworpen en voortaan als van ouds aal Haarlem zoo goed als alles wat het noodig heeft, moeten putten uit den hoofde- lijken omslag, want de belasting op de publieke vermakelijkheden., met een opbrengst van tien- of misschien vijftienduizend guldenevslaat geen dorst. Beweerd is, dal dit een rem vornt voor al te groote uitgaven. De histo rie van de laatste jaren leert, meen ik, anders. Maar uit dit debat is wel gebleken, hoe ontzaglijk moeilijk het is, redelijke bronnen van inkomsten te vinden en het komt allee weer hier op neer, dat geen afdoende verbete ring mogelijk is vóór dat... ja, ik weet dat het vervelend wordt...het Hijk zyn financieele verhouding met de grooie gemeenten grondig verandert. Maar daarop is, althans in de eerste jaren, weinig kans: er zijn ander© dingen op den schotel. Nog iets anders blijft uit deze dis cussie over: de slechte meening over de huiseigenaren. Zijn inderdaad vele huiseigenareu zóó, dat ze misbruik maken van wo ningnood? Js werkelijk hun bedrijf zoo winsti gerend als het schijnt? Het zou niet kwaad wezen, wan neer daarover eens wat meer licht opging. Van niemandt%an dat beter komen, dan van hen zei ven. Twee tramconcessies waren er aam de orde. Toeval natuurlijk. Maar wanneer 's Raads voorzitter eens ironisch had willen aantoonen, hoe rampzalig de tramtoestander in en om Haarlem in de war zijn gestuurd, had bij het niet beter kunnen doen, dam door die twee tramvoorstellen op éón en dezelf de agenda te plaatsen. De Noord-Zuidholiandscbe tram krijgt haar concessie Verwulft—Zijl- brug. De E. N. E T. krijgt haar conces sie S chotersin gelVerspron ck wor O verveen. Lijntjes ia dezelfde richting, maar vaa twee maatschappijen, met ver schillende spoor wijd te- Van samensmelting zal dus nooit sprake wezen. Overveen heeft nu een verbinding met Haarlem, maar niet met het mid den van de stad. De Noordzuidhol- landsche heeft op haar verbinding laags den Zijlweg minder kans dan ooit, zoodra de E. N. E. T. langs den Verspronckweg rijdt. 0' dwaasheid, o chaos! Hadden we hier één maatschappij gehouden, dan zou op den duur de toestand goed ge worden zijn, de verbinding met de buitengemeenten wave in één hand gekomen. Nu is alles Broksgewijze ge regeld, of liever ongeregeld, en hei juiste verband voorgoed verloren ge gaan. Het leek mij "niet juist, dat er stemmen opgingen om bij de conces sie voor dit lijntje langs den Ver- epronckweg loonen en arbeidsduur voor het personeel te regelen. De be doeling was natuurlijk niet en kon ook niet zijn, om dat alleen te doen voor de handvol menschen, die op dit zijlijntjo noodig zullen wezen; men wilde langs deze „zijlijn" den hoofd weg bereiken, namelijk invloed uit oefenen op de arbeidsvoorwaarden van 't heele personeel. Dat kwam mij minder goed gezien voor. Bovendien: was het wel noodig? onbekende heeft men den Engel schen tongval herkend van den man, dien wij zoeken, van Lazare Beerman, den Engelschen correspondent van mijn broeder. Hierop was Bertignolles voorbe reid. Hij wachtte stil af wat Laurent vor der zou zeggen. Er bestaan vermoedens, ging Laurent voort. dat die Lazare Beer man de moordenaar van Jactel is. en bij gevolg ook de man, die de valsche wissels bij mij heeft gebracht en die dus de oorzaak is van alle rampen, die onze familie getroffen heeft. Wat zegt gij daar? De waarheid. Gij begrijpt dus, mijnheer Bertignolles, van hoeveel belang cle inlichtingen zijn, die ik van u vraag en dlie ik u smeek mij niet