SCOTTS Emulsion BEGRAFENIS GUSTAVE H. PROT. Een groot aantal personen wit (le tooneelwereld, waaronder vele acteurs en actrices, die langer of korter tijd verbonden waren aan den Frascati- echouwburg, waren Zaterdagmiddag op de Nieuwe Oosterhegraaf plaats té Amsterdam, verzameld om een bint- eten groet te brengen aan hun vrocge- ren directeur, den heer G. H. Prot. De hoer E. W. de Rlauw bracht aan Üe groeve een ln at sten groet namens vele oud-sociétaires en herinnerde aan liet droeve feit. dat de heer Prot niet langer dan een jaar heeft mogen ge nieten van zijn rust. De heer Chrispijn Jr. legde daarna een bloemtuil neer. Jan Maandag herdacht Prot als be kwaam decorateur. EVENREDIG KIESSTELSEL. Zaterdag heeft de Minister van Bin- p.enlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden, de Staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel geïnstalleerd met de volgende rede: ,,Er is u opgedragen de voorberei ding. van .eeno hervorming die voor ons geheele staatkundige leven van ver reikende gevolgen kan zijn. Dat het beginsel van evenredige verte genwoordiging bij alle politieke par tijen talrijke verdedigers vindt, mag beschouwd worden als een verblij dend verschijnsel. Het vindt zijn grond in de begeerte orn meer waar heid te brengen in het stelsel van vertegenwoordiging. Het komt rnïj daarom voor dat ook bij uwe beraad slagingen dat doel in het bijzonder vonr ooeen dient te staan. De vraag wat onder evenredige vertegenwoordiging is to verstaan kan wellicht van theoretisch stand punt aanleiding geven tot twijfel. Gij Eiit volkomen vrij de grens zoo ruim te trekken als u geraden zal voorko men Ik zou er u alleen op willen wijzen dat het van belang is dat het stelsel, door u in wetsvoorstellen belichaamd, bevattelijk en zooveel mogelijk een voudig zij Practische uitvoerbaarheid is van meer waarde dan theoretische volko menheid lk behoef u en uwen voortvaren den en in het Staatsrecht doorkneden voorzitter er ten slotte, niet aan te her inneren dat bet voor de Regeering van groote waarde zoude zijn indien gü de u opgedragen taak met bekwa me spoed zoudt kunnen vervullen. I-lei vaststellen van een reglement Is ceheel aan uw prudentie overgela ten Do voorzittc-r der commissie, prof. rtnnenheim. betuigde den Minister dank voor zün welwillende woorden, order verzekering dat de commissie zich zal beijveren om aan 's Ministers vronsch te voldoen. DE WETF<~!T-nrrnq.Tï\VESTIE TE AMSTERDAM. 1-let Volk meldt: De algemeene ledenvergadering der federatie Amsterdam der S. D. A, P heeft, na discussie, met overgroote meerderheid van stemmen, besloten hare goedkeuring to hechten aan het voorstel der Sociaal-Democratischc Raadsfractie. Indien hij de aanstaande indiening en behandeling der voordracht tot be noeming var een vijfden wethouder van Amsterdam mocht blijken, dat aan hem zullen worden opgedragen die afdéèlingen 'Ier gemeente-huishou ding die met eikander de zorg voor de volkshuisvesting beheerschen, c-u, indien daarna oen lid der frac tie voor dezen post mocht worden aan gewezen, dan eischt het belang der sociaal democratische gemeente-politiek, dat deze benoeming zat worden aanvaard de, behoorde voor het in liet bezit kwam van den heer Borden te New- York, tot de San Donato-colleclie. Na het overlijden van den heer Bor den werd liet doek aangekocht door de firma Knoedler voor dc som van 1312 000—, Dezen zomer werd Rembrandt's „Lucretia" door deze firma in haar zalen te Londen tentoongesteld, waar hat groote aandacht trok en veler be wondering wekte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Letteren en Kunst EEN MERKWAARDIGE REMBRANDT. Uit 's-Gravenhage wordt aan het „I-Thld." geschreven