Van Houten'5 Rona Cacao Bekl.Neen. President: la de instructio hebt u verklaard, dat het boek, waar in u over morphine had gelezen, niet handelde over vergiften, maar dat het een roman was, waarvan u zich don titel niet meer kon herinneren B e k 1. geeft dat toe. Er etond zoo Iets in van in 6laap gemaakt met een slaappoeder. Ad v.-ge ne r a a l maakt bekl. op merkzaam, dat hij tal van misdadi- gers-boeken heeft gelezen. Werd in die detective-verhalen niet over ver- gifliging gehandeld? Bekl.: Ik durf het niet met zeker heid zeggen, maar het is best moge lijk. Getuige Dingeman van Lee- r: e n, landbouwersknecht te Ouden hoorn, is indertijd door den burge meester van Oudenhoorn gehoord, kort nadat het overlijden van Wester- veld besproken werd. Bij dat verhoor viel getuige te binnen, dat een maand vóór den dood van Westerveld ook iets met hein was voorgevallen. Getuige was destijds in dienst van bekldie veel land heeft. Terwijl hij aan het werk was, kwam bekl. hem een boterham met koffie brengen. Ge tuige, die veel dorst had, heeft er mis schien twee kopjes van gedronken, maar de rest dronk hij niet op, want de koffie smaakte zeer bitter, had een smaak zooal3 hij nog nooit ge proefd had. De koffieresten bewaar de- d.1 getuige steeds tot den volgen den morgen, maar thans stond de in houd der kruik hem niet aan. Een kwartier na het gebruik van boter hammen en koffie werd getuige on gesteld, nü het naar huis gaan slin gerde hij en was hij" suf. Ook beeft hij erg gebraakt. Den volgenden ochtend ontwakend, was hij zoo suf, dat hij zich aan de tafel moest vastgrijpen om niet 't onderst boven te vallen. Ook toen heeft hij nog gebraakt en bij het melken was hij slaapdronken. Der anderen morgen heeft getui ge met bekl.'s vrouw over de rare koffie gesproken. Ze zei „zoo" en ver der dat ze dien dag niet thuis was ge weest, wat getuige later bevestigd werd. De deskundigen, prof dr. R. Mag- n u s uit Utrecht, prof. dr. P. IC Pel uit Amsterdam en dr. R. de Josae- I i n de Jong uit Rotterdam, ver klaarden dat de gegevens te vaag wa ren urn tot morphinevergiftiging of tot een ongesteldheid te besluiten. De gegevens sluiten de mogelijkheid van morphinevergiftiging niet uit, maar de verschijnselen, die getuige den volgenden morgen nog waarnam, doen weer twijfel rijzen. Getuige D. C. Kioppert, mel'bcon- troleur ie Abben.broek moeslt venkiarinj gen afleggen omtrent de hoeveelheid brood en drank, die Westerveld thuis genuttigd heeft vóór hij zich naar bekl. begaf. Dat Westerveld na het nuttigen van het brood zich zou hebben uitgelaten, dat hij zich minder prettig gevoelde, ontkende getuige. .Getuige P. Visser, brievengaarder te Abbenbroek, kende Westerveld; hij hield hem ook kort vóór zijn dood voor een gezonden man. Getuige Huibert Stoof, agent van een levensverzekering te Zuidland,. zag Wèstérveld ook kort vóór zijn dood. 't Was een flinke., sterke 'kerel. Meermalen zag hij hem balen van 100 kilo kunstmest en kannen, met 40 A 50 liter melk optillen. Tot kort vóór zijn dood zag hij hem zoo sjouwen. Van vormagering^svas bij hom. geen sprake. Getuige J. Landman, arbeider te 'Abbenbroek, is lange jaren bij Wester veld in dienst geweest, ITij* kende hem steeds als een gezonden, sterken man. De week van zijn dood regelde Wes terveld nog de werkzaamheden voor de volgende week. Getuige heeft van hetzelfde brood gegeten en dezelfde koffie gedronken, hetwelk de vrouw des huizes in het ge zin Westerveld schonk Hij klaagde toen niet over den smaak en ook ge tuige heeft, niet de rninsto nadeelige gevolgen ondervonden van wat hij dronk en at. Getuige deelde verder mede, dat