luws Ou WRAAK. DERDE BLAD Zaterdag 22 Rovember IS 13 ftfisilltiiensi nsar Ned. Öosi indië. Da verzending van brieven enz. taecft deze week plaats als volgt: Over Marseille, 'Dinsdag 25 Novemb. (Laatste buslichting 6 uur 15 min. 'b avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Atjeh en Onderhoorighedc-n, Sumatra's Oost kust, Palembang, lliouw, Bangka, Billiton en Borneo. Over Napels, Woensdag 26 'NVavemb. (Laatste buslichting 12 u. 15 m. na middag). Over Brindisi, Vrijdag 23 Novemb. (Laatste buslichting 12 u. £0 m. na middag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At jeh en Onderhoorigfeeden en Suma tra's Oostkust. Over Ma rseille Zaterdag 29 Novemb. (Laatste buslic'aüng 6 uur 40 min. 'e morgens). Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor goheel N.-O. Indië. Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 29 November. (Laatste buslichting 2.35 's mor gens). Het port van met dc-7.e gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dat van druk werk één cent per 50 gram. Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 m. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeh, Sumatra's Oostkust, enz. Wordt met deze gelegenheid niet ver zonden). NAAR SURINAME. Vrijdag 28 November. Laatste bus- lichting 7.45 's avonds. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslicbting aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. BEÜRS-OVEHZtGHT van de Firma E. SA.SSEN en Co., Parklaan '14 B, Telefno. 2061. 15—21 November 1913. De spanning op de geldmarkt, on der de druk waarvan, voor een goed deel, de fonds enmarkte'n den laatsten tijd zulk een lustelooze houding aan den dag legden, schijnt, blijkens de door de verschillende circulatieban ken gepubliceerde weekstaten haar boogstcn graad te hebben bereikt en Wanneer niet het vooruitzicht bo- fctond, dat nog aan vele eischen moet worden voldaan, zou er alle kans be staan dat het, voor den handed zoo drukkende disconto-tarief, spoedig zou worden verlaagd. Niettemin kan deze betere toestand in zooverre tot tevredenheid stemmen dat thans het vooruitzicht bestaat, dat binnen niet te langen tijd ook deze belemmering zal zijn weggenomen, waarna er niets meer aan een blijvende verbete ring in den weg staat. Overigens kun nen deze nieuwe emissies weder bij dragen om handel en industrie weder nieuw leven in te blazen daar de uit te schrijven leeningen, voor zoover zij niet dienen tot aflossing van oude schuld, meerendeels gebruikt moe- ten worden lot uitbreidingen en ver beteringen. Zoo moeten de aan Rus land en Oostenrijk toegeschreven plannen tot het uitgeven van nieuwe leeningen dienen tot het aanleggen van nieuwe locaalsporen, de door do Balkanstaten henoodigde bedragen zullen voor een goed deel gebruikt worden tot het openen van nieuwe verkeerswegen, terwijl de Zuid-Amc- rikannsche staten slechts wachten op de opening van het Panamaka- naal om op voordeeliger wijze dan tot uu toe mogelijk was het spoorweg net uit te breiden. Nu moge dit alles voor de naaste toekomst niet van veel belang zijn. bij de algemeen heerschende zwart gallige stemming, vooral ook ton op zichte der industrieele vooruitzich ten, mag hierop ongetwijfeld wel eens de aandacht gevestigd worden. Voor 't oogenblik is van meer belang ie welen in welk tempo de nieuwe ko ningen elkaar zulten opvolgen. Zal tussehen de uitgiften van nieuwe ke ringen telkens een voldoende rustpoos gelaten worden, ten einde de geld markt gelegenheid te geven wat op haar verhaal te komen en zich ie ver sterken dan zal, bij bet allengs we- derkeerend vertrouwen bij het pu bliek, ook de geldmarkt dezen vuur proef wel weder kunnen doorstaan. Te oordeelsn naar de berichten, lie zoo nu en dan omtrent nieuwe leerlin gen de ronde doen, schijnt, men te Pa rijs, waar