Imilevs Diblu wil aak. TWEEDE BLAD Vrpag li Hovsaibsr 1913 Buitenlandsch Overzicht Ds Balkenvulkaan, Vrede tusschen Griekenland en Turkije. Door de bemiddeling van den Roe- meenschen minister van binnenland- ec'ie 2aken, is de vrede tusschen Grie kenland en Turkije, die maar niet tot eland kon komen, plotseling geslo ten. Dadelijk Da de Turfcscho feesten zal de vredesovereenkomst worden ge- toeken'd en geratificéerd. De opdracht tot teekenen is reeds officiéél aan de vredesgedelègeerden gegeven. Daardoor wordt aan een gevaarlij ken toestand, die aanleiding had kun nen geven tot allerlei verrassingen, een einde gemaakt. Koning Constantijn sprak tot 'n redac teur van „Univernil" zijn blijdschap er over uit, dat Roemenië door zijn inter ventie den vrede in een paar dagen bod tot stand gebracht. Dank zii de bemiddeling is Gavalla aan Grieken land gebleven. Deze vrede is aanvul ling van het tractaat van Boecharest, en de koning gelooft thans niet meer aan de herziening daarvan. „Ik zie." zeide de Koning, „in de toekomst geen enkele reden vóór ver schil van meening met Roemenië. Reeds is door ons bevel gegeven, dat aan de Roemeniërs in Macedonië alle mogelijke vrijheden moeten worden toegestaan. De totstandkoming «an oen Roemeensch-Griekse li-Servische óhtent-e zou een militaire en moreele kracht beteekeiien, waarmede reke ning zou moeten worden gehouden." De Koning sprak voorts over de mogelijkheid een er Balkanfederatie, waarin ook' Turkije en Bulgarije zou den worden opgenomen. Koning Ferdinand. Uit Sofia wordt aan „Dio Zeit" be ticht, dat koning Ferdinand binnen kort naar Berlijn zal gaan, waar hij een onderhoud zal hebben met den Russiselien minister-president Kokow- tot. De toestand ln Mexico. Een telegram uit Mexico meldt: de opstandelingen begonnen Dinsdag avond een nieuwe campagne. Zij be lemmeren het verkeer tussclien de hoofdstad en Vera Cruzzij hielden een trein aan, op honderd mijlen af- stnnd ten Zuiden van Mexico, ran selden het personeel af, namen liet aanwezige geld (ongeveer 'n millioen pesos die aan de regeering behoor den) mede, benevens een gruote hoe veelheid geld dat aan de maatschap pij Real del Monte behoort. De passagiers werden bovendien be roofd van alle voorwerpen van waar de: maar hun werd geen leisel toe gebracht. De Vereenjgde Staten hebben een nieuw ultimatum aan president Huer ta gezonden, waarin geêischt wordt aftreding van Hiierta en bijeenroe ping van 't congres. Dadelijk ha de overhandiging van dit ultimatum werd uit Mexico ge seind Huerta weigert wederom, hij zii de bijeenroeping van 't congres beletten. Maar nu komt een nieuw tele gram het congres komt Zaterdag bij een. Is Huerta aan 't toegeven? Eigenaardig is 't bericht., dat presi- dem Huerta uit de hoofdstad ge-vlucht zou zijn.-.ÏIij is althans daar niet rriecr te vinden. Of hij inderdaad gevlucht is? President Wilson der Vereenigde Staten verzekerde aan journalisten, jdju gr een gunste, ka&ï in ós ?óesi- éftanschö quaestie gekomen is. Waar in deze bestaat wilde hij evenwel nog nirt uitlaten. Ook wordt beweerd, dat de Veree nigde Staten 't met de opstandelingen op een accoofdje willen gooien- Men verneemt, dat de Vereenigde Staten, zoo zij aan de opstandelingen invoer van wapens vrij laten, waar borgen verlangen voor het herstel-der orde en dor veiligheid voor Amerika nen en andere vreemdelingen en de eventueele instelling van een verte genwoordigende regeering, die vol gens de grondwettige bepalingen be noemd is. Do opstandelingen maken evenwel bekend, dat zij van geen bemiddeling willen weten. De invoer van wapens is hen voldoende. F e u i S1 e 4 n (Nadruk verboden). SO) En, ziet u, wanneer u mejuf frouw .Jenny had bemind, dan zou u waarschijnlijk nooit behoefte aan mijn diensten gehad hobben. Wan neer u dat sehoone meisje bemind had, dan