Westerveld zich een3 tot hem uitliet: „Die Spoon is toch een leelijko vent, die moét je in de gaten houden." Enkele keeren, al ja reu te voren,, klaagde Westerveld over pïjri in de lenden. Vrouw Westerveld ontkent, dat ze hem opdracht gegeven heeft naar den prijs van morphine te üifonneeren. Zij ontkent levens dat er tussohen haar ea bekl. een intieme verstandhouding zou hebben bestaan. Bekl.: Zij spreekt onwaarheid. Zij heeft opdracht gegeven naar den prijs van een k.ilo morphine te infönneeren en er bij gevoegd, dat haar man 't niet weten mocht. President wijst bekl. op de onge rijmdheid van dit verhaal en vraagt dan: Hoe is Westerveld geetom-en?Wie- is dan de schuld aan zijn overlijden Bekl.: Als Westerveld het niet zelf gedaan heeft, dan zij. Hedenochtend voortzetting van het proces. Gemengd Nieuws IN DE KRATER VAN DE VESUVIUS We iezen in Het Vaderland Lenigen tijd geleden i3. zooais men wec-t. prof. Malladra, de directeur van het Observatorium van den Vesuvius, onder begeleiding van een tweetal Duitscho geleerden, in don krater van dien herg afgedaald om onderzoekin gen in te stellen naar de werking van van dien vulkaan. Later heeft de ge leerde meermalen beproefd om ten tweede male onderzoekingen te doen, maar zijn pogingen bleven toen zon der succes, Eindelijk dezer dagen is het prof. Malted ra gelukt om In ge zelschap van dor. scheikundige dr. Bernardini .weer af ie dalen en te ko men tot de onmiddellijke na/Dljheid "van de gloeiende vuurapelowk en daar verschillende zeer belangwekkende waarnemingen te doen. Ongetwijfeld zal deze tocht veel bijdragen in de we tenschappelijke kennis oarer de wer king van den Vesuvius. Prof. Malladra kwam tot het be sluit, om dezen tocht to maken, door dat op li October wederom vuur en lammen in de diepte van den krater werden waargenomen. Juist dat vuur maakte den tocht zoo ontzettend ge vaarlijk en moeilijk, en gedurende een vroegere proef waren de reizigers op een diepte van 200 meter gedwon gen hun voornemen op te geven en zoo spoedig mogelijk weer naar den top te stijgen omdat de gi'ftige en heete gassen, die uit het binnenste van den krater op3'.egen, het voortzet ten van de afdaling onmogelijk maak ten. Eerst Vrijdag, dus den 24sten, werd een nieuwe tocht ondernemen, welke een goed gevolg had liet was wel een ontzettend waagstuk, 's Mor- uis om 0 uur begon de afdaling van de beide geleerden, ia gezelschap van den gids Sannino, aan den Zuid-Oost- nrnd van den krater. Langs den bijna loodrechten wand van den krater lie ten de reizigers zich neer.De wind was :unstig cri dreef de gevaarlijke giftige gaswolken naar den tegenover gele gen kraterwand, zoodat men zonder veel moeite de eerste 100 meter kon afleggen. Toen stieten de geleerden op een steile helling, uit groote lava- blokken, welke diepte meer dan 150 meter naar beneden voert. Langs dezen weg kon men niet gaan en men was genoodzaakt deze hindernis in zuidelijke richting oen te trekken. Toen stiet men op een soort 'kanaal, op een diepe geul, waaruit ontzettende heete rookwolken opstegen en waar van de wand naar beneden ging bot aan de groote, gele fumarole. l)e wand, waaruit voortdurend, heete dampen en vergiftige gassen stroom den, moest wederom omtrokken wor den, en langs plaatsen, waar men zoo min mogelijk gevaar liep wend in dia gonale "richting voortgegaan. Met be hulp van staaldraden gelu'kte het. naar beneden te dalen, al hadden de dappere reizigers daarbij ontzettend te lijden van de gassen, dio den adem bomoeil ij kien en vreesetij'ke keelpij nen veroorzaakten. Ondanks dat ge lukte bet na een klimpartij die drie kwartier duurde, het