HEEMSTEDE. Kiescollege. Bij de gister- gehouden herstem ming voor een gemachtigde in het kiescollege van de Ned. Herv. ge meente is gekozen de heer J. Floor. HILLEGOM. Loot s-a v o n d. De Loots-avond van de langveree- niging Zang en Vriendschap, Donder dagavond in Hotel Sistennans alhier gegeven, is een prachtige avond ge weest. Het koor zong zeer verdienste lijk verscheidene liederen van Loots; verder zong niej. M. Gijsbertse van Haarlem, en gaf do heer J. C. Tuin, directeur der vereeniging, enkele vl- oolnunimers, die de hoer Loots zelve begeleidde. Een en ander had een zeer groot succes. De heer Loots had een lauwer krans, en de dames Gijsbertse en v. d. Berg (de laatste piano) bloemen in ontvangst te nemen. Mod. A r b e i d e r sw o n i n g e n. Donderdagavond heeft de heer J. II. W. Leliman, bouwkundig ingenieur te Amsterdam, voor leden en intro- ducé's der afd. Hillegom van den Ned. Bend voor Vrouwenkiesrecht een voordracht over moderne arbeiders woningen gehouden. Do spreker schetste de wantoestan den op woninggebied en toonde aan welke verbetering daarin te brengen is door de woningwet met behulp van i-.jksvoorschotten. De lichtbeelden, die de heer Lell- mau verklaarde, waren zeer belang wekkend. HOUTRAKPOLDER. Onder wijsvoordracht. Op de voordracht voor onderwijze res aan de openbare school alhier zijn uit 65 sollicitanten geplaatst, de da<- mos C. Blocker te Egmond-Biainen, T. S. van der Veen te Nijeveen en J. M. de Vos te Amsterdam. ÏIAARLEMMERLIEDE c.3. Gegund. De levering van het gemeentelijk drukwerk voor 1914 en twee volgende jaren is na inschrijving gegund aan de firma A. M. C, Schelleken* te Heemstede. VELSEN. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Woensdag 3 December 1913. nam. 1 1/4 uur, ten ge meentehuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededce- I in gon. 2. Verordening maatregelen in het belang van werklieden enz. 3. Pensioensbijdragen gemeente ambtenaren, in verband met de in webkiugtreding der pensioenwet ge meente-ambtenaren en weduwenwet gc-meente-ambtenuren 1913. •1. Verordening bouwverboden Wij keroog. 5. Voorstellen inzake het Gemeente lijk Gasbedrijf: a. Verhooging van de jaarwedde van den Administrateur; b. Verlaging van den gasprijs; c. Wmstuiikeering aan de gemeen- le; d. Crediet onderzoek stichting eigen gasfabriek; e. Af- en overschrijving begrooting 1913. C. Adressen: a. Kennemer Electriciteit-Moat- schappij om aanvulling der concessie voorwaarden; b. J. Hamera om vergoeding voor geleden leed wegens verleende poli- tie-assisieutie; c. Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te IJmuiden om gebruik van een lokaal van school A voor Zon dagschool; d. Bestuur der Vereeniging ,,de Proeftuin" le Lisse om een jaarlijk- sche bijdrage van f 25. e. Bestuur der Vereeniging voor Vieeiudelingenverkeer to Santpoort inzake wijziging van het leerplan voor school F. 7. Eervol ontslag P. Hendriks als lid van het R. K. Burgerlijtk Armbe stuur. 8. Belastingzaken. Kerk en School EVANG. LU TH. KERK. Aangenomen: naar Ilarlingen, door A. E. Bruheim, te Monnikendam. GLREF. KERKEN. Beroepen te Augustinusga—Sur- hui-.um, W. F. S. van Lingen. Ie Ger- koskluoster; le Oudewater J. C. C. Voigt te Ouderkerk a. d. IJsel; te Vel- scri, dr. J. llania, te Steen wijk. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer J. v. Roosmalen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de r--c:ts wetenschap, op proefschrift „Viijo polis en afkoop naar de ba- in.ui: tie wetgevingen", de heer J. G. A. Kuilenbusch, geboren te Breda. ALG. NED. ZENDINGSCON FERENTIE. De tweede dag van de „AJgemeene Nviierlandsche Zendingsconferentie" weid Woensdag aangevangen met '11 bidstond, waarin ds. M. A. Adriani, voorzitter van het Comité voor Ned. Zend. Conf. voorging. Dr. J. R. Callenbach gaf een over zicht van ae zending in onze Koloniën. Spr. schetste in zijn rede o. m. het ontwakend leven van den inlander op Java, waartegenover staat, dat ook het Christendom in Indiè ontwaakt. Onder applaus werd besloten aan den zendeling dr. A. Kruyt, die tot doctor honoris aan de Utrechtsche Universiteit benoemd 18, een hulde-' schrijven te zenden. De heer D. Crommelin, zendeling en waarnemend zendingsconsul, sprak vervolgens over - „De zendings- methode onder de Mohammedanen". In de middagbijeenkomst sprak het Kamerlid dr. J. Scheurer over: „De tegenwoordige stand van het opium- vraagstuk". In den aanvang zijner rede zeide spr., dat het gif ook reeds In eigen veste doordringt. Spr. betoogde, dat de opiumhandeli uit een moreel standpunt niet te ver dedigen is. Toch vloeit er nog jaar lijks een vloekgeld van 30 milliöen in de schatkist. In woord en geschrift heeft men al betoogd, dat aan dat geld niet de zegen, doch een vloek kleeft. Doch hoe dikwijls het al in het parlement gezegd is, men had niet veel succes. Gingen de Christe nen voorop in den strijd tegen het God en mensch onteerend kwaad? Neen, het wa6 het heidensch China dat de hulp van andere volken inriep. Thans ia het opiumvraagstuk alge meen ter sprake gekomen. Het gaat niet meer oari ons dat vraagstuk niet meer aan te trekken. God heeft u, al dus dr. Scheurer, opgeroepen om het kwaad te bespreken. Dr. Scheurer schetste daarop de verschrikkingen van do opium. Wan neer men de ellende van den opium schuiver of -schuifster ziet, dan durft men als Nederlander de oogen niet meer op te slaan. Voorts betoogde spr., dat de opium regie als stelsel immoreel is. Voor dat ot.s gouvernement de regie op Ja-.a invoerde, was er de opium- nacht. Er waren verschillende gebie den, welke door het gouvernement aan Chineezcn gepacht werden. Dui zenden en duizenden kwamen zoo in de schatkist en het voordeel van den pachter was, om zooveel mogelijk schuivers in zijn gebied te hebben. Dassa's, die eerst bloeiden, gingen ten onder. De bevolking was overge leverd aan de vuile praktijken van den Chineeschen pachter. Daarom werd besloten met de pacht te breken en daarvoor in de plaats te stellen de regie. Nu heeft het gouver nement alles in handen, liet heeft bij Batavia een fabriek, waar de opium vervaardigd wordt. In verschillende plaatsen heeft men nu ambtenaren. Wat is het gevaarlijke der regie, die keurig netjes aangekleed is? De af schuw, welke de inlanders eerst voor den Chineeschen pachter had, is ech ter thans verdwenen. De regie-ambte naren gaan op audiëntie bij den gou verneur-generaal en de bevolking krijgt steeds minder afschuw van het kwaad. Spr. wees er op, dat de regie als een goede lirma zorgt voor de klanten in ailerlci vormen kan men opium krijgen. Het is en blijft een gevaar, om door de regie tot het doel te komen. Ten slotte betoogde spr., dat de strijd legen het opium een algemeen en bijzonder karakter draagt. Niet door fusie, maar door strijd op eigen terrein zal het kwaad bestreden kun nen worden. Dat ligt ook op den weg van de zending. aeihtszaken STROOPERIJ. De ambtenaar san het O. AL bij het kantongerecht te Gouda eischte, naar de Tel. meldt, tegen A. jorigeneel, on bezoldigd rijksveldwachter te Hoen- koop, wegens strooperij, 6 boete of 6 dagen hechtenis. DE RAAD VUUR DE SCHEEPVAART te Amsterdam stelde een onderzoek in naar de. op de laatste uit- en thuis reis van het stoomschip „Wilis" (ge- zagv. W. Adam, reedei ij Rotterdam- sche Lloydj overkomen zeerampen: teo eerste: het stranden op 19 Aug. na bij Collela aan de Oostkust van Span je; ten tweede: het verliezen van een schroefblad op 25 October in de Roode Zee