Iimors Busus WRAAK. TWEEDE BLAD Woecsöag 19 Rovemlur 1913 OM ONS HEEN No. 1841 ült den Frassclien TIJö. V. Een van de schrijvers over het jaar 1813 zegt, dat de stemming tegen het Fransche bestuur niet zoo onmiddel lijk na Napoleon's tegenslagen in Rusland en te Leipzig in Nederland had kunnen uitbarsten, vranneer niet tal van personen, ook onder de hoogst geplaatsten, tijdens den bloeitijd van dat bewind door allerlei uitlatingen den geest van verzet hadden warm gehouden. Na het vertrek van de Stas- sart en de Celles werden in hunne papieren politierapporten gevonden, waaruit bleek, dat de Franschen dat wel wisten en ook de nomen van die xecalcistranten wel kenden. Een daarvan was do bekende Am sterdammer A. R. Falok, die op zeke ren dag de politie bij zich kreeg om huiszoeking te doen. Had hij er eenig voorgevoel van gehad of was hij ge waarschuwd? Zooveel is zeker, dat hij alles wat niet voor de oogen der poli tie bestemd was, tijdig vernietigd had. Sommige geschiedschrijvers meenen zelfs, dat hij het geweest is, die het volk tot den opstand aanzette, toen generaal Molitor inet zijn troepen uit Amsterdam naar Utrecht was gegaan, dat deze een beter geschikt punt vond om een waarschijnlijken inval van de verbonden mogendheden na den slag bij Leipzig te keeren. Het publiek verbrandde de huisjes der gehat! douane, maar dit ging met merkwaardige kalmte en orde. Dc bankier May vertelt er o.a. •van, dat de in brandstekors een spuit bij de hand hadden, om daarmee te werken, zoodra soms op andere wo ningen de vlammen mochten over slaan. Fransche adelaars en andere kenteckenen van de overheerschin'g werden mee verbrand. De oude Prins le Brun, zonder sol daten tot zijn bescherming, was zoo beangst door dit optreden, dat hij b(j, verschillende Hollanders, voor wie h;ij vriendschap gevoelde, raad inwon over zijn vertrek uit de stad. Het werd hom niet afgeraden en zoo ver trok hij den volgenden morgen, door niemand lastig gevallen en weldra gevolgd door den prefect do Celles.: Beide, le Brun en de Geiles, hadden er op aangedrongen, dat vooral de rust bewaard zou worden, zoo noodig door toevoeging van eenigo invloed rijke personen aan het „bestaande bestuur". Maar de omstandigheden lieten dat niet meer toe en, al had den verschillende personen het ook wel gewild, Falok en zijn vrienden wilden don anderen weg op en von den voor hun verlangen om een Ne- derlandsche regeering to stichten, aanleiding in ongeregeldheden door het volk en in do houding van de schutterij, die zich bij den opstand aansloot en alvast haar Fransche naam van Garde nationale met don Nederlandschen verwisseld en de Ne- derlandsche cummandowoordcn weer ingevoerd had. In een vorig nummer is meegedeeld, hoe van der Duyn van Maasdam, van Hogendorp en zeven anderen in den Haag het voorbeeld gegeven hadden. Op den morgen van den 17den No vember ging de Graaf van Limburg Stiruru naar Van Hogendorp en ver klaarde zich bereid, zegt Van der Palm, om het groot tooneel le openen. Een van de dochters van Van Hogen dorp vervaardigde de oranje-cocarde en hechtte hem dien op den hoed. Wei dra volgden de zonen van Van Ho gendorp het voorbeeld en de uitwer king? „Binnen weinige oogenblik- Feuilleton (Nadruk verboden). 