groote platform te bereiken; in een trechtervormige verdieping daarvan ongeveer 60 meter onder de oppervlakte van deze kleine vlakte, had men de vlammen zien op stijgen. Uit den trechter, <liie wel een reusachtigau vuurmond geleek, ste gen dichte,'groen-gele dampen op, die evenwel plotseling, zoodira re bulten, den krater 'kwamen, eon witte 'kleur, aannemen. De opstijging van deze: dampen ging niet gelijkmatig, doch met plotselinge rukken, en werd. bege leid door een suizen en dreunen en een soort gerochel. Het scheen onmn-' gelijk nog dichter bij den vuurgloed te komen, maar de waaghalzerij van de geleerden overwon spoedig alle be zwaren en beiden drongen dioor tot aan den rand van de vuurzee. Deze. ligt ongeveer 350 meter benéden den kraterrand. De hitte, die de mannen hadden te doorstaan was bijna on draaglijk en men kon dan, ook slechts ©enige minuten zich bij het vuur op houden. waarbij de geleerden nog telkens het gezicht meesten bescher men met handen en doeken. Do beide onderzoekers geven zelve van het grootsehe schouwspel dat, zij daar zagen, de volgende beschrijving: een gloeiend, helrood doet de geheel© holte gelijken op een natuurlijke vuuroven, die de gloeiend verhitte le va aan de wanden met duizend kleu ren verft; en daar tusschen stijgen veterlei lichtende en schitterende dampen op van allerlei kleur., die zich dadelijk boven den rand aJs mót een -tooverslag veranderen in het hel derste, zuiverste wit. GEMEENTERAAD (Tot punt 9 reeds opgenomen in een gedeelte van 0113 vorig nummer). Vergadering van den Raad der Ge meente Ilaariem, op Woensdag 5 No vember, des middags te half 2 in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: Jhr. mr. W. B. Sand- borg, Burgemeester. Afwezig zijn de heeren Brogonje, De Braai, Bruch, Van Rossurn, Welse- naar. PUNT 1. Mededelingen en Ingekomen stuik ten. Ingekomen is een verzoek van de Kenriemerpadvinders om f 250 subsi die te mogen ontvangen. Door den heer J. J. Jacuues is een adres aan den Raad gerendon, inzake de invoering van een straat-, brug- tunnel-, 1 uchtverveiacMngs- en water ver verse Iri n gsbel osting. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. De VOORZITTER deelt mede: A. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. een verzoekschrift van de veree niging ..Kennemer Padvinders" om een jaarlijksche subsidie van 250; 2e. een verzoekschrift van do onder- afdeeling Haarlem en omstreken van de Veree'niging tot bevordering van Pluimveehouders en tamme Konijnen teelt in Nederland, om een eereprijs te yerleënea voor de Nationale ten TNGEZONDEN MEDRDEEETNGEN h 30 Cis. per regeL Haar liefste drank is toonstelling, alhier te houden van 26 -28 December a.s. 3e. een verzoekschrift van de veree- nïging Consultatie-Bureau tot Baad er IIulp voor drankzuchtigen te Haar lem, om een subsidie van 600 en de beschikking over oenige gemeente-lo kaliteiten 4e. een verzoekschrift van de ver eeriging „De Proeftuin" ta Lisse, om een subsidie van 350 5e een schrijven van de afd. Haar leni van den Christ. Bond van Neder- Inndsche Gemeentewerklieden en de orilerufd. „Gemeentewerklieden" van den R. K Volksbond, afd. Haarlem, in zake <lo toepassing van de artt. 15 en 16 van liet Werklïedenreglemcnt B. dat zijn Ingekomen: lo. een verzoekschrift van W. Smit, Inoper van het bureau Openbare Werken, om herziening van zijn sala- risregeling (als gesteld op ongezegeld papier ter zijde te leggen); 2e een schrijven van de afd. Haar lem van den Bond van Nederlaridsche gemeente-werklieden, houdende ver zoek tot aanneming van de amende menten van de heeren Poppe en Nagtzaam inzake de pensionneeriug van