lira's Oisii W KAAK. TWEEDE BLAD Donderdag 27 Koyemliar 1913 Binnenland PRINS HENDRIK heeft het beschermheerschap aan vaard van de iu September 1914 te Middelburg te houden provinciale tentoonstelling door de afdeeling der iVereeniging van Landbouw eu Vee teelt iu Zeeland. TWEEDE KAMER. Men seinde ons over de Woensdag- ochtendzitting Besloten werd tot toelating van den keer O t to. Daarna voorzetting der Indiscse hegrooting, met het debat over bet middelbaar onderwijs in Indië. De Minister gaf den heer Sm een- go toezegging van overweging van de lotsverbetering der leeraren bij het AI. O. t De heer Van Doorn bepleitte nader <le oprichting van een 5-jarige H. B. S. te Bandoeng. De Minister unie zich daarover sympathiek. De heer Ter Laan stelde toen namens meerdere leden der linker zijde een motie voor, daarin den iwensch van oprichting uitsprekend. Door do heeren Bogaardt en Van Bylandt werd de motie be dreden, door den heer De Mees ter verdedigd en daarna aangeno men met 3S tegen 23 stemmen (links tegen rechts). Vervolgens ontspon zich een lang- dutig debat over het M. L. O.-on derwijs als voorbereiding voor het personeel der vakscholen. Dr. Bos keurde het stelsel af, als ivoor nood za kei ijk natuur-onderwijs onvoldoende, en bepleitte daarvoor de opleiding in Nederland. Do heer Ter La a n, die op allerlei nog bestaand.e leemten en op da noodzakelijkheid van lotsverbetering der onderwijzers wees, sloot zich daarbij aan. Het debat duurt voort. Hedenmiddag geschiedt het opma ken uer nominatie voor een vacature in den I-Ioogen Raad en de regeling ivan werkzaamheden. (Reeds in een gedeelte onzer vorige «plaag opgenomen). Gisteren is besloten om na afdoe ning van de Indische de Staatsbe- grooting in behandeling te nemen. Dat zal wel niet voor de volgende week zijn. De nominatie voor de vacature in den Iloogen Raad opgemaakt, lokte weinig of geen strijd uit. Bij eerste Etëmming werden de drie candidaten aangewezenMrs. Jlir. R. Feith, raadsheer in 't gerechtshof in Den Ilaag, II. C. Dresselhuys, secretaris generaal bij het Departement van Jus titie en dr. L. E. Visser, vice-presi dent der Rechtbank to Rotterdam. Omtrent het gisteren voortgezet ko loniaal debat hebben we weinig meer te .vermelden. Door den heer Van Deventer* werd het betoog van den heer Bos onder- Eteund omtrent het Midd. Onderwijs. Die spr. wilde echter naast 't natuur wetenschappelijk, ook 't juridisch on derwijs er door zien voorbereid. Verder bepleitte hij meerdere golijk- fitelling der onderwijzeressen in Indië met de onderwijzers en sloot zich aan bij den aandrang tot verbetering der positie van 't onderwijzend personeel. Minister Pleyle beloofde overwe ging van de aanbevolen denkbeelden omirent het voorbereidend onderwijs cn hij uitte instemming met de ge dachte om bij onze kweek- en nor maalscholen cursussen te openen voor aanstaande Indische cr-.denvijzers hii zou deswege in overleg treden niet zijn ambtgenoot voor Binnenlandscbe Zaken. Ook de Min. erkende de wen- Bclielijkheid van meerdere kweekscho len in Indië. Ten aanzien van de tractementen had de Min allereerst 't oog gevestigd o-> verbetering voor de onderwijzeres sen Voor de onderwijzers was in de laatste jaren veel gedaan, al was het ideaal nog niet bereikt. Wat betreft de M. II. L. O.