NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang No. 9333 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VEIJDAG 21 NOVEMHER 1913 A RL ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Btsv. ',f Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer Z0.2Q. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 fvsT Ad vertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens* zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 (g, WPlJsrféfL) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant üSSdZ™pbIa'd,'vo'or Hirian' I osili Redaclie e0 Admteistaae! Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 ^'T Intercommunaal T elefoonnnmmer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaalsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 22 NOVEMBER. Schouwburg: Rotterdamse!» Too- neclgezelschap, 777/10. Brongebouw: Soirée Polyhymnia. Soc. Vereeniging: Concert Kunst Ha Arbeid. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws DE FEESTEN VAN COMITé PLAN 1913. Donderdagavond zijn in den Schouw burg de November-feestelijkheden, die Comité Plan 1913 ter gelegenheid van de herdenking onzer 100-jarige onafhankelijkheid geeft, begonnen met een voorstelling door de Koninkl. Letterlievende vereeniging J. J. Cre- mer van Schimmels stuk „Nacht en Morgenrood". Feestelijk was al dadelijk de eerste indruk van wie den schouwburg bin nenkwamen, want niet alleen was het gebouw zelf gevlagd, maar Ook de vestibule was, door de welwillende zorgen van de firma Corn, van Niel, keurig versierd met een toepasselijk schild 1813—1913 en bovendien met klimop, oranjebioemen en de Oranje vlag. De zaal was vol, op alle rangen. Er konden geen vijf èn twintig men schen meer bij. Een genoegdoening voor het Comité, dat dus blijkbaar een gelukkige gedachte heeft gehad, toen liet Cremer uitnoodigde, dit stuk nog eens op te voeren en ook voor die vereeniging zelf, omdat zij ziet, hoe veel.belang het publiek, dat haar an ders maar hoogst zelden ziet spelen, In haar stelt. Na eenige muzieknummers van een aardig orkestje, onder leiding van den heer Post, ging het gordijn voor de eerste maal omhoog en trad de heer Vincent Loosjes, voorzitter van Comité Plan 1913, naar voren, die 3e aanwezigen welkom heette en in joed gekozen bewoordingen herin nerde aan de beteekenis van de feest dagen. die wij thans beleven. Spre ker droeg fragmenten voor van ver schillende in dien tijd ontstane ge dichten, van Nico laas van der ITulst in 1808, tijdens de regeering van Ko ning Lodewijk Napoleon, van M. C. van Hall in 1S10, na diens verlaten van den troon; van Bilderdijk. Eerst in 1812 slaat Helmers een opgewekter toon aan met zijn „Hollandscb© Na tie," die eigenaardig genoeg door de Fransche censuur slechts weinig be moeilijkt werd. De tocht naar Mos kou brengt de satire In de vaderiand- schè poëzie; van Marie spot met Na poleon. die zijn gevoerde kousen heeft moeien afstaan aan een Rus en in 1813 dicht Vincent Loosjes, des spre kers grootvader, het bekende vers Oranjesnuifjes, waarbij Napoleon in den eersten regel wordt toegespro ken met: O, groote koopman in tabak. En spreker eindigde met een aanhaling uit Bilderdijks beroemde vers Af- icheid: Holland bloeit weer, Holland groeit weer... Ten slotte noodigde hij de aanwezi gen uit tot het zingen van het Wil helmus. Ilct orkest zette in, als één man roes hei publiek op en zong met kioek geluid het eerste couplet van de vaderlandsche hymne. Dat was een aardig moment. En dat de stemming er was bleek een