TWEEDE BLAD Maandag 1 Seeamber 1913 Buitenlandsch Overzicht Een nieuw Incident te Zabern Een telegram-uit Straatsburg aan. de „Frankfurter Zeilung", meldt' „Geheel Zabern was Vrijdagavond ia de grootste opwinding. De stad maak te den indruk, alsof de staat van beleg hcerscbtc. Men zag '6 avonds plotse ling een dozijn ruiters met getrokken eabcl een man achtervolgen, die ein delijk ook gevangen genomen werd, zich evenwel weer vrij wist te maken en op den loop ging. Dadeiijk werd de wacht gealarmeerd, dio aan de ach tervolging deelnamen. De vluchteling werd achterhaald en naar de wacht gebracht. Wat hij eigenlijk gedaan heelt, wist men op dit moment nog niet. Op het slotplein had intusschen een groote menschenmenigle zich aaneengesloten. Daar verscheen lui tenant Schadt met 50 man, onder wis hij patronen uitdeelde. Daarna gaf hij la-ri aan de menigte, uiteen te gaan met dc mededeeling: „Wanneer het plein niet verlaten wordt, dan wordt er geschoten." De tamboer sloeg daar op de roffel om het toeken te geven tot het begin van den aanval, waarop dc menigte terugweek. Ongeveer 30 personen werden gevangen genomen. Op hetzelfde oogenblik werd in het Landsgericht een groot proces ten ein de gevoerd en het publiek stroomde uil het gebouw. Twee rechters en de officier van justitie werden gevangen genomen. Do officiëcle lezing is als volgt Toen na afloop van de gymnastiek les de officieren huiswaart keerden, werden zij door burgers nageroepen. De officieren lieten deze lieden door een patrouille arresteeren. Deze ar restatie gaf aanleiding lot een volks verzameling. Daar geen politiebeamb te aanwezig was. kwam de wacht in het geweer en rukte op voor de kazer ne. Rij trommelslag werd bekend ge maakt. dat de straten onmiddellijk moesten worden ontruimd, daar an ders van dc vuurwapenen gebruik zon worden gemaakt. De menigte ging toen uiteen. Daar intusschen echter weer andere lieden zich verzamelden, went de hoofdstraat volkomen gezui verd. In het geheel zijn 26 personen gearresteerd, onder wie dc officier van justitie, die weigerde door te loo- pen, De gemeenteraad heeft een motie aangenomen, die telegraphisch aan den Rijkskanselier, den stadhouder en den Pruisischen minister van oor log is toegezonden, waarin krachtig, wordt, geprotesteerd tegen hetgeen ge beurd is. „Toen werden n 1. dertig rustige burgers door een militaire patrouille zonder eenige reden met geweld in hechtenis genomen. Zij moesten on danks het protest, der civiele autori teiten, tien nacht in een kelder van de kazerne doorbrengen en werden eerst Zaterdag voor den burgerlijken rech ter gebracht, die hun onmiddellijke in vrijheidsstelling gelastte." De gemeenteraad verzoekt derhalve dringend dat onverwijld maatregelen worden genomen, teneinde aan de burgerij de bescherming te verzeke ren, waarop zij recht heeft. Aan het adres van den burgemees ter zijn op de naar Berlijn gezonden motie van don gemeenteraad de vol gende antwoorden ontvangen: „Uw telegram van 29 Nov. ter onmiddellij ke afdoening gezonden aan den com mandant-generaal te Straatsburg, wiens taak het is handelingen in strijd met de wet onvoorwaardelijk te verhinderen, v. Falkenhayn, minister van oorlog." Hel tweede luidt: „Ik heb uw tele gram ontvangen en aan den keizerlij ken stadhouder medegedeeld Wan neer uit het reeds begonnen strenge onderzoek blijken mocht, dat in strijd met dc wet gehandeld is, zullen de noodigc maatregelen worden geno men. De Rijkskanselier." De president heeft een uitvoerig re quest, in zeer scherpe bewoordingen, over het optreden der militairen in gezonden en is bovendien naar Straatsburg vertrokken om zijn be klag in te