en ten derde: bet ontstaan van brand door broeiing op 9 Nov. in het Eng. KanaaL Verschillende getuigen en deskundi gen werden gehoord. De uitspraak volgt later. HINDERLIJK VOLGEN. De kantonrechter te 's-Gravenhajge behandelde eenige zaken betreffende het hinderlijk volgen tijdens de elec- triciensstaking aldaar. De ambtenaar van 't O. M. eischte tegen de volgers 50 gulden boete. Koloniën PANTER GEDOOD. Uit den Oosthoek schrijft men aan de Java Bode: Op het perceel Kertosari, nabij Dj omber, heeft men kortelings e'en panier geschoten, die brutaalweg op klaarlichten dag door de open sa- wah's liep te wandelen en buit zocht. Het beest moet wel groot gebrek ge leden hebben en dit zou niet te ver wonderen zijn met deze langdurige droogte, want anders had 't zich stel lig niet overdag in de open sawah's vertoond en dan rucg wel in een© vrij dichtbevolkte buurt, om dezen tijd Van hét jaar is de bevolking juist druk bezig in de sawah's voor de ta bakscultuur. In een riviertje waren ee>n paar kin deren aan het baden en de panter er op af, hopende op een lekker boutje. Gelukkig werd zijn boos voornemen opgemerkt door eenige inlanders, die in de sawah's aan het werk waren en luid schreeuwende kwamen deze toe snellen. waarop het dier aan den haal ging. De bevolking waarschuw do den administrateur, die onmiddellijk mee ging, gewapend met een Winches ter. Het duurde niet lang, of het beest vertoonde zich weer en kwam onder schot; een welgemikte kogel maakte een einde aan zijn leven. Ik vernam, dat zich ook op andere plaatsen, waar nimmer te voren zulke dieren werden gezien, ?Jch than3 deze beesten vertoouen en het kan er ner gens anders aan toe te schrijven zijn, dan aan de felle droogte, dat deze boschdieren zoo brutaal worden. Sport en Wedstrijden Worstelen. EEN SPORT VOOR GENTLEMEN! Jack Johnson, debuteerde, meldt de Tel., Dinsdag als worstelaar te Parijs tegen den Duitscher Urbach en de ue- ger toonde zich verreweg de meerdere van den Duitschei', die niet erg sym pathiek optrad en verschillende ma len door den scheidsrechter tot de or de geroepen moest worden. De eerste partij won Johnson in 20 minuten. Daarna volgde een merk waardige partij. Pas waren de wor stelaars voor de tweede maal op de mat of- de Duitscher vloog op iemand in het publiek af, die een minder vriendelijke opmerking scheen te ma ken. Gevolg een vechtpartij, waaraan slechts met moeite een einde gemaakt werd, Toen ging men weer worstelen, waarbij Johnson in 15 minuten won. Urbach, hierover blijkbaar woedend, vloog op z'n tegenstander af en gaf hem een vuistslag in 't gelaat, waar op Johnson hem uitlachte zonder iets terug te doen. Gevolg een hevige her rie van het publiek tegenover den Duitscher, wat een formeel gevecht tengevolge had. Politie moest tus- schen beiden komen en eerst na ver schillende arrestaties werd de rust hersteld. Johnson zal den winner van den bokswedstrijd Langford—Jeanette uit dagen, maar, indien dit niet wordt aangenomen, zal hij verder ala wor stelaar blijven optreden. Pers-Overzicht DE PALEIS-RAADHUIS-QUAESTIE TE AMSTERDAM. 't „Alg. Handelsblad" schrijft Wij zouden, nu de meening van den stads advocaat bekend is gewor den, en nu het noodlot er in geslaagd is, de zaak van Amsterdamsche zijde reeds een paar jaar op te houden, wel willen aandringen dat burge meester en wethouders thans het niet langer bij oponthoud laten. De juridische kwestie is nooit an ders dan een negatieve kracht, een dood spoor geweest. l>e regeling der xaak hangt allerminst af van de ci vielrechtelijke vei houdingen Zij be- hooren hoogster op den achtergrond, waar ook de Regeering ze, in haar bekende schrijven, gelaten had. Dat het dan overigens oene gemak kelijke aangelegenheid is om tot op