oogenbhk later, toen het orkest een potpourri van bekende Nederlaudsclie liederen speelde en het publiek die vroolijk meezong. Toen ging het scherm omhoog voor het looneelstuk en kregen wij de rampen van de familie van Goudaon te zien en te hooren. Onze mede werkster voor tooneel heeft reeds uib- voerig over de eerste opvoering, die Cremer voor de leden gaf, geschre ven, wij kunnen dus volstaan met hier nog eens te zeggen, welk een voor treffelijk gelegenheidsstuk Schimmel hier geschreven heeft. Wat in die dagen de menschen drukte: do conscriptie, de tierecerimr. de spion- nage, zelfs het beschikken over de dochteren des lands om die aan Fran sche officieren uit te huwelijken, het gaat hier alles aan ons oog voorbij en wie heimelijk de vuisten ba de, bij de herinnering aan deze onderdruk king. jubelt vroolijk mee wanneer aan hel einde van 't vierde bedrijf het fort aan de zeekust van de Franscben wordt ontwrongen en de Oranjevlag daarop geplant. Dat was ook het sein, om de dames die meespeelden, mevrouw van Goudaan, Wendela, Matje en de heks Anneke mee om der toejuiching van het publiek met bloemen te huldigen. Die attentie van hel Comité was welverdiend, want 't stuk werd vlot gespeeld, ook door de heeren: van Goudaan, Hazelaar, de brutale maire, Kraanwinkel. Brutus, sergeant Jonas, hebben wij met groot genoegen gezien en gehoord. Inder daad, Cremer is een zeer verdienste lijk gc-zelschap van tooneel'.iefheb- bers. Daaraan gaf de heer Loosjes uiting, toen aan het einde van de ptiuze het gordijn opging en het publiek op het tooneel de medespelenden met Cre- mers bestuur en de aanwezige leden van Comité Plan 1913 zag staan. De Voorzitter van het Comité dankte in hartelijke taal de vereeniging Cremer voor hare medewerking Tot deze fees ten, zoo talentvol verleend; het Comi té heeft gemeend, zoo zeide hij, de vereeniging te moeten huldigen in de persoon van haren voorzitter, den heer Van Gasteren, den altijd ijve rige en jeugdige. En onder fanfares van de muziek en algemeen applaus der toeschouwers reikte de heer Loos jes Cremers voorzitter een lauwer krans over. Met een kort woord be tuigde de heer Van Gasteren zijn dank en sprak den wensch uit, dat de tweede opvoering op Vrijdag even goed mocht slagen als de eerste. Toen werd het vijfde bedrijf ge speeld, dat voorvalt ten huize van Van Hogendorp en schetst, hoe het drie manschap besluit, de vrijheidsvlag op te steken. Een acte met een aardige betooging 'tot slot, maar die wat al te weinig verband met de vier eerste bedrijven houdt. Toch gingen de toe schouwers nadat zij den waardigen Van Hogendorp hadden bewonderd (de heer Van Gasteren vervult deze rol) welvoldaan naar huis. 't Was een aardige avond geweest. En voor de tweede opvoering vandaag is de zaal opnteirv ïrtverkocht. OOST EN WEST. Voor de afd. Haarlem der vereeni ging Oost en West houdt dezer da gen de heer H. Z. Zegers de Beyl een voordracht met het onderwerp„Kar- tïni en haar levensdoel". Benoemd. Onze vroegere stadgenoot de heer A. F. J. van den Broek, thans onder wijzer te Egmond aan Zee, is als zoodanig te Amsterdam benoemd. ENGLISH LECTURE ASSOCIATION. De bovenzaal van de Sociébeit Ver eer iging was Donderdagavond maar matigjes bezet, toen mr. Spencer Leigh Hughes daar voor de English Lecture Association optrad met een lezing over het onderwerp „Parlia- ment from the press gallery". En de spreker verdiende toch werkelijk meer belangstelling, want hij ont popte zien als een vlot causeur. Van een „lezing" mag hier eigenlijk