Ittli'S feu DERDE BLAD Yrijdag 28 Hovamlisr 1913 MBBïGlsea en Dinges. ii. Moord historie. Dc moordgeschiedenissen, die in het kader van de Parjjsche journa listieke seiisatielecluur zoo'n groots en belangrijke plaats innemen, ko men in de loopbaan van den Holland- BClien krantenman natuurlijk veel minder voor. Statistisch is al uitge maakt, dat de Hollanders ten deze een voel braver volk zijn dan de Franschenhier steekt men niet zoo gauw iemand overhoop en boven dien worden zulke histories door de Ncderlandsche pers met veel meer kieschhcid behandeld. Vooral is dat het geval, als het „cherchez la fem me". dat voor de Parijzenaars (die zon'-i zaak savouresren als ze 's mid dags op den boulevard huu krant koópen) juist de hoogste piquanterie is. er de hoofdrol in speelt. Toch moet de Hollandse he journa list ook af en toe zijn scherpste re- portersgaven tentoonspreiden als het cr om gaat een moordzaak uitvoerig, in alle oïrbare bijzonderheden, te „verslaan". Nu zijn die griezelige histories ve lerlei. maar verreweg in de meeste gevallen is toch het bovenvermelde motief öf de drank dc aanleiding tot de daad. Jaren geleden heb ik even wel eens een zeer singulier geval meegemaakt, 'n goelen wintermiddag, terug komend van een langdradige verga dering ontmoette ik iemand wiens piiysionomïe me bekend voorkwam. Hij scheen wederlceerig dezelfde ge waarwording te hebben, want hij stak de straat over, stevende op me af en zei zonder omslag: Der is een moord gebeurd! Wat? Een moord, jawel. Ze hebben er gens in een slaapstee een van de commensalen met 'n kogel in z'n hoofd gevonden. En dood i~-ic 1 De man keek ine triomfantelijk flare merkbaar trolsch op dc belang rijkheid van z'n alarm tijding. Het echoot me te binnen, dat hij een on zer occasionals" was, en wel een der weinigen die nog nooit gepro beerd hadden om de redactie een ge fingeerd bericht in de maag te stop pen, „Occasional", lezer, heet in de journalisten-termen een gelegen- heidsberiebtgever... zoo iemand die je komt mcedoelen dat eon fietsrij der gevallen is en z'n vinger heeft bezeerd, of dat een melkwagen in botsing is gekomen met dc electri- 6Che tram (geen persoonlijke onge lukken) of... enfin, meer van die schokkende tijdingen, die wel eens tnet een kwartje gehonoreerd wor den. Maar het nieuws dat deze gelegèh- heidsmon had was in waarheid schokkend. De oprechtheid straalde uit 's mans oogen, dies gaf ik hem lichtzinniglijk vóóruit z'n'kwartje, liet.hem zeggen dot hij er niets méér van wist, dat hij het gehoord had van den melkboer, die een néef was van z'n zwager en wiens naam hem ontschoten was.... en ging toen „op •speurtocht" uit. 't Was in een slaapstee geschied, en daarom koos ik op goed geluk.een te slechter naam bekend staand ach terbuurtje, waar in do ettelijke slaapsteden gewoonlijk een wonder lijk zoodje individuen pleegde te'ver- bliiven. Nauwelijks was ik in de vieze in- gangs straat beland en vloog het eerste stuk rotte kool, door onzicht- bre hand geworpen, langs m'n hoed - een luxueuse dracht, die daar al tijd werd euvel geduid of een mij bekende inspecteur van politie kwam uir. een zijstraat te voorschijn. Waarop zich net volgend gesprek ontspon: Hij: Wel, wandelt u «hier voor uw pieizier? Rare smaak... Ik: Nee beroepsplicht. D'r moei, hier een doode commensaal gevonden, zijn. Och kom! (met toestemmen- den hoofdknik) Dank ul (voor de inlichting, be doelde ik). line laat en waar? 'lc Ben vanmiddag om twee uur ii.i deze straat gekomen. Merci: Adieu I In déze straat was om twee uur ontdekt, dat een moord gepleegd was on een commensaal in een slaapstee. Om die slaapstee te vinden, was nu ne'èl eenvoudig geworden. Even een klein winkeltje-van-alles binnen gestapt... en terwijl ik tien „piraten' (populair cigarettenrnerk) kocht be- gor. de verkoopster d'r al over tegen een dikke buurvrouw, die sajet kwam halen, en mij. 