gemeente-ambtonaron 3e. een schrijven van con bewoner van het Ripperdapark, houdende ver zoek tot het veranderen van de be straling in de Parkstraat (als gesteld op ongezfgeld papier ter zijde te leg gen) 4e. een schrijven van don commies- redacteur ter gemeente-secretarie, houdende dankbetuiging voor de hem toegekende verhooging van jaarwed de 5e. een verzoekschrift van mej. F. Groet—De Vries om herbenoemd te worden als gemeente-vroedvrouw Ge. een adres van J". J. Jacques in zake de invoering van een straat brug-, tunnel-, waterverversching-, 'Inchtverversching- en verlichtingshe- lasting (te stellen in handen van B. on W. ter afdoening) G. dat de heer T. Loijen heeft be richt dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie van aanslag In de belasting op bodrijfs- en andere in komsten, aanneemt; D. dat door don Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land is benoemd lot buitengewoon ge meen te-veldwachter D. Wurtum P. R- agent, van politie; G, naar aanleiding van een opmer king van den lieer J. H. Vis ser in de raadsvergadering van 29 October j.l.dat op 11 Januari 1912 door B. en W. aan Commissaris sen van de Gemeentelijke Bank van Leening gevraagd is te dienen van ad vies omtrent de regeling der onder werpen genoemd in art. 37 le lid, Lett, b—f der Pandhuiswet (waaronder be paling van het maximum der toe te laten rente is begrepen), dal. hij schrijven van B. en W. van 13 Januari 1913, onder toezending van eer. exemplaar van de voorwaarden voor beleeningen in twee gevestigde banken van leening het opgeinelde schrijven van 11 Januari 1912 in her innering is gebracht, dat het gevraagde advies van Com missarissen nog niet is ingekomen; F. dat voor de leden Jer lezing is nedergelegd «en schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken to Haarlem, betreffende verhoogiug var; de aan haar verleende toelage. PUNT 2. De Financieele Commissie advi scert tot goedkeuring van den staat tot. beschikking uit den post voor „Onvoorziene Uitguven" dienst 1913, tot een bedrag van f 899.45. Aldus wordt besloten. PUNT 3. B. en W. stellen voor om de door 'regenten van het St. Elisabeth's Gast huis ingezonden eerste suppletoire be grooting voor den dienst 1913, aan wijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 5720, goed te keuren, Wordt goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. stellen voor om aan de Vereeniging vun Nederlandse)!© Ar beidsbeurzen op haar verzoek 100 subsidie voor elk der jaren 1913 en 1914 te verstrekken. Verder, out den Bond van Neder- laudschó Schildersputroons op zijn verzoek 100 sulxsidie te geven. Aldus wordt besloten. PUNT 5. De Vereeniging ter Bevordering van hei Vakonderwijs in Amstel- en Ken- nemerland, gevestigd te Amsterdam, heeft reeds twintig contracten met pa- tro.ons en ouders of voogden van toe komstige vaklieden afgesloten, waar van een aantal te Haarlem. Zij ont vangt zeer weinig uit contributiën en donatiën, heeft nu al om subsidies van het Rijk, de provincie en de ge meente Amsterdam gevraagd, en vraagt nu ook aan de gemeente Haar lem een subsidie, groot ƒ500. Wordt afgevoerd van de agenda, wijt ad.re-3San.te verzocht heeft de zaak aan te houden. PUNT 6. B. en W. stellen voor. om op haar verzoek aan de wed. M. C. H. Dae mon—Albers een jaarlijkschen on derstand (van f 163) te verleenen. Den echtgenoot van adressante werd in dertijd eervol ontslag vorieeud als onderwijzer, wegens lichaamsgebre ken. Na zijn overlijden in Juli LI. kon zijn vrouw geen aanspraak op wedu- wenpensioen doen gelden. A"dus wordt besloten. PUNT 7. Namens de heeren mr. A. W. Thö- ne en C. Webb zijn door den heer C. J. Gonnet voor het gemeente-archief en het Frans Halsmuseum verschil lende bij zijn schrijven van 16 Sept. j.l. omschreven stukken en voorwer pen ten geschenke aangeboden. B. en W. stellen voor, deze geschenken on der dankbetuiging voor de gemeente te aanvaarden. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. stellen voor, een ingenieur bij het electriciteitsbedrijf te benoe men op een jaarwedde van 1500 ƒ2500, met tweejaarlijkse!» verhoo gingen van 100. Verder een opzich ter bij het onderhoud en de uitbrei ding der gebouwen op een jaarwedde van f 9001300. De heer SCHREUDERS vraagt of niet volstaan 'kan worden met de aan stelling van een acquisiteur, daar zijn voornaamste taak is het opsporen vari stroomafnemers. Daar ls geen in genieur voor noodig. Een acquisiteur zal minder kosten. De heer MODOO antwoordt, dat de ingenieur ook bij ontstentenis van den directeur dezen moet vervangen. l>o hoer SCHREUDERS dankt voor de inlichting. Men had dan eigenlijk een plaatsvervangend Directeur moe ten benoemen. liet voorstel van B. en W. wordt aangenomen z. h. s. PUNT 9. De E. S. M. is voornemens voor haar trambedrijf, behalve op de lijn Haar lem-Amsterdam electrlschen stroom te gaan gebruiken van do gemeente Haarlem, De Glectrischo Centrale van de maat schappij, aan de Leidschevdart, zal dan omgebouwd worden tot een z.g. converter-station, dat den stroom van de Gemeente ontvangt en omzet k stroomsoort, dat het trambedrijf be hoeft. Door de krachtige ontwikkeling van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf zou het turbine-vermogen uitgebreid moeten worden. Nu de E. S. M. afneemster gaat wor den, moet. de uitbreiding van het tur bine-vermogen vervroegd worden. De kosten zijn f 140.000. Daarom zal dit turbinevermogen met een eenheid van f 3000 K.W. wor den vermeerderd. Sluit de E. S. M. aan met 600 K.W., schrijven B. en W., dan wordt het beschikbare verkoop bare vermogen vermeerderd met 1400 K.W. B. en W. stellen voor de uitbreidings werken ondershands te doen geschie den De E. S. M. zal gedurende den con- .tractduur van 1 Juli 1914—1 Juli 1929 geen stroom produoeerem of van anderen betrekken voor de lij nen gelegen ten westen van de lijn Noord-Zuid, getrokken door de Am glerdainsche poort. De Gemeente zat naar net Converter- station twee draaistroornkabels leg gen. De E. S. M. betaalt per jaar 8 pet. van de aanlegkosten van deze kabel- aansluiting, die het verdeelpunt aan de Leidschevaart aansluit met het C on verte rs t a t ion De Gemeente levert draaistroom van 6000 Volt ongeveer en 50 periodes per seconde. Tn de zomermaanden mag de ge middelde stroómafneming 200 K.W. hooger zijn dan in de wintermaanden. Voor meerdere K.W. wordt in de zo mermaanden f 42 betaald. De E. S. M. garandeert gedurende het eerste jaar de betaling van minimum van 400 KW. In het eerste jaar mag het maximum 600 K.W. be dragen. Het minimum der volgende Jaren wordt bepaald door het maximaal ge bruik iu de wintermaanden van het voorafgaande jaar. De prijs per K.W. zal lie dra gen f 42 en de prijs per K.W.U. 13 cent. Deze prijzen gelden indien de gemeente voor steenkolen gemiddeld f 10—f 12; per Ion moet betalen. De K.W.U.