zou Jactel nu misschien nog loven, dan zou de fabriek te Nogent misschien niet door een bankroet bo- dreigd geweest zijn en dan zouden er opu, mijnheer Laurent, wellicht nooit zulk© vr&uselijke verdenkingen heb ben gerust. Met doodsbleek gelaat luisterden zij naar die woorden, welk© hen zoo vreemd in de ooien klonken, maar Gaume begreep zeker, dat hij te ver gegaan was, want hij haastte zich er met een gliuduch bij t© voegen Maar komaan, wij verdiepen ons in gissingen en veronderstellingen, die wellicht geheel bezijden de waar heid zijn, Als de agent, dien ik naar Havrp. znl zenden, terugkomt, zullen wij er wel meer van.weten. Laten wij dus tot zoolang wachten, wiltu?' Allerlei Arbeidsconflict in Dublin. Uit Dublin wordt geseind: Onmid dellijk na zijn invrijheidestelling telö- phoneerde Larkin zijn instructies aan <le arbeiders omtrent de staking to Dublin. Daarop begaf hij zich naar Liberty Hall, waar hem door driedui zend personen een ovatie werd go- bracht. Da regecring, zoo verklaarde hij, had een dwaling begaan door hem gevangen te zetten en een nog erger dwaling, door hem weder ln vrijheid te stellen en hij voorspelde, dat een algemeene staking zou uit breken ln gchool Groot-Brittannië. De staatsgreep in China. Aan de N. R. Ct. wordt geseind: President Joeansjikai heeft nu zijn staatsgreep voltooid, door het geheele parlement op to heffen. Hij beval, dat het Parlement zal worden vervangen door een staatscommissie, bestaande uit een-on-zeventig benoemde com missarissen, waarvan Joeansjikai er acht, het kabinet twee, de negen de partementen elk een, Mongolië en Ti bet elk vier en de overige staten elk Uvee zullen aanwijzen Deze staatscommissie zal de nieuwe begrootïng on de nieuwe grondwet ontwerpen.Joeansjikai wil den Se naat afschaffen en het ledental van hot Huis van Afgevaardigden gehal veerd hebben. Binnenland RIJKSCURSUSSEN HULP KEURMEESTER VAN VEE EN VLEESCII. In Januari zullen van Rijkswege op nader aan te kondigen plaatsen cursussen ln vee- en vleeschkeuring geopend worden. Het doel van het aan die cursussen te geven onderwijs is, aan niebvee- artsenijkundigen de noodige kennis to verstrekken, om als hulpkeurmeesler bij den Rijks- of gemeentelijken vee- en vleesclikeuringsdionst werkzaam te kunnen zijn. WONINGBOUW MET RIJKSVOOR- SCIIOT. Naar het HLld. verneemt, heeft de regeering thans gunstig beschikt op de aanvragen om rijksvoorschot van zes woningbouwvereenigingen te Am sterdam n). de Algemeeno Woning- l>ouwvereeni,ging, de bouwvereeniging Amsterdam-Zuid, de R. K. bouwver eeniging Het Oosten, Eigen Haard, Patrimonium en dr. Schaapman. De desbetreffende aanvrage van de \m- sterdamsche Coöperatieve OnderwiJ- zers-Bouwvereeniging is nog bij de regoering in behandeling. Zooals men zich zal herinneren had minister Heemskerk er bezwaar tegen gemaakt deze voorschotten te verleenenen was daardoor stoornis ontstaan in den arbeid dezer vereeni- gingen. - De beslissing van minister Cort van dor Linden schijnt intusschen, zoo schrijft het Hbld. verder niet als een principieel© te moeten worden be schouwd. Het is blijkbaar de bedoe ling van dezen bewindsman geweest, de stagnatie in den arbeid der woning bouwvereenlgingen op te heffen, zon der dat daarmede ec-n precedent be doeld is. Door deze beslissing zullen een zes- honderdtal woningen kunnen wórden gebouwd. INVOERRECHTEN IN AMERIKA. Blijkens oen in onze Staatscourant voorkomend bericht van het gezant schap te Washington, wordt ln Ame rika de Tariefsreductie van 5 pCt. voor goederen, ingevoerd met Ameri- kaansche schepen, niet toegepast. EEN TEHUIS VOOR ONGE HUWDE ARBEIDERS TE AM STERDAM. Door B. en W. is bij den Raad een voordracht ingediend, strekkend om 1410.000 voorschot te geven aan de vereernging „A mstcrdamsch Bouw fonds ten einde op het terrein der .jroegere