De lieer Preyer is thans tijdelijk in het bezit van een interessanten, nog niet lang geleden ontdekten Rom- brundt. blijkelijk een werk' uit des scbiblers rijpe jeugd. Hel vrij groole stuk steil een reeds onderen man vonr. stevig gebouwd, met handen die don arbeid gewoon zijn en een ernsti- gen kon, gedekt door een pet. De man. wiens hovenlüf cv-kW-d is in een snnrl van blauwe trui, is gezeten iu een vrii sterk belichte ruimte, waarin eeuise pnpierliassen, een bundel geld zakken en een ordeloozo hoop boe ken. Hij bekijkt aandachtig een vee- ren pen. die hij aan 't slijpen is, ha Ivo dit stuk dan ook den naam van „De pensnijder" heeft gekregen, Dit werk, dat ongeveer een jaar ge leden in Engeland uit een particuliere /crzameling is losgekomen, is daarna o. a. door Bode ais een Rembrandt herkend. In een bl ief aan Sedelmey< van November 1912 schroef hij, dat aan dc echtheid niet viel te twijfelen Hu het een werk uit de jaren 1627'29. Tiet is opmerkelijk, dat een Rem brandt uit dictizclfden tijd (1G27), die zich bevindt in het. museum te Ber lijn, niet alleen ooit veel blauw ;toont evenals deze, doch ook do om geving van boeken, papieren en de typische geldzakjes, bijeengehondi dóór een knop. liet is „De Geldwisse laar". In elk geval is liet thans bij don heer Preyde behuisde stuk een bui tengewoon gaaf. sterk en machtig go- sehilderd werk, dat hoogst interes sant en van hooge uualiteit is te noe men. AI heeft het dan ook nog niet het warme rnloriet van de latere R'-mhrandls. Wij moeten, bij deze rnededeeling, tevens de waarlijk niet verheuglijk' voegen, dat het mooie Rembrandtjo, dat een paar jaren in bruikleen Mauritshuis heefl gehangen, Rem brandt's moeder, dezer dagen naar't buitenland is verhuisd. Verkocht. In Nederland was er, helaas, geen kooiwr voor te vinden. REMBRANDT'S'„LUCRETIA". Men meldt ons liil Amsterdam Het beroemde schilderij van Rem brandt „Lucretia stabbing herself" dat thans eigendom is geworden van der, lieer August Janssen hier ter ste- Hoes! en Verkoudheden wordeu snel genezen door liet gebruik van SCOTT'S Emulsiou, welke ontste king verzacht en elk deel vau het lichaam zóó versterkt, dat bronchitis, (van Levertraan) Alleen door de echte SCOTT'S Emulsion met den „Visscher" op de verpakking te eischen, kaa men gunstige resul'aten verwachten. Die stellende pijn in den rug komt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gele gen. Dodi rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: water zuchtige zwellingen, opgeblazen oo- gen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlijke loozing, voortdu rende aandrang, een onnatuurlijke vermoeidheid, prikkelbaarheid, bui tensporige doret, (rheumatische pij nen in de armen, beenen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft a! deze ver schijnselen, doch iedere lijder heeft eenige, en de minste nieraandoe- ning is gevaarlijk, want noodlottige zieklên ontslaan .door het vcrwaar- loozen van een 'nierkwaal. Forster's Rugpijn Nieren Pillen re gelen de goede werking der urine- organen. zij leiden de nieren zachtjes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreerea van het bloed en liet uitdrijven van het urinezuur en de urinestof, welke de oorzaak vormen van rheuraatiek, jicht, niersteen, niersontsteking, enz. Zij zijn hot best bekende geneesmid del togen blnasaandoeningen, en zij voeren hot overtollige water af bij waterzucht. Te Haarlem verkrijgb. bij de hoeren K. van Eden, Spaorne 38, en J. J. Göppingor, Gr. Houtstraat 147a. Toe zending geschiedt franco «a ontv. y. postwissel a f 1.75 voor één, of 1CL voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doo3, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. Stadsnieuws