INZENDING VIN ADVERTENTIÊN. NIEUWS* en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9337 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 26 novemeee 19is a Tnt d- n'.aatsino- van advertentie;-» en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA a Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. abonnementen PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)"1*1= Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummersS'2-h Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37x5 n a de omstreken en franco per post 0.4o l'ifgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur 3. C. PEEREBOO.M. ADVERTENTIÊN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem var. 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Adverteniiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. In dezen drukken tijd is het voor ons moeilijk, alle: advertentiën op den gewenschten dag in de courant op te nemen, wanneer die annonces laat worden ingezonden. Dikwijls wordt ons gevraagd: „Wat is de uiterste ter mijn, waarop voor denzelfden dag nog advertentiën knnnen opgegeven worden?"' Wij doen beleefd opmerken, dat die uiterste termijn alleen gelden kan voor een enkeS geval en dat wanneer velen tot dien termijn wachten (zooals gebeurt) toch weer niet aan aller wensch kan worden voldaan. Ons verzoek is dus om niet tot den dag van de plaat sing te wachten, maar de advertentiën den dag te voren in te zendendan kan aan het zetten de noodige zorg besteed worden en is de plaatsing op den gewenschten dag verzekerd. DE ADMINISTRATIE. mi NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 27 NOVEMBER. Orgelbespeling ia de Groote Kerk, Van 2—3 uur. Jansweg 39: Kunst zij ons Deel. Ten toonstelling. Schouwburg: Kon. Ver. Het Ned. Tooneel. Het Geheim. Do Kroon: Ko Donck-er's Schimmen spel. Kerk Broedergemeente, Pnrklaan: Lozing Dr. Do Har tog, Johannes Evangelie. Soc. Vereeniging: Biosc. Voorstelling Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. KI. Vereeuiging: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws O in O n s II e e n. In het Tweede Blad van dit num mer, vinden onze lezers een artikel „Moeten llualems grenzen verlegd worden?" in de rubriek Om Ons Heen. DAMMEN. 't Damspel gaat in onze stad goed vooruit, 't Getal beoefenaars stijgt en vooral 'krijgen we sterke spelers. De Hnariernsche Damclub heeft dan ook eenige uitstekende ikrachten. Dit bleek wederom Dinsdagavond. De lieer J. Roselaar, lid der club,' waagde zich voor 't eerst aan een simultaan-seance. Zijn succes was heel mooL 25 hoeren, waaronder zeer bekwame spelers, gaven den heer Roselaar partij. De uitslag was, dat gewonnen werd door de hoeren D. Wïelenga, M. ten Brink, J. iluystee en F. Th. Timmer, remise maakten de hceren A. Zijlstra, D. Wüïrtena en P. J. Eype. 18 partijen werden door den heer Roselaar ge wonnen. Met belangstelling hebben zeer velen T spel van den lieer Roselaar gevolgd. Hij toonde zich een goed positie-spe ler, die ook sterk is in slagzetten. Vooral op 't laatst der partijen wist hij meermalen een beslissenden slag te slaan. Voor de ITanvlemsche Damclub was de avond een succes, 't Damlokaal der club in de sociëteit De Nijverheid was gezellig vol, behalve de spelers waren er wel minstens 50 belangstellenden. De seance, die geopend werd door den penningmeester met een kort wel komstwoord, werd gesloten door den voorzitter, die dank bracht aan den lieer Roselaar en mededeelde dat op 16 December de Kampioen voor Haar lem en omstreken, de heer M. ten Brink, voor de club weer een simul taan-seance zal geven. RIJ WIELEN ONTVREEMD. Ten nadeele van den heer G. is Dinsdagmiddag, omstreeks vijf uur een rijwiel gestolen, dat vijf minuten onbeheerd stond