De kellner zei tegen hem: Gerrit Je' moe» hier geen ruzie maar pleizïer imaken. i Gerrit bleef lastigs maar even later lag hij bewusteloos op den grond. Hij had van een der aanwezigen met een biorfleech een klap op 't hoofd gekre gen, zóó, dat do ftesch in stukken vloog en er veel bloed gevloeid is. Van den kellner kreeg Gerrit nog twee schoppen. De mishandelaars stonden nu voor de rechtbank. De jonge man die met 't bierfleschje geslagen had, Is nu sol daat. Do president zei tegen hein: Je had 'Gerrit wel dood kunnen slaan. Beteloagde: Ik was dronken. Do kellner beweerde uit zelfverde diging gehandeld te hebben, want Gerrit hod heni ook geschopt. De president geloofde dit niet, want <le kellner heeft eerst geschopt toen Gerrit al half bewusteloos op den grond lag. 't 0. M, eischto tegen den kellner 15 gulden boete en tegen den jonge ling die met 't fleschje geslagen heeft, 14 dagen gevangenisstraf. Een konijnendief. Een vrouw nit Velseroord kwam ge tuigen. Haar man had een knecht ontslagen en nu was de ontslagen knecht op 't erf gekomen om twee ko nijnen te stelen. Maar ik zei hem (zoo verklaar de de vrouw) geef hier de konijnen.Nu hij gaf ze en toen zei ik „ga mijn erf af, of ik sla je met de bijl in stukken. De konijnendief wou liever heel blijven en koos dus zonder konijnen den aftochk Toch is de knecht voor diefstal ver volgd. 't 0. M. eischte tegen hem een gevangenisstraf van 1 maand. De konijner waren door den knecht al doodgeslagen. Ze zijn nu door den baas en z'n vrouw opgegoten. KEES. EXAMENS VRIJE- EN ORDE OEFENINGEN, Te Amsterdam zijn geslaagd de heeren P. J. J. Kraakman te Bever wijk, J. J. Meverink en H. van der Velde, te Haarlem. Nutsgebouw. Tot concierge in het Nutsgebouw aan de Zijlstraat alhier is benoemd de heer \V. C. Meijer. Hinder wet. B. en \V. hebben aan F. S. Stam vergunning verleend tot oprichting van eene inrichting voor vleeschbe- Wéfking in het perceel aan ue Bartel- jorisstraat nr. 3638. waarbij als be weegkracht zal worden gebezigd een electromotor van 4 P.K., tot bet aan drijven van eene vleeschhakmachine, een snij- en mengmachïnge en eene slijpsteen. Rubriek voor Vragen Genbonncerden hebben het voorrecht, vrngcu op verecbillend gebied, mita voor bcuniwnording vnlbnor, in tu zenden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote HoiUstrnat 63. Allo antwoorden worden geheel ko3telooa gegevon en zoo spoedig mozelijk. Ann vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermolden vrordt geen aandacht gesohonken. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen of 307 bij deza loting vrij is? ANTWOORD: Bij deza loting wordt 307 voor den dienst aangewezen. VRAAG: Ik ben door den kanton rechter tot 15 gulden boete veroor deeld, doch ik ben niet op» do recht zitting geweest. Moet ik. daarmee nu genoegen nemen? Zoo neen, tot wien moet ik mij dan wenden om koste loos advies? ANTWOORD: Gij kunt in verzet komen tegen dit vonnis. Indien u kos teloos advies wilt hebben, ga dan naar het Bureau van Consultatie, dut iederen Vrijdagmiddag om half 2 vergadert in het Jaleis van Justitie aan de Jansstraat. Een bewijs van onvermogen dient gij dan mede te brengen. VRAAG. Een man, vader van 2 kinderen, kan z. i. door verkwisten de omstandigheden van rijn vrouw niet langer bij haar blijven. Kan ik nu wegloopen, of moet ik echtschei ding aanvragen Wie heeft nu het recht op de twee kinderen Kan de echtscheiding dan onder pro deo? ANTWOORD. Indien de feiten ernstig genoeg zijn, kunt gij schei ding van tafel en bed vorderen. De Rechtbank maakt dan uil, wie de ouderlijke macht over de kinderen krijgt. Wend u met een bewijs van onvermogen tot het Bureau van Con sultatie, dat iederen