rft bespreekt Mr Kappeyne van de Coppcllo. Bij de beantwoording van de vraag, Of een vorderingsrecht is verjaard, moet dus steeds worden onderzocht, warneer de vordering voor het eerst had kunnen worden ingesteld, wan neer de schuld had kunnen worden opgevorderd. Welk vorderingsrecht heeft <le gemeente en wanneer had dit kunnen zijn ingesteld? Zooals uit de historische gegevens is aan te toonen, werd bij de aanbie ding van het pain's op 28 .Tan. 18H door de stad aan Willem I het. gebruik van het gebouw afgestaan, met de kennelijke bedoeling, om dit later, als de staat een rijksgebouw ter dis- po.' itie van den souverein zou hebben gesteld, als stadhuis terug te ont vangen. Te recht werd dan ook uitdrukke lijk van „provisioneel" gebruik ge sproken. liet stadhuis werd dus in bruik leen gegeven en tusschen partijen ontstond een overeenkomst van bruik- lecning. Artikel 1777 B. W. definieert do bruikleening als een overeenkomst, waarbij de eeno partij aan de andere een zaak om-niet ton gebruike geeft onder voorwaarde, dat degene, die deze zaak ontvangt, dezelve, na daar van gebruik te hebben gemaakt. oT na een bepaalden tijd, zal terugge ven. Waf in 181-1 geschiedde, voldoet aan alle in laatstvr-rmeld wetsartikel op gesomde vereiscliten. Daar volgens artikel 1780 B.W. de tilt bruikleening voortspruitende ver bintenissen overgaan op de erfgena men van de conlractueerende par tijen en in elk geval de verleende ge bruiksrechten op eiken nieuwen sou verein slilzwijgend zijn overgegaan, bestaat thans nog tusschen de Ko ningin en de stad Amsterdam een overeenkomst \an bruikleen. De uitleener blijft volgens artikel 1778 B. W. eigenaar van de geleende 7.3ak en kan deze, nadat het gebruiks recht is geëindigd, van den gebruiker terug vorderen. Pers-Overzicht De Nieuwe Rolt. Ct. schrijft o.a. Er is natuurlijk vóór en teg en zulk een Regeering te zeggen. Haar om konbare en groote kracht ligt in haar absolute zelfstandigheid. Zij behoeft geen partijbelangen te dienen, noch zelf3 eenige partij naar de oogen te zien Zij streeft niet naar een dier bare omhelzing van den heer Rood- huyzen of van welk Concentratie-or gaan ook het slaat in de Memorie van Antwoord duidelijk te lezen doch is ook in geen enkel opzicht be vreesd voor een grimmigen blik van de;, heer Troelstra. Tegenover de Ka- mar staat het Kabinet daardoor vol maakt vrij, vrijer, dan een parlemen tair ministerie. Sleept dit laatste on vermijdelijk in zijn val zijn regee- ringspartijen mee, gelijk het in zijn succes de partijen, waarop het steunt, doet deelen, en lokt het daardoor de parlementaire oppositie als het ware uit hier, bij dit extra-parlementaire kabinet, dat zich niet met ecnige par- lijgroep, doch slechts met zijn eigen, vrij gekozen, program vereenzelvigd heeft, is dit niet het geval. Het staat of valt, met zijn program uilsluitend, en biedt daardoor meer dan eenig an der kabinet aan de gogdwillenden ge legenheid tot zuiver zakelijken steun of zakelijke bestrijding. Zie hier nu tevens den zwakken leant van de positie der Regeering in de Kamer. Een Regeering, aan geen partij verknocht, door geen partij vertroeteld, door niemand erkend als een kind, waarvoor men desnoods een opoffering moet hebbenNu is in de Kamer voor politieke intrigue de deur opengezet 1 Het kabinet kan een meelbal worden in het politieke 6pcl dc-r Kamer. Of aan het kabinet een lang leven beschoren zal zijn, Jiangt slechts hiervan af, of de oppo sitie-partijen in de Kamer partijen, die onlangs de partijloosheid van het Kabinet geenszins weggevaagd zijn! zich op even hoog standpunt zul len welen te plaatsen, als de Regee ring. Er zijn aanwijzingen, waaruit valt af te leiden, dat de