ÉÜLEH'S Dm WRAAK. TWEEDE BLAD nderdag 20 November 1913 Binnenland NIEUWE WETSONTWERPEN. Naar 't Hbld. verneemt zijn aan de betrokken departementen in voorbe reiding: een wettelijke regeling van de Paardenfokkerij, een herziening van de Jachtwet en van de Veeartse- nijkundige Wet. DE INDISCHE GEÏNTER NEERDEN. De Minister van Koloniën hcefl in de Tweede Kamer verklaard, dat het niet de bedoeling is, Douwes Delckor, Tjipto on Soewardi voor goed uit In- dië te verbannen. Wanneer de Java nen tot hem komen en blijk geven van veranderde gezindheid, dan zal hij met den gouverneur-generaal in overleg treden, om tegenover hen cle mentie te betrachten. Deze medeileeling werd met eenige: bravo's ontvangen, zoo meldt de Tel.- ©orrespondent. KOLONIAAL INSTITUUT. Men meldt ons uit Amsterdam: De Raad van Beheer van het Kolo niaal Instituut heelt, in verband met de voorbereiding der afdeeling voor1 tropische hygiëne, aan den directeur dier afdeeling, dr. J. J. van Loghem, opgedragen een informatiereis te on dernemen naar Noord-A frika ter b© etudeoring van de in Egypte, Tunis en Algiers genomen maatregelen tot bestrijding van ziekten (assainecring van steden, inrichting van quarantai ne-stations, maatregelen tegen Mek kagangers) cn tot het aanknoopen vun betrekkingen met in die landen gevestigde wetenscliappcMjke instel lingen op hygiënisch en ziektekundig gebied. HET NED. LANDBOUWCOMITé. Van welingelichte zijde wordt me degedeeld dat de onlangs vermelde ge ruchten, volgens welke het plan zou bestaan het Nederlandsch Lamlbouw- comité op te heflcn, ongegrond zijn. LIBERALE UNIE EN DE CONCENTRATIE. Men meldt uit Den Haag Door een der aan leden sterkste af- deelingen van de Liberale Unie zal aan het hoofdbestuur dier vereenl- gïng het verzoek worden gericht om niet langer te wachten met het bij eenroepen eener algemeen e vergade ring, althans niet lot het aanstaande voorjaar, on dat wol in verband met de zoo zeer noodige beslissing betref fende bestendiging dor vrijzinnige concentratie, welk punt in de reeds gehouden jaarvergaderingen van den Bond van Vrij-Liberalen cn van den Vrijz.-Dem. Bond aan de orde ls geweest. NIEUWE WANDELLEERAARS VOOR TUINBOUW. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde ont vangt sedert jaren een subsidie van de regeering van f2000 voor twee wandelleeraars: een voor de bloemis terij en een voor groenten- en vruch tencultuur. Toen dit voorjaar de heer Schut- tevaer te Nijkerk als wandelleeraar bedankte deed het hoofdbestuur een oproeping en aan sollicitanten ont brak het niet, Nu verneemt men, dat er niet één, maar vijf gekozen zullen worden, zoodat niet alleen de keuze der spre kers grooter is geworden, maar on getwijfeld ook de onderwerpen waar over zij beschikken. MEDICI EN ZIEKEN FONDSEN. Naar aanleiding van' het bericht over den op handen zijnden strijd tus- schen medici en de ziekenfondsen Ln Nederland kan 't Hbld. nog mededee- len, dat door de Centrale Organisatie van Ziekenfondsen aan de leden van de Nederlandsche Maatschappij tut Bevordering der Geneeskunst is ver zonden een schrijven, waarin alleer- eerst wordt gezegd, dat de Troonrede heelt geleerd, dat de Ziektewet zal worden aangevuld met een wet, die in het bijzonder zal handelen over geneeskundige behandeling aan ar beiders te verschaffen, die reeds voor ziekengeld verzekerd zijn, waarbij is te vreczen, dat er een nauwere band zal komen tussche^ de zieken- Fe u11 i etc n (Nadruk verboden). 