JÊ y'm m M M m A m zooals die Amerikaaneche milliar- dairs doen, omdat ieder couvert 200 dollars kosten moet; dat zijn Chinee- 6che liefhebberijen! Hoe kunnen die menschèn gelooven, wanneer zij aan liet. einde van de meterlange spijslijet na inspannenden arbeid van uren lang gekomen zijn,dat zij goed gegeten hebben. Wanneer men twintig ver schillende gerechten fabriceereu moet, kan geen enkel supérieur zijn. De ware lekkerbek, die eenig begrip van fijne keuken heeft, zal niet meer dan drie, hoogstens vijf gerechten verlangen. Dan kan zijn kok aar deren schotel de noodige zorg wijden; unders heeft men 'n hotelkeuken! 1-lij sprak het woord „hotelkeuken" zóó verachtelijk uit, dat ik tot de con- clusie kwamde Parijzer chefs lijden een weinigje aan grootheidswaanzin. Wij excelleeren, als ge wilt, in de „burgerlijke keuken". Daar hebt ge onze menu's voor heden en ik voeg er bij, dat er hooge gasten, menschen van smaak verwacht worden; zie het dejeuner: Oeufs A l'aurore. Truites sauce gribiche. Saucisses aux lentillea. Faisan froid. Epïnards au beurre. Co ziet, dat is niet gevaarlijk, en dan het diner: Consommé aux legumes. Filets de barbue béarnaise. Perdreau rótï. Pointes d'asperges. Dat is nog eenvoudiger; louter za ken, die ieder burger zich veroorlo ven kan het is de vraag maar: hoe? U heeft voor dit alles zeker bij zondere recepten? vroeg ik Eigen recepten, een helder hoofd en een ruiine beurs! klonk het met kluchtig zelfvertrouwen. Weet dan, jongmensch, een poulet 6auté bij Rothschild is eeen poulet sauté bij meneer X. of IJ....! kip en kip zijn niet gelijk En ge vraagt u af, hoe een kok bij zulke allednagsche scho tels origineel kan zijn? Luister. Als ik hier twee hoentjes heb. komt er maar één op tafel Het andere dient eenvoudig voor de saus. wordt tot een ragout gehakt en voortdurend bego ten: langzaam gesmoord bekom ik een vleeschnat zonder weerga het vleesch is waardeloos. De jus giet ik Sn het laatste oogenblik over de eer ste, naar de regelen der kunst gebra den, kip, en dan is het gerecht van verdubbelde fijnheid en verdubbelde voedingswaarde. En dubbelen priïs! 't Is hier geen restauratie en éco nomie is niet noodig ten huize Roth schild! Als ik je wilde verhalen hoe hier de oranjegelée ontstaat, waar van de baron zooveel houdt ge zoudt het niet gelooven voor de ba rones is een speciale Engelsche bak kerij ingericht en deze patisserie dient enkel tot het toebereiden van puddings, cakes etc Zie eens hier in de spüskamer Barré opent de deur van een lokaal, dat aan een rijken groentenwinkel doet denken dat zïin groenten, zooals men elders in Parijs niet aantreft, en dan die vruchten! Dat komt alles van ons landgoed Ferriéres, waarvan de bos- schen ons ook het bont leveren Wij branden enkel hout in huis. in den oven zoowel als in de schoorsteen en janrlüks gem>'ddeld nnnr dpn.prijs hier in Parijs voor minstens 50 000 francs. Rothschild kan die weelde zich veroorloven! merkte ik aan. Dat kan hij gewis. Maar toch wordt toegezien, dat er niets nutte loos door den -schoorteen vliegt: even- teer als aan al onze billüke eischen wordt voldaan. Voor Kerstgeschen ken. als hit aan goede vrienden iets uit ziin keuken zendt, moet ik al-iïd dertig kalkoenen pereed maken. Dan moet natnurliilc iets lmzonders wor den gewrocht! Tk heh dan voor 30 kalkoenen voor 1800 francs truffels noodig Wat zegt u? De chef zag mij bliikbaar verbaasd aan Wat zou dn»? Voor