-scholen, die li ij liever tusschenscholen noem de. wenschte hij ze te maken tot een schakel lusschen de lagere en iu- landsche scholen le kl. en de lioogere vakscholen. De basis ruuest zijn voor bereiding. doch niet alleen voor ui tuurwetensciiappelijke studie, doen ook voor landbouw, zeevaart, nijver heid en handel en de Min. gevoelde véél voor 't denkbeeld om dan de vol- toöiing der studiën in Nederland te doen plaats hebben. In 't algemeen was zijii gedachte dat allo onderwijs had te voorzien in de behoeften der Indische samenleving. Na nog eenige discussie over dit punt besprak de lieer Da Meester, bij art. 116 de opheffing van do gouver- nemontskweekschool te Aimbon, die eenvoudig was leeggepompt hoewel de resultaten goed waren, met de blijkbare bedoeling, in de begrooting echter verholen, om een bijzondere kweelschool uitsluitend voor christe nen In 't Oosten van Indié op te rich ten. Daartegen kwam de sjr. en na hem ook de lieer Van Deventer met allen ernst op; zij meenden dat er in ellk geval, to Ambon "of elders, een andere gouvernementsinstelling voor in de plaats moest komen. Met de opheffing was de Kamer er inge- loopen. Zij vertrouwden dat geen be slissing over de nieuwe instelling bui ten de Kamer oni sJou worden geno men. De Minister maakte zich Van de voorgeschiedenis der zaak los. Hij had den Gouv.-Gen. gevraagd h'oe 't. er mee stond en bericht ontvangen dat de school 29 Aug. was gesloten, om door een andere te worden ver vangen. Dat zou natuurlijk een gou- vernementssch"ool zijn. Over den wensch van don heer Van Deventer, om de rechtsschool te Batavia niet enkel voor Javanen, doch ook voor Inlanders van de Bui tenbezittingen open to stellen, zou de Min. in «overleg treden, met den Gouv.- Gen Daarna we slaan de replidken over werd bij art. 119 door den heer Fock met kracht aangedrongen op de oprichting van meerdere 2e klasse-scholen, terwijl de licor Van Deventer nader over de nieuwe orga nisatie van hot onderwijs in de Mi nahassa sprak. De heer Rutgers ont raadde uitbreiding van do 2o kl.- sch'olen zonder nader overie-g met den Gouv.-Gen. en wees er op dat de zen ding in de Minahassa liefst geen en kele gouvernementsschool sou over nemen. De Minister wilde gaarne aan de behoefte voldoen, die blijkt te be staan; maar eT moet personeel Voor zijn; een volgend jaar hoopte hij meer te doen. In de Minahassa zijn 140 gouverne- mentsscholen opgeheven, 40 blijven bestaan. Het status quo zal nu, over eenkomstig 't verlangen der be\"ol- king, voorshands blijven gehandhaafd en daarmee is de Minahassa andere streken nog ver vooruit. Door den hoor Rutgers word terug getreden in 't debat over de subsi di- eering van het bijzonder onderwijs. De Yo'orzitter 'belette hem dit en toen beperkte zich de spr. -tot enkele vra gen, die de Minister beantwoordde met de verklaring dat in de bestaan de regeling geeu verandering komt. Waar de Mohammedaansche bevol king neutrale scholen vraagt zullen zo worden geopend; waai- christelijk onderwijs behoefte blijkt, zal het wor den gesubsidieerd. ■Na nog enkele opmerkingen van den heer Gerhard over de opleiding der dessu-onderwijzers, kwam de onder af deeling van den geneeskundigen dienst aan de orde. De heer Ilubrecht hield een breed voerige besohouwnig over het gebrek aan geneeskundigen en dhong op positie-verbetering voor hen aan, om zoo in de behoefte heter te voorzien. In aansluiting daarmede wees de heer Schaper op den onvolö'oenden sanitai- ren toestand en pleitte voor in T le ven roepen in indië van lichamen, met gouverncmeuts-steun, als Roode, Groene, Witte Kruis-hier te lande, ter bestrijding van de in Indië meest voortkomende ziekten, malaria, cho lera, pest, iberi-beri. Voorts achtte hij een goede woningwet voor Indië noo- dig en invoering van de verplichte vaccinatie tegen, de pokken. Heden zal de Minister «op een en ander antwoorden. STAATS BEGROOTING 1914. (Marine). (Voorioupig Verslag). Het afdeeliugsverslag dei- Tweede I Kamer over Hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting 1914 is verschenen. Verscheidene leden had