HZEII1 Vi AOÏERTENÏIËH. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. St. üioolass op w®g naar Haarlem. '3Jaargang No. ©340 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZA.TEKDAG 29 NOVEMEEF? 1913 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)]"§9 Franco per post door Nederland l.oo Afzonderlijke nummers0.Q2M (je'illustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Caster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTE NTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens" zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie724. Drukkerij: Zaider Bnitenspaszroe 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Warrnoess! Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA iaat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. In dezen drukken tijd is het voor ons moeilijk, alle advertentiën op den gewenschten dag in de courant op te nemen, wanneer die annonces laat worden ingezonden. Dikwijls wordt ons gevraagd: „Wat is de uiterste ter mijn, waarop voor denzelfden dag nog advertentiën kunnen opgegeven worden?" Wij doen beleefd opmerken, dat die uiterste termijn alleen gelden kan voor een ©sikel geval en dat wanneer velen tot dien termijn wachten (zooals gebeurt) toch weer oiet aan aller wensch kan worden voldaan. Ons verzoek is dus om niet tot den dag van de plaat sing te wachten, maar de advertentiën den dag te voren in te zenden; dan kan aan het zetten de noodfge zorg besteed tvorden en is de plaatsing op den gewenschten dag verzekerd. DE ADMINISTRATIE. Uil NUMMER BESTAAT UIT TWEE-EN-TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 3D NOVEMBER. Schouwburg: Kaat Mossel. Jansweg 39: Tentoonstelling Kunst eij ons Doel, 10—5 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Brongebouw: De Kleine Lord, 2 uur. Brongebouw: Robert en Bertram, 8 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- Stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling. Union Bioscoop, Schoten: Voorstel ling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert 2 1/2 en 7 1/4 uur. MAANDAG 1 DECEMBER. j Schouwburg: N. V. Het TooneeL Mijlpalen. De Kroon: St. Nicolaasfeest. De Kroon: Ned. Bond v. Ziekenver pleging. Vergadering. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. j Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling. OM ONS HEEN Ho. i Ö48 Een merkwaardig stuk. Als iemand, wie ook, moet zeggen wat op dit ocgenblik in ons land, zoo goed als iu andere landen, in stoffe- lijken zin bet belangrijkste maat schappelijk verschijnsel is. dan zal hij niet anders kunnen noemen, dan dè pogingen, gedaan tot regeling van de positie der arbeiders in de verschil lende bedrijven. Pogingen van de arbeiders zelf, pogingen ook, gedaan door de patroons. Want men moet wel bedenken, dat bij deze aangelegenheid beide partijen groot belang hebben. Terwijl de arbeider verbetering zoekt van zijn positie is de patroon, de goede patroon natuur lijk. volstrekt niet ongeneigd daartoe mee te werken, onder één voorwaar de, namelijk dat hij de loonsverhoo- ging op den prijs van het product ver halen kan. Er kan niets logischer zijn dan dat. Maar tevens schuilt bier de moeilijkheid, omdat de partijen het vaak niet eens zijn over de vraag, of het product een zekere verhooging dragen kan. Terwijl de-patroon al te angstig aan beslaande loonen vast houdt uit vrees voor een schok in het bedrijf, overziet de arbeider niet altijd "lift factoren, die een prijsbepaling be- heerschen. In het gunstigste geval volgen daaruit besprekingen voor beide partijen in toegefel ijken zin, met als eindresultaat een nieuwe overeen komst, in het ongunstigste werksta-' king en uitsluiting, met al de finan- cieele £n fnoreele ellende, die daaraan voor beide partijen verbonden is. Geen wonder, dat van weerskanten gezocht werd -naar bet middel, om door verbetering der loonen te komen tot de rust, die een bedrijf tot zijn ont wikkeling noodig heeft; de vakver- eeniging hee-fi daaraan veel goed ge daan, omdat wat vroeger min of meer als een toevallige onderhandeling be schouwd kon worde:!, daardoor den vorm van een stelsel heeft verkregen. Toch zijn nog altijd de zoogenaamde collectieve contracten te veel lokaal gebleven: met andere woorden: wat in de eene gemeente werd overeengeko men was, door plaatselijke omstandig heden, vaak geheel anders, dan in een aangrenzende gemeente bestond en bleef voortduren. De moeilijkheden, daaruit voortgekomen, benadeelden veler bedrijf en gaven aan loonacties voor