Amstel-suikerraffinadertJ j aan de Marnixstraat een tehuis voor ongehuwde arbeiders te bouwen met 330 kamertjes. In de toelichting leest men In Amsterdam bestaat ongetwijfeld zeer gruote behoefte .aan een hygië nisch ingericht en goed beheerd te huis voor ongehuwde arbeiders. Thans heeft een ongehuwde arbeider, dio hier ter stede zelfstandig wenscht te wonen, slechts de keus tussclien een onderkomen in een der bestaande slaapsteden of in een hem veelal vreemd gezin als kostganger. De toe elanden in de bestaande slaapsteden laten, blijkens de door het Gemeente lijk Bouw- en Woningtoezicht inge stelde onderzoekingen, op het gebied van gezondheid en zedelijkheid veel te wenschen. Het kostgangerswezen heeft bedenkelijke zijden, die alge- Het zal wel moeten. En wees zoo goed, mijnheer d© markies, niets in uw omgang met Bertignolles te veranderen, en u, mijnheer Laurent, uw onrust voor mejuffrouw Jenny to verbergen. Ilt weet niet waarom, maar ilc heb mede lijden met dat arme kind. Daarop verliet Gaume hen, en liet hen zeer verbaasd ach lor. Ondanks alles ben ik overtuigd, dat die bravo Gaume zich vergist Trouwens, hij is niet verwaand. Hij zal de eerste zijn om zijn ongelijk to erkennen. God geVe het, zei Michel. Laurent 2ag den agent in twee da gen niet. 's Morgens van den derden dag lag hij nog le bed, toen er bij Laurent werd aangescheld. Laurent, sprong uit zijn bed, trok eten broek en chanrbe rclouk aan en Jiet don agent binnenkomen. Gaume scheen zeer opgewonden, zijn oogen schitterden, hij had Zeker 'iets belangrijks vernomen. Laurent stak hem de hand toe en zei Welnu, Gaume, welk gewichtig nieuws is het, dat je zoo vroeg hier heen voert? Mijn agent is van HAvre terug gekomen. En wat hoeft hij daar vernomen? Jüist> wat ik verwacht had. meen erkend worden en óp deze plaats geen nadere uiteenzetting behoeven. De stichting von een tehuis zal den ongehuwdon arbeider de gelegenheid openen, zich van de kouza tusscheni twee minder gewenschte wijzen van hulsvesting los te maken en een on derkomen te vinden voor een billijken prijs in een woongelegenheid, dié vol doet aan redelijke eisehen van hygië- no, rust en gezelligheid. In Engeland, Duitschland en Oos tenrijk beslaan vele zulke tehuizen, die overal in een behoefte blijken te voorzien; nergens gaat bet percenta ge der onverhuurde bedden 5 pCt. te boven. Het gebouw zal bestaan uit' een hoofdgebouw met directeurs- en res taurateurewoning en vier vleugels. Tr het geldelijk belang der inrich ting ligt het in de bedoeling, de eet zaal en de koffiezaal ook open te stel len voor niet tot de logeergasten be- hoorende personen. Slaapvertrekken voor meer dan één persoon zijn niet ontworpen, daar de in het buitenland opgedane ondervin ding heeft geleerd, dat deze zeer wei nig in don smaak vallen. Op ellco verdieping zijn aan het eind van de vleugels warme'voetba den ontworpen. In den linkervleugel zulle» op de tusschenvcrdïeping bo vendien douche- en kuipbaden worden gemaakt. Alle baden zijn uitsluitend bestemd voor de inwonendende voet-' baden worden kosteloos, de overige baden tegen betaling verstrekt. Ook van de conversatiezaal, de leeszaal en de schrij'fzaal zal enkel door de lo geergasten kunnen worden gebruik gemaakt. De prijzen zullen zijn f0.35 per dag voor de kleine en f 0-40 voor de groote slaapvertrekken. Hierdoor zal de ex ploitatie van het tehuis zich zelf kun nen dekken. Op een dienaangaande aan de re geering gestelde vraag werd het ant woord ontvangen, dat een aanvrage tot verkrijging von een rentedragend voorschot voor dit doel een gunstig onthaal zou kunnen vindon, wanneer da inrichting niet zoii dienen voor opneming van dakloozcn. De gemeente krijgt liet voorschot dus van hét Rijk terug. NA DE VERKIEZING'IN AMSTERDAM III De S. D. A. P. afdeeling Amsterdam III belegt Maandagavond