te weigeren. Zeker, mijn besle Laurent, ik zou u die inlichtingen 'terstond geven, wanneer het in mijn macht stond. Gij weigert? Op een bal-masqué zijn altijd grappenmakers, die or pleizier in hebben allerlei vreemde geschiedenis sen te vertellen. Ik herinner mij nu inderdaad, dat die cowboy met mij gesproken heeft, maar waarover dal weet ik niet meer. Ik bid u, mijnheer Bertignolles. Ik heb er niet eens naar geluis terd, mijn Jongen. Ik had wel wat an- Vergis ik" mi] nfet, iïan zijn <Ie loonen, boven die, welke de Raad voor de N. Z. H. T. heeft goedgekeurd. De heer van de Kamp deed een goe de poging om voor te schrijven, dat de maatschappijen het vuil van de rails niet longs den kamt van de straat moeten laten gooien maar op vegen en wegbrengen. Zijn voorstel werd verworpen, maar per politiever ordening zal het worden verboden. Hij krijgt dus zijn zin toch! J. C. P. Binnenland DE KONINGIN. Gisternamiddag werden door H.M. de Koningin ten paleize Het Loo de volgende personen uit de provincie Gelderland ontvangen: Mejuffrouw H. W. Spiering te Tiel; de heer Frovvein, president der Kamer van Koophan del to Arnhem; de lieer II. A. Pauwen, Hand-bouwer te West pan nevden; de heer M. A. Vink, veilingmeester dor vereniging Over-Behivve te Eist: zoo mede de industrieel©!! A. D. Duys te Eist: J. J. Prins te Arnhem. li A. Z. Ditelruyzen, te Terborg, J. YV. Duol- derop te Tiel. J. E. Prakke to Eibsr- gen, L. L. van Fossum te Ge! dermal- sen en P. Dobbdmann te Nijmegen. De ontvangst had in twee der zalen van liet palcis plaats, waar tevens ©en tlieebuffet was ingericht. ON AFHA NKELIJKi l EIDRFEEST EN IN ZUID-AFRTKA. Do feesten tot herdenking van liet herstel van Holland's Onafhankelijk heid in 1913 zijn te Pretoria den Gen, 7den en Ssten dezer gegeven. O.a. werd een kinderfeest gegeven. Een aardig gezicht die 6 ii 7000 Hollan!- sclie kinderen te zien optrekken niet: muziek voorop en vlaggetjes in do; hand. Het was oen prachtige dag, niet te warm en met een mooieu hemel, waaraan de wollige wolken zoo schil derachtig dreven, die diepe schadu wen wierpen cp de wijde straten on zer stad. In Holland kan men zich zulke luchten wel voorstellen, maar hier in het land van den altijd bau wen hemel zijn zij zeldzaam. Het is te begrijpen dat de Hollanders die ex tra Ilollandsche lucht bij deze gelegen beid waardeerden, vooral omdat zij de al te groote hitte tegenhield. DE OUDERDOMSRENTE. Naar het Hande'sblad verneemt zal op 9 December, den dag der uilbeta ling van de ouderdomsrente aan ze ven Lig jarigen, twee termijnen van de rente worden uitbetaald, nl. voor de week van 3 December (dag der invoe ring van art, 369 der Invaliditeits wet) en voor de week van 9 Decem ber. Ouden van dagen zullen dien dag dus vier gulden kunnen ontvangen. DE NIEUWE STADSDRUKKERIJ TE AMSTERDAM. Naar de N. R. Ct. verneemt., is spoedig de indiening te verwachten van een voorstel van B. en W. om op het terrein van den voormaligen sta.dst itwmertuüitusschen Achter-' gTaeht e nSarphatistrant, een nieuw© stadsdrukkerij te bouwen. Men weet, dat er al jaren lang ge klaagd is over de onvoldoende wijze van huisvesting van de stadsdrukke rij in de Nes, De arbeid-inspectie heeft ook met kracht en klem bii ons gemeentebestuur aangedrongen op verbetering. BRAND. Te Valkenburg (L.) zijn van de pachthoeve van deu landbouwer Broers de stallingen en gevulde schu ren afgebrand. Het vee is grooter.deels gered. ARMENRADEN. Donderdag 6 