'ii Moord, jawel. Zes huizen ver der, aan den overkant, 't Begin was al wonderlijk. Geen oploop voor .,'t huisje van-den moord", zooals -tóch anders in zuike gevalteu te dueu gebruikelijk is, geen politieman erbij of erinalleen maar de slaapsteelioudster was zicht-, baar. Ze zat op 't morsige straatje vóór haar onooglijk-vui], laag huisje Een oud, leelijk, üiiisteltend-omvai g- rijk vrouwmenscli. Breed uit zal ze on een krakende, scheef-uitgezakte rieten keukenstoel, en pelde met 'r zwaar-gel'ouwriintfe: vingers, de gar nalen die opgehoopt lagen in een vuil- groenen houten bak Wantrouwig keken de roodgerande oogen me aan. Wat 'et was? Maar toen ik 't had verteld kwam zc los, in een stortvloed van woorden waartusschen geen speld te krijgen was. Moord? 'n Moord in mén huis? Ja 't ken der een wezc. eii dan- ben ik de gesjochtel Dan verloopt'n arm menseh d'r sakie omdat zoo'n man dood is niet 'n kbgei'intscii Jio'of.Ja meneer, een kogel i En daar komp je de pelisic en boort je uit as souwe se denke dat ik der wel meer van weet. Men huis wordt verschandaliseert azze der 'n recht- eaak uit komt, en ik hen maar een arme weduwvrouw, dat ken u cherust sclirijffeNou ben der hier al vier van 't hero geweest, en ze hebbe me bove 't bed uit mekaar gebaald en 't ledekant weggeschoveoveral ge- socht, en niet sóo'n pietsie gefonden... Toen ze even stopte om adem te halen kon ik eens wat gaan vragen. En toen kwam ik de toedracht met moeite te weten. De ouë kostganger, 'n man van iu de zestig, de oudste van de vier die in het prettige verblijf wa- ron geherbergd, woonde er al een paar jaar. Familie had-ïe niet, waar- van-ie leefde wist men niet, maar de vrouw waardeerde 'm nog 'en beetje omdat hij wegens een maagkwaal heel weinig atDrinken, dat kön- iel Haast alle dagen 'n brom in, enne Enfin, dien middag was hij weer boven, zeker met „zen flessie", en de drie andere kostgangers stonden voor de deur met hun hospita en een paar andere schoonen uit de buurt te pra ten, toen plots 'n hevige slag van bo ven klonk. En toen ze gingen kijken, vonden ze 'm dood, naast z'n bed, en er was aan zii voorhoofd een bloedende wond," waarnevens de dokter die den dood constateerde, een geweerkogel vond De slaapsteehoudster bad me in haar ougenoegelijk interieur, waar de scherpe, leelijke saccharinelucht alles scheen te doordringen, gekregen. Toen kwamen de andere kostgangers, ten minste twee ervan. En werd de toe stand 'n beetje précair. Want tegen over him hospita verdedigden de twee, onverschillig soort menschen, met zekere nijdige vasthoudendheid den nou-dooien commesaal, die nooit ge dronken had, nooit een droppie ge proefd... En hun toon, hun optreden wees uit dat "t met hen althans een ander geval was. Zij het 'et gedaan! decideerde plots de een. Vastig. Een feeks is ze, meneer, een feeks zeg ik je... Waarop zich een levendige discus sie ontspon, /lie me (kieschheidshal- vo) deed verdv ijnen. De heele miserabele toestand in die armoebuurt, en het geheimzinnige van dien moord op klaarlichten dag, in 'n leeg huis, op een zolder met gesloten raampjes... Tiet vreemde ook van het slachtoffer, wiens persoon en leven in oen mystiek waas schenen te hangen... ze gaven alle bladen aanleiding om gevoelige, ook ietwat-geheimzinnig doende stilistische proeven o on deze mysterieuze moordzaak te wijden...- Den volgenden dag, toen alles en iedereen praatte over den moord, toen men zich verdiepte in gissingen en al lerlei oude gevalletjes uit detective- romantische herinneringen opdiepte... toen verscheen het koude, nuchtere be richt dat .,d«: moord"- verklaarde. De oude commensaal was koloniaal geweest, hod in den Oost gevochten en was gerankt door een kogel, nu dertig jaar geleden.' En dien kogel lvad men toentertijd, om de een of andere re den, niet verwijderd: Hij bleef waar 'hij wii?. én had geen soh'ade teweeg gebracht... 