93} Wie zou de overwinning behalen: de haat of de liefde? Meermalen had hij op het punt ge staan om aan den rechter van In structie te schrijven, maar altijd had de vrees voor Jenny hem er van te rug gehouden. Ilertignolles te emeeken dit huwe lijk te beletten, het voor altijd te ver breken, zou nutteloos geweest zijn, daar het leven van den Amerikaan sedert lung geen andere eerzucht had gehad dan dit huwelijk. Ook had hij er aan gedacht, naar Laurent de Soulaimes te gaan en tot hem te zeggen Ik ben Lazare Beerman, de moor denaar van Jactel. Dan had de graaf kunnen doen wat 'hij wilde. Maar op het laatste oogenblik aar zelde hij steeds voor het nemen van een zoo'n ernstig, besluit. Hij werd geslingerd tusschen twee ken," schrijft Van der Pafin, „prijk te de oranjekleur op aller hoofd en borst, haast praalde zij ook voor de venstens en wapperde voor alle win keldeuren. Huizen en werkplaatsen liepen ledig, de gansche bevolking kwam op de straten, de luelit weer galmde van. gejuich en gelukwen sten en uit veler oogen vloeiden vreugdetranen! En schoon het aan geen verwensching der Franschen ontbrak, schoon, welhaast hunne ade laars en wapenschilden ook bier niet langer geduld werden, nergens word echter geweld gepleegd en nergens ontdekte men sporen der voormalige tweedracht." Weldra trok ook de Fransche be zetting af, naar Gorkuni. Maar daar mee was de onafhankelijkheid toch nog niet verkregen, want er volgde een tusschentijd van afwachten en vreezem. Het leger der verbonden mo gendhedeu kwain voorloopig niet ver der dan Munster, de Franschen ver trokken niet uit Utrecht en Gorkum en zelfs zond de Stassart naar den Haag een brief, waarin hij met de he vigste wraak dreigde, wanneer men niet onmiddellijk ophieuw des keizers zijde koos. Menig hart heeft in die da gen angstig geklopt, maar van Stt- rum, van Hogendorp, van der Duijn van Maasdam en hunne vrienden hielden vol. Fagel en. do Perponcher vertrokken naar Engeland, om daar den Prins van Oranje op te zoeken en aan te dringen op zijn overkomst en de Schcveningsche reeder Pronck zond zijn schepen de Noordzee op, om de Engelsclie vloot te gaan zoeken. Van der Duijn van Maasdam en van Hogendorp namen het algemeen •bestuur óp zich in een proclamatie, die door haar eenvoudigheid treft. Alzoo dc regeeringloosheid veel is voorgekomen in de meeste ste den, door wijze voorzieningen van de notabelste Ingezetenen, maar het algemeen Bestuur ge heel verwaarloosd en in niemands handen is, terwijl het geroep van el-Ie zijden om zulk een bestuur, tot redding van hel vaderland, onze harten diep getroffen heeft: zoo is het, dat wij besloten heb ben, hetzelve op te vatten tot de komst van Zijne Hoogheid toe. Bezwerende al de brave Nederlan ders om zich te vereenigen tot ondersleuning van dit ons cordaat besluit. God helpt diegenen, die zlc-h zelve helpen! Het voorloopig bestuur te Amster dam was' toen' nog niet bereid, aan dén opstand mee te doen, maar wel sprekende taal en de komst van een paar honderd kozakken gaven einde lijk, dien doorslag. Langer duurde de i,aarzeling te Rotterdam: toen de ac-' teur Rosenberg met een oranjelint op het tooneel kwam, liet men nog toe, dat de Franschen hem gevangen na men en wegzonden. Een legertje on der Sweerls de Landas uit den Haag gaf aanleiding, dat de stad zioh voor Oranje verklaarde. Dordrecht, Haar lem, Gouda volgden, maar nog altijd kwam geen hulp van buiten. De bondgenooten hadden wel Groningen, Friesland, Drente en Overij-sel schoon geveegd, maar schenen niet voorne mens den IJsel over te trekken. Groote schrik veroorzaakto in deze dagen de herovering van Woerden, welke stad bij de opeisching door de Franschen verlaten was. Zij hielden er onmenschelijk huis, mishandelden, vermoordden zelfs tal van ingezete nen en brachten wagens vol geplun derd-goed naar Utrecht. In die dagen was het moeilijk, het vertrouwen er bij de menschen in te houden. Proclamaties, toespraken de den wel veel, maar de moedeloosheid, na zoovele jaren onderdrukking, was groot. Tot list nam men zijn toe- vlucht.Een gewoon Engelsch koop man, die