dienen bij den stadhouder. Het toeval wil dat de twee gearres teerde rechters bekend staan als vu rige Al-Duitschers. De „National Zcitung" bericht, dat de stadhouder van Elzas-Lotharingen, graaf von Wedcl en de commandee- rende generaal van het XVe leger korps naar Donaueschingen gereisd zijn om den keizer, die aldaar ver toeft bij zijn vriend prins Filrsten- berg, op dc hoogte te brengen van de gebeurtenissen te Zabern. Omtrent deze gebeurtenissen wordt nog gemeld, dat het Zaterdagmorgen opnieuw tot ongeregeldheden geko men is tusschen de volksmenigte en de militairen. Toen bij een groote sa menscholing een conflict onvermijde lijk leek, kwam een wethouder, die den burgemeesler verving, lusschen- beide Om tot dusverre nog niet bé kende redenen werd de wethouder echter door de militaire patrouille de deur van zijn woning ingedrukt. De opwinding in Zabern neemt voortdurend toe en men vreest voor ernstige ongeregeldheden. Thans zijn gendarmen aangekomen voor dc handhaving der orde. FOrst Bülow over Doltscblana en Frankrijk. De uitgever van het standaardwerk „Deuischland unter Kaiser Wilhelm II" heeft aan eenige bladen afdrukken doen toekomen van gedeelten uit net werk van Furst Bülow. De „Berliner Lokal Anzeiger" be vat ecu artikel over de verhouding van Duilschland tot Frankrijk, waar in o.n. gezegd wordt •- „De onverzoen lijkheid van Frankrijk is een factor, waarmede Duitschland in zijn poli tiek rekening moet houden. Het lijkt mij zwak, de hoop te voeden. Frank rijk werkelijk en oprecht met Duitsch land te kunnen verzoenen, zoolang wij niet van plan zijn Elzas-Lotharingen terug te geven. En dat plan bestaat in Duitschland niet. Wel zijn cr een aantal vragen, waarin wij niet Frankrijk hand in hand kunnen gaan. Wij moeten steeds trachten, beleef de, kalme en vredelievende betrekkin gen met Frankrijk te onderhouden. Wie evenwel meer wil, jaagt fanta sieën na. De haat tegen Duitschland is te diep in het Fransche hart gedrongen, dan dat wij dezen haat zouden kunnen wegruimen door goedkoope bewijzen van vriendschap. Zoolang Frankrijk aan de mogelijk heid gelooft, door eigen kracht of door vreemde hulp Elzas-Lotharingen weer tot zich te brengen, zal Frankrijk in den tegenwoordigen toestand een pro- en geen definitivurn zien." Dat met de uitbreiding der Duit- sche vloot ook de zucht om agressief op te ti eden zou zijn ontwaakt, noemt v. Bülow een opvatting, waarvoor geen enkele geldige reden kan wor den aangevoerd. Van alle volken is het Duitsche in den ioop der jaren het minst aanval lend opgetreden. Evenmin als Fredc- rik de Groote zijn onoverwonnen ba taljons na de verovering van Silezië en de verzekering van dc zelfstandig heid der Pruisische monarchie op avonturen uitzond, dachten keizer Wilhelm I en Bismarck eraan na (Ie voorbeeldelooze successen van twee groote oorlogen opnieuw het oorlogs pad op te gaan. Als ooit een volk zich politieke zelfbeperking heeft opgelegd, dan is het het Duitsche, Duitschland heeft op politiek gebied niet de eigen schappen van den waaghalzig specu- leerenden koopman, maar die van den bedachtzamer! landman, die na liet zaad uitgestrooid te 'hebben geduldig den oogst afwacht. Zonder grootspraak of overdrijving kan verklaard worden, dat nog nooit in de geschiedenis een legermacht van zoo overweldigende sterkte als de Duitsche in dezelfde mate de zaak van den vrede heeft gediend. Dit is niet to verklaren alleen uit de vrede lievendheid der Duitschers. Feitelijk is de vrede in de eerste plaats be waard gebleven, niet wijl de Duit schers zich onthielden van een aan val op andere staten, maar omdat de ze de krachtige afweer van Duitsch land op