't Medisch onderzoek maakte uit dat do man, die in dronken schap, uit de bedstee viel, aan 'n hersenschudding liozwekAn was doordat hij op een scherpen 'vloer-rand was getuimeld. Zoo eindigde de griezelige moerd- historie' die even 'n beroering, 'n al- geineenè belangstelling- in de geheime nissen van dal achterbuurtje, in de stad had gebracht. Nooit meer heb ik van een moord- historie met zóó'n einde gehoord!. ERPAY. Buitenlandsch Overzicht !D© ESaSkaiwuEkasn. Koning Ferdinand. De keizer van Oostenrijii-HOngarije ontving te Schönbrunn een bezoek- van koning Ferninand van Bulga rije. K'ohing Ferdinand van Bulgarije zal heden per extra-trein naar Sofia vertrekken. Griekenland on B u 1 g a i' ij e. Dc Bulgaarschc minister van bui tenlandsche zaken richtte tot den Franschen zaakgelastigde een offici- celc nota, waarin de wensch der rè- gcoring word uitgesproken, aan de scheidsrechterlijke uitspraak van den piesiuent uor Jhepubhesi het verschil ie onderwerpen, dat tusschen Grie kenland en Bulgarije beslaat, ten aanzien der Bulgaarsche krijgsgevan genen, die nog in Griekenland, wor den gevangen gehouden. Griekenland en T u r k ij e. Het gehoelc vredestractaat met Tur kije is door de Grieksche Kamer aan genomen. 400 millioea voor fls verdsdlglng ,-an traaki'ijk. De Fransclie Kamer behandelde het wetsontwerp tot uitgifte van een 3-pröCentS blijvende rente ter bestrij ding van-de kosten der nationale ver dediging. De socialist Jauirès .verdedigde een motie. aarin de rcgcering werd, uit- genoodigd paal en perk te stellen aan uouperaues in .Marokko, den dienst tijd te verkorten, eeh volkslegerto .01 ganiseereu en aan alle regeeriagfen ontteperktd arbitrage voor te stéllen, waaraan iiij liet voorstel vualkuöóp'te, uo cuscuSöie over het aanhangige ont werp ie verdagen "lotaat.clé regeering ten aanzien vau de in de motie uitge sproken weuschen waar borgen heeft gegeven. lu zijn antwoord aan Jaurès zei minister-president Barlhou„Door do aanneming-, van de motie zou de lee- .ning. niet worden uitgesteld, maar golieel eu al vah .de baan raken." In antwoord op Se vraag of er töo- iKuoitSscieu zijn getroffen voor een nieuwe" expeditie naai" Marokko''-' in het aanstaande voorjaar, verklaarde Barthou „Op het oogenbJJk wordt geen expeditie voorbereid. Ik zou de Kamer evenwel om den tuin leiden, wanneer ik niot zei, dat- er een tijd kan en moet komen, dat zulk een ex peditie on vorm ij del ij k zal zijn." Ton aanzien van den driejarigen diensttijd sprak hij de vrees uit, dat men nog niet zeer spoedig een verkor ting van den militairen diensttijd in overweging zal kunnen nemen. „Jaurès", zoo verklaard© de pre mier vorder, „vergist zich, als hij meent, dat thans roeds het oogonblik daar is om in Europa algemeene ar bitrage in het loven to roepen." Hij bracht in herinnering, dat Frankrijk op de Haagsohe conferen tie arbitrage heeft verlangd voor alle quaestïes, die noch de levensbelangen, noch de oer van het land raken. „Gij ziet echter even goed in als ik, waar om het voor Frankrijk onmogelijk is, thans volledige arbïtrago uit te lok ken. Het is zonderling, dat gij er bij Frankrijk op aandringt een voorstel te herhalen, dat vroeger reeds op on- overwïnnelijken tegenstand is ge stuit." „In hot algemeen belang dient de leeningsquaestiè spoedig te worden afgedaan. De regeering", zoo eindig de hij, „verzoekt de Kamer derhalve met klem, de motie niet aan te ne men." Deze werd daarop verworpen met 439 stemmen tegen 14$. Dc afgevaardigde Dumont verklaar de, dat de toestand van de schatkist van dien aard is, dat men zijn toe vlucht wel moet nemen tot een lee ning. „Het is onmogelijk", zoo zeidc hij, „bij den huldigen stand var. de markt een -leening van 400 millioen op korten termijn uit te geven." Heilen, Vrijdag, voortzetting van het debat. Uit ie Maliaanscbe politiek. Do zitting van het Italiaansehe par lement is Donderdag op plechtige wijzo door den konug geopend. Do koning was door de koningin verge zeld. Zij werden overal langs den