NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9345 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 5 DECEMBER 1913 A Toi ca plaatsing van advertentiën en reclames van buiten liet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. ADVERTENTIE N: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regc-l Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie cn Administratie: Groofe Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Bukenspaarne 12. Telefoonnummer 122. ABONNEMENTEN PER DRIE 'MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geiiiiistreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.3714 a B de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Dli NUMMER BpSTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 6 DECEMBER. Schouwburg: Jean Darlot Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stel ling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws BPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL In de Donderdagavond gehouden vergadering van de atdeeting Haar lem" van de Noderlandsche Vereeni ging van spoor- en tramwegpersoneel werd meegedeeld dat het in overeen stemming is met het laatste Raodsbe- 6luit als de N. Z. H. T. M. het achter stallige loon niet uitbetaalde aan wa genvoerders en conducteurs die den leeftijd van 23 jaar nog niet hebben bereikt. Een commissie van 20 perso nen is benoemd voor huisbezoek bij het ongeorganiseerde spoor- en tram wegpersoneel. Aan het congres voor kinderbescherming kan om financieele redenen niet worden deelgenomen, de afdeeling is echter toch daar verte genwoordigd, wijl hot Hoofdbestuur wel deelneemt. Het bestuur werd opgedragen, eenl- ge verzoeken te richten tot de E. S. M. o.m. dat voor het werkplaatsperso- ne.el beide Kerstdagen n.!s Zondag zouden worden beschouwd. Examens Itah'aanscbe taal M.O. Te 's-Gravènhage is geslaagd me vrouw J. L. van Sl'uys geb. Barbiers te Haarlem. E x a nj e n s vrije- en orde-oefenin gen. Te Amsterdam zijn geslaagd de dames A. M. II. Wiepkes 'te Velsen en I. J. Wolhof te Haarlem. C. H. ROBBERS. Gisteren is op 48-jarigen leeftijd, na langdurige ziekte, alhier overleden de heer C. H. Robbers, een der directeu ren van de Uitgevers-Maatschappij „Eisevier" te Amsterdam. De begrafenis zal plaats hebben Za terdagmiddag ten 12 uur op de be graafplaats Westerveld te Driebuis onder Velsen. Overgeplaatst. De beer II. Spijker, bewaarder 2e rang in dc strafgevangenis alhier wordt met 1 Jan. a.s. in gelijken rang overgeplaatst naar bet Huis van Be waring te Zwolle. Kinderkoor Hosanna. De heer J. A. Lepper, voorzitter van bovengenoemd koor, heeft als zooda nig bedankt STUKKEN VAN DEN RAAD. De Raad heeft bij de behandeling van dc Bcgrooting weer ƒ5000 extra- subsidie verleend aan Haarlemsch Muziekkorps, Dit besluit moet vastgelegd worden In de overeenkomst met den heer C. P. W. Kriens, waartoe B. en W. voor stellen te besluiten. SC1IJETVEREENIC1NG GENERAAL VAN MERLEN. Bij mevrouw Douairière Mr. D. Vis ser van Hazerswoiide, geb. Van Mar len, was de idee gerijpt om den leden van bovengenoemde schietvereeniaing een verrassing Ie bereiden, in ver band met de herdenking der honderd jarige onafhankelijkheid. Deze verrassing, die in de Donder dagavond gehouden vergadering den leien werd ter hand gesteld, bestond uit een in keurige lijst gevatten staat van dienst van wijlen generaal Jean üaptiste Baron van Merlen. In een kernachtige rede zette de voorzitter uiteen de belangrijke diensten, door dezen dapperen generaal aan den lande bewezen. De woorden, dat de leden er zeker prijs op zullen stellen, deel uit te inuken van een vereenï- ging, die den naam draagt van gene raal Van Merlen, verwekten een dave rend applaus. Het lijdt dan ook ge-en twijfel, of deze geschenken zullen in de woningen der schutters een eer volle plaats innemen. Wij laten hier de eerste zinsnede van dezen staat van dierst volgen „Het toeval bepaalt hel land