liet tweede doel oen 'Andante van' Vieux temps, een Romance van Beet- haven en een der Ungor. Tanzen van Brahms voordroeg. liet eerste en voornaamste deel van deze uitvoering heb lk bijgewoond dat met bijzonder veel genoegen, n de Symphonïe van Schumann naar mijn idéé, om den rijkdom aan en de klaarheid van gedachten, de thlige vormelijke eenheid en de i kier volle orkestratie, de voortref felijkste van de vier was klaarblij kelijk alle zorg besteed. De klank van t orkest was fritch en rein ofschoon in hel tutti meestal van te geweldig kopcrgehalte. Uit het oogpunt van phrascering en iiancoering viel de voordracht zeer to loven. De fijne behandeling van liet Zari.ztlie.ma in het eerste doel, de mooie klank van de Romance (waarin de expressief voorgedragen viool-, cello- en hobo-soli) het entrain in de finale ziedaar eenige van de vele verdiensten dezer uitvoering. Jammer ibii het Trio in het Scherzo wat su bliem stukje is dat toch! niet wat fiiner hn doorzichtiger gespeeld werd: naar dit is dan toch ook wol de ge aanmerking die redelijkerwij ze op do .overigens zoo verdienstelijke •aeslatTe' zou te malven zijn. Met ware bewondering bon ik ver-' ïld voor het spel van den mij tot heden onbekenden violist Herman Leydensdorff. Met wat klanken, zijig gkinzonden toon. en hoe vol teêre ex pressie heeft hij de mooie Gesang- scènc van Spohr voorgedragen. Daar klonk iets uit het zingen van die viool dat sterk boeide en nu en dan boon aid ontroerde. Hef was waarschijnlijk voor do eerste maal dat deze violist kunstenaar zich te Haarlem deed hoo rnaar ik hoop niet dat liet de laatale maal geweest is. PHILIP LOOTS. Rubriek voor Vragen Gcabonneerden bobben het voorrecht, vragen op versobiUond gebied, mite voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53: Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermeldon wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Is er na het bock „De Zand gravin", nog een ander hoek als premie door uw blad uitgegeven? Wanneer verschijnt de volgende af levering? ANTWOORD. Neen. Wanneer dit geschiedt, zal het in ons blad aangekondigd worden. VRAAG. Waar is liet nieuwe mu ziekblad verkrijgbaar? Wat is de prijs voor het abonnement? ANTWOORD. U bedoelt waar schijnlijk „Ilei Muziekcollege". Uit gever is de lieer Emile Wegelin, te Haarlem. De abonnementsprijs is f 3.—, Uit de Omstreken EVANGELISATIE-ARBEID IN DE NED. HERV. KERK. In het Haarl. Predikbeurlenbiad schrijft Ds. Vunderink: Ons YVijitgebouw, Essenslraall' 10, bleek don la ratsten tijd te klein om de belangstel lend en te ontvangen op on ze evangel isatie-samenkomsten. Ook werd de behoefte gevoeld in het andere gedeelte van mijn wijk te evangeliseer en. 'Door grocHe vriendelijkheid van het Bestuur der Herv. Bewaarschool in de Lange Lakenstraat is mij dit lo kaal afgestaan voor evangelisatie-sa menkomsten. Het lokaal is daarvoor hij uitstek geschikt- ruim en hoog onder ver dieping. Lk hoop a.s.Donderdagavond dit lokaal in gebruik te nemen. Ook in de Eesenstraat gaan de sa menkomsten door, doch in hel ver volg op Dinsdagavond. Het Tooneel 777—10. De Rotterdammers hebben Zater dagavond nog eens <le „Renbaan- klucht in drie ritten": 77710 in den schouwburg aan den Jansweg opge voerd. En daar hebben zij goed aan ge daan, want zij hebben het publiek, dat de zaal goed bezette, den geheelen avond in een laoJistomraing gehouden, die vaak in oen .salvo van pleizier- uitingen uitbrak. Er is onbedaarlijk gelachen, om Sally Davidson (Cor van der Lugt Melserl), die den geheelen grap draagt; ook om Siegfried von Löwen- stein Glenn Poolman) en Muller (Ni co de Jong). Het stuk werd