Maar! Kunst-Chromo Platen Reclame Kon. Hed. Sigsreifabrisken Eugene Coulmy&Baar inkoop VELLESVIAg^ LM BMSIMSÏ 30 - HAARLEM ©EBSt. LOOTS, „VffiBÜS A0BAX", Kruisstraat 14, „HOUSE BOUQUET", Kruisweg 30, Chromo Kunstplaat G. 0. WIJKHUIZEN 12 Smedestraat 12 21 Barteljorïsstraat 11 Snecialiteit Jndulatkm Marcel". EEN PROCES OM TWINTIG M1LLI0EN, Voor de Parijsche rechtbank is een proces tegen den Staat aanhangig, waarbij het gaat otii twintig millioen frs. De aanleiding tot de procedure dag toekent van 238 jaar her. I)e eischeres, de wednwe Cotton, be- weert, dat zij als afstammelinge recht heeft op de erfenis van Jean Thiéry. een Fransclur.an, die 15 September 1675 te Korfoe overleed. De door hem nagelaten gelden enz. werden in oon- eignutie gegeven bij de Zecco, de Etaatsbank to Venetië, aangezien de erfgenamen hnt nu-t eens konden wor den. De erfenis-Thiéry berustte nos bij de Zecca toen Napoleon zich van Venetië meester maakte; deze legde Ingevolge de bevelen van het Direct ai re beelatr on de velden (20 miTHoeTi). gebruikte een gedeelte voor het onder houd van zijn leger en zond de rest naar Parijs. Bij verschillende vonnissen van de Seine-rechtbank tusselien 1822 en 1838 werden de rechten der erfggnamen in rechte lijn van Thiéry erkend; in 1807 en 1874 wei-den die van de tegenwoor dige eischeres erkend1, die thans een rechterlijke verklaring wil uitlokken, dat de Fransclie stoat de golden van de erfenis-Thiéry schuldig is, en deze met de interesten aan haai- moet af staan. De tegenpartij echter heeft de ex ceptie van gewijsde zaak opgeworpen, daar reeds in *1871 in de zaak-Cotkm een beslissing is genomen. In zijn testament vertelt Jean Thié ry, hoe hij zonder een cent op zak liet kasteel Thiéry verlaten hebbende, zulk een reusachtig fortuin heeft bij eengebracht. Daar ik fortuin wilde maiien, zoo las de griffier voor, ging ik naai' Ita lië en werd bediende in een heiberg te Brescia- Daar kwam ik in kennis met een buitehlandsch koopman, een Griek. Athanasius Tliipaidv gelifte- ten, die rne al spoedig voorstelde met hem mee te gaan- ''ij ving een reis om de wereld maken. Ik sloeg toe en werd zeer bevriend met hem. liij was zeer rijk, en daar hij geen enkele bloed verwant had, vermaakte hij mij ai zijn bezittingen. Aan bet slot van het testament deelt Jcan Thiéry mede, dat hij dit stuk te Korfoe deed opmaken om vooral bij niemand verdenking te wekken over al die rijkdommen tevens om niet door bloedverwanten ,te worden lastig ge vallen gedurende de rest van zijn le ven, dat hij wijden wilde aan de lij dende menschheid. Dinsdag zal de rechtbank vonnis ijzen. BLOEDOFFERS OP HAVANA. De Tel. meldt: Te Havana heerscht groote opwin ding naar aanleiding van de arresta tie van tien negers, die beschuldigd worden een blank meisje vermoord en haar bloed afgetapt te hebben. Zij trachtten de sporen van hun mis daad te verbergen door het lichaam te verbranden en het huis, waarin de moord gepleegd was, met dynamiet in de lucht te laten springen. De ont ploffing werd door politie-agenten ge boord, die liet bewuste huis binnen drongen en daar bet brandende lijk van het vermoorde meisje vonden. De politie gelooft met een secte te doen te hebben, die over bet gehee'.e eiland verbreid is en op aandringen van Baar leider voortdurend bloedoffers orengt. De arrestatie van verschillen de, de politie reeds bekende, leden