94) De deur van den salon werd ge opend en een zee van licht drong naar buiten, tegetijk met het vroolijk gglach der meisjes, die zich aan het aïhsvermaak overgaven. Ilomain Goux zei voor zich: Dus ik zou alleen moeten lijden? Neen, neen. Vastberaden ging hij de trap af. DE BEDREIGING. Jenny had drie eenvoudig gemeubi leerde kamers voor haar in gebruik: een salon, waar het meisje bijna al tijd zat te lezen, te werken of te stu- decren, een slaapkamer en een toi letkamer. Zij had een kamenier, maar deze had meestal weinig te doen, daar Jenny zeer eenvoudig was en zich meestentijds zelf kleedde en kapte. Toen Romaïn dien avond de trap- ncn af kwam, waren de vertrekken kassen en de ziekenfondsen, dan in het ontwerp-Talma het geval was. „Ten tweede," zegt de circulaire verder, „zal het nog wel eenige jaren duren, vóór de Ziektewet in werking treedt." „Het eerste is vrij'zeker voor de ge- neesheeren minder gunstig, ofschoon men zal moeten afwachten wat de aanvullingswet zal brengen. „Het tweede is daarentegen voor de medici gunstig, want nu hebben zij meer tijd de organisatie te verster ken. De aanvullingswet van minister Treub zal het stellig noodzakelijk maken, dat de geneeskundigen zich bijtijds voorzien van krachtige goed ingerichte ziekenfondsen en gelukkig is het dan ook, dat de afdeelingen bijna overal daaraan met voortva rendheid doorwerken. „Het zal natuurlijk niet gelukken reeds met 1 Januari 1914 over het ge- heele land die fondsen gereed te heb ben en toch is het gewenscht, dat i reeds met 1 Januari 1914 de medici zich hebben uitgesproken of zij aan de Centrale Organisatie willen mede werken en of zij aan die instelling, die dienen moet om in de toekomst hunne belangen te beschermen, van dien datum af reeds wenschen bij te dragen. „Het is u bekend, dat de gestorte bedragen slechts voor een deel dienen voor de te maken kosten en dat bij ruime deelneming spoedig de kosten uit de te kweeken rente betaald kun nen worden. Voor de gestorte gel den zullen dus aandeelen in het fonds der Centrale Organisatie worden af gegeven en het is te verwachten, dat op de wijze, hij huishoudelijk regle ment te bepalen, na eenige jaren het grootste, deel der stortingen kan wor den teruggegeven. „De bedoeling hiermede is, dat de nu levende geneeskundigen niet zul len behoeven te offeren ten bate van de later levende. Deze mogen tevre den zijn met en dankbaar voor de nuttige instellingen, die de Neder landsche Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst voor hen heeft opgericht. Niemand behoeft zich dus door de te storten bijdragen te la ten weerhouden van toetreding." Den leden wordt ten slotte ge vraagd om door invulling van een aangehecht formulier zich aan te sluiten aan de Centrale Organisatie. ONTSLA G-BEISIIUIZEN. Maandagmiddag te één uur verga derde het schooltoezicht, bestaande uit den inspecteur van het lager on derwijs, den districts- en arrondisse- ments-schoolopziener, ten gemeente huize to Stedurn, naar aanleiding van de zaak: ontslag-Beishuïzen. De beide daarin betrokken onderwijzers wer den afzonderlijk ondervraagd, zoodal. nu zeker eerstdaags de uitspraak van Gedeputeerde Staten mag worden tegemoet gezien. (P. G. Ct.) ONTSNAPT. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel.: De veldwachter te Moordrecht be trapte een persoon, L. S., die daar een fiets trachtte te verkóopen voor f 11. Vermoedende, dat deze te Rotter dam gestolen was, nam hij dien per soon in arrest en vertrok met hem naar Rotterdam om een onderzoek in te stellen. Nauwelijks aldaar aange komen,- zette de dief het op een loopen en is niet meer terug gevonden. De fiets bleek werkelijk te Rotterdam ge stolen te .zijn uit een sigarenwinkel aan het Noordplein, ten nadeel© van een schilder. DE GEHEIMZINNIGE VEP.GIFTI- GING'TE AMSTERDAM. Door de justitie is een uitgebreid onderzoek ingesteld, om te ontdek ken, door welken apotheker H blauw zuur verkocht werd. Naar de TeL verneemt, strekt hei onderzoek zich zelfs buiten Amster dam uit. Begrijpelijk is het, dat de familie nog steeds onder den indruk van het voorgevallene verkeert. Zelfs beeft men een veiligheidsslot op de buitendeur doen aanbrengen. De zoon, die wel in de ergste nia'.