pittij vlot gespeeld; het was een genoegen er naar te zien en te luisteren. De Rotterdammers hebben ons een preltigen avond bezorgd. AD-INTERIM. CONCERTV El IE ENIGING „HAARL. MUZIEKKORPS" Vrijdagavond had in de Vereeniging voor ec;n (alrijk opgekomen publiek liet tweede concert plaats van de Coa certvereenigiug HaarL Muziekkorps Het orebest-programma was door den lieer Kriens ingericht als volgt: Sym- phonie no. 4 (D-mol) van Schumann, Ouverture „Carneval Ro'main" van Berlioz en hot Ballet „Sylvia" van Déliber. Solist was de hoer Herman Leydensdorff, violist te Amsterdam, die in het eerste deel het Concert op. 1 47 (Gesangscène) van Spohr en in LTMUIDEN. üestaking. Door de commissie van bemidde ling is het volgende, door den burge meester pnderteekende, besluit aan dc commissie uit de vereenigdc rea ders en aan de zeelledenbonden ver zonden: Nadat de antwoorden op mijn schrijven van 17 Nov. waren ingeko men en mijn voorstel tot bemiddeling was aangenomen door den ALgemee- nen Nederlandschen Zeemansbond en dc Nederlandsche Zeemansveree- niging Volharding, terwijl mij uit 't schrijven van de commissie uit de reeds van visschersvaartuigen, waar in waardeering voor mijn poging lol beëindiging van den strijd werd uit gesproken, bleek, dot tegen voortzet ting van mijne pogingen ook bij hen geene bezwaren bestonden, heb ik de hoeren G. Blaas, R. Brink, J. J. Can tors Cromer, ds. H. W. Creutaberg on W. A. Dolleman uitgenoodigd met, mij eene commissie te vormen wier 'la,alk het zou zijn, middelen to beramen om tot een spoedige opheffing van de staking in het vi.-sehere'bedrijif te ge raken. De commissie, samengesteld als boven is aangegeven, is na rijp beraad tot de overtuiging gekomen het volgende voorstel aan beide par tijen in overweging te moeten ge ven: a. het bedrijf wordt spoedig mo gelijk hervat op de voorwaarden door de reeders vastgesteld in hunne ver gadering van 6 November en alge meen bekend gemaakt, eohfcer met dien verstande, dat hot vaste maand loon van den matroos en den 2en sro- der zal bedragen f 52.50, van den 2en machinist f CO en van den stuurman l 07.50; b. zoo spoedig mogelijk worde een commissie ingesteld bestaande uil gelijk aantal vertogenwoodigers van reeders en opvarenden onder voor- zitt&rsdiap van een door beide partijen lu gemeen overleg kiezen persoon, welke commissie tot taak zot hebben de bostaaande loon regeling te herzien, zoodat mogelijke i loemlen en gebreken zullen worden aangevuld en weggenomen; c. dat de nieuwe loonregeling voor. of op 1 Mei 1914 in werking zal tre den en van kracht zal# blijven lot 1 Mei 1915, op welken datum deze loon regeling zal worden gewijzigd of we der voor een jaar worden bestendigd. Do commissie is van meening dat p.m. op twee punten herziening der loonregeling zeer geoveirscM zal Wij ken, lo. dat aan do opvarenden op de kleinste booten, die uiteraard een lager percentengeld zullen genieten, op een of andere wijze een vergoe ding wordt gegeven, 2o. dat bij hoo- go besommingen voor de betrokken boot een progressief percentage aan de opvarenden wordt gegeven, zoodot deze madedealen in de grootcro ge maakte winst. Klassiflcatie de.r boo ten zal hiervoor noodig zij" Wordt hot extra-percentage een maal dos jours uitgekeerd, zoo zal dit ongetwijfeld bevorderlijk zijn om meer vaste verhoudingen tussöhen de opvarenden en de betrokken maat schappijen te scheppen. De commis sie hoopt van harte dat heide partijen hare medewerking zuilen verleenen om deze poging tot bemiddeling te doen slagen, dat beide bereid zullen worden gevonden «enigszins af te wijkon van liet door hen ingenomen standpunt, en dat ook de groote al gemeene 'belangen, die met deze