Vrijdagmiddag vergadert in het Paleis van Justitie. VRAAG. Mijn zoontje is bij de maand gehuurd, nu is hij ontslagen en moest op staanden voet het kan toor verlaten, wegens een leugen. Hoeveel schadevergoeding kan ik nu eischeu ANTWOORD. Is het de eerste maal, dat uw zoontje op een leugen betrapt is? Wij zouden u aanraden, de zaak muar te laten rusten, anders zou het wel eens kunnen blijken, dat do patroon recht op schadevergoe ding heeft, inplaats van omgekeerd. VRAAG: Ik ben bij de drie maan den gehuurd en word peer maand betaald. Ik ben met 1 Oct. in dienst getreden, Als ik nu 15 November op zeg om op 1 Jan. te vertrekken te dat dan goed? ANTWOORD: Gij moet opzeggen te- gen 1 Februari en helbt daalrvoor den tijd tot 15 December. VRAAG: Is een dame verplicht een getuigschrift te geven of mag zij dit ook mondeling doen? ANTWOORD: De dienstbode heeft desverlangd, recht op een getuig schrift. VRAAG: Wij zijn met 5 broers en zusters, mijn vader leeft nog, maar mijn moeder is overleden. Ik heb haar deel reeds ontvangen en mijn vaders geld is al verdeeld, doch Sb. kan niet gewaar worden wat miin deel is. Hoe moet Ik" hiermee aan en heb ik het recht om dat te weten? ANTWOORD: De vraag Is ons niet recht duidelijk; hoe ban uw vaders geld reeds verdeeld rijn, als hij nog in leven is en gij als zoon niet weet wat uw deel is. In het algemeen heeft echter een kind geen recht om te ver langen dat een vader of moeder me dedeelt hoeveel vermogen er ls. VRAAG: Kan ik voor mijn 21e jaar meerderjarig worden verklaard? Zoo ja, bij wien moet ik dan mijn verzoekschrift indienen? ANTWOORD: Als gij 20 jaren oud rijt, kunt gij met een rneerdetijarige geLijk gesteld worden. Dit geschiedt door den Hoogen Raad, waartoe gij u moet wenden. Als gij 18 jaren oud zijt, kunt gij voor enkele handelingen met een meerderjarige worden gelijk gesteld. Dit geschiedt door den kantonrech ter. VRAAG: Ik heb een spaarbank boekje en eenigo meubelen. Als ik kom te overlijden, zou ik dat graag aan mijn eene zuster vermaken. Moet ik daarvoor naar een notaris gaan, of is er een eenvoudiger weg? ANTWOORD: Gij moet bij een no taris een testament doen opmaken. VRAAG. Kunt u mij ook zoggen waar ik Weerbaarheidsioten kan la ten nakijken? ANTWOORD. Bij eiken hande laar in loten. VRAAG. Hoe is bet adres van de bouwvereeniging tusschen de Oranje straat en de Brouwersstraat? ANTWOORD. Bedoelt u de coöp. bouwvereeniging De Eendracht? Se cretaris is de beer J. A. Nieman, Een- drachtstraat 14. VRAAG. Waar kan ik op een goedkoop© manier Engclsch leeren. Waar moet ik mij dan vervoegen? ANTWOORD. Gratis lessen, als u daarvoor in de termen valt,-kunt u krijgen bij Ue Toynbce-vereeniging lüonkere Spaarne). VRAAG. Mijn dienstbode is in betrekking gekomen 1 Aug. en ont vangt haar geld per drie maanden. Nu heeft zij mij niet 1 Nov. opgezegd om met 15 December te vertrekken. Tijdens mijn afwezigheid had zij haar koffers door twee mannen laten weghalen en zij zelf was ook verdwe nen. Heeft zij tot dit alles recht? Hoe moet ik in dit geval handelen? Moet de godspenning direct gege ven worden aan de dienstbode? ANTWOORD. Zij mocht alleen tegen 1 Februari opzeggen. U heeft recht op schadevergoeding gedurende zes weken en den godsjrenning. VRAAG. Als iemand een reke ning stuurt en hij wil niet betalen, wat kan men daaraan doen? Hoeveel tusschentijd is er tusschen het sturen van de rekening en de be taling? ANTWOORD, U kunt de kwitan tie in handen goven van een incasso bureau, bijv, van de I-IaarLemsche Handelsvereeiiiging, of een vordering instellen bij den kantonrechter. Er te geen termijn vastgesteld, om trent het sturen van rekeningen of kwitanties. Dit de Omstreken BLOEMEND AAL. In de Raadsvergadering van Don derdagmiddag, die door alle leden wordt bijgewoond, werden allereerst de notulen goedgekeurd. Deze notulen worden nu getypt en rondgezonden. De heer DE ROO klaagt over late toezending der notulen. Woensdag avond had hij die pas ontvangen. De VOORZITTER merkt op, dat er maar één schrijfmachine op de secre tarie is. Daarover wordt ook geklaagd ter secretarie. Er zijn twee jongelui, die er op terecht kunnen. Zullen we maar een tweede machine aanschaf fen? 