de stijging van uitgaven onaangenaam verrast. Zeer uitvoerige beschouwingen wor den in het verslag weergegeven om trent den toestand van het personeel, die ditmaal vooral in tweeërlei op zicht ter sprake kwora lo. de hou ding welko de regeering tegenover het verenigingsrecht meent te moeten innemen 2o. het verlaten van den dienst. Wat hot eerste, punt betreft drongen verscheidene leden er op aan, dat de Minister op het voetspoor van zijn ambtsvoorganger met krachtige hand zou ingrijpen, waar militaire honden voortgaan op den geest van het per soneel een verderfelijken invloed uit te oefenen. Met verwijzing naar het geen te lozen was in liet Correspon- (lentieblad van den Bond en in het orgaan ,.Het Anker" werd een krach tig optreden van den Minister zeer noodzakelijk geacht. Ten aanzien van het ontslag uit den dienst werd opgemerkt, dat de maatregel, waarbij't den schepelin- ren, die den dienst willen verlaten, gemakkelijk wordt gemaakt door als ontslagreden aan te merken de wei gering om bons voor versnaperingen aan te nemen, op verjaardagen van het Koninklijk Huis uitgereikt, wan neer die weigering het karakter draagt van verzet, onoordeelkundig wordt toegepast. Intusschen heeft zij geleid tot" een massa-ontslag van schepelingen, die zonder gegronde re denen den dienst wenschten te ver loten. Anderzijds wordt het verlaten van den dienst bemoeilijkt voor sche pelingen, die door ernstigen tegenzin tegen den militairen dienst in het marine-leven moreel dreigen te gron de te gaan. Gevraagd werd of het juist is, dat het ontslag op groote schaal tot een meer dan gewoon te kort aan personeel heeft geleid, en vroeg men of het waar is dat de „Zee land" vóór Januari a.s. uit West-In- dië zal terugkeeren en wegens gebrek aan schepelingen niet zal vervangen worden. In verder verband met een en an der drongen vele loden aan op een wettelijke regeling van de rechts positie van het marinepersoneel, met betere 8olarieering en betere pen- sioenvoonvaardeu. Dan zou invoering eener marine-militie onr.oodlg blij ken. De voor regeling der rechtspositie benoodigd© gegevens zouden moeten worden verkregen dooi* eene parle mentaire enrprt'e naar den toestand van liet personeel. In afwachting daarvan zouden som migen alvast drieërlei regeling voor ontslag willen zien vastgesteld. o. eervol ontslag op verzoek, na ge bleken ernstigen tegenzin in den mi litairen dienst met behoud van even tueel verkregen aanspraken op pen sioen b. ongevraagd eervol ontslag, zon der voorafgaande ontneming van hot certificaat van goed gedrag, te vor- leenen aan hen op wier diensten het marinebestuur niet langer prijs stelt, doch wier respectabel karakter en verleden geeu aanleiding gevon om hen in het zoeken van eene betrekking in de burgermaatschappij te belem meren, met behoud van pensioenaan spraken c. niet eervol ontslag. Vau verschillende» zijden kwam men tegen de voorgaande beschouwingen op. In de eerste plaats bestreed men, dat er voor schepelingen, die zich voor den dienst hebben verbonden, vrijheid behoorde to bestaau den dienst tusschentijds te verlaten. Voorts bevreemdde de eisch van een goed paspoort voor schepelingen, ont slagen wegens daden, welke tod) niet anutis dan met het woord wange drag zijn te betitelen. Disciplinair in grijpen zou, waar liet herhaaldelijk gepleegde en zeer ernstige feiten vun saootage betreft, weinig baten. Men vroeg of naar "s Ministers meening hot strenger optreden door spoediger verleenen van ontslag reeds goede re sultaten heeft gehad. Wat de rol van den Boud van min der marinepersoneel ten aanzien van gedragingen van* het personeel be treft, mceuaen verscheidene leien, dat deze Bond niet hel zijne