Concentratie zich aan den nieuwen toestand zal weten aan te passen en, oraderwilie van de voornaamste punten van het roinia- terieele program punten ook im mers van het concentratieprogram--, zoo het moet met opoffering van eigen v.enschen, het kabinet loyalen steun te verleenen. Maar zulJen ook de par tijen der rechterzijde en de sociaal democraten in slaat zijn, steeds de belangen van hunne partijen weg te cijleren, wanneer er iets hoogers kan wurdeit geuiend? Helaas er zijn, met name voor zoo veel de rechterzijde betreft, teekenen, die doen vermoeden, dal men mis schien nog mag hopen, doch niet meer vertrouwen. SAMENWERKING. - „De Vaderiunder" (U. L.) juicht het toe, dat zoowel de vrijzinnig-demo craten als de Vrije Liberalen zich voor samenwerking hebben uitgespro ken, en hopen dat ook de Unie-libera len ten spoedigste in jaarvergadering als Dritte irn Bunde dezelfde uil- spraak zullen doen. Deze blijvende samenwerking is al lerminst fusie, die trouwens niemand zou willen. Ze is eene entente, aange gaan, omdat men begrijpt, dat wij, vrijzinnigen, van wat nuance, als •trouwe wachters ltobben te staan om een ministerie, dat onze hoofd wenaehen wil vervullen; omdat men voelt, dat, als deze poging onver hoopt mocht mislukken, dit te wb'on zal moeten zijn aan onza tegenpirtij, maar dat daarin niets rnag liggen van onzo schuld. Die samenwerking zal nu en dan van elk der drie partijen eenige zelf verloochening eischen, maar des te beter: dat staalt. En niets dunkt ons dan ook voor een partij minder heil zaam dan wanneer zij niet telkens cn telkens genoodzaakt wordt het eind doel van haar wenscben te leggen naast de realiteit van het op een be paald oogen hl ik politiek bereikbare; ook hier geldt liet woord: In der Be- schrank ung zeigt sich er3t der Meis ter. Deze samenwerking heeft eindelijk dezen gelukkigen kant, dat /o ver kregen kon worden, omdat niemand in de gelederen der concentratie zich meer verzet tegen den eisch van al gemeen kiesrecht, en omdat aan den anderen kant het laisser faire laisser aller tot de geschiedenis béhoort. waardoor het gemakkelijker werd dan vroeger in onderling overleg met elkaar te treden omtrent de vraag waar de scheidslijn ligt tusschen steunen en verstikken in de iecdere omhelzing en elkaar te verstaan over de middelen om er voor te zorgen dat eigen werkzaamheid van arbeiders en werkgevers worde ontwikkeld; dat er steeds aansluiting zij hij het goede dat uit de vrije maatschappij is op gekomen. DE PLANNEN VAN 'T MINISTERIE. „De Tijd" schrijft o.a over 't ant woord der regeering op 't afdeelings- verslas: Men behoeft daarom nog niet to twijfelen aan dc oprechtheid, waar mee zij verzekert do rechtsche partijen te naderen, maar zij mankt het dezen partijen toch zeer moeiliik. Zij ver klaart. dat van haar „geen viinndige houding" te wachten is en geeft, weer klank met een sterke ontkenning op tie in het Voorloopig Verslag tot haar gerichte vraag, of er „uitzonderings maatregelen" tegen de Roornsch-Ka- tholieken zouden te wachten zijn. Maar hoe moet men den „verzoe nenden geest" verstaan, waarop zij zinspeelt'' Dat zii prijs ste.lt op mede werking der rechtsche partijen voor haar welgevenden arbeid laat zich hooren, maar hoe vallen haar ver wachtingen en goede bedoelingen te rijmen met het afwijzen van elk „com promis ter zake van zoo heterogene ontwerpen van constitutioneel recht al3 onderwijs en kiesrecht"? Zij kent toch zoowel den eisch van het „gelijk oversteken" dcor den Standaard ge formuleerd, en het besluit der Katho lieke Kamerfractie? Het is niet noodig, dat er „een felle beginselstrijd" zou ontbranden in dit politieke stadium, de regeering er kent zelf de „garstige