niet gesproke worden. Het was een aan eenschakeling van opmerkingen, kleine herinneringen, die onderling vaak niet zoo direct verband hielden maar die een geheel vormden "waarin Engeische „nationale humor" sterk op den voorgrond trad. Die Engelsche humorI Als we na zien wat we hebben aangeleekend, dan vinden we weinig dat bij ver- j taling z'n komische strekking ten vol- i Ie zou behouden. En dat is juist het merkwaardige van die grapjes van I een Engelschmandat ze zoo vaak bestaan uit los-daarheengeworpen zinnetjes, zoo droogjes-weg te pas ge bracht, die in het kader van een ern- j stig-bcgonnen onderwerp een on weer staan ba ar-grappigen indruk maken. I Er is dan ook veel gelachen gisteren- j avond, ofschoon soms wel eens iets het auditorium ontging doordat mr. I Hugnes, die zich overigens moeite gaf o.n duidelijk ie spreken, dikwijls I juist aan :t einde van een zin neiging j vertoonde om zTi woorden te gaan! „kauwen". j Zooals we in 't begin al zeiden, be- keek hij het Parlement (het Engel sche) van de perstribune. Hij sprak over the House of Lords en the House of Commons, en wist op z'n droge ma nier mee te deelen dat Iemand die op een gewone zitting van het Hooger- huis kwam wel eens den indruk moest hebben dat hij binnentrad in een huis waar iemand eestorven wasDan bracht hïi grapjes uit het debat te pas. Tn dit genre j Een der sprekers merkt het volgen- de op - ..The Home Secretary shakes his head. I'm sorry to hear it." i En een ander verklaart: We' ve only to follow in the footsteps of tho se who come after us I" 0"-er the House of Commons (het Lagerhuis) sprekend, vertelde mr. Hughes van de inrichting der zaal te Westminster, die maar 410 zetels be val. terwijl er 670 leden zijn; the press gallery" bevat wel een 210 i man. Vel humor was z'n beschrijving 1 van de ontvangst van nieuwelingen, waarhij de „ouden" zich gaarne gedragen alsof ze den "nieuwen man voor een volmaakten imbeciel aan zien, dien nog de eerste kennis moet bijgebracht worden, op deze manier dat men hem b v„ naar omlaag wï|- ze.rd, zou willen zeggen dat is nu de I vloer en naar boven wijzend: dat is de trap. daar moet je langs als je naar boven wilt. Het slot van mr. Hughes' causerie was het ei'nstigste deel ervan. I-Iij herinnerde aan Gladstone's optreden, aan zijn laatste redevoering in het Lagerhuis, wee-s op de historische waarde van deze plek, Westminster, waar zoovele koningen en staatslie den gekomen en gegaan zijn, waar belangrijke daden zijn verricht, waar over 1/5 van de bevolking der Aarde besluiten worden genomen. Met na druk wees spr. op de hooge historl- scne beteekenis van dit Westminster. Hij eindigde onder applaus zijn cau serie. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. In December zullen de zittingen van de Provinciale Staten gehouden worden. Dc agenda v-ermeldt 2-4 pun ten. Opening der vergadering ■met gebed. De heeren A. H. Gerhard, J. G. v. Kuykhof en J. M. Matthijsen stellen voor de vergadering niet meer te openen met het voorlezen van het gebed. In hun toelichting wijzen de voor stellers er op, dat het voorstel niets uitstaande heeft met een beoordec- lirig van de waarde van het gebed. Het gaat alleen uit van de overwe gingen. daf le. er tegenwoordig groo te groepen van menschen zijn, die zeer verschillend over die waai de oor- deelen en 2e. een officieel gebed al leen respectabel is, indien voor al len, die het uitspreken of er aan deel nemen, dat gebed in volle overeen stemming is met eigen gevoelens en een uiting