deed ten verkeer ie handelmg-ii te voorkomen. De klacht moest her naald, dat de Bond nog steeds voortgaat ontevre denheid onder het porsuueei te^iaien, meerderen tegenover minderen m een verkeerd daglicht te stellen en net gezag te ondermijnen. Dit blijkt wel uit tie houding welke de Bond aan neemt tegen net „Anker". Nimmer bleek dm de Bond met instemt met de strijdwijze van dat blad. Indien het tot een militie-marine moest komen, is zulks giootenaeels te wijten aan do leiding iu don Bond, wiens streven naai* verhooging vau het zedelijk peil dei- schepelingen met werd ontkend, dat echter geen nut heeft als daar tegenover het zedelijk peil wordt ver laagd, doordien de Bond stelselmatig liet gezag aantast en aan de goede veistandhouding tusschen minderen cu meerderen afbreuk doet. In een parlementaire enquête zagen deze leden geen heil. Zoolang bonden redenen voor ontevredenheid wen- sclïen op Te geven 'en bhtp'tcmmïnB' willen gaande houden, helpt zulk een onderzoek niet. Sommige leden verzochte)) den mi nister het uitgetrokken bedrag voor subside;; tot steun van weduwen en weezen alsnog met f 100D te vorhoogen ten beihoeve van de vereenlglng „We- duwenzors". DE GEHEIMZINNIGE KAZERNE- BRANDEN TE EDE. Nog altijd is geen licht gebracht in do 5 gevallen van vermoedelijke brandstichting in de kazerne te Ede. Opmerkelijk is, dat meestal de brand in een afgesloten kamer ont stond. De eenige mogelijkheid is. dat de dader, voorzien van een valschen sleutel of een looper, de kamers is binnengedrongen. Deze veronder stelling vindt nog grond in het feit, dat eenige maanden geleden uit de wacht een soort passe-partout, waar mede de meeste deuren kunnen geo pend worden, is verdwenen. Ec-n uur ongeveer voordot Zondag avond het vuur in de wapenkamer werd ontdekt, brandde op eenigen af stand aan het station een lampenis tenhuisje af Ook dit voorval wordt met de brandstichting in de kazerne In verband gehracht. Geheimzinniger haast nog dan de oorzaak van de branden is de be weegreden die de brandstichter tot zijn daad kan gebracht hebben. We hebben zoo schrijft 't Hbid. hij ons bezoek aan de kazerne verschil lende manschappen gesproken, doch nergens iets bespeurd van ec-n geest van ontevredenheid. Naar men weet zijn de kazernes nog geheel nieuw, de zalen tot verpoozing uitstekend in gericht, terwijl we ook van niemand eenïgo aanmerking hoorden over de menage. Intusschen doen zoowel do marechaussee te Wageningen als de politie te Ede de meest mogelijke moeite om eenig licht in deze duiste re zaak te brengen. Verschillende maatregelen zijn ge nomen, om, kan het. te komc-n tot de ontdekking van den dader en in le der geval een herhaling van soortge lijke voorvallen te voorkomen. Zoo dra de duisternis is ingevallen wor den op verschillende plaatsen extra schildwachten uitgezet. ELECTRICITEITSVOORZIENING. De „Vereeniglng van Nederland- 6che Gemeenten'1 heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend In zake electriciteitsvoorzicning Zij ontwikkelt o. a. de volgende be zwaren: Het is in strijd met de gemeente lijke autonomie, terwijl de noodza kelijkheid daartoe niet is aangetoond aan dc gemeenten de verplichtug op te leggen tot concessie-aanvraag voor den aanleg of de exploitatie van eene inrichting en van werken tot het voortbrengen van elecfriciteit. indien de levering zich niet uitstrekt buiten het gemeentelijk grondgebied of, zoö de aanleg of de exploitatie door sa menwerking van twee of meer go- meenten tot eland komt, zich niet uitstrekt buiien het grondgebied der samenwerkende gemeenten; Het schijnt onjuist, om het land te verdeelen in districten en de leidinge neden in deze districieu u)t te brei den