lossing te brengen, zal niemand be weren. Maar ook niet-geinakkölijke zaken kunnen nu eenmaal zoo be langrijk zijn, dat zij wat beters dan het vergeetboekje verdienen I liet feit blijft, dat zoowel de ge meenteraad als velen uit de burgerij de hoop blijven koesteren, het Raad huis woer als Raadhuis te zion iu ge bruik nemen. Een feit blijft ooit, dat van de zijde der Begeering en van de Ki oou deze denkbeelden uit de hoofdstad een gunstig oor hebben gevonden. Alle voorstellingen van het togendeol mis sen grond. Feit blijft ten sloite, dat hier voor Amsterdam inderdaad een zaak van gewicht aan de orde is. De goede be huizing van de gemeentelijke admi nistratie zal er door zijn gediend. De historische waardigheid der stad zal er door worden gesterkt. Dat zij daarbij tevens haar plaats ais hoofdstad, bij lusschenpoozou vor stelijk verblijf, zal willen cn moeten bow aren is daarbij reeds zoo herhaal- dëlijk verzekerd, dat het niet ander maal behoeft gezegd. Van het ofücieelo Amsterdam wordt voor dit alles een open oog, een ijve rig beleid en doeltreffend handelen gevraagd. Mogo er nu voortgang ko- man- Dx. KUYPER EN HET MINISTERIE. De Standaard wijdt een artikel aan de Memorie van Antwoord der regee ring op de Algemeen© Beschouwin gen. De Memorie van Antwoord cp Hoofdstuk I ademt vrede en zoen. Er spreekt klaar uit, dat liet Kabi net liefst den steun der Socialisten uitruilde tegen genoegzame mee gaandheid vun Reohts; een ruil waar voor het blijlkbaar een offer over heeft. Van dien zin bleek reeds bij Koloniën. Nadere bevestiging ervan biedt deze generale Memorie. Juist zooals men 't van Cort van der Lin den verwachten mocht. De feil, die begaan wordt ia vol gens de Standaard, dat de aantrek kelijke gedachte van het accoord te beperkt en te eenzijdig is opgevat. Te eenzijdig, in zooverre op 't stuk van het Kiesrecht elk denkbeeld zelfs van accoord op zij wordt gezet, en anderzijds te beperkt, daar men wel in zake Onderwijs toeschietelijk wil zijn, maar weigert voor wat men in uitzicht stelt den Grcnöwettelllken waarborg te overhandigen. Men geeft lo. toe, dat het maat schappelijk onderwijs op de Indische school niet neutraal kan zijn; men laat 2a doorschemeren, dat ook de paedagogisch© vrijheid aan do Bij zondere school hier te lande zal te verzekeren zij'n; en men spreekt 3o. nu reeds uit, dat eon fiscale verhoo ging of uitbreiding van het Tarief niet per sé ais contrabande zal zijn af te wijzen. Aan deze drie uitlatingen herkent men den Staatsman, die van het op geschroefd getheoretiseer genezfen, zijn weg practiech baant. Iete wat vanzelf in zich sluit, dat met het nu reeds toegegeven©, de Concessielijst nog allerminst gesloten is. Vrij zeker ikan dan ook nu reeds geprofeteerd, dat ln da verhouding van rechte tot dit Kabinet elke door bitterheid gewekte wrevel buitenge sloten zal zijn. Vaak zal men vier kant tegenover elkander komen te staan. Beslistheid in de overtuiging duldt dit niet anders. Maar 't zal een eeredueï op den gepoiijsteu de gen, en nimmer een er op inslaan met den knoestigea knuppel, veel minder ©an wroeten in het ingewand i met den gifilgen dolk zijn. Iets uit het Engelsche parlement ïn zijn bete re dagen zal ons politieke leven ko men opbeuren, en de po lit kik e baard- kraibbers zullen zich op 't Schellinkje terugtrekken. Te meor is het De Standaard be hoefte dit op den voorgrond te plaat sen, omdat liet Kabinet niet voor den eisch terugdeinst, dat Rechts zonder beding of accoord in zake Kiesrecht toe zal geven, zonder dat ons in zake het Onderwijs grondwet telijke waarborg geboden wordt. Dit was door ons voorzien, en eer het nog te laat was, kwam daarom onzerzijds duidelijk uit, op wat fatale botsing dit moest tzlSloopen. Hier