hel grootste doei geplaatst zal moeien worden, de noodzakelijk heid van een geleidelijke plaatsing zeer wel in te zien en de betrokken bankiers schijnen in onderling over leg hun gedragslijn omtrent dit voor name punt wel le hebben vastgesteld. Een ander punt, dat op 't oogenblik allen ondernemingslust ier beurze tegenhoudt, is de vraag of de in Mexico heerschende crisis spoedig Uit een bevredigende oplossing zal kun nen gebracht worden. Wel heefi pre sident Wilson zich bij verschillende gelegenheden omtrent dit vraagstuk optimistisch uitgelaten en do beurs legde uan ook telkens een ne.ging aan den dag, deze stemming te öeelen, doch nu de oplossing wel wat lang op zich Iaat wachten geeft men er de voorkeur aan, eerst definitieve be richten af te wachten, alvorens enga gementen van eenige beteekenis aan te gaan. Ündertusschen houdt men zich be zig met de besprekingen over de toe standen in 't algemeen, waarbij dan in "t bijzonder gewezen wordt op den on bevredigend en gang van zaken in de staal- en ijzer-industrie. De prijs verlagingen welke, door de buiten- laiiusche concmrentie daartoe ge- no&dzaakt, moeten worden ingesteld., maken met de daarmede samenval lende vermindering der bestellingen, een onbehaaglijken indruk. Dat. niettemin de koersen der be trokken fondsen nog zulk een weer stand bieden zal, behalve aan het la ge peil waarop deze reeds zijn aan geland, wal hoofdzakelijk te danken zijn aan de verwachting dat, zoodru de toestand in Mexico weder normaal wordt, door de verbetering der geld markt de spoorwegen weder in de ge legenheid zullen kunnen worden ge steld op voordeeliger voorwaarden obligation te plaatsen, tot hel welsla gen van welke pogingen de verwach ting, dat do tarieven voor vrachtver voer zullen mogen worden verhoogd, niet weinig kan bijdragen. De spoor wegen hebben de laatste jaren, uit een zuinigheidsoogpunt, hun bestel lingen tot ver heneden het noodzake lijke moeten inkrimpen, zoodat <le verwachting gewettigd schijnt dat, wanneer zij zich wat ruimer zullen kunnen bewegen, de grootere orders, welke zij dan ongetwijfeld zullen plaatsen, veel tot een verbetering dei staal- en ijzerindustrie kunneu bij dragen. Overigens schijnt nog eenige achter docht te bestaan omtrent de houding welke de regeertng in de naaste toe komst tegenover de gjinoote trusts denkt aan te nemen, waar tegenover als gunstige factor staat dat de .geld markt gestadig verbetert en de oogst berichten gunstig luiden. De koersei. der Amerikaans:he waarden, wijzen, vergeleken bij dc vorige week, doorgaans verlagingen aan. Vooral voor industrieele fondsen zijn de koersverliezen nog al gevoelig. Zoo liepen Comm. Steels van 57 5/8 tot 55 7/32 terug. Car. c-n Foundry no- teeven 43 5/8 tegen 44 3/8, Am. Stiiel- tings 62 3/16 tegen 63 1/2. Op den koers van Amalgamateds was de minder gunstige houding der kopermarkt van nadeeligen invloed terwijl ook de verwachting dat wan neer de kopermijnen in Mexico weder tot dc productie kunnen bijdragen dit o.p dc-n prijs zal influenceeren, allicht tot de flauwere stemming kan hebben bijgedragen. Zij noleeren 71 tegen 73 11/16. Alleen voor lederwa arden was de zo week de stemming, op berichten die van ec-n beteren toestand op da leder- markt gewag maakten, tamelijk opge wekt. Hide en Leather liepen van 21 tot 22 1/8 (na 23 1/2) op, terwijl Cen tral Leather van 24 tot 24 7/16 (na 26 7/-S) konden monfeeren. Am. Can. Comp. reageerden van 29 3/4 tot 27 3/4. Ook spoorwegwaarden hadden on der de lustelooze stemming te lijden. Comm. Onions zagen hun koers van 151 1/4 tot 149 1/16, South, Pacific van 87 1/8 tot 86 1/4 verminderen. Atcliisc-n Topeka noteeren 94 1/4 tegen 94 7/8. Eries reageerden van 27 5/16 tot 26 3/16 terwijl 3e overige laag genoteerde shares meestal 1/4 a 1/2 pCt. moesten prijsgeven. 