eiken vogel 60 fr. truffels. Ts dat te veel! En ik koop niet duur in Natuurliik worden ze niet opgepropt mot dat zwarte tuig De baron houdt alleen van den geur, dien de truffel aan het. vleesch verleent en «-eeft om do truffel zelf niemendal. Wij hebben een geheel budget voor truffels, om. haar parfum in alle gerechten te hebben. En waar kriigt u die allemaal vandaan? vroeg ik. langzaam to*, eer bied gerakend. Maar mijn vriend, gaf de Cice rone onderrichtend ten antwoord, daaraan is in ons Frankrijk geen ge brek, dat ieder jaar wel voor 20 mil- lioen nroduceert. Dus daarvan heeft Rothschild's keuken alleen 't duizendste deel voor zicht Ja, meer niet, bevestigde de kok met onverstoorbare kalmte Maar wij 1" do beste soorten; in Januari of Februari uit Pcrigord, die daar is het puikje van alle truffels; en in October het uitstekendste van het Bourgondisch gewas. Dan heeft men nog de truffels uit Lot, Poitou, Vauchese en Dauphiné, maar dat Is niets voor ons. Wat is er in die groote aarden pan, die uwe menschen zoo behoed zaam op het vuur verzorgen? vroeg ik nieuwsgierig. Zuurkool, antwoordde de chef, met de tong klappend. Zoo iets ordinairs bij Rothschild? trachtte ik te schertsen. Ordinairs! sprak de kok, blijk baar gekwetsthebt ge dan nog nooit van uw leven gehoord van Roth schild's zuurkool? Dan leunt ge uw gastronomische studiën weer van vo ren af aan beginnen. Ja juist, de beroemde zuurkool van Rothschild! Hoe maakt u die? De chef maakte een beweging als trof hem een bliksemstraal. Wat! roept hij met ware ontzet ting uit, niets meer of minder wilt ge weten dan het recept voor onze zuur kool! Dat is een der Staatsgeheimen waarvan ik u sprak. Verlang van on zen Oorlogsminister de vestingwer ken van Belfort te zien hij geeft ze u eer dan ik het recept voor onze zuurkool, dat nog aan geen sterveling verraden werd! Pardon, vergeef mij ik wil niets onmogelijks van u verlangen I Maar het was met dien pathos zoo ernstig niet bedoeld. Zoo geheel onmogelijk is dat niet, sprak hij na een wijle, en Ik-wil u het groote geheim onthullen on der eene voorwaarde: dat gij het gansche recept ook in uw geheugen prentl Ik knikte toestemmend en de. artist begon op de manier van een liere man Hamburger zuurkool, in den pot gedaan, gesmoord met een hammetje en wat mager spek, dat is hel funda ment. Daarop bouwt men zijn wortel tjes uit Teltan, kleine uitjes 'en ver dere kruiderijen op, hangt er een zakje jeneverbessen in en doet er pe perkorrels bij. Daarover giet men een paar lepels vogelvet en bevochtigt al les zorgzaam met mijn van kippen ragout bereiden bouillon. Zoo kookt de zuurkool eerst op het open vuur dan laat men ze toegedekt acht k tien uur lang in den oven langzaam op 'n klein vuur staan Begrepen? Ik knikte in blijde verwachting. Den volgenden dog want het procédé is niet in één dag afgeloopen laat men de zuurkool afdruipen men verhit ze hiérbij boven een zeef een weinig, opdat alle vet verwijderd wordt, en nadat men ze verder in den pot gedaan heeft, overgiet men ze met twee flesschen Moët et Chandon, extra dry en wanneer de champagne er langzaam ingedrooed is, doet men er lichten kalfsbouillon bij. Dan wordt het gerecht opgediend. Be grepen? Toestemmend gebaar, waarna Bar ré onbekommerd voortging Dat doet me genoegen. En ga nu uaar huis en kook voor mijnheer uw vader zuurkool A la Rothschild Hij zal u ontroerd om den hals vallen. Toen ik, na plechtstatige