een eventueelen aanval hun nerzijds vreezen. De krachtige oor logstoerusting van Duitschland is de beste waarborg voor den vrede ge bleken, Allerlei De Duitsche oorlogstoerus tingen. Minister-presjdent v, Hertling verklaarde in de Beiersche Ka mer „De aigemeene toestand noodzaakte de regeering in het voorjaar tot een buitengewone uit breiding van het Duitsche leger. Thans moet er echter voor jaren stil stand komen. Het Duitsche volk is niet bij machte nog zwaarder lasten te dragen." Hel Turhsch-Russisch incident. De Porte heeft officieel aan de Rus sische ambassade bericht, dat zij den gevangeife Kawakli niet tot haar be schikking stelt. De revolutie in Mexico. De Mexicaansehe rebellen zetten hun verwoestenden tocht door dé pro vincie T'amaulipas voort. In de afge- loopen week hebben zij Ciudad Victo ria" genomen en deze stad met 3en grond gelijk gemaakt. Geen steen is op den andere blijven staan. Het fe derale garnizoen onder bevel van ge neraal Rabago, is teruggetrokken naar Tula. Bij de plundering en ver woesting van Victoria zijn, volgens te Mexico City aangekomen vluchte lingen, de Spaansclie consul en een aantal Spaansche onderdanen ver moord. Binnenland PENSIOEN-VERGADERINGEN. Hel partijbestuur der S. D. A. P. besloot dfc afde-elingen op te roepen op Dinsdag 9 December a.s., den dag dor eerste uitkeering krachtens art. 3C9 der Invaliditeitswet, een openbare vergadering te beleggen, met een feestelijk karakter, doch tevens om opnieuw den strijd aan te binden voor uitbreiding van dit pensioen. TWEEDE KAMER. STAATSBEGROOT ING 1914. (Wa terstaat). MEMORIE VAN ANTWOORD. Bij suppletoire begrooting zullen gel den gevraagd worden voor verbeie- rign der tractemenlsreegeling van de klerken, telefonisten, assistenten, be stellers, kantoorknechts en postboden. Een ontwerp van wet, verklarende het algemeen nut der onteigening van de gronden, noodig voor een nieuwe sluis, o.a. te IJmuiden, overeenkom stig de plannen der Staatscommissie in zate den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal zal, naar de Minister vertrouwt, in het loopende zittingjaar de Staten-Generaal berei ken. Met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en het Gemeeotebe- stuur van Amsterdam is overeenstem ming verkregen omtrent de aan het Rijk te verleenen bijdrage in de kos ten der het eerst aan de orde zijnde sluiswerken. Te dezer zake moeten, echter resp. de Prov. Staten en de Raad der genoemde gemeente nio.g be slissen. Vóór de verbreeding van den Rijks weg van Amsterdam naar Haarlem wordt een ontwerp-onteigeningswet voorbereid. Een plan tot verbreeding van den weg van Haarlem naar Leiden is in studie genomen. Het ligt niet in de bedoeling de uitvoering van dit plan afhankelijk te stellen van bijdragen van de provinciën. Ter ver-betering van de economische positie en van de rechtspositie van het tramwegpersoneel is de daartoe ver- eischte wijziging van de wet van 9 JuLi 1900 (St.bl. no. 118), welke intus schen niet van eenvoudigon aard kan zijn, in voorbereiding genomen. Daar nevens, wordt overwogen, in hoeverre de regeling van de dienst- en rust tij den, opgenomen in art. 50 van het Tramwegreglement 1902, voor wijzi ging vatbaar zal blijken te zijn. Het overleg tusschen de bij de ver betering betrokken gemeente- en wa terschapsbesturen omtrent de oprich ting van een waterschap, dat het stoomgemaal tot verbetering der Vecht plassen zal stichten en beheeren, heeft nog niet tot een resultaat geleid. De plannen tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee behoeven niet ten gevolge te hebben dat van do bedoelde verbetering wordt afgezien. De Minister hoopt binnen niet. te