2o Pref. Mexican Nat. He pen van 13 5/8 tot 12 13/16 terug. Op de lokale markt was de stem ming voor petroleum waarden na de mislukking om de aandeelen der Ko ninklijke te Parijs te introduces] minder opgewekt, waardoor dc koers van het hc.ofdfonds na verschnhnule geringe schommelingen van G23 1.4 tot C18 1/8 terugliep. De overige ann- deelen volgden deze beweging op den vod. Geconsolideerde renceepl ut van 228 13/16 tot 228 1/2 (na 231 1,2). Intern. Rum. Petr. zagen hun koers op het bericht dat de nieuw aange boorde bron slechts bij tusschenpoozen olie geeft en geen dividend zal worden uitgekeerd, van 10S 5/8 tot 103 1/4 (na 100) verminderen. Rubberwaarden konden aanvanke lijk een stijgende richting inslaan op een verbetering in den rubberprijs, doch toen later de prijs van hc-t pro duct iets terug liep konden ook de hoogste koersen niet behouden blij ven. Amsterdam Rubber liepen van 1343/4 tot 150 op doch zaklen weder tot 1341/2 in Rotterdam Tnnanoelt steger, van 1281 '2 tot 1321'2, Serb. Sumatra van 125 tot 120 7 '8. Overi gens waren de variaties gering. Tn scheepvaartaai'deelen (ring niet veel om en enkele affaires die in deze afdeeling gedaan werden, moesten tot iets lagere prijzen geschieden. Stoom vaart Mij. Oostzee verloren 2 Een uitzondering vormden van Nieveld Gouörïaan welke van 145 tot 153 op liepen. In tabaksaandeelen was de stem ming verdeeld Enkele werden iets hooger. andere enkele, procenten la ger verhandeld. Deli Mij. liepen van 55114 tor 547, Rotterdam Deli van 33S1 2 tot 335 terug. Sennah tabak konden van 731/2 tot 801'2 opkomen. Van Iheeaandeelen liepen West-Ta- va-thee van 62 7/8 tot 56 terug In münwaarden had een verdere re actie in Guyana goud een teruggang van 53 tot 48 1 4-52 voor de gewone en van 79 tot 77-81 3'4 voor de prefe rente aandeelen tengevolge. Eenige belangstelling viel te be speuren voor Borheo-waarden, waar door de verschillende aandeelsoorten een drietal procenten kohden opko men. Great Cobar 221/8 tegen 251/8. Het bericht dat de Ncd. Handel Mij. overgaat tot de uitgifte van f5.000.000.nieuwe aandeelen, had een reactie van 8 in de oude aan- dee.en tengevolge. Van Staatsfondsen waren de 3% Obi. X. W. S. 76 3/8 tegen 77 3/16. In tegralen 65 1/8 tegen 661/16, Russen iets lager, 5 binn. Mexico 1 7/8 be ter, Zuid-Amerikanen algemeen hoo- S Geld op prolongatie 43/4 51/4%. Buitenlandsch Overzicht Over Rusland, De Russische minister Kokowzof heeft zich te Berlijn (in een onderhoud met den hoofdredacteur van liet „Ber liner Tageblatt", Theodor Wolff) uit gesproken over de binnerilandschc staatkunde van Rusland en daarbij o. m. gezegd: „De welstand in Rusland is ra de laatste jaren zeer toegenomen. Velen die vroeger te Magen hadden, hebben het nu goed. Do beweging van 1905, die slechts als gevolg van <len oorlog mogelijk was, hoeft vele wonden gesla gen, en men weet wat zij gekost heeft. Nergens beslaat do wensch naar oen nieuwe revolutie, waarvoor alle gron den ontbreken, en die ook niet komen zal. Voor grootc politieke wetten is Rusland niet rijp. Zij zullen wellicht eens komen, maar dat ligt nog in een verre toekomst. Wat wij thans noodig hebben en nastreven is wal anders, een goed bestuur, dal rechtvaardig optreedt en waaronder elkden ttitb. beschermd en welwillend behandeld voelt. •„Er bestaat geen tegenstelling tus sclien de regeering en het volk, want de enkele politici vormen het volk niet Men beweert, dat de monarchale ge voelens in het volk afnemen. Ik heb bij de jongste feesten in Rusland de menschen waargenomen en van die afneming niets bemerkt." Op de vraag of de Russische regee ring door onderdrukking, uitzonde ringswetten en verbanningen niet vele sympathicn der intellectueelcn verbeurd heeft, antwoordde Kokow- zof, dat weliswaar