dankbe tuiging, weer buiten in de rue Floren- tin stond, ging me een licht op, hoe men in Parijs dineert op een wijze, als elders niet! Maar nu van de theo rie naar de praktijk: „Grauw, waar de vriend, is alle theorie, maar groen des levens gulden boom Vergenoegd in het vooruitzicht een lunch te gaan gebruiken, zij het dan „maar in een restaurant", ging ik over den Boulevard en neuriede woorden van Victor Hugo, muziek van Saint-Saëns: „Koken is goed, eten is beter. Daarom ben ik geen kok, daarom (ben ik een eter Eert de vrouwen. Wij welen elkaar zoo magnifiek te verdragen, mijne 'Anna en ik bij mijn Jobs-temperament trouwens geen wonder doch eene zaak is er, waarover wij het nooit samen eens worden. Maar waarom ook wil dat verblinde, stijfhoofdige menschje niet inzien, wat toch zonneklaar -s, wat de grootste geleerden en filoso fen van alle tijden met mathemati sche zekerheid bewezen en vastge steld hebben; wat het gezond men- schenverstand, de w-rireving van de Noordpool af tot de Zuidelijke IJszee erkennen: het feit, dat ons geslacht, het geslacht der „sterkeren" verre staat boven het zoogenaamde zwak ke", dat is het vrouwelijk geslacht; zoowel physiek als intellectueel al leen dan uvöt uitzondering van de kwantiteit, al moge hier de uitzonde ring den regel bewijzen, daar in de geheele schepping het kostbare zeld zamer is dan het middelmatige. Punctum. Even adem halen. In de gansche natuur staat het mannelijke hooger dan het vrouwe lijke; het is meer volkomen en wordt bejegend met eerbied en ontzag. Ja wel het vrouwtje schudt het kopje en kijkt uittartend naar den heer der schepping op en denkt: Dat kan me allemaal niets schelen. Ik weet, dat de mannen vreeselijk veel inbeelding hebben en dat wij alles vermogen, wat zij kunnen en eigenlijk veel beter! Daar nu! Is dat nu niet om dol te worden, als men georeerd heoft, met gevaar van een polyp in zijn keel te krijgenl Maar ik weet mij te bedwingen; den hooger staanden geest 'bétaalmt ge duld tegenover den zwakken: Wees toch zoo goed, lieve Johanna ik zeg altijd Johanna, wanneer ik eens zeer hoffelijk wezen wil mij een enkel, zij het ook nóg zoo beperkt, gebied te noemen, waarop de vrouw iets be ters of ook maar 't zelfde vermag als de man? Zij kookt beter. Je ontlokt me een glimlach', mijn kind. Vergun mij, je er aan te herinneren, hoe een zeker iemand voor het feestmaal absoluut een kok wilde alsjeblieft geen kookvrouw! Bij een kok heeft alles een gansch an deren chic hij heeft oorspronkelij ke denkbeelden zoo ongeveer druk te toen bedoelde persoon zich uit, wier naam ik thans liever niet noe men wil. Een ooge'nblikje is ze werkelijk wat uit het veld geslagen; maar zij geeft zich niet over in lange niet. Naaien, borduren nuttige en fraaie handwerken, daar heeft de man geen flauw begrip van. De mo diste kunnen wij Maar lieveling. mijne stem wordt oneindig zacht, haast geroerd; vraag eens al je vriendinnen. Wan neer je een mnntel wilt hebben, die onberispelijk zit; een costuum voor officieele gelegenheden; wanneer je harten breken, onheil stichten wilt? Ga je dan naar je naaister, naar Ma dame Muller of juffrouw Meier? Wel neen naar den tailleur; naar Mon sieur Worth of hoe de groote geniale kleerenvorst heet. Dat weet je ze'.fs beter dan wij. Wij zien maar naar het bedrag der snijdersrekening en heusch, wij prefereeren in elk geval- dan nog maar de modiste... Mijn vrouwtje is op 't punt- van in