't Kost f225. De heer BIJVOET: Och ja, dat kan wel, want we gaan straks toch ƒ222.000 leenen. De heer DE ROOZit er aan die machine niet een nieuwe ambtenaar vast? De VOORZITTER ontkent dit- Besloten wordt de nieuwe schrijf machine aan te schaffen De VOORZITTER herstelt een ver zuim van den vorigen keer, door hul de te brengen aan de Financ. Com missie voor het onderzoek van de Be grooting. (Applaus.) Deze huldebetuiging heeft de spre ker alvast maar in de notulen der voorgaande vergadering laten opne men. Een commissie-van-drie onderzocht thans de geloofsbrieven van het nieuw-gekozeu Raadslid, den heer J. Th. Born water. D°. heer BIJVOET adviseert tot toe lating van den heer üornwater. Aldus wordt besloten. Door den heer Born water wordt eer vol ontslag gevraagd als schoolarts te Overveen. De VOORZITTER deelt mede, dal de heer Bornwater als zijn opvolger aanbeveelt Dr. Rootlieb te Bloemen- daal. De heer DE ROO: Staat die beuoe ming op de agenda? De VOORZITTER Neen. De heer DE ROODan ben ik voor aanhouding. Die plotselinge aau-de- orde-stelling vun de benoeming te voor mij een koud bad. De VOORZITTER: Och, komt Er wordt tot aanhouding besloten. J. A. de Haas verzocht het perceel ZijJweg no. 1 weer te mogen inhuren. B. en W. adviseoren gunstig, om dat voor 1 Mei 1'J15 nog wel geen nieuw Raadhuis zal zijn gebouwd. Aldus wordt besloten. Vastgesteld wordt een staat tot be taling uit den post voor onvoorziene uitgaven, tot een bedrag van 701.45 1/2. Wegens te late indiening der ver zoekschriften wordt de behandeling van eenige bouwkwestfes, inzake aan vragen van de heeren J. B. Sluiter te Aerdenhout en J. \V. B. ter Meulen te Amsterdam, aangehouden, om B. en W. gelegenheid te geven te praead- vïseeren. Verleend wordt een crediet van f 1800 ter uitbreiding van het buizen net der waterleiding. Het Woensdag door ons vermelde schrijven van den schoolopziener over de benoeming van de onderwijzeres te Vogelenzang, wordt voor kennisge ving aangenomen. B. en W. stellen voor, om op de ver ordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld, welke voor den tijd van drie jaren bij Kon. besluit werden goedgekeurd, opnieuw de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Aldus wordt besloten. Besloten wordt een kasgeldleening tot een maximum van 100 000 tegen een maximum van 41/2 pCt. op to nemen. Vastgesteld wordt de Woensdag door ons meegedeelde begroobing voor 1913 tot een bedrag van 352.000. Besloten wordt een geldleening van 222 000 aan te gaan tot een maximum percentage van 41/2 pCt. Besloten wordt tot het afleggen van de verklaring inzake den eigen dom van strooken grond langs den Slingerweg, welke verklaring een for meel karakter draagt en door een Raadsbesluit van 1907 wordt gevor derd. De VOORZITTER stelt voor de pen sioenbijdragen aan het Rijk voor ou derdomspensioen en weduwen- en weezenpensiuen voor de gemeente ambtenaren geheel voor rekening der Gemeente te nemen, gelijk dit u.a. ook te Heemstede en Schoten gebeurt. De lieer VAN TIENHOVEN merkt op, dot er een weduwen- en weezen- fonds bestaat, waaraan de ambte naren, die in de termen vallen, bijdra gen. Spr. zou het niet gced vinden, wanneer men dezen menschen ook die