omstandighe den" om den schoolstrijd te beëindi gen en zal eerder de kiesrechther vorming „in gevaar brengen", wan neer zij met dan wanneer zij wèl met de rechterzijde tegemoet komt op de wijze, door laatstgenoemde verlangd. Wij hebben eorder reeds in het licht gesteld, dat de Katholieke Kamerfrac tie geen non-possumus-politiek in ge- strengen zin voert, maar of zij met een politieke regeling van belangen genoe gen zal riemen, als in de Memorie van Antwoord wordt voorgesteld ten aan zien van oan financieelen grondslag voor het volksonderwijs, vóórdat art. 192 een vaster en geruststellender ba sis in de Grondwet is gelogd, zal ons toch bevreemden De (R. K.) „Gelderlander" spreekt het woord „c-nvcrzoenlijk" uit.naar aanleiding van do volgende alinea's uit de Memorie van Antwoord op de, Algemeene Beschouwingen: „Eemvoorstel tot herziening van art „192 der Grondwet is van het Kabinet „niet te verwachten. „Een compromis ter aalce van zoo „heterogene onderwerpen van consti- „tutionecl recht, als onderwijs en kie£ „recht uit den aard der zaak zijn, mag „door de regeering niet worden be vorderd. In beide gevallen behoort „zelfstandig te worden beslist, wat ,,'s lands belang eischt". Ziedaar zegt liet blad, het zeer te leurstellende antwoord, dat de Regee- ring geeft op de vraag, of zij ook ar tikel 192 in de Grondwetsherziening zal betrekken. Eerlijk gezegd, wc hadden die bruut afwijzende houding, na wat wij in de lïrikschc pers over 't communiqué der Katholieke Kamerclub lazen, niet ver acht. De Katholieke club k3n deze afwij zende beschikking niet anders uitleg gen, dan dat de Regeering met baar wenaehen geen rekening gelinft te houden, dat de club voor de Regeering niet anders dan een te verwaarloozen grootheid beteekent, wier al of niet medewerking bij haar geen gewicht in de achaal legt. Het ultimatum der Katholieke lü- merclub in zake de Staatscommissie voor hot onderwijs is dus afgewezen. Bijgevolg zullen in de Staatscommis sie, zoo zij nog tot stand komt, geen Katholieke Kamerleden. dti9 vermoe delijk wel geen enkele Katholiek, zit ting willen nemen. Zoodnt die com missie, op zijn minst genomen, zeer eenzijdig zul zijn samengesteld, daar 35 percent der bevolking er niet in vertegenwoordigd zullen zijn. En het zou ons zeer sterk verwonderen, wan neer niet de anti-revolutionnairen en Christelijk-1 ostorischen eenzelfde lijn trokken. De Regeering moet zich al heel sterk achten, nu zij tegenover den eenvgjm eisch van Rechts zoo schrap stelling neernt. liet zul haar evenwel spoedig blijken, dat zij haar positie sterk heeft o\erscliat en dal zij de Grondwetsher ziening ten behoeve van Algemeen Kiesrecht niet alleen zeer wankel, maar wij kunnen gerust zeggen, on mogelijk heeft gemaakt, dat er van grondwetsherziening in deze wetge vende periode niets komt. INGEZONDEN MEDEDEELT*GEN 30 Cïü. per rsgoï- ProvSncle KOO&D-HOLLAND Verleende pensioenen en gagementen aan de navolgende militairen. Sport en Wedstrijden Voetbal. Is KI. II. V B. E. D. O. II—HAARLEM III 0-2. Orn tien uur vangt deze wedstrijd aan, die door heel wat publiek wordt bijgewoond. liet is een spannende, mooie wed strijd geweest en E. D. O. II was on danks dal Haarlem met 2—0 won, lang de mindere. Rust brak aan met voor Haarlem III. Na rust het zelfde -gelijkopgaande spel. Het goede werk van Haarlem III in het veld viel op, voor doel was het echter mis. Ook het Ilaarlem-doel beleefde angstige momenten en keer op keer moest Zel- linga handelend optreden. Het kon de E. D. O.-voorhoede echter niet geluk Namen en Voorletters Rangen. Geboorteplaats. Bedrag. Ouderdom. Poeckling, W. Soldaat Amsterdam f 92,— 22 jaar. Beus, J. Purmerend 138.