-e met het geheimzinnige vergif kennis maakte, ondervindt thans nog de ge volgen van vergiftiging door plotse ling optomende duizelingen. ZWARE MISHANDELING. Te Hengelo (O.) werd de fabrieks arbeider E. Dinsdagavond op een af gelegen voetpad door twee mansper sonen aangevallen, die hern zoodanig met een gummistok sloegen, dat een zijner beenen brak. De daders maak ten zich daarna uit de voeten. Met vaa Jenny ledig. In den salon brandde licht. De deur er van, die op den gang uitkwam, werd nooit afgesloten. Bo- maiu was lang genoeg in huis ge weest om dit alles te weten. Onder aan de trap bleef hij slaan. Aarzelde hij? Neen, hij vreesde overvallen te worden duor een der gasten of een be diende. Maar er was niemand op het óogen- blik. Hij liep <le gang door, opende dei deur en trad binnen. In den salon was het tamelijk moei lijk zich te verbergen, want er ston den slechts kleine damcsmeubelen en lage stoelen. Gelukkig hinger er voor de ven sters lange, zware gordijnen, waar achter hij zich kon verbergen. Daar wachtte hij. Het was geen groot feest, dat Be-r- tignolies gaf, maar het was slechts een huiselijk partijtje. Het was ul laat. Verscheiden gasten waren reeds heengegaan. Jenny verliet den salon, na af scheid te hebben genomen van Lau rent en kwam overgelukkig op haar kamer. Haar kamenier kwam tegelijkertijd binnen, maar zij zond haar weg, daar zij haar -diensten niet noodig had en moeife wist E. kruipende den straat weg naar Bornc te bereiken, waar hij door een voorbijganger werd opge merkt. De politie zoekt ijverig naai de daders, zoo meldt de Tel. UIT DEN GEMEENTERAAD 1 VAN ZAANDAM. De Raad heeft een begin gemaakt met de behandeling der gemeentebe- grooting. De eerste avond werd go- heel in besla# genomen met het voe ren van algemeen© beschouwingen in eersten iermijn De heer Feisser, die de besprekingen opende, diende zich aan als het Tid, dat in de afdeelingen de bekentenis had afgelegd zicli door do welspre kendheid van den lieer Duys op een dwaalspoor te hebben laten leiden en op die wijze zeer tot zijn spijt te heb ben medegewerkt het voordeel ig sal do in 1911 te hebben doen veranderen in het nadeelig overschot van thans. In hoofdzaak liep het gchecle debat over de vraag aan wie de soc.-de mocraten of de vrijzinnigen en recht-1 sehen het ontstaan van het tekort is te wijten; de eerslen gaven den lahlstcn, dezen den eersten de schuld. Aan de sociaal-democraten werd verweten, dat zij zoolang zij minder heid waren steeds alles hebben ge daan om belastingverhooging te voor komen. terwijl zij de uitgaven tracht ten op te drijven, doch nu ze de meer derheid verkropen hebben een andere tokliék volgen. \Va§ er sprake ge weest van wanbeheer waarover steels wordt gesproken, dan hadden zij toen al tot. verhooging der belastin gen moeten medewerken. Zij, de soc.-dem., zijn dus de schul digen, dat men nu met den z.g. fail lieten boedel zit. Hot eenige wat naar het oordeel van den heer Feisser de gemeente kan helpen is een betere regeling der verhouding tusechen rijles- en gemeentefinancién. die hij hoopt dat deze regeering zal brengen. De heer Duys betoogde, dat de~ be kentenis van den hoer Feisser niet al leen dom maar ook onwaar was, om dat hij geheel zelfstandig bad meege holpen lot het verkrijgen van den be- nfcianden toestand. Spr. zeidc echter volstrekt nog spijt te hebben vnn zijn hondo,in«r©n. die alleen,ten deel bid den een meer zuivere raming van in komsten en uitgaven te verkriiven. een systeem, dat th.