i3, na wat do Memorie uit spreekt, nu niets aagt aan te doen. De worsteling op dit hoofdpunt moet, gelijk het nu ligt, aanvaard worden. In 1887 zijn we een kiuitje in het riet gestuurd. B4i mag en kan ons geen tweede nn—I overkomen. Ook al stonden we als anti-revolutionai ren ten slotte geheel alleen in ons verweer, op dit alles beslissend hoofdpunt Groen van Prinsterer's levens-gedachte verzaken, kunnen en mogen we niet. Toch behoeft de strijd waartoe dit noopt, allerminst de wederzijdsche verhouding te ver giftigen. Als de strijd volstreden te, Ligt van de twee helden de één voor den grond en staat de ander als triumfator. Maar dit weet wie aan zulk een duel zich waagt, vooruit, en wie dit 'niet aandurft, moet "t zwaard in de sclioede laten. Zulk een worste ling kana spannen, maar tevens ver hoogt zo het politieke niveau. BEPERKTE GRONDWETS HERZIENING. De „Nieuwe Rott. Ct." schrijft o.a.' Gelijk reeds uit de Troonrede vlei af te leiden, en thans in de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting wordt bevestigd, zal de Grondwetsherziening, welke dit Kabinet aanhangig denkt te maken, een zeer beperkt karakter dragen. Begrijpen wij het wel, dan zullen de regeeringsvoorstellen zich tot het kiesrecht bepalen. Het Kabinet zal invoering van al gemeen kiesrecht voorstellen; even redige vertegenwoordiging in haar ontwerp vervatten; indien de staats commissie voor dit laatste ouderwerp spoedig met haar werk gereed is zelfs een voorloopig kiesreglement bij het ontwerp voegen bravo! doch daarbij blijft het dan ook. Moeten nu allen, die buiten deze trits nog andere verlangens koeste ren, mokkend in een hoekje gaan zit ten en zeggen„Dan doen wij 'niet mee", en probeeren, of ze zoo nog hun zin kunnen krijgen? Inderdaad dreigt deze kinderka- merpolitiek de politiek van de rech terzijde te worden. Non possumus-po- litlek noomen ze dat in het Latijn, vertrouwend, dat er dan ook wel wei nigen zullen zijn, die begrijpc-n wat leelijks achter dat deftige woord ligt verborgen. En dat is héél Ieelijk. Het is niet an ders dan een soort handel ïn grond wetsartikelen. Da rechterzijde wil aan de herziening van het kiesrecht- artikel medewerken, alleen op voor waarde, datook het onderwijsar tikel zal worden veranderd, d. w. z. want dat zal wel de bedoeling zijn zoo veranderd, dat zij ermee tevreden kan zijn. Van tweeën één, toch: het nieuwe kiesrechtertikel, dat aan stemming zal worden onderworpen, moet hij de rechterzijde Af goedkeuring vinden öf afkeuring. Nu is de beteekenis van de in uitzicht gestelde non-possumus-po- litiek geen andere, dan dat de rech terzijde, niettegenstaande zij het nieuwe artikel een verbetering zou achten, er tegen zal stemmen, als zij niet tevens een onderwijsartikel krijgt naar haar' hart; of dat zij, hoewel zij het afkeurt, niettemin ervóór stem men zal, als haar wel een onderwijs artikel wordt geboden. Immers, dit zijn de eenige gevallen, waarin deze politiek tot uiting kan komen. Naar eer en geweten te helpen aannemen wat men op zakelijke gronden goed keurt, en af te stemmen wat men af keurt, behoeft geen koopprijs. Wie non-possumus-politiek aankondigt doet in de kern niet anders, dan drei gen, (resp. beloven), tegen zijn over tuiging te zuilen handelen. Een poli tieke partij die zoo haar stem wil ver sjacheren, is, dunkt ons, ver weg. De Regeeriug wijst een dergelijk „compromis", naar te verwachten was, af. Zij drukt het en hierin komt haar „verzoenende geest" aan den dag uiterst zacht uit. „Een compromis zoo zegt zij ter zake van heterogene onderwc-rpen van con stitutioneel recht als onderwijs en kiesrecht uit den aard der zaak zijn, rnag door de Regeering niet worden bevorderd. In beide gevallen behoort zelfstandig te