— 34 ff Strang, F. A. Korporaal Den Helder 313.— 37 Mulder, J. W. Adjudant onderoff. Haarlem 330.— 31 Lain, H. Soldaat Hilversum 215.— 31 n Uitenboogaard, J. N. A. Amsterdam 200.— 35 Boogaard, A. J. Sergeant Haarlem 536.— 37 van Houten, C. P- Soldaat Heemstede 92.— 24 Calis, P. Laren 200.— 30 n ken, tegen te scoren. Een gevaarlijk oogenblik ontstond voor het E. D. 0.- doel, toen de rechtsbuiten, die half back was gaan spelen, corner trapte. De bal rolde door bet effect van het veld bijna in het E. D. O.-doel. Het liep echter goed af en na eenige ver woede E. D. O.-aanvallen, blies scheidsrechter Kooien het einde. De heide partijen woren wel ann elkaar gewaagd. Gelijk spel had de verhou ding heter weergegeven. Het veld was door de vorst zeer glad. 2G KI. H. V. B. E. D.O.III— KENNEMERS 3-0 E. D. O. III slaagde er in haar eer sten wedstrijd te winnen. De rust ging in met 10 Daarna wist J. Stoete nog 2 goals te maken en won E. D. O. III met 30. De overwinning had grooter, kunnen zijn, daar de keurige scholen van v. Woningen beter lot verdiend hadden. Als E. D. O. III met dit elf tal blijft spelen zal zij nog menigen wedstrijd winnen. De Kennemers had den gedacht zeer gemakkelijk te zege vieren, daar de eerste wedstrijd 15—0 in hun voordeel bracht. HAARLEM IV—HEEMSTEDE II 5—1. De eerste aanvallen zijn voor Heem stede. maar worden steeds door de achterhoede afgeslagen. In de Haar lem-voorhoede mag vooral Lapère ge noemd worden. En weldra heeft deze speler succes nis hij een voorzei van L. TInrtog hard lantrs den blauwen doel verdediger jaazt fl0). Nu komt Haarlem er meer en meer in, en wéér is het Lapère die met. een inooien bal den voorsprong vergroot (2-0). Haarlem weet nog eenmaal het net te vinden en de rust treedt in met 30. Na de rust doelpunt de rechtsbinnen Aan Heemstede II. Nu wordt dc wed strijd eeni^scins spannender. De Haar lem-achterhoede heeft handen "ol werk, maar weet rich heil goed van haar tank te kwïiten. Dan krijgen we oen versla,oning in de Heemsterte-iTele- deren en Haarlem maakt daar handig, gebruik van door nog tweemaal te: scoren. Als het einde komt, heeft Haat* lem IV welverdiend niet 51 gewon nen. HAARLE1V V—GEELWIT 5-0. Dadelijk na den aftrap is Haarlem' V de meerdere. Er wordt voortdurend' gespeeld op d« Cselwit-helft en het duurt niet lang of de keeper der gas ten moet_ visschen. Met regelmatige tusschenp'oozen weet de I-Iaarlcnv voorhoede nog 2 keer te scoren, zoodat de rast voor hen ingaat niet den stand 3-0. Ook na de rust is Haarlem sterker, de Geehvitten kunnen, hoe hard ze ook werken, niet verhinderen dat de gastheeren nog tAvee keer doelpunten, zoodat dezen den wedstrijd welver diend met 5—0 winnen. 3e KL N. V. B. STORMVOGELS I—KINHEIM I, 0-0. Als scheidsrechter Drinkenburg het aanvangssignaal geeft, stellen de Storm'vogel-s zich op met 3 invallers en Kinheim met 1 invaller, ten aan- sehouwe van een pl.in. 1500 personen sterk publiek. Beide partijen blijlken aan elkaar gewaagd te zijn. Nu eena is het Kin- heim-doel in gevaar, dan weer dat der Stormvogels, maar de verdedigingen van beide elftallen geven geen kamp. Het mooie samenspei der Kinheim- vobrhoede werd door de Stormvogels- half backlinie mooi gebroken. Aan den anderen kant stuit de Slormogels-voorhoede op de goede verdediging der Kinheim-backs. Ooit beido doelverdedigere verrichten hun werk uitstekend. Rust komt niet den stand 00. Daarna wordt do strijd om de leiding nog hevigor. De Ivin- heim-voorhoede combineert beter dan de Stormvogels-voorhoede, waardoor de Stomwogelskeeper meerdere malen actief moet optreden. Deze speler kwijt ziah echter uit stekend van zijn taak en zijn gopd werk ontlokt menig daverend applaus van het publiek. Maar