tranen uit te barsten; maar wanneer zal" eene vrouw ooit toegeven of af zien van het laatste woord De kinderen opvoeden! Ha dat kan alleen de moeder!. Zoo? Denkt ge? Jammer dat men in de prnctijk in den regel maar hoogst negatieve resultaten dier vrouweliike opvoedingskunst heeft te bewonderen. Moederszoontje! dat zegt immers al genoeg; verwijfde verweekte creaturen zonder kracht of heerlijkheid. En waar is de moe der. die in dringende geva'len niet tot de autoriteit van den vader haar toevlucht ueemt, om... Om 'n pak slaag te geven. Dal leunt jelui... Ik sta te hoog om hierop in te gaan, sprak ik niet zonder majesteit. En wat het eigenlijk onderricht be treft, overal wordt aan den onderwij zer de voorkeur gegeven boven de on- dewijzeres. De meer grondige rijke kennis van den man, zijn grootere werkkracht, zijn meer logische ge- dachtengang... Mensch, houd op! Allemaal grootspraak! Ik blijf er toch bij, dat er een massa zaken zijn, waarvan je niet3 verslaat, niet zóóveel. Zij maakte met de vingers een hoogst onvoegzame knippende bewe ging in de lucht. Ik haalde de schouders op. Alge meenheden ten beste geven, dat is ge makkelijk genoeg; bewijzen daar komt het op aan! Voor het grijpen zijn die, pedan te man! Toe, tracht nu eeus 'n oogenblik mij te volgen, logisch te denken wanneer dit je mogelijk is... Dank je voor je logica. Ik houd vol, dat wij vrouwen in alle moge- lijike dingen hooger staan en dat je zonder ons niets zoudt vermogen. Je moogt eindeloos redeneeren en dikke boeken schrijven zooveel je wilt,.. Nu, ik wil toegeven, dat in een zekere driestheid en kinderlijke ar rogance liet vrouwelijk geslacht... Bah! Niet grof worden! Tegen kinderen en vrouwen moet men niet beginnen met fijne ironie. Zoo. Wij rooken niet, wij drin ken niet, zooals gij: Aha. je begint al negatief te wor den; uitzicht op capitulatie is alzoo aanwezig! Komt anders niet geheel overeen met de statistiek, die je an dere leoren zou, wanneer je althans zou willen leeren. Maar passons la dessus. Ik ben grootmoedig. Wij snoepen en babbelen daarentegen niet. Oho! Ik ten heeren, die rneer kletsen ik noem het kind maar bij den naam dan tien oude vrijsters te zamen en op oesters en kreeft al minstens even verzot zijn als mij mis schien op room en moscovisch gebak Wij zijn ook veel minder verkwistend Wij verspillen het zuur verwor ven geld toch niet aan snuisterijen en fees'hoeden. Er zijn al duizendmaal meer vrouwen door mannen ongelukkig ge worden dan mannen door vrouwen. Mijn hartje, je naïeviteit doet mij wekelijk pijnlijk aan. Alle ramp spoed in de wereld komt door vi wen. Denk aan de oude historie van den appel en de slang... En bij ellto schandaal, zegt de menschenkenner cherchez la femme en het motief is gevonden. Je bent afschuwelijk! Ik ben te galant om de beleefd heid met een dergelijk adjectief te beantwoorden. Bewijzen mijn kind! Bewijzen! Overtuig mij mijne inferieuriteit en ik wil met een voetval je vrouwelijke hoogheid er kennen. Maar tot aan dit wereld schokkend oogenblik moet je mij ver oorloven, in mijne vaste overiuigtng te volharden. En ik blijf bij de mijnel Niet eens een handschoenknoopje kunt ge aannaaien met al je opperhoogheid! sprak zij schamper. Zoo; 'kan ik dat niet? Hm, ik zou dan eens willen zien, hoe je het zoudt aanleggen, om een spijker in den wand te slaan. Ik wed, dat je niet eens weet, wanneer het water kookt Ik wed, dat je niet eens een paard