worden beslist wat 'sLands belang eïscht." Wie niet ach ter de groene tafel zit, is geneigd dit zelfde met wat sterker gekleurde woorden te zeggen 1 Men verwondert zich niet over onze Regeering die zulk een. compromis afslaat, slechts over een partij die zich niet te hoog acht, het aan te bieden. Dit alles ls zóó overduidelijk, dat men do hoop nog niet mag laten va ren, of de rechterzijde zal het ook nog te juister tijd inzien. Er zijn daar toch nog mannen, wier verstand niet geheel en al door politiekc-n harts tocht wordt beheerscht, en men mag denken, dat zij genoeg invloed zullen hebben, om de rechter partijen tijdig terug te doen keeren op de dwalingen huns meega. Letteren en Knast INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Hat Loven" van Dinsdag 25 No vember bovat Do Proclamatie van H. M. do Ko ningin [geïllustreerd). De oualhan- kolijkheidsfeesten te Rotterdam. (Vior foto's). De drie vaandels met de toepasselijk© opschriften. Twee me thodes om de rijwiclsuclheid te vor- hoogen. De acte van het laatste hu welijk tijdens het Fransche bewind gesloten. De fraaie verlichting van het stadhuis te Rotterdam tijdens de onafhankel ijltheidsfeesten. Vorste lijke echtscheiding Het congres van den Vrijzinnig Democratisehen Bond. De opening van het herstel lingsoord „Freekers bergje" der Mij. Zandbergen ter opvoeding in het huls- gezin van weezen en andere minder jarigen. De tweede jury-vrije ten toonstelling van de Onafhankelijken. Eenige schilderijen tentoongesteld in het gebouw De Onafhankelijkheid, j met charges van onzen teokenaar Jor-; daan. Een duikelende tweedekker] in Amsterdam. Do recruten-drilme- thode in vollen gang. Een onaf- honkelijklieitlsbordjeDe Gevangen poort te Den Haag. De groot© wed rennen op de renbaan Mariëndorf te Berlijn. Een griezelige vangst. De Berlijnsch© opera-zangeres Emmy Destinn in de leeuwenk ooi. Het Le ven in caricatuur. Iets over huid verzorging. Maison E. Rimmel Ltd. Over af bete I i n gs,magazijnen en nog wat. Pelterijen. Land- en Tuinbouw VARKENSPEST. Naar de „N. R. Ct." verneemt heeft een Engelsche commissie bestaande uit ambtenaren van het departement van landbouw, te Londen, bij herha ling een onderzoek ingesteld in ons land, naar de bereiding en de wer king van het nieuwe serum tegen de varkenspest, dat sedert geruimen tijd bereid wordt aan onze sermninrich ting te Rotterdam. Dit onderzoek heeft niet alleen, plaats gehad bij den directeur van deze inrichting, prof. Poels, maar de Engelsche commissie heeft ook een bezoek gebracht bij de houders van varkens in verschillende provincies van ons land, ten einde de resultaten niet het serum verkregen, te bestu- dceren. Thans 6Chijnt het vast te staan dat nu ook iu Engeland met de bereiding van dit serum een aanvang zai worden gemaakt. Burgerlijke Stand HAARLED3MERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BEVALLEN M. vau v\ >©rkoni, g&b. Vlegels, z. UVERLEDEN P. Fortuin, z-, 7 w„ üemengd Nieuws EEN NIEUWE UITDAGING. Luitenant v. Forstner te Zaborn heeft, naar uit Parijs gemeld wordt, een nieuwe uitdaging van ©en Fraitócnman ontvangen. Diunaal moet ae uitdaging in d© scherpste bewoordingen gesteld zijn. Zij komt van graaf Do Malroy, een geboren Elzasser, die te Brussel woont eri rs»- serve-officiw in het Fransche leger is. De Malroy heeft reeds eenige ana len met buitenlanders om de eer van Frankrijk geduelleerd. Zoowat een jaar geleden heeft hij in een tweege vecht een Duitscher, freihorr Von Re- venstein, die zich schamper over het Fransche leger uitgelaten had, Iee lijk toegetakeld, zoo meldt de „N. R. Ct.". MEVR. PANKHURST, de bekende Engelsche suffragette, die Ln Amerika lezingen heeft gehouden, komt dezer dagen in Engeland terug. Haar