ookltinheim's doel ontsnapt meerdere malen aan het gevaar. Een der Kinheimrverdedigers tracht op minder faire wijze meer malen den bal te bemachtigen en krijgt daarvoor dan ook een waar schuwing van den scheidsrechter. Hoe hard de Kinheim-voorhoedo, spe ciaal de rechtsbuiten, ook werkt, op het laatste oogenblik is er steeds een Storm vogels-voet die nog redt, Na een prachligen uitval staat de Stormvo gels-rechtsbinnen plotseling alleen voor Kinheim's doelverdediger, maar trapt onbegrij,pelijkerwijao nog ach ter. Na eenige pittige uitvallen der Kinheiin-voorhoede heeft de Storm vogels-aanval weder een prachtkans, die door den rechtsbinnen met een keihard schot in een doelpunt word omgezet, maar de scheidsrechter an nuleert dit punt, omdat de rechtsbui ten buitenspel staat. In de laatste mi nuut vallen de Stormvogols nog ver woed aan, maar als de bal vlak voor doel is fluit de scheidsrechter tijd en eindigt deze itweede plaatselijke ont moeting weer in een golijik spel, nu 0-0. R. C. II. II—V. S.V. I, 1-3. Reeds spoedig na het begin weet V. S. V. met een ver schot te doelpun ten, tivee minuten later gevolgd door nummer tAvee. Beide doelpunten Ava- ren vrij gelukkig, daar de keeper door de felle zon niets kon zien. De R. C. it.-voorhoede zit echter niet stil, com bineert aardig, maar eehiet aan li chaamskracht bij deze forsche tegen standers te kort. Bij een goeden aan vul wordt de R. C H.-rechtsbinnen „genomen", zoodat de scheidsrechter naar de beruchte witte plek wijst. De penalty Avordt onhoudbaar ingezet. Twee minuten later hetzelfde spelle tje, nu wordt echter de linksbinnen omver geloopen. Deze strafschop wordt echter door den V. S. V.-keeper prachtig gehouden. Na de rust pakt R. C. II. dadelijk flink aan. Zij is dan ook vrijwel ge regeld sterker, maar het schieten is eenvoudig treurig. Even voor het einde Avcet V'. S. V. nogmaals te scoren, Avanneer de rechtschaif van R. C. 11. een mooien voorzet geeft, die maar voor het in- loopen is. Scheidsrechter Faase was uitstekend. U. V. V. NAAR DUIXSCHLAND. De vereenigiug U. V. V. speelt met Kerstmis een 2-tal Avedstrijden in Duitschlarid en wel te Dusseldorf en te Keulen. HULL OLD BOYS. De Hull Old Boys komen met Pa- schen een drietal wedstrijden in ons land spelen, waarvan één tegen U. V. V. te Utrecht. (Tel.) LUCHTVAART. JULES VEDRINES EN DE VERBODEN ZONE. De Fransche aviateur Jules Vedrl- nes is op zijn vlucht van Nancy naar Praag, tegen het uitdrukkelijk verbod iri, over de zoogenaamdo verboden zóne gevlogen. De Ouitselie militaire administratie geeft over dit feit de volgende lezing ,,l>e vlucht van Vedriries over de Duitscho grensvestingen moet als een poging tot spionnago beschouwd won-, den, ook al is spionnago niet het doel. geweest In het belaiig van de lands verdediging moet echter de strikte naleving van het beslaande verbod geèischt worden. De Franschman is niet door tegen- Avind gedwongen over do verboden zóne gevlogen, doch had reeds vooraf het plan daartoe. Do Duitsche leger-autoriteiten zijn daarom van plan Vedrines, zoodra hij op Duitsch gebied verschijnt, te doen arresteeren.'1 PéGOUD. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Parijs: Pégoud hoeft zich met een commu niqué tot de Parijsche pers gewend, Avaarin hij zegt zich gelukkig te ach ten met het succes dat zijn navolgers oogsten. Hij verklaart dat hij met zijn toeren slechts het doel hoeft de veiligheid van den vlieger, die over koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest beschikt aan te toonen. WIELE TJDEN. Zaterdag hield de Haarl. Sportver- eeniging de Kampioen haar jaarlijk- schen feestavond, waar wedstrijden p'aats hadden op home trainers. De uitslag was als volgt: 1 K.M. voor leden (9 "deelnemers): le prijs X. Stoelman alhier. 