premie vrij gaf. De VOORZITTER berekende, dat alle premies-voor-rekening-der-Ge- meenten aan Bloemendaal elk jaar f 1389,90 zou kosten. Maar men zou de 50 cents loonsver- hooging. die nu aan de werklieden is toegekend voor de betaling der pre mie kunnen gebruiken. Stemmen- Neen, neen, dat moe ten we niet doen' Omdat men de zaak nog wel eens overdenken wil, wordt dit punt aan gehouden. Het G a.s-deb at. B. en W. stellen voor met do Ge meente Haarlem een overeenkomst te sluiten, omtrent levering van gas ln de gemeente Bloemendaal. De-concessie duurt 25 jaar voor hel gebied van het noorden der gemeente, zuidwaarts begrensd door Duinvliet, den Zijweg, den Duinlustwog en do Zanderijvaart. De straatverlichting zal door Haar lem tegen vergoeding, worden be diend. Op de rekening van de buizen, me iers enz. zal elk jaar 3 pCt. worden afgeschreven. Na afloop der conces sie neemt de gemeente Bloemendaal de buizen, nieters enz. over tegen de boekwaarde. Voorloopig wordt te Bloemendaal de gasprij-s op 7 1/2 cent gesteld. Muntgas is 1 oent duurder, Voor Gemeen legebouwen en open bare verlichting zal de prijs steeds ge lijk zijn aan dien gemeten over den gewonen gasmeter te Haarlem, De gasprijs over den gewonen me ter zal steeds bedragen 2 cents meer dan den kostprijs van het gas, exclu sief de recognitie voor het buizennet door de Lichtfabrieken aan Haarlem betaald en muntgas steeds 3 cent meer dan dien kostprijs. Haarlem betaalt aan Bloemendaal voor eiken nuttig afgeleverde kub. M. gas te Bloemendaal één cent terug. Zonder dringende noodzakelijkheid mogen de wegen tusschen 1 Mei en 15 September niet opengebroken worden. Dc heer DE ROO vraagt eerst in principe uit te maken, of men een eigen gasfabriek zal stichten, of dat rnen gas zal nemen van Haarlem. Spreker is er voor een eigen fabriek te stichten. Een gemeente met 1700 in woners kan reeds een rendabele fa briek bouwen De heer KuOLHOVEN is wegens de uitgestrektheid der Gemeente tegen eigen epxloitatie. Een gemeente van 1700 inwoners, die compact is gebouwd, kan mis schien een winstgevend gashed rijt hebben, terwijl een grootere gemeen te, ais Bioemendaal, die veel uitge strekter is, geen rendeerende fabriek zal kunnen hebben. Spreker is niet tegen eigen exploi tatie eener fabriek in "t algemeen. Die kun zeer wei gewenscht zijn b.v. na eenige jaren, doch op het oogenblik niet. De heer LAAN is voor een eigen gas fabriek. Al brengt een eigen fabriek in de eerste jaren weinig op, dan toch lteeft men het voordeel, dat Bloemen daal baas blijft in eigen huis. Dit te een groot voordeel. Spreker heeft eenige becijferingen gemaakt. Een gasfabriek voor 750.000 M3. zal f 9-4.000 kosten De buisleiding door Haarlem te leggen kost f 90.000. Voor 'twee ton heeft men dus z'n eigen fa briek. Als men nagaat, dat de kost prijs van het gas 4 1/2 cent is, dan lean men zonder de aflossing en rente f 15.000 winst maken. In 1917 kunneD we van het contract met de K. E. M. af. We laten nu 538 straatlantaarn a branden. Als we daarvoor dan gas namen, zouden daarvoor reeds 300,000 M3. noodig zijn. Dan zou men dus reeds 800.000 M3. noodig hebben, als men het andere verbruik op 000,WO M3. stelt, iibeuiöi.ede maakt 30.000 winst bij een productie van 11/2 uiillioon kub. Meter. Spreker is dus voor eigen exploita tie. Men zou dan een betere straat verlichting krijgen en bovendien he ter gas, omdat men dan enkel kolen- gas kan aanmaken, terwijl Haarlem menggaswatergas en kolengas geeft, dat slechter licht geeft. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. de zaak der eigen exploitatie niet onder de oogen hebben gezien. Spreker persoonlijk is er een voor stander van. Hij gelooft, dat zulk een fabriek te Bloemendaal best zou ren- doeren, vooral omdat de villabewo ners hier voor kookgas en gas voor verwarming zulke goede afnemers zullen zijn. Spreker deelt mee, dat een Helttereche finna. een aanvraag heeft ingediend, om een fabriek te mogen exploiteeren. De heer KOOLHOVEN merkt op, dat men aan Haarlem maar voor 10 jaar vastzit. Ziet men, dat de exploi tatie loonond is, dan kan men na 101 jaar een eigen fabriek bouwen. Nu heeft iedereen electriciteit en daardoor is liet de vraag of wel velen gas zullen nemen. Spreker gelooft, op grond hiervan, dat een eigen fabriek niet rendabel is. Als overgang is liet contract niet Haarlem prachtig. Do VOORZITTER gelooft, dat een eigen fabriek wel rendabel zou zijn. In sprekers vorige gemeente Elburg, een kleine gemeente, rendeert de fa briek ook wel. Hier te Bloemendaal zal men veel gas nemen voor ver warming en voor koken. De Ileldersch© firma wil de helft van de winst in de gemeentekas stor ten en bovendien rente en aflossing van het stichtingskapitaal betalen. De heer BISPINCK maakt bezwaar tegen een eigen fabriek. Spreker ge looft, dat de electriciteit in den loop van den tijd goedkooper zal worden dan gas. Te Amsterdam betaalt men reeds lo en 12 cent per KW. (te Bloe mendaal 30 oent). Verder is men bezig met de invoering van een half- watislamp, uie de helft van oen stroom zoJ gebruiken. 1-let gas zal dus mui ue electriciteit verdringen, maar kan er naasi gebruikt worden. Spre ker is er om deze redenen voor, om de concessie aan Haarlem te verke nen. heer DE ROO meent, dat de middenstand gaarne gas wil heb ben. In ue complexen Bloemendaal eu Overvoen heeft men genoeg men-, scheu bij elkaar wonen, voor het ren dabel maken van de fabriek. De beer BIJVOET is voor een eigen fabriek, omdat Bloemendaal haar on afhankelijkheid behoudt. De heer VAN DER VLIET is tegen een eigen fabriek. Men spreekt hier over een lichtkwestie, maar zoo'n eigen fabriek is een sprong in het duister. De heer LAAN "rekent voor, dat voor een eigen bedrijf maar 10 man personeel noodig is. Men hoeft dus niet zoo op te zien tegen ueu romp slomp van een eigen bedrijf. De heer JACOMETïi nicrkt op, dat Haarlem muar een gedeelte der ge meente zai verlichten. Gaat Bloemen daal oen eigen fabriek bouwen, dan moot zij gas leveren aan de geheele gemeente, ook aan Vogelenzang en Aoicicnhout. Eea berekening van tw-ton als stichtüigskosten is dus fout. Do heer VAN TIENHOVEN zet uit een, dat wanneer men de I-Iaarlem- sche concessie aanvaardt, men niets dan winst heeft. Heeft men een eigen fabriek, dan heeft men risico. Dit is bij de I-Iaarlemsche concessie uitge sloten. De heer Laan rekent uit, dat men 500.000 tot 750.000 kub. M. gas zal kunnen verkoopeu. Bij zulke hoe-j veelheden krijgt nien van Haarlem een som van f 5000 of f 7500 per jaar, zonder dat men ee-nig risico loopt. Do VOORZITTER merkt op, dat alle concessies uit den booze zijn. Gas van een groote fabriek als Haarlem heeft niet die goede eigenschappen als van een kleine fabriek, aooals Heem stede, waar enkel kolenga3 wordt ge maakt. Spreker vraagt, om de zaak nog eens aan te houden. Men kan dan de zaak nog eens bekijken. De heer DE ROO is voor aanhou ding. Men kan dan ook de aanvraag der Holder&che firma nog eens over wegen. Spr. vraagt, wie hot con tract in zake de gaslevering door Haarlem heeft samengesteld. De VOORZITTER: Do Dageiijksche besturen van Haarlem en Bloemen daal. De heer DE ROO geeft er niet veel om, dat B. eu W. van Haarlem aan deze zaak hebben meegewerkt, want onlangs gebeurde dit ook bij het voor stel van de overdracht van de Kle verlaan, welk voorste] toch door den Haar!. Raad werd afgestemd. De heer JACOMETTI vraagt een