weg warm toegejuicht. Na de eedsaflegging door de nieu we afgevaardigden sprak de koning de troonrede uit, die herhaaldelijk door toejuichingen werd onderbro ken. In de troonrede heette de koning dc nationale vertegenwoordigers,, die voor do eerste maal door het alge meen kiesrecht zijn aangewezen, wel kom, en sprak de hoop en»de verwach ting uit, dat zij zullen samenwerken voor de wettige belangen en do h'ooge aspiraties van het vaderland. (Toe juiching). Hij Herinnerde daarna aan den veldtocht naar Lybië, die, naai- hij zeide, niet alleen het land een uitge strekte kolonie verschaf te, maar het een sterke positie gaf, die onzer waar dig is en in overeenstemming met de hooge eigenschappen van ons Vólk. (Toejuiching). De Koning roemde dc vastberaden heid, de rust en den ernst waarmede liet Italiaansehe volk de zwaarste, las ten op rich neemt, wanneer hét de eer en het geluk van het land geldt. Hij weesop de gróote vaderlands- liefde van het volk en brengt een be wogen eeregroet aan dc dapperen, die in Lybië gevallen zijn. (Toejui ching). De annexatie van Lybië (zei de.Ko ning) geeft Italië een groolscbe, be schavende zending, waarvan het eer- stp doei zij o. moet de nilaiiasohe vol ken aan ons te verbiuucu' dóór eorbiëd voor hun Pèginselen, hun godsdienst, hun familie, liun eigendom en uoor hen ao zegeningen uer beschaving te doen deelachtig worden. Die staat kunde zal aan ueze gebieden een poli- tielte beujoKems gev-oii eu net mogelijk maken, uat in korten tijd ue emigran ten, in plaats naai' vreemde lauden te gaan, zien zullen begeven naar die uiigëbiéide gemeden. i Toejuichingen). Over de nieuwe kieswet zeide de Koning, dut uo hervorming ten ge volge zal hebben, dat do regeering cn het parlement zich zullen beijveren om bet mteltectueele, het morecle en het economische peil der arme klas sen to verheffen, en het land te bren gen. tol een 'intenser productiviteit, waardoor ue nationale rijkdom zal worden verhoogd. Onze plicht zul zijn de wetgeving te verbeteren teil bate der arbeiders,, en een. arbeius-politiek voort te zetten, waaraan voor een gii/ut üeel w cco- noiinscue vooruitgang te danken. ts, uio tot nog toe is vermogen. W ij zul len veruer at onze zorgen Wijden 'itun de handelsvloot, een machtige factor voor de nandelswelvaart van ons land. De Koning wees verder op de nood- zatvelijkneid, het onderwijs un te ibiciücn, en do burgerlijke wetgeving te wijzigen, waaruoor aan de vróuw de ju au is worm toegewezen, dio baar' in het gezin toekomi. (Toejuiching). Wij moeten-ue hervorming en de organisatie der civiele rechtspleging ter hand nemen, om haar sneiler eu gemakkelijker toegankelijk te maken voor allen, evenals de- hervorming van de handelswetgeving. Na nog to hebben gezegd, dat de betrekkingen tusschen kerk en staat moeten worden geregeld op een .voet vpn grootei' vrijheid van godsdienst, .wees de Koning er op, dat Italië, in overeenstemming met de bondgenoo- ten en met de vriendschappelijke be trekkingen tot andere mogendheden heeft medegewerkt tot vermijding van conflicten, als gevolg van de gebeur tenissen in den Balkanuahk zij die sajueuwerxiug is om overeenstem ming verkregen, die van groot nut was voor oe zaak van den vréde, waarvan hot evenwicht der mogencl- lieueii.ra .>uropa de meest zekere waarborg is. De Koning wees verder op de vast-' heid van het c red iet van Italic, eü op de Italiaanse lie vlag, die aan de over zijde der MiddéUanJsche Zee wap pert, en besloot met de verzekering van Italiës actieve deelneming! aan do buitenlandsche .staatkunde van Europa. 1)9 toestand In Mexico. Een telegram uit Tumpico meldt De rebellen dreigen dc 'cdie-roser- voirs bij Tamp'tco Ie zullen verhielen, zoo de kanonneerboot „Bravo".