naarmate de Regeering zulks noodig oordeelt. Het is wenschelijk dat reeds in de wet de noodige waarborgen worden gegeven tegen een willekeurige cn onbillijke uitvoering der daarin ge geven algemeene voorschriften. Het is wenschelijk, dat over eene aanvraag om concessie» of in het ge val als bedoeld in het laatste lid van art. 1 ook worden gehoord de bestu ren van gemeenten, met eene bevol king van bijv. meer dan 15.000 inwo ners, welke in het concessie-gebied zijii gelegen of waarin electriciteit door het Rijk voor derden zal wor den beschikbaar gesteld. WEINIG WERK. Alen schrijft uil Enschedé aan „Het Volk": In Twente is het in 't machinebe drijf ongekend 6lap geworden. Op do Enschedeeschc Machinefabriek is reeds de arbeidsdag van 10 uur tot 8 uur teruggebracht, wat vanzelf een evenredige loondaling tengevolge heeft. Ook de andere bedrijven in de zen tak van industrie deelen in de zelfde malaise. Zoo deelde men ons o.a. mede dat ook bij de firma Stork, te Hengelo, en bij de firma Tattersall en Hoidsworth, te Enschede, de voor uitzichten donker zijn. VROUWENKIESRECHT. - Het hoofdbestuur van do Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht, heeft (naar de Tel. meldt) aan alle leden der staatscommissie van evenredige vertegenwoordiging een schrijven ge zonden, waarin hei de hoop en ver wachting uitdrukt, dat de commissie I werkzaam zal zijn tct heil des volks j en tot aanvulling eener sterk gevoel- de leemte In óns regeringsstelsel en waarin 't, In verband met het ontbre ken van vrouwelijke rechtsgeleerden In de commissie, er op wijst, dat de invoering van een kiesrecht, hetweik geen sekse-onderscheid ineer zal ken nen tusschen de staatsburgers, het aantal der kiesgerechtigden, waar mede de voorstellen der commissie rekening moeten houden, meer dan dubbel zoo groot zal maken als dat der mannelijke kiezers. Mochten gegevens omtrent de wer king der evenredige vertegenwoordi ging in Zweden en Denemarken bij de gemeente-verkiezingen en omtrent de daar somtijds gevolgde methode van aparte lijsten va:: vrouwelijke candidaten der verschillende partijen der commissie, welkom zijn, dan ver klaart het hoofdbestuur voornoemd, zich bereid die te verschaffen. DE KERMIS AFGESCHAFT. De Raad van Kampen besloot, naar de Tel. meldt, bij de behandeling der gemeentebegrooting de kermis af te schaffen. GEVOLGEN VAN HET MOOIE WEER. De anders zoo duro mollen velletjes zijn thans onverkoopbaar door het zaöhte weer. Engeland, de groote af nemer, komt in het geheel niet met orders bij de Friese!ie opkoopers en dezen ritten met een groeten voor raad. DF. MELKBOYCOT. Te Hengelo werden door het comi té voor den melkboycot ln nlc-t min der dan arJit café's vergaderingen belegd, die goed bezocht werden. In elite vergadering word een buurloom- missie benoemd, die het hoofd comi té zullen bijstaan om den boycot zoo algemeen mogelijk te doen zijn. Dc verhooging van den melkprijs is van deze beweging oorzaak. STROOPERSLISTEN. In de bosschen bij Olterterp had een strooper strikken gezet. In een er van zat een haas. Daarbij had een opziener zich verdekt opgesteld om den strooper te betrappen. Deze kwam, bemerkte den opziener en ging heen. Hij wendde zich tot een ande ren strooper in de buurt en verzocht hem een schot te lossen. De opziener, het schot hoorende. ging er o-p af om dezen jatihlovertreder te snappen. Echter zonder succes. In dien tijd nam de eerste strooper het haasje weg. IN> DEN TREIN BESTOLEN. Alen roe'dt uit Weeneu. dat de Arn- sterdamsciic diamantenhandel»ar de heer Jacob Pinheiro aldaar bij aan komst per sneltrein aangifte heeft ge daan. dat hem onderweg een behoor lijk opgeborgen jxirtefeuille met bril lonten ter