een open bare vergadering, waar Troelstra. zal spreken over den afloop der verkio-: 'zing. EEN GELUKKIGE GE MEENTE. De Raad der gemeente Wormer beeft besloten het getal opcenten op de personeele belasting terug te bren gen van 85 op 50. INBRAAK IN DEN HAAG. - In den nacht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken in het magazijn van tricotgoederen van de firma v. d. Waal op den hoek van do Torenstraat en de Geest te 's-Gravenhage. Een elcctrlsch. kasregister werd vernield en een gedeelte van den in houd .ongeveer tachtig gulden, gesto len. Onderzocht wordt, of ook win kelgoederen worden vermist. Vermoedelijk is de dader of zijn de daders door over de daken van nabij gelegen huizen le klimmen op den zolder van een der perceelen geko men, waarin het magazijn is geves? llgd. De politie trachtte hen met honden op te sporende dieren liepen alle naar de straatdeur van den bijwinkel, waaruit men vermoedt, dat de in brekers door die deur het magazijn verlieten. Verder leverde het opsporingswerk met de politiehonden geen resultaten op. HET KIESCOLLEGE DER HERV. KERK TE AMSTERDAM. Woensdag werd de uitslag hekend var. de herstemming tusschen 84 con- fessioneelen en 84 vrijzinnigen voor het kiescollege der Nederduitsch Her vormde Kerk te Amsterdam. Op elk der caudidaten der conlessxoneelen wêMeh 17ÖÖ eii op elk der Candida ten der vrijzinnig-her vormden werden 1100 stemmen uitgebracht. De 84 can didates der con fession eelen zijn dus gekozen. UIT DE STAATSCOURANT: Bij KouLnld. besluit is benoemd tot notaris te Gehdringen, A. II. A. Wou- nekers, cand.-not. te Tilburg. Is voor het tijdvak van 10 Nov: 1913 tot en niet 31 Aug. 1914, benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Utrecht, A. H. Bals, tijdelijk leeraar aan die school. Is voor het tijdvak van 1 Dec. 1913 tot en met 31 Aug. 1914, benoemd tot leeraar R. H. B., S. to Bergen op> Zoom, W. G. A. Frans, A. J. W. Sitsen en P. J. Strijera, allen aldaar. Romain Goux Mijnheer Bertignolles heeft ge zegd, dat hij met de Normandie" is vertrokken. Met de Normandie", juist. Er is in acht dagen niet een boot van dien naam vertrokken. Daaren tegen is er bericht van New-York ont vangen, dat de „Normandië" op reis naai' Frankrijk is. Mijnheer Bertig nolles heef'l dus gelogen en ik voeg er bij, dat ilt overtuigd ben, dat Re main Goux Parijs niet hoeft vevliléh. Romain Goux moet zich toch verbergen, als hij schuldig is, en wan neer hij Parijs met verlaat, dan vreest hij ook niets. Tenminste, zoi Gaume lang zaam, wuMèjer hij niet don een of anderen hartstocht voedt, di© hem alle voorzichtigheid doet vergeten. Jenny Ja, vergeet niet, wat die cowboy tegen Bertignolles zei. Daardoor zou den zekere omstandigheden opgelwl- derd worden. Misschien. zei Laurent, in ge dachten verdiept. Met een zucht ging luj voort Wat moet ik doen Want ik be ken u, mijn vriend, dat ik zoo ver ward ben door al die sombere ver moedens en denkbeelden, dat ik het niet 'meer weet. Ik kan niei gelooven, dat mijnheer Bertignolles. de vador van Jenny, dé man, die- mijn. familie' Bij IconInkl. besluit is <lr. J. G-. Rut gers, leeraar Isle H. B. S. met 6-j. c. te Amsterdam, benoemd tot gew. hoog leeraar ln <le afd. der alg. weten schappen aan de Teolin. Hoogeschool, om onderw. te geven ln do zuiver© en toegepaste wiskunde en mechanica. DE KONINKLIJKE FAMILTE. De Koninklijke Familie moet voor nemens zijn ln de helft van Decem ber baar winterverblijf ln de residen tie te gaan houden. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Te Tilburg is Woensdagnacht een wever, Van Geloven genaamd, gear resteerd op beschuldiging van poging tot brandstichting en doodslag. Hij zou, toen hij door een landbouwer betrapt werd op het in hrand steken van eon stroomiit, op dezen eon re volverschot hebben gelost, zonder te treffen. PENSIOENSBIJDRAGEN YQOR GE MEENTE-AMBTENAREN. De Ned. Bond van Gemeente-Amb tenaren schrijft aan do bladen: Bij de behandeling van de gemeen telijke pensioenwetten in de Statón- Generaal is er van vele zijden op gewezen, dat in sommige gevallen rlc pensioensbijdragen dor gemeente ambtenaren zouden.kunnen gaau tot 10 A 15 of meer der jaarwedde van den ambtenaar. Vooral werd dit, geducht voor de oudere ambtena ren, van wie zeer veel gevorderd zou kunnen worden wegens inkoop van vroegere dienstjaren. Regeermg en Sta ten-Generaal vertrouwden echter ten slotte, dat-de gemeenteraden geen regelingen zouden maken, rlïe tot genoemde buitensporige heffin gen zouden kunnen leiden, en dat deze in geen geval de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zouden er langen. Da regeling der pensioens bijdragen door de gemeenteraden is thans in vollen gang en van zeer vele gemeenteraden mag gelukkig reeds worden getuigd, dat zij liet vertrou wen van den wetgever niet beschaam den. Zelfs zijn er vele gemeentera den, die de pensioensbijdragen ge heel voor rekening der gemeente ne men of de Jaarwedden met het be drag der pensioensbijdragen verhoo gen. Vrij algemeen wordt gevoeld, dat het aan do tegenwoordige ambte naren in den regel onmogelijk' is van jiünmeestal niet ruime jaarwerk!en, die veelal voor de behoeften van het gezin ter nauwernood toereikend ble ken en bij de vaststelling waarvan op korting voor pensioen niet is ge rekend, behalve de gewone jaar- lijksch© bijdragen ook nog een jaar- iiikscho korting voor inknób van vroegere dienstjaren te moeten gedoo- gen. Maar daartegenover treft het dan óolc te pijnlijker als men herhaal delijk toch ook leest van gemeentera den, dib besloten op ambtenaren, dia het beslist niet kunnen lijden niette min, zooveel te verhalen als do let ter niet de bedoeling van de wet maar eenigszins toeiuat. In dio ge val:, u wordt het ...enig ambtenaar als het wa.ro onmogelijk gemaakt aan de pensionnoering deel te nemen en zal hij zich noodgedwongen hieraan moeten onttrekken. Do gevallen, die aan verschillende organen- van den bond (hoofdbestuur en afdeelingsbe- stuur, persbureau, adviesbureau) ter oore kwamen, doen het ons noodig achten op het vorenstaande nog ©ens openlijk te wijzen, opdat niet het goede doel der pensioenwetten ten "opzichte van menigeen, die deze wet ten het hardst noodig heelt, nog we der worde verijdeld. Gelukkig heb- ben verschillende colleges van Gede puteerde Staten reeds aan de ge meenteraden een billijk© toepassing der wetten op de ambtenaren aanbe volen, zoodat mag wordgn vertrouwd, dat onbillijke regelingen hunne goed keuring niet zul .en erlangen. HANDELS WAR EN-WET. Naai' de „DorcL Ct." verneemt, is door liet nuiusiérie van nanuoouw, Nijverheid en Handel aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken.' een voorontwerp voor eon „Handelswaren wet" (een wet ter beteugeling van do vervalsching van handelswaren en daarmede samenhangende oneerlijke concurrentie) toegezonden ter fine van advies. ZÊSMAANDERS. Volgens Het Volk zijn in Den Haag' van <Ie 80 jongelui, die het examen voor den verkorten diensttijd deden, 74 afgewezen. en mij met zijn edelmoedigheid heeft' overstelpt, medeplichtig zou zijn aan zooveel laagheid. Ja, ik zag ook. dat het zeer ern stig is, maar zoudt gij aarzelen, nu ik het vermoeden bij u heb opgewekt Ik laat u vrij, mijnheer Laurent, vol komen vrij in hetgeen u doen wil, en IE neem allo gevolgen in aanmerking. Wanneer gij voortgaat den misdadi ger te vervolgen, dan wordt uw hu welijk verbroken en dan zal een on schuldig meisje, die zoo waardig is gelukkig te zijn, het eerste slachtoffer wezen, dat wij zullen treffen. Wan neer wij echter van alle vervolging af- sen, dan zal Jenny het geluk te beurt vallen, dat zij zoo ten volle verdient. Kies nu zelf, mijnheer Laurent, ik bén-u genegen en zal zwijgen. Er zijn. in mijn liart meer verschrikkelijke geheimen verborgen, waarvan de ont hulling families zou kunnen onteeren, die even edel en even trotsch zijn als de uwe. Ik herhaal u, kies. Ik kruip weer in mijn schelp. Bertignolles zal nooit meer van mij hooien spreken, en Roiuain Goux zal zich onbevreesd in het huis in de Friedlandlaan kun nen verioonen. Hij had die woorden ernstig, bijna plechtig gesproken, en Laurent hoor- do hem met gebogen hoofd aan. 