weet te zadelen, wat toch Ka- rel, -die lompe, onhandige vlegel, naar behooren doet. Je ziet, wij zijn quite, curissima. Zij kijkt me vernietigend aan, balt de kleine vuist, stampt met het voet je: En ik sta tóch hooger dan jij, ver waande, ongeloovige man! Toch sta ik hooger verstaan?! Iilels slaat de deur achter zich toe. O, eigenzin nigheid, uw naam is vrouw. Maar 'het laatste woord heeft zij. In den namiddag, als ik aan mijne schrijftafel zit, komt ze met hoed en mantel binnenwippen. Zeg, mannie, daar ontving ik een briefje van Ida, dat ze vanavond bij mama is. Ik ga haar even opzoe ken. Eventjes!... Als boezemvriendin nen van de 'kostschool elkaar ontmoe ten, dan... Als boezemvrienden van de aca demie elkaar ontmoeten, dan blijven ze nooit na middernacht in... Pardon. Als dat slaat op mijn vriend Charles, dan moet ik je doen opmerken, dat we zeer gewichtige zaken te bespreken hadden. Daar hebt jelui vrouwen geen begrip van. Wij hebben het over onze man nen en kinderen; zijn dat ook gewich tige onderwerpen? Koffiepraat! Zij maakt voor den spiegel haar voile vast. O, koffie is in elk geval een meer onschuldige drank dan bourgogne en champy! Ik antwoord alleen met eene geste vol uitdrukking, die mijne .oogen met het plafond en mijne schouders met mijne ooren in verbinding brengt Zij 'kwam naar me toe en zei la chend: Wapenstilstand voor den af scheidskus, hoor! Daar heb je er een en houd nu eens op met dat twisten! Hel behaagt mij, den kus te beant woorden; ik mag echter niet nalaten te repliceeren. Twisten is hier niet juist uitge drukt, kindlief. Munnen twisten nooit; zij geven hun nieening te ken nen, disputeeren hoogstens, terwijl integendeel de vrouwen... Kijk, daar begin je weer! Ik begin nooit. Wij mannen zijn altijd vredelievend, te vreedzaam. Bij huiselijk krakeelon is het in 999 van duizend gevallen de wouw, die aanvangt door Heeft men ooit zoo'n haarkloo- ver, zoo'n muggenzifter gezien! Maar nu ga ik toch, en laat je over aan je slecht geweten. Weg was ze. Neen de deur ging nng eens open; op een kier, even wijd genoeg om een fijn ricusje en twee roode lippen door te laten. Natuur- lijik het postcriptum. Toe, Frits, als de kleine soms wakker mocht worden... Karei is uil maar Bet blijft in de keuken. Je be hoeft maar even te schellen. Goed, goed. Ik buig, in onder werping, tne over mijn schrifturen. Een vierendeel uurs hoor ik niets an ders dan het krascii van mijne pen over het papier en liet gonzen Ier vliegen langs de. vensterruiten. Kr heerschtoverigens een waarlijk doodsche stilte in huis... als ik even ophoud met schrijven, om op een helderen inval te wachten, hoor ik door de open deur an de huiskamer mijn jongen ademhalen, regelmatig, als 'n stoommachine. Ja, gezonde longen heeft het manneke gelukkig. Een flintke kerel en toch was het haar eene teleurstelling, tegen alle overreding in, dat het een jongen was, en niet zoo'n pieperig minder waardig, dat wil zeggen teeder meis je, dat men met glacéhandschoenen aanvatten moet eri dat later mis schien geen man krijgt in deze be narde tijden... ^De stilte om mij been wordt waar lijk 'beangstigend. Niettegenstaande de verzekering, dat Bet in de keuken is, heb ik toch een gevoel alsof ik ge heel alleen in huis ben. Allijd een fa taal gevoel. Als er nu eens gescheld werd damesbezoek kwam het water overkookte? Mijne fantasie had niet veel gele genheid om nader uit te spinnen, wat er verder