-' die: de federale iroepen steunt, cïet ver wijderd wordt. De rebellen hebben weinig kans Tampïco te nemen, zoo- Itmg de „Bravo" de verdedigers dier plaats helpt. De organisatie voor de verdediging der Europeanen in de hoofdstad werkt snel. De buitenlandsche bewo ners hopen, dat zij tot overeenstem ming zullen kunnen komen over een plaats, waarheen zij zich kunnen be- govcn, en die als onzijdig kan worden beschouwd. Slappen worden gedaan voor het aankoopen van 1000 stuks runderen eu 100 melkgevende koeien, bonevens van 1530 schapen en andere levens middelen, voldoende voor eenige we ken. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seinde ons over de zitting van Donderdag: Bij de voortzetting van de behande ling der Indische begrooting deelde minister Pleyte de plannen mee be treffende de reorganisatie van den ge neeskundigen dienst ih voorbereiding. Bestrijding van volksziekten is zeer bezwaarlijk bij de heerschende zeer primitieve begrippen bij de inlanders. Het onderwijs moet betere begrippen kweéken. Het Gouvernement heeft reeds veel gedaan. Thans bestaat het voornemen tot "organisatie met vier hoofden van afzonderlijke ziekenhui zen in de hoofdplaatsen voor ver schillende soorten van lijders, en het streven naar verbetering van woning toestanden, vooral te Semarang door verplaatsing naar minder moerassi ge gedeelten. Verplichte vaccinatie der bevolking zou niet goed werken, dwang zou averechts werkeD. Hier na volgden de replieken, waarna de behandeling van de afdeeling Land bouw begon met een zeer uitvoerige redo van den heer Marchant tegen Djeloetong-ooncessies aan de Ned. Ind. Bosoliproducten-maatschappij en United Malaysian Rubber Co., welke concessies met verwaarloozing van de r.echte'n der inlandsehe bevol king op den grond aan niet-kapitaal- ■kraohlige ondernemingen zijn ver leend. Het debat duurt voort. (Reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag ongenomen). De scherpe critiek, dio dc heer Mar chant gisteren uitoefende over de Dji- loetong-conceesies, waarbij hij de Ned. Ind. Boschbouw-maatsch. en de Uni ted Malaisian Rubber Co. niet veel minder dan zwendelarijen, den heer Ellcott, den stichter van de laatste zelfg 'n oplichter noemde (wat den Voorzit ter een protest ontlokte) vatte hij ten slotte samen in eenige conclusiën, .voornamelijk hierop neerkomende dat door die concessies de adatrechten der bevolking waren geschonden; dat de ■concessievoorwaarden in geen enkel opzicht waren nagekomen en dat er geen aanleiding hoegenaamd bestond •om de bestaande Borneo Rubber Mij. met hulp der Reg. het bestaan te be moeilijken of liuar achter te stellen. Naidat de lieer Joost van Voliënhó- ve'u. een. krachtig pleidooi geleverd had voor de bevordering van. dén klcjnen landbouw, door 't verieenen van steun aan vërcenighigeü van in landers met dat doel, beantwoordde Minister Pleyte den heer Marchant. IJLet beroep op -de adat was gewoon lijk iiét middel om alle klachten te staven, zonder dat men er voldoende gronden voor heeft. De Min. was in dit opzicht gerust op de adviezen van den heer Lulofs en andere ambtena ren afgegaan. De Min. ontkende dat de cönccssio-vooi'waarden niet zijn nagekomen op de oprichting en fi- nancieering van Ned. Vennootschap pen. had hij geen toezicht uit te oefe nen. Hij verdedigde de concessies als middel om den roofbouw tegen te gaan. Men had echter alweer onmo gelijke voorwaarden gesteld en daar door waren onoverkomelijke moeilijk heden gerezen. Üm die tegen te gaan wus men ten slotte guKouien tot een stelsel vau verdeeiing van stroomge bieden op Borneo, waardoor eik zijn eigen terrein verkreeg*; ook de Bor- iièo-bumatra-iiandel Mij. De Kegcu- ring streeiue er naar reent te doen zuiKier aanzien nes persOous. De lieer iviarcliunt verzoent evenwel met. die uitgifte van stroomgebieden niet verder te gaan. Hij bepleitte vervolgens bét als Sfaaisbeuriji inrichten van de gouVêr-j beinen ts-gutfa. perch a-onderneming en deed daarbij uitkomen dat ile Reg. nan den.heer Dr. Ledeboer voor het in toepassing brenger van zijn procédé van gutta-peralia-bereïding, naar luid vau