onzer geboorte maar het land waarheen ons gevoel, onze neigingen ons roe pen, en waar wij leven cn werken, ziedaar ons vaderland. België draagt roem op generaal Van Merlen, omdat hij to Antwerpen werd geboren en aanvankelijk bij Belgische troepen dierWe maar op vijf-en-twintigjari gen leeftijd trad hij in de gelederen van de leoor.s der Baiaaische Renu- blick, en sedert streed hij onder de Nederlandscbe vanen, totdal hij in den kampstrijd bij Waterloo aan het hoofd van eene Nederlandsche ruiter- brigaöe den dood vond. Zoo stierf hij voor Nederland, na gedurende zeven tien achtereenvolgende jaren voor Nederland geleefd en eestreden te hebben, en zoo zijn wij ten volle ge- regtigd hem te rekenen onder onzo vaderlandsche helden, en hem te her denken waar dezen worden her dacht." (Zie vervolg Stadsnieuws op de tweede pagina). Uit de 0instreken HA AR LEMMER!'.TE ER K e r k e 1 ij k e verkiezing. In een gehouden vergadering van lidmaten der Gerof. Kerk te Hoofd dorp werd tot ouderling herkozen, de heer N. den Ouden, terwijl tot dia ken in de vacature-Wiegel werd ge kozen de heer-C. G. van Wijk. Veemarkt. Op de najaarsveemarkt te Hoofd dorp waren gisteren aangevoerd: 4 melkkoeien, n rij zen f 205f 240; 5 vaarzen prijzen f 160—f 190: 12 1 U's- jarige paarden, prijzen f200—f 235, 6 werkpaarden, prijzen f 120f 190. De handel was 'near matig. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkL besluit is met ing. van 16 Dec. benoemd iot dir. van het spoorvv.postkant, no. 1 te Amsterdam J. P. W. Galand, thans adj.-dir. bij den dienst der posterijen. Is mr. D. Simons, hoogl. te Utrecht-, benoemd tot -ridder'in de orde van den Ned. Leeuw. Is den off. van goz. IsLe kl. W. P. Wolffensperger, van den geneesk. dienst der landmacht, op verzoek, eervol ontslag uit den mil. dienst ver leend en is hij benoemd tot res. off. van gez. 1ste kl. bij de landmacht. Is met ing. van 16 Dec., aan kapt. ter zee A. van den Driessen Mareeuw, wegens, langd. dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toe kenning van een pensioen van f 3125; bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt.- luits. ter zee A. Merkus, J. C. Bentz van den Berg, P. Sodenkamp en A. C. Dunlóp; aan de kapt. ter zee A. Merkus en P. Sodenkamp, wegens langd. dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen; bevorderd tot ko.pt.- luit. ter zee de luits. ter zee 1st© kl. F. W. Groeneboom, J. Hofstede, P. A. Bik en J. NL van Widkevoort Crom- melin, en tot luit. t. z. 1ste kl., de luit. 2de kl. C. Rühl, M. J. Verloop, J. Bosma en J. R. Filz. ZIEKENFONDSEN. De besturen en directies van te Rotterdam gevestigde ziekenfondsen hebben aan den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid een adres gezonden, waarin ze opmerken: dat naar nun oordeel te Rotter dam door het particulier initiatief in de geneeskundige behandeling van arbeiders in loondienst op uitsteken de en geheel voldoende wijze is voor zien; dat, indien de thans bestaande zie kenfondsen in nun voortbestaan be- mceiüjkt zouden worden, alle perso-' nen, lijdende aan chronische ziek ten, die reeds 20 jaar en langer lid zijn van een bestaand ziekenfonds, zouden moeten trachten op andere wijze behandeling te krijgen. Redenen waarom ondergeieekentlen verzoasen, met dezen toestand teke ning te houden, opdat, zoov.el in bet belang van de leden der bestaande ziekenfondsen als in dat van het groot aantal personen in dienst van Zie kenfondsen te Rotterdam en elders, en niet het minst in het belang van het algemeen, deze ziekenfondsen kunnen voortbestaan. VERORDENING OP T GEWICHT VAN BROOD. In de gemeenteraadszitting van Schiedam kwam aan de orde de be slissing over bet voorstel \an B. on W. betreffende het benoemen van oen commissie die de wenschelijkheid en de practische uitvoerbaarheid van een verordening op het gewicht van het brood zal hebben te onderzoeken, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt; het