berekening te maken, hoeveel een fabr.ek mei buizenleïding zal kosteu die do geheele gemeente zal kunnen verlichten. Hij gelooft, dat men dan tot heel andere cijfers zal komen, dan de heer Laan. De heer BISPINCK wijst er op, dat het Haurlemsche menggas juist zeer geschikt ls voor verwa r min gsd oei ein den en als kookgas. Spreker is togen aanhouding. Laat men nu besluiten. Met het verleenen van deze concessie is geen kapitaal gemoeid, men heeft geen nieuw be drijf, geen personeel en geen risico. Men heeft alleen winst en bovendien kan men van de exploitatie van Haarlem veel leeren, nl. of zulk een bedrijf loonend is. De heer VAN STOLK is ook tegen uitstel. Men is hier gekomen met z'n stem in zijn zak. Laat men dus nu maar over de beginseLkweslie stem men. De VOORZITTER is hiertegen. De heer DE ROO ook. Er staat al leen op de agenda beslissing over de ilaarlemsche concessie, niet over den bouw van een eigen fabriek. Eenige leden wijzen nogmaals op don termijn van tien jaren, waarna men weer vrij van Haarlem is. Stemmen: Dan zijn we al lang door Haarlem geannexeerd. De heer BISPINCK: Juist, dan moe ten we nu ook geen gasfabriek gaan bouwen. Er wordt nu besloten tot aanhou ding van de zaak. DIo zal in de ver gadering van 4 December verder worden behandeld. Inmiddels zal ook het oude rapport van den Gemeente-deskundige die ad viseert tot den bouwen eener eigen fabriek, nog weer ter visie worden gelegd. Rondvraag. Bij do "rondvraag vroeg do heer KOOLHOVEN, om de verlichting der Kleverlaan ta veranderen. Door de boomen wordt het licht belemmerd. De VOORZITTER wil met de wet houders overwegen de lampen in 't midden van den weg te hangen. Geklaagd wordt over een sloot voor het huis van wijlen notaris Ter Hoff- steede. 't Blijkt, dat de belanghebben den niet voldoende medewerking ver leenen, om de sloot te dempen. Daar andere bewoners van den Overvecnsche weg betaald hebben aan de slootdemping, wordt hot on billijk geacht dezen onwilligen een premie te goven door op Gemeente- kosten de sloot te dempen. De heer BIJVOET informeerde waar do ligger der gemeente toch bleef. De VOORZITTER zegt, dat dit stuk reeds zes jaren bij Gedep. Staten in behandeling is. De heer BIJVOET vindt, dat Ge deputeerden dan niet snel werken. I-Iierua wordt de vergadering ge sloten. UMUiDEN. De staking. Gisteren geen aanvoer van trawler- visch. Slechts enkele kleine schuitjes met wat plalvisch. Wel is de geboy cotte stoomtrawler SI. Nicola as bin nen geweest, doch weder met do vangst vertrokken naar Vlaardingcn, omdat na lossïug geweigerd zou ge worden zijn het schip te proviandee ren en kolen en ijs te leveren. IN BESLAG GENOMEN. De reederij van den stoomtrawler „De Don", welke de vorige weck den schoener Wilhdmina te IJmuiden binnensleepte, liet voor een bedrag van f 50Ö0.genoemden schoener in beslag nemen. Woensdag is echter voor de gevorderde som zekerheid ge geven, zoodat het beslag werd opge heven. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek stelt da Bedaclio zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij conige regelen te mogen schrijven in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijnen oprechte dank. Vrijdagavond j.t. op mijn weg naar huis door de Barteljorisstraat gaan de, bleef ik (als 't ware gedwongen) staan voor bet Bioscoop Theater al daar. Met groote letters werd daar aan leder die het lezen kon of wilde, be kend gemaakt, de te verwachten ver tooning van de film „Van Kribbe tot Kruis". 