November zal te Utrecht ecne vergadering worden ge houden van de Algeaneene Armeocom- missie en de voorzitters en secretaris sen dei- Armenraden. De heer mr. F. van der Tuuk, voor zitter van den Aimenraad te Gronin gen, zal inleiden de behandeling van de vraag: „Welke middelen kunnen er beraamd worden om de belangstel ling van de leden van den Raad, net leden van liet dagelijksche bestuui' en het bestuur, op te wecken en wakker te houden? Do hecir J. R. Snoeck Henkeriiams, j voorzitter van den Armenraad te 's- Gravenhage, zal inleiden: „Hoe wordt, dsrs aan mijn hoofd, want ik keek naai' Jenny, die overgelukkig aan uw ann rondwandelde. Dus niets, niets? Neen, bepaald niets. Die man heeft zeker getracht mij belangstel ling in te boezemen. Misschien is hij te dikwijls naar bet buffel geweest en heeft hij een te ruim gebruik van mijn champagne gemaakt. 0, mijnheer Bertiguoltcs u u schertst, terwijl ik mij zoo diep on gelukkig gevoel. Ik lean u toch niet iets vertellen wat ik niet weet? Het is vreemd. Wat vindt gij zoo vreemd? Ik vraag u op mijn beurt, beste Laurent, met vve'k doel, mot welk belang ik u de inlichtingen aou weigeren, die g'.j van mij vraagt, wanneer ik bij mach te was u die te geven? Niet alleen dat ik daardoor zeer weinig vriendschap zou betoonen, maar wanneer ik dit deed, dan zou ik schuldig zijn, zeer schuldig zelfs. Bertignolles stak hem de hand toe, maar Laurent liani haar niet aan. Een vaag vermoeden kwam bij hein op, eigenlijk geen vermoeden, maar een ongerustheid, een verwondering. Vol verdriet zei Bertignolles: Gij gelooft mij niet? Zeiter, mijnheer Bertignolles, ik geloof u> Maar Laurent had dit slechts uit met liet oog op de aan den Armenraad opgelegde taak. de arbeid van deze instellingen het best geregeld?", ter wijl dr. J, II. Adrinni, secretaris van den Armenraad te Utireeht, zal behan delen de vraag: „Op welke wijze kun nen de Armenraden de practise he sa menwerking tusschen de instellingen van weldadigheid in het belang der gezinnen op de beste wijze bevnrde- ren?" HAND- EN SPANDIENSTEN, Uit Wierden (Ov.) schrijft men aan bet ,,N. v. d. D." In verschillende bladen werd dezer dagen melding gemaakt van een be richt. voorkomende in „Het Volk", over zoogenaamde hand- en span diensten. Daarin wordt gezegd, dat onder de opgei-oepenen voor het verrichten van handdienst ook behoorde de-lieer M.. onderwijzer aan de openbare school te Wierden. In die oproeping werd hem bevolen 's morgens in een dei' buurtschappen aanwezig Ie zijn, voorzien van een schop of greep. Daar men mot straf bedreigd wordt, wan neer men aan de oproeping geen ge hoor goeft. meende de heer M. ver plicht Ie zijn, aan de oproeping gevolg te geven, en zoo was hij dan op tijd met zijn werktuig op de aangewezen plaats aanwezig. Maar. wijl meester nu niet in de school aanwezig kon zijn, weiden de kinderen naar huis gestuurd, waarover de ouders minder te spreken waren. Verder wordt de vvcnsehelijkheid betoogd, om eens precies vost te stel len, of men strafbaar is, wanneer niet aan liet bevel van het Gemeentebe stuur wordt voldaan, vooral ook om dat liet grootste gedeelte der arbeiden de bevolking, dat in naburige plaat sen werkt, telkens een beelen dag verzuimen moei, en dus loonderving pleats heeft. Aangezien de zaak niet in het juiste licht is weergegeven, is het niet on dienstig eens de waie toedracht weer te geven. De heffing van eene belasting in na.tura of verplichting tot arbeid ten behoeve