sta king gemoeid zijn va/n invloed op hunne houding moge zijn. Ook zelf meen ik op uw burgerzin een beroep tc mogen doen om zelfs daar, waar u mocht toeschijnen, dat eene voort zetting van den strijd u zal baten, onze gemeente voor deze ramp te be waren. Ten slotte voldoe ik hierbij aan het verzoek van het commissielid R. Brinik, met de verklaring in de com missie afgelegd, als bijlage hierbij te voegen. Uwe antwoorden zulten door mij niet aan de commissie worden overge legd, noch op andere wijze worden bekend gemaakt, voordat zij alle zijn ingekomen, zegt de burgemeester, die dit stuk onrterteekent. De zienswijze van den heer Brink wordt vertolkt door liet volgende: Hij verklaart met het voorstel van de commissie zich niet te kunnen vereenigen, omdat het geschil zijns inziens moet worden beoordeeld over eenkomstig do verhoudingen, waar bij het ontstond. Uitgaande van dat standpunt kan geene bemiddeling gesrchieden dan door beide partijen or toe te brengen iets aan elkanders verlan gen tegemoet te komen. Kan dus de volle eisoti der zeelaedonorganisatïes bij bemiddeling niet worden ingewil- Jgd .anderdeels kan ook van geene bemiddeling sprake zijn" indien niet voor eau deel aan do verlangens der zeeliedenvcreenigingen wordt tege moet gekomen. Een bemiddelings voorstel moet dus inhouden eene ver betering van de arbeidsvoorwaarden, als welke geldend waren op- den dag dat de staking uilbrak. Deze verbetering is zijns inziens in het voorstel der commissie niet ver vat, reden waarom hij niet met het voorstel kan medegaan. Waar echter het strofen der oom- missie om het geschil tot eene bevre digende oplossing voor beide partijen te brengen, hem zeer sympathiek is, zoo kan hij geene vriiflieid vinden uit de' oommissie te treden. Zaterdag kwamen een Engelsche stoomtrawler en dc stoomtrawler St. Nicolaas der gdboyooi'te Stoomvis- soherij Sdhelvisch aan de markt. De laatste dagen komen visblizon- dingen uit het buitenland, zoonis Huii en Gcostemünde, blei" aan. DIENSTWEIGERING OP DE PRINS WILLEM III. Vrijdaga\ond zou de Prins Willem III, van de Kon. Stoomboot Maatschap pij uilvaren. In IJmuidcn weigerden echter de stokers te arbeiden, omdat an den ketebneester gehoord had den, dat de, ketel minder deugdelijk was. De kapitein besloot dientengevol ge tot Zaterdagmorgen te wachten. De scheepvaartinspectie werd gewaar schuwd en deze onderzocht het schip nauwkeurig. Als deskundige was daar bij o. a. tegenwoordig de heer W. Boederman van de Mij. llcra, te IJ- muiden. Dé ketels werden goed bevon den en ditnsvolgèns besloot de kapi tein om 12 uur te vertrekken. Nauwelijks jn ze© weigerden de sto kers echter de hun gegeven bevelen op te volgen. Er bleef toen voor den kapitein niots anders over dan terug te keeren. Met den muitersvlag aan den mast kwam de stoomex- daarop eenige uren later weder in dc lmven. Onmiddellijk kwam <le Rijkspolitie aan boord om zich van het gebeurde op de hoogte te stellen. Het schip werd in den buitenhaven voor anker gelegd. De stakende stokers, zes in aantal, zijn door de Rijkspolitie in hechtenis genomen en zouden gevankelijk naar Haarlem worden gebracht. De heer A. Kruk, de inspecteur, spe ciaal voor de machinerieën heeft liet schip opnieuw onderzocht en is bij zijn oordeel gebleven, dat liet volko men zeewaardig ia Nut van het Algemeen. De eerste voordracht in dit seizoen en als spreker de heer J. B. A. Saeys uit Haarlem... Was 't wonder dal weer plaatsen te kort waren in looneelzaal van Hotel de Nieuwe Willem Barendsz? De heer Saeys is geen onbdkende voor de nutsleden, èn daardoor, èn door het aantrekke lijke onderwerp (Noorwegen, (le No ren en de Noorsche sage, met licht beelden