in Scheveningen landde, kleedde zich op verzoek van het alge meen bestuur als officier van de En gelsclie vrijwilligere en vertoonde zich in dat costuuiui in den Haag en Rotterdam. Meer had de menigte niet noodig, om aan de naderende hulp van de Engelsehen te gelooven. Ook tegenstrijdige gevoelens: haat jegens Bertignolles, en vrees, Jenny on gelukkig te maken. Zoo wachtte hij, zonder een besluit te kunnen nemen. Evenals Marie-Rose bleef hij ver borgen en hield zich toch op de hoog te van alles, wat er in het huis van Bertignolles gebeurde. Ilij wist, dat de voltrekking van het huwelijk op Maandag van de vol gende week was bepaald, en dat het huwelijkscontract heden zou getee- kend worden. Toen ging hij uit, zonder voor-, zorgsmaatregelen en begaf zich naar de Friedlandlaan om recht te doen. Maar voor het huis gekomen, waar hij zooveel gehoopt en in het geheim bemind had. waar het berouw over zijn misdaden hem had gekweld en waar zijn haat was geboren, aarzelde hij Zijn moed was gebroken, klein en nietig gevoelde hij zich. Hij vluchtte en dwaalde door Pa rijs tot de avond viel. Toen kwam hij weer voor het huls iu dc Friedlandlaan. Geen enkel gevaar vertoonde zich. Het was alsof Gaume en al de an deren, die hem vervolgden en tracht ten op te sporen, eensklaps verdwe nen waren en van hun plan hadden afgezien. Hij werd niet bespied. Geen enkel verdacht gelaat vertoon de zich- 1 werden er aan de Fi*fm«chen brieven in handen gespeeld, dat 3000 Russen met 10 kanonnen in aantocht waren. Toen was evenwel de tijd van ang stige afwachting weldra voorbij. De gebeurtenissen volgden elkaar nu snel op. De Fransche bezetting te Utrecht onder Molitor die de stad geterrori seerd had en herhaaldelijk gedreigd met oprukken naar Amsterdam, ver trok toen de aankomst van kozakken1 te Amsterdam bekend was. Op den 29sten November kwam de eerste En- gelsche hulp te Scheveningen, de be zetting van Amsterdam werd met 1300 kozakken versterkt en den 30sten stap te de Prins van Oranje te Schevenin gen aan wal. - En daarmee waren de dagen van de overheersching ten einde. Wel kon de Prins uit Engeland niet de welvaart meebrengen, die Nederland zoolang verloren hadin de eerste jaren van zijn regeering heeft het land zich alleen langzamerhand kun nen herstellen van den schok, dien het had ondergaan. Maar het was weer vrij geworden. De vreemdeling regeerde niet meer, de voorvaderlijke zoden en gebruiken wa ren weer in eere, men mocht opnieuw ongedwongen Nederlander zijn en de landstaal spreken en schrijven, die in de jaren van de inlij>ving op den ach tergrond gedrongen was. In een laatste artikeltje volgt nog een en ander over den terugkeer tot de vrijheid in Haarlem. C. P. Buitenlandsch Overzicht De Ëa9kanvulkaan. Nieuwe V redesonder'han- <3 e 1 in gen. Maandag zijn te Konstantinopel de vix-desonderhancielingen tusschen Turkije en Servië begonnen Men verwacht, dat de onderhande lingen slechts zeer korten tijd zullen duren. Nieuwe vertragingen inzako Albanië. Te Woenen zijn twee tijdingen ont vangen omtrent leden van de inter nationale commissie voor de vaststel ling van de grenzen van Albanië, nl. lo. dat de Oosten rij ksche vertegen woordiger consul-generaal Bilinski, is overleden en 2o. dat het Duitsclie lid, consul-goneraal Winckel, door een dollen hond is gebeten en naar het Pasteur-instituut te Na,pels moest .worden overgebracht. Koning Ferdinand van B u l g a r ij e. De Koning van Bulgarije ls naar Weenen vertrokken. De toestand In Mexico. Do bladen te New-York bevatten te legrammen uit Mexico, meldende, dat de Duitscho gezant Hilitze verkin arde aan Duitscho kooplieden, diajt de Ver- eenigde Staten