van gemeentewerken is ge grond op de Gemeentewet. Zij moet wel terdege worcen onderscheiden van de persoonlijke diensten, in arit. 1Ö2 en 193 tier Gemeentewet geregeld, tot het bewijzen waarvan de inwoners der gemeente kunnen worden opge roepen, als in buitengewone gevallen hun medewerking tijdelijk tot hand having van de openbare orde of in het algenieen belang onontbeerlijk blijkt. De hand- on spandiensten zijn dus eene belastingheffing. De ver plichting tot betaling in nature lost zich op in geld. In de betrekkelijke heffingsveroröeuing mogen dus, in gevolge art. 175 der Grondwet, geen andere vrijstellingen opgenomen wor den, dan die gegrond zijn op liet on vermogen der belastingschuldigen, cuu <ie gevorderde belasting In natura of in geld op te brengen. Volgens de in deze gemeente gelden de verordening op de heffing van hand- en spandiensten zijn tot span-! dienst verplicht alle houders van paarden, welke ouder dan twee jaren zijn. en tot handdienst alle personen boven den leeitiju van lö jaren. Lea syuudicnstplicbtigo moet met elk! paard hoogstens zes diensten per jaar verrichten, een handdiensijilicluige hoogstens diensten per jaar. Men kan zijn spandiensten afkoopen voor f VA per jaar voor elk paard, de hand- diensten voor (j per jaar. Ook be hoeft men niet die diensten in per soon te verrichten, maar mag dit door anderen laten doen. Afkoop nu can de diensten geschiedt nooit, om de eenvoudige reden, dat men veel goedkooper de enkele ma len, welke men wordt opgeroepen, een iitiuer Ui Zijne piauiS S-.n riet is een uiizoiiueriiig, als men meer non een paar malen per jaar wordt opgeroepen, ©u nog nimmer heeft het intellectueele deel der bevolking zijn© diensten zelf verricht. Kou men geen arbeider krijgen om in zijn plaaLs te stellen, dan deelde men uit aan tien burgemeester mede en verzocht om een volgenden keer opgeroepen te worden. En dit werd nooit gevv eigerd. Bedoelde onderwijzer heeft dit even wel niet gedaan en zelfs niet ecus a er- lof gevraagd om uit schooi te mogen wegblijven om zijn handdienst te ver richten. Aan de kinderen zijner klas se werd, zonder voorkennis van den burgemeester, vacantie gegeven^ V\ at betreft het verrichten van handdlensteli door de arbeidende be volking bedoeld worden de fa brieksarbeiders, die hier eu in aan grenzende plaatsen werken daar- meu© wordt steeds bij de oproeping rekening gehouden. Zij worden altijd pp Zaterdagnamiddag opgeroepen. Van loonderving kan dan ook in 't ge- hert geen sprake zijn. Nu mogen de hand- en spandien sten een verouderde belastingheffing zijn, in eene uitgestrekte plattelands gemeente als deze, met honderden beleefdheid gezegd. Hij was niet overtuigd. Gelukkiiz voor Bertignolles werd er een einde aan dit gesprek gemaakt door een bediende, die kwam zeggen dat liet ontbijt gereed was. Kom, zei li ij vriendschappelijk, gij zult Jenny weerzien, en dat zal wel een anderen loop aan uw gedach ten geven. Zij traden de eetzaal binnen. Jenny had niet verwacht, dat Lau rent al gekomen was. Zij bloosde toen zij hem zag. Toen zij echter bedacht, dat het jonge meusch haar op "net bal zoo zonderling en eensklaps bad verlaten werd zij een weinig boos op hem en verwachtte een opheldering. IIjj vroeg haar vergiffenis, Ik werd door mijn broeder ge roepen voor een ernstige zaak, waar bij de oer van onzen naam op liet spel stond-. Een g0 wrirne politieagent kwam ons zeggen, dat hij misschien den moordenaar op het feest van