behandeld) is de groote op komst verklaard. Voor de Haarkni- sche lezers behoeven we oveir den heer Saeys als spreker niets te zeg- I gen, voor degenen, die hom hoorden ook 'niet, voor hen, die lvem ditmaal niet hoorden kunnen we volstaan met te zeggen: Ge moet hem den eersten den besten keer gaan liooren. Stil za't men te genieten van zijn leerrijke voordracht- Dat hij in den gloed van zijn rede IJmuideu „zoon vissohersdorp noemde' vergeven hem gaarne, dat hij alle inwoners, inclusief de hoogste auto riteiten, evenals zullra In Noorwegen schijnt te gebeuren, aan liet haring kaken wil zetten, we bobben er sma kelijk om gelachen. De geachte spie- leer weet ernst en luim te doen afwis selen. De ve.rteliling van de Fritjoff- sage duurde wat te lung en deed weer te veel denken aan do oude Nuls- avonden. Bii de fraaie lichtbeelden, waarvan zeer velen ons een aanschouwelijke voorstelling gaven van het meer en meer in trek komende schoon© Noor sche land met zijn steile rotsgeberg ten, zijn schitterende watervalten en zijn primitieve woningen, gaf den in leider interessante mededeelingwi. De voorzitter der afdeeliiig IJmui dcn, Ds. Attema, dankte in goedge kozen woorden den heer Saeys voor hetgeen hij den leden te hooren en te genieten had gegeven. INGEZONDEN Van ingebonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriok stelt de Redactie ziok niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek jk u, naar aanlei ding van No. 1842 Om on-. Heen", l et volgende te willen plaatsen. Door den heer J. C. P. wordt daar dan in gevraagd, of uit de woorden van den heer Bregonje moet worden verslaan dat het de bedoeling was van de nfd. Haarlem Alg. Ned. Typ. Bond. om de ouders te willen afraden hunne kinderen bij het vak te doen! In bet verslag van de Raadszitting,„.zelve staal niet anders dan wat de heer Bregonje m. i. bedoeld heeft, en dat, ook de bedoeling van adressante was, nl. dat aan de afd. de adressen zouden orden verstrekt van de ouders, om aan dezen te doen toekome-n een cir culaire. waarin hen op duidelijke wij ze wordt uiteengezet, de gevaren voor zwakke jongens, in erge mate ver bonden aan de typografie. Trouwens, was het de bedoeling ge weest de oudere „af te raden", dan had de afdeeling werkelijk niet aan don wethouder van Onderwijs om -ie adressen gevraagd. Ik meen evenwel toch even te moe ten wijzen op een m. i. onjuist ge zegde, nl. dat juist aan den toevloed van minderwaardigen tot de typogra fie dit vak haar slechte reputatie heeft te danken. Dit is Diet geheel juist. Het mag toch wel als een bekend feil geacht worden, dat de beoefena ren der typografie het vak een onge zonde reputatie hebben gegeven! De nog sinds kort bestaande bepa ling dat de jongens onder de 17 jaar, die tot de typografie toetreden, eerst geneeskundig onderzocht moeten worden, of ze lichamelijk wel krachtig genoeg zijn om de gevaren van t vak te trolseeren, zal toch niet Le danken zijn nan de ongezonde menschen wel ke lot het vak indertijd zijn toegetre den? Trouwens, dr lleyermans schrijft in „Gezondheidsleer voor Arbeiders" dat lettergieterijen, stereotypie- e boekdrukkerijen blootgesteld zijn aan lood vergiftigin g. De statistieken iu het Centraal Bu reau voor de Statistiek vermelden o. a. dat aan keel- en longtering onder de boekdrukkere en letterzetters 48 pel. stierven. Dat. daarom deze cijfers wol dalen kunnen en zullen, dat valt niet te ontkennen, doch daartoe moet in de eerste plaats medewerken de ge zondere inrichting der werkplaats, het doen vegen der werkplaatsen, wan neer er niet gearbeid wordt, enz., en lot deze meeste bepalingen verplicht de wet. de Arbeidswet, den patroon wel. Wordt die wet