voornemens zijn do •blokkade dar Mexico an so lie havens over drie dagen te beginnen. Een telegram uit Vera cru/, van den kapitein van het Amerikaansche pant- sorschip „Nebraska" moldt, dut do genera,al der constitutionaiïsteu Aguilar het gebied ten zuiden der ri vier Ponapo bchoerscht. De constitu- tionalistisdic chef te Tangujo ver klaarde, dat hij in overeenstemming met, de bevelen ,vun generaal Carran- za voornemens is bet bestuur van de pet.roleum-streek op zich te nemen en de inkomsten te ontvangen, die tot dusver ter beschikking stonden van de bondsregeering. Toen do regeering der Vereenigde Staten geneigd scheen 't op een ac- c-oordje te gooieD met de constitutio nalisten, is door velen daartegen ge waarschuwd, omdat... deze minstens even erg zijn als Huerla. en zijn vol gelingen. Dat blijkt luist gezien te zijn. Want bloeddorstiger dan de consti tutionalisten na de inneming van Juarez op do grens van TextuS, hadden do aanhangers van Huerta zich zeker niet kunnen butooncn. De inneming van de stad werd nl. gevolgd duur een „o-rjgy of executions", zooets één van dc berichtgevers het in ztjn blad uitdrukt. De Amerikanen, die te Juarez ver toefden en naar El Paso, dat door een brug met eerstgenoemde siud verLon- den is, terugkeerden, vertellen aller lei ijselijks van de slachting, die op do overgeving volgde. Zonder pardon werden de geven,genen doodgeschoten en bet eenige antwoord, dat men de officieren, die verzochten voor een Ten huize van Bertignolles vierde men feest. Het huwelijkscontract was in den namiddag geteekend, het diner was afgeloopen en nu werd er in den salon gedanst. Romain bleef voor het. huis staan, besluitenoos wat hij doen zou. Eensklaps stak hij de straal over. De koetspoort stond half open. Hij trad binnen. Daar iedereen hem kent; is geen der bedienden verbaasd, hem na een korte afwezigheid terug te xien ko men Allen groeten hem beleefd, want men weet, dat hij de vertrouweling ts van den meester. Door de achterdeur gaat hij het huis binnen en bereikt langs de dienstbodentrap zijn kamer, waar van hij den sleutel heeft gehouden. Zoo is hij dus opnieuw, en zondor dat Bertignolles het weet, in dit huis en bij haar, die hij bemint. Beneden zich hoort hij de dansmu ziek en het geschuifel dc-r voeten van de dansende paren. Hij meent Jenny te zien aan den arm van Laurent en lijdt hetzelfde, wat hij op het bal-masqué geleden heeft, toen hij zijn haat en gram schap niet kon bedwingen. Hij verlaat zijn kamer. Hij gaat naar beneden, zonder tc weten wat hij wil doen. Het is donker in de gang en od de kriicorana of rechtbank tc worden te rechtgesteld, waardig keurde, was dat do geweren op hen werden aangelegd. Te Washington heeft dit optreden der constitutionalisten een buitenge woon slechten Indruk gemaakt en do oppositie nog versterkt in haar verzet tegen de opheffing van het embargo cp wapens, diaar zij overtuigd ls, dat hot lood om oud ijzer ls, of ïlnerta of Carmnza aan hel hoofd der Mexicaan sche regeering staat. Abraham Fiscber.ds Zuid-Afrikaan De heer Abraham Fischer, de mi nister van bmnenlondfiche zaken in het kabinet der Unie van Zuid-Afrika, is overleden. Abraham Fischer werd in 1850 in de Kaapkolonie geboren, maar op jeugdigen leeftijd vestigde hij zich in den Oranje Vrijstaat, waai- hij een zeer belangrijke rol zou spelen. In 1878 werd hij lid van den Volksraad, in 1896 lid van den Uitvoerenden Raad. Toen het conflict tusschen En geland en Transvaal uitbrak, een con flict waarin de Omnje Vrijstaat door het nieuwe :erbond met 't ransvaal vverd' betrekken, nam Fischer aan de onderhandelingen, die den oorlog voorafgingen deel hij diende o.a. als toik