voor den winkel aan den hock van Verwulft en Groote Hout?: raat. Maanrlasrmiddaa: om denzelfden lijd is een rijwiel van J. C. B. weggeno men, dat voor het café De Zwarte 1-Iond op het Spaarne stond. Opgespoord is de 21-jarige A. D. van hier, die bekende het rijwiel van de Amsterdammers P. B. en M. te hebben gestolen. De fiets is te Haarlem verkocht door A. D. „KRATES" ALS FILM. Justus van Maurik heeft, in de tach tiger jaren in het tijdschrift „Eigèn Haard" een uitgebreide novelle ge schreven, die bijna uitdijde tot een. roman. In 1885 verscheen de novelle, onder den titel „Ivrates", in boek vorm. Vijftien jaar later had men reeds den vierden druk ter perse en reeds in 1880 was te München een Duitschc vertaling verschenen. Dit werk ondervond dus niet min der belangstelling dan Van Maurik's andere schrifturen. Die belangstelling in de kringen der Van Maurik-hewonderaars is ver klaarbaar. De in-breede-kringen ge liefde schrijver had een weliswaar niet geheel nieuwe stof gekozen, maar dan toch een, die, wat sentimenteel, den rechten suaar in veler gemoed wist te doen trillen. En Van Maurik had die stof met veel talent bewerkt. Hij schetste er in de geschiedenis van den zoon van een dronkaard, een bultenaar, die z'n vader in een deli rium-aanval ziet sterven en dan weg- zwerft, met, kermisreizigers mee. On der hen vindt hij den Duitschen mu zikant Löbell, die in den jongen lier- de voor muziek ontdekt en hem viool leert spelen. Een geneesheer, een goedhartig man, trekt zich het lot van den knaap aan, wanneer deze,! ten onrechte van fruitdieverij ver-! dacht wordt, als hij in een tuin sluipt, om pianospel beter te kunnen beluis teren. Hij komt bij den muziekonder wijzer Tournel, die hem verder in de muziek opleidt en naar 't conserva torium stuurt. Zes jaar gaan voorbij en „Ivrates"', nu reeds een musicus die naam gaat maken, keert terug en vat. liefde op voor de dochier van z'n weldoener, die eveneens liefde voor hem koestert. De jongeman durft, door z'n lichaamsgebrek, zijn gevoe lens niet kenbaar te maken. Zoover is de geschiedenis, als een andere avontuurlijke geschiedenis in zijn leven tot oplossing komt. De pandjeshouder-woekeraar Strijk- man, die de eigenaar was van 't krot je, waar Dorus (Ivrates) in z'n jeugd gewoond heeft, had zich, hij rondsnuf felen naar achterstallige huur, mees ter gemaakt van de papieren van den jongen, omdat hij er achter was ge komen, dat Dorus, bij 't overlijden van een oom in Amerika, een belang rijke erfenis zou krijgen. Als Krates dan niet bij hem in dienst wil komen, laat hij. als de erfenis loskomt, een idioot kind van vrouw Juttner, die in 't complot is, voor Krates 'doorgaan. Maar de notaris, die de erfenis moet regelen, komt achter het bedrog en Dorus Mako, de musicus, krijgt de vier ton en het meisje zijner keuze. Dinsdagmiddag hebben we in de projectie-zaai van de filmfabriek „Ilollandia" aan het Spaarne, „Kra tes" in beeid gezien Want de film heeft zich ook van dit Van Maurikje meester gemaakt. Met veel zorg heeft de heer Chris- pijn de novelle gedramatiseerd en in scène gezet. Men ziet er den roofzuchtigen pandjeshuishouder Strijkinan (de heer Pilger) in z'n kantoortje, de gebeur tenissen in 't huis van den dronkaard Mako en de vlucht van Dorus. Nu komt de aandachtige toeschouwer op bekend terrein. Dorus holt langs 't Spaarne weg en valt op ec-n stoep neer Men moet eens opletten, hoe mooi dit deel van 't Spaarne (tus- schen de Onze Lieve Vrouwegracht en de Hoogstraat) met de oude huizen en ijzeren hekken op de stoepen het doc-t. Dan raakt het oog verzeild in een landschap, waar een woonwagen staat en de troep van Don Carlo den knaap opneemt. Aan de Kleverlaan is 't circusje opgebouwd. De men- schen dringen