uw vader had ontdekt. Die man hier hij cms? vree® Jen ny. Bertignolles fluisterde Laurent in het oor: Wees voorzichtig, zij is zenuw achtig on spreek haar niet over zul ke dingen. Hij zette zich aan tafel, als iemand die een gerust geweten en een uitmun- zandwegen. zijn zij een uitstekend middel om op goedkoope v. ijze die we gen, welke bij winterdag anders soms onbegaanbaar zouden zijn, in goeden staat te houden. De belanghebbenden hebben nooit bezwaar om daaraan te heipon medewerken, integendeel, zij richten in de meeste gevallen zelf een verzoek aan liet gemeentebestuur om te laten „boerwerken". zooals de dien sten hier genoemd worden. Koloniën EEN EIGENAARDIGE STRAF. liet Bat. Handelsblad meldt Ilct kan in 's lands dienst sums heel vreemd loopen inet de toepassing van de bepalingen. Zóó vreemd, dat men,, een straf bedoelend, een guedkeuring geeft Gelijk hei hieronder vermelde his torische voorval kan leeren Een inlandscli onderwijzer in Me- nad» iuid zicli misdragen, in die mate dat hij voor straf het land uit moest. De maxi motst dus weg, en vierd voor straf overgeplaatst naar een kleine plaats, wat men in den volks mond pleegt te noemen een gat waar gceri gat meer achter is. Nu wil het geval, dat juist tegen den tijd dat de overplaatsing kwam, de nieuwe salaris-regeling voor het inlandsen ouderwijs haar beslag kreeg Die regeling beoogt een ver booging van de salarissen ran welke verhooging echter eenige streken zijn uitgesloten, waaronder ook de Mi- nabassa. Do voor straf overgeplaatste onder wijzer nu kwam al dadelijk jn aan merking vooreen iraktements- verhooging. Hij was uit 't misdeelde korps gekomen van een streek, waar de onderwijzers verliooging moesten hebben en had het vereischte aantal dienstjaren. En op het departement, waar men dc bepalingen uitvoert, werd dan ook een besluie opgemaakt, waarbij aan den overgeplaatsten on derwijzer een verliooging van zijn salaris, met laat ons zeggen, tien gulden per maand werd toegekend. Wits het nu maar daarbij gebleven, dan zou er nog niets gebeurd zijn. Maar ontwikkeling scherpt de zin nen, en de onderwijzer, die met de verliooging gelukkig was gemaakt, kreeg een vel papier, nam ten nieu we pen, en schreef in zijn mooiste schrift een brief aan den inspecteur, op wiens voorstel hij voor straf was overgeplaatst, in welken brief hij dien inspecteur beleefd, doch tevens harte lijk dank zegde voor de verliooging. De inspecteur las en begreep. Ook hij greep een stuk papier, maar zijn pen ging vlugger dan die van deu onderwijzer, toen hij het departe ment over de zaak inlichtte. Wie den Ménadonees kent, zoo schreef hij, be- grijpi dat die man mij een hak beeft willen zettenen dat gaal toch niet Wat is er nu aan te doen om (lien main deze streken af te lec-ren? Aan het departement zat men een beetje met dc zaak verlegenom het maai' dadelijk te zeggen men had er ook niet zuinig pleizier mee. Maar de inspecteur kreeg tenslotte een heel deftige missive, dat er niets aan te doen was, en dat de onderwij zer nu maar eens extra in de gaten muest worden gehouden. Nu, men kan er zeker van zijn, dat dóaraan niets ontbreken zall Rechtszaken MORPIIINEVERGIFTIGÏNG. Voor de rechtbank te Rotterdam beeft terechtgestaan Gabriel Spoon, oud -12 jaar, geboren en wonende te Abbeiibroek, van beroep landbouwer, thans gedetineerd, beklaagd van „moord". Beklaagde was gedagvaard, als zou hij te Abbcnbroek op Mei 1912 \V. II Westerveld van hot leven heb