de Octrooi wet vei^sooding schul dig was. Op dit laalste punt beloofde de Minister ernstige overweging na on derzóek. Door den heer Bogaardt word op salarisverbetering voor de ambtena ren bij *t Bdscliwezen aangedrongen. Verder stelde die spr. voor het be drag van f 1ÜÜ.090 voor de koloniale tentoonstelling le Semarang op f 301)00 terug te brengen; Jiij vond de plaats en t tijdstip voor <ïe tentoonstelling slecht gekozen. De Minister echter ver- dedigdo beiden en wees op de groote JjelangsteJling voor en 't nut van deze expositie. Na ih-z een kort debat werd het amend, mei 41 tegen 13 stemmen verworpen. De afd. Burg. Opeub. Werken kwam -ten slotte aan dc orde. De heer.Fock meende dat men dit Depart, kon op heffen en de werkzaamheden over an dere Departementen verdoelen, doei» de Minister moest van dit punt nog studie maken. Ook beval dc heer Fock aan meer werken uit tc besteden en met in eigen beheer tut te voeren, maar de Minister zei dat uitvoering in eigen beheer, met meer en beter hulp middelen, meestal geradeu is. Door de heoren Albarda eu De Mu- rait .werd, iu een paar goede maide.'i- speeehes, over 't personeel, speciaal de ingenieurs, gesprokcu. Er was te weinig personeel, vooral voor irriga tie-werken en er zijn te veel-vreemde linge» bij, wat, ia verband met aan bestedingen, verkeerd sébeen. Men moast dus trachten meer Ncd. inge- nieury ïe It rijgen en 3aarioe beval de heer de Murail nevens salarisver betering een gratificatie in eens, van f 4000, in plaats van vier van f 1000 per jaar aan De heer Albarda wilde ook, door toelagen voor de stu die te Delft, meer onvermogende en Indische jongelui in staat zien ge steld- Diezelfde spr. wees ook op 't be lang der irrigatie en om de bevolking daarbij meer steun te geven en mis bruiken (verkoop van irrigatiewater) tegen te gaan Omtrent een en ander beloofde de Minister ernstige overweging, maar men vroeg te veel salaris-verlioogin gen. In de eerste maanden kon hii niet aan alle werschen voldoen. Het verband tusschen vreemde aannemers en vreemde ingenieurs ontging hem daar alle zaken over bet Technisch bureau van zijn Dept. gaan. De Kamer vorderde tot 't art. 214 mijnwezen, waarbij heden de beraad slaging wordt hervat. Op voorstel des voorzitters is giste ren besloten de volgende week twee avond-vergaderingen te houden, Maandag en Woensdag en de eerste avondvergadering te bestemmen voor de behandeling van Hoofdstuk III der Staaisbegrooting, (Buitenlandsche Za ken). ANTI-SOCIAAL-DEMOCRATI- SCHE VEREENIGINGEN VAN SPOORWEGPERSONEEL. De Bond van anli-sociaal-detnocra- tische vereenigingen en afdeelïngeu van Nederlandsch Spoorwegpersoneel „Recht en Plicht", heeft, naar de N. R. Ct. meldt, te Utrecht een feestelij ke vergadering gehouden ter gelegen heid van zijn 20-jarig bestaan. De bondsvoorzitter, de heer C. van Dorsten, hield de feestrede, waarin hij mededeelde, dat het bestuur des ochtends een krans had neergelegd bij het gedenkteèken voor dr. Scnaep- man te Rijsemburg. Spr. schetste In het kort de geschiedenis van den hond en herdacht dr. Schaepman, die dén bond mede hielp oprichten onder de zinspreuk„Voor God, gezin en el- gendom". Voorts wees hij er op, dal de bond nog steeds bij alle directies toegang heeft ter bespreking van de j belangen van het personeel. Medegedeeld werd, dat II. M. de Koningin-Moeder voor deze feestvie ring f 50 had geschonken ook van Commissarissen der Koningin en van oud-ministers waren giften ontvan gen. Van deze gelden zal aan de ge- pensionneerden, oud-leden van Recht en Plicht, [10 worden geschonken. Aan H. M. de Koningin-Moeder was schriftelijk hulde en dank" gebracht: Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde' gezongen. Daarna hadden er verschillende feestelijkheden plaats. BRANDEN. Woensdagavond brandden te Bör- culo cle woning en smederij met schuur van den heer J. II. -Tydinlc af. Het vee en een voorraad ijzerwerk kon gered