tournee hoeft 20.000 dollars op gebracht, die de strijdkas van de mi litante suffragettes zullen versterken. EEN FARM IN AMERIKA VOOR BEILIS. Het Israt'lïetische comité te New- York heeft een inschrijving geopend, teneinde een fonds van 25.000 dollar bijeen te breugen, tot aankoop van een farm, welke aan Beilis ten ge schenke gegeven zal worden, zoo meldt de TeL PAARLEN-D1EFSTAL. Gravin Des Courlils mos te zoo meldt de „N. 11. Ct." toen ze te Parijs uit een grooten winkel in de Rivoli-str&at kwam, haar handlasch, waarin zij een paarlenaaoer ter waar de van 25.000 frank geborgen had. Op haar verzoek stelden twee inspecteurs onmiddellijk een onderzoek in den winkel in en zij betrapten er een uiterst elegant gekleed jong meisje op het oogenblik, dat zij een gouden beurs uit den zai van een winkelende dame rolde. De dievegge werd naar een politiebureau gebracht en daar bleek zij ook in het bezit te zijn van do 'handiasoh vau gravin Des Cour- til s. De halsketting zat er nog in. Verder werden er nog zeven porte- xnonnaies gevonden, tusschen de Idee- ren der dievegge verstopt. Dit vlug- vingerige persoontje is een Ru3sisch- Poolsche, achttien jaar oud. DE KONINGIN VAN SPANJE. De koningin van Spanje vertrok van Parijs naar Londen. MOORD T£ BERLIJN. Woensdagmiddag is in de Frie- drichstrasse te Berlijn, de eigenaar van een Rusei&chen boekhandel, Gold stein genaamd, door een zijner be dienden, Soerkof, eveneens een Rus, met een Immer doodgeslagen. De da der schoot zich dood, toen de politie hem kwam arresteeren. Soerkof was sedert eenige maanden in de zaak van Goldstein werkzaam en wordt geschetst als een stille, werk zame man. Hij schijnt den moord be gaan te hebben in een toestand van geestvers bp-ing; personen die Soerkof kennen, hebben reeds geruimen tijd gedacht, dut hij niet goed bij 't hoofd was. Van andere zijde wordt echter ge meld. dat de daad geruimen tijd voor af beraamd was, en dat Soerkof zijn patroon wilde berooven; in de zakkenj van den moordenaar vond men de beurs en het gouden horloge van det> vermoorde en d« sleutels van de kas en de brandkast. Suerkof kon weten, dat Goldstein belangrijk© bedragen in huis had, en pleegde de daad juist nu, voordat de wissels, die Goldstein be talen moest gepresenteerd werden. De moord heeft iu Berlijn grootc ont steitenis veroorzaakt. I-IET ONDERZOEK OMTRENT DE „VOL.TURNO"-R,\MP. D© Londensche berichtgever schrijft: „Zooala men weet, heeft d© Board of Trade benoemd een Raad van On derzoek, die zal hebben na te gaan, welke de oorzaak is geweest van bet verbranden van het stoomschip Vol- turno in den nacht van 9 op 10 Octo ber in den Atlantischen Oceaan cn dienaangaande conclusies te geven. Die Raad, saamgestehl uit Lord De- sart, de „wreck-commissioner", a's voorzitter, en commander W. P. Ca- borne, C. B., R. N, R,; vicc-admiraal Wintz, It. N.; capt. J. P. RuLhven en E. C. Choston, R. N. R,, als asses sors, begon het openbaar onderzoek in den Caxton Hall te Westminster. Daar was lang niet die belangstel ling, welke ten vorigen ja re te zien was, toen het onderzoek omtrent Je Titan ic-ramp werd gehouden; er wa ren alleen die menschen, die uil den aard van hun beroep bij een dergelijk onderzoek aanwezig moeten zijn; en kele dames, en een aantal advocaten met stapels paperassen voor wio een dergelijke zaak een „zoet winst je" zal opleveren. Daar waren rechts geleerden vertegenwoordigende den Board of Trade; de passagiers van 't schip, de eigenaars, do bemanning, enz. De leidende rechtsgeleerde voor den Board of Trade, de heer Acland, deelde uitvoerig aan Lord Desart de bijzonderheden mede. Veel van hetgeen hij bijbracht weet men reeds, doch er is toch nog con en ander in hetgeen mr. Acland ver telde, dat waard