gebrek is aan intel lectueelcn voor den practischen arbeid hoewel er aan flinke krachten in Rus land geen gebrek is; maar dit is niet de schuld van de regeering, doch van een gebrek aan lust in don ai he id, die zich achter phrases verbergt." Naar aanleiding dezer beweringen zegt het Russische Kadeltenblad „Rjef.sj": Het is zeker wel karakteristiek, dat Kokowzo! in 1905, voor het uitbreken der revolutie, geheel op dezelfde wijze 'sprak" over 'den schitterenden binnen- l&ndsclien toestand ra Rusland. Uit alle holle frasen var» Kokowzof, die met den werkelijken toestand in vol komen tegenspraak zijn, blijkt, alleen maar, waarom wij in Dusland niet vooruitkomen. Als alles zoo was, als Kokowzof vertelt, dan zouden alle her vormingen overbodig zijn. Tot nog toe scheen liet echter, alsof onze binnen- landsche toestand zeer ernstig is. Zelfs leden van liet kabinet achten den tegenwoordige!* koers verderfelijk Uit den politiek en strijd i n 11 o n g a r ij e. De leiders der Hongaarsche opposi tie, de graven Endrnssy, Apponyi en Michael Karolyi, vertrokken Woens dagavond met den sneltiein van Boe dapest naar Wcenen. Maar slechts de beide eerstgenoemden kwamen in Ween en aan. Graal Michael Karolyi was onder weg uit den trein gesprongen! Uit den in vollen vaart zijnden sneltrein. Wat de reden was van dit zonder ling gedrag bleek uit een mededeeling van graaf Andrassy, bij de aankomst te Weenen. Kort na het vertrek van den trein uit Rned-»pest hadden de leiders een madedeeüng gekregen, die hei noodzake! ük maakte, dat een hun ner naar de Hongaarsehe hoofdstad terugkeerde. De heeren hemodrtnag- don roe', elk?nr. en Vmbar! Karolyi bood zich aan. naar Boedapest te gam Toen dit besluit genomen was bevond zich de trein in de nabijheid van liet station Rakospaloto, waar do trein niet stopt. Graaf Michael Karolyi ver liet zijn couné en vroeg den conduc teur of hij den frcm niet hij het sta tion kon laten stilhouden. Op hel ont kennende antwoord maakte graaf Mi chael liet portier opcu en sprong uit don trein. Daar de mede-reizigers meenden, dat graaf Karolyi wellicht gevallen en onder de raderen van de volgende wa gons gekomen kon zijn, trokken zij aan de noodrem, zoodat de trein kort daarop tot 6taan werd gebracht. De lijn werd nagezocht, maar van graaf Karolyi was niets te vinden. In Neuhaus! kreeg graaf Andrassy een telegram van graaf"Karolyi, waar in deze hem meldde, dat hij goed aan liet station Rakospalota was as men, en vandaar dc terugreis naar Boedapest had aanvaard, om zijn op dracht uit te voeren. De revolutie in Mexico. De beide Kamers van het Mexica; sehe Congres zijn Donderdag bijeen komen. Generaal Huerta richtte eer. bood schap tot het Congres, waarin hij ver wees naar Napoleon's uitspraak: „De wet wordt niet geschonden als iemand het vaderland redt". Ilij rechtvaardigt zijn eigenmachtig optreden tegen liet oude congres en vraagt van het nieu we congres vertrouwen. In de boodschap, zoo wordt verder geseind, wordt over de internationale betrekkingen gezwegen. Een veelbeteekenend zwijgen! Zelfs in het stamverwante Spanje gaan stemmen op tegen het wanbe heer van lluertn, zoowel als tegen de ■ehellen. die moordend en brandschat tend het land doortrekken. De „Pais" schrijft nl. bij de niededeeling vera den moord op veerloozo Spanjaarden in Mexico: „De' loge revolutionnaire moordenaars van Spanjaarden in Mexico kunnen evenmin als de aan hangers van Huerta. langer aanspraak maken op eenige achting. Eei dat duldt, dat het geregeerd wordt door den moordenaar van Madero, verdient geen onafhankelijkheid. Het spijt ons. dat <le regeering der Ver- eenigde Sinten verplicht zal zijn zich te mengen in de aangelegenheden van een volk van Spaansche afkomst, zelden echter was ton interventie, die, naar wij hopen, er