lezer secte, is weldra te verwachten. MASSA-UITSLUITING TE FIUME. Aan de Frankf. Zeitung wordt bit Boedapest gemeld, dat het dezer da gen tusschen arbeiders der Fiumcr Whitehead torpedofabriek en een opzichter tot een twist kwam, die Maandag in handtastelijkheden ont aardde. De directeuren der fabriek hebben, naar aanleiding hiervan bo sloten, alle 1300 arbeiders tot Januari a-s. uit te sluiten. HOTELBRAND. De Engelsche bladen bevatten be richten uit Boston (Vereenigdo Sta ten) meldend dat het Aroadianhotel loor brand volkomen is vernield. Vijf en twintig personen zijn om gekomen. Voorts zijn een twintigtal personen naar het hospitaal gebracht, met brandwonden en andere kwetsu ren. VERHINDERING AARDAPPELEN- INVOER IN AMERIKA. Naar vernomen wordt heeft de re geering der Veroenigde Sloten van Amerika in overweging lenomen de grenzen te sluiten voor den invoer van aardappelen uit Canada en geheel Europa. On 18 December a.s. zal te Washing ton r>*>n ho,'»n''hphhendon <»p1 p?onhpM worden gegeven hunne bezwaren te gen een zoodanig invoerverbod in te brengen of wel hun instemming danr mede te betuigen, zoodat mocht ge noemd invoerverbod worden uitgevaar digd. dit toch waarschijnlijk niet vóór 18 December zal geschieden. Pers-Overzicht DE REDE VAN Mr. TROELSTRA IN DE KAMER. Do overzichtschrijver van 't A lg. Handelsblad schrijft: Mr. Troelstra zei ..Kapitein Cort •ran der Linden, als gezagvoerder van net Hego^ringsschip, ik wensch u een goede reis." Uit deze woorden blijkt eenerzijds, dat de socialisten zich van hun ver antwoordelijkheid voor het leven van dit Kabinet wel bewust zijn en dat zij in het stemmen en verdedigen van de Regeering, zoodra deze gevaar loopt, zoo ver zullen gaan als hun maar eenigszins mogelijk is. Zoo welwillend als dit Kabinet is nog geen vorig, ook niot het Ministerie-De Meester, ter stond bij zijn optreden door den so- cialistisclicn woordvoerder bejegend. De heer Cort van der Linden keek dan ook zeer vergenoegd. Maar'anderzii'L blijkt, uit het groo te voorbelioud inzake de defensie, wel hoe juist de vrijzinnige concentratie heeft gezien toen ze meende, in dat opzicht niet op de socialisten te kun nen vertrouwen, indien ze geen gijze- laars-.in het ministerie leverden. De lieereTT rechte zijn wel gewaarschuwd dot bij een poging om het Kabinet over een noiiogsbegrooting te doen vallen, niet zoo gemakkelijk op den steun der socialisten is te rekenen, maar zekerheid van lijfsbehoud beeft het KaEinot daarentegen toch ook niet gekregen. De defensiequaestie schijnt, ook nu weer. de nevel aan den ministerieelen horizon. Een novel die misschien zich oplost. Misschien opeens een wolk wordt. Ais geheel was de rede van den socialistischen leider oen mooie, scherpzinnige en op hoog peil staande beschouwing van den polilieken toe stand, die breed werd bezien, zij het dan ook natuurlijk van bet socialisti sche standpunt uit. De Nieuw e flott. CL: Maar een figuur is hij, deze temperamentvolle partijleider. Deze aanvoerder der collectivisten is een scherp gemarkeerde individualiteit er is iets van den dichter, er is veel van den begaafden acteur in hein. Hoe spontaan kan hij zijn. doch te vens, hoe prachtig is zijn zelfbeheer- sching I Gekunsteldheid is hem vreemd, doch redenaarskunst glanst u uit al zijn volzinnen tegen. Doch ééne deugd ontbreekt hem, die der beknoptheid. Wolsprekend