zou kunnen komen: knor rende, slaapdronken geluiden. Het woelen van een 'klein lichaam... Hij hoeft zich zeker eens omge wend, op de andere zijde. Nu slaapt hij weer zacht én zoet, de kleine en gel! Jawel, alweer dat knorrend geluid, iets krachtiger en doordringender ditmaal; dan een lievig zuchten en een geluid, als werd er begeerig ge zogen aan iets nu lang aangehou den heel duidelijk. Ach! Ach. Nu koelbloedig blijven, mijn vriend. Je hebt thans eene uit stekende gelegenheid om je lievelinge theorie over het huilen van kinderen eens practisch te toetsen. Ik ben na melijk de nieening toegedaan, dat het huilen bij kleine kinderen niet de natuurlijke uiting van eene of ande re behoefte is, maar een pure ondeu gendheid, of, wil men, een zekere co- quetterie, waardoor zij de volwasse nen willen nopen, zich met hen bezig te houden. Ignoreert men dat sclu-el- en nu doodeenvoudig, wat zwakke moeders natuurlijk niet willen inzien dan houden ze er gauw mee op en be ginnen zich met zichzelf bezig te hou den. Ten overvloede doet huilen het kind volstrekt geen kwaad; het is een zeer gezonde longen-excercitie, zoo iets als het zingen bij volwassenen, en 't kleine mensch gevoelt zich zeer wel, ja behaaglijk daarbij. Ja, huil maar, Monsieur. Mij imponeer je niet met je wereldsmart-aria! Nog 'n beetje harder goed zoo. Je va der is een man van karakter en heeft een solide trommelvlies. Vijf minuten schreide hij nu al. Ach, ach, steeds crescendo, korto, for tissimo dit laatste was al geen hui len meer, maar brullen1 een oorver scheurend gebrul van inten sief menschelijke woede en ongeduld. Wel verduiveld: Bet Bet! Ik druk op alle schelknoppen, ik loop naar de keulken, de trappen op j af, de kamers door. Alles doodstil. B—e-ê—t! De duivel hale die nietswaardige vrouwspersoon met haar listen en vrijere; Nu, die zal ik eens in 'haar nek pakken en schudden, als Ik haar onderhanden krijg! Bet! De bengel gilt zich de longen uit het lijf. Als hem toch werkelijk eens iels... Zoo'n liederlijk huishouden! Ik ren naar de wieg. Het kind is nu purperkleurig, heeft zich bloot gewoeld van top tot teen, ligt met gebalde vuisten en waarlijk hoos aardige oogjes, en diikke tranen rol len over de gezwollen wangen, for- meele tranenbeken, en ook uit zijn mondhoeken borrelt het water, Ta, ta, zoet zijn, kleine man! Stil, manne ke! Papa is bij je die lieve papa, van wien je zooveel houdt, kereltje Mijn aanblik en mijn beroep op zijne kinderliefde schijnen zijne er gernis nog danig te versterken. Hij begint met handen en voeten om zich heen te slaan en te trappen, te trillen en te schuimbekken van vvoe- Misschien is hij koud! denk ik, zijne naaiktheid aanschouwende, en met alle kracht en macht druk ik hem onder dekens, kussens en shawls en jammer: Slaap, kindje, slaap, Je vader Ilij schreeuwde ais een weerloos dier aan het spit. En toen pakte ik hem op en nam koelbloedig mijn toe- lucht tot de lijfstraffelijke rechtsple ging- Hij zweeg. Geen geluid meer. Eureka! was al wat ik zei. En toen begon het weer van voren af aan. Land- en Tuinbouw DENK OM UW VRUCHTBOOMEN! Menige lezer weet niet, dat het nu ook de tijd is vóór de hoofdhemestiug der vruchtboomen; velen toch wach ten hiermee tot het voorjaar. Thans evenwel, nu de hoornen kaal staan en de sapstroom tot rust is ge komen, moet gezorgd worden, dat straks, in Februari reeds, als de werk zaamheid der (wortels weer begint, deze de tafels