werd thans verworpen mot 11 tegen ZUIGELINGENKEUKENS TE AMSTERDAM. B. en W. stelien aan don gemeente raad voor aan de Amsterdanische ver- eeniging voor zuigelingenzorg voor het jaar l'Ji-4 een subsidie van ten hoogste f 500 te verstrekken, onder voorwaarde, dat zij haar statuten al dus wijzigt, dat daarin wordt om schreven, dat zij zich in de eerste plaats ten doel stelt, de bevordering van het zoogen en aat zij kunstmatig voedsel slechts zal uitreiken aan moe ders, die een geneeskundige terkla ring overleggen, dat zij niet in staat zijn te zoogen. WEER OP VRIJE VOETEN. Vrouw S., die op 15 September als verdacht van vergiftiging van haar eersten man, W. D., te Moerdijk werd gearresiteerd, is wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gestvid. (N4 R. Ct.) DIEFSTAL VAN EFFECTEN. Ongeveer drie jaar geleden werd ten nadeele van twee oude dames to Amsterdam voor een waarde van f 4000 500Ü aan effecten gestolen. Deze diefstal werd gepleegd onder zeer eigenaardige omstandigheden. De dames hadden namelijk de ge woonte haar geldswaardige papieren in haar rokken te naaien, wanneer zij uitgingen, om aldus tegen borooving gevrijwaard te zijn. Maar afdoende was ook deze maatregel niet. Wat geschiedde Een familielid dier dames was overleden en een uitdraagster werd geroepen om wat oude kleedingstuk ken uit den inboedel dei' overledene te koopen. Nu had een der dames haar rok. waarin voor bovengenoemd be-1 drag aan effecten genaaid was, op een stoel neergelega in het sterfhuis. Deze rok geraakte tussohen de oude kleedingstukkeu en werd door de koopvrouw meegenomen. Den rok met uen kostbaren inhoud missend, deed de dam© aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde bij de uitdraagster, maar zonder re sultaat. Wel vveru de rok gevonden, maar de effecten niet en de opkoop ster hield stijf en strak voi, van niets te weten. - Donderdag nu bood een vrouw bij een Bankinstelling te Amsterdam een effect en eenige coupons te koop aan. De effecten waren indertijd als gesto len gesigualeer blijkbaar dacht men, dat na drie jaar de kust wel \eing zou zijn, iLuch dan rekende men buiten de activiteit van het Bankper soneel. want dit ontdekte, dat het to koop aangeboden effect destijds out vreemd was. De politie werd gewaar schuwd en de vrouw gearresteerd. Het bleek de uitdraagster te zijn van drie jaar geleden. Bovendien werd eveneens een man aangehouden als verdacht van mede plichtigheid. Er bleken namelijk reeds effecten van den diefstal afkom stig verkocht te zijn. FRAUDULEUS Men schrijft aan de „lijd" uit een dei' grootste provinciesteden onzes lands iiei gebeurt zeer vëel, dat trein- beauibten, dat wil zeggen conduc teurs. machinisten, enz-, uit plaatsen waar ze het vleesch goeökooper kun nen krijgen, dan in de plaats hunner inwoning, vleesch meenemen. In de plaats hunner inwoning echter moet het vleesch aan keuring worden on derworpen.'Niet in alle plaatsen be staat nog een keuringsdienst, maar in die, waar het onderhavige geval zich afspeeiue, wel. Een paar speur ders staan op bet perron en houden eon hoofaconducieur staande Heb je soms vleesch bij je Ja, is het antwoord van den conducteur. Wil je even laten zien, of h^t ge keurd is Dat kan ik toch hier niet doen onder al de menschon zegt weer de conducteur. Ga dan maar even mee naar het bureau van den chef, aldus de speurders. De conducteur gaat mee. Op het bureau gekomen haalt hij zijn eet keteltje voor den dag, licht er het deksel af en toont den speurders don inhoud zuurkool met een stuk spek. Ziedaar liet vleesch, dat ik ver voer. is zijn bescheid, en dat ik dauelijk soldaat ga maken. De speuragenten trokken een ge zicht als een oorworm en de chef be dwong met moeite zijn lach. Het geval is historisch, en de con ducteurs verhalen het elkaar met veel smaak. SCHIP IN NOOD. Voor Kampen verkeerde de „Hol- landia", geladen met suiker, schipper Klomp, in nood. Door een sleepboot is de boot