toe zal leiden Mexico te bevrijden van Iluerta. en ul de. partijen, die Madero ten val hebben gebracht en de republiek en hun land hebben onteerd, gewettigd er dan deze. De regeering der Vereenigde Staten stelt zich op een waardig standpunt door te weigeren de regeering van Huerta te erkennen". De berichtgever van de „New York Herald" te Madrid heeft met een der leidende staatslieden le Madrid dit artikel besproken en vernam van dezen dat hij bet met den inhoud volkomen eens was. Het was, zoo zeide hij, hard voor Spanje, een interventie van Ame rika te moeten verdedigen. Maar Spanje moet wel goedkeuren, dat 3e Amerikanen tegen Mexico op treden en liet hoopt-, dat zij succes zul len hebben in lurane poginoon ora het ongelukkige Mexico te redden. U i t Z u i Ü- A f r i k' a. Tc Salisbury, in Rhodesia, is een druk bezochte vergadering gehouden, waarin geprotesteerd werd tegen het denkbeeld dat Rhodesia zou worden opgenomen in dc Unie van Zuid-Afri- ka, en tevens tegen de pogingen de Zuid-Afrikaansche partij tracht in-Rhodesia een afdeeling t. vestigen, on: zic'n te bemoeien me de zaken dezer kolonie. De Rhodesiërs wilden meester blijven in eigen huis verklaarde een der sprekers. Zij wil den zelfbestuur behouden en d-it zou verloren gaar» als ze in de Unie wer den opgenon tn; vooral kwam di spreker op tegen de pogingen om c in Rhodesia de tweetaligheid v plichtend te maken. Het Congres der Zuid-Afrikaansche partij heeft met algemeene stemmen het voorstel aangenomen tot benoe ming van een commissie van zeven léden tor behandeling van hot ge schil tussehen Botha en De Wet. Uit Turkije. De grootvizier en de minister van binncnlandsche zaken zullen Zondag Adnanopel bezoeken. M ij ns t a k i n g in Fran krij k. Uit Lens wordt gc-seind: Bij het verwisselen der ploegen Vrijdagmorgen was de staking bijna volslagen in de mijnen te Noeuds, voialagcn te Draucourt, Marlé, Dour- ges, Tarvin, Liéviu, Escarpelle-s, Courrières. Peurchin, Amtricourt en Fc-reny. Ec-n vierde gedeelte der mijn- erkers arbeidt in de mijnen te Bé- thune. De stakers hielden de mijnwerkers tegen die naar hun werk wilden gaan, aan de stations te Choekes, Lilliens en Ptrnes (Artoïs). Dientengevolge ontbraken ongeveer 300 werklieden an het personeel der mijnen te Bru- cy. Bij een zijgang van de mijn no. 10 te Béthune werd een machine bui ten de rails gevonden, die omgewor pen tegen de helling was gelegd. in het kolenbekken van het depar tement Pas-de-Calais, bepaaldelijk te Courrières, waar de staking tot dus verre ceu kalm verloop had, begint het eenigszins te gisten. Donderdagmiddag hebben zich 2000 stakers begeven naar de mijn le Billy-iMontigny, waar zij de deuren van de opslagplaatsen forceerden en trachtten de kabels van.de liften door te snijden. Zij werden echter door soldaten en gendarmen teruggedre ven. Binnenland DE PROCLAMATIE DER KONINGIN. De proclamuuo van H. M. de Ko ningin aan het Nederlandsche Volk zal in de Staatscourant en *t Staats blad opgenomer} worden en zal de mede-ondertcekening (contraseign) dragen van alle Ministers, hoofden der bestuursdepartementen, waardoor het tot een regeeringsdaad wordt ge stempeld. TWEEDE KAMER. Men seinde ons over de ochtendzit ting van Vrijdag: Na aanneming zonder debat of stemming van kleine ontwerpen, ver volgde de minister van Koloniën zijn dupliek over de Indische begrooting en uitte dank voor den toegezegden steun van de heeren Bogaardtc.s. Hij herhaalde voor de drie geïnter neerden de toezegging van bemidde ling bij den gouverneur-generaal als zij blijk van inkeer geven, maar de beslissing blijve aan den gouverneur- generaal. Hij maakt geen onderscheid tussehen het drietal. De minister handhaafde zijn standpunt over de quaestie der verantwoordelijkheid van den landvoogd en- de verhouding