goed uitgevoerd, en ook het loon. wat op dit oogenblik nog schandeiijk laag is, wordt ver hoogd, dan gelooven ook wij, dal liet groole percentage tubercuiose-lijdera minder kan worden, maar dat on één drukkerij, waar in een kwuu eeuw geen lood vergiftiging voorkwam behalve bij:... den directeur, die er evenwel zoo goed als niet mee in aam raking komt. Dit A propos van statistieken. De uitdrukking „schandelijk laag" voor de loonon der typografen is 1 n hare algemeenheid onjuist; op dezelfde drukkerij bovenbedoeld is bijvoorbeeld het gemiddelde f 16.20, en in 't collectief contract, dat de pa troons- cn arbeidersorganisaties geza menlijk hebben ontworpen, wordt het minimum, dat thans voor c?n volwas sen zetter f 13.20 bedraagt, voorgesteld op f 15.voor drukkers en machine- zetters hooger, maar over het alge meen waren hunne loonen ook reeds hooger. Inlussohen is de hoofdzaak van mijn betoog in de Nabetrachting, de raad geving aan de ouders. Het doet mij ge noegen, dat de voorzitter der afd. Haarlem van den A. N. T. B. verklaart dat het om afraden niet te doen was. Inderdaad zou dat voor het vak en zijn beoefenaren zeer onvoordeelig zijn geweest. Nu al worden door ge brek aan jongens, meisjes als inleg- sters aan de snelpers gezet, wat zeker niet gunstig werkt op de loonen. Inzender schijnt van oordeel, dat een bepaald loon met- werkloosheid te verkiezen is boven ongeveer hetzelfde loon zonder werkloosheid ik ben van de tegenovergestelde meening. i. C. P. Rechtszaken ROEKELOOS RIJDEN. Tegen den taxi-chauffeur W. G. v. K. te Amsterdam werd door 't O. M. bij do Ainsterdamscbe rechtbank 1 maand hechtenis gecischt wegens het roekeloos rijden, waardoor hij iemand aanreed. EEN LIEFHBB'^SlT) ECHTGE NOOT. De rechtbank te Winschoten deed uitspraak in de zaaik tegen den be- ruchten Elljo Niezen van Oude Pe- kela waartegen het O. M. 1 jaar ge vangenisstraf had geöischt wegens huisvredebreuk en mishandeling van zijn vrouw. Do vrouw werd door bu ren bevrijd, andere zou de onverlaat haar misschien vermoord hebben. De rechtbank veroordeelde den woeste ling tot 1 jaar gevangenisstraf, over eenkomstig den oisch. De veroordeelde bevindt zich thans uit anderen hoofde in preventieve hechtenis, nl. wegens een moordaan slag op Kuiper van Oude Pekela.. In zijn woonplaats weet men heel wn,t staaltjes van don woesteling, do schrik van de Pekel genaamd, te ver tellen. Gelukkig voor de vrouw en de ge heel© omgeving, dat het. onmenscli, dat reeds tal van veroordeelingen achter den rug heeft, vooreerst niet weer op'vrije voelen zal konten.' De moordaanslag 'togen Kuiper, dio nog steeds in het ziekenhuis ver pleegd wordt, zal ham wel niet licht worden aangerekend Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar lïeemster. door P. R. A. van Meurs, te Schagen. Naar Giethoorn door W. C. Posthumus danks alle verbeteringen, het vak tot McyjeS, to Usselo. de gezonde vakken gerekend lom wor den, zelfs al komen alleen de sterkste jongens tot het vale, is een onmoge lijkheid; de ongezonde reputatie van bet vak weg te nemen kan niet, want deze zit niet in de beoefenaars, doch In liet vak. Ten slotte nog een kleine aanmer king op wat de heer J. C. P. als de goede zijde van het vak zon willen noemen, nl. dat het geen werkloos heid kent, enz. en.... loonen betaalt die langzaam maar zeker stijgen, Werkloosheid is niet zoo groot als in de andere vakken, zooals bouwvakken, maar dat er daarom geen werkloos heid gevonden wordt onder de typo grafen, valt niet tc ontkennen. Op dit oogenblik, (een vrijwel goede tijd voor de typografie) telt Haarlem er ook eenteen, en Amsterdam een 50 ii G0-tnl. Wat de loonen betreft, dat is volkomen waar