de patroons een bitterheid, die hen er ioe bracht en brengen moest, om zich togen overigens volstrekt niet onredelijke wensehen der arbeiders te verzetten. Vanzelf komt men er dus toe, ver der te zïeD dan de enkele gemeente en, als op dit ocgenblik bereikbaar ideaal, te streven naar het collectief I contract In een bepaald vak over Ihetgeheele land. 1 Men gevoelt licht, tot welke moeilij ke rekensommen dit aanleiding geven moet, daar het niet meer of minder geldt, dan billijke bepalingen te ma- ken voor streken, die ten opzichte van elkaar in zeer uiteenloopende omstan- I digheden verkeeren. Die poging nu is I gedaan in het vak der typografie. De I hoofdbesturen van den Nederland- schen Bond van Boekdrukkerijen, van den Alsem. Nederl. Typografenbond, den Nederl. R. K. Grafischen bond, den Christelijken Typografenbond en den Bond van plaatselijke typografi sche vereenigirgen, gevestigd Utrecht .hebben na moeiliike bespre kingen een ontwerp van een collec tieve arbeidsovereenkomst Samenge steld. dat aan het oordeel van de af- deelingen is onderworpen en, indien men tot overeenstemming komen kan. met lo. Januari zal worden inge voerd. >De technische bijzonderheden van dit ontwerp zijn in een algemeene courant als deze niet op hun plaats. Met de algemeene lijnen, waarlangs het gaat, is het, meen ik, een ander geval. Hoe heeft men. zal gevraagd worden, de moeilijkheid ondervangen, om zoozeer verschillende toestanden te brengen tot één geheel? In de eerste plaats is een verdeeling van het per soneel gemaakt in klassen naar het genoten loon en daaraan toegevoegd een onderlinge getalsverhouding, ?xk>- dat bijvoorbeeld op een personeel van zes man, 3, 1 en 2 resp. moeten b> hooren tot dc eerste, tweede en derde klasse; op twintig 12, 4 en 4, op zes- tig 36, 12 en 12 en zoo vervolgens. Toen dit moeilijke werk nfgcloopcn was kwam men tot een niet minder i lastige taak: het rangschikken van de Nederlandsche gemeenten in klassen, j negen in getal, daarna kon het loon j dei* gezellen in de drie looukldssen bepaald worden naar de verschillen de gemeente k!as?en. Het spreekt van zelf, dat zooveel werk niet voor al te korten tijd gelden mocht, zoodat de duur wordt voorge steld op drie jaar. Het beginsel van loon naar leeftijd is er in losgelaten., bij ontslag wegens slapte behoeft nic-t altijd de laatst aangekomene liet eerst te worden verwijderd, daartegen over zijn vastgelegd: vermindering van den arbeidstijd tot 9 1/2 uur, di jaarlijksche vacantie, de uitbetaling van feestdagen, da premie op avond-, nacht en Zondagswerk en zoo meer. dingen, die wel reeds op eenige druk kerijen bestonden ,maar nog ver van algemeen waren. Ver van algemeen. En hier raak ik aan wat, naar mijn inzien, een van de twee belangrijkste bepalingen van dit ontwerp moot genoemd worden. In art- 29 staat woordelijk te lezen: ,,De werkgevers, leden van de con- tracteerende partij ter eenre zijde, zullen na het sluiten van arbeidscon tracten met nieuwe werknemers, als werknemers slechts leden van dc con- tracteerende partijen ter andere zijde in dienstbetrekking nemen, voor zoo- ■eel betreft gezellen boven zestien jaar. En daartegenover: De werknemers leden van de con- tracteerende partij ter andere zijde, zullen bij het sluiten van arbeidscon, tracten met nieuwe werfe?eversi. slechts bij werkgevers, leden van de confraeteerende partij ter eenre zijde, in dienst treden, voor zoover betreft gezellen boven zestien jaar". Ziedaar dus het optreden van de vakvei'eeniging van weerszijden, zoo vel van patroons als gezellen, vast- :elegd. Sterker nog: wanneer een werkge- er zich niet .aan de verschillende hierover ontworpen bepalingen houdt en daarom als lid zijner organisatie •yeerd wordt of om andere reden die organisatie verlaat, zeggen de ge organiseerde gezellen hem den dienst op! En wanneer een werknemer, ook anders dan door- royement, uit zijn organisatie treedt., znl zijn werk cover hem aanstonds ontslaan. Welke ontzaglijke heleekenis dezo bepalingen zullen hebben op de ont wikkeling der organisaties kan men zich gemakkelijk voorstellen. Dj, tweede belangrijke bepaling geldt werkstaking en uitsluiting. Geen booze opwelling, geen aanval van slecht humeur zullen die moor teweeg brengen, want de beslissing der geschillen wordt toevertrouwd aan districts-coinmissiën en een cen trale commissie, bestaande uit pa troons en gezellen, en die dus altijd en als van zelf zullen beginnen met een poging tot bijlegging van het ge schil, vóórdat zij. na rijp beraad, hun