tot den minister, die op wejlerzijdsch vertrouwen berust en uitnemend is. Geen van beiden hebben hun beginsel prijsgegeven en het karakter van den landvoogd is volkomen onaan getast. Zoowel omtrent de defensie als het onderwijs, speciaal het gods dienstige, verzekerde de minister al les te zullen doen om die belangen te beschermen, met inachtneming op schoolgebied van een tactvolle neutra liteit. De minister bleef overlegging der rapporten afwijzen. Na nog een korte gedaehtenwisseling over den geest van het onderwijs op de gesub sidieerde scholen tussehen den heer Nolens en den minister, werd het de bat gesloten; de behandeling der ar tikelen ving toen aan. Na trekking der afdeelingen werd gepauzeerd. (Reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen). Bij de behandeling der artikelen van Hoofdstuk II (uitgaven in N.-In- dië) van de Indische begrooting voor 19ii, drong de heer Fock aan op een reorganisatie van de algemeene ee- I cretarie. die tot te veel omslag in de afdoening van zaken aanleiding gaf. J Over de Afd Justitie ontspon zich een langdurig debat. De heer Menücls kwam vooreerst op tegen 't plan om ook ia Indië speciaal voor 't spoor- en tramwegpersoneel een strafbepa ling in 't leven te roepen ter bep r- king van 't coalitierccht, vooral om stakingen te voorkomen cu schel? t-- 't nadeelige en onbillijke daarvan. Ver volgens trad hij in een uitvoerige kri tiek over het arrest van het Hoog Mil. Gerechtshof in de zaak van de ondor- of'icierqen Dysenróth en ïsïng. die wegens mishandelingen, in Socrnba gepleegd, tot geldboeten waren ver oordeeld met vrijspraak van de be schuldiging van verkrachtingen, waaraan zij voor den krügsraad ie Makassar wel degelijk waren schul dig geacht en veroordeeld werden lot 4Ü2 en 31.2 jaar gevangenisstraf ir.rt degradatie. Zeer scherp viel de sur. die spraak aan, gegeven op de stukken, zonder getuigen te hoorei en op over wegingen, die het schandelijk optre den van militairen, ter wille van hel succes schenen te vergoelijken. Trou- ook de heer Yen Hamel, oie evenals de heeren Hcerc-s eri Koek, de hervorming bespraken van 't in- landsch recht (privaat- en strafrecht) hetzij door een herziening van artf. "5 en 109 Reg. Roel., hetzij door or-n invoering, na wijziging, van hel be sluit nopens de vrijwillige onderwer ping van inlanders aan 't Europeo- sclie recht keurde, even als de he r Fock, de wijze van berechting door t Iloog Mil. Ger. vooral uit educatief oogpunt af. Toch gingen die spr. ni-.-t zoover als de beer Mendels, die eene motie van orde voorstelde, waar n de Kamer, kennis genomen hebben de van de vonnissen en sententies, g:- ezen ïh de zaak van de sergeanten Deysenroth en Iding, de regeering erzoekt ter kennis van het goheel o Indische leger te brengen, dat wreed heid en mishandeling van de inlan.l- sche bevolking me' de grootste ge strengheid moet worden leger, gegaan en geenerlei vergoelijking zullen vin den" in het behaald succes; betreurt, dat deze sergeanten nog in hun rang gehandhaafd zijn en niet uit het leger zijn verwijderd; en verzoekt alsnog een onderzoek in te stellen, of ecnig superieur, meer speciaal kapitein Van Krieken, tot mishandeling beeft aan- gesjioord. Voorshands tenminste wilden do heeren Van Hamel en Fock. vooral om het slot,, bun steun nog niet aan de motie toezeggen. Aan het slot der zitting van giste ren levérde de lieer Schaper een uit voerig beloog tegen wat hij de klas sen- en rassen jus'itie noemde. Hij grondde die qualificafie op de erger lijke misbruiken die het arbeids-toe- ziclit in Indië had geconstateerd niet opzicht tot de behandeling, uitbuiting en rechteloosheid van de inlaödsche werkkrachten. Maandag te half 2 zet bij zijn redo voort en reeds is aangekondigd, nat ook de heer Sann.es deze