is van een gevoelde be hoefte. Na de instelling van het officieele openingsgebed zijn de tijden veran derd. Zeevaartschool on Texel. Voor de jaren 1912FM l is een iaar- liiksche subsidie van 11160 loegeVond aan de Zeevaartschool op Texel Het aantal leerlingen is veel grooler Fhans 47) dan verwacht is. waar door de geldmiddelen thans ontoerei kend ziin. Ged Staten stellen voor aan het verzoek van het hesinnr le voldoen en voor 1914 de snhs'die op 1560 te brengen. Hundelscursus te Hoorn. Ged. Slaten stellen voor over elk der jaren 19141916 245 subsidie toe te kennen aan „Volksonderwijs" te Hoorn voor het oprichten van een 3- jarigen handclscursus. Elcennakersvakschool le Amsterdam. Ged. Staten stellen voor aan de Ver eeniging tot bevordering van vakon derwijs in het kleedermakers- en naaistersbedrijf te Amsterdam, ten behoeve barer vakschool voor kleer makers, tot wederopzeggens met In gang va.i 1914 een jaarlijksch provin ciaal subsidie te verleeuen van ten hoogste 2050.op voorwaarde dut per jaar door het Rijk een subsidie van tea minste 4750.door de ge meente Amsterdam een bijdrage van ten minste f4450.— worde toegezegd of beschikbaar gesteld. Vrouwenarbcidschool. Ged. Staten stellen voor de volgen de subsidie te verleenen Voor elk der jaren 191-51916 280 aan de vereeniging voor vrouwenar beid „De naaischool" te Enkhuizen, voor dc door haar te stichten vrou wenarbcidschool. -Rijkstuinbouw winterschool te Hoorn. Ged. Staten stellen voor aan de ge meente Hoorn een bijdrage te ver leenen van de hellt der kosten van den bouw der Rijkstuinbouwwinter- ËChool en tot een bedrag van niet hooger dan 15000. Landbouwtentoonstelling te Schagen. Door Ged Staten wordt voorgesteld voor -500 deel te nemen in het waar borgfonds der in 1915 door de afd I Schagen der Holl. Maatsch. van I Landbouw aldaar te houden tentoon- stelling. Geitenfokverceniging. i Ged. Staten stellen voor af te wijzen het verzoek van den Prov. Bond van Geitenfckvereenigingen in Noord-IIol- land oni subsidie voor 1914. Ged. Staten wijzen er op dat in 1912 en 1913 subsidie gegeven is met het doel de vereeniging door de moeilij ke aanvangsjaren te helpen, maar het was niet de bedoeling de vereeni ging te blijven subsidieeren. Varkens fokkerij. Ook stellen Ged. Staten voor af te wijzen het verzoek om subsidie ge daan door de Noordhollandsche var- kensfokvereénïging te Hoorn. Ged. ten meer.en dat provinciale subsidie niet meer noodïg is. Raadhuis le De Rijp. Door Ged. Staten wordt voorgesteld aan de gemeente De Rijp, ten behoe ve var. de restauratie van haar raadszaal, een subsidie van ten hoog- I ste f2000 te geven, onder bepaling dat het rijk 6000 geeft, i Ged. Staten meenen, dal het raad- huis restauratie overwaard is. j Dromedaristoren. Ie Enlchuizen. Aan de gemeente Enkhuizen willen Ged Staten een subsidie voor de her- eteV'irg van den Dromedaristoren toe kennen van ten hoogste 6000, zijnde 1/3 van de geheele kosten. Sluis te Vieringen. I Ged. Staten stellen voor ten be- j hoeve van de verbetering van den j aanlegsteiger aan de Van Ewiick- I sluis een subsidie van 550 te verlee nen. Do kosten zijn geraamd op f2500. Vakonderwijs. Ged Stoten deelen mede, dat, in verband met bet voorstel der hoeren Gerhard cs.. door hen een regeling wordt voorbereid tot een algerncene regeling der eubsidleering van het vakonderwijs in deze provincie. I Krankzinnigen. Door Ged Staten wordt voorgesteld met het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht een over eer komst aan te gaan voor da ver pleging van ten hoogste 75 armlasti ge krankzinnigen. Behoefte aan plaatsruimte in de gestichten in N.