worden. Verzekering dekt de schade. EEN' WREEDE GEWOONTE. Naar aanleiding van het oök door ons overgenomen stukje van den heer L. Dorsman Czn. in „Dé Levende Na tuur", schrijft de heer C. Mulder te Dordrecht aan „Het Volk" o.a, dit.: „Do,heer Dorsman stelt de.'vraag, of het, waai' zou zijn, dat <stroopers in onze duinstreken- in het voorjaar en den voorzomer nesten gaan opzoeken van "wilde koiiijnen, deze er uit ha len, de pootjes breken en dan gruwe lijk verminkt er weer in leggen, om zoodüëiide.deze dieren spoedig dik on vet te maken, door het voeden der moeder. ,-,1'k kan den heer D. naar waarheid meedeelen, door eigen ondervinding, dat zulks inderdaad plaats vindt. Toeti ik het stukje las, vond ik het niets vreemds. Voor mij -is bet zeer oud. De tijd waarvan ik-spreek, is 20 jaar ge leden; het geschiedde in Gelderland. Zelfs lieb ik gezien hoe men deza dier tjes verminkte, door hen bij de ge wrichten de pootjes te breken. In den beginne wilde de strooper mij, op de vraag wat zulks beduidde, niet ant woorden, ten minste niet het ant woord geven, dat het te doen was om ze dik en vet te-maken. Wel verklaar de deze stroopei"-,,Die krengen vreten alles op, ze zullen het nu wel. laten." Maar als jongen nieuwsgieriiig zijnde; wilde ik er meer van welen en waar wij als jóngens veel speelden aan den boscbrafid, bemerkten wij reeds spoe- de, dat eenige weken laterhoeveel weet-ik niet precies meer de stroo per de beestjes er weer uithaalde; één was er toen reeds gestorven. „Dit is niet het eenige geval maar ik heb het wel meer gezien en het be- hoefi niet als praatje te gelden,.maar het komt dikwijls voor." SMOKKELARIJ. 'Het ..Handelsblad van Antwerpen" bevat de. volgende medcdceiing uit de „Gazelle de Liège" De rechter van instructie is begon nen met het onderzoek van een srnok- kelzaak, die denkelijk niet weinig ge rucht zal maken. Hollandsche margarine schijnt be ter geschitti dan de Belgische om bo ter le vervalschen, omdat rnèn die bij onderzoek minder ontdekken kan. En men zond die naar Luik ondc-r den haam van groehteconsërven, in zoo groote hoeveelheid idat er sedert de laatste maanden meer dan 100 00 kilo's binnen kwam. De zaak werd ontdekt door een aanklacht van de Hollaudsche regee ring zelf. En de politie van Luik ont dekte den voornaamste schuldige, een "zekeren' S., van Aubel. Een Hollander, V. K., thans voort vluchtig. heeft geen spoor in zijn sclirihen nagelaten, omdat hij ge woon was verzendings- en entrepot- kosten. dadelijk te hétalen. ONGELUKKEN. Schipper P. Kuit Aarlandcrveer., is (naar de N, R. Ct. meldt) bij de Kerkbrug te Alphei» aan den Rijn met liet hoofd beknëld geraak', tusschen den ónderkant der brug en een op zijn vaartuig geplaatsten cementen put. De zeer ernstig verwonde man werd onmiddellijk per auto naar Lei den vervoerd'ia bet Academisch zie kenhuis aldaaj is hij koxi daarop overleden. LAND'- OF BONDGENOOTEX? Ter aanvulling van de mededeel te gen van dr. H. T Colenbrandei' in de N. R. Ct. merkt Dr. Joh. C. Breen nog op, dat de drie exemplaren der pro clamatie van 21 November 1813, die bet Amsterdarosch Archief bezit, alle de lezing „Bondgenooten" vertoonen, en dat ook de Extra Amstsrdamsdie Cou rant van den 24sten November (den dag waarop, na de komst der kozak ken, het Amsterdamsoh Provisioneel Bestuur het Algemeen Bestuur in Den Haag erkende en de proclamatie deed afkondigen) „Bondgenooten" heeft. Van het balkon van bet Paleis op den Dam is dus de proclamatie afge lezen in den vonn, die .Bondgenoo ten" had. VOORZITTER LANDBOUWCOMITé Benoemd is tot voorzitter van het Nederlandsch Landbou wcomi té ter vervanging van den heer De Bruine, mr. J. T. Linthorst Hom an, advocaat te Assen. EEN VERGELIJK INZAKE HET PALEIS—RAADHUIS TE AMSTERDAM. De Tel. meldt: Eenige dagen geleden is namens burgemeester en wethouder? een ge heime missive aan den Raad gezon den betreffende de Paleis-Raadhuis- fcwestle. Daarin