waarde van ongeveer 270.000 kionen ontstolen is. MISHANDELING DOOR 8TR00- PERS. De jachtopziener G. J. Tennissen te Wekerom, gem. Ede. is 'e nachts door twee wildstroojKrs, die hij hud vastgegrepen, zeer ernstig mishan deld geworden. Een van hen is dooi den koddebeier herkend. EEN VREEMD GEVAL. Donderdag 20 November werd uit de Koningshaven te Rotterdam opge- vischt hc-r in staat van ontbinding verkeerende lijk van een naar schat ting 35-jorig manspersoon. Op het lijk werd gevonden, in een zak van de zeemaijskleding, een zakdoek, met de initialen F. K. Den volgenden dog werd door een bewoonster van de Eendrachtstraat, aldaar, het lijk herkend als dat van haar mar, J. A. Pas, een varensge zel, dien zij echter 6edert een paar jaar niet had gezien. De herkenning geschiedde mede door twee zusters van P. en o. a. op groDd van de aanwezigheid van een lltteeken aan het hoofd. De herkenning was pertinent, bij den burgerlijken etand werd Pas af geschreven en de teraardebestelling volgde. De „dood en begraven" zijnde va rensgezel J. A. Pas verscheen echter Dinsdagmorgen in ie\ enden lijve op het bureau van den burgerlijken etand aan de Hoogstraat, te Rotter dam, om een ve^huisbiijet aan te vragen, daar hij een verbintenis wenschte aan te gaan bij de Rijn vaart. Daar werd hem natuurlijk aange zegd, dat hij dood was en dat zijn eigen vrouw en zusters het hem had den verklaard. Pas begaf zich hierop naar het po litiebureau aan de Nassaukade, te F u i 11 e t o n (Nadruk verboden). '100) Slechts zelden wijst een naamloos schrijven liet rechte spoor aan. Zou men dien brief dus in aanmer king neuieu of hem eenvoudig iu de snippermand werpen? Dan was liet met hem gedaan, dan was Jenny verloren. Maar wat kon hij anders nog doen? Niets. tlij moest het geduldig afwachten. Üni spoedig ingelicht te zijn zou hij ln de struat te Courcolles op den loer gaan liggen, ten einde terstond te we ten of de politie Romain Goux be waakte en gevangen uam. Eenige uren later ging hij er l)o?n. Hij bleef er den geheelen dag tot Iaat iri «Ion nacht, maar ontdekte niets buitengewoon;. Het zou dus morgen gebeuren. Den volgendei: dag was hij reeds Vroeg op zijn post in ec-n koffiehuis in vanv o^r- hij het uitzicht had op hot huis, waar Romain Gcux woonde. Na eenige uien gewaclit te hebben, zag hij een rijtuig voor de deur stil staan. Zijn hart klopte hoorbaar en reik halzend zag hij toe. Twee mannen slapten uit. Geen twijfel moer, een van die Man nen was Gaume. Het zou een onvoorzichtigheid zijn, nu nog langer hier te blij\ en. Bertignolles ging heen. IIij gevoelde zich zeer verlicht. Nu was zijn spel gewonnen. Hot huwelijk zou doorgaan. Niets ter wereld, dacht bij. zou het kunnen beletten. Hij giug naar huis en het zich des avonds alle couranten brengen. Hij zocht raar het bericht der ge vangenneming van Romain Goux, maar niet een courant schreef er over. Dat verwonderde hem wel, maar maakte hem toch niet ongerust. De politie zou deze gevangenneming zeker geheim houden, totdat zij er ze ker van was, niet c»p een verkeerd spoor te zijn. Ook Zondagmorgen zwe gen de bladen or over. Toen vroeg hij zich af. of Romain wel gevangen gehouden was. Hij wil de niet zelf 'ar to: munt cl* Conr- rellos gaan om er naar te vernemen, maar hij sloot een vei wit papier on der enveloppe, schreef er hof adres van Romain Goux o,y en liet dit op den boulevard door een besteller be zorgen. Hij trad een koffiehuis binnen en zeide: Breng mij hier het antwoord, ik wacht op u. Een uur luier kwam de besteller te rug. Welnu, hebt gij het antwoord? De besteller gaf hem zijn eigen brief terug. Wat nu? Dat is mijn brief, dien gij mij terug brengt. Dat weet ik we!, ik heb