-prijzen worden met 0.013 per tien cents verhoogd of verlaagd, wanneer de kolenprijzen hooger of la ger zijn. Wanneer de gemeente gedurende meer don een half uur storing io de stroomleverfng heeft, zal zij aan de E M. 25 cent per niet afgeiegden wc- genkilometer betalen. De schadevergoeding zal nooit moer dan f 5000 bedragen. Voor elke K.W. boven de 500 K.W. moet de E. S. M. elk Jaar, gedurende 15 jaar f 42 betalen. Voor electrischen stroom voor 1 Juli geleverd, zal 3 cent per K.W.U. ge rekend. De heer SLINGENBERG herinnert aan zijn verwijzing naar een artikel „Haarlem's Dagblad" bij de be handeling der Begrooting. Toen is wel gebleken, dat de schrijver terecht heeft opgemerkt, dat de kostprijsbereke ning niet geheel juist werd voorge steld in het Gemeenteverslag. Thans wil spreker, nu een belang rijk contract moet afgesloten wor den, vragen, of bij de afsluiting van dit contract voldoende rekening ls ge houden met den kostprijs van den stroom tot aan het punt van de Cen trale der E. S. M. aan de Leidsche vaart. Spr. vraagt voorts, of men met deze ƒ140.000 af ia van de kosten, die de uitbreiding der Gemeente-Centrale vordert. De heer Slingenberg voegt hieraan toe, dat de Raad, die ondeskundig is, moet afgaan en vertrouwen stel len in B. cn W. De heer MODOO merkt op, dat geen College van B. en W. deskundig kan zijn in deze zaken, als er nu een aan hangig is. Daarom hebben B. en \V. indertijd bij de uitbreiding der Cen trale 't addvies ingewonnen van den heer Gritters, een der meest deskun digen op dit gebied. Nu heeft men weer diens advies in gewonnen. Wat de vraag van den heer Slingenberg betreft, merkt spr. op, dat men met die ƒ140.000 geheel af is van de uitbreiding, die de Centrale nu vordert, behalve dat men nog niet vol doende etoomvermogen heeft voor de overschietende 1400 K.W., die men aan andere contractanten kan gaan leveren. Met de kostprijsberekening is voldoende rekening gehouden. De heer WEYLAND ondersleuqt 't betoog van den wethouder. De heer Slingenberg stelt de verschillende kostprijsberekeningen niet geheel juist tegenover elkaar. Spr. wijst er op, dat het contract met de E. S. M. er belangrijke overeenkomst is voornamelijk omdat de E. S. M. een belangrijk dag gebruik zal heb ben -Daarom is sluiting vun dit con tract zeer g&wenscht. De heer KRELAGE wijst er op, dat de Raadsleden dit stuk pas vier da gen in hun bezit hebben. Daardoor wordt het voor den Raad moeilijk om do verantwoordelijkheid te dragen. Spr. dringt aan stukken over dergelijke zaken vroeger aan den Raad te zenden. De VOORZITTER zegt, dat de spoe dige aan de orde stelling is geschied om deze lang aanhangige zaak af te werken en omdat do E. S. M. aan drong op spoed. De heer SLINGENBERG zou gaar ne eiken gulden voor de Centrale vo- teëren, zooals de heer Modoo zei, wanneer die gulden productief werd gemaakt. Maar nu gaf de Centrale 't laatste jaar maar 1 pCt. winst. Daardoor wordt men huiverig om gel den toe te staan. Wat den kostprijs betreft, die bedraagt 48 cent aan de Centrale en nu gaat de .Gemeente aan dé E. S. M, aan de Leidsche Vaart, waar de stroom dus veel meer kost, 4.2 cent leveren. Daardoor levert men dus op 't oogenblik met verlies. Spr. wil dit opmerken om zijn ver antwoordelijkheid te dekken. De heer HULS WIT wil nog een po ging wagen om de bestaande onge rustheid weg t.e nemen. De Centrale zou het vorig jaar niet 1 maar 6 pCt.. of 60.000 winst hebben geleverd, wanneer de tram eerder was gaan rij den en niet ƒ12.000 aan extra-af-' schrijving was gegeven. De heer SLINGENBERG Als,- als! De heer HULSWIT vervolgt, dat men deze omstandigheden toch moet in rekening brengen. De E. S. M. zal nu veel stroom afnemen in een tijd, dat. anders de machines renteloos staan. Dat de uitbreiding in verhou ding tot den aanleg zoo weinig kost., is geheel logisch, want de grootero machines zijn in verhouding veel goedkooper dan de kleinere. Boven dien heeft de concurrentie de prij zen der macliines belangrijk doen da len. Spreker meent dan ook, dat men de overeenkomst gerustelijk kan aan gaan, daar