m taoogc mate en waardig tevens was de wijze, waarop de heer Troelstra aan liet slot zijner rede den kabinetsformateur toesprak. De regeering zelve aldus consta teerde hij erkent, bij de door baai- beoogde hervormingen ook op onzen steun te rekenen. Daarop heeft zij krachtens haar,oorsprong en streven dan ook het volste recht. Ons belang bij de tol stand koiping van het door ons aanvaarde minimum-program brengt mede, dat wij ooi; belang heb ben bij de handhaving der regeering tegen de aanvallen barer politieke tegenstanders: voor de eerste al verkccren wij in deze 5 i t ie. Intusschen verzekert le regeering in de memorie van ant woord, dat zij niet bereid is, in de richting der sociaal-democratische po litiek concessies te doen. Zeer goed gezien. Wij voor ons immers steunen de regeering slechts voor en bij de uitvoering van het program, maar doen overigons evenmin concessies. Tegen het inihtairisme b.v zullen wij denzelfdeu strijdlust aan den dag leggen als steeds voor dezen. Maarmaar de heer Troelstra is te goed politicus, om nic-t in te zien, dat de laatste volzin niet zonder voor behoud mag blijven. "Heeft niet de anti revolutionaire woordvoerder Van der Voort van Zijp zich op zulk eene ij zo uitgedrukt, dat een verwerping der militaire begroetingen om rede nen daarbuiten gelegen (om het kabi net zelf omver te werpen) geenszins ondenkbaar schijnt? Er kunnen merkt de heer Troelstra naar aanlei ding hiervan op momenten komen, waarin een beslissing over de oor- iogsbegrooting in waarheid een be slissing over den levensduur van dit ministerie zal zijn. Omtrent onze hou ding in dergelijke omstandigheden kunnen wij ons thans niet door eeni- ge verklaring binden, maai- wel zul len wij niet nalaten, met den inhoud der onrustbarende, verklaring van den heer Van der Voort van Zijp <•- kening te houden. Partij der absolute negatie op de fensie-gebied zuilen dus zij het om zeer speciale redenen wellicht ook de sociaal-democraten niet in het ko mende tijdperk kunnen blijven. Doch tevens dringt hun leidsman er bij minister Cort van der Linden ten sterkste op aan, om een eveniueel vo- luui tegen een nu ui sier van een der militaire departementen niet te be schouwen als den doodsteek voor het gansche kabmet. Hei militaire vraag stuk roept hij uit maakte immers den inzet van de verkiezingen uit. •T ARTS-DIPLOMA. „Is het wcnschelijk de uitoefening der geneeskunst aan iedereen vrij toe te laten?" Het is prof. Hector Treub, die deze vraag stelt in „Vragen des Tijds". Het antwoord op deze vraag acht hij afhankelijk van dat op de prealabele vraug. Is er redelijke kans dat een niet op de aangegeven wijze gekweekte geneeskundige meer be reikt dan hij, dien men. ietwat sma lend gelieft aan te duiden als een „schoolgeneeskundïge!" Waarop hij antwoordt: ,,Voor de anatomie en de physiologie, en bij beide zoowel voor de normale als voor de pathologische, zal bet antwoord op die vraag uitteraard ontkennend moe ten luiden. Geen enkel, ook maai- half weg verstandig mensch zal dit tegen- spréken. Om iets te weten dient men het te leeren en dit geldt voor deze positieve wetenschappen zoo goed als voor elke andere". Komt het intusschen op het onder kennen van ziekten aan, dan blijkt, dat het leekenpubliek gelooft in den medischen blik van den man. die be weert „dat hij door de mensehen de oogen te kijken (kan) ontdekken