bij het onderhoud tusschen president Krvger en Sir Alfred Miiner te Bloemfontein. Toen de oorlog was uitgebroken, werd Fischer benoemd tot lid van het vermaarde drieman schap, dat naar Europa en Amerika werd gezonden, om moreelen en fi- naneïtelen steun to vinden voor do belde strijdende republieken. Het drie manschap, waarvan naast l'riecher de heer Wolmarans en Wessels deel uit maakten. Na de sluiting van den vrede keer de Fischer naar Bloemfontein terug, waar hij de leider werd van de orga nisatie der nationalisten: de Orangia Unie. In 1907 kreeg de Oranjerivierkolonie zelfbestuur. Bij de verkiezingen be haalde do Orangia Unie een schitte rende overwinning en de leider der partij trad nu op als eerste minister der kolonie. Als zoodanig nam hij deel aan de voorbereiding van de slichting dor Unie en na haar tot standkoming narn hij zitting als minister van landen in het eerste Unit-kabinet ouder generaal Botha,, van wien hij een trouw volgeling bleef. Na de aftreding van minister Huil werd Fischer tevens belast met het beheer van het departement van bin- nenlandsche zaken en hii behield bei de portefeuilles, tot do uitbreiding van het ministerie in September jl, •toen lt.ij het ministerie van landen op- aaf. Bij het conflict tusschen Hertzog en Botha kwam Fischer voor een zeer moeilijke keuze te slaan, en het was zeker wel een versterking van de po sitie' van Botha, dat Fischer, die eerst nog pogingen had gedaan de strijden de partijen te verzoenen, ten slotte de zijde van den Transvaalschon staats man, bleef houden h-oezeer ook in den, Vrijstaat een sterke stroorning zich togen hem verklaarde, in Augustus van dit jaar begaf Fi scher zich naar Engeland, om te wor den beëedigd als lid van den Privy "Odüncïl, waartoe hij was benoemd. Na zijn terugkeer uit London in -Zuid- Afrika was hij lijdende. De dood van Fischer brengt gene ra,al Bntha weer nieuwe moeilijkhe den het zal dezen niet zoo gemak kelijk vallen, de open gekomen plaats te deen bezetten. Fischer .vormde een band tusschen regeering en Vrijstaat waar de lie:t.zcg-beweging het krachtigst is en liet zal moeilijk zijn eon goeden plaatsvervanger voor hem le, vinder- Bij de verdeeldheid onder de Atri- kaanders is het verlies van dezen ouden voorman, die nog een eenigs- zins bemiddelende positie innam, zeer zeker bijzonder to betreuren. Allerlei Ulster en de Home Rulewet voor Ierland. Do „Tintos" doet de zeer belang rijke mededeel in g, dat de minister president Asquith voornemens is aan den leider der oppositie voorstellen te doen betreffend© Ulster. A squid: zon Bonar Law tot een i.e- spréichig ujlnccdigen en deze bespre king zou op een vasten grondslag plaats hebben de regeering zou nl. aanbieden Ulster voor een bepaald aantal jaren uit te sluiten van de ho me rulewet en een zelfstandig bestuur té laten' alleen zou Ierland voor het tijdelijke gemis van lust rijke Ul ster -schadeloos worden gesteld. De „Westm. Guz." bevat een hoofd artikel waarin wordt opgemerkt, dat de mededeelii,gen van de „Times" voorbarig zijn. maar waaruit in elk geval wel blijkt dat da regeering over leg in de moei'uke, gevaarlijke Ulstor- quaaslie wenscht Maar de „Westm. Gaz." waarschuwt voor onlhuJMngen en beschouwingen over de onderhan- trap, on er is niemand, En wat had hij ook te vreezeu? Alleen een ontmoeting met Bertig nolles. En wat zou deze tegen hem kunnen doen? Toch bleef hij slaan, voor hij den voet zette op de trap, die naar de kamers van Jenny en Bertignolles geleidt. "Een geluid van stemmen drong tot heiii door en nog altijd klonk hem die dansmuziek spottend in de ooren. Daar hoorde hij «beneden zich zacht spreken. Hij daalde eenige