veilig uit de Zuiderzee binnen gebracht. De „HollandSa" had al een groot zeil en een gaffel verspeeld. BRUTALE BEROOVING. Te Nijmegen heeft Dinsdagavond inj een woning aan den Parkweg eene brutale berooving plaats gebad. Vol gens de verklaring van de vrouw des iiiiiszcs is haar het volgende overko men Omstreeks 8 uur werd aan haar woning gebeldzij opende de straat deur en zag n haar onbekenden man staan, gekl i in de uniform van een briovenbesl. Ikr, die vervolgens bin nendrong en haar Let in haar bezit zijnde geil vroeg, waarbij hij de vrouw met een revolver dreigde. Na dat zij den man haar poriemonnaie met 3 A f 4 inhoud had ter hand ge steld, uit vrees voor erger, greep de man haar vast en duwde haar een doek in den mond. tengevolge waar van zij bewusteloos op den grond viel. Zoodra zij weer tot bewustzijn was gekomen, bemerkte zij, dat in een alcoof, grenzende aan de voorka mer en waarin baar geld en sieraden geborgen wanen, brand was ontstaan. Zij heeft leen onmiddellijk de buren gewaarschuwd, die den brand spoe dig hadden gebluscht. Later bleek, dat het in de alcoof geborgen gelden sieraden waren verdwenen, vermoe delijk door den onbekende ont vreemd De politie heeft onmiddellijk een streng onderzoek ingesteld, waarbij het gehecle korps brievenbestellers van Nijmegen niet de vrouw is ge confronteerd. Geen hunner werd als de dader herkend, terwijl een per soon, zooals die door haar wordt be schreven. bij het personeel van het postkantoor aldaar niet beslaat. Het onderzoek wordt voortgezet, zoo meldt de „Tel."- DE HOOFDCOMMISSARISBENOE MING TE AMSTERDAM EN ROTTERDAM. In strijd met het bericht van de „Maasbode", dat men te Rotterdam tracht, den heer Roest van Limburg als hoofdcommissaris te behouden, verneemt de „Avondpost'1, dat de heer C. T. Jas, burgemeester van Nieuweschans, die benoemd is tot hoofdambtenaar der gemeente Rot terdam. te Hoek van Holland, tot hoofdcommissaris van politie te Rot terdam zal worden benoemd. STA ATSBEG ROOTING 1914. (Justitie). MEMORIE VAN ANTWOORD. Omtrent zijn werkplan zegt de Mi nister o.a. dat hij op den voorgrond de verklaring meent te moeten afleg gen, dat hij niet zijne kracht zal zoe ken tri een veelheid van onderwerpen door hem als nieuwe wetsontwer pen aan de Staten-Génëraal voor te leggen, doch dat naar zijn oordeel al lereerst de aandacht moet worden ge schonden aan die ontwerpen, waar aan door de Kamer reeds tijd en ar beid van onderzoek zijn ten koste ge legd en die, zij bet 'wellicht na wij ziging, als meer of minder rijp zijn te beschouwen voor openbare behan deling. Eene spoedige behandeling van ver schillende ontwerpen, welke hem sympathiek zijn, niet name die betref fende de voorwaardelijke strafop schorting, de berechting der z.g. psy chopaten (aan welles omwerking-hij reeds de hand heeft geslagen), de woonwagens en woonschepen, alsme de de naamlooze vennootschappen, zal door hem met. kracht worden be vorderd, in de, hoop dat de Kamer zul willen medewerken om al deze even wenschelijken als algemeen ge- wenschte wetgevenden oogst in niet te verre toekomst binnen te halen. De Minister merkt bovendien op, dat bij ook eigen wetgevende verlan gens koestert, in het bijzonder aan gaande de vaststelling van een nieuw Wetboek van Strafvordering, waar van een ontwerp door een Staatscom missie, die hij zelf de eer had voor te zitten, op naar zijne meening zeer grondige wijze is voorbereid en dat een zoo l»j uitstek urgent en sociaal onderwerp behandelt als het Departe- ment van Justitie slechts naar voren zou kunnen brengen. Dat het reeds in het aanstaande voorjaar in te die nen ontwerp vermoedelijk in hoofd zaak zal overeenkomen met den ar beid der Staatscommissie, zal geen verbazing wekken. Te recht werd ook de aandacht ge vestigd op dat tot regeling van de administratieve rechtspraak, dat al sinds jaren bij de Kamer aanhangig is; zonder op dit moment reeds een definitief oordeel te willen uitspre ken, meent de Minister wel te mogen verklaren, dat afdoening van de aan- i bangige materie een leemte in de or- sanisalie van den Staat zal aanvul len en dat hii, zeker na den gedanenj vruchtbaren arbeid door de Kamer en z.jr.e ambtsvoorgangers, zich meent ciaaraair niet te mogen onttrek ken. Gaarne legt hij de verklaring af, dat hij, voor zoover tijd en gelegen heid zulks toelaten, de behandeling der aanhangige ontwerpen naar ver mogen zal !