hem niet afgegeven. Waarom niet? Die heer woont niet meer in de straat de Courcellcs. Waar woont hij dun? llij heeft een goedkooper loge ment gevonden, waar hij kost, inwo ning en bediening voor niet heeft, schertste de besteller. Hij zit namelijk achter do tralies. Dat was alles wat Bertignolles wil de weten. Hij gal den man, die hem zulk een goede tijding bracht, een flinke beloo ning, en, van een zwaren last bevrijd, stak hij een sigaar op en wandelde een uur lang over de bouleva-ds. De brief was aan het politiebureau besteld en terstond aan den prefect overhandigd. Deze raadplwrde er dadelijk den heer Léinent, den rechter van instruc tie over. Mirudor was nog altijd in de gevan genis, maar de zaak was uitgesteld. Men wist dat Gaume er zich ijverig ine© bezig hield en den moed niet liad verloren, het geJieim van Nogent te ontsluieren. Dat hud hij aan zijne meerderen ge zegd en zij stelden vertrouwen in hein. De heer Lément liet Gaume roepen, en vertelde hem welken brief de pre fect had ordvungen. Na den brief gelezen te hebben, ducht Gaume ernstig na. Van waar komt die brief? vroeg hij zich af. Wie heeft hem gesclire- ven? Hij wist niet, wat hij er van denken muëit Zou ik mij vergist hebben? vroeg hij verder. - Zou Lazare Beerman niet Romain Goux zijn? Het is moge lijk. Enfin, wij zullen zien. Het was dien avond reeds te laat om nog naar dc straat de Courcelles tc eaun. Hij zond een telegram aan den mar kies. waarin hij hem verzocht, den volgenden morgen met de markiezin en Laurent aan zijn bureau te komen. Den volgenden morgen naai hij c-en rijtuig en reed met een agent naar de straat de Courcelles. üe agent bleef voor de deur op wacht staan, terwijl Gaume zich naar den portier begaf. Woont er hier in huis ook een zekere Lazure Beerman? vroeg hij. De portier zag hem verbaasd aan bij het hooien van dien naam. Met uw verlof, mijnheer, die woont hier niet. Geef ine u*.v boek. Is u dan van de politie? Ja. Mag ik uw kaart zien? Gaume hield hem zijn kaart voor. Hier is mijn boek. Het is goed bijgehouden Ik heb niets te vreezen. Gaume zocht de lijst van de huur ders ua. Eensklaps uitte hij een kreet van verbazing. Daar zag hij, achter kamer No. 2, den naam van Romain Gcux. Dat ik daaraan nitt gedacht heb, mompelde .hij, Men kent hem on der den naam van Romain Goux. On der dien naam moet Ik hem ook zoe ken. Nu ben ik er. Hij riep den agent, die buiten nog oj) post stond en ging met hem naar boven. Aan de kamerdeur gekomen klopte hij aan. en toen er geen antwoord volgde, opende hij de deur en trad binnen. Romain Gnux zat weer in zijn leun stoel, evenals toen Bertignolles bij hem kwam. Rotterdam, om verder te fnformee- ren. De vrouw zal nu trachten revisie te verkrijgen van de bij den burger lijken stand gedane aangifte van overlijden. Do kwestie is dus, dal Po a nog leeft en dat de begravene onbekend onder de groene zoden rust. VERDRONKEN. Men meldt uit Nieuw-Amsterdam- Dinsdagavond zijn twen arbeiders, tengevolge van den mist te water ge raakt en verdronken. Het zijn Po=- stoors en Timmer. De beide ongeluk ken geschiedden op verschillende plaatsen: het eene te Nleuw-Ams'er- dam, het andere tusschen Nieuw- Amsterdam en Erica. Woensdagmorgen ln de vroegte was de weesmoeder van het N. II. Wees huis te Alonnikendam werkzaam op een boenwal achter het weeshuis: door een onbekend gebleven oorzaak geraakte zij te water en verdronk. BRANDEN. Woensdag is, zooals we reeds meld den, brand uitgebroken in de droo;/- kamer van da sigarenfabriek van de firma Draycr aan de Koovnmaikt '.e Delft. De bovenvediepingen zijn geheel uitgebrand. Een groote partij tubik' en sigaren veibrandde. Men fs !i?1 vuur meester. Dinsdagavond