uitspraak doen. Zei ik niet, dat deze poging van de hoofdbesturen in het typografisch be drijf ook ver buiten de grenzen van dit vak van beteckenis is Of zij tot een overeenkomst- leiden zal valt moeilijk te zeggen. Eigenaar dig is, dat beide partijen aan hunne leden mededeelen, dat zij om dit ont werp te verkrijgen, groote offers heb ben gebracht te groot, zullen mis schien sommige leden over en weer vinden Maar uit die verklaring blijkt meteen, hoeveel belang partijen ge steld hebben in het tot stand brengen van deze zaak. J. C. P. Stadsnieuws „DE JONGE VOORUITSTR. VRIJZINNIGEN". De Jonge Vooruitstr. Vrijzinnigen houden dezer dagen een ledenverga dering. De agenda vermeldtVerkiezing van een bestuurslid. (De heer H. Ploeg Jr. ziet zich wegens drukke werk zaamheden genoodzaakt zijn functie als secretaris neer te leggen) en Ver slag van de commissie (voorslel- Montjox c.s.). Tram verbetering. Voor de beschutting tegen regen en wind waren de balkons van de Bloe- mendaalsche trams vroeger voorzien van zeildoek. Nu heeft de E. N. E. die zeilen vervangen door een deur, die net aanzien van de tram verbe tert en beter past bij de wagens, die Ook muoier en degelijker zijn aan de oude wdgens waren. Het is voor pu- biiek en personeel een groote verbe tering. Bloemendag. Aan de afdeeliug Haarlem van de Vereeniging. tot bevordering der ge zondheid in de grafische vakken in Nederland is door den Burgemeester vergunning verleend tot het houden van een bloemendag op 1 Januari 1914. De opbrengst zal strekken ten voor- dceie van een eigen rust- en herstel lingsoord. HET PROVINCIAAL PERSO NEEL IN NOORD-HOLLAND, Over de positie van het provinciaal personeel spreken dezer dagen in een door den Ned Ambtenaarsbond en den Bond van Ned. Gemeentewerklie den belegde vergadering de heeren L. den Broeder en N. van Hinte (resp. voorzitters van deze bonden) en het Provinciale Statenlid de heer A. B. Kleerekoper. Kindervoeding. De vereeniging Kindervoeding be gon deze week haar v.-erk. Zij deelde Maandag aan 258 kinderen. Dinsdag aan 338. Donderdag aan 336 en Vrij dag aan 347 kinderen een warm maan uit. Zij hoopt in de gelegenheid ge steld te worden met deze uitdeelïng voort te gaan tot einde Maart. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. In de Rotonde van het Museum van Kuntuijverheid zal a.s. Zondag een reeks prachtige geklemde afbeeldin gen betreffende de Russische Volks kunst tentoongesteld zijn. Rusland is een der landen waar de Volkskunst nog in hoogen bloei ver keert en bet is treffend om waar te nemen hoezeer de kunst daar in bet hart van het volk leeft en met welke piëteit de meest verschillende voor werpen door de bevolking worden ver vaardigd, teneinde van hun huis en zijne omgeving een beeld van schoon heid te maken. Zondag is de toegang kosteloos. EEN BESLUIT, DAT VAN BELANG KAN ZIJN VOOR DE ViiUZ. HERVORMDEN, Da „Kerkbode" schrijil: „Naar wij vernemen is verleden week in de Ned. Herv. Kerk definitief aangenomen tiet Reglement op Ce z.g.n. buurtgemeenten. Wij hebben over deze tiuurtgemeenien reeds ge sproken, toen v.y van den zenrai ecu ea ander van de werkzaamheden der synode aanstipten. De bedoeling vau de instelling uezer buurtgemeenten ia om aan gedeelten van een groote ge meente, ecu tjemoeuic waaraan meer dere predikanten zijn verbonden, een zekere zelfstandigheid te geven, zoo dat zulk een selfstandig gemeente- cft-el de bevoegdheid heelt, om b.v. oen eigen predikant te beroepen. Men be grijpt liet gewicht van dezo nieuwe instelling. Tot nu toe beriep do meer derheid van eene geheele gemeen te de predikanten. Was die meerder heid orthodox, dan werden ook in alle vacatures dier gemeente Cri'n)- doxe predikanten beroepen. Door de instelling der buurtgemeenien wordt althans de mogelijkheid geopend, dot ook ii de godsdionstigo behoeften van ceno minderheid wordt voorzien. Want de meerderheid van een ge- meente-b u u r t kan eene andere zijn dan de meerderheid van de gehee- 1 e gemeente. In de naaste omgeving zijn het onze Hervormde vrienden vau Haarlem, wier godsdienstige belangen door de ze nieuwe instelling der buurtgemeen- ten beter tot hun recht kunnen ko men. Het zal zeker onnoodig zijn hunne bijzondere aandacht hierop te riohten." ST. NICGLAAS (tot zijn knecht)PSu heb Ik zooveel goede dingen voor Haarlem meegebracht, maar een betere toegangsweg Is In Spanje blijven liggen en i nu kunnen wij met al onze bagage niet door de Amsierdamsche Poort.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1