-ns ook ten deole reeds wordt toegepast in Amsterdam en Rotterdam. Doch toen bestond al reeds, het wanbeheer; dit dateert niet van de allerlaatste jaren alleen. De zuivere ramingen hebben het tekort, dat komen moest, alleen verschoven. Bovendien was toen gerekend op ver sterking der inkomsten uit de haven, de Krimperhaven, Damaanplemping enz., waarin men teleurgesteld is. A!s men echter den soc.-democraten maar den tijd laat geloofde de lieer Duys, dat de wagen wel weer in hel goede sooor zou komen. Do voorzatter (die thans officieel aan den Raad mededeelde als burgemees ter eervol ontslag te hebben aange vraagd) ontkende, dat de toestand der gemeentefinanciën zoo ongunstig wis, als men nu maar niet alles té gelijk wilde hebben en daardoor do uitgaven op de spits ging drijven. Dat er zou kunnen gesproken worden van „vrijzinnig-rechts wanbeheer" ont kende hij ten stelligste, wijzende op verschillende groote uitgaven, die met toe beurzen konden betaald wor den en op het feit, dat Zaandam on danks dde groote uitgaven toch steeds wat noodig was beeft kunnen doen. Verschillende uitgaven die nu voor gesteld worden, hadden zeer goed ver minderd of een tijdlang verschoven kunnen worden. Nu heeft het or den schijn vun of de soc.-demoorotcn twij felen aan de toekomst en zoo spoedig mogelijk den oogst wiHen binnenha len. Deden, Donderdagavond, worden de replieken gehouden. OPIUM GESMOKKELD. De „Etoile Beige" verneemt uit Marseille, dat aan boord van het Ne derlandsche stoomschip „Kangean", op thuisreis uit Indië, op twintig K.G. opium beslag is gelegd. In ver band daarmede zijn vier Chineesclie matrozen in hechtenis genomen. ON A F H ANKE LIJK IIE J OS- FEESTEN TE LEIDEN. Woensdag was het een eeuw gele den, dal voor het eerst de Oranjevlag weer van den Stadhuistoren te Lei den werd gehescli i en de feest.com- i;...ss;e meende dezen dag tc moeten bestemmen voor de "neideuking onzer onafhankelijkheid. De dag begon met klokgelui vun alle kerktorens. Daar op volgde kornalmuziek. In verschillende kerken werden godsdienstoefeningen gehouden. Te twaalf uur hield prof. dr. P. J. Blok in het Klein Auditorium van het Aca demiegebouw een feestrede over „De betëekeuis van het herstel onzer on afhankelijkheid". Met loet staande zingen van bet liever alleen bleef, om haar geluk be ter te kunnen genieten. Zij zette zich in een fauteuil, leun de niet het hoofd op haar hand en sloot de oogen, in zoele drooraerijen verzonken. Romaïn schoof de venstergordijnen zacht vaneen. Hij beschouwde haar en las, als iu een boek, de geheimste gedachten van haar hart. Hoeveel moest hij lijden 1 Langzaam kwam hij uit zijn schuil hoek te voorschijn en naderde haar. 1-Iet dikke tapijt maakte zijn schre den onhoorbaar en Jenny vermoedde zijn aanwezigheid niet. Kerst toen hij recht voor haar stond, opende zij de oogen. Zij slaakte een gil, verschrikt door dat woeste gelaat en die fonkelende oogen, maar hij vouwde de handen en stamelde Ik smeek ui Romain Goux! Bij mij! Wat komt gij hier doen? Mejuffrouw! Wat wilt gij van mij? Ik bid u, hoor mij aan. Een vooral roep niet om hulp, schreeuw niet, want gij hebt mets van mij te vreezen, maar als gij om hulp roept, dan zul alles verloren zijn. Verloren? Wat dan? Zij herstelde zich een weinig. 