langen lijd een voorstel in zake den aanleg en de exploitatie der lijn Al- plien—Bosfeoop—Gouda te kunnen doen. Het woeste rijden met automobielen langs de openbare wegen kan door toepassing van de beslaande wettelij ke voorschriften omtrent het vei<keer met bedoelde rijtuigen voldoende wor den gekeerd. Op dien grond bestaat voor het nemen van bijzondere maat regelen geen aanleiding. Van een voornemen om in liet al gemeen aan de treinen grootore snel-- heid te geven, is den Minister niets bekend. Tot invoering van vaconliekaarlcn, geldig op alle lijnen der vier spoor wegmaatschappijen, kan wegens over wegende bezwaren daartegen bij dc maatschappijen, vooralsnog niet wor den overgegaan. Achterstelling van de vrouw vindt in den Minister geen voox-standcr. De eenige reden om vrouwen in mindere mate tot de onderscheidene betrekkin gen bij den dienst der posterijen en telegraphie toe te laten, behoort z. te liggen in de eischen van den dienst. Vermits ér bij den Min. geen bezwaar tegen bestaat, om vrouwelijke ambte naren aan den nachidienst te doen deelnemen, is er ook geen reden meer om de vrouw uit "o sluiten van het examen voor commies, ook na den gestelden datum van 1 Januari 191-4. In dien zin werden nan het hoofdbe stuur reeds aanwijzingen gegeven. Kort na zijn optreden heeft de Minis ter den directeur-generaal verzocht het strafstelsel Lij de posterijen en telegraphic in nadere overweging ie nemen. Daaraan wordt thans gear beid. Met betrekking tot de aan hel Voor- loopig Verslag toegevoegde nota van het lid, den heer Helsdingen, belioudt de Min. zich het antwoord op de daarin vervatte beschouwingen voor tot een meer geschikt tijdstip. Hij is intusschen niet genegen een slreng verbod van nieuwjaars- en na- jaarswensclien uit te vaardigen, en daarvoor eene vergoeding aan liet personeel, dat van de fooien geniet, toe te kennen. Het ingewortelde gebruik van fooien uitlokken en fooien aannemen is niet door een verbod uit te roeien zonder in onnosdige moeilijkheden te vervol len; wie het aannemen van een fooi verouderend vindt, onthoude zich daarvan, en de Regeering bepale zich tot het bestrijden van misbruiken. IN NOVEMBER! Dezer dagen was C. Berendse in <le Medelschcstraet te Tiel bezig met het maaien van graf. ONAFHANKELIJKHEIDS HERDEN KING. De Koningin heeft zich bereid ver klaard, heden Maandag, ten Paleize Het Loo te ontvangen de deputatie van Nederlanders uit Rijnland en Westfu- lcn ter aanbieding van het door den kunstenaar Th Kieuwenhuis te Am sterdam vervaardigd huldeblijk. HIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. Men meldt uit Eindhoven: Een twintigtal sigarenfabrikanten, leden van den R. K. Patroonsbond, hebben met ingang van Vrijdag 5 en Zaterdag 6 December e.k. aan alle garenmakers en bosjesmakers het werk opgezegd, tenzij de werklieden organisaties "vóór 5 of 6 December dc aangekondigde werkstaking intrek ken. BIOSCOOP-V LD OR D ENING VAN DEN M A STHICHTSHEN BAAD. In den H -n.sti ichtschon Raad werd de ontwcrn-verordening op de biosco pen aangenomen. Doze verordening bevat ïjfepalinp lo. tot bescherming der jeugd, 2o. be palingen. dis waken tégen de uitwa. sen der bioscoop en 3o. bepalingen voor genoegzame verzekering der vei ligheid. EEN NIEUW MUSEUM. Er zulle'i pogingen in 't werk ge steld warden hier ie hinde een ecniging te vormen tot oprichting van ecu hygiënisch museum. N. VER. TOT AFSCII. VAN ALCOHOL TIO U D FN D E D R A N K E N Tot leden van het hoofdbestuur der NiederlancLschc Vereeniging tot af schaffing van Alcoholhoudende Dran ken zijn gekozen de hoeren as. A. van der Heide te Britswerd met 37S9 stem men en dr. IT. T. de Graal te Sneek met 2371 stemmen. EERST B-KAMER. D'e leden der Kerato-Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 2 December, te 8 1/2 uur. I,EERSTOELEN PAEDAGOGIEK Aan do Koningin hoeft hot hoofdbe stuur van het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap het eerbiedig verzoek gedaan, maatregelen te doen nemen, waardoor er aan een of moer Iloogescholc-n oen leorstoel voor de Paedagogiek worde opgericht. STAATSCOMMISSIE CODIFICATIE INT. PRIVAATRECHT. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter der bij Koninklijk besluit van 20 Februari 1897 no. 1 in gestelde Staatscommissie tot voorbe reiding van de to nemen maatregelen ter bevordering der codificatie van het Int. Privaatrecht, mr. Th. Heems kerk, Jid van den Raad van State, oud-I id dier cpmmissie, te 's-Graven- hage, en tot leden van genoemde commissie mr. B. C. J. Loder, raads heer in den Hoogon Raad, 's-Gravcn- hagomr. A. E. Bles, raad-adv. van het Departement van Justitie, *s-Gra- vcuhage; prof. mr. J. Ph. Suyling, hoogleeraar te Utrechtmr. D. W. baron Van Hccckercn, referendaris bij het Departement van Buiteidaud- scho Zaken, 's-Gravenhoge, cn mr. C. D Asser, advocaat en procureur, Am sterdam. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan op de scheepsbouwwerf van de tirrna De Groot nabij Delft. Een groote loods, gevuid met pc-k, teer, hars en hout, brandde tot Gtti grond af. De brandweer van Vrijenban, de stoomspuit van de Gistfabriek en en kele Delftsche spuiten waren aanwe zig. Met veel moeite werden de belen den to perceelen voor het vuur ge spaard. Aan blussching der vuurzee viel niet te denken. NADER ONDERZOEK. De „Tel." meldt Gistermiddag om 12 uur is op ver zoek van den echtgenoot J. A. 11., aan de Zijdenwindenstraat ie Rotterdam het hik in beslag genomen van diens 26-jarige vrouw, v. d. B. genaamd. Maandag werd de vrouw ziek, nam een drankje in, en nog deuzeilden avond stierf zij onder hevige pijnen en brakingen. liet lijk is per transportwagen, be geleid dooi een rechercheur, naar de sectiekamer van het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, om gerech telijk te worden geschouwd. De begrafenis zou heden plaats hebben. Het door de vronw gc-bruikte drank je is door den man weggeworpen, zoo dat moeilijk zal zijn uit te maken, of de vrouw misschien een verkeerde medicijn heeft ingenomen. N. O. G. Tot lid van het hoofdbestuur van het Nedeil. Onderwijzers-Genootschap is gekozen de heer W. Koolman, te Hilversum, met 1082 stemmen tegen 553 stemmen op den heer L. Reuvers, te Dirksland. ONZE VLOOT. Te Amersfoort is opgericht een af- deeling van „Onze Vloot", aanvanke lijk met 90 leden. LANDVERHUIZING. Op Vrijdag 12 December zal, naar de Ned. meldt, te 's-Gravenhage een vergadering worden gehouden om te komen tot oprichting van een Ncd. Vereeniging voor Landverhuizers- Een ontwerp-statuten is reeds gereed en zal op genoemde vergadering ter goedkeuring worden voorgedragen. Art. 2 geeft" als doel dsr Vereeniging aan a. het geven van voorlichting aan hen, die cr over denken als landver huizers Nederland te verlaten; b. het verleenen van bijstand bij de uitvoering van dit voornemen; c. het houden van voeling met hen, die geëmigreerd zijn. Een en ander met uitsluiting van propaganda voor landverhuizing en financieele hulp aan emigranten. De Vereeniging zal le 's-Gravenha- ge een bureau vestigen en in stand houden, aan het hoofd waarvan een directeur wordt geplaatst, die door het bestuur der Vereeniging zal wor den benoemd. Van de ministers Loudon en Treub is toezegging van steun ontvangen. SPOORWEGPERSONEEL. Men meldt ons uit Amsterdam Vrijdagavond is hier ter