binnen en de voorstel ling begint. Maar een paniek ont staat., want er is brand uitgebroken. Het geheele spel gaat in vlammen op. Men maakt kennis met dokter Abels en den muziekonderwijzer Tournel. De heer Chrispijn heeft een mooien kop voor een notaris en als tegenover hem de heer Pilger (de woekeraar) plaats neemt, heeft men een prachtig tooneeltje. Dan komt de tuinscène tusschen Krates en z'n geliefde, waar voor de verandah van het Bronge bouw een idyllische omgeving vorm de en de ontknooping ten huize van den notaris, waar Strijkinan niet den voorgewenden erfgenaam den echten Dorus Mako ontmoeten. Tot slot de verloving en het terugvinden van Krates' eersten pleegvader, den mu zikant Löbell. We hebben met groot genoegen de ze film, die een half uur duurt, afge zien. Te bewonderen vallen weer de goede groepeering van de personen, de aardige tooneelen, de grimeering en het spel van de tooneelisten. Be halve de genoemden traden in dit spel-voor-de-fdm op mevrouw Chris pijn, de heer Gilhuys en anderen. Donderdagavond wordt deze IIol- landia-filin voor 't eerst in het open baar vertoond bij de voorstelling op den feestavond van het Comité voor „Plan 1913", welke voorstelling op Vrijdag en Zaterdag wordt herhaald. van 't Kantongeresh) E e n s t r o o p e r o n d e r v a 1- schennaam. Een jonge man werd beschuldigd: le. van het lopoeuop verboden grond, 2e. van het opgeven van een valschen naam aan de bekeurende veldwach ters. De jongeling had 's nachts, met ee nige 'kameraden, in de duinen op ko nijnen gejaagd. Toen zé aangehouden werden, hadden ze al 5 Tangooren te paMten. Hoewel de strooper een valschen naam opgaf, hebbeit de veldwachters hem toch gevonden, 't Gevolg was, dat hij nu een dubbele bekeurig Areeg! En de ambtenaar van het Openbaar Ministerie vond de leugen hel ergste feit. Dit bleek ook aan de eischea: 5 gulden boete voor het to open op ver boden grond en 15 gulden voor het opgeven van een valschen naam. Van den kantonrechter kreeg de jongeling den goeden raad niet meer te stroopen en vooral niet meer te lie gen. Nog een onder valse li e vlag. Een man was dronken. Er k.vam een agent die hem bekeurde wegens openbare dronkenschap. De aangehoudene was evenwel niet zóó dronken, of 't kwam in z'n her sens op laat me een valschen naam opgeven, dan heb ik kans om er zon der vervolging af te komen. Maar „al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel". De Ambtenaar van 't O. M. eischte 2 gulden boete wegens openbare dron kenschap en 15 gulden voor 't opge ven van een valschen naam. Zoo wordt 't den man aan 't verstand ge bracht. dut 't niet aangaat om zich en dat dan bovendien nog ouder val- SChe vlag dronken te drinken. Huisel ij kleed. Een jonge man moest zich verant woorden voor openbare dronken schap, gepleegd bij zoovéelste herha ling. De veldwachter deelde mee, dat de vader verzocht zijn zoon naar de werkinrichting te Hoorn te zendc-n, want thuis is geen „huis" met den jongen te houden. Zelfs is 't leven van den vader in gevaar, zoolang de zoon niet wordt opgeborgen. 't O. M. eischte3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar Hoorn. 't Is wel treurig, als een vader zich op deze wijze van z'n zoon moet ver lossen I Een eigenaardige bepa ling onzer Politie-vor- ordening. Onze Politieverordening bepaalt, dat 't strafbaar is op den openbaren weg kleeden te kloppen anders dan voor de woning der kloppers. Nu waren twee vrouwen vervolgd, omdat ze kleeden geklopt hadden voor 't kantoorgebouw van een buurman. De vrouwen beweerden, dat ze daar toe van den buurman vergunning hadden. 