is hier to worden weergegeven. Hij begon dan te zoggen, dat liet stoomschip Volturno, beboerende aan de Canadian Northern Steamship Co., doch gecharterd door de Ura nium Steamship Co., op 2 October j.I. uit Rotterdam was vertrokken met 617 passagiers en een bemanning van 37 koppen. De Volturno was, zeide hij, een betrekkelijk nieuw schip, gebouwd in 1906 en was een eiuigrantenschip onder de wetsbepalingen van Neder land, maar niettemin een Britsch schip, en hoewel d© Nederlandscha wetsbepalingen voor een dergelijk schip niet zóó streng zijn als volgens de Engelsche wet, zeide mr. Acland al dadelijk, dat het schip volkomen goed was ingericht met reddings-ma- teriaal, zelfs had het in dezen véél meer dan de wet eischte. Het schip had niet minder dan 19 reddingboo- ten, plaats biedende voor 809 perso nen, terwijl hel totaal opvarenden 654 was en elk© boot had een hoeveelheid olie om over het water te kunnen uit storten. In verband hiermede merkte mr. Acland op, dat de mededeelingen in d© pers gedaan, dat de Board of Trade niet genoeg zou letten op do aanwezigheid van olie in de red ding-sloepen, onjuist waren, want dat de Board al sedert 1386 steeds op do aanwezigheid van olie in de sloepen had aangedrongen. De schepen, die de Volturno later ter hulpe waren ge komen, hadden alle olie uitgestort en ook de Volturno had die aan hc-ord, doch kon er door omstandigheden niets med© doen. Behalve die redding sloepen had de Volturno aan boord 1511 redding-gordels, maar het merk waardige is wel en de sprelkcr maakte die opmerking in verband met al datgene wat destijds over de Tita nic was gezegd (lat, bij aldien de Volturno over geen énkele redding boot de beschikking had gehad, ver moedelijk geen der opvarenden ver dronken zou zijn. In een zeer uitvoerige rede ging de advocaat nu na, hoe de geheele in richting van het schip is geweest; wat er gebeurde toen de brand was uit gebroken, en wat geschied is om de opvarenden te redden. Hij schetste den geheelen bouw van het. schip, vooral wijzende op da „bulkheads" en waterdichte schot ten; op den bouw der dekken en op het feit, dat brandbluschmiddelen van verschillende soort voorhanden waren, terwijl het schip beschikte over de draad'.ooze telegraphie-in- richting. Daarna ging hij na welke de lading van het schip was geweest en hoé het geladen was. Uit zijn me dedeelingen dienaangaande bleek, dat het schip een zeer brandbare la ding aan boord had. In de twee voor- ruimen waren gestouwd kisten met verschillende chemicaliën, en ver schillende oliën; daarboven vodden »-n bnlen turf strooisel; verder waren et 24 'kisten heesler-plonien. 490 kisten stroohulzen, 60 kisten stroomatten cn nng eenige kisten spiritualiën: >le hoeveelheid turfetrcoise! bedroeg 1139 balen; dit alles bewees genoeg, dat bijaldien in zulk een lading brand uitbrak, de vlammen buitengewoon veel voedsel konden vinden. Het on derzoek zou moeten uitmaken hoe het mogelijk is geweest dat niettegen staande de stalen „bulkheads" liet vuur zich heeft kunnen verspreiden naar de beide laadruimten van het achterschip. De reis van de Volturno was voor spoedig geweest tot den 9en October, toen, terwijl een hevige storm woed de en dc zee geweldig hoog stond, brand op het schip werd ontdekt. Da advocaat ging het gebeurde bijkans van uur tot uur na. De derde officier had te middernacht nog do gewone ronde gemaakt en niets verdachts be vonden, doch des ochtends te 6.30 op den 9en October werd rook ontdekt vooruil en te 6.-10 had een bootman»- jongen het bemanningdkwaytier» ijlings moeten verlaten, zonder dat hij drie matrozen en een anderen jongen in het logies tijdig had kun nen waarschuwen dezen zijn dan

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10