stede eene vergadering gehouden van den Bond van Orde van Personeel in dienst der II. IJ. S. M., onder leiding van zijn voorzitter, den heer G. A. Spit, die allen hartelijk begroette, er zijn vreugde over betuigend, dat de tal rijke opkomst niettegenstaande de vergadering, bij wijze van proef, in de week gehouden werd. Spreker constateerde met genoegen den vooruitgang in ledental en actie, waardoor een tweetal nieuwe afdec- Lingcn varen opgericht en eenige vakafdeelingen ouder eigen bestuur vruchtbaar werkzaam waren. Een cn ander word meer uitvoerig toegelicht in "net halfjaarlijksche ver slag van den bondssecretaris, den heer Krispijn. De honaspeimingmeèster, de heer Houwen, had het genoegen zijn be groeting ongewijzigd te zien goedge keurd. Als plaats van de eerstvolgende bondsvergadering werd Utrecht gewezen. Na uitvoerige toelichting en bespre king werd met aigemeene stemmen besloten de volgende motie te publi- ceoren „De 23ste vergadering van den Boud van Orde op Vrijdag 28 Novem ber 1913 ie Amsterdam gehouden, gehooid de mededeelingen van bondsleden, die in de openbare ver gadering van Woensdag 5 resp. 19 November j.l. te Amersfoort, uitge schreven door de Nederlandsclie Ver eeniging van Spoor- en Tramweg personeel, aanwezig waren, en gele: op een artikel in het iaat sue orgaan- nummer van genoemde vereeniging; verklaart le. de beschouwing daar gegeven omtrent de toestanden aan de wagen werkplaats der II. IJ. S. M. te Amersfoort, afgezien of dio j rist dan wel onjuist is te noemen, voor ongepast 2e. hetgeen van het adres van on zen bond en zijn leden vanwego de N. V. gezégd cn geschreven is, voor onbewezen en onwaar; vertrouwt dat ieder bondslid niet bovengenoemde verklaring tevreden zal zijn; verzoekt liet bondsbestuur, de re dactie van hd_ bondsorgaan, alsook de betreffende in het debat gebrachte bondsleden, op het gezegde cn gé- schevene noch mondeling, noch schriftelijk in te gaan besluit deze motie ie publicceren en in het bondsorgaan eenige malen achtereen te plaatsen gaat over tot de orde van den dag. De vergadering werd met een woord •an dank voor de goede opkomst ge sloten. Kerk en School ACADEMISCHE EX \MENS. Amsterdam. Bevorderd tot oris êlc heeren W. van Heijninge». geboren to Heerjansdam: B. van Pellen, ge'-er en te Nieuhove: P A. C. TI. T. A. Scheffc. laar Klots. geboren te Semarang: M. :s. geboren le Rotterdam en \V. F Wassirik, geboren ie Rotterdam. Ge slaagd voor liet eerste gedeelte van het arisexenv-n de R \Voftrinp en A. B. J. Wong-Lun-Ifing. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Ge slaagd voor het condidnatsexanien godgeleerdheid de heer II. W. Smit en voor het doctoraal examen rechts we tenschap de heer R. Poilema. Utrecht. Gesl. tweede cari-J -ex. theoL de heeren A. J. U. Grolman. S. C. van Wijngaarden, Cand.-examen klass. Iett. de heer I'. C. Kn x>k. Bevorderd tot arts de lieer en C. .T. P. van Dijk, A. F. Batenburg: tot se mi-arts de hoeren O. E. Houlsmi, I. de Ruijter; tot tandarts de heer T. Hoeksma. (U. n.) Gemengd Nieuws EEN ZELDZAAM AVONTUUR. De Tel. vertelt: Twee politieagenten en vier detec tives uit Milaan hebben dezer da gen een merkwaardig avontuur be leefd. Hun was opdracht gegeven, le Toreta, een dorpje bij Pavia, een ben de valsche munters gevangen te ne men, die op aanwijzing van een ver trouwde der politie, in een koffiehuis in genoemd dorpje haar werkplaats had. Toen zij daar aankwamen, be gonnen zij, zonder de waardin iets te zeggen, een huiszoeking, doch do zo liet zich dit niet welgevallen eu stel de de naastbijgelegen post der cara binieri in kennis, dat zes dieven op klaarlichten dag haar trachtten to