zij in het belang der ge meente zal zijn. De overeenkomst met de. E. S. M. wordt nu, overeenkomstig liet voorstel van B. en W-, aangenomen, PUNT 10. B. en W. 8tellen voor het gewijzigd plan (enkel spoor met een wissel in den Zijlweg) van de N. Z. H. T. M. Yoor de tramlijn VerwulftZijlweg goed te keuren. Voor rekening der maatschappij komt de verbreeding van de rijbestrating tusschen Zijlsin- sel en Duvonvoordestraat. Het bestra- tingsrnateriëel moet voldoen aan de door B. en W. te stellen eischen. De kosten voor liet plaatsen en stellen van trottoirbanden, het wijzigen van de afwatering en bet bestraten der trottoirs van het genoemde gedeelte- Zijl weg komen voor rekening der go- meen te. De heer RINKEMA wil deze zaak niet vertragen, maar wil er toch wel iets over zeggen. Spr. herinnert aan de geschiedenis dezer zaak. De Commissie heeft indertijd gead viseerd, om het trottoir te versmallen. B. en W. hebben zich neergelegd bij de adviezen. Dat zou spreker niet ge daan hebben. Weliswaar zou de ver breeding van den Zijlweg meer geld hebben gekost, wanneer het adres der Commissie was gevolgd. Spreker zou eenvoudig de kosten door de maat schappij laten betalen. Die moet nu ook de kosten betalen. Spr. wil echter geen voorstel, doen, om de zaak niet te vertragen en omdat het ook met dezen concessionaris niet zoo mak kelijk onderhandelen is. Na een nadere bespreking met den heer Dumont is spreker tot de con clusie gekomen, dat do lijn ook wel volgens het plan van B. en W. kan gelegd worden. Spreker betreurt, dat in het Raadsstuk indertijd niet is meegedeeld, dat B. en W. bij hun voorstel van het advies der Commis sie zijn a/goweken. Do lieer VAN DE KAMP klaagt er over, dat de ruilssohoonmakers der tram het vuil uit de rails op do straal werpen, waardoor de schoone straten bevuild worden. Is dit bij deze con- oessie nu niet in orde te brengen De heer NAGTZAAM merkt op. dat in deze concessievoorwaarden geen bepalingen omtrent loon en arbeids duur voorkomen. De heer DE BREUK zegt, dat hef nooit gebruikelijk is, dat bij een voor stel van B. en W. wordt vermeld, oi dit voorstel in afwijking van de Com missie van bijstand ia geschied. De zaken, door de heeren Nagtzaam en Van de Kamp genoemd, hoorenin dit stuk niet thuis, omdat dit slechts een technisch ontwerp is. De heer HEERKENS THIJSSEN geeft toe, dat de Commissie na am pele besprekingen met den directeur van Openbare Werken tot de conclu sie is gekomen, dat het voorstel, ge lijk B. en W. dit doen, ook zeer wel mogelijk is uit to voeren. Overigons merkt spreker op, dat het zeer wenschelijk is, ora mee to doe len, wanneer B. en W. van een advies van de Commissie afwijken. Dal ge beurt bij andere voorstellen van B en IV. herhaaldelijk. Do heer VAN STYRUM is er niet voor. dat van olke afwijking mode- deeling gedaan wordt in het Raads stuk maar wel is spreker er voor, dat bij afwijking van het advies B. en W. dit aau de Commissie berichten. De heer DE BREUK zegt dll toe liet voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 11. De E. N. E. T. heeft dc haar op 10 September door don raad verleende concessie voor een tramlijn langs den Verepronckwcg aam aard. B. en W. stellen den raad thans voor aan de E. N. R T. een definitieve concessie te verleonon. De door B en W. voorgestelde con cessie-voorwaarden zijn in hoofdzaak gelijk aan die, welke zijn verbonden aan de concessie voor de lijnen dio thans door de E. N. E. T. worden ge ëxploiteerd. De tramlijn zal ioopenscnoter- singcl, Verspronckweg, Korte Ver epronckwcg lot dc grens der geiueeu- te aldaar, (Voor hel deel onder de ge meente Blocuiendaal heeft