treden af. Hij buigt zich over de leuning der trap. Daar ontdekt hij een jongen man en een meisje, die op een sofa In de vestibule hand in hand zitten te pra ten. Romain drukt de hand tegen het hart. als om het heftige kloppen er van te beletten, want in dit paar beeft hij Laurent en Jenny herkend. Gemakkelijk kan hij hun woorden verstaan, hoe zacht zij ook sjireken. Jenny spreekt, want bij, ernstig en bijna treurig, gevoelt in zijn hart niets voor het arme meisje O, mijn Laurent, boe gelukkig ben ik. Zio eeris om ons heen. Alles schijnt ons toe te lachen. Zie eens, hoe gelukkig mijn vader is, hoe zelfs uw moeder haar vreugde ternauver- Üelingen. „Indiër Üe plannen of ver onderstelde plannen der regeering in de oppositie-pera al worden geëxploi teerd eer ze nog bekend zijn aan de mee6t belanghebbenden, zal reeds in den aanvang do mogelijkheid om tot een schikking in de Ulstersclie quaes- tie te komen verijdeld zijn. Wij raden daarom alle partijen ziel: te onthou den van voorspellingen over de actie van het kabinet, zooals de „Times" brengt, en de onderhandelaars onge stoord en rusti g aan den arbeid te la ten. Er lean nog geen sprake zijn van bepaalde voorstellen, alleen van een gedachtenwlsseüng, en bi] de groote moeilijkheden die het vraagstuk biedt, moet men vrij uit en vertrouwelijk met elkaar kunnen spréken. De ministerleele Daily News en de Daily Chronicle ontkennen, dat Let kabinet ten opzichte van Ulster plan nen koestert De Regeering en de, Doema in Rusland. Zes maanden lang heeft, de Russi sche rogeoring de Hïjksdoema. geboy cot; zes maanden lang heeft seen mi nister of adjunct de vergaderingen' bijgewoond, en heeft de regeering"de Doerna als niet-bestaande behandeld De Doema kon doen en zeggen, wat zij wilde, de regeering reageerde er niet op. En dat was de vierde Doema nog wel, die na wijzigingen van de kies wet. eindelijk was gekozen uit bijna louter vooratanders van de regeering uit consonatief-reacfïonairen. uit Echt-Russiscbe mannen. De boerenafge: aardlgde Markof had voor 6 maanden bij de behandeling der begroeting, de regeering herin nerd aan het woord: „Gij zult niet stelen". En dat hadden de ministers zich zóó aangetrokken, dat zij dc vergade ring verlieten en zwoeren, er niet meer te zullen komen, voordat de/e beleed igimr gezoend was. Zes maanden bleef ?li oneezoend. En zes maanden vermeden de leden der regeering elke aanraking met de Doema en haar leden. Thans heeft Markof excuses aange boden. Hij had de regeering' niet be doeld. Als de president hem niet da delijk het woord ontnomen had, zou dat gebteken zijn. Heel duidelijk zijn zijn excuses niet, maar de eer dei- ministers is nu ge red en 't conflict is uit den weg ge ruimd. Uit den Elzas. Naar aanleiding van het gebeurde met den luitenant von Forslner en zijn uiting over een Elzas se r ..Wac kes" schijnt in sommige kringen het voornemen te beslaan van dat scheld woord een eeretitel te makèn, onge veer zooais hot woord Geus" afge leid werd va?: de woorden waarmede Barlavmont de edelen, die het smeek schrift aan Margaretha van Parma kwamen aanbieden. aankondigde: ,,Ce ne sont que des gueux!" Tn. een der Etraatsbnrgvche bladen wordt oen „Waricés"-congres breien-- ge-roenendoor den advocaat Stfév© te. Straatsburg. Deze zet in de bijeen roeping het doel van het congres op deze wijze uiteen. „Het Wa-ckescongros heeft ten doel den Elzas ,d.i. het Rijkstand) tof zijn natuurlijk recht der gelijkheid met de overige Du if sche- stammen te bren gen. Alle Wackes in het 'Rijksland 'worden voor dat doel tot het cóngreé. dat op 23 November zal plaats hebben, uit.gftnon<%d Iedere- Wackes mag spreken i?i zijn