zaak, ine» r bepaald do ongerechtigheden bij do Koeliewerving, nader zal bespreken. De Kamer heeft besloten a.s. Woens dagmiddag de nominatie voor de vérvulling eener vacature in den Iloogen Raad op te maken. Overigens heeft zij" gisteren op een aantal regec- ringsbesclheiden beschikkingen geno men, ze voor kennisgeving uanne- rnende of ze naar commissiies van on derzoek verwijzend. Éindelijk heeft de vergadering gis teren de afdeeling e'n opnieuw sun non- gesteld en deze bobben tot voorzitters gekozen de heeren Rink, van 'Niapeu (Nijmegen), van Doorn, Lobman cn Bos en tot ondervoorzitters de heeren De Beaufort, Schaper, Troclstra, No- lens en De Meester. HET KORPS ZEEOFFICIEREN. Naar vernomen wordt zal, ter voor ziening in dc door verschillende om standigheden verminderde bevordc- ringskans bij het korps zeeofficieren, binnenkort worden overgegaan tot dc.i maatregel om op ruimer schaal dan in de laatste jaren gebruikelijk was, ontslag wegens Jungdurigcn dienst onder toekenning van pensioen te verkenen aan hen, die den i9- jarigen diensttijd hebben bereikt. HET KAMERLID OTTO. De heer P. Otto, gekozen tol lid der Tweede Kanier voor het district Am sterdam III, beeft nu de voordracht tot zijn benoeming als onderwijzer nog niet gereed kwam, aan liet ge meentebestuur v«ii Amsterdam ver zocht die benoeming en derhalve ook zijn ontslag als hoofd der Van den Ende-school te doen ingaan c>p I Ja nuari a.s. Tevens heeft de heer Otto verzocht hem van aanstaanden Maandag af verlof te verleenen iot liet bijwonen van dc zittingen dc-r. Tweede Kamer, voor zoover dit noo dig zal zijn. In de verwachting dal dit verlof 1 Feuilleton (Nadruk verboden). 96) Haar hoofu was verward door aller lei tegenstrijdige denkbeelden. Zi-kcr. er dreigde haar een gevaar. Welk gevaar? Van waar kwam hel? Was het niet beter, dat zij haar vader in het vertrouwen narn, of Laurent haar vader vooral, om dat de bedreigingen van Romaln Goux, in de eerste plaats tot hem gericht schenen. Haar vader zou dat gevaar mis schien kunnen afwenden. Ja, dat was het verstandigste, dat raadde haar niet alleen de voorzich tigheid aan, maar ook haar liefde .voor Bertigcolles. Zij ging naar bed, maar kon den slaap niet vatten. Haar hart klopte onrustig. Daar straks, toen zij op haar kamer kwam, lachte het geluk haar nog toe en nu voorzag zij slechts een toekomst van smart en rouw. Toen de dag aanbrak, lag zij nog te bed, zenuwachtig door ec-n slape- loozcn nacht, met koortsig gloeiende, rood geweende oogen. Zij stond op. Ja, ik zal alles aan mijn vader zeggen. Hij zal mij helpen. Zij ging terstond naar Berügnolles. Haar gelaat stond zoo afgemat, haar oogen waren zoo droevig en fiets, dat haar vader- Ti keet van schrik uit te, toen hij haar zag. Wat "scheelt er aan? Zijt gij ziek? Zij snelde in zijn armen en vleide haar hoofd tegen zijn breede borst, als zocht zij daar bescherming. "Vader, ik ben zoo ongelukkig! Ongelukkig! vroeg hij verbaasd, wat is er dan gebeurd? Gisteren waart gij nog vroolijk en bovenmate gelukkig. Hij glimlachte en streek liefkoo- zend met zijn hand over haar wang. Ik geloof, dat ik het raad. Neen, vader, gij kunt het niet raden. Ik raad, kindlief, dat gij een boozen droom hebt gehad, en nu be schouwt gij dat als een slecht voor teeken. Een droom! Neen, vader. Wal dan? Een vreemde, onverklaarbare Werkelijkheid. Gij doet mij schrikken. Toen ik gisterenavond, nadat ik afscheid van Laurent had genomen, op mijn kamer kwam, vond ik daar een mon. Een man? Romain Goux. O, die ellendeling! Waarom noemt gij hem een el lendeling, vader? Weet gij dan, wat hij bij mij kwam doen? Spreek, mijn kind. Wat heeft hij u gezegd? Hij heeft mij zijn liefde bekend en daarna heeft hij gedreigd. Hij hee't mij verboden met Laurent te trouwen en mij gezegd, dat