aan welke kwalen zij lijdonde zijn", van dc aaiigezichtskundigen, wier diagnostische methode hum in staat heet te steller, „aan den vorm van het aangezicht en den hais te zien, waar aan de patiënt lijdende is". Men blijkt te hechten aan het bestaan van een „zesde zintuig", aan intuïtie zonder meer, die is zij niet het gevolg van onbewuste redeneering, aanknoopen- de aan, door geneeskundige opleiding verkregen feitenkennis en herinnering niet andere kan wezen dan „ra den". Dan de therapie! Prof. Treub wil. wat de genezing door niet-geneesktrn- diige behandeling betreft, eerst afre kenen ..met eeriicre telkens woer op duikende onzinnigheden, die ook in 't adres der drie juristen (dank zij hun hopelooze onkunde op het gebied van natuurwetenschap en geneeskunde) weer voorkomen". Allereerst stelt hij daartoe de fabel aan de orde van volksgeneesmiddelen die den medici onbekend zouden zijn. Wan-niA. hü zich houdend aan de publicaties in het maandblad van de Vereeniging ter bestrijding der kwak zalverij, dat al 25 jaar lang geregeld mededcolïng doel van het onderzoek van geheimmiddelen die hun oor sprong veeltijds heeten te vinden in volksgeneeskunde, geheimen enz. - op grond van dat vijf-en-twintizjarig onderzoek, waardoor nog nimmer in een geheimmiddel een stof werd aan getroffen, die den geneeskundigen on bekend was ontkent dat er zulke volksgeneesmiddelen zouden zijn. Het Priessnitzverband, dat den naam draagt van en dus alle eer geeft aan den niet-geneeskurdigen eersten aan wendei-, is zonder eenige bedenking door de medici aanvaard, in wier han den een middel van een leek afkom stig dan nog veiliger is dan in die van den ontdekker, die er allicht een panaeé in ziet tegen alle mogelijke kwalen. In de tweede plaats: genezing door magnetiseurs. „Hier past dc vraag: wat i9 een magnetiseur? Voor mij is 't antwoord niet twijfelachtig, net is iemand die speculeert op <le onwetendheid en llrtliflcreloovieheid van analfabeten, stovenzettstars, staatslieden, rechtere en professoren en hun. met succes, wijsmaakt, dat bii in het bevit is van een mnrrietiech fluïdum, dat hii on een ander kan laten inwerken. Dat zulk een magnetisch fluj(him «Hoor geen enkel physicus, met welke ge voelige instrumenten hij ook werkt, ooit is kunnen worden aangetoond; dat. integendeel, telkens en telkens, sinds de groote ma.gnetiseerzwendel Messmer bijna anderhalve eeuw ereleden, eeblekon Is dat de z.g. mag netiseurs bedriegers zijn, doet er voor de lioiitcreloovitreu niet toe". Het derde punt eindelijk, dat prof. Treub in dit verband te berde brengt, betreft de gevallen waarin „post" en „proptor" verward worden, waarin 'n genezing „plotseling" optreedt ha do bemoeiing van een kwakzalver, omdat de genezinvsphase hij deze ge vallen wordt do zieke beter nu eenmaal altijd zoo plotseling komt. De gevallen, waarin niet-geneeskuo- dice behandéilng de genezing reven kan en ook werkelijk gegeven heeft zijn die van hysterie, van functioneel zenuwlijden. ,Het zijn verlammingen, contractu ren, convulsies, roms, maar zeldza mer, circulatie-stoornissen van ver schillenden aard. Na deze bespreking van de preala bele vraag stel t de schrijver opnieuw de vraag aan de orde waar het eigen lijk om ging: „Is hc> wensehelijk de uitoefening der geneeskunst aan ieder ui vrij toe te staan". „De eenige rationeel© reden om die vraag bevestigend te