ben beroofd, door Westerveld twee koppen koffie eu twee bittertjes, al thans eenigen drank, ton gebruike voor te zeilen en te verstrekken, wel ke dranken, alfians welke koppen kof fie of een van welke koppen koffie te voren door hem, beklaagde waren vermengd met eene hoeveelheid mor phine, welke dranken door Wester veld zijn opgedronken, en tengevoige waarvan deze op 5 Mei is overleden. I-let 0. M. eischte levenslange ge vangenisstraf tegen den beklaagde, die op 18 Februari 1913 door de rechtbank schuldig werd verklaard aan moord (door middel van het ver strekken van één kop koffie' met mor phine) en veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Het O M., zoowel als de beklaagde, kwamen van dit vunnis in hoog er be roep. En dd. 21 Mei 1913 heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage het von nis der Rotterdamsche Rechtbank be vestigd, terwijl het O. M. wederom levenslang had geëischt, Tegen dit arrest werd cassatie aan- guteekend. En dd, 27 Juli 1913 vernie tigde de Hooge Raad op de vordering tonde eetlust heeft. Maar Jenny werd door haai' denk beeld bezig gehouden. En tevens een geheime politie agent,, hernam zij. Maar ik zou bang geweest zijn wanneer ik hot ge weten ha(L Welk een schandaal, wan neer de moordenaar in de salons van mijn vader gevangen genomen was. Gelukkig is dat niet gebeurd, niet waar? Ik zeg ongelukkig, Jenny, want geloof mij, wij zouden alle voorzor gen genomen heblien, dat de moorde naar niet bier in huis maar op straat gevangen genomen was. Maar gij hebt u toch zeker ver gist. want alle gasten van mijn va der zijn ons bekend. Er had ook wel een vreemdeling onder zijn masker kunnen binnen sluipen. Met wolk doel zou die man hier gekomen zijn Misschien omdat hij wist, dat hij er mijn broeder en mij zou ontmoe ten. En de politieagent heeft ge meend hem te herkennen? Ja, aan zijn stem. Dat is belangrijk. Hebt gij liet mij vergeven, Jen ny Zeker. Zij stak bom de band toe, die hij aan zijn lippen drukte. Onze Lachlioek DE PUDDING. Jong vrouwtje ('s middags aan tafel snikkend). Ik vind dat heel-heel lee- lijk van je. Ik maakte die op-appelpud ding zelf voor je klaar om Je t© ver- vei rassen en nu vraag je om 'i luik- hakmes, om ze .in twee-tweeën te kap pen! Jeugdig echtgenoot. Maar Marie, is dal een pudding; h3d dat maar da delijk gezegd. Vrouwtje. Wat dacht je dan, dat- dat het was? Jeugdig echtgenoot. 'n Kokosnoot. (Met wanhopige vastberadenheid). Maair als het een pudding is, dan zal ik 'in eten al is het leven er mee gemoeid! MEISJESGESPREK. Och, kindlief, jij wordt toch maar genomen ter wille van jo gei dl Ja, lieve vriendin; terwijl Jij, (er wille van je zelve blijft zitten. van het O. M. het arrest van het Ge-, rechtshof, op grond dat recht was ge daan op een getuigenverklaring wc-I- ke een bijzondere ineening of gissing inhield (n.l. de verklaring van Wes- terveld's vrouw, dat haar man van zijn thuiskomst af tot aan zijn over lijden niet heeft geurineerd of ontlas ting gehad, welke verklaring die vrouw niet zou hebben kunnen af leggen, omdat zij gedurende een ge deelte van dien tijd had geslapen). Dit middel gegrond oordeelende, ver wees de Hoogt- Raad de zaak voor een nieuwe feitelijke behandeling naar een aangrenzend gerechtshof c-n w-1 naar het Gerechtshof te Amsterdam. Gisteren diende deze zaak voor het gerechtshof te Amstc-rdam, onder groote belangstelling, zoo van balie als publiek. Verdedigers van beklaagde waren, evenals