'foch was zij, uit voorzichtigheid, „Wiöri Neerlondscli Bloed" eindigde de bijeenkomst. In de groote stadsgehoorzaal sprak pref. dr. L. Knappert. In zijn inlei ding herinnerde hij aan veler onthou ding van alle feest vertoon, begrijpe lijk. waar hier en-daar de historische waarheid is verkracht en het gebeu ren van 1813 is opgetild tot een ver hevenheid, waartoe het nooit wezen lijk opklom. Maar wie waarlijk de geschiedenis spreken laat, die er vaart, dat ook hier de waarheid vrij maakt, tot zuiverder oordeel brengt- over menschen eu dingen en in- f(laats van dp gewaande schoonheid wm een andere loont, mei onbezoe deld, maar zeer wezenlijk en vol be- koring, Vei wi^ «jij het eigene even zeer blijft lieiuenben, niet waarlijk omdat het in alies boter, maar, omdat liet nu eenmaal vleesch van zijn \leesch, bloed van zijn bloed is. Spreker schetste nu wat wij aan Na-I poleon's regeering te danken hebben, wne periouc van wel uiteist pijnlijke, maar gezegende genezing van oude kwalen en ,an de scnepping van nieuwe toestanden waarbij wij ons nog altijd wei bevinden, periode, waarin des keizers jachtige hand deze kwalijk geünieerde provinciën omverwierp tol den ééiien staat en vereeniguc wat tot nog toe door ge westelijke zelfzucht en naijver ver deeld en geschaad was. Terwijl velen zich onder liet gehoor van deze beide hooggeleerde spiekers bevonden, stelden zich op de Lamme- renmarkt en aan den Ilaagweg een stoet- voor deri hisiorisch-allegon- schen optocht op. De optocht bestond uit drie afdee lingen. De historische afdeeling stel de voor den intocht van den souy©- reinen vorst in Leiden op 20 Decem ber 1813. Een twaalftal stedelijke ver- eenigingen werkten mee. De optocht luw. veel KijklusUgen op de been gebracht. DIEREN M ARTE LIN G. In „Do Levende Natuur' 'sclirijft de heer L. Dorsman Czn. het. volgende: Onlangs vernam ik van geloofwaar dige zijde dat in onze duinstreken stroopers in het voorjaar en den voor zomer de nesten gaan opzoeken der wilde konijnen. Dan iialcii ze de jon gen er uit, breken dezen de pootjes, en leggen de aldus gru welijk verminkte dieren weer in hun oorspronkelijke verblijfplaats. De ou de gaat dan voort, de kleintjes te voe den deze worden spoedig, doordat ze zich niet kunnen bewegen, <iik en vet, de strooper komt na eenige we ken terug en neemt zijn, nu zeer ge makkelijk le bemachtigen prooi mee. Gaarne zou ik van menschen, die in de duinstreek wonen, weten, of deze schandelijke diereninarleJarij werke lijk plaats vindt. Mij dunkt, de truc is te verfijnd, om verzonnen te zijn, maar het zou toch ook eeu praatje kunnen wezen. VROUWENKIESRECHT. Daar de Verecniging voor Vrouwen kiesrecht er prijs op stelt authentieke verklaringen van staatshoofden tc kunnen toonen, betreffende de wer- king van de toekenning van liet' staatsburgerschap aan de vrouw, heeft het hoofdbestuur der Verecni ging voor Vrouwenkiesrecht ©cn schrijven gezonden aan alle staats hoofden van do landen en staten, waar het vrouwenkiesrecht is inge voerd. Zulke brieven zijn gezonden naar 10 3taten van Noord-Amerika, aan zes staten van den Statenbond van Australië, atui Nieuw-Zeeland, aan Finland en aan Noorwegen. Van verschillende staatshoofden zijn de antwoorden reeds ingekomen, die zonder uitzondering gunstig lui den. TWEEDE KAMER. Men 6eint ons: Bij het debat over de Indische be- grooting zette minister Pleyte zijn rede voort, wijzende op de goede zijde van de Sarekat Islam, die bij betere organisatie van bestuur ook alle rel letjes zou hebben verhoed. De regee ring moest in overeenstemming met de houding vun den gouverneur-gene raal afwachten, laten gaan en steu nen met de noodige waakzaamheid en de noodige maatregelen bevorderend om voor den inlander kapitaal, on derwijs en politieke rechten te ver zekeren. Eerst later zou dit uit "s ministers voorstellen blijken. De Minister toonde aan. dat de oe- conomische toestand bevredigend ver beterende, ook blijkens de landrente, dc veestapel en in- en uitvoer, meer spoorwegverkeer en grooter inleg In spaarbanken. De Minister keurde Staatsexploitatie van mijnonderne mingen af en hij stond dus nog gere serveerd tegenover de Djambivraag. Inzake onderwijs erkende de Minister de noodzakelijkheid van meer 2de klasse scholen