't Openbaar Ministerie: de verorde ning kent in dit geval gec-n vergun ning, elke kleedklopperij anders dan voor eigen woning is strafbaar. De eisch iuïdde 1 gulden boete. De huismoeders mopperden nog al. Noodgedwongen. De vrouw van een winkelier was inet de fiets uit en had de lantaarn meegenomen. Een der klanten telefoneerde om een bestelling. De winkelier zei„ik zal 't u dadelijk laten brengen!" De loopjongen weru er op afgezon den. Per fiets (zoo vroeg dc jongen), 't Is donker en uw vrouw heeft de lantaarn. Zal ik loopend gaan? Neen, waag 't dan inuar zonder lantaarner is haast bij, zoo luid de het antwoord van den winkelier. De zonder-lantaarn-fietscndc jon gen werd bekeurd. Maar hij vertelde aan den politieman, dat z'n baas hem getast iiad om zonucr lantaarn te fietsen. Het gevolg was, dat de winkelier vervolgd werd.. De eisch tuinde 5 gulden boete. De bestelling zal, naar wo vreezen, geen 2 rijksdaalders winst aan den winkelier gebracht hebben't ls dus een schadepost. Een ongeoorloofde collecte. Een te Amsterdam gevestigde „Ver eeniging voor ondersleuning van be hoeftige weezen van allo gezindten" had in Schoten laten colieclceren, zon der toestemming van den burgemees ter. Tegen den collectant werd 10 gul den boete geëischt. Dc ambtenaar van het 0. M. vond het fet vrij ernstig, want de burgemeester had vergun ning geweigerd. Een brutale venter. Een venter met couverten, postpa pier en prentbriefkaarten ventte met z'n waar. Aau conige huizen werd geweigerd iels te koopen. Toen werd de man heel boos, vloekte en schold de be woners uit voor al wat leelijk was. Tegen den man werd wegens het vonten zonder vergunning 10 gul-den boete geeischt. Door deze hooge straf wil liet O. M. den man tevens z'n brutaliteit aflee- r-en. Een strijd tusschen T paard en de electriciteit. Op den Kruisweg reed een koetsier met paard en wagen. Achter hem kwam een eleetrische tram van de N. Z. T. Do wagenvoerder belde en bel de. maar de koetsier hield zich doof, althans hij week niet uit, om de tram te laten passeeren. De koetsier beweerde, dat hij niet uit. den weg kon komen. Dit oordeel van den paarden-men- ner werd niet gedeeld door de elee trische mensehen, den wagenvoerder en den conducteur. De trainoiensclien klaagden er over, dat ze op deze wijze meermalen tegen werking van de koetsiers ondervin den. De wagenvoerder verzekerde zelfs, dat deze koetsier heeft omgekeken en toen half lachend gewenkt heeft, of liij wou zeggen wacht maar tot ik voorbij ben. Bovenau.ii vertelde de wagenvoer der, dut dezelfde koetsier het hem eenige dagen te voren lastig gemaakt heeft in ue Groote Houtstraat. Hij bleef zoo zei de tram-geleider den genoelen lijd voor me rijden. In zijn rijtuig zat een jongentje, dat door z'n rijden zoo bang werd, dal hij uit het rijtuig sprong Een voorbijganger heeft het ventje van de rails wegge trokken, anders zou de knaap oiiaer de tram gekomen zijn. liet O. JL vorderde tegen den koet sier, die tie tram niet welgezind is, 5 gulden boete. Voetballende jongens. S Voetbal is een mooi en goed spel voor de jeugd. Maar de jongens moe- ten 't uiet op den openbaren weg j doen. Nu ue jongelingschap deze overtui ging blijkbaar niet deelt, maakt de politie af en toe proces-verbaal op. Thans stelde liet O. M. den Kanton rechter voor, eenigen jongens, die voetballende de politie-verordcning overtreden hebben, ecu gulden boete op te leggen. De jongens klaagden Waar mo©-- ten we dau spelen'? Er zijn geen speel terreinen. Kantonrechter: Jawel, aan 't Bol- w ai-k. daar kunnen jelui voetballen I Niet voldaan aan een. bevel der politie. Eenige jongelui waren „uit" ge weest. s Avonds, bijna 'snaGhts, keer den ze huiswaarts, maar ze waren zóó rumoerig, dat de politie er twee op borg wegens openbare dronkenschap. De kameraden schoolden samen voor en nabij liet politiebureau in de Sme- destraat. Een hunner een mimicus wilde