dal deze stijgen, dank zij de onvermoeide werkkracht der vakvereenigingén* dit neemt evenwel niet weg.da» dit thans voor zettere en drukkers gemiddeld moet gesteld worden op hoogstens f 13.20, wat, om te vergelijken met die der bouwvak arbeiders bijv., nog al eenige guldens verschilt. Hierbij herinneren wij ons een bere kening, indertijd gemaakt door den heer J. C. P. iu Hel Weekblad voor den Boekdrukker, in het jaar 1908, waar de typograaf tegenover don Iim merman werd gesteld, en waar liet loon van den typograaf per jaar rekend werd op f 624.met 52 wi weken, en van den limmc-rm.m op 41 werkweken h. f 15.dus ontving de timmerman, ondanks bet groeitere wei Icloos'heidsspook, nog f 36,meer GER. KERKEN. Aangenomen. Naar Goesteren en Gelselaar door J. Oosterveen, te Pae- sans. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Snoek F. Lingkeek, te Amsterdam. nERST. EVANG. LUTII. KERK. Aangenomen. Naar Harlingen door A. E. Bernheim, te Monnikendam. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd candidaatsexamen Theologie tweede gedeelte, de heeren W. D. M. Baar en H. J. Barnouw. Leiden, Geslaagd candidaaLsexa- men rechten, de hoer V. de Seriére. UtrcclH. Gosi. theor. ex. apoth. do dames C. van Duyn en P. Dentz. Doet. cx. rechtsw. de lieer H. C. Hooft Has selaar. Bevorderd tot arts de liecrën G. B. van Leeuwen en J. Pluim, tot sëmi- arts de heeren K. M. Knip en F. II. M. van Zeeland; tot tandarts: L. II. van Ilulsteyn. (U. D.) Aan de Theologische School te Kam pen is geslaagd voor het candidaats examen tweede gedeelte de heer J. Waterink. Pers-Overzicht 11ET MINISTERIE. Naar aanleiding van de memorie /an antwoord der regeering dip de al- per jaar, dan de typo, die clan ook' gemeen© beschouwingen, in de af.lee- gcrogeld werk moest Hébben. Toen was dit, toonverschil zoo hoog, thans is dit nog zoo, want flU stijgen de loonen der typo's, dit is ook het geval met die der timmerlieden. Mijnheer de Redacteur, ilc meen de zaak hierbij zonder pessimisme of zwartgalligheid te hebben beschouwd, doch m. i. moest ook dit er van gezegd worden. U dankend voor de verleende plaats ruimte, M. H.GROENEND AL, le Voorz. afd, Haarlem, Alg.Ned. Typ. Bond. De voorzitter van de afd. Haarlem van den A. N. T. B. schijnt liet niet meer te bemerken, wanneer hij zwart gallig is: daartoe behoort evenwel dat geklaag over beroepsziekten en liet voortdurend uitspelen van dr. lleyer mans. Ieder vak heeft zijn schaduwzijde, waartoe behooren de aandoeningen, die liet gevolg zijn van het bijzondere werk, da4 er voor gevraagd wordt. En het gevaar voor lood vergift iging wordt schromelijk overdreven: ik ken ringen der Tweede Kamer gevoerd over de ïtetgrooling, (men zie ons blad van Zaterdag) schrijven enkele bladen beschouwingen. 't Algemeen Handelclsblud schrijft: Het antwoord wijst dc bakens van het ministerie aan; En reeds aanstonds mag gezegd, dal dit koersplau een zeer bevredigenden indruk wekt. Tegenover de Kamer, zegt de Memo rie, smal liet ministerie ais een groep mannen, die de vrijzinnige beginse.cn zijn toegedaau. cn deze ook in de re geering niet zullen verloochenen. Niet als een partij-ministerie, als een dal in zijne handelingen steeds zou moe ten zoeken naar de beginselen der par lementaire partij die bet aan het l o- wind heeft gebracht. Doch wel als eene regeering die aanspraak meent te mogen maken op den steun inzon derheid van de vrijzinnige partijen, rnet welke zij het naaste verwant is, en het hoofdpunt van welks program het tracht le verwezenlijken. Rekenend ook, ongetwijfeld op der. steun der sociaal-democraten hij het tot stand hremren van de hervormin-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6