wanneer ik mr-t hem trouwde, er groote on gelukken zouden gebeuren. Daarom, vader, ben ik vanmorgen bij u geko men, oin u te verzoeken, mij ophelde ring ie geven, waarom die man mij gedreigd heeft, waarom hij mijn ge luk in den weg treedt, waarom hij els meester spreekt, want zoo heeft hij mij toegesproken en ik vreesde voor hem. D:e man is krankzinnig. Is dat nu 'n opheldering, vader? nij bemint u. Wellicht heelt hij een dwaze hoop gekoesterd. Hij ziet de hoop in rook vervliegen, nu uw huwelijk bepaald is en daarom tracht hij het door alle mogelijke middelen te beletten Maak u niet ongerust. Gij moet bet hem vergeven, dien armen jongen. Het is zijn .schuld niet, dat hij u bemint. H ij is er ongelukkig ge noeg door. Ik zal bevel geven, dat men hem moet wegjagen, wanneer hij weer tracht hier in huis te komen. Dus gelooft gy, vader...... Ik geloof, klein zottinnetje, dat gij beier gedaan zoudt hebben met lustig to slapen, dan u door zulke kleinigheden te laten verontrusten. De schijnbare vroolijkheid van baar vader stelde haar een weinig gerust. Toch bleef zij besluiteloos en vrees achtig. Wat is er nog meer, lieve? Ilebt gij mij niet alles gezegd? Neen. Spreek, Stort uw hart voor mij uil» Verberg mij niets. Romain heeft gezegd, dat Lau rent mij niet bemint. Wat weet hij daarvan? Weet gij niet beter dan iemand, dat hij u be- mir.i? Zooiets kan men begrijpen, zonder dat er een woord over gespro ken wordt. Ik voor mij, ik ken Lau ren;. Ik heb hem over u liooren spre ken. Onder een zekere terughoudend heid, die u misschien koelheid toe schijnt, verbergt hij een edel, gevoe lig hart, hij zal u gelukkig maken en gij kunt gerust zijn* hij bemint u. Heeft hij u dat gezesd, vader? Zeker. Jenny zuchtte. En mij nooit. Hij zai het u bewijzen door altijd bij u tc zijn, mijn kind, en bewijzen zijn meer waard dan woorden. Denkt gij dat ook niet, Jenny? -- Zeker, vader, maar een zacht woord doet het hart zoo goed aan. Ik kan het niet helpen, ik twijfel, on danks mijzelve. Bertign olies antwoordde niet. Ook. hij vreesde. Jenny keerde naar haar kamer te rug en hij bleef in diep gepeins ach ter. Hij gevoelde, ondanks zijn groot zelfvertrouwen, dat er een vreeselijk gevaar boven zijn hoofd hing. De ha3i in het hart van Romain was sterker dan zijn liefde. Hij nad besloten, Jenny op te offe ren, om dit huwelijk onmogelijk le maken. Beitignollcs vroeg zich af, hoe hij die plannen zou verijdelen. Si/ieekingen zouden vruchteloos zijn. Romain Goux moest lang nage dacht hebben. Dat hij in het geheim bij Jenny was gekomen, bewees dat zijn besluit genomen was. Dus zou Bertïgnolles op het laat ste oogenblik nog overwonnen wor den? Eerzucht, droomen, pogingen, mis daden, veinzerij, dat alles zou vruch teloos zijn door de ijverzucht van dien man? Neen, het was onmogelijk. Hij zon het beletten. Hce. dal wist hij nog niet. Maar hij zou een middel vinden, het moest. Toen Romain Goux het huis in de Friedlandlaan had verlaten, om aan mogelijke nasporïngen van den poli- tie-agent Gauuie te ontkomen, lio-.i hij, zooals men weet, een gesloffccreie kamer gehuurd in dé buurt van het park Monceau,'in de ttra.it de Cour- celles. Bertïgnolles wist dat, Romain had hem het adres opgegeven. Hij wist dus. waar hij zijn secreta ris kon vinden, wanneer hij hein noodig had, en zijn eerste gedachte nadat Jenny was heengegaan, was. naar de straat dc Courcelles te snel len, om nog een onderhoud met Ro main te hebben. Waartoe zou echter dit onderhoud leidei:? Tot een hespen twist? Tot nieuwe bedreigingen? Of wel zouden die be dreigingen ten uitvoer worden ge bracht, zou hij, nu listen en intriges niet meer baatten, geweld tegen Ro main Gcux gebruiken? Ja, het denkbeeld aan een moord kwarn bij hem op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9