't Is goed, ik zal kiezen, omdat gij mij do kous laat, mijn beste Gau- fftó. èh nooit zal ik vergeten, wat gij TWEEDE-KAMER. Na 3e belangwekkende redo van den heer Fock over de Indische be grooting, waarin hij, na den staf te hebben gebroken over de Ind. partij en de Sarikat Islam, aandrong op een goede alle kringen der bevolking om vattende vertegenwoordiging in Indië en na diens verzekering dat de Min., als hij zijn taak met ernst opvatte, op zijn steun kon rekenen, kwam de heer Vliegen aan 't woord. Deze ver wonderde zich er over dat deze Min. na zijn optreden in de verkiezingsda gen, thans verklaarde dat er geen 'koersverandering zon komen. Vooral op oeconomlsch gebied was verande ring toch noodig; Indië Is nog to veel exploitatie-kolonie. Wat er wordt ge daan voor haven- en spoonvegwerken komt aan 't kapitaal en do Europea nen, niet aan de inlundsche bevolking ten goede. Spr. achtte meer zelfbe stuur; uitbreiding van onderwijs, vrij van kerk of zending en meer Staats exploitatie; van de rijkdommen van den bodem, bijv. van Djambi, noodza kelijk en gewensclit. De 110 a 120 millioen die particulie- ren per jaar als winst uit Indib voe ren, moeten maar aan 't land ten goede komen. Daarna besprak bij de rechten der! inlanders en kwam op togen 't opdrin- gén van onze westelijke beginselen' door de zending, aan don Javaan. Wa>t de Sarikat Islam betreit kon men nog niet voldoendo oordeelen, maar de rechtspersoonlijkheid voor de oen- trale vereeniging achtte hij niet ten onreclito geweigerd; men géve die echter aan de gewestelijk© en plaatse lijke vereeniglngen. En wat de Indi sche partij aangaat verdedigde hij de houding van de socialistische fractie, die wat 't interneerings-besiuit bwoft geheel eensgezind is. Ook do heer Van Kol veroordeelde die. Er was geen enkele reden om ter wille van de openbare orde de rechts persoonlijkheid to weigeren en de ge schriften van de leiders waren werke lijk ook niet van dien aard om de te gen hen genomen maatregelen te rechtvaardigen. De beweging was go- heel beperkt tot de intellectueelen, niet gericht op do massa der inlan ders. Als dictatoriale eigenschappen Douwes Dekker zoo slecht- maakten, wat dan van mannen als Dr. Kuyjrer te zeggen? Spr. ontkende 't revolu- tionnaire in de beweging en verklaar de zich gemachtigd om tegen te spre ken dat Douwes Dekker in de „T&gl. Rundschau" artikelen schreef togen ons gezag. Dat D'. D. zijn Nederlan- derschap verloor omdat hij- voor de Boeren de wapens opnam was ookgeon ernstig argument. Spa*, verdedigde de Ind. partij niet in alles, maar 't streven naar een zelfstandig volksbe staan was geen misdaad. Van het aanzetten tot opstand was geen spra ke en de heer Vliegen wee-s er op, dat waar men geen grond had voor een vervolging, de genomen administra-, tieve, maatregel ons gezag onwaar dig was. Hij drong dan ook op de spoedige herroeping er van aan. De reg. was hier in strijd mot alle goe de beginselen, reciter in eigen zaak en wat de Ind. partij beoogde was toch zelfs reeds in voorstellen van de Reg. voorgedragen. De beweging zou voort gaan; men zorge dat de verbanning niet worde een sclumdvlek voor ons gezag. Spr. zon zoo noodig nader een motie voordragen. De derdé spreker van gisteren, de heer Tydeman, verheugde zich in 't optreden van den nieuwen Minister, van w-ien hij een veranderd beleid verwachtte al mocht meu daarvan thans nog geen afdoende bewijzen verlangen. Er is nog geen tijd van overleg geweestmaar reeds nu was gebieken dat de Min. in vele opzichten afwijkt van de beginselen zijns voor gangers. En dat was gelukkg. L)c ver- kiezings-strijd was ook voor een goc-d deel door die begeerte behoerscht. Te recht weigerde de Min. overlegging der telegrammen met den Gouv.