- Hol'and za! aanhouden totdat op 1 Mei 1918 in het gesticht „Dennen- bosch" door de overplaatsing van 332 rijkspatiënleii weer voldoende ruimte beschikbaar komt. Verkoop van grond. I Ged, Staten stellen voor eenige ge deelten aangeplempt Amstelwater te veris oopc-n. Verordening wering inbreuk natuurschoon. Ged. Staten stellen voor al te wij zen het verzoek om schadevergoeding gedaan door H. ten Duis te Weesp, voor schade geleden door toepassing der vei ordening tot het weren van inbreuk op natuurschoon. De veror dening is volgens Ged. Staten regel matig toegepast. Verdediging hooge gronden le Muidcrberg. Ged. Staten stellen voor: I. de kosten van het maken en on derhouden der noodige werken tot be houd van de hooge gronden te Mui- derberg, voorzoover daarin niet door biidragen van belanghebbenden wordt voorzien te nemen voor rekening der provincie; II. ten behoeve der provincie te aanvaarden de in die kosten aange boden bijdragen der gemeente Mui- den ad 6000 van de Dijkgraaf en Hoogheemraden in den Zeedijk, be oosten Muiden, ad ƒ2500 en van de- zeiioe.: in hun qualiteit van directeu ren der groote zeesluis te Muiden, eveneens f2500. De kosten zijn op f 68000 geraamd. R o o d e Week. Door de afdeelma Haarlem der Soc. Dem. Arbeiders-Partij zal ingevolge het besluit van het Partijbestuur van '24 tot 29 November worden gehouden een week, genaamd dc Roode Week. waarin door de leden der partij bij de leden van de moderne vakbewe ging huisbezoek zai worden gedaan, om hen ie bewerken als lid van de S. D. A. P. of als lezer van de Soc.-üem. lectuur. Door het partijbestuur is deze week uitgeschreven naar aanleiding van den slag toegebracht aan de partij in het derde distrüs te Amsterdam, waar de Kamerzetei, sinds vele Jaren bezet door de S. D. A. P., tiians werd Ingenomen door «en andere partij. De partij meent daardoor den slag le beantwoorden, door een zeer groot aantal nieuwe leden aan de partij toe te voegen. Voor Haarlem begint de actie voor die week a.s. Dinsdag, dan zullen al len die medewerken te zamen komen in het Volksgebouw, Smedestraat al hier, tot verdere regeling en uitgifte van de daartoe benoodigde lijsten enz. Jaarvergadering. Voor de in de volgende week te houden jaarvergadering van de Ar beiders-Coöperatie „Vooruitgang" vermeldt de agendu o.m. het jaar verslag, waarvan reeds door ons een en ander werd medegedeeld; verder verkiezing van het bestuur. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W. J. A. Bremer en J. D. Boes, worden gesteld de heeren W. de Geest, M. H. Groe- nendaal, L. Peper, M. A. Reinalda, H. Reinalda, A. Stijntjes en J. Spiesz. als candidaat. Voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. v. d. Kaa, zijn eandidaat gesteld de hee ren H. Reinalda en H. Obenhnyzen. In de vacature wegens periodieke aftreding van den heer M. H. Groe- nendaal als commissaris, zijn gesteld de heeren E. Dili, M. II. Groenendaal en H. Viege. In de vacature ontstaan door be danken van den heer A. Nagtzaam als commissaris, worden gesteld als can- didaten de heeren E. Dik en J. Klos. Nog vermeldt de agenda een punt bot vaststelling van het dividend en steun aan het tonds voor de arbei dersbeweging. OVER CREDIETVERLEENING. De zaak van het crediet verleenen is weer meer actueel geworden. Eigen lijk is deze zaak altijd actueel, vooral voor de winkeliers, maar nu-eii-dan komen er staaltjes aan den dag, die een scherp