eu voldoende perso neel, maar daarnaast waardeerde opgestaan en teruggeweken, naar de deur van haar slaapkamer, waar ztj zich kon opsluiten, wanneer haar een gevaar bedreigde. Welk gevaar? Dat wist zij niet, Ik vraag u, Romain, waarom gij in mijn afwezigheid hier in dc kamer zijt gekomen? Heb ik u geroepen? Heh ik liet verlangen te kennen gegeven, u tc spreken? Ik dacht, dat gij naar New-York waart vertrekken. Ik ben niet vertrokken. Mijn vader heeft het toch ge zegd. Uw vader heeft gelogen. ilomain, gij facleedigt mijn va der. I-Iij glimlachte spottend. Ilomain, ik heb u niets te zeg gen. en ik verzoek u heen te gaan. Maar hij bewoog zich niet. Zij werd weer angstig Hebt gij mij niet verstaan? Ik heb u verstaan. Welnu? Ik blijf. Gij weerstaat, gij trotseert mij, en in uw oogen lees ik woede en be dreiging. Ja, woede en bedreiging, maar niet tegen u. Tegen wie dan? Dat zult gij later weten, mis schien. Gij spreekt in raadsels. Verklaar men bijzonder onderwijs. De minister zou het subsidie-stelsel handhaven, doch was, voor kleinere plaatsen vooral, voorstander van facultatief godsdienstonderwijs. Het geheele ln- landsch onderwijs moest gericht zijn op het vormen van goede menschen, vervuld van liefde voor de geheele gemeenscha]), ook voor het ge zag Sn den Staat, liet leerplan moet met ver sland worden opgemaaktde neutra liteit in de gouvernemeusschcol dient slipt gehandhaafd. Omtrent de Indische partij en het ïnterneeiixigsbesluit betoogde de mi nister dat doel der partij was om aan Indië een onafhankelijk volksbestaan te verzekeren, maar men had daar naast rekening te houden met de voorspelling der bevrijding van den Indische» bodem, van de Chineezen. D:e voorspelling verklaarde veel in de beweging, geleid door teleurgestel- den als Douwes Dekker, een man van uitersten, het Oosierscha te zeer ver heerlijkend, het Westerscho te sterk verachtend en onbillijk in zijn bewe ring over achterstelling van Indo's en Inlanders van de zijde der regee ring. (Reeds in eer, gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen). Wij hebben omtrent de zitting van gisteren ter voortzetting van het algemeen debat over de Indische begrooting weinig meer te vermelden dan het slot der belangrijke rede van den Minister van Koloniën, Mr. Pleyte. li ij wees er op. dat de Indische re- geering ondanks de heftige geschrif ten Van de leiders der Indische partij, niet ingrec-p en de politieke vergade ringen niet belette, evenmin tot straf vervolgingen overging, die enkele personen, niet de beweging zelve, zou den treffen. Maar toen de rechtsper soonlijkheid werd aangevraagd moest de Regeering handelen en terecht wei gerde de Gouverneur-Generaal die er kenning uls zedelijk lichaam, omdat een verceniging, wier doel. was op stand te wekken tegen ons gezag, vol gens ons recht niet ie gedoogen was, als strijdig met de openbare orde. Toen daarna bij de onalhankefijk- heidsfeesten te Bandoeng zeer heftigej circulaires en brochures verschenen, was 't tijd om verder te gaan en zon der eigenlijke verbanning, werd aan Douwes Dekker, Tjipto en Soewardi tijuelijk een andere omgeving ol woonplaats aangewezen dan die, waarin hun aanwezigheid gevaar op leverde. Douwes Dekker was door den Gouverneur-Generaal gehooid, de Raad van Indië geraadpleegd over deze tijdelijke verwijdering. De Mi nister gevoelde echter de hardheid daarvan voor de beid© inlanders en hij verklaarde, ook zonder dat de heer Vliegen een motie voorstelde waar van de verwerping juist .het tegen overgestelde zou uitwerken dan die spreker bedoelde dat, zoo Tjipto en Soewardi zich tot hem wendden en inkeer betoonden en besef van hun dwaling, hij bereid zou zijn met den Gouverneur-Generaal in overleg te treden over de