is de manufactu renzaak van den heer Hofstee, fc Bi- dam, totaal afgebrand door hot om vallen van een lamp. Huis en inven taris waren verzekerd. Te Pessen (bij Aleppel) is de groote boerenhofstede van gabrs. Waning door een teilen brand to'.nal in de asch gelegd. Vier koeten en een stier kwamen om, terwijl ook de ge heel© inboedel oen proc-i van hei ver nielend element word. Oorzaak onbe kend. Eeu en ander was verzekerd, zoo meldt do Tel. A. L. J. BOUTEN directeur der 2e vijfjarige II. B. S. te Amsterdam is plotseling overleden. HERDENKING ONAFHANKE LIJKHEID. De Senaat der Universiteit van Am sterdam zal op Dinsdag 2 Decemb r in de aula der Universiteit een verga dering houden. De lioogleeraar Brugmans zal een herdenkingsrode uitspreken ter her innering aan het f- It, dat den 2den December 1813 de Prins van Oranje te Amsterdam de öouvereimteit heeft san-,c.urd over Nederland. PLAATSELIJKE KEUZE. De commissie voor het volkspetki- onnement voor Plaatselijke Keuze ver gaderde dezer dagen te Utrecht Het bericht als zou vooral in het Zuiden des lands uitstel der actie worden verlangd, maakte onderwerp van be spreking uit. Uit de medc-fle n over den stand dier actie, door V: moderamen verstrekt, bleek dal i-i verreweg het groo'.sle deel van het land zulk uitstel niet begeerd werd. Men is integendeel reeds krachtig aan hot werk en beeft zelfs hier en daar de voorbereidende, propaganda zoover gebracht, dat men met het ver. zamelen der handteekeningen wenecht te beginnen. De commissie kwam daarom eenparig tot hef be sluit zonder uitstel door te gaan en reeds nu, waar dii verlangd wordt, ond"rteekeningsiijsten beschikbaar to stellen. Daar echter de voorbereiding niet in het geheele land op dezelfde hoog te is, werd begrepen, dat men niet uit alle deelen de handteekeningen vóór 15 Maart zal kunnen verzamelen, liet kan verwacht worden, dat vooral uit het Zuiden <le adhaesiebetniglngen later zullen inkomen. Met deze mo gelijkheid meende de commissie re kening te moeten houden, zal niet de actie inzonderheid onder de R.-K. be volking te overhaast gevoerd wer den. Ter vergadering werd medegedeeld, dat hèt Partijbestuur der S. D. A. 1'. en hel Ned. Verbond van VakveroL-ni- gingen besloten hun steun aan net petitionnement te verkenen. Ook de Synodale commissie der Ned H> Kerk heeft, op verzoek van „Enkra- teia", haar steun toegezegd. DE MOORD OP HET KNAAPJE DR KLERK TE AMSTERDAM. liet Ilhld. schreef naur aanleiding van het onderhoud, dal de Tel. met Me], Nieuwen berg te Nicuwcndam had, het volgende: „De politie schijnt aan de verklarin gen van de herbergierster te Nieuwen- dam om verschillende" redenen gom waarde te hebben gehecht. Dan: vos bijvoorbeeld do omstandigheid, d-G, ln de kamer heerechte nog de wan orde, die door het gevecht rnet Ber tignolles was veroorzaakt, Op d-'n grond lagen de pruik, de valslc-lie baard en de dolk. Alet een oogopslag had Gaume 'lil alios overgezien. Gaume zag Romain Goux oplettend aan. maar sprak niet. Romain keek ongerust naar dor: e- aoeker. Wat verlanct gij, mijnheer? vroeg hij, vergist gij u niet? Neen, noen zeide Gaume, ik vergis mij niet, want het is wel mijn heer Romain Goux met wien ik spreek. Ja. Maar niet alleen met Romain Goux, het schijnt mij tevens, da» ik spreek met een gewezen kantoorbe diende van mijnheer den markies de Soulaimes zekeren Lazare Beerman, denzelfile. die de vermoedens op dien armen Mirador heeft geworpen. Romain verbleekte, het klauuno zweet brak hem uit. Wat hem zoo deed ontstellen, was dat zijn wraak hem ontsnapte. Daarom trachtte hij een oogenblik te ontkennen. Ik weet niet wal u zeggen wit. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5