dc Bloo- mendaalsche gemeenteraad reeds aau de E. N. E. '1'. concessie verleend.) De concessie eindigt 31 Dooember 1950. Na dien kan de lijn door de ge- meento overgenomen worden. Het tarief mag niet ineer bedragen dan 7 1/2 cent per rit van 't Stations plein tot dc grens der gemeente oï omgekeerd en voor tweerittenkaarton, met recht vun overstappen op do Cein tuurbaan of op do lijn Haarlem—Bloe- mendaal, een tarief van 10 cents. Dc maximum snelheid is bepaald op per uur. Er zal uitsluitend personenvervoer mogen plaats hebben. De heer MËRÉNS vraagt, waarom in deze concessie-voorwaarden geen bepalingen omtrent loon en arbeids duur der werklieden voorkomen. Te genover de N. Z. 11. T. is men toch verplicht deze'bepalingen te maken. De heer NAGTZAAM sluit zich hier bij aan. IT.ij bedoelde deze concessie voorwaarden, toen' li ij straks ook deze opmerking mankte. De heer DE BREUK wijst op art. 35, dat zegt dat dergelijke bepalingen in een afzonderlijk reglement ge maakt kunnen worden. De heer MER1ÏNS merkt op, dal dit artikel slaat op bepalingen, die door B. en W. en niet op die door den Raad kunnen gemaakt worden. Do heer DE BREUK antwoordt, dat in de concessie van de andere lijnon der E. N. E. '1'. deze .bepalingen riiot voorkomen. Daarom zijn die ook nu niet opgenomen, wijl anders voor do verschillende lijnen verschillend© be palingen zullen golden. De lieer NAGTZAAM is liet niet eens met de opmerkingen van den heer De Breuk. Als er bij de andere concessies fou ten zijn gemaald, dan mag men die nu niet opnieuw gaan maken. Boven dien, men kan, door nu de bepalingen to stellen, misschien verkrijgen dat die oolc op de werklieden der andere lijnen van toepassing zullen worden verklaard. Dat is een dubbel voor deel. Dc heer KltELAGE zegt, dat do Raad geen bepalingen omtrent loon on arbeidsduur mankt, maar alleen goedkeurt Wanneer er nu dingen bij de tram gebeurden, die niet in orde waren, dar. zou er reden zijn, deze zaak rui ter hand te nemen. Maar hiorvan is niets gebleken. De lieer MERKNS meent, dat de Raad zedelijk verplicht is. de bepalin gen te maken. Al zijn die vroeger niet gemaakt, don is dit nog geen reden, om het nu oolc niet to doen. Wanneer b.v. een huiseigenaar vroeger oen huis heeft laten zetten, dan valt dat wel onder de bepalingen van de nieu we Bouw- en Won ihg verordening, en men zal geen dingen toostaan, die ui strijd zijn met de nieuwe verorde ning. omdat die misstand reeds vroe ger was ontstaan. De heer NAGTZAAM geeft toe, dat dc Raad de bepalingen niet zelf maakt, maar in de prnctijk komt bet er toch op neer. Dat bleek namelijk bij de behandeling van liet reglement voor de N. Z. H. T., toen hier in den Raad amendementen op de door do directie opgestelde bepalingen zijn aangenomen. De heer VAN STYRUM merkt op, dat dit lijntje sléchts een verlenging is van een bestaande lijn. 't Is geen lijn naar the far West (gelach). Er komt ook geen nieuw personeeL liet Ceintuurbaan-personeel zal dit lijntje bedienen. Spreker heeft nu in dit op zicht niet zulk een hoog zedelijk ge voel als de heer Merens. cn daarom ineênt hij. dat do bedoelde bepalingen niet in doze concessie moeten worden opgeaomen. Dc VOORZITTER meèjQt, dut het niet goed is, om een nieuwe bepaling to voegen in dc concessie voor een kleine lijn, nu al een groote concessie vroeger is gegeven. De hoer TIMMER heeft bepalingen gemist omtrent het onderhoud der bestraling tusschen de rails. De hoer DE BREUK wijst op hot artikel waarin de bepaling staat, die de E. S. M. verplicht tot hot onder houd. Do heer NAGTZAAM dient een

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6