intrekking van het be sluit tc hunnen aanzien. De Min. gaf venolgens, na deze met teekenen van instemming be groete woorden van clementie, nog een antwoord omtrent het vraagstuk dei' rechtspleging voor Chineezen, waarvoor een oplossing.in bewerking is, terwijl hij wat de beweerde bu reaucratie in Indië betreft, al was daarvoor niet zooveel grond op de ontvangen wenken z^u letten. Hij eindigde met ©en peroratie die bravo's ontlokte een beroep op de hoop, 't geloof en de liefde van allen vooral van de ambtenaren, ten aanzien van de volkeren van Indië en deed de wenschelijkbeid der samen werking uitkomen van alle partijen om iets goeds voor onze koloniën tot stand te brengen. Na 's Min. rede, waaraan bij de replieken hulde werd gebracht en die zelfs den heer Bogaardt aanleiding gal om zijn vertrouwen in dezen be windsman te uiteD, kreeg men bet gisteren aangekondigd „Incident- Van Veen." Deze beklaagde zich er over dat de Minister zijn karakter had aange tast door te beweren, dat hij in 's Mi nisters Departement was binnenge drongen, om, buiten hem om van ambtenaren gegevens te erlangen en inzage van stukken die liij niet mocht zien. Hij vroeg verontschuldigings- betuiging ol bewijzen. Maar de spr. had den Minister ver keerd begrepen. Er was in 't- geheel geen sprake van een bc-leediging aan den heer Van Veen. Hij had alleen gezegd, dat die spr., in zijn Depar tement gekomen, ora inlichtingen in u nader. Mejuffrouw Jenny, ik herhaal u en ik zweer u, dat gij van mij niets te vreezen hebt. Acht u niet beieedigd j door hetgeen ik u zeggen zal. en jaag mjj vooral niet weg. Haast u dan, wat ik u verzoeken mag, zei zij bevend. De aarzeling van Romain herinner de haar aan alles wat er in de laat ste dagen sedert het bal-masoué ge beurd was: de cowboy, op wien zul ke zware verdenkingen rustten en het ijverig pogen van Laurent, om dien cowboy op te sporen. Zij had daar aan tot nog toe niet gedacht. Het scheen haar zoo onwaarschijnlijk toe. en nu kwam haar alles weer voor den geest. Mejuffrouw Jenny, gij zult u misschien beleedigd achten door de bekentenis, die ik u zal doen, nu u op het punt staat te trouwen met J hem, dien uw hart heelt uitverkoren, j Een bekentenis, Romain? Maar mijn verontschuldiging ls, dat het geheim, dat ik u zal meedee- lcn, reeds lang aan uw vader bekend is. Hij trachtte de ontroering te be dwingen, die zich van hem meester muakle. llïj wilde geen zwakheid ioo- uen. Mejuffrouw Jenny, ik bentin u. Zij zag hem vol verontwaardiging aan en wees hem de deur. te winnen, beter had gedaan door zich ook lot den Min. te wenden ten einde zekerheid te erlangen omtrent zijn verklaring dat hij, vóór zijn optreden als Min. alle banden met Indische ondernemingen, ook met De Locomo tief, had verbroken. De heer Van Veen, met die ophel dering voldaan, gaf nu alleen nog te kennen, dat hij in 't Depart, van Kol. alleen inlichting had gezocht om trent eenige onderwerpen, het onder wijs in Indië rakende, andere niet. En daarmee liep 't incident af. De Kamer besloot met 62 tegen stemmen replieken to© te staan en de heeren Bogaardt, Vliegen en Van Veen maakten gisteren van dat ver lof nog gebruik. Zij weerlegden eeni ge andere sprekers op verschillende punten en overigens verklaarde de eerste den Min. thans met sympathie te begroeten en met ingenomenheid te hebben gehoord, terwijl de hcc-r Vliegen afzag van zijn voorgenomen motie en den Min. alleen verzocht te genover al de drie getroffen leiders van de Ind. partij geen clementie te oefenen maar gepleegd onrecht tc- herstellen. De heer Van Veen beant woordde den Min. en enkele snrekei maar brak zijn rede daarbij af. Heden worden de replieken nog voortgezet. Tegen Vrijdag zijn