licht werpen op de wan toestanden, die credietmisbruiken ver oorzaken. Het Haagsche geval, een dames- hoedenzaak betreffende, wier eigena res met faillissement werd bedreigd, ofschoon zij wel het twintigvoud van de vordering onder haar klanten had uitstaan, is zoo'n aandacht-trekkende gebeurtenis. Ook den voormannen in de rnidden- süuiusnewegiiig heeft dit geval aan- iéiuuió gegeven, om opnieuw tegen het lange creaiet ie veiue ie trekken. Da heer J. S. Meuwsen senreef er over in „De Middenstandsbond" Hier kan de ïwuuensiand zelf in grijpen. Daartoe is echter noouig, dat ue rauwe en dikwijls bange laKsch- heiu wordt argeJegd. Hier moeien de kapitaalkrachtige njiudenstanaers hanu aan hauu gaan met hun zwak kere coilega s en oeze laatsten op hun beurt .ook toetreden tot de organisa ties iun de iniddensbanusveretitigingeu zij <lan verder de taak. voébedeeld, om op de wijze, z-oou'is reeds verschillen de middenstaiT^sVenPAnigingen o/Lau den. op te koinen voor liet goed recht van den middenstand en. op behoor lijken korten termijn betaling van ge leverde "varen of verrichte werkzaam heden, te verkrijgen. En tenslotte-uu pacht van het koo- peiiu publiek. Meer en meer moet de overtuiging veld winnen, dat er iets onhenoorlijks in is, uat men wanneer men iets gekocht heelt ox tverkzaam- iieuen ueeii laten verricniea, door de betaling uaarvau jaren uit te stellen, tegelijkertijd het genot van het bezit van hei artikel en van het geld heeft iloe staat liet nu te Haarlem met de lange credieten Om daarvan een indruk te krijgen, hebben we eens naar de ei-varing ge vraagd, die eenige van de grootste winkeliers op dit gebied hebben op gedaan. Kleinere winkels hebben over 'i algemeen weinig last van lange credieten, omdat hier, bijna zonder onderscheid, het contam-hetaien regel is. Ook in de moderner groote zaken komt het lang crediet-verleenen niet als systeem voor. Het meest hebben daaronder te lijden de winkels ine> een oude en zeer gegoede clientèle. Wij spraken een eigenaar van een winkelzaak. Bij hem is het regel, dat elke maand nota's worden gezonden. Worden die niel voldaan, dan volei met nieuwjaar een jaarrekening- Wordt deze nog niet voldaan, dan wordt aan de ïneesten een circulaire gezonden, ongeveer gelijk als de groothandelaar dit aan den winkelier doet, dat over 1 of 2 maanden zal ge disponeerd worden. Maar dat gebeurt niet bij iedereen. Sommigen klanten wil men niet graag onaangenaam ziin en daarom volstaat men bij hen met het zenden van nieu- we nota's. Het slechte betalen ligt bij de meer- gegóeuen vaak aan gebrek aan admi nistratieven zin. Een sprekend be wijs is, dat sommige klanten een jaar rekening laten betalen, terwijl die van het vorige jaar nog open staat. Dikwijls wordt het lange crediet ge nomen wegens niet te ruimte inkom sten. Het niet-betaalde geld levert dan nng wat rente op. Er zijn menschen, die zeer vernuftig zijn in bet rekken v.Tn het crediet. Dat bewijst het vol gende voorval. De winkelier had. na eenige jaren wachtens op betaling, eindelijk gedisponeerd. De quitantie werd gehonoreerd met een chèque. De winkelier was natuurlijk irt z'n schik, dat het geld binnenkwam. Hij teeken- de de cheque en stuurde een bediende uit om haar te innen. Het bleek ech ter, dat de chèque.... eerst over zes maanden betaalbaar was. Een ander winkelier vertelde ons, dat die betaling met cheque's meer voorkwam. Soms geeft men zelfs twee cheque's ter voldoening van één vor dering af en stelt dan de betaalbaar heid op verschillende termijnen, b.v. op drie en zes maanden. Dergelijke dingen zijn niet aange naam maar bonter maalde het een klant, die niet al te vlug van betalen was en op een avond voor een f40 cadeaux voor z'n jarige vrouw kocht en er op stond, dat hem meteen de qutantie werd gegeven. 