moedertaal. Voorstel len kunnen slechts in hesnr-aking en in stemming uorden gebracht, zoo zii schriftelijk bii den biieenroener vnn het congres z'jn ingediend. Tiideqs dén duur van het congres moeten allé sprekers zich in hunne redevoeringen bedienen van de woorden „Mithürger- Wackes" en Ihr" de Wackes onder elkaar moeten zich, op poene van een nikkel, bedienen van het woord „Du", ten minste als niet het woord „Ihr" gebruikt wordt. Als hel geheele congres in dien geest wordt gehouden, kan het zeer genoe glijk worden warneer ten minste de polihe er geen stokje voor steekt. De „Straatsburger Post" vreest daarvoor, cn geeft den gernoedelijken raad, het „Wacke-s-Congres" man- niet te lateu doorgaan. De Fransche Ki es w e t. De Kamer heeft het geheele wets- ontwerp op de kiesreehthervorming aangenomen met 333 stemmen tegen Do Indiërs inZui d-A f r k a. Er hebben te Ladysrnïlh ongeregeld heden plaats gel ad, nadat de rechter een duizendtal Indiërs had toegespro ken. De opstardelingen werden uit eengedreven door de politie, zonder dat deze van wapens gebruik maakte. De toestand wordt echter als zoo ernstig beschouwd, dat men het gera den acht de pohtie te wapenen en een gewapende burgerwacht op da been te brengen. nood kan verbergen. Hoe lief heb ik haar, uw moeder. Zij moet bij ona blijven, wilt gij, Laurent? Hoeveel zij ook van Michel houdt, zijt gij tocl:, ondanks alios, haar uitverkorene. Zij zal er met vreugde in "toestemmen, bij ons te blijven, dat wee! ik zeker. En Gilberte moet ook dikwijls bij ons komen. Ook haar heb ik lief als een zuster. Gij antwoordt niet, mijn Lau rent. Lachen die zoete plannen van huiselijk geluk u niet toe? Ja. zeker, Jenny, en ik dank u, dat gij aan dit alles gedacht hebt. ls dat niet zeer natuurlijk, nu uw familie toch do mijne wordt? Jenny 'leunde leeder op zijn arm en vroeg: Houdt gij van reizen, Laurent? Zeer veel. Waar zullen wij Maandag, als wij getrouwd zijn. dan heengaan? Ik weet het niet, Jenny, ik heb er nog niet aan gedacht Foei: Trouwens. Ik laat bet geheel aan u over Neen, Laurent, neen, zoo wil ik het niet. Ik tel nu niet meer mee, ik besta niet meer. Gij alleen, gij wilt, gij beveelt en ik gehoorzaam. Ik wil uw minste wen&clien in uw oogen lezen, opdat ik er aan voldoen kan voor ge ze hebt uitgedrukt. Waar zul len wij heengaan, mijn Laurent? Ik ken zoowat alle landen der wereld, Binnenland TWEEDE KAMER. Men seinde ons Dinsdag uit Dan Haag over de ochtendzitting Bij 't debat over de Indische Begroo ting vervolgde de heer Rutgers zijn rede over de ouderwijs-regeliugen, vooral op Soemba. Ilij ontkende, dat daar monopolie voor zending heerscht Voorts verdedigde hij de overdracht der scholen in de Minahassa. lu het algemeen verwierp hij de beschuldi ging van gedwongen kerstening, al handhaafde hij de meening, dat Ne- derJand als christelijke mogendheid geroepen is de zending te steunen. Spr. nam den gouverneur-generaal vooral m bescherming tegen de be- scnuldigingen van de Indische pers, die Harerzijds tot godsdienstoorlog opwekte. Omtrent de verhouding van den Minister tot den gouverneur-gene raal netoogae spreker, dat ovor leg ging van ue gevoerde gedacüteuwissc- ling gev.enscJit is, om het gezag vau den landvoogd. Eindelijk hieef hij den Minister ver antwoordelijk aohten voor zijn uitin gen tijuens de verkiezingen, maar de Minister was hem na zijn optreden in dit opzicht meegevallen. Ais deze Mi nister streeft naar eendracht, dan kou hu nok <Jp den steun der rechter zij ae rekenen. De neer de Savornin Loiunan be toogde vervolgens dat de gouv.