-Gen. gewisseld. Dat deze, alleen aan de Kroon verantwoordelijk, niet met een Minister zou kunnen samenwerken, al was hij 't niet op alle punten eens met hem, ontkende spr. Iiij zette vervol? geus uileen hoe de vrijzinnige con centratie had gestreden tegen de ge vaarlijke politic-k der vorige Reg. in Indië, tegen de Zondags- en passer- circulaires ên de kersteningsdvrang door middel van 't onderwijs der zen ding. Men had beproefd hoever men gaan kon. Door 't verzet der vrijzinni gen was 't gevaar gelukkig gestuit. De rechterzijde had er niets van bemerkt, stelde 't als financieel© regelingen of kleinigheden voor. Alleen maakte zij misbaar over de gelden door Chinee- zen voor de strijdkas der concentra tie gegeven, alsof dat voor deze Ne- derlanasche onderdanen niet even ge oorloofd ware als voor anderen. De vraag om geld van den ex-Chinees Kao om de verkiezing van den heer Ro/)dhuyzen te bestrijden door de coalitie was echter wel geoorloofd 1 Met ingenomenheid begroette de heer Tydeman de plannen nopens het zoo edel, zoo openhartig tegen mij ge zegd hebt. Nog nooit heb ik zoo goed i. rti.-'t -ij meer d::i gene genheid en oprechte vriendschap voor mij hebt. Gij vergist u niet, zei de agent eenvoudig. Laat mij u nogmaals ondervra gen. alvorens een besluit te nemen. Ik moet volkomen ingelicht zijn. Een laatste vraag moet ik tot u richten. Belooft gij mij te zullen antwoorden? Behoef ik dat nog to beloven Goed. gij sprak zoooven van Ber tignolles, en zei. dat Jenny het slacht offer zou zijn. Gij schijnt omtrent Bertignolles dingen te weten, die mij onbekend zijn. Zeg mij die. Welnu, mijn waarde Laurent, sedert den dag, dat Bertignolles wei gerde den naam van den cowboy te no om en, heb ik hem als den mede plichtige van Romain Goux be schouwd, want Romain Goux is de moordenaar. Van toen af heb ik Ber tignolles behandeld, zooals men dien armen Mirador behandelt, zoonis men een gewonen misdadiger doot. Ik heb nasporingen naar hem laten doen en een onnoemelijk aantal telegrammen verzonden en omvangen. Do geheele Fransche politie heb ik in beweging gebracht. Ik heb inlichtingen inge wonnen bij de bekendste en invloed rijkste leden van de Amerikaansohe kolonie, facullotk-f stellen van *t godsdienst onderwijs in gesubsidieerde scholen. Dat was de goede weg. Maar ook in andere opzichten verlangde hij dat men alle godsdienst-dwang in Indië zou laten varen. De inlander hebbe volledige vrijheid om godsdienst en traditie te volgen en de zending hou- de op het onderwijs le doortrekken van een bepaald godsdienstigen geest; zij blijve ondergeschikt ann het gouvernement; de zendeling worde geen half-ambtenaar. Spr. verzocht ook herziening van 't subsidie-stelsel Voor de zenduig. Omtrent de Indische partij en de Sal'ikut Islam ontwikkelde epr, nader zijn tiieening nog, die zich geheel aan sloot bij die van de hoeren v. Deven ter en Fock en hij beaamde ten volle de gedragslijn van Gouverneur-Gene raal en Minister. Hij eindigde met de overtuiging te uiten dat voor dezen Min. een benij denswaardige laak tegenover Indië ia weggelegd. Heden te 11 uur voortzetting. Er zijn nog meerdere sprekers ingeschre ven. Vermoedelijk zal daarom ook Maandagmiddag worden vergaderd. DE MORPHINE-VERGIFÏIGING TE ABBENBROEK. Naar aanleiding van de belangrijke ontdekking, gedaan door' de Rolter- öamsch© politie, in verband met het