11 u voldeed die toen op deze manierOp de qui tantie schreef hij Betaaibaar bij (volgt de naam eener zeer solide bank instelling). Den volgenden dag werd de quitantie aan de bank gepreson- eterd, maar daar werd medegedeeld, dat de vernuftige klant er... geen geld had uitstaan. De maand-nota's, die wel van liet kwaad wegnemen, zijn in de groote zaaken reeds gedurende een 25 jaar ingevoerd. In het begin hadden do meeste winkeliers daar moeite mee, d w. z. minder met de nota's dan wel met het disponeeren^ dat daarop in veel zaken volgde. „Elke maand qui- tanties betalen, dat geeft zoo'n geloop in 't huis", zoi een dame. .AVant- dan moeten de dienstboden dikwijls van boven naar beneden ioopen." „En", voegde zij er dan aan toe, „we wilden toch zoo graag.bij u blijven koopen. De winkelier, die ons dit vertelde, had zich echter noch door het niets zeggende argiuriRnt, noch door het complimentje laten verlokken en handhaafde den regel per maand be talen. -saiuurlijk zijn er uitzonderingen, b.v. voor naaisters, ciie luj ïournitu- ren levert en üan zeli een paar maan den op betaling moeten wachten. Het lange ciediet is voor iuet-kn- pitaaikracntige winkeliers dikwijls moordend, llij moet dan gelu opne men, om z'n wissels te kunnen vol doen, of niuet den gi cotnandeiaar t-on langer crediet verzoeken. De matsten doen dit niet als regel. Gewoonlijk wordt verkocht, oy drie maanden. t\ ie zes of uArgen maanden crediet vraagt, -wordt door den groothandelaar met zoo billijk behandeld, ols do spoediger betalenden. De credictvragers moeten dan een hoogeren prijs betalen. Beide gevallen nemen dan de winkeliers een flint Aeel zijner winst weg. Hoezeer Tang crediet o;» deze ma.- nier schadeposten veroorzaken kan, vertelde een winkelier ons, die mee deelde dat hij geregeld voor 18.000 tot f 20.000 in zijn boek bad staan. Do rente van dit kapitaal kreeg hij <lus als schadepost. En dikv. ijls is die ren te zeer hoog. Het was dezen winkelier voorgeko men dat hij 8 of 9 pCt moert betalen, wanneer hij gelden opnam ter ho- noreeriDg zijner wissels Als men zulk een hoog percentage nu berekent voor het genoemde bedrag, dan ziet men welk een enorme schade het lange crediet-geven veroorzaken kan. En meestal belet de concurrentie en 'le meer en meer voorkomende gewoonte, om de geëtaleerde goed.-ren te priireii. om lang-crediet-neinende klanten meer te laten betalen dan een ander, Het valt dan ook niet ie verwonderen, dat 't vaak de oorzaak worrtt van den ondergang van den winkelier. Hierbij komt dan nog. dat de hoog ste standen steeds meer hun inkoopen gaan doen in het buitenland. Dingen van mode. klceren, hoeden, dassen, handschoenen enz. worden vaak in Parijs, Londen of Bro?-el gek-cht. Sommige dames zijn gewoon t-we# keer per jaar in een van deze steden te gaan winkelen. Naa; onze winke liers komen zij dan maar alleen, wan neer ze onverwacht iets r.ood:g heli- be-n. Dit is al weer geen aangename ervaring voor den winkelier. Over het algemeen was de indruk van de personen, die wij spraken wel, •dart het lange-credjetrnemen 'Voort duren d minder wordt. Men begint cr T onbillijke van in te zien. d3t men 't geld behoudt, waarop de winkelier recht heeft.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1