gedekt vinden. Zal dit zoo zijn, dan mag men, indien het weer het toelaat, de bemesting niet langer uitstellen, daar de aan te wen den meststoffen tijd behoeven om of de plaats te komen, waar de wortels zich bevinden. Vroeger, bemestte men met stalmest, indien men al mestte, Want het is nog niet zoo lang, dat meer algemeen de vruchtboom ver zorgd, bemest wordt, en nog worden er menschen gevonden, die verkla ren: „Dwaasheid, om een vruchtboom te bemesten, hij draagt toch maar onj het andere jaar". Do ineesten weten nu wel heler, maar niet allen weten nog, dat stal mest, gier, compost, beer, niet de meststoffen zijn, waarmee een vrucht boom geregeld tot een behoorlijk vruchtdragen gebracht kan worden. Vaak hoort men en vele brieven ontvingen we ir, dien geest: „lk be grijp met, dat ik zoo weinig vruch ten krijg van dien boom, hij staat midden in het vette land, is ook ver bazend weelderig en toch draagt hij niet." Die weelderigheid getuigt dus wel van weelde, een gevolg echter van rijken stikstoftoevoer, maar waaraan niet gepaard ging een voldoende gift minerale voedingsstoffen. En liicraan heeft de vruchtboom bijzon der groote behoefte: „Spaart geen kalk of kali- schreef reeds eenige ja ren geleden Dr. J. Th. Cattie, in le en Directe ai' der Rijkstuinbouw school te Wageuingen, in een open brief aan de fruittelers. In die behoefte aan mineraal voed sel kan geen bemesting niet natuur lijke meststoffen voorzien, of men zou tevens een overdaad krijgen van stik stof, welke deu boom ziek zou maken. Nevens stalmest, enz. moet dus in ieder geval kunstmest worden aange wend. Volgens de onderzoekingen van Prof. dr. Barth en Dr. Steglich heeft vruchtboom jaarlijks per M2. (vierk. Meter) beschaduwde opper- lakte noodig; 20 Gram kalk, 15 Gram kali, 10 Gram stikstof en 5 Gram phosphorzuur. De heer Ca nun an, R ij ksrtuinboaw- leeraar, voor Zeeland en hel W.-d&el an N.-Brabant gaf als algemeene be mesting van Zc-eland's proeftuin per H.A.: 300 K:G. chili, 800 K.G. super en 500 K.G. patentkali. Op één per ceel, een voormaligen boomgaard, waar de appels zeer slecht groeiden, erd door hem de kaligift verhoogd tot 1000 K.G. patentkali, verdubbeld dus De heer Caminan zegt hiervan: „Deze grootere kaligift heeft prach tige resultaten gegeven, de nppelstrui- kon, die eerst niet wilden groeien, ma ken thans gezonde, krachtige loten en zuilen den achterstand spoedig heb ben ingehaald". (Verslag 1907). „Boomgaarden hebben dikwijls - zegt Prof. Ritzema Bos gebrek aan kalle of aan kali, of aan deze beida stoffen. De kerseboom heeft onder al onze ooftboomen de grootste behoefte aan kalk; geen wonder, dat hij in da oude Zeeuwsclie polders niet welig tiert, terwijl hij in de meer ltalkhou- deude jonge polders beter groeit en minder aan ziekten onderhevig is". ca DAMRUBRIEK. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men ta richten aan den heer J. Meyer, Kruisstraat 34 'I elephoon 1543. PROBLEEM No. 520, van G. B e r g i e r. (Le Damier). Zwart §§f S w$> H iy su - „J j§ SS at Hi n st Zwart 14 Schijven op 2, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 20, 21, 24 en 2$. Wit 14 Schijven op 23, 25, 27, 28. 31, 32, 37, 38. 41, 43, 44, 46, 48 en M. EINDSPEL No. 521, vaa G. Bergier. (Le Damier). us sa y V, 1 af 'yy «"'"li èi 1 ®r Zwart. 2 Schijven op 26, 37 en dam op A Wit. 6 Schijven od 19. 29. 36. 38. 47 au

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 14