't Is niet deze bekendmaking waar tegen ik mij kant. Zekerlijk wel te daarbij hangende plaat is het, die mijn diepe veront waardiging wekte. Ik had nooit kunne-n denken, dat io een tijd, waariu krijg gevoerd wordt tegen al wat ten meriscli In zijn gods dienst krenkt (getuige liet verbod te gen het opvoeren van sommige too- ncolstukkcn) dat een dergelijk recla- niemiddel geoorloofd is. Bedoelde gravure behoort absoluut niet thuis op dit terrein. De beeltenis waarvan de Voorgestel de ons heilig is, zal nooit een goed gekozen lokprcnt genoemd worden. l;k hoop mijnheer do Redacteur, en velen met mij hopen dit, dat door de- zo weinige regeie.i bevoegde autori teiten de noodzakelijke verwijdering van deze misplaatste opheldering om trent een publieke vermakelijkheid zullen inzien. Nogmaals mijn donk. J. SMIT. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Beroepen ie t oudl (Hof van Delft), M. Niemijer. te Uitwijk. GEREF. KERKEN. Beroepen te Krabbendijko B. A. Knoppers, cand. te Rotterdam. ACADE.MlSv.rlh EXAMENS. Amsterdam. Mei goed gevolg is afgelegd het dootoraal examen in de scheikunde door den heer A. F. H. Lobry de Bruyn; het candidaatsexa- men in de wis- en natuurkunde door den heer J. W. van Dalfsen. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen mejuffrouw L. A. de Fouw, geboren te Tilburg. Groningen. Geslaagd voor het eer ste gedeelte van het artsexamen de heer L. S. Limborgh Meyer. Leiden. Geslaagd candidaats-exa- men rechten mejuffrouw N. E. de Pin to examen Indischen rechtejijken dienst mr. B. Th. A. Westerouen van Meetercn. Gemengd Nieuws DE STORM IN AMERIKA. Omtrent den hevigen storm, die de oostelijke staten van Amerika teis tert, worden te New-York slechts spaarzame berichten ontvangen. Maar het blijkt toch, dat hij met on verminderde kracht voortwoedt en zoowel te land als te water reeds een aantal inenschenlevens heeft ge- eisclit. Op het Iluronmeer o.a. zijn Maandag drie schepen, vermoedelijk met man en muis, vergaan. Reusachtige golven slaan over liet strand van het Huron-, Erie- en Mi- chiganmeer, ovorstroonxen de straten van de aan die meren gelegen plaat sen en sleepen alles mede wat haar in den weg komt. Hoe groot het aantal personen ls, die in den sneeuwstorm liet leven heb ben verloren, valt nog niet met zeker heid op te geven, het schijnt echter vrij aanzienlijk te zijn. Te Cleveland in Ohio ziet het er, tengevolge van de hevige stormen, al lertreurigst uit. De stad ligt. onder een voetendikke sneeuwlaag. Melk is een weelde-arlikel gewor den cn wordt alleen nog maar ver strekt aan zieke zuigelingen en ook andere levensmïddeieu ziju haast m-.t meer te krijgen, daar sinds Zaterdag niets meer ingevoerd is. Het vervoer staat totaal stil, zelfs worden geen lijken meer naar de begraafplaats gebracht. Van Zondag tot Dinsdagnacht had het in één stuk gesneeuwd, waardoor thans reeds een scnade is aangericht van meer dau twee millioen dollar. Door den storm zijn de electrische in richtingen onklaar gemaakt, zood.it de halve stad in do duisternis ge huld is. Tot overmaat van ramp hooit er nog een hevige brand gewoed, dio mot haast bovemnenschelijko inspan ning werd bedwongen. Een telegram uit Port Huron (Mi chigan meldt; Thans staat vast, dat tijdens den jongsten storm op de groote meren zes schepen gezonken zijn op het IIu- ron-meer en honderd menschen liet leven hebben verloren. EEN DRAMA. Men vond te Territet, in een boot het lijk van een doodgeschoten em ployé van een scheepvaartmaatschap pij. Toen het lijk naar de woning werd gebracht, bleek dat de vrouw van den ongelukkige en twee kinde ren van 14 en 15 jaar eveneens gedood DE NOBELPRIJS VOOR LETTER KUNDE. De Nobelprijs voor letterkunde voor het jaar 1913 is toegekend aan den EngeLsch-Indisehen dichter Rabin- dranath Tagore. EEN MOORDPARTIJ. Men zal zich nog wel herinneren hoe korten tijd geleden een boeren familie werd uitgemoord door een