beantwoorden zou gelegen zijn in de betere kans' op genezing, die sommige hysterica© en hysterici daardoor zouden krijgen. Al wat er verder beweerd wordt over ge- n teweeggebracht door niet ge neeskundigen in gevallen, waarin dc kennis van goed geschoolde genees kundigen te Jport schoot, kan den toets der crïtiek niet doorstaan". De vrijheid zou bovendien meebren gen d;at volwassenen niet' alleen bun eieren gezondheid maar ook die van kinderen in de wnncscha.nl zonden stellen, hen blootstellen aan behan deling van niet-gene6skundigen. ,Er er is meer". ,,Wat men den „heeren" geeft, zal mén aan het „volk" niet kunnen wei geren. Werd eenmaal de uitoefening der geneeskunst vrijgelaten, dan zou den ongevallenwet., ziekte verzeke ringswet en invaliditeitswet daarme de rekening moeten houden. „Durven de heeren, van wie het. adres is uitgegaan, dit gevolg vnn hun streven voor hun rekening ne men? Ik waag het dit te betwijfelen en ik ben overtuigd dat nooit sen Neder- landsche regeering er toe zal over gaan dusdoende moedwillig bet aan tal invaliden en rentetrekkers te vermeerderen". Ten slotte wiist prof. Treub op liet groote gevaar, "dat door de vrijlating zou ontstaan voor uitbreiding van be smettelijke ziekten, die niet bijtijds zouden worden herkend en op de on mogelijkheid repressieve maatregelen vast te stellen tegen kunstfouten. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Arasterdam. Mot goed gevolg is af gelegd het candidaatsexamen ln de wis- en natuurtkunde door mejuffr. L J. ;an Rijn en den heer W. M. Kok. Stoomvaartberichten Een afleidende behandeling heeft ha»'weerga niet,"noch voor bevordering van den bloedsomloop, noch voor het aantasten ln den kiem van elke ontsteking, ongelukkig echter is te lang getracht dit te bereiken met allerlei onvoldoende huismiddeltjes, n.l. de oude afleidende middelen, die zooveel nadeelen met zich brachten, dat men tot het laatste oogenblik aarzelde ze toe te passen. Zonder nog te spreken van natte en droge koppen en brand' stiften, weet iedereen hoe pijnlijk trekpleisters zijn, en hoe langzaam en onzeker zij werken; hoe mosterdpieisters schrijnen en hoe lastig croton-olie en thapsia te verdragen zijn; hoe onaangenaam het is tinctuur van jodium te hanteeren, en welke schade (zweren en wonden) dit middel kan veroorzaken wanneer het niet versch bereid is. Al die oude geneesmiddelen hebben thans afgedaan, en het eeclge afleidende middel dat de geneesheeren nog voorschrijven is de Is men verkouden? Heeft men keelpijn, of koude gevat? Gauw een vel Thermogène. Heeft men de kwaal verwaarloosd, zoodat deze een acuten vorm heeft aangenomen, als; Bronchitis, pleuris, angina, longontsteking? Dan is het ernstig, en moet men de hulp van den geneesheer inroepen, doch men legge middelerwijl een vel Thermogène op de borst, en een op den rug, en doe den zieke een warm afkooksel, bijv. van lindebloesem drinken. Hoeveel ernstige longaandoeningen, hoeveel noodlottige gevallen van tuberculose, hoeveel keelziekten bij kinderen zijn daardoor niet vermeden. Wie kent niet de uitnemende werking van Thermogène in gevallen van stijven nek, spit, spier- en gewrichtsrheumatiek, steek In de zijde, enz.? Men heeft dank zij deze onvolprezen watten, mits behoorlijk toegepast, in één nacht pijnen die men ongeneeslijk waande, zien verdwijnen. De groote roep, waarin Thermogène zich mag