eenig© kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld, maar de Ind. begrooting wordt daarna, tegen den wensch van den heer Bogaardt, verder behandeld. Er is geen tijd te verliezen. Daarom zal, zooals de voorzitter aankondig de, ook a.s. Maandagmiddag weer vergaderd worden. EERSTE-KAMER. De Eerste-Kamer der Staien-Gene- raal zal na herv at ting van hare werk zaamheden op 27 dezer in de afdeelin gen vergaderen tot onderzoek in de eerste plaats van wetsontwerpen, die op vaster, termijn moeten worden af gedaan, i.w. de betalingen ingevolge de Invaliditeitswet, de grensregeling Hoek van Holland—Rotterdam, het personeel van de krijgsraden. Zoo mo gelijk zal nog de Indischebeg rooiing worden onderzocht. BRANDEN. Te Utrecht is een uitslaande brand uitgebroken in het bedrijfsgebouw van de grulterij van den heer J. Das Dzn. aan de Twijnstraat Het bc- -drijfsgebouw en de opslagplaats wer den een prooi der vlammen. Een co ander is verzekerd. ONGELUKKEN. Een werkman der Kaarsenfabriek te Gouda, zekere W., is Dinsdag nacht, terwijl hij de ronde deed, in een sloot bij de fabriek geraakt en verdronken. Stadsnieuws ONAFIIANKELIJKIIEIDSIIER- DENKING, Het bestuur van de Haarlemschc af- deeling van liet Alg. Nederl. Verbond heeft den juisten kijk gehad op hel publiek toen het zich afvroeg, op wel ke wijze het onafhai'ikelijkheidsfeesl door de afdeeling moest gevierd wor den. De groote zaal van de „Vereent ging" en de galerij, was geheel vol. En een vroolijk gestemde menigte wachtte op een vroolijken avond. Dr. J. B. Schepers opende den avond. Om even over achten klom hij op het tooneel om een korte rede uit te spreken. De heer Scuépere begon met een betoog, dat deze dagen voor alle Ne derlanders feestdagen bohooren te zijn, nu de onafhankelijlcheidsverlcrij- ging herdacht wordt. Telkens weer blijkt uit de geschiedenis, hoe er steeds krachten zijn geweest, die de eenheid van ons land en zijn onaf hankelijkheid hebben belaagd. AIva vroeger,' het provincialisme, de afgunst tusschen de steden, de re genten. zij hebben allen getracht on ze eenheid tegen tc- werken. Het ge haspel werd eindelijk zoo groot, dot de Republiek ineenviel. Het is de verdienstevan Napo leon, dat er een nieuw staatsorganis me, een eenheid ontstond. In 1813 werd de firma op denzelfdcn voet voortgezet met enkel een ande ren naam. De firma Napoleon werd vervangen door de firma Oranje, maar het handelshuis bleef Neder land. De Oranjes, die altijd, tegen over de regenten, de eenheid van ons land hebben voorgestaan, bobben deze eenheid weten te bewaren en èr is- een blijvend einde gemaakt aan individualisme. En om uiij te dwingen deze be- leediging aan te hooren, hebt gij u liier verborgen en mij overvallen. Gij zijt een lafaard. Ga heen, Romain, of ik roep om hulp. Reeds strekte zij de hand uit naar den knop van een olecuische schel, die in de kamer van haar vader ult- ktv ain. Pas op, het leven van uw vader is in gevaar, wanneer gij schelt, zei hij dof. Zijn oogen schoten vonken van haat. Een woeste uitdrukking iag op zijn gelaat te lezen. De hand van Jenny viel terug. Het leven van haar vader in ge vaar? Hoe? Waarom? Ja, ik bemin u sedert lang, se dert uw vader mij heeft opgenomen, sedert ik u voor de eerste maal zag. maar ik beminde u als een hond zijn meester en nooit had Ik het u willen zeggen. Gij stond», zoo ver boven mij Ik was reeds gelukkig u in het ge heim van mijn hart tc kunnen bemin nen. Het was mij reeds voldoende u nu en dan te kunnen zien, uw stem te hooren. Je, meer had ik niet noo dig om oneindig gelukkig te zijn. En wanneer ik nu lijd don is uw vader daar de oorzaak van. Hij had die lief de weldra bemerkt en hsj heeft mis bruik gemaakt van mijn geheim. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5