wordt gereleveerd, welke stadia de kwestie reeds heeft doorloo. pen. B. en W. wijzer, er nu op. dat do langdurige weg eener gerechtelijke procedure zou kunnen worden inge slagen. Afgezien nog van het feit, dat zulk een procedure een definitieve op lossing der kwestie voor 'n aantal ja ren kan verschuiven en daardoor aller minst zou tegemoetkomen aan den drang; in den Raad herhaaldelijk ter bespoediging eener bevredigende eind oplossing geoefend, achten B. cn W. het niet raadzaam regeering en hooid- 6tad in een proces als partijen tegen over elkaar te stellen. Aan den ande ren kant acht het dagelijksch bestuur eveneens noodzakelijk, zulks in het belang van de hoofdstad, te voorko men, dat de vorstelijke bezoeken aan Amsterdam minder talrijk zouden worden en het reeïpieeren van vreem de staatshoofden niet meer in de hoofd stad des rijks zou geschieden. B. en VV. moenen den weg tot een definitieve oplossing, die zoowel de re geering als Amsterdam bevredigen zaJ, te hebben gevonden. Zij vragen den Raad machtiging overleg te plegen met de regeering op den volgenden grondslag; le. dat het Paleis op den Dam we der aan Amsterdam wordt afgestaan, opdat het aan zijn oorspronkelijke be stemming kan worden teruggeven-, 2e. B. en W. tevens te machtigen met de rageerlng te beraden, om voor gemeenschappelijke kosten van rijk en hoofdstad, binnen Amsterdam een nieuw waardig Koninklijk Fa-leis le doen optrekken. Over deze oplossing zal de Raad in geheime zitting, voorloopig hebben te besluiten. Wij Vernemen voorts, dat dit voor stel door B en W. wordt gedaan, na dat in- conferenties tusschen minister Cort van der Linden en den burge meester als hoofd dezer gemeente, de tegenwoordige minister van Binnen- landsche Zaken heeft te kennen ge geven, 'zioti in principe met deze oplos sing te kunnen vereenigen en zijner zijds, gaat de Raad met het voorstel van B. en W. mee, deze afwikkeling der kwestie zal worden bevorderd. Het. lijdt geen twijfel of de Raad zal met liet'voorstel meegaan. Zoodat daardoor de Pnleis-Raad- huiskwestïe, een belangrijke schrede tot haar definitieve oplossing zal zijn genaderd. NED. LANDBOUW-COMlTé. Dit comité vergaderde te Schcvenin- gen. De voorzitter Mr. P. J. A. de Bruine wees on den krachtigen voeruUéang van 't- vereoni/riprrfijaven in lendbouw- a'angeléger.b e.d en. De aftredende voorzitter Mr. de Bruine werd 'benoemd tot permanent adviseerend lid van ït comité. Tot voorzitter werd vekozen de heer mr. -I. T. Linthorst Hornan. te Assen. De aftredende bestuursleden de 'nee- ren dr. G. W. Bruinsna en J L. Pau wen werden herkozen. Stedsnieuws Examen. Voor 't examen vrije- en orde-oefe- nineen is te Amsterdam geslaagd mej. C. L. Noll te Haarlem. Hinderwet. B. en W. berichten, dat bij hunne beschikking van 25 November j.l. aan de Naaml. Vennootschap llaar- jentsehe Katoenmaatschappij vergun ning is verleend tot uitbreiding van de fabriek op het terrein aan den Kinderliulssingel, door hel bijplaat sen van een stoommachine van GO P.K. in den te stichten bijbouw der bestaande machinekamer, tot hel drij ven van bestaande werktuigen in de bleekërij en glanzerij met pakkerij, welke thans gedreven worden door een machine van 40 P.K., welke ats reserve aanwezig blijft. B. en W. deelen mede dat bij "hunne beschikking van 25 November j.i. hun beslissing op het verzoekschrift van V. H. J. Troupin, om vergunning tot oprichting van een steenhouwerij op het meest zuid-oostelijk gedeelte var- het terrein der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (goederen- emplacement) aan de Wesiergrachl is verdaagd. Uit de Omstreken OVERVEEN. Kwartetwedstrijd. Door de vereeniging Overveensch Dubbel-Mannenkwartet is besloten deel te nemen aan den wedstrijd, uit geschreven door .de mannen-zangver- eeniging „Kunst na Arbeid" te Haar lem. De vereeniging zal uitkomen in de tweede «fdeeling.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9