49 sec.; 2e prijs J. v. Domhat, 8e prijs J. -van Eek. Een wedstrijd voor genoodigden over 300 M. [14 deelnemers). Gewon nen werd door G. II. Stouten alihïcr, die de 300 Meter zonder gang begon nen, in 14 4/5 sec. reed. De 2e prijs werd behaald door Hendriks alhier in 17 sec., 3e prijs J. Kosse, Amsterdam, 18 3/5 sec. Een wedstrijd 200 Meter voor dames gaf tot uitslag: le prijs mej. v. Mook, in 20 sec.; 2e mej. Koster, in 21 sec., 3o mej. Rompelman, in 22 sec., 4e mej, v. d. Mark, 23 sec. Knapen, van wié een verwond Ineen zakte. De twee anderen liepen h.Trd weg. doch werden gepakt en stevig gebon den, naar den toerah van Tarsana geleld. De gewonde Averd in het bosoh ach tergelaten. Intussdhen hadden de poiitie-agen- ten de ouders van het drietal knapen A-an het gebeurde op de hoogte ge steld. Deze trokken toen naar het bosoh, waar zij In den middag het kind zwaar gewond aantroffen. Zij brach ten het kind hij den assislcnt-wedana bij wicn ze een ldacht indienden te gen de politic-agenten. De assistent-vvedana deed do kna pen naar den Europcoschen dokter op Indramajoe transporteeren, die vijl ernstige kogelwonden op liet lichaam van den knaap constateerde." DE SAREKAT'ISLAM. Naar de „Loc." vernam, lagen de statuten van den „Sarekat Islam" te Semarnng voor verzending naar de rogeering gereed. Zij zijn in hoofd zaak gelijkluidend aan de vroeget aangeboden statuten van de centrale vereeniging en ook is de veelbespro ken „eed" voor toetredende leden er in ojigenomen, Avat zeer verstandig is. De leden moeten trouAV beloven aan da vereeniging, het goede Avillen, de I opheffing vare de inlandsche bevol- I king helpen bevorderen en mogen I geen aanspraak maken op sleun, naar j aanleiding van omstandigheden, da teerend van vóór hun toetreding. Van een belofte tot geheimhouding van vereenïglngszaken wordt in het for- muiier niet gerept, maar ivel moeten zij met gebruikelijk ceremonieel den Islam erkennen. VAN CELEBES. De Gouverneur van Celebes seinde: i ,.Te Rocmbia op den vasten wal A-an hit onderdistrict Boeton, heeft een nachtelijke overval plaats gehad van een patrouille onder luitenant Ree- man. Gesneuveld de Amboneesche fu selier Suera door een schot uit een donderbus. Twee kwaadwilligen wer den neergelegd. De buit bestond uit een voorlaadgeweer en 2 blanke iva- pens." Koloniën ONMENSOHELIJK. Mon schrijft uit Indramajoe aan dc Java-Bode: Do mantrl-octan (boscb wachter) vun Loowoeng Hatib vertoefde in de desa Tjabang Tingan, onderdistrict Warta So.ma.pa van deze af dealing. Hij begaf zich,- naar aanleiding van. spionnenberichten omtrent houtdief stallen, naar het boscli Tarsana: hij deed zich hierbij vergezellen van twee politie-agenten. In het bosch trof hij drie inlandsche kinderen aan tusschen de 13 en 14 jaar, bezig aan het houtsprokkelen. Naar ik hoor, moeten de agenten toen onmiddellijk, zonder eenige waar schuwing geschoten hebben op de Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap op stellingen de heer P. R. Blok, geboren te Gronin gen. Utrecht. Geslaagd candidaats-exa men Rechten de hoer L. J. Rood. („U- D."j. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op stellingen de heer J S. Hoek, geboren te Zevenhuizen. Leger en Vloot DE „GELDERLAND". Blijkens door do Tel. ontvangen be richt. is het pantscrschlp „Gelderland" van Messina vertro'lfkcn, met bestem ming naar Algiers. Letteren en Kunst 0?er Boeksn. „Prikkelidyllen" J11 en IV', door CornelisVetli, Bussum, C. A, J. Dishoeck. Het zijn weer \-an geest, en humor tintelende boekjes, die Vcth heeft ge schreven, deze geschiedenissen van „Roberto en Enalda, of wel RooA*er- hoofdman en Haremdame" en „Nclln, o fhcfc slachtoffer A-an misdaad en be drog". De inhoud persifleert weer op schit terend© wijze den „volksroman" en „familieroman", die nog tot op dezen dag afleveririg-dmppelssgewijs den goeden amaqJc van oen deel van het publiek boaerven. Hoe laat Veth ons lachen, orn al dien uit-den-tijcLschen onzin, die het A-olk wordt voorgezet, als „kunstig mengel werk van hooz-zedelijke, onberispelij ke strekking". Maar ironie wordt door liet A-ollt slecht begrepen. Men behoeft zich dus niet do illusie te scheppen, dat deze boekjes den lezers \-an de romans-in- honderd-en-nog-wa t-af le ve ri ngen d en oogen zullen openen. Zij blijven alleen leesstof voor diegenen, die zin voar humor hebben. Maar dezen zullen er dan ook van genieten. Ter aankondiging ontvangen: Supplement voor Water- toeristen van het Hand boekje A-an den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, een werkje, waarin de watertoerist-bonds- lid alles van zijn gading vindt, wat in de gewone handboekjes niet opge nomen kon worden, „Het Zenuw- en Zieleleven". 'Uitkom sten van Psychologisch onderzoek), serie III nr. 3: Verstand en Spraak, door dr. L. LeignesBa Ithove n te DeA-enter: Baarn, H o 1 1 a n d i a- d r u k k o r ij. „Openbare reiniging"", door J. ,T. Thoolen, architect, Den Hang. In een uitvoerige studie bespreekt de heer Thoolen de vuilverniellging, den rei nigingsdienst en den gezondheids toestand, de hoeveelheid cn samen stelling en verwerking van de A-er- schillencle soorten afval. Voorts is er een artikel over stofvorming op de wo gen en het stofvrij maken en over de werking van stofbestrijding. Ten slotte geeft de schrijver een al gem eene beschouwing omtrent do meest aanbevelenswaardige wijze van exploitatie van den openbaren rcirtil gingsdienst, Het boekje heeft naast andere, dezo verdiensten, dat men er allerlei gege vens omtrent den reinigingsdienst bij een heeft. Gemengd Nieuws GEEN NIEUWJ \ARS-ltEGEPTIE MEER. President Wilson hcofl besloten te breken met de oud© gewoonte van het hóuden van een Nieuwjaarsreceptie. Hij hoeft namelijk sedert zijn in stallatie buitengewoon hard gewerkl. zoodat bij eenige rust moot nemen, en wil dus tegen Kerstmis de stad Wash ington voor een dag of tien verlaten. Hij zal dus op Nieuw jaarsdag vrij- blijven van de allesbehalve prettige taak. die zijn voorgangers echter steeds met uiterlijke opgewektheid vervulden, om achtereenvolgens 5000 6000 Amorikaansche burgers do hand te- drukken. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSE LEN IN EEN KAZERNE. Uit Stuttgart wordt aan de Tel, gemeld, dat bij het 124e regiment In fanterie, te Weingarten in garnizoen, 104 manschappen onder vergiftigings verschijnselen ziek zijn geworden., Het grootste gedeelte der soldaten kon echter, daar de vergiftiguig slechts van lichten aard was, weder uit het lazaret ontslagen worden. Do oorzaak dezer ziektegevallen is nog niet vastgesteld. SPOORWEGONGELUK. Een ernstig apoorwegongelulk' is Maandagmorgen even na 10 uur ge beurd bij de Berlijnsche voorstad Karlshorst. Een proeflrein reed in een arbeiders-colonne, die daar bezig was den grond te graven om buizen te leggen voor een nieuw waterwedk. Zes arbeiders werden op slag gedood, twee ernstig gewond. De proeftrein im Aan het station Sadowa. De arbeiders konden den trein niet zien, omdat op hetzelfde oogenblik op de rails daarnaast een andere trein reed, waarvan de machine buitengewoon A'eel rook ontwikkelde, die hij het vochtige en regenachtige weer onmid dellijk naar beneden sloeg en het uitzicht belemmerde. De proeftrein, die onverwacht reed, kon door dezen rook niet gezien worden. Toen op het laatste oogenblik