de- stelen. De carabinieri kwamen pools hoogte nemen en ofschoon de twee politieagenten hun schriftelijke op- drahet toonden,nam men 't 6-tal ge vangen,daar men dacht, dat de papie ren vervalscht waren. Om zekei heid te erlangen, wendde men zich telefo nisch tot den prefect van Pavia, die mededeelde, niets van de opdracht der politieagenten te weten. Nu meende men zekerheid te hebben cn het zestal zat weldra achter slot cn grendel. Daar men midden in den nacht te Pavia was aangekomen, moesten de arrestanten .in de poltic- gevangenïs den ochtend afwachten, alvorens zij voor den prefect konden verschijnen. Deze had juist bericht ontvangen van de Milaansche politic eu kon dus niet anders doen dan de dienaren van den Hermandad zijn verontschuldigingen aanbieden. In- lussclieu had dc vertrouwensman der politie bemerkt, dat hij zich vergist had. EEN HEVIGE BRAND heeft te Bombay gewoed in de wijk der juweliers en goudsmeden. De aangerichte schade wordt op onge veer 21/2 millioen geschut. MIJNONGELUK. In de mijn Dranerurt te Milricourt bij Lens is een arbeider van een hoog te van 60 meter gevallen. Zijn viecse- lijk verminkt lijk is gevonden. Leger en Vloot ONZE VLOOT. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen berichten zijn Hr. Ms. „Kortenaer'' in den nacht van 28 dezer van Lissabon, en llr. Ms. ,.Ko- nigin-Regentes" 28 dezer vuu Algiers ver I rokken. F e u ii e 4 o i tNadiuk verboden). 102j Trouwens ik verberg u met, dat gij bewaakt zult worden, en dat mijn agen.eu u geen minuut zullen ver laten. Laat hen komen. Zij mogen mij overal vergezellen. Zij kunnen mij hier terugbrengen en dan moogt gij met mij doen w at gij wilt. Gaurne gaf ecu toeken aan twee mannen die niet ver van daar stonden te wachten. Hij wees hen Romain Goux aan. Dat zijn uw nieuwe vrienden. Ga nu. Ja, ja, tot weerziens, spoedig. Heb dank. Hij verwijderde zich met snelle schreden en maakte heftige gebaren. Gaume za.g hem treurig na. Zijn gedachte hield zich onafgebro ken bezig met dc schoone Jenny. Ik geloof mompelde hij, dat er tau ecu storm zal losbarsten. DE ZEGEPRAAL VAN ROMAIN GOUX. De Zondag ging zeer kalm voorbij in het huis van Bertignolles en de Maandag brak glansrijk aan. Bertignolles vreesde niets meer. Dank zij zijn groote vermetelheid, had li ij Romain Goux onschadelijk ge maakte Nu bestond er geen gevaar mo?r voor Bertignolles. Hij had zijn dochter opgebeurd, die sedert het teekenen van het contract zoo neerslachtig was. Hij behoefde daartoe nu niet te lie gen. Ik heb Romain gesproken, had hij aan zijn dochter verteld, ik héb hem rede doen verstaan. Hij heeft mij vergiffenis gevraagd voor zijn onbe schaamdheid. Hij werd, zei hij, ge dreven door een woeste ijverzucht. Nu is het gedaan. Gij zult hom niet weer zien. Is het waar, vader? Zeker. Volgens den uitdrnkkelijken wil van Ga.ume was er niets veranderd. De markiezin legeerde nog altijd bij Bert ten: lies. Laurent had den gelice- len Zondag bij zijn bruid doorge bracht. Maandagmorgen was hij reeds hij tijds in de Friedlandlaan. Wat zon er gebeuren? Waarop wachtte Gaume? Zou bii het huwellik laten voltrekken? Bedroog hij zich niet in zijn veronderstellingen? Hij durfde zich niet aan Jenny le vertoonen. Hij gevoelde zich schuldig tegen over dit meisje. Van haar kamer uit had zij hem zien komen. Er was een plan hij haar opgeko men. Heden moest Laurent zijn gewone terughoudendheid afleggen cn liaar eindelijk zeggen, dat hij haar bemin de. Zij zou het hem vragen en dan zou hij wei verplicht zijn liaar te antwoor den. Daarom liet zij Laurent zeggen, dat zij hem wilde spreken, alvorens de ka menier haar voor het feest opnieuw zou kleed