>e vorderen. Voor zoover hij reeds thans een oordeel èan vel len, zou hij wel willen verklaren, dat een vervangen van de gedachte regeling door het scheppen van speci ale administratief-rechterlijke instan- tiën hem niet raadzaam voorkomt. Het ligt in het voornemen van den Minister, evenals dit bij zijn ambts voorganger het geval was, de invoe ring van de administratieve recht spraak zoo te regelen, dat, geleide lijk bij opeenvolgende invoe ringswet,t,:n bijzondere gebieden van het administratieve recht 'voor den nieuwen rechter worden ontsloten. Een definitieve invoeringswet zal ten slotte het beroep op dien rechter al gemeen open stellen. De Minister stelt zich verder voor, dat, zij het dan ook misschien slechts in schriftelijke voorbereiding, ook aan andere onderwerpen van zijn Depar- tement door de Kamer aandacht zal kunnen worden geschonken. Zoo wer den reeds door hem hoofdlijnen ge trokken, waarbinnen ontwerpen van wet eerlang zullen zijn. voorbereid. Daaronder vermeldt de Minister met name wetsontwerpen tot bestrijding van drankzucht, tot miiigatïe van het celstelsel ten aanzien van jeugdige overtreders en pot strafrechtelijke be handeling van z.g. „onverbeterlijke misdadigers", terwijl eindelijk ver schillende onderwerpen zoover in voor bereiding zijn gevorderd, dat kan worden verwacht dat deze eerlang zijn departement zullen verlaten. De Minister hoopt weldra in de ge legenheid te zuilen zijn de door de daartoe benoemde Commissie bewerk te ontwerpen tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en de wet op de krijgstucht, die reeds veel te lang buiten werking zijn ge bleven, te ontvangen en te bescudee- ren. Hij zal zich beijveren dien door hem reeds gevolgden arbeid daarna zoo spoedig mogelijk aan de Staten- Generaal aan te bieden. Wanneer ten slotte de Staatscommissie tot herzie ning der burgerlijke rechtsvordering binnen afzienbaren tijd zijn aan dacht voor hare ontwerpen zal vra gen, dan gelooft de Minister zich met ■een en ander een wetgevend pro gram te hebben gesteld, dat zijne krachten in beslag neem! LOCÖMOTIEFPERSONEEL H. IJ. S. M. De vereeniging van locomotiefper- soneel in dienst der H. IJ. S. Mde Gemeenschap, heeft haar algemeene vergadering gehouden te Amsterdam. Daarin is met eenparige stemmen 'n motie aangeiiomen, welke liet hoofd bestuur opdroeg, verbetering van de pensioenvoorwaarden van net loco- moticfpcrsoneel te bevoegder plaats aanhangig te maken. Voorts werd be sloten, alle gepaste pogingen aan te wenden' ter verkrijging van perma nente scheidsgerechten, zoo noodig in samenwerking met andere organi saties. Medegedeeld werd, dat de bond thans ongeveer 800 leden telt, zijnde 1 bijna 80 pCt. van het locomótïëfperso- neel in dienst der H. IJ. S. M. SLECHTE OUDERS. Het echtpaar W. T., te Tiel, is, naar de N. R. Ct. meldt, naar Duitschiand vertrokken, zeven kinderen onver zorgd achterlatende. ONGELUKKEN. Onder V.'arlh-Rheden zag Woens dagavond {N machinist van een van Arnhem komenden goederentrein, op den spoorweg tusschen de beide spo ren, het lijk van een vrouw liggen. Hij bracht den trein iot stilstand en nam dc droeve vracht mee naar liet station De Steeg, waar pi spoedig bleek, dat liet de 20-jarige A. IL M., uit Worth-Rheden was, die des avonds naar een naburige boerderij zou gaan, zich op de spoorbaan heeft begeven en toen door een van Arn hem. komenden trein was aangere den. Naar de ouderlijke woning over gebracht. kon ae inmiddels ontboden geneesheer slechts vaststellen, dat de nek gebroken was, zoo meldt de Arn- hcmsche Ct. Sport en Wedstrijden Vliegen. TE WEINIG BELANGSTELLING. Wegens de geringe belangstelling van het public-k en het ongunstige weer heeft Chanteloup gisteren te Groningen niet gevlogen. De entrêa- i gelden werden terugbetaald Voetbal. H B. S.