jeugdigen knecht, die zich wreken wilde, omdat ziin baas hem een stand je had gemaakt In het dorpje Keranrouk, nabij Brest, is iets dergelijks gebeurd, zij het ook dat hier slechts één doode ge vallen is en de andere slachtoffers "er m---t een aantal messteken afkwamen. In het holle van den pacht is de knecht Troadec, die reeds negen jaar in dienst was bij den pachter Le Borg- ne, de slaapkamer binnengedrongen van het echtpaar en trachtte de oude lieden met zijn mes af te maken. Daarop doodde hij de grootmoeder en begaf zich naar het slaapvertrek van het veertienjarig dochtertje, dat hij wekte en verzocht met hem mede te gaan. Het meisje echter riep om hulp en vluchtte. Inmiddels waren de buren toegesneld, zoodat de moorde naar, die in nachtgewaad gekleed was. zich uit de voeten maakte. Tot nog to© is geen spoor van hem ge vonden. Troadec was een trouw couranten lezer en heeft indertijd de uitvoerig© verslagen over .de bovengenoemde moordpartij verslonden. Meermalen gaf hij uiting aan zijn verbazing, dat de jeugdige moordenaar zich had la ten arresteeren. „Ze zouden mij niet levend gekregen hebben", zeide hij dan. SPOORWEGONGELUK. Uit Montgomery (Alabama) wordt geseind: Een trein van den Central Georgia- spoorweg zn.lcte hij Clayton door een schraagbrug. Twintig personen wer den gedood en 250 gekwetst. De passagiers waren voor een groot gedeelte pleizierreizigers, die zich naar de kermis te Eufaula wilden he geven. AARDBEVING. Uit Lima wordt geseind. Volgens officieel© berichten uit de provincie Aymnres werden ?"0 men schen te Chnlhuanco. onder het puin bedolven De stad is denr de aardbe ving verwoest. DF PANAMA-TF.NTOONRTF.LT.TVG Het Britsche comité, dat zich ten doel stelt alsnog officieel© dee'nemin? van Engeland aan de Panama-tenloon- ste'Ung te San Francisco mogelijk te maken, heeft uit Washington de me- dedeeling ontvangen, dat aan nut congres zal w orden voorgesteld voor de goederen voor de tentoonstelling bestemd, vrijdom van invoerrecht te verleenen- President Wilson zou le vens aan het congres willen voorstel len do subsidie voor de tentoonstelling te verhoogen. EEN JAPANSCH STOOMSCHIP VERGAAN Uit Cairo wordt aan de „Tel." go- meld, dat het Japansche stoomschip „Madasan Maru", met kolen geladen en naar Port Said onderweg, in de Roode Zee vergaan zou zijn.. De ge heele bemanning zou verdronken zijn. BEILIS IN EN UIT DE GEVAN GENIS. Beilis is sederi- <un vrijspraak het voorwerp van een belangstelling, die, hoe goed ook bedoeld, hem waar schijnlijk in veel opzichten onaange naam zal zijn. Ofschoon de deur van het huis, waar hij woont, zooveel mo gelijk gesloten wordt gehouden en voor hel huis zeil een ueiuclieinent agenten geposteerd is, zijn toch hon derden ©r reeds in geslaagd tot hein door te dringen, terwijl een voortdu rend aangroeiende menigte in de straat renudreuteit om naar binnen te komen om Beilis geluk te wenschen Door twee impressario's zijn hem enorme sommen geboden voor een tourrié© door Amerika, een voorstel, dat niet van bijzonder fijnen smaak getuigt. Beilis, die door ellende en ontberin gen ziek en verzwakt is. vertelt hak kelend van hetgeen hij in den kerker heelt ondervonden, waar hij o. m. tweemaal daags aan den lijve gevisi teerd werd. Dan moest hij zich sieeus geheel o.ntkl&eden en zelfs de tong omhoog steken, opdat men kon zien, dat hij daaronder geen geheim mid del verborgen had. Dikwijls wa3 iic-t plun bij hein opgekomen om ©on einde aan zijn leven te maken, tenslotte echter, toen hij had bemerkt, dat liij uitgekozen was als een offer voor millipenen broeders, bad ik besloten het martelaarschap tot het einde toe 1e dragen.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6