zich op vordering van een politieagent niet in een bepaalde richting verwijderen. Dfl bezorgde hem een bekeuring. De ageni verzekerde, dat deze jonge man nogal lastig is voor de politie. Van een musicus, die leeft in het rijk der mooie klanken, zou men anders verwachten. Het O. M. eischte tegen den jonge man 15 gulden boete. Beklaagde Dat kan ik niet betalen. De Vleeschverorde- ni n g. Een handelaar in vleeschwaren was gedagvaard, omdat hij eenige toebereide vleeschwaren in zijn win kel had gehad, die niet het- goedkeu- ringsmerk droegen. De winkelier: 't waren kleine stuk jes ham, tong, worst en spek. De stern- pels waren er al afgesneden. Op zoo'n manier kan men ons altijd bekeu ren. Uit het. proces-verbaal van den keurmeester bleek evenwel, dat het partijtje toch ongeveer 9 K.G. woog. De behandeling der zaak werd 14 dagen uitgesteld, dan zal de keur meester als getuige gehoord worden. KEES. UITSPRAKEN. Heden worden de navolgenden uit spraken gedaan: W. W. V.. te Spaarndam, strooperij f 10 boete of 3 d h. W. J. IT., te Haarlem, een gewond paard als trekkracht doen bezige: maal f 15 boete of 2 maal 3 d. h. P. I?., te Velsen, op een openbaren weg het verkeer belemmeren', f 3 boe te of 3 d. li., terwijl de civiele vorde ring ten bedragen van f 22.15 is toe gewezen. G. D., te Heemskerk;straatschcnde- rij. f 1 boete of 1 d. li. W. van P., te Haarlemmermeer, nachtrumoer verwekken, vrijgespro ken. P. op den K., te Haarlemmermeer en 2 anderen, een trekdier onbeheerd laten staan, no. 1 f 2 boete of 1 d. li., de beide- anderen f 1 boete of 1 d. h. F. v.d. P.te Haarlem, en 49 ande ren, loopen op verboden grond, f 3 boete of 3 d. h. H. B., te Haarlem, en 20 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, no. 1 f 2 boete of 1 d. h.. de an deren f 1 fceote of ld. h. F. A. V., te Volendam, en 5 anderen overtreding Politieverordening Wijk aan Zee en Duin, f 1 boete of 1 d. h. E. D, zweivende, overtreding Poli tieverordening Bloemendaal, f 1 boe te of 1 d. h. G. B.. L. N. T., J. W. L. v. d. M., G. v. d. M., P. J. J. v. d. B., en 5 an deren te Zandvoort, overtreding Poli tieverordening Zandvoort, no. 1 en f 2 boete of ld. h., no. 3 f 2 boete of 2 d. h., no. 4, 5 en 6 f 5 boete of 3 d. h. de anderen f 1 boete of 1 d. h. M. A de G., te Heemstede en W". H._ le Haarlem, overtreding Politieveror dening Heemstede, f 1 boete of 1 d. h. C. H. G., te Haarlem, en 31 ande ren, overtreding motor- en rijwiel re glement, f 2 boete of 1 d. h., f 1 boete of 1 d. h,, en f 0.50boete -•? 1 d. 1l Voorts werden er nog 32 personen veroordeeld wegens openbare kenschap tot 14 dagen en 7 dagen hecht-, f 10 boete of 3 d. h., i C boete of 3 d h f 3 boete of 3 d. h. en f 2 boete of 2 d. h. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: M. Hurk- mans, Assendelverstraat 5, een tien- ritfcerïboekje. Bureau van politie, een jongensjasje. A. Frenay. Korte Wol straat 3. een bol voor electrisch licht. A. v. d. Veidt. Lange Lakenstraat 35. een verrekijker: J. A. Guiteneau. Hee- rensineel 133 II. een dop-van een au tomobiel: P. v. Ketel, Jordensstraat 32. een horloge; J. Bouwsma. Gierstraat 42. een duimstok: Chr. Meijer. M. van Heemsk-rkstraat 83. een kinderschoT- tje; F. Middelkoop, Ursulaslraat 19. eenige kussensloopen; H. v. Helsen, Job. v. Vlietstraat 86, een horloge. G. Wijkhuizen, Heerensingel 93, een nijp tang. R. v. d. Biggelaar, Jacobijne- straat 29, een armband: W. Vonk, Spoorwegstraat 10, een zwart hondje. Sociëteit Vereeniging, Lange Begijne straat, een armband. (Zie vervolg Stadsnieuws op de tweede pagina). Binnenland Ouderdomsrente. Het wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrente, aan behoefligen, dat gisteren door de Regeering hij den Raad van State ter