—H. V. V. EN DE VLIEGDEMONSTRATIE. _De bestuurscommissie van den N. V. B. heeft gisterenmiddag besloten, hot verzoek om uitstel van II B. S. voor den wedstrijd II. B S— II. V. V. in verband met een vliegvertoolnng van Chanteloup. niet toe te staan. De wedstrijd gaat dus w e 1 door. Dus meldt de Tel. Wanneer willigt de bestuurscommissie nu eens wèl een verzoek in? IIET GEVAL-BOUVY. Hel geval-Bouvy wordt, schrijft liét „Sportblad", in de Duitsche sportpers nogal druk besproken en in het te Hamburg verschijnend sportblad Spiel und Sporl", geeft thans pref. Hefner, de Duitsche vertegenwoordi ger bij de F. I. F. A., zijn lezing over de kwestie. Hij zet het geval uilen en beroept zich op de bepaling, dat de spelers, die voor een "nationaal elftal uitko men, ook moeten staan onder de ju- jurisdictie van den bond, welke zij vertegenwoordigen. Nu is de vraag, of een speler tege lijkertijd onder de jurisdictie van twee bonden kan vallen, en naar de mcening van prof. Hefner kan dit niet, hoewel een speler natuurlijk lid van verschillende dubs iri het buiten land kan zijn. Als voorbeeld ter toe lichting vertelt hij, dat, wanneer een speler, spelende in Duitschiand, niet voldoet- aan zijn financieele ver plichtingen tegenover een Deeri6che clnh, de Deensche bond hem niet kan straffen, maar slechts zijn overtre ding kan mededeelen aan don Duit- sclien bond, die hem dan kan straf fen. Deze straf is internationaal en eerst wanneer dc Duitsche bond de straf heeft uitgesproken, wordt deze oo.k door den Deenschen bond over genomen. Ons inziens vc-rgeet de heet Hefner hier, dat in Nederland de clubleden persoonlijk lid zijn van den Nederl. Voetbalbond, en dat het dus al heel gek zou zijn, indien de N V. B. zijn eigen leden niet voor een of ander vergrijp zou kunnen straffen, omdat deze toevallig voor een buitenland- sche vereeniging uitkomen. Hoe het ook zij, het straffen vort Bouvy, op grond van een uitlegging van het artikel, welke men er eerst later aan geeft is natuurlijk niet mo- 'gelijk. Gemengd Nieuws EEN BRUTALE DIEFSTAL. Een dievenbende te New-York heeft met behulp van een automobiel In de 5e Avenue te New-York op helder lichten dag een brutalen diefstal ge pleegd. De dieven sprongen uit de automobiel, drongen door de dicht opeengepakte menigte, die inkoopen deed, naar de uitstalkast van eon juwelier en sloegen die in stukken. Eer de bedienden in den winkel ie'! hadden kunnen doen en ^le toeecho» wers bekomen warén van hun verba zing, hadden de dieven reeds oen aantal kostbaarheden gepakt en snelden zij weg met hun auto. De politie vervolgde hen en schoot op het rijtuig, doch zonder eenig re sultaat. Mrs. PANKHURST GEARRES TEERD. De bekende leidster der suffragettes, mrs. Pankhurst, is bij haar terug keer uit New-York, waarheen zij zich na haar vo-.rloopige invrijheidstel ling, toen zij weigerde voedsel - no men, had begeven te Plymouth ge arresteerd. DE OPGEWONDEN STEM- MING. Uit Kassei wordt aar. de N. II. Ct. gemeld, dat daar Wof i-.sdag «en g :- .zeischap jongelui in o n koffiehuis zat te praten over de g urteuisscn te Zabern. Daarbij werd het wooid Wackes herhaaldelijk vrij luid uitge sproken. Plotseling stond er van c.n tafeltje in de buurt der jongelui een hec-r op; hij wendde zich tot hen met de opmerking, dat hot hem toescheen, dut zij wisten, dat bij Elzasser was en dat zij het op hem gemunt hadden. Er ontstond een opgewonden woor denwisseling. die op straat voortgezet werd en tot een kloppartij, waarbij bloed vloeide, overging. Politie maak te ten slotte een einde aan het ka baal.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1