vergiftigiugs-proces te Abbenbroek, waarbij bleek, dat een kilogram mor phine bij een drogist in de Van der Takstraat te Feijenoord werd ver kocht, verneemt do „Tel.", dat het de inspecteur van politie, de heer B. van Ingen, was, die op de tram toe vallig een gesprek daarover aanhoor de tusschen enkele personen. De heer Van Ingen volgde een der personen van de tram af en kwam zoo tot de wetenschap, dat een kg. morphine verkocht was door den dro gist Mulder, in de Van der Tak straat. Door den inspecteur werd toen on middellijk bij proces-verbaal een ver klaring afgenomen van den bewus- ten drogist en dit door hem in handen gesteld van den commissaris van po litie, die onverwijld het proces-ver baal indiende bij den procureur-gene raal bij "t gerechtshof te Amsterdam. Stadsaieuws Kiekjes uit de Rechtszaal. Nogeenstaartje van de Hillegomschekermis. Nu kwamen 4 jongens uit Hillegom ïn 't beklaagdenbankje staan. Dit quartet was met meisjes in een café aan 't dansen, 't Ging er vroolijk toe. Maar plotseling werd de vreugd© verstoord! Er kwam tusschen de 4 jongens en hun dorpsgenoot E. twist. Waarom werd ter zitting niet opge helderd, maar elk had een glaasj« bier te veel op. E. heeft een pak slaag gehad ,met een bebloed hoofd moest hij den aftocht blazen, De beklaagden beweercren dat E. met vechten begonnen is. Hij ontken de dit, maar de beklaagden hadden 3 getuigen A décharge laten komen, om te verzekeren, dat E. do eerste klap had gegeven. 't O. M. geloofde thans, dat 't hier een gewoon vechtpartijtje is geweest, waaraan beide partijen schuld heb ben. Eerst had ik zoo zei Mr. Uoyer gedacht, dat de zaak ernstiger was. Tegen elk der beklaagden luidde de eisch 2 gulden boete. De Jongeha koinen er dus voor een koopje af. O m 't me isj el Twee jonge mannen kregen op de kermis te Zaandam ruzie om eeu meisje. "Van woorden kwam 't tot vechten. Een der jongens, die eerst een paar geduchte klappen had gekregen, trok eeu mes en heeft daarmee als een wildeman naar en op z'n tegenstan der gestoken. Deze kieeg wouden in onder- en bovenarm, die door den ge neesheer behandeld zijn. De gestoke- ne heeft nu nog last van stijfheid in 3*n vingers. 't O. M. vroeg uitstel van de verder© behandeling der zaak, opdat de ge neesheer zal kunnen gehoord worden over de vraag, of de -gestokene blij vend letsel zal houden. De rechtbank bepaalde dat de dok ter op 4 December gehoord zal wor den. Beleediging. Een Zaandammer, de man was dronken maar dit verontschuldigt bem niet, heeft een politieagent uit gescholden. Wegens beleediging van een amb tenaar werd 5 gulden boete tegen hem geëischt. Een vechtpartij. Deze worsteling viel yoor in Oosl- zaan. Een 19-jarige Oostzoner -was nog al lastig, hij wilde vechten. Maar waarom? Met welk doel 't Wel, omdat ik wilde weten, wie die Bertignolles is en van waar hi] kómt, wie zijn Yader was en wat er omtrent zijn verleden bekend is. En wat hebt gij vernomen Een Amerikaan, die zijn vader gekend heeft, vertelde mij, dat dezo niet in Amerika is geboren, maar in Frankrijk, in het dorp Poitou. Welnu, zijt gij daarheen ge gaan? Neen, ik heb om inlichtingen ge telegrafeerd en vernomen, dat do vader van Bertignolles kamerdienaar is geweest bij uw familie. Laurent sprong eensklaps op en zei Ja, mijn moedor heeft zich dat herinnerd op een dag van mijn leven, dien Ik nooit zal vergeten. Ik ben wel niouwsgierig van u te hooren wat zij gezegd heeft. Zij hoorde mij vertellen, dat ik een betrekking bekleedde ais directeur van een mijn in het noorden, die aan Bertignolles toebehoorde, en beeft mij toen eenige vragen gedaan. Welke vragen Hoe oud Bertignolles was. \V aarom vroeg zij dat Zij herinnerde zich, dat een Ber tignolles kamerdienaar was geweest bij den markies Do Soulaimes, mijn vader. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5