verheugen, is even» zeer te danken aan zijn snelle en zekere werking, als aan zijn een voudige „wijze van gebruik": het is voldoende het vel watten op te leggen, en te zofgen dat het goed tegen de huid aansluit; als de werking uitblijft, of wanneer men onmiddellijke afleiding wenscht, besprenkeld men het met azijn, of eenvoudig met lauw water. Maar, zooals het met elk produkt gaat dat zeer ln trek is, heeft Thermogène aldra een massa namaaksels zien ontstaan, die zonder nauwkeurige formule gefabriceerd zijn, en alleen met het doe! iets goed» koops te leveren. Het Brusselsche Gerechtshof, bij vonnis van 29 Maart 1901, en het Parijsche Hof, in zijn vonnis van 13 Maart 1913, hebben de namakers van Thermogène veroordeeld; teneinde echter zekerheid te hebben dat men inderdaad de echte Thermogène krijgt, is het goed zich er van te overtuigen dat op den achterkant van de doos de populaire afbeelding van den „vuurspuwenden harlekijn" voorkomt. 0.75 cn 0.40 bij alle apothekers cn drogisten. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Rotterdam, van New-York naar Rotterdam, vertrok 4 Dec. 0 u. 15 voorin, van Boulogne. Hot st. Zaandijk, van Rotterdam n. Savannah, passeerde 3 Dec. Dover. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Goentoer (thuisreis) is 3 Dec. Perim gepass. Het st. Kediri (thuisreis) is 2 Dcc Gibraltar gepass. Het st. Paiembang (uitreis) vertr 3 Dec. van DjeddaJi. Het st. Sin do re (uitreis) vertrok 3 Dec. van Suez. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Ambon (uitreis) is 3 Dec. Point de Galie gepass. Het st. Timor (uitreis) vertrok 3 Dec. van Genua. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisia (thuisreis) vertrok 3 Dec. van Rio Janeiro. Het st. Salland (thuisreis) vertrok 3 Dec. van Las Palmas. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het si. Trillen arriveerde 4 Dec. van Amsterdam te Rotterdam, STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Het st. Demodoeus arriveerde 4 De cember van Japan en Singapore, 1. v. Londen, te Rotterdam. Het st. Glaucus, van Batavia naar Amsterdam, vertrek 2 Dec. van Port Saui lagen hooge prijjsen van Otters-, Bunsings-, Hermelijnen-, Katten-, Hazen-, Konijnen- en Geiten- vellen, alsmede Paardenhaar, doode Ganzen en Zwanen, enz. SLIJTERIJ VAN KOlSTEWUraSi&ARDSYRAAT hoek St. Piotorstraat. Sosien vocrdeellg adres yoor Ganeyer, Brandewijn, Cognac, Giiroen en Oranjebiuer. alle soor ten Likeuren, Funcb Siropen, limonades enz. TELEFOON 721. Dn ons® Sigarenmagazijn®!» hoek Hassaastraat, wordt heden, Donderdag en Vrijdag, 3, 4 en S December a.s. gratis een groot 3® bij 27 eM. aangaboden aan ieder, die voor minstens 30 cent koopt. AMSTERDAM ©n 's-HERTOGENBOSCH Vieesohfeouwerijj van 1537 Teiefocn 1537. Runderlappen naar verkiezing ma ger of doorregen per 5 ons 45 cent. Stukjes en Rollades per 5 ons 50 cent. Ribstuk en Lenden per 5 ons GO cent Rosbief en dikke Lenden per 5 ons 60 cent. Biefstuk per 5 ons 70 cent. Gehakt en Poulet per 5 ons 45 cent. Prima Lamsvleesch per 5 ons 35 cent. i» Sleeiro-teoltniBoti Burosu »t VAN DER BOON WEMTHOLT HAARLEM. OVERVEEN. Warmoesstraef 2 Julianawog 31© TELEFOOB Ho. 387 kantoortijd 1002). GEDIPLOMEERD COIFFEUSE. Levering Tan Drukwerken Drukkerij H.V. LBUREHS GOSTER Modern ingerichte Damessalon met electrisohe droging.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 8