-gene- raal gèen christelijke politiek iüsd ge voerd, maar de juiste politiek, die ons stoo-isiecn', vordert. Lette men op do feiten, niet op praatjes ui de Kamer en de pers, op de Houding van do Waai Mulefijt tegenover lodiè, dam bleek mets van een met weerzin te rugkomen op de vroegere politiek, nopeus zending en onderwijs. De heer de Waal Maieiijt zoowel als de neer ldenburg traden niet pro pagandistisch op, maai- ais staats lieden volgens wet en plicht. Geen enkel feit rechtvaardigde de vreés vooi gevaar, vooral niet de passar en Zondags circulaires, waarbij spr. na der stilstond. Daarna behandelde hij de onder wijszaak. (Reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag ingenomen). Wij hebben omtrent bet debat ovel de Indische Begrooting nog te con- stateeren dat de heer De Savornin Lohman, die na den he6r Rutgers nog het woord voerde, de onderwijs politiek der vorige- Regeering nader in bescherming nam, betoogende dat er van dwang op de Mohammedaau- eche bevolking nooit iets is bewezen. Ook spr. en zijn partijgenoot-en willen Java en Judië gaarne Christianiseeren, maar in volle vrijheid voor de be volking, zonder eenigen dwang of rechts! reekschen invloed van de over heid. Noch in de Minahassa, noch op Flo res of'Soemba was dat dan ook 't geval. Daarna stelde de spr. in het licht dat de Gouv.-Gen. ldenburg nooit is af geweken van de vroegere, werkelijk! liberale lijn in de koloniale onder wijspolitiek, maar dat men he?i des niettemin hij de verkiezingen wegens zijn christelijke beginselen bestreed. Thans is de kalmte teruggekeerd en ook spr. meende dat de Min, terecht samenwerking met den Landvoogd mogelijk achtte en wenscbelijk. Hij eiodixde met een kritiek op 't betoog van den heer Bos, die geheel was af geweken van de waarlijk juiste be- ginse'en van Thorbecke op dit gebied. In de middag-zitting kwam de Mi nister vod Koloniën, do heer Pleyto, aan het woord, om de IA zoo riten wil 15 sprekers bij het al?e?neoa debat te beantwoorden. De Minister, die op alle besproken punten diep iü- grae in zijn rijk gedocumenteerd be toog. kwam er niet mee gereed, zoo dat hij zijn rede hedenmorgen nog zal voo.rtze.tten. De Minister dankte de sprekers die zijn optreden welwillend beoordeeld hadden. I-lij zonderde den heer Van Veen daarbij uit, me uit het oog ver liezende dat de Min. optrad in een extra-parlementair Kabinet, niet steu nende op het concentratie-manifest, da: over de koloniale politiële zweeg, alleen gebonden was door hetgeen in de Troonrede over Indië ie gezegd, niet docr hetgeen hij als Kamercan- didaat tijdens de verkiezingen sprak, al nam hü daarvoor nog de verant woordelijkheid op zich, voor zoover hij meende dat tegen de politiek dér gedwongen kerstening moest worden opgekomen. De Mi», had den Gouv.- Gen. niet in het delist gebracht, even min had hij tot godsdienststrijd aan gewakkerd. veeleer verdraagzaam- want mijn vader heeft mij overal meegenomen. Zullen wij naar Vene tië gaan, mijn Laurent, vindt gij dat goed? Naar Venetië dan, Jenny, zei hij, omdat gij het zoo wilt. Daar hij zich gedwongen, beklemd om het hart gevoelde, wanneer hij met haar alleen was, voegde hij er bij Willen wij weer naar binnen gaan? Verveelt hel u dan, met mij al leen te zijn? Maar, Jenny! Wie kan zich daarover verwon deren? Laten wij dan hier blijven, Jem hy. Neen, neen. wij zullen naar bin nen gaan, als gii het wilt. Laurent. Haar gelaat naderde dat van den jongen man en zij fluisterde: Gii ziet het. miin vriend, ik zal u altijd gehoorzamen. Zij lachte hem teeder toe- Zij jpecj} de hand van Laurent en drukte «Jic aan haar lippen. Romain Goux kon alles zien. Tranen van woede kwamen hem ia de oogen. Laurent cn Jenny verdwenen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5