overweging werd aanhangig gemaakt, houdt, naar men verneemt, o. a. in, dat recht op eeue ouderdomsrente heeft ieder die aannemelijk maakt, dat hij a. zeventig jaar is of ouder b. behoeftig is c. met na het bereiken van den leef tijd van vijLen-zestig jaar onder stand heeft genoten van een gemeen te of van een instelling van weldadig heid, voorkomende op do lijst, in Art. 3 der Armenwet bedoeld, en indien hij gehuwd is, d. dat ook zijn echtgenoot behoeftig is zulks behoudens eenige in de wet genoede uitzondemringon. De rente gaat in op den dag, waar op de aanspraak op rente is verkre gen, doch niet vroeger dan drie maan den vóór den dag, waarop de rente- aanvrage bij het gemeentebestuur In kwam, Van het recht op ouderdomsrente wordt uitgesloten'hij, die: na het bereiken van den leeftijd zestig jaar hij een vonnis, dat onherroepelijk is geworden, is veroor deeld tot gevangenisstraf of lol plaatsing in een Rijkswerkinrichting, een en ander voor een jaar of lam gur b. misbruik van drank pleegt te ma- kon, of op andere wijze een bekend slecht levensgedrag leidt. Mede worden uitgesloten a. Nederlanders of Nederlandse be onderdanen, die niet gedurende de laatste vijf jaar vóór hun renle-aaii- vrage onafgebroken in Nederland hun hooluverblijf hebben gehad b. anderen dan Nederlanders of Nederlandsche onderdanen, die niet gedurende de laatste twintig jaren vóór hun rente-aanvrage onafgebro ken in Nederland hun hoofdverblijf hebben gehad. Zij, cüe gedurende zes maandetj on middellijk voorafgaande aan den dag van aanvrage der rente, onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf had den. worden geacht, gedurende het hiervoren bedoelde tijdvak van vijf resp. twintig jaren, onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf te heb ben gehad, als zij in dat tijdvak niet gemiddeld een maand per juur ol langer hun hoofdverblijf builen Ne derland hadden. Voorgesteld wordt het bedrag def ouderdomsrente te bepalen op 104 gulden per jaar, doch voor ieder def echtgenooten aan wie beiden eene ouderdomsrente is toegekend, 78 gul den per jaar. De ouderdomsrente wordt gebrachl. ten laste der gemeente, waar de rechthebbende zijn hoofdverblijf had op het tijdstip van de aanvrage. Door het Rijk wordt aan de ge meenten eene vergoeding verstrc-kl van 50 gulden per hoofd. Aan gemeenten wier kosten voor dé uitvoering der wet over het afgeloo- pen kalenderjaar niet worden gedekt door die vergoeding kan door de Kroon eene toelage uit 's Rijk3 schat kist worden toegekend. De uitbetaling der rente geschiedt eenmaal per week. Ingeval de betrokkene in een krankzinnigengestic*! taevangenis ol Rijkswerkinrichting verblijft of zich door vlucht aan de gevolgen ecner veroordceling heeft onttrokken of zijn hoofdverblijf buitenslands hoeft, wordt de rente tijdelijk niet uitbe taald. Voorts worden nog bepalingen voor gesteld omtrent verjaring van de uit betaling (na 1 jaar), omtrent beroep van de beslissing van het gemeente bestuur over de al of niet uitbetaling bij Gedeputeerde Staten en verder bij den Ceutralen Raad van Beroep, be doeld in de Beroepswet, enz. Letteren en Kunst Het Tooneel THéATRE DE LA PORÏE-SAINT MARTIN. „Cyrano de Bergerac." Comeaïe de M. Edrnond Rostand. De Stadsschouwburg was vol tot i:t den nok gisteravond bij de voorstel ling van het Fransche gezelschap en 't was een dankbaar publiek, dat Cy rano kende en er van hield of verlan gend was er kennis mede to maken. Veel jongelui: meisjes en jongcus van H. B. S. en gymnasium, die uiet gloeiende wangen en schitterende oogen het gebeuren op het tooneel volgden. Cyrano heeft iets m-xieslee- pend» voor jonge harten, die open zijn voor de romantiek van emb&atsuchti-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1