in vroegere instanties, tors. L. W. van Gigch en L. van Gigch Jr. Nadat de raadsheer-rapporteur mr. Kirberger een uitvoerig verslag heeft uitgebracht, deelt de president mede, dat alle leden van het Hof naar Ab bcnbroek zijn geweest, ten einde de plaatselijke toestanden na te gaan. Beklaagde hiernaar onder vraagd, ontkent schuldig te zijn. Getuige P. Boender, bootwerker te Rotterdam, verklaarde, dat hij 28 November 1911 in gezelschapvan twee arbeiders uit Zuidland, die buiten ble ven wachten, in de volksapotheek van Spetter in de Jonker Fransstraat, 'n medicament kwam koopen, toen hij beklaagd© in de apotheek aantrof. Bekl, informeerde naar den prijs van een kilo morphine, 't Werd nagezien eri hem werd geantwoord: 1300 of f259. Bekl. antwoordde toen: „Dat is mij te veel, dan zal ik eens bij je con current gaan kijken." B e k 1. erkent in do apotheek te zijn geweest en naar den prijs van een kilo morphine te hebben geïnfor meerd. Getuigen A. P. Vermaal cn J. F. Konisek, apothekers-leerling en adsistent-apotheker, bevestigden dat bekl. naar den prijs van een kiio morphine kwam infornieereu en dal hij antwoordde: „dat is mij te duur, dan ga ik naar een concurrent". Getuige M. Sand wijk, inóiru- niei.tuiaker te Rotterdam, verklaarde dat bekl. op 28 Nov. 1911 bij hc-m i3 komen vragen ui hij morphine lever de. Hij voegde er bij,;ik heb niet zoo heel weinig noodig, ongeveer oen ki lo". Hoewel bekl. zeide dat het niet voor* medisch gebruik was, wilde ge tuige, die morphine in voorraad had, bek;, niet helpen en verwees hij hem naar den heer De Loos. Beklaagde, hierop nader onder vraagd, zegt op 28 Nov. 1911 bij Cuo- 'nians in de Hoofdsteeg te Rotterdam zittend, over morphine te hebben huo- ren spreken. Hij wist niet beter of 't was een „sluapgoed", maar verder kende hij 't niet. Uit nieuwsgierig heid is hij daarop naar den prijs van morphine gaan informeeren, echter niet bij Sandwijk. President; Als landbouwer ge bruikte u in uw bedrijf geen mor phine? Bekh: Neen. P re si d e :i lWat moest u cr dan mee doen? Bekl.: Ik had gehoord, dut de prijs zoo hoog was. President: Hebt u wel eens ge speculeerd in morphine? Bekl.: Neen. President: Dus voor épeculaile ve doeleinden had u niet noodig den prijs te weten. Wat had u dan als landbouwer te maken met den prijs van morphine? Bekl.: liet was niets dan nieuws-; gierigheid. President: Hebt u niet inder* tijd een boek over morphine gelezen? Zij zette zich aan dc tafel, naast baar vader. Ook Laurent nam plaats. Er heerschte oen oogonbük sliite. Ondanks alles scheen Laurent ge jaagd en Bertignolles sloeg hem ter sluiks gade. Hij zelf was ook niet gerust. Nu hij zijn doel bijna bereikt had, begreep hij voor het eerst, welk een zware taak hij op zijn schouders liad genomen. Ilii was geheel aan li-et toev al over gelaten. Dat toeval hadRomain Gou.t Slechts in tegenwoordioheid van Lau rent of van den markies De Soulaï- mes, of zelfs maar van Goume te brengen, en hij was verloren. Zou dat toeval niet oeiuuunl plaats hebben liet was waar, Romain kwam slechts in de kamer waar hij werkte, en daar kwam nooit iemand anders dan Bertignolles. Nooit kwam Romain In den salon. Van zijn werkkamer ging lui naar zijn woonvertrek. Vroeger at hij dikwijls bij zijn meester aan tafel. Sedert den moord, sedert hij zicK moest verbergen, werd hij op zijn. kamer bediencL Hij ging nooit uit vóór de avond gevallen was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5