en. Laurent trud binnen. Het was geen complimentje over haar schoonheid, dat zij verlangde, en toch was dut het eenige wat li ij zei. Zij snelde hem tegemoet, omhelsde hem teeder eu leunde met haar hoofd op zijn schouder. Laurent, mijr. Laurent! zei zij. Jenny' Ik heb behoefte u te liooren zeg gen, dat gij mij bemin!. Twijfelt gij daaraan? vroeg hij gedwongen. Ja> ik moet het u bekennen, on danks alles twijfel ik. Zie mij goed in de oosen. Lach mii toe. en Kt uw laat niet in zulke ernstige, bijna stren ge plooien, en zeg mij, dat gij mij be mint. Hij kon het niet. liet ging zijn kracht te Loven. En toch wachtte zij op deze beken tenis, die hij reeds zoo lang had uit gesteld. llij moest antwoorden, uitvluchten waren niet meer mogelijk. Niet alleen dat hij moest antwoor den, hij moest ook liegen, omdat dit huwelijk zou voltrokken worden, om dat hij zijn leven aan dat van het meisje zou verbinden, omdat Gaume hem verliet.. Bijna onhoorbaar stamelde hij: Ja. Jenny, ik bemin u. Zij wankelde, glimlachend, was ge lukkig ondanks alles cn toch voelde haar hart zich beklemd als had z:j er een diepe woud ontvangen. O. mijn Laurent, mijn Laureit, zei zij teeder. Meer kon zij niet zeggen, maar des ie duidelijker zeiden haar oogen, hoe zeer zij hem lief had. Weldra verwijderde Laurent zich. Het uur naderde. Jenny moest zich laten kleeden. Het meisje sirekie haar band uit naar de schel, om haar kamenier te roepen. Maar eensklaps deinsde zij met een kreet van schrik terug. Voor haar stond Romain Goux. on beweeglijk en bleek als oen spook beeld Romain, mijn vader had ge-zegd, dat ik u niet weer zou zien. Uw vader heeft gelogc-n. Ik heb u geoogd, dat ik terug zou komen, cn hier ben ik. Wat wilt gij? Ik wil. dat gij van dit huwelijk zult afzic-n Maar dat is onmogelijk. Dat is onzinnig! Ik wil het. Ik zal mijn vader roepen en hij zal u wegjagen. Roep hem dan cn reen onk Lau rent en de markiezin de Soulaiir.es. Roep allen, opdat zij mij zullen hoo ien. Voor allen zal ik zoggen wat ik nu tot u alleen zag: Ik ben een falsa ris. een dier cn con moordenaar, maar aan al die misdaden is uw vader me deplichtig. Hij hoeft bevolen. Jk heb gehoorzaamd. Uw vader wilde de schande van de familie de Sc-uluimes. llij heeft Laurent getroffen in zijn eer cn den markies in zijn vermogen. Uit trots wilde hij uw huwelijk cn hij heeft de familie de Spulaimes vc-rne derd, opdat zij tot hem zou afdalen. Gij liegt! Ik zweer li, dat ik de \vasrh-:-:d zog. Twee dogen geleden is uw vader, «lnar hij vreesde voor mijn wraak, vermomd bij mij gekomen en heeft ge tracht mij te vermoorden. Gij liegt, zeg ik v. Uw vauer lieeft u gezegd, dat u niets meer van mij le vreezen had. loc-n gij hem vertelde, waarmoe ik u had bedreigd. Dat is waar, stamelde zij. Welnu, weet gij. waarom uw va der mij zoo geheel machteloos waan de? Hij heeft mij bij de justitie aange klaagd als diet cn moordenaar. Hce wist hij dat, wanneer hij niet mijn medeplichtige was? - Neen, neen. ik geloof u niet, het zijn dwaasheden. Hij wierp den «dolk op den grond, midden in de kamer, bijna aan de voeten van Jenny. Dwaasheden? Welnu juf.'r-:w Jenny reep uw vader. Wanneer h-i dien dolk niet opraap! als hij mij ziet wanneer hij zich niet met woede mij werpt om mij te dooden en mij zoo het spreken ie beletten, dan hc"» ik gelogen. Zij trachtte liaar vader te verdedi gen. Maar. zei z;;, v ramoer sij rijt aangeklaagd, hoe komt het dun. »l:-.t gij vrij zijt? Heeft men u niet-gevan gen genomen? Mm h-v-.'t m j de vr-l-ri 1 ven, omdat ik heb gezc-jd. dat :k mij wilde wreken, c-n omdat ik alleen dat doc-n kan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5