de arbeiders den trein, zagen aankomen, konden zij niet opzij springen, omdat daar de andere trein kwam aangereden. DRAADLOOZE TLLEPHONIE OVER G500 K.M. In de vergadering van technici te Berlijn heeft de ge-wezen schout-bij nacht Ernsmann uit Charlottenburg een uiterst belangwekkende mededee- ling gedaan over een welgeslaagde proefneming met draaölooze telefo- ien. Na veelbelovende proefnemin gen met het toestei van professor Goldschmidt experimenten waar voor prins Heinrich en ook de Duit- sche keizer zich sterk interesseerden uit welke telefonie zonder draad mogelijk bleek te zijn over een af stand van 800 K M., is getracht nog over veel langer* afstanden het ge sproken woord over te brengen. Daar toe zijn te Neustadt in de provincie Hannover en in den Amerikaanschen staat Neiv-Yersey stations in gereed heid gebracht, ieder station met een antenne van 250 M. hoogte. Het is met deze inrichtingen ge lukt een goed samenhangende mede- deeling in woorden over een afstand van 6500 K.M. van Neustadt naar Neiv-Yersey over te brengen. 'T PROCES TE KIEF, Het Russische conservatieve dag blad „Kiewljanïn" verklaart tlians^ dat Iwanof. de chef van de gendar merie te Kief wist. dat dc brieven van Beilis aan zijn vrouw, die als zeer be zwarend voor Bèilis een groote rol in het proces speelden, door Kasatcben- lco vervalschl waren. Deze had den chef deze vcrvalsching bekend en A-an deze ..bekentenis was de officier van justitie op de hoogte gesteld. Geen A'an beider, echter heeft tijdens de behandeling een woord daarvan gerept. Het eigenaardige van de zaak is echter, dat Iwanof dit tlians zelf aan de redactie van het genoemde blad heeft medegedeeld. Hot Weekblad van het Recht schrijft: Men heeft in de couranten kunnen lezen, dat meer dan honderd leden Aran de balie le St. Petersburg be dreigd worden met eene strafven ol- ging. omdat zij. telegrafisch, eene sympathiebetuiging hebben doen toe komen aan de verdedigers Aran Beilis. Het Journal des Tribunaux eindigt beschouwingen met deze vraag: Kun nen de balies von de andere landen niets doen om de Russische balie ie helpen in de worsteling, die zij zal moeten strijder» om haar waardigheid en onnfimnkriiiEïydd t« handhaA-en? Wij brengen deze vraag ook over aan de balie A-an Nederland. Wij geloo ven wel niet. dat men in Rusland zeer gevoelig is voor het oordeel van het buitenland. do»ch misschien zou liet toch niet zonder invloed blijven, wanneer in alle beschaafde landen da balie baar stem zou doen hooren. Voor de Frar.sche balie A'ooral is hier een hoog© plicht te vervullen. Zij moet zich boven alle politieke in- A-loeden verheffen, ora te staan naast hen. die als zij voor recht en recht vaardigheid, voor de verdediging del onschuld hebben te strijden. PRIX DE ROME. De Jury benoemd door de comrni© fiie van toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amster dam heeft verslag uitgebracht aan gaande den in 1913 gehouden prijs kamp in de schilderkunst. Blijkens haar verslag is zij van oordeel, dat de gouden eerepenning dient te worden toegekend aan den heer D. A. Bueno de Mesquita en de zilveren aan den heer A. J. J. Ver- schuuren. Aangezien laatstgenoemde reeds in den wedstrijd in de schilderkunst, in het jaar 1910 gehouden, den zilveren eerepenning verwierf, kan hij thans niet voor uitreiking dier medaille in aanmerking komen. Bij de' toezending van het rapporl der